gtk-engines - en to nl translation catalogue (44 entries)

en: 3d-ish (button)
nl: 3d-achtig (knop)

en: 3d-ish (gradient)
nl: 3d-achtig (kleurverloop)

en: Animations
nl: Animaties

en: Classic
nl: Klassiek

en: Colorize Scrollbar
nl: Schuifbalken inkleuren

en: Disable focus drawing
nl: Tekenen van focusranden uitschakelen

en: Enable Animations on Progressbars
nl: Animaties op voortgangsbalken tonen

en: Flat
nl: Plat

en: Glossy
nl: Glimmend

en: Gummy
nl: Kleverig

en: Inset
nl: Ingelegd

en: Inverted
nl: Omgekeerd

en: Menubar Style
nl: Menubalk-stijl

en: Relief Style
nl: Reliëfstijl

en: Requires style Glossy or Gummy
nl: Vereist stijl ‘Glimmend’ of ‘Kleverig’

en: Scrollbar Color
nl: Schuifbalkkleur

en: Sets the Color of Scrollbars
nl: Stelt de kleur van de schuifbalken in

en: Shadow
nl: Schaduw

en: Style
nl: Stijl

en: This option allows to disable the focus drawing. The primary purpose is to create screenshots for documentation.
nl: Deze opties maakt het mogelijk het tekenen van focusranden uit te schakelen. Dit is hoofdzakelijk bedoeld voor het maken van schermafdrukken voor documentatie.

en: Toolbar Style
nl: Werkbalkstijl

en: Cell Indicator Size
nl: Cel-inidicatiegrootte

en: Edge Thickness
nl: Randdikte

en: Size of check- and radiobuttons inside treeviews. (Bug #351764)
nl: Grootte van de aanvink- en keuzevakjes in boomweergaven (Bug #351764)

en: If set, button corners are rounded
nl: Indien ingeschakeld worden randen van knoppen afgerond

en: Rounded Buttons
nl: Ronde knoppen

en: Arrow
nl: Pijl

en: Dot
nl: Punt

en: Full
nl: Volledig

en: Handlebox Marks
nl: Actievlak-markering

en: Inverted Dot
nl: Omgekeerde punt

en: Inverted Slash
nl: Omgekeerde slash

en: Mark Type 1
nl: Markeringstype 1

en: Mark Type for Scrollbar Buttons
nl: Markeringstype voor schuifbalkknoppen

en: Mark Type for Scrollbar Handles, Handleboxes, etc
nl: Markeringstype voor schuifbalkknoppen, etc

en: None
nl: Geen

en: Nothing
nl: Niets

en: Paned Dots
nl: Paneelpunten

en: Rectangle
nl: Rechthoek

en: Scrollbar Marks
nl: Schuifbalkmarkering

en: Scrollbar Type
nl: Schuifbalktype

en: Scrollbutton Marks
nl: Schuifknopmarkering

en: Shaped
nl: Gevormd

en: Some
nl: Enkele
