gtk master - en to da translation catalogue (1501 entries)

en: No compatible formats to transfer contents of content provider.
da: Ingen kompatible formater til at overføre indholdsudbyderens indhold.

en: No compatible transfer format found
da: Fandt ikke noget kompatibelt overførselsformat

en: Broadway display type not supported: %s
da: Broadway-display-type understøttes ikke: %s

en: This clipboard cannot store data.
da: Udklipsholderen kan ikke gemme data.

en: Cannot read from empty clipboard.
da: Kan ikke læse fra tom udklipsholder.

en: No compatible formats to transfer clipboard contents.
da: Ingen kompatible formater til at overføre indholdet i udklipsholderen.

en: cicp: Narrow range or YUV not supported
da: cicp: Smalt interval eller YUV ikke understøttet

en: cicp: Unspecified parameters not supported
da: cicp: Uangivne parametre understøttes ikke

en: cicp: Transfer function %u not supported
da: cicp: Overgangsfunktionen %u understøttes ikke

en: cicp: Color primaries %u not supported
da: cicp: Primærfarvekoordinaterne %u understøttes ikke

en: Cannot provide contents as “%s”
da: Kan ikke levere indholdet som “%s”

en: Cannot provide contents as %s
da: Kan ikke levere indholdet som %s

en: The current backend does not support OpenGL
da: Den nuværende motor understøtter ikke OpenGL

en: Vulkan support disabled via GDK_DISABLE
da: Understøttelse af Vulkan deaktiveret via GDK_DISABLE

en: OpenGL support disabled via GDK_DISABLE
da: Understøttelse af OpenGL deaktiveret via GDK_DISABLE

en: No EGL configuration available
da: Der er ingen tilgængelig EGL-konfiguration

en: Failed to get EGL configurations
da: Kunne ikke hente EGL-konfigurationer

en: No EGL configuration with required features found
da: Der blev ikke fundet nogen EGL-konfiguration med de nødvendige funktioner

en: No perfect EGL configuration found
da: Ingen perfekt EGL-konfiguration fundet

en: EGL implementation is missing extension %s | EGL implementation is missing %2$d extensions: %1$s
da[0]: EGL-implementeringen mangler udvidelsesmodulet %s
da[1]: EGL-implementeringen mangler %2$d udvidelsesmoduler: %1$s

en: libEGL not available in this sandbox
da: libEGL er ikke tilgængelig i denne sandkasse

en: libEGL not available
da: libEGL er ikke tilgængelig

en: Failed to create EGL display
da: Kunne ikke oprette EGL-visning

en: Could not initialize EGL display
da: Kunne ikke initialisere EGL-visning

en: EGL version %d.%d is too old. GTK requires %d.%d
da: EGL version %d.%d er for gammel. GTK kræver %d.%d

en: Drag’n’drop from other applications is not supported.
da: Træk og slip fra andre programmer understøttes ikke.

en: No compatible formats to transfer contents.
da: Ingen kompatible formater til at overføre indholdet.

en: No GL API allowed.
da: Ingen GL-API tilladt.

en: Unable to create a GL context
da: Kan ikke oprette en GL-kontekst

en: OpenGL ES API disabled via GDK_DISABLE
da: OpenGL ES-API deaktiveret via GDK_DISABLE

en: OpenGL API disabled via GDK_DISABLE
da: OpenGL-API deaktiveret via GDK_DISABLE

en: Application does not support %s API
da: Programmet understøtter ikke %s-API'en

note: translators: This is about OpenGL backend names, like * "Trying to use X11 GLX, but EGL is already in use"
en: Trying to use %s, but %s is already in use
da: Prøver at bruge %s, men %s er allerede i brug

en: Trying to use %s, but it is disabled via GDK_DISABLE
da: Forsøger at bruge %s, men den er deaktiveret med GDK_DISABLE

en: Unknown image format.
da: Ukendt billedformat.

[ctx: keyboard label]
note: * Translators, the strings in the 'keyboard label' context are * display names for keyboard keys. Some of them have prefixes like * XF86 or ISO_ - these should be removed in the translation. Similarly, * underscores should be replaced by spaces. The prefix 'KP_' stands * for 'key pad' and you may wa
en: BackSpace
da: Tilbagetast

[ctx: keyboard label]
en: Tab
da: Tabulator

[ctx: keyboard label]
en: Return
da: Retur

[ctx: keyboard label]
en: Escape
da: Esc

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
da: Multi_tast

[ctx: keyboard label]
en: Left
da: Venstre

[ctx: keyboard label]
en: Up
da: Op

[ctx: keyboard label]
en: Right
da: Højre

[ctx: keyboard label]
en: Down
da: Ned

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means 'key pad' here
en: KP_Space
da: NT_Space

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
da: NT_Tab

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
da: NT_Enter

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
da: NT_Home

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
da: NT_Venstre

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
da: NT_Op

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
da: NT_Højre

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
da: NT_Ned

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
da: NT_Page_Up

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
da: NT_Prior

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
da: NT_Page_Down

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
da: NT_Next

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
da: NT_End

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
da: NT_Begin

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
da: NT_Insert

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
da: NT_Del

[ctx: keyboard label]
en: Delete
da: Del

[ctx: keyboard label]
en: Eject
da: Skub ud

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
da: Lommeregner

[ctx: keyboard label]
en: Mail
da: Post

[ctx: keyboard label]
en: Search
da: Søg

[ctx: keyboard label]
en: Tools
da: Værktøjer

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
da: Pauseskærm

[ctx: keyboard label]
en: Battery
da: Batteri

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
da: Start1

[ctx: keyboard label]
en: Forward
da: Fremad

[ctx: keyboard label]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
da: Slumre

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
da: Dvale

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
da: Webkamera

[ctx: keyboard label]
en: Display
da: Skærm

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
da: PegepladeTilFra

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
da: VågnOp

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
da: Hvile

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
da: Fejl ved fortolkning af JPEG-billedfil (%s)

en: Unsupported JPEG colorspace (%d)
da: JPEG-farverum ikke understøttet (%d)

en: Not enough memory for image size %ux%u
da: Utilstrækkelig hukommelse til billedstørrelse %u×%u

en: Error reading png (%s)
da: Fejl ved læsning af png (%s)

en: Unsupported depth %u in png image
da: Dybden %u understøttes ikke i png-billede

en: Unsupported color type %u in png image
da: Farvetypen %u understøttes ikke i png-billede

en: Image stride too large for image size %ux%u
da: Billedtrinstørrelse er for stor til et billede af størrelse %u×%u

en: Failed to load RGB data from TIFF file
da: Kunne ikke indlæse RGB-data fra TIFF-fil

en: Could not load TIFF data
da: Kunne ikke indlæse TIFF-data

en: Reading data failed at row %d
da: Læsning af data mislykkedes ved række %d

en: Failed to decode contents with mime-type of '%s'
da: Kunne ikke afkode indhold med mime-type “%s”

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() timed out.
da: Kan ikke få ejerskab over udklipsholderen. OpenClipboard() fik timeout.

en: Cannot claim clipboard ownership. Another process claimed it before us.
da: Kan ikke få ejerskab over udklipsholderen. En anden proces fik det før os.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
da: Kan ikke få ejerskab over udklipsholderen. OpenClipboard() mislykkedes: 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. EmptyClipboard() failed: 0x%lx.
da: Kan ikke få ejerskab over udklipsholderen. EmptyClipboard() mislykkedes: 0x%lx.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() timed out.
da: Kan ikke indstille udklipsholderens data. OpenClipboard() fik timeout.

en: Cannot set clipboard data. Another process claimed clipboard ownership.
da: Kan ikke indstille udklipsholderens data. En anden proces fik ejerskab over udklipsholderen.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
da: Kan ikke indstille udklipsholderens data. OpenClipboard() mislykkedes: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
da: Kan ikke hente udklipsholderens data. GlobalLock(0x%p) mislykkedes: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
da: Kan ikke hente udklipsholderens data. GlobalSize(0x%p) mislykkedes: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
da: Kan ikke hente udklipsholderens data. Kunne ikke allokere %s byte til at gemme dataene.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() timed out.
da: Kan ikke hente udklipsholderens data. OpenClipboard() fik timeout.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard ownership changed.
da: Kan ikke hente udklipsholderens data. Udklipsholderens ejerskab blev ændret.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard data changed before we could get it.
da: Kan ikke hente udklipsholderens data. Udklipsholderens data blev ændret inden vi kunne hente den.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
da: Kan ikke hente udklipsholderens data. OpenClipboard() mislykkedes: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. No compatible transfer format found.
da: Kan ikke hente udklipsholderens data. Fandt ikke noget kompatibelt overførselsformat.

en: Cannot get clipboard data. GetClipboardData() failed: 0x%lx.
da: Kan ikke hente udklipsholderens data. GetClipboardData() mislykkedes: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
da: Kan ikke hente træk og slip-data. GlobalLock(0x%p) mislykkedes: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
da: Kan ikke hente træk og slip-data. GlobalSize(0x%p) mislykkedes: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
da: Kan ikke hente træk og slip-data. Kunne ikke allokere %s byte til at gemme dataene.

en: GDK surface 0x%p is not registered as a drop target
da: GDK-overfladen 0x%p er ikke registreret som et slipmål

en: Target context record 0x%p has no data object
da: Målkontekstens optagelse 0x%p har ikke noget dataobjekt

en: IDataObject_GetData (0x%x) failed, returning 0x%lx
da: IDataObject_GetData (0x%x) mislykkedes, returnerer 0x%lx

en: Failed to transmute DnD data W32 format 0x%x to %p (%s)
da: Kunne ikke transmutere træk og slip-dataens W32-format 0x%x til %p (%s)

en: No GL implementation is available
da: Der er ingen tilgængelig GL-implementering

en: WGL version %d.%d is too low, need at least %d.%d
da: WGL version %d.%d er for gammel; kræver mindst %d.%d

en: GL implementation cannot share GL contexts
da: GL-implementation kan ikke dele GL-kontekster

en: No available configurations for the given pixel format
da: Ingen tilgængelige konfigurationer for det givne skærmpunktsformat

en: writing a closed stream
da: skriver en lukket strøm

en: g_try_realloc () failed
da: g_try_realloc () mislykkedes

en: GlobalReAlloc() failed:
da: GlobalReAlloc() mislykkedes:

en: Ran out of buffer space (buffer size is fixed)
da: Løb tør for bufferplads (bufferstørrelsen er fast)

en: Can’t transmute a single handle
da: Kan ikke transmutere et enkelt håndtag

en: Failed to transmute %zu bytes of data from %s to %u
da: Kunne ikke transmutere %zu byte data fra %s til %u

en: GlobalLock() failed:
da: GlobalLock() mislykkedes:

en: GlobalAlloc() failed:
da: GlobalAlloc() mislykkedes:

en: Starting “%s”
da: Starter “%s”

en: Opening “%s”
da: Åbner “%s”

en: Opening %d Item | Opening %d Items
da[0]: Åbner %d element
da[1]: Åbner %d elementer

en: Clipboard manager could not store selection.
da: Udklipsholderhåndteringen kunne ikke gemme markeringen.

en: Cannot store clipboard. No clipboard manager is active.
da: Kan ikke gemme udklipsholderen. Ingen aktiv udklipsholderhåndtering.

en: No GLX configurations available
da: Der er ingen tilgængelige GLX-konfigurationer

en: No GLX configuration with required features found
da: Der blev ikke fundet nogen GLX-konfiguration med de nødvendige funktioner

en: GLX is not supported
da: GLX understøttes ikke

en: Format %s not supported
da: Formatet %s understøttes ikke

en: Not enough space in destination
da: Ikke nok plads på destinationen

en: Need complete input to do conversion
da: Behøver fuldstændig input for at foretage konvertering

en: Invalid byte sequence in conversion input
da: Ugyldig bytesekvens i konverteringsinput

en: Invalid formats in compound text conversion.
da: Ugyldige formater i sammensat tekstkonvertering.

en: Unsupported encoding “%s”
da: Kodningen “%s” understøttes ikke

en: OpenGL ES 3.0 is not supported by this renderer.
da: OpenGL ES 3.0 understøttes ikke af dette gengivelsessystem.

en: OpenGL 3.3 required
da: OpenGL 3.3 nødvendig

[ctx: accessibility]
en: Click
da: Klik

[ctx: accessibility]
en: Clicks the button
da: Klikker på knappen

[ctx: accessibility]
en: Toggle
da: Slå til/fra

[ctx: accessibility]
en: Toggles the switch
da: Slår kontakten til/fra

[ctx: accessibility]
en: Select
da: Vælg

[ctx: accessibility]
en: Selects the color
da: Vælger farven

[ctx: accessibility]
en: Activate
da: Aktivér

[ctx: accessibility]
en: Activates the color
da: Aktiverer farven

[ctx: accessibility]
en: Customize
da: Tilpas

[ctx: accessibility]
en: Customizes the color
da: Tilpasser farven

[ctx: accessibility]
en: Activates the expander
da: Aktiverer udvideren

[ctx: accessibility]
en: Activates the entry
da: Aktiverer indtastningsfeltet

[ctx: accessibility]
en: Activate primary icon
da: Aktivér primære ikon

[ctx: accessibility]
en: Activates the primary icon of the entry
da: Aktiverer det primære ikon i indtastningsfeltet

[ctx: accessibility]
en: Activate secondary icon
da: Aktivér sekundære ikon

[ctx: accessibility]
en: Activates the secondary icon of the entry
da: Aktiverer det sekundære ikon i indtastningsfeltet

[ctx: accessibility]
en: Peek
da: Smugkig

[ctx: accessibility]
en: Shows the contents of the password entry
da: Viser indholdet af indtastningsfeltet med adgangskoden

[ctx: accessibility]
en: Clear
da: Ryd

[ctx: accessibility]
en: Clears the contents of the entry
da: Rydder indholdet af indtastningsfeltet

[ctx: accessibility]
en: application
da: program

en: Not a data: URL
da: Ikke en data:-URL

en: Malformed data: URL
da: Forkert udformet data:-URL

en: Could not unescape string
da: Kunne ikke fjerne undvigesekvenser i streng

en: Other app…
da: Andet program …

en: Select Application
da: Vælg program

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
da: Åbner “%s”.

en: No applications found for “%s”
da: Ingen programmer fundet til “%s”

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
da: Åbner “%s”-filer.

en: No applications found for “%s” files
da: Ingen programmer fundet til “%s”-filer

en: Failed to start GNOME Software
da: Kunne ikke starte GNOME Software

en: Default App
da: Standardprogram

en: No apps found for “%s”.
da: Ingen programmer fundet for “%s”.

en: Recommended Apps
da: Anbefalede programmer

en: Related Apps
da: Relaterede programmer

en: Other Apps
da: Andre programmer

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
da: Slået fra

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
da: Ugyldig

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the accelerator.
en: New accelerator…
da: Ny genvejstast …

en: Pick a Color
da: Vælg en farve

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
da: Rød %d%%, grøn %d%%, blå %d%%, alfa %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
da: Rød %d%%, grøn %d%%, blå %d%%

en: Pick a Font
da: Vælg en skrifttype

en: Font
da: Skrifttype

[ctx: font]
en: None
da: Ingen

en: Lock
da: Lås

en: Unlock
da: Lås op

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
da: Dialog er ulåst.
    Klik for at forhindre yderligere ændringer

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
da: Dialog er låst.
    Klik for at foretage ændringer

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
da: Systempolitikken forhindrer ændringer.
    Kontakt din systemadministrator

en: Could not show link
da: Kunne ikke vise link

en: Muted
da: Lydløs

en: Full Volume
da: Fuld lydstyrke

en: License
da: Licens

en: Custom License
da: Speciallicens

en: GNU General Public License, version 2 or later
da: GNU General Public License, version 2 eller senere

en: GNU General Public License, version 3 or later
da: GNU General Public License, version 3 eller senere

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
da: GNU Lesser General Public License, version 2.1 eller senere

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
da: GNU Lesser General Public License, version 3 eller senere

en: BSD 2-Clause License
da: BSD 2-klausullicens

en: The MIT License (MIT)
da: MIT-licensen (MIT)

en: GNU General Public License, version 2 only
da: GNU General Public License, kun version 2

en: GNU General Public License, version 3 only
da: GNU General Public License, kun version 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
da: GNU Lesser General Public License, kun version 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
da: GNU Lesser General Public License, kun version 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
da: GNU Affero General Public License, version 3 eller senere

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
da: GNU Affero General Public License, kun version 3

en: BSD 3-Clause License
da: BSD 3-klausullicens

en: BSD Zero-Clause License
da: BSD nulklausullicens

en: Website
da: Websted

en: About %s
da: Om %s

en: Created by
da: Skrevet af

en: Documented by
da: Dokumenteret af

en: Translated by
da: Oversat af

en: Design by
da: Design af

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
da: Med dette program følger absolut ingen garanti.
    Detaljer kan findes på <a href="%s">%s</a>.

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Shift
da: Skift

[ctx: keyboard label]
en: Space
da: Mellemrum

[ctx: accessibility]
en: alert
da: besked

[ctx: accessibility]
en: alert dialog
da: beskeddialog

[ctx: accessibility]
en: button
da: knap

[ctx: accessibility]
en: caption
da: beskrivelse

[ctx: accessibility]
en: cell
da: celle

[ctx: accessibility]
en: checkbox
da: afkrydsningsboks

[ctx: accessibility]
en: column header
da: overskrift for kolonne

[ctx: accessibility]
en: combo box
da: kombinationsboks

[ctx: accessibility]
en: command
da: kommando

[ctx: accessibility]
en: composite
da: sammensat

[ctx: accessibility]
en: document
da: dokument

[ctx: accessibility]
en: form
da: formular

[ctx: accessibility]
en: generic
da: generisk

[ctx: accessibility]
en: grid
da: gitter

[ctx: accessibility]
en: grid cell
da: gittercelle

[ctx: accessibility]
en: group
da: gruppe

[ctx: accessibility]
en: heading
da: overskrift

[ctx: accessibility]
en: image
da: billede

[ctx: accessibility]
en: label
da: etiket

[ctx: accessibility]
en: landmark
da: kendemærke

[ctx: accessibility]
en: legend
da: forklaring

[ctx: accessibility]
en: list
da: liste

[ctx: accessibility]
en: list box
da: listeboks

[ctx: accessibility]
en: list item
da: listepunkt

[ctx: accessibility]
en: marquee
da: lysavis

[ctx: accessibility]
en: math
da: matematik

[ctx: accessibility]
en: meter
da: måler

[ctx: accessibility]
en: menu bar
da: menulinje

[ctx: accessibility]
en: menu item
da: menupunkt

[ctx: accessibility]
en: menu item checkbox
da: afkrydsningsboks for menupunkt

[ctx: accessibility]
en: menu item radio
da: radio for menupunkt

[ctx: accessibility]
en: none
da: ingen

[ctx: accessibility]
en: note
da: bemærkning

[ctx: accessibility]
en: option
da: valgmulighed

[ctx: accessibility]
en: presentation
da: præsentation

[ctx: accessibility]
en: progress bar
da: forløbslinje

[ctx: accessibility]
en: radio group
da: radiogruppe

[ctx: accessibility]
en: range
da: interval

[ctx: accessibility]
en: region
da: område

[ctx: accessibility]
en: row
da: række

[ctx: accessibility]
en: row group
da: rækkegruppe

[ctx: accessibility]
en: row header
da: overskrift for række

[ctx: accessibility]
en: scroll bar
da: rullebjælke

[ctx: accessibility]
en: search
da: søgning

[ctx: accessibility]
en: search box
da: søgeboks

[ctx: accessibility]
en: section
da: sektion

[ctx: accessibility]
en: section head
da: sektionshoved

[ctx: accessibility]
en: select
da: vælg

[ctx: accessibility]
en: separator
da: adskiller

[ctx: accessibility]
en: slider
da: skyder

[ctx: accessibility]
en: spin button
da: snurreknap

[ctx: accessibility]
en: structure
da: struktur

[ctx: accessibility]
en: switch
da: kontakt

[ctx: accessibility]
en: tab
da: faneblad

[ctx: accessibility]
en: table
da: tabel

[ctx: accessibility]
en: tab list
da: fanebladsliste

[ctx: accessibility]
en: tab panel
da: fanebladspanel

[ctx: accessibility]
en: text box
da: tekstboks

[ctx: accessibility]
en: time
da: tid

[ctx: accessibility]
en: tool bar
da: værktøjslinje

[ctx: accessibility]
en: tool tip
da: værktøjstip

[ctx: accessibility]
en: tree
da: træ

[ctx: accessibility]
en: tree grid
da: trægitter

[ctx: accessibility]
en: tree item
da: træpunkt

[ctx: accessibility]
en: widget
da: kontrol

[ctx: accessibility]
en: window
da: vindue

[ctx: accessibility]
en: toggle button
da: afkrydsningsknap

[ctx: accessibility]
en: paragraph
da: afsnit

[ctx: accessibility]
en: block quote
da: blokcitat

[ctx: accessibility]
en: article
da: artikel

[ctx: accessibility]
en: comment
da: kommentar

en: _Close
da: _Luk

note: Translators: This is the 'reason' given when inhibiting * suspend or screen locking, and the caller hasn't specified * a reason.
en: Reason not specified
da: Ingen årsag angivet

en: Menu bar
da: Menulinje

en: %s does not exist in the bookmarks list
da: %s findes ikke i bogmærkelisten

en: %s already exists in the bookmarks list
da: %s findes allerede i bogmærkelisten

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
da: Elementet <%s> er ikke tilladt inden i <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
da: Elementet <%s> er ikke tilladt på topniveau

en: Text may not appear inside <%s>
da: Der må ikke være tekst inden i <%s>

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
da: calendar:week_start:1

en: Color: %s
da: Farve: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
da: Meget lys blå

[ctx: Color name]
en: Light Blue
da: Lyseblå

[ctx: Color name]
en: Blue
da: Blå

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
da: Mørkeblå

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
da: Meget mørk blå

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
da: Meget lys grøn

[ctx: Color name]
en: Light Green
da: Lysegrøn

[ctx: Color name]
en: Green
da: Grøn

[ctx: Color name]
en: Dark Green
da: Mørkegrøn

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
da: Meget mørk grøn

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
da: Meget lys gul

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
da: Lysegul

[ctx: Color name]
en: Yellow
da: Gul

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
da: Mørkegul

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
da: Meget mørk gul

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
da: Meget lys orange

[ctx: Color name]
en: Light Orange
da: Lyseorange

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
da: Mørkeorange

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
da: Meget mørk orange

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
da: Meget lys rød

[ctx: Color name]
en: Light Red
da: Lyserød

[ctx: Color name]
en: Red
da: Rød

[ctx: Color name]
en: Dark Red
da: Mørkerød

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
da: Meget mørk rød

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
da: Meget lys lilla

[ctx: Color name]
en: Light Purple
da: Lyslilla

[ctx: Color name]
en: Purple
da: Lilla

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
da: Mørklilla

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
da: Meget mørk lilla

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
da: Meget lys brun

[ctx: Color name]
en: Light Brown
da: Lysebrun

[ctx: Color name]
en: Brown
da: Brun

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
da: Mørkebrun

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
da: Meget mørk brun

[ctx: Color name]
en: White
da: Hvid

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
da: Lysegrå 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
da: Lysegrå 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
da: Lysegrå 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
da: Lysegrå 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
da: Mørkegrå 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
da: Mørkegrå 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
da: Mørkegrå 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
da: Mørkegrå 4

[ctx: Color name]
en: Black
da: Sort

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
da: Brugertilpasset

en: Add Color
da: Tilføj farve

en: Custom color %d: %s
da: Brugertilpasset farve %d: %s

en: Customize
da: Tilpas

en: Margins from Printer…
da: Margener fra printer …

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
da: Tilpas størrelser

en: inch
da: tommer

en: Custom Size %d
da: Brugertilpasset størrelse %d

en: _Width:
da: _Bredde:

en: _Height:
da: _Højde:

en: Paper Size
da: Papirstørrelse

en: _Bottom:
da: _Bund:

en: _Left:
da: _Venstre:

en: _Right:
da: _Højre:

en: Paper Margins
da: Papirmargener

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Context menu
da: Kontekstmenu

en: Insert Emoji
da: Indsæt emoji

note: Translators: Label for a search button and entry, should be translated as a verb
en: Search
da: Søg

en: _Name
da: _Navn

en: A folder cannot be called “.”
da: En mappe må ikke hedde “.”

en: A file cannot be called “.”
da: En fil må ikke hedde “.”

en: A folder cannot be called “..”
da: En mappe må ikke hedde “..”

en: A file cannot be called “..”
da: En fil må ikke hedde “..”

en: Folder names cannot contain “/”
da: Mappenavne må ikke indeholde “/”

en: File names cannot contain “/”
da: Filnavne må ikke indeholde “/”

en: Folder names should not begin with a space
da: Mappenavne bør ikke begynde med et mellemrum

en: File names should not begin with a space
da: Filnavne bør ikke begynde med et mellemrum

en: Folder names should not end with a space
da: Filnavne bør ikke slutte med et mellemrum

en: File names should not end with a space
da: Filnavne bør ikke slutte med et mellemrum

en: Folder names starting with a “.” are hidden
da: Mappenavne som begynder med et “.” er skjulte

en: File names starting with a “.” are hidden
da: Filnavne som begynder med et “.” er skjulte

en: A folder with that name already exists
da: Der findes allerede en mappe med det navn

en: A file with that name already exists
da: Der findes allerede en fil med det navn

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Open
da: _Åbn

en: _Save
da: _Gem

en: The session bus is not available
da: Sessionsbussen er ikke tilgængelig

en: Select which types of files are shown
da: Vælg hvilke typer filer der vises

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
da: %1$s på %2$s

en: Type name of new folder
da: Indtast navn på ny mappe

en: The folder could not be created
da: Mappen kunne ikke oprettes

en: You need to choose a valid filename.
da: Du skal vælge et gyldigt filnavn.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
da: Kan ikke oprette en fil under %s, da denne ikke er en mappe

en: Cannot create file as the filename is too long
da: Kan ikke oprette fil, da filnavnet er for langt

en: Try using a shorter name.
da: Prøv at bruge et kortere navn.

en: You may only select folders
da: Du kan kun vælge mapper

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
da: Elementet, du valgte, er ikke en mappe; prøv at vælge noget andet.

en: Invalid file name
da: Ugyldigt filnavn

en: The folder contents could not be displayed
da: Indholdet af mappen kunne ikke vises

en: The file could not be deleted
da: Filen kunne ikke slettes

en: The file could not be moved to the Trash
da: Filen kunne ikke flyttes til papirkurven

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
da: Er du sikker på, at du vil slette “%s” permanent?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
da: Hvis du sletter et element, vil det gå tabt permanent.

en: _Delete
da: _Slet

en: The file could not be renamed
da: Filen kunne ikke omdøbes

en: Could not select file
da: Kunne ikke vælge filen

en: Grid View
da: Gittervisning

en: List View
da: Listevisning

en: _Visit File
da: _Gå til fil

en: _Open With File Manager
da: _Åbn med filhåndtering

en: _Copy Location
da: _Kopiér sted

en: _Add to Bookmarks
da: _Føj til bogmærker

en: _Rename
da: _Omdøb

en: _Move to Trash
da: _Flyt til papirkurv

en: Show _Hidden Files
da: Vis _skjulte filer

en: Sort _Folders Before Files
da: Sortér _mapper før filer

en: Unknown
da: Ukendt

en: Home
da: Hjem

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
da: Sted

note: Label
en: _Name:
da: _Navn:

en: Searching in %s
da: Søger i %s

en: Searching
da: Søger

en: Enter location or URL
da: Indtast sted eller URL

en: Modified
da: Ændret

en: Could not read the contents of %s
da: Kunne ikke læse indholdet af %s

en: Could not read the contents of the folder
da: Kunne ikke læse indholdet af mappen

en: Yesterday
da: I går

en: %-e %b
da: %-e. %b

en: %-e %b %Y
da: %-e. %b %Y

en: Audio
da: Lyd

en: Image
da: Billede

en: Archive
da: Arkiv

en: Markup
da: Opmærkning

en: Text
da: Tekst

en: Contacts
da: Kontakter

en: Calendar
da: Kalender

en: Document
da: Dokument

en: Presentation
da: Præsentation

en: Spreadsheet
da: Regneark

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
da: Der findes allerede en fil som hedder “%s”. Vil du erstatte den?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
da: Filen findes allerede i “%s”. Hvis den erstattes, overskrives dens indhold.

en: _Replace
da: _Erstat

en: You do not have access to the specified folder.
da: Du har ikke adgang til den angivne mappe.

en: Could not send the search request
da: Kunne ikke sende søgeforespørgslen

en: Accessed
da: Tilgået

en: _Size
da: _Størrelse

en: _Time
da: _Tidspunkt

en: Name
da: Navn

en: Size
da: Størrelse

en: Pick Files
da: Vælg filer

en: Pick a File
da: Vælg en fil

en: Save a File
da: Gem en fil

en: _Select
da: _Vælg

en: Select Folders
da: Vælg mapper

en: Select a Folder
da: Vælg en mappe

en: Encoding
da: Kodning

en: Line Ending
da: Linjeafslutning

en: Unspecified
da: Uspecificeret

en: Change Font Features
da: Ændr skrifttypefunktioner

[ctx: Font variation axis]
en: Width
da: Bredde

[ctx: Font variation axis]
en: Weight
da: Vægt

[ctx: Font variation axis]
en: Italic
da: Kursiv

[ctx: Font variation axis]
en: Slant
da: Skrå

[ctx: Font variation axis]
en: Optical Size
da: Optisk størrelse

[ctx: Font feature value]
en: Default
da: Standard

[ctx: Font feature value]
en: Enable
da: Slå til

en: Default
da: Standard

en: Ligatures
da: Ligaturer

en: Letter Case
da: Store/små bogstaver

en: Number Case
da: Store/små former af tal

en: Number Spacing
da: Mellemrum for tal

en: Numeric Extras
da: Numeriske tilføjelser

en: Fractions
da: Brøker

en: Style Variations
da: Stilvarianter

en: Character Variations
da: Tegnvarianter

en: OpenGL context creation failed
da: Kunne ikke oprette OpenGL-kontekst

en: Close
da: Luk

en: Close the infobar
da: Luk infobjælken

en: Cu_t
da: K_lip

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Select _All
da: Markér _alt

en: _Open Link
da: _Åbn link

en: Copy _Link Address
da: Kopiér _linkadresse

en: _Copy URL
da: _Kopiér URL

en: Invalid URI
da: Ugyldig URI

[ctx: media controls tooltip]
en: Play
da: Afspil

en: _No
da: _Nej

en: _Yes
da: _Ja

en: Co_nnect
da: _Tilslut

en: Connect As
da: Forbind som

en: _Anonymous
da: _Anonym

en: Registered U_ser
da: Registreret br_uger

en: _Username
da: _Brugernavn

en: _Domain
da: _Domæne

en: Volume type
da: Lydstyrketype

en: _Hidden
da: _Skjult

en: _Windows system
da: _Windows-system

en: _Password
da: _Adgangskode

en: Forget password _immediately
da: Glem adgangskode _omgående

en: Remember password until you _logout
da: Husk adgangskode indtil du logger _ud

en: Remember _forever
da: Husk for _altid

en: Unknown Application (PID %d)
da: Ukendt program (PID %d)

note: Use GTK_DIALOG_DESTROY_WITH_PARENT here since the parent dialog can be * indeed be destroyed via the GMountOperation::abort signal... for example, * this is triggered if the user yanks the device while we are showing * the dialog...
en: Unable to end process
da: Kan ikke afbryde proces

en: _End Process
da: _Afbryd proces

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
da: Kan ikke dræbe processen med PID %d. Operationen er ikke implementeret.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
da: Terminaltekstfremviser

en: Top Command
da: Top-kommando

en: Cannot end process with PID %d: %s
da: Kan ikke afbryde processen med PID %d: %s

en: GTK could not find a media module. Check your installation.
da: GTK kunne ikke finde et mediemodul. Tjek din installation.

en: Previous tab
da: Forrige faneblad

en: Next tab
da: Næste faneblad

en: Page %u
da: Side %u

en: Not a valid page setup file
da: Ikke en gyldig sideopsætningsfil

en: Manage Custom Sizes…
da: Håndtér tilpassede størrelser …

en: _Apply
da: _Anvend

en: Any Printer
da: Enhver printer

en: For portable documents
da: Til transportable dokumenter

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
da: Margener:
     Venstre: %s %s
     Højre: %s %s
     Top: %s %s
     Bund: %s %s

en: Page Setup
da: Sideopsætning

en: Hide Text
da: Skjul tekst

en: Show Text
da: Vis tekst

en: Caps Lock is on
da: Caps Lock er slået til

en: _Show Text
da: Vis _tekst

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
da: Åbn %s

en: Recent
da: Seneste

en: Recent files
da: Seneste filer

en: Starred
da: Stjernemarkerede

en: Starred files
da: Stjernemarkerede filer

en: Open your personal folder
da: Åbn din personlige mappe

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Open the contents of your desktop in a folder
da: Åbn indholdet af dit skrivebord i en mappe

en: Enter Location
da: Indtast sted

en: Manually enter a location
da: Indtast sted manuelt

en: Trash
da: Papirkurv

en: Open the trash
da: Åbn papirkurven

en: Mount and open “%s”
da: Montér og åbn “%s”

en: Open the contents of the file system
da: Åbn indholdet af filsystemet

en: New bookmark
da: Nyt bogmærke

en: Add a new bookmark
da: Tilføj et nyt bogmærke

en: Other Locations
da: Andre steder

en: Show other locations
da: Vis andre steder

en: Unable to start “%s”
da: Kan ikke starte “%s”

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
da: Fejl ved oplåsning af “%s”

en: Unable to access “%s”
da: Kan ikke tilgå “%s”

en: This name is already taken
da: Dette navn er allerede taget

en: Unable to unmount “%s”
da: Kan ikke afmontere “%s”

en: Unable to stop “%s”
da: Kan ikke stoppe “%s”

en: Unable to eject “%s”
da: Kan ikke skubbe “%s” ud

en: Unable to eject %s
da: Kan ikke skubbe %s ud

en: Unable to poll “%s” for media changes
da: Kan ikke forespørge “%s” om medieændringer

en: Open in New _Tab
da: Åbn i nyt _faneblad

en: Open in New _Window
da: Åbn i nyt _vindue

en: _Add Bookmark
da: _Tilføj bogmærke

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Mount
da: _Montér

en: _Unmount
da: _Afmontér

en: _Eject
da: _Skub ud

en: _Detect Media
da: _Søg efter medie

en: _Power On
da: _Tænd

en: _Connect Drive
da: _Forbind drev

en: _Start Multi-disk Device
da: _Start flerdiskenhed

en: _Unlock Device
da: _Lås enhed op

en: _Safely Remove Drive
da: _Fjern drev sikkert

en: _Disconnect Drive
da: _Fjern drev

en: _Stop Multi-disk Device
da: _Stands flerdiskenhed

en: _Lock Device
da: _Lås enhed

en: Remove server
da: Fjern server

en: Searching for network locations
da: Søger efter netværkssteder

en: No network locations found
da: Ingen netværkssteder fundet

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
da: Kan ikke tilgå sted

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
da: _Tilslut

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
da: Kan ikke afmontere diskenhed

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
da: _Annullér

en: File Transfer Protocol
da: Filoverførselsprotokol (FTP)

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
da: ftp:// eller ftps://

en: Network File System
da: Netværksfilsystem

en: SSH File Transfer Protocol
da: SSH-filoverførselsprotokol

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
da: sftp:// eller ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
da: dav:// eller davs://

en: _Disconnect
da: _Afbryd

en: _Connect
da: _Tilslut

en: Unable to get remote server location
da: Kan ikke hente sted for fjernserver

en: Networks
da: Netværk

en: On This Computer
da: På denne computer

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
da[0]: %s/%s tilgængelig
da[1]: %s/%s tilgængelig

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Unmount
da: Afmontér

en: Authentication
da: Godkendelse

en: _Remember password
da: _Husk adgangskode

en: Select a filename
da: Vælg et filnavn

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
da: %s-job nummer %d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
da: Begyndelsestilstand

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
da: Forbereder udskrift

[ctx: print operation status]
en: Generating data
da: Genererer data

[ctx: print operation status]
en: Sending data
da: Sender data

[ctx: print operation status]
en: Waiting
da: Venter

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
da: Blokerer på grund af problem

[ctx: print operation status]
en: Printing
da: Udskriver

[ctx: print operation status]
en: Finished
da: Afsluttet

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
da: Afsluttet med fejl

en: Preparing %d
da: Forbereder %d

en: Preparing
da: Forbereder

en: Printing %d
da: Udskriver %d

en: Error creating print preview
da: Fejl ved oprettelse af forhåndsvisning til udskrift

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
da: Den mest sandsynlige årsag er, at en midlertidig fil ikke kunne oprettes.

note: window
en: Print
da: Udskriv

en: Application
da: Program

en: Printer offline
da: Printeren afkoblet

en: Out of paper
da: Løbet tør for papir

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
da: På pause

en: Need user intervention
da: Brugerindblanding påkrævet

en: Custom size
da: Brugertilpasset størrelse

en: No printer found
da: Ingen printer fundet

en: Invalid argument to CreateDC
da: Ugyldigt argument til CreateDC

en: Error from StartDoc
da: Fejl fra StartDoc

en: Not enough free memory
da: Utilstrækkelig fri hukommelse

en: Invalid argument to PrintDlgEx
da: Ugyldigt argument til PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
da: Ugyldig pointer til PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
da: Ugyldigt håndtag til PrintDlgEx

en: Unspecified error
da: Uspecificeret fejl

en: Pre_view
da: _Forhåndsvisning

en: _Print
da: _Udskriv

en: Getting printer information failed
da: Kunne ikke indhente printerinformation

en: Getting printer information…
da: Indhenter printerinformation …

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
da: Venstre til højre, top til bund

en: Left to right, bottom to top
da: Venstre til højre, bund til top

en: Right to left, top to bottom
da: Højre til venstre, top til bund

en: Right to left, bottom to top
da: Højre til venstre, bund til top

en: Top to bottom, left to right
da: Top til bund, venstre til højre

en: Top to bottom, right to left
da: Top til bund, højre til venstre

en: Bottom to top, left to right
da: Bund til top, venstre til højre

en: Bottom to top, right to left
da: Bund til top, højre til venstre

en: Page Ordering
da: Sideorden

en: Left to right
da: Venstre til højre

en: Right to left
da: Højre til venstre

en: Top to bottom
da: Top til bund

en: Bottom to top
da: Bund til top

en: Failed to create the read file descriptor
da: Kunne ikke oprette læsefildeskriptor

en: Unable to find an item with URI “%s”
da: Kan ikke finde et element med URI'en “%s”

en: Unable to move the item with URI “%s” to “%s”
da: Kan ikke flytte elementet med URI'en “%s” til “%s”

en: No registered application with name “%s” for item with URI “%s” found
da: Intet registreret program ved navn “%s” for element med URI'en “%s” fundet

en: Clear Entry
da: Ryd indtastningsfelt

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
da: V

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
da: H

en: _Show All
da: _Vis alle

en: Two finger pinch
da: Tofingerknib

en: Two finger stretch
da: Tofingerstræk

en: Rotate clockwise
da: Drej med uret

en: Rotate counterclockwise
da: Drej mod uret

en: Two finger swipe left
da: Tofingerstrøg til venstre

en: Two finger swipe right
da: Tofingerstrøg til højre

en: Swipe left
da: Stryg til venstre

en: Swipe right
da: Stryg til højre

note: Translators: This is placeholder text for the search entry in the shortcuts window
en: Search Shortcuts
da: Søg efter genveje

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in normal mode
en: Shortcuts
da: Genveje

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in search mode
en: Search Results
da: Søgeresultater

en: No Results Found
da: Ingen resultater fundet

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

[ctx: accessibility]
en: Sidebar
da: Sidebjælke

en: Change di_rection
da: Ændr _retning

en: Insert _Emoji
da: Indsæt _emoji

[ctx: Encoding name]
en: Automatically Detected
da: Automatisk bestemt

[ctx: Encoding name]
en: Western
da: Vestlig

[ctx: Encoding name]
en: Central European
da: Centraleuropæisk

[ctx: Encoding name]
en: South European
da: Sydeuropæisk

[ctx: Encoding name]
en: Baltic
da: Baltisk

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic
da: Kyrillisk

[ctx: Encoding name]
en: Arabic
da: Arabisk

[ctx: Encoding name]
en: Greek
da: Græsk

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew Visual
da: Hebraisk visuel

[ctx: Encoding name]
en: Turkish
da: Tyrkisk

[ctx: Encoding name]
en: Nordic
da: Nordisk

[ctx: Encoding name]
en: Celtic
da: Keltisk

[ctx: Encoding name]
en: Romanian
da: Rumænsk

[ctx: Encoding name]
en: Armenian
da: Armensk

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Traditional
da: Kinesisk traditionel

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

[ctx: Encoding name]
en: Japanese
da: Japansk

[ctx: Encoding name]
en: Korean
da: Koreansk

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Simplified
da: Kinesisk forenklet

[ctx: Encoding name]
en: Georgian
da: Georgisk

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew
da: Hebraisk

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

[ctx: Encoding name]
en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

[ctx: Line ending name]
en: Unchanged
da: Uændret

[ctx: Line ending name]
en: Mac OS Classic
da: Mac OS klassisk

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Redo
da: _Omgør

en: Do you want to use GTK Inspector?
da: Vil du bruge GTK-inspektøren?

en: GTK Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK application. Using it may cause the application to break or crash.
da: GTK-inspektøren er en interaktiv fejlsøger, som lader dig udforske og ændre bestanddelene af ethvert GTK+-program. Dens brug kan forårsage fejl eller nedbrud af programmet.

en: Don’t show this message again
da: Vis ikke denne meddelelse igen

en: Minimize
da: Minimér

en: Minimize the window
da: Minimér vinduet

en: Maximize
da: Maksimér

en: Maximize the window
da: Maksimér vinduet

en: Close the window
da: Luk vinduet

en: Restore
da: Gendan

en: Role
da: Rolle

en: Description
da: Beskrivelse

en: Bounds
da: Grænser

en: Object Path
da: Objektsti

en: Attribute
da: Egenskab

en: Value
da: Værdi

en: Activate
da: Aktivér

en: Set State
da: Indstil tilstand

en: Enabled
da: Slået til

en: Parameter Type
da: Parametertype

en: State
da: Tilstand

en: Show
da: Vis

en: Hover to load
da: Indlæs hvis under markør

[ctx: clipboard]
en: empty
da: tom

[ctx: clipboard]
en: local
da: lokal

[ctx: clipboard]
en: remote
da: fjern

en: Drag and hold here
da: Træk og hold her

en: Clipboard
da: Udklipsholder

en: Primary
da: Primær

[ctx: event phase]
en: None
da: Ingen

[ctx: event phase]
en: Capture
da: Indfangning

[ctx: event phase]
en: Bubble
da: Boble

[ctx: event phase]
en: Target
da: Mål

[ctx: propagation limit]
en: Native
da: Platformsspecifik

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK.
da: Her kan du skrive enhver CSS-regel, som genkendes af GTK.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
da: Du kan midlertidigt deaktivere dette brugertilpassede CSS ved at klikke på knappen “Pause” ovenfor.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
da: Ændringer gennemføres omgående og globalt for hele programmet.

en: Saving CSS failed
da: Kunne ikke gemme CSS

en: Disable this custom CSS
da: Deaktivér denne brugertilpassede CSS

en: Save the current CSS
da: Gem den nuværende CSS

en: Show deprecations
da: Vis information om forældet funktionalitet

en: ID
da: Id

en: Style Classes
da: Stilklasser

en: CSS Property
da: CSS-egenskab

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
da: IM-kontekst fastlagt i GTK_IM_MODULE

[ctx: GL renderer]
en: None
da: Ingen

[ctx: GL version]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: Vulkan device]
en: None
da: Ingen

en: Copy to clipboard as gitlab markdown
da: Kopiér til udklipsholder som gitlab-opmærkning

en: GTK Version
da: GTK-version

en: GDK Backend
da: GDK-motor

en: GSK Renderer
da: GSK-gengivelse

en: Pango Fontmap
da: Pango-skrifttypekort

en: Media Backend
da: Mediemotor

en: Input Method
da: Inputmetode

en: Application ID
da: Program-id

en: Resource Path
da: Ressourcesti

en: Prefix
da: Præfiks

en: Environment
da: Miljø

en: Display
da: Skærm

en: RGBA Visual
da: RGBA visuel

en: Composited
da: Sammensat

en: Protocols
da: Protokoller

en: GL Renderer
da: GL-gengivelse

en: GL Vendor
da: GL-udbyder

en: GL Version
da: GL-version

en: GL Backend Vendor
da: Udbyder af GL-motor

en: GL Backend Version
da: Version af GL-motor

en: GL Full Version
da: Fuld GL-version

en: GLSL Version
da: GLSL-version

en: GL Extensions
da: GL-udvidelser

en: EGL Extensions
da: EGL-udvidelser

en: GL Features
da: GL-funktioner

en: Vulkan Device
da: Vulkan-enhed

en: Vulkan API Version
da: Version af Vulkan-API

en: Vulkan Driver Version
da: Version af Vulkan-driver

en: Vulkan Layers
da: Vulkan-lag

en: Vulkan Extensions
da: Vulkan-udvidelser

en: Vulkan Features
da: Vulkan-funktioner

en: Unnamed section
da: Unavngivet afsnit

en: Label
da: Etiket

en: Action
da: Handling

en: Target
da: Mål

en: Icon
da: Ikon

en: Address
da: Adresse

en: Reference Count
da: Antal referencer

en: Direction
da: Retning

en: Buildable ID
da: Buildable-id

en: Mnemonic Label
da: Huskevenlig etiket

en: Request Mode
da: Forespørgselstilstand

en: Measure map
da: Målkort

en: Expand
da: Udvid

en: Baseline
da: Grundlinje

en: Surface
da: Overflade

en: Properties
da: Egenskaber

en: Renderer
da: Gengivelsesmetode

en: Frame Clock
da: Billedur

en: Tick Callback
da: Tilbagekald for tik

en: Frame Count
da: Antal billeder

en: Frame Rate
da: Billedhastighed

en: Scale
da: Skala

en: Color state
da: Farvetilstand

en: Mapped
da: Optegnet

en: Realized
da: Realiseret

en: Is Toplevel
da: Er topniveau

en: Child Visible
da: Underelement synligt

en: Pointer: %p
da: Markør: %p

note: Translators: %s is a type name, for example * GtkPropertyExpression with value \"2.5\"
en: %s with value "%s"
da: %s med værdien “%s”

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with type GObject
en: %s with type %s
da: %s af typen %s

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with value type: gchararray
en: %s with value type %s
da: %s med værditypen %s

en: Uneditable property type: %s
da: Egenskabstype kan ikke ændres: %s

[ctx: column number]
en: None
da: Intet

en: Attribute:
da: Egenskab:

en: Column:
da: Kolonne:

note: Translators: %s is a type name, for example * Action from 0x2345678 (GtkApplicationWindow)
en: Action from: %p (%s)
da: Handling fra: %p (%s)

en: Reset
da: Nulstil

[ctx: GtkSettings source]
en: Default
da: Standard

[ctx: GtkSettings source]
en: Theme
da: Tema

[ctx: GtkSettings source]
en: Application
da: Program

[ctx: GtkSettings source]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Source:
da: Kilde:

en: Defined At
da: Defineret ved

en: Saving RenderNode failed
da: Kunne ikke gemme RenderNode

en: Recording Options
da: Optagelsesindstillinger

en: Record events
da: Optag begivenheder

en: Add debug nodes
da: Tilføj fejlsøgningsknudepunkter

en: Highlight event sequences
da: Fremhæv begivenhedssekvenser

en: Record frames
da: Optag billeder

en: Clear recorded frames
da: Ryd optagede billeder

en: Use a dark background
da: Brug en mørk baggrund

en: Save selected node
da: Gem valgte knudepunkt

en: Copy to clipboard
da: Kopiér til udklipsholder

en: Property
da: Egenskab

en: Path
da: Sti

en: Count
da: Antal

en: Name:
da: Navn:

en: Size:
da: Størrelse:

en: Trigger
da: Udløser

[ctx: sizegroup mode]
en: None
da: Ingen

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
da: Vandret

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
da: Lodret

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
da: Begge

en: Mode
da: Tilstand

en: GLib must be configured with -Dbuildtype=debug
da: GLib skal være konfigureret med -Dbuildtype=debug

en: Self 1
da: Selv 1

en: Cumulative 1
da: Kumulativ 1

en: Self 2
da: Selv 2

en: Cumulative 2
da: Kumulativ 2

en: Self
da: Selv

en: Cumulative
da: Kumulativ

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
da: Aktivér statistik med GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Remove %s
da: Fjern %s

en: Add
da: Tilføj

en: Show data
da: Vis data

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Implements
da: Implementerer

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
da: Tema fast angivet ved GTK_THEME

en: GTK Theme
da: GTK-tema

en: Dark Variant
da: Mørk variant

en: Cursor Theme
da: Markørtema

en: Cursor Size
da: Markørstørrelse

en: Icon Theme
da: Ikontema

en: Text Direction
da: Tekstretning

note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Left-to-Right
    Right-to-Left
da: Venstre til højre
    Højre til venstre

en: Animations
da: Animationer

en: Slowdown
da: Langsomhed

en: Rendering
da: Gengivelse

[ctx: Font rendering]
note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Automatic
    Manual
da: Automatisk
    Manuel

en: Show Framerate
da: Vis billedhastighed

en: Show Graphic Updates
da: Vis grafiske opdateringer

en: Tints all the places where the current renderer uses Cairo instead of the GPU.
da: Farver alle stederne, hvor den nuværende gengivelsesmetode bruger Cairo frem for GPU'en.

en: Show Cairo Rendering
da: Vis Cairogengivelse

en: Show Baselines
da: Vis grundlinjer

en: Show Layout Borders
da: Vis layoutgrænser

en: CSS Padding
da: CSS-udfyldning

en: CSS Border
da: CSS-rand

en: CSS Margin
da: CSS-margen

en: Widget Margin
da: Kontrolmargen

en: Show Focus
da: Vis fokus

en: Show Accessibility warnings
da: Vil advarsler om tilgængelighed

en: Show Graphics Offload
da: Vis grafik-offload

en: Inspect Inspector
da: Inspicér inspektøren

en: Select an Object
da: Vælg et objekt

en: Show Details
da: Vis detaljer

en: Show all Objects
da: Vis alle objekter

en: Show all Resources
da: Vis alle ressourcer

en: Collect Statistics
da: Indsaml statistik

en: Objects
da: Objekter

en: Toggle Sidebar
da: Sidebjælke til/fra

en: Refresh action state
da: Opdater handlingstilstand

en: Previous object
da: Forrige objekt

en: Child object
da: Underobjekt

en: Previous sibling
da: Forrige søskende

en: List Position
da: Listeposition

en: Next sibling
da: Næste søskende

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: CSS Nodes
da: CSS-knudepunkt

en: Size Groups
da: Størrelsesgrupper

en: Actions
da: Handlinger

en: Controllers
da: Styring

en: Magnifier
da: Forstørrelsesglas

en: Accessibility
da: Tilgængelighed

en: Global
da: Globale

en: Settings
da: Indstillinger

en: Resources
da: Ressourcer

en: Statistics
da: Statistik

en: Logging
da: Logning

en: Recorder
da: Optager

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
da: Tilgå alle varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
da: Former over basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
da: Mærkepositionering over basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
da: Substitutioner over basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
da: Alternativer for brøker

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
da: Akhand

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
da: Former under basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
da: Mærkepositionering under basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
da: Substitutioner under basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
da: Kontekstafhængige varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
da: Former med forskel på store/små bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
da: Glyfkomposition/dekomposition

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
da: Sammensat form efter Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
da: Sammensatte former

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
da: Kontekstafhængige ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
da: Centreret CJK-tegnsætning

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
da: Mellemrum mellem store bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
da: Kontekstafhængig dekoration (swash)

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
da: Positionering ved skråskrift

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
da: Mellemstore kapitæler fra store bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
da: Små kapitæler fra store bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
da: Afstande

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
da: Automatiske ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
da: Nævnere

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
da: Former uden prik

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
da: Ekspertformer

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
da: Varianter for glyf ved linjeafslutning

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
da: Afslutningsformer #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
da: Afslutningsformer #3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
da: Afslutningsformer

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
da: Fladgjorte accentformer

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
da: Brøker

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
da: Fuld bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
da: Halve former

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
da: Halantformer

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
da: Varianter med halv bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
da: Historiske former

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
da: Vandrette kanavarianter

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
da: Historiske ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
da: Hojo-kanjiformer

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
da: Halv bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
da: Begyndelsesformer

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
da: Uforbundne former

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
da: Kursiv

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
da: Varianter til tekstjustering

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
da: JIS78-former

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
da: JIS83-former

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
da: JIS90-former

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
da: JIS2004-former

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
da: Knibning

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
da: Venstre grænser

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
da: Standardligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
da: Indledende jamoformer

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
da: Linjejusterede cifre

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
da: Lokaliserede former

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
da: Varianter for venstre-mod-højre

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
da: Spejlvendte former for venstre-mod-højre

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
da: Mærkepositionering

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
da: Medialformer #2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
da: Medialformer

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
da: Matematisk græsk

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
da: Mærke til mærke-positionering

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
da: Mærkepositionering via substitution

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
da: Særlige notationsformer

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
da: NLC-kanjiformer

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
da: Nuktaformer

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
da: Tællere

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
da: Gammeldags cifre

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
da: Optiske grænser

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
da: Ordenstal

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
da: Ornamenter

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
da: Varianter til proportional bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
da: Mellemstore kapitæler

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
da: Proportional kana

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
da: Proportionale cifre

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
da: Former foran basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
da: Substitutioner foran basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
da: Former efter basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
da: Substitutioner efter basisglyf

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
da: Proportional bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
da: Kvart bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
da: Tilfældig

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
da: Påkrævede kontekstafhængige varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
da: Rakar-former

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
da: Påkrævede ligaturer

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
da: Reph-former

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
da: Højre grænser

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
da: Varianter for højre-mod-venstre

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
da: Spejlvendte former for højre-mod-venstre

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
da: “Ruby”-notationsformer

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
da: Påkrævede varianter til tekst med variabel bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
da: Stilvarianter

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
da: Videnskabelig sænket skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
da: Optisk størrelse

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
da: Små kapitæler

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
da: Forenklede former

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
da: Varianter til matematisk hævet/sænket skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
da: Dekomposition til udstrakt glyf

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
da: Sænket skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
da: Hævet skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
da: Dekorationer (swash)

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
da: Titel

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
da: Efterfølgende jamoformer

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
da: Traditionelle former til navne

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
da: Tabelcifre

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
da: Traditionelle former

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
da: Tredjedelsbredde

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
da: Uden store/små bogstaver

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
da: Alternativ lodret justering

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
da: Vattu-varianter

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
da: Lodret skrift

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
da: Alternativ lodret justering i halv bredde

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
da: Vokal-jamoformer

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
da: Lodrette kanavarianter

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
da: Lodret knibning

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
da: Alternativ lodret proportional justering

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
da: Lodrette varianter og rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
da: Lodrette varianter til rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
da: Nul med skråstreg

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
da: A3 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
da: A4 Ekstra

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
da: A5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
da: B5 Ekstra

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
da: DL-konvolut

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
da: Choukei 2-konvolut

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
da: Choukei 3-konvolut

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
da: Choukei 4-konvolut

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
da: Choukei 40-konvolut

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
da: hagaki (postkort)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
da: kahu-konvolut

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
da: kaku2-konvolut

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
da: kaku3-konvolut

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
da: kaku4-konvolut

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
da: kaku5-konvolut

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
da: kaku7-konvolut

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
da: kaku8-konvolut

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
da: oufuku (svarpostkort)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
da: you4-konvolut

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
da: you6-konvolut

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
da: 6×9-konvolut

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
da: 7×9-konvolut

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
da: 8×10-konvolut

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
da: 9×11-konvolut

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
da: 9×12-konvolut

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
da: a2-konvolut

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
da: c5-konvolut

[ctx: paper size]
en: European edp
da: Europæisk edp

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
da: Fan-Fold europæisk

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
da: Fan-Fold amerikansk

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
da: Fan-Fold tysk legal

[ctx: paper size]
en: Government Legal
da: Government legal

[ctx: paper size]
en: Government Letter
da: Government letter

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
da: Indeks 3×5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
da: Indeks 4×6 (postkort)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
da: Indeks 4×6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
da: Indeks 5×8

[ctx: paper size]
en: Invoice
da: Faktura

[ctx: paper size]
en: US Legal
da: Amerikansk legal

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
da: Amerikansk legal ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter
da: Amerikansk letter

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
da: Amerikansk letter ekstra

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
da: Amerikansk letter plus

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
da: Monark-konvolut

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
da: #10-konvolut

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
da: #11-konvolut

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
da: #12-konvolut

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
da: #14-konvolut

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
da: #9-konvolut

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
da: Personlig konvolut

[ctx: paper size]
en: Wide Format
da: Bredt format

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
da: Invitationskonvolut

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
da: Italiensk konvolut

[ctx: paper size]
en: Large Photo
da: Stort fotografi

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
da: Mellemstort fotografi

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
da: Postfix-konvolut

[ctx: paper size]
en: Small Photo
da: Lille fotografi

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
da: Bredt fotografi

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
da: prc1-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
da: prc10-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
da: prc2-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
da: prc3-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
da: prc4-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
da: prc5-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
da: prc6-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
da: prc7-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
da: prc8-konvolut

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
da: prc9-konvolut

en: Pages
da: Sider

en: About
da: Om

en: Credits
da: Bidragydere

en: System Information
da: Systemoplysninger

en: Select App
da: Vælg program

en: _View All Apps
da: _Vis alle programmer

en: _Find New Apps
da: _Find nye programmer

en: No applications found.
da: Ingen programmer fundet.

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Services
da: Tjenester

en: Hide %s
da: Skjul %s

en: Hide Others
da: Skjul andre

en: Show All
da: Vis alle

en: Quit %s
da: Afslut %s

en: Undo
da: Fortryd

en: Redo
da: Omgør

en: Cut
da: Klip

en: Copy
da: Kopiér

en: Paste
da: Indsæt

en: Delete
da: Slet

en: Select All
da: Markér alt

en: _Finish
da: _Færdig

en: _Back
da: _Forrige

en: _Next
da: _Næste

en: Select a Color
da: Vælg en farve

en: Pick a color from the screen
da: Vælg en farve fra skærmen

en: The current color
da: Nuværende farve

en: Hexadecimal color or color name
da: Hexadecimalfarve eller farvenavn

en: Hue
da: Farvetone

en: Alpha value
da: Alfaværdi

en: Saturation and value
da: Mætning og værdi

[ctx: Color channel]
en: H
da: F

[ctx: Color Channel]
en: S
da: M

en: (None)
da: (ingen)

en: Search…
da: Søg …

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
da: Smileyer og personer

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
da: Krop og tøj

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
da: Dyr og natur

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
da: Mad og drikke

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
da: Rejser og steder

[ctx: emoji category]
en: Activities
da: Aktiviteter

[ctx: emoji category]
en: Objects
da: Objekter

[ctx: emoji category]
en: Symbols
da: Symboler

[ctx: emoji category]
en: Flags
da: Flag

[ctx: emoji category]
en: Recent
da: Seneste

en: Create Folder
da: Opret mappe

en: Remote location — only searching the current folder
da: Fjernsted — søger kun i nuværende mappe

en: Folder Name
da: Mappenavn

en: _Create
da: _Opret

en: Select Font
da: Vælg skrifttype

en: Search font name
da: Søg skrifttypenavn

en: Filters
da: Filtre

en: Filter by
da: Filtrér efter

en: Monospace
da: Fast bredde

en: Language
da: Sprog

en: Preview Font
da: Forhåndsvis skrifttype

en: No Fonts Found
da: Ingen skrifttyper fundet

en: Font Name
da: Skrifttypenavn

en: Font Variation Axes
da: Akser for skrifttypevarianter

en: Font Features
da: Skrifttypefunktioner

[ctx: media controls]
en: Volume
da: Lydstyrke

en: _Format for:
da: _Formatér til:

en: _Paper size:
da: Papirst_ørrelse:

en: _Orientation:
da: _Orientering:

en: Portrait
da: Portræt

en: Reverse portrait
da: Omvendt portræt

en: Landscape
da: Landskab

en: Reverse landscape
da: Omvendt landskab

en: Server Addresses
da: Serveradresser

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
da: Serveradresser består af et protokolpræfiks og en adresse. Eksempler:

en: Available Protocols
da: Tilgængelige protokoller

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
da: Ingen seneste servere fundet

en: Recent Servers
da: Seneste servere

en: No results found
da: Ingen resultater fundet

en: Connect to _Server
da: Forbind til _server

en: Enter server address…
da: Indtast serveradresse …

en: Show recent servers
da: Vis seneste servere

en: Range
da: Interval

en: _All Pages
da: A_lle sider

en: C_urrent Page
da: _Nuværende side

en: Se_lection
da: _Valg

en: Pag_es:
da: S_ider:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
da: Angiv et eller flere sideintervaller,
     f.eks. 1–3, 7, 11

en: Copies
da: Kopier

en: Copie_s:
da: Kopi_er:

en: C_ollate
da: _Sætvis

en: _Reverse
da: _Omvendt

en: General
da: Generelt

en: T_wo-sided:
da: Do_bbeltsidet:

en: Pages per _side:
da: Sider _pr. ark:

en: Page or_dering:
da: Sideor_den:

en: _Only print:
da: Udskriv _kun:

en: All sheets
da: Alle ark

en: Even sheets
da: Lige ark

en: Odd sheets
da: Ulige ark

en: Sc_ale:
da: _Skala:

en: Paper
da: Papir

en: Paper _type:
da: Papir_type:

en: Paper _source:
da: Pap_irkilde:

en: Output t_ray:
da: Udsk_riftsbakke:

en: Or_ientation:
da: _Orientering:

en: Job Details
da: Jobdetaljer

en: Pri_ority:
da: Pri_oritet:

en: _Billing info:
da: _Betalingsinformation:

en: Print Document
da: Udskriv dokument

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
da: _Nu

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
da: P_å:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
da: Angiv udskriftstidspunkt,
     f.eks. 15:30, 14:15:20

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
da: _Venter

en: Hold the job until it is explicitly released
da: Lad jobbet vente indtil det eksplicit frigøres

en: Add Cover Page
da: Tilføj forside

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
da: F_ør:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
da: _Efter:

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
da: Billedkvalitet

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
da: Farve

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
da: Færdiggør

en: Advanced
da: Avanceret

en: Some of the settings in the dialog conflict
da: Nogle af dialogens indstillinger er i modstrid

en: Play
da: Afspil

[ctx: Print job priority]
en: Urgent
da: Presserende

[ctx: Print job priority]
en: High
da: Høj

[ctx: Print job priority]
en: Medium
da: Mellem

[ctx: Print job priority]
en: Low
da: Lav

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
da: Før

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
da: Efter

en: Print at
da: Udskriv på tidspunkt

en: Print at time
da: Udskriv på tidspunkt

[ctx: print option]
en: Borderless
da: Uden kant

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
da: På pause ; afviser job

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
da: Afviser job

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
da: Der kræves godkendelse til at udskrive dokumentet “%s” på printeren %s

en: Authentication is required to print a document on %s
da: Der kræves godkendelse til at udskrive et dokument på %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
da: Der kræves godkendelse til at indlæse egenskaberne for jobbet “%s”

en: Authentication is required to get attributes of a job
da: Der kræves godkendelse til at indlæse et jobs egenskaber

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
da: Der kræves godkendelse til at indlæse egenskaberne for printeren %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
da: Der kræves godkendelse til at indlæse egenskaberne for en printer

en: Authentication is required to get default printer of %s
da: Der kræves godkendelse for at indlæse standardprinteren for %s

en: Authentication is required to get printers from %s
da: Der kræves godkendelse for at indlæse printere fra %s

en: Authentication is required to get a file from %s
da: Der kræves godkendelse til at hente en fil fra %s

en: Authentication is required on %s
da: Der kræves godkendelse på %s

en: Domain:
da: Domæne:

en: Authentication is required to print document “%s”
da: Der kræves godkendelse til at udskrive dokumentet “%s”

en: Authentication is required to print this document on printer %s
da: Der kræves godkendelse til at udskrive dette dokument på printeren %s

en: Authentication is required to print this document
da: Der kræves godkendelse til at udskrive dette dokument

en: Printer “%s” is low on toner.
da: Printeren “%s” er næsten løbet tør for toner.

en: Printer “%s” has no toner left.
da: Printeren “%s” er løbet tør for toner.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
da: Printeren “%s” er næsten løbet tør for fremkalder.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
da: Printeren “%s” er løbet tør for fremkalder.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
da: Printeren “%s” er næsten løbet tør for mindst en farve.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
da: Printeren “%s” er løbet tør for mindst en farve.

en: The cover is open on printer “%s”.
da: Kabinettet er åbent på printeren “%s”.

en: The door is open on printer “%s”.
da: Lågen er åben på printeren “%s”.

en: Printer “%s” is low on paper.
da: Printeren “%s” er næsten løbet tør for papir.

en: Printer “%s” is out of paper.
da: Printeren “%s” er løbet tør for papir.

en: Printer “%s” is currently offline.
da: Printeren “%s” er i øjeblikket offline.

en: There is a problem on printer “%s”.
da: Der er et problem med printeren “%s”.

[ctx: printing option]
en: Two Sided
da: Dobbeltsidet

[ctx: printing option]
en: Paper Type
da: Papirtype

[ctx: printing option]
en: Paper Source
da: Papirkilde

[ctx: printing option]
en: Output Tray
da: Udskriftsbakke

[ctx: printing option]
en: Resolution
da: Opløsning

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
da: Forfiltrering af GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
da: Enkeltsidet

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
da: Lange kant (standard)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
da: Korte kant (omvendt)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
da: Vælg automatisk

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
da: Printerforvalg

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
da: Indlejr kun GhostScript-skrifttyper

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
da: Konvertér til PS niveau 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
da: Konvertér til PS niveau 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
da: Ingen forfiltrering

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
da: Diverse

[ctx: sides]
en: One Sided
da: Enkeltsidet

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
da: Lange kant (standard)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
da: Korte kant (omvendt)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
da: Øverste kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
da: Midterste kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
da: Nederste kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
da: Sidekurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
da: Venstre kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
da: Højre kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
da: Centerkurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
da: Bagerste kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
da: Opadvendt kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
da: Nedadvendt kurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
da: Højkapacitetskurv

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
da: Stablemaskine %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
da: Postkasse %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
da: Min postkasse

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
da: Bakke %d

en: Printer Default
da: Printerforvalg

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
da: Jobprioritet

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
da: Betalingsinformation

[ctx: cover page]
note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
da: Ingen

[ctx: cover page]
en: Classified
da: Klassificeret

[ctx: cover page]
en: Confidential
da: Fortroligt

[ctx: cover page]
en: Secret
da: Hemmelig

[ctx: cover page]
en: Standard
da: Forvalg

[ctx: cover page]
en: Top Secret
da: Tophemmelig

[ctx: cover page]
en: Unclassified
da: Uklassificeret

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
da: Sider pr. ark

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
da: Sideorden

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
da: Udskriv

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
da: Udskriv på tidspunkt

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
da: Brugertilpasset %sx%s

[ctx: printer option]
note: TRANSLATORS: this is the ICC color profile to use for this job
en: Printer Profile
da: Printerprofil

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
da: Utilgængelig

en: Print to File
da: Udskriv til fil

en: Pages per _sheet:
da: Sider pr. _ark:

en: File
da: Fil

en: _Output format
da: _Udskriftsformat

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
da: Farvehåndtering er ikke tilgængelig

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
da: Ingen profil tilgængelig

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
da: Uspecificeret profil

en: Output to this directory instead of cwd
da: Skriv til dette katalog frem for arbejdskataloget, cwd

en: Generate debug output
da: Generer fejlsøgningsoutput

en: Invalid size %s
da: Ugyldig størrelse %s

en: Can’t load file: %s
da: Kan ikke indlæse filen: %s

en: Can’t save file %s: %s
da: Kan ikke gemme filen %s: %s

en: Can’t close stream
da: Kan ikke lukke strøm

en: Usage:
      gtk4-builder-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
    
    Commands:
      validate     Validate the file
      simplify     Simplify the file
      enumerate    List all named objects
      preview      Preview the file
      render       Take a screenshot of the file
      screenshot   Take a screenshot of the file
da: Brug:
      gtk4-builder-tool [KOMMANDO] [TILVALG …] FIL
    
    Udfør diverse handlinger på .ui-filer fra GtkBuilder.
    
    Kommandoer:
      validate     Validér filen
      simplify     Forenkl filen
      enumerate    Vis alle navngivne objekter
      preview      Forhåndsvis filen
      render       Tag et skærmbillede af filen
      screenshot   Tag et skærmbillede af filen

en: FILE
da: FIL

en: Print all named objects.
da: Udskriv alle navngivne objekter.

en: No object with ID '%s' found
da: Intet objekt med id “%s” fundet

en: No previewable object found
da: Intet objekt blev fundet, som kan forhåndsvises

en: Objects of type %s can't be previewed
da: Objekter af typen %s kan ikke forhåndsvises

en: Preview only the named object
da: Forhåndsvis kun det navngivne objekt

en: Use style from CSS file
da: Brug stil fra CSS-fil

en: Could not initialize windowing system
da: Kunne ikke initialisere vinduessystemet

en: Preview the file.
da: Forhåndsvis filen.

en: No .ui file specified
da: Ingen .ui-fil angivet

en: Can only preview a single .ui file
da: Kan kun forhåndsvise en enkelt .ui-fil

en: No object found
da: Intet objekt fundet

en: Objects of type %s can't be screenshot
da: Det er ikke muligt at tage skærmbillede af objekter af typen %s

en: Failed to take a screenshot
da: Kunne ikke tage et skærmbillede

en: File %s exists.
    Use --force to overwrite.
da: Filen %s findes.
    Brug --force til at tilsidesætte.

en: Output written to %s.
da: Output skrevet til %s.

en: Failed to save %s: %s
da: Kunne ikke gemme %s: %s

en: Screenshot only the named object
da: Tag kun skærmbillede af det navngivne objekt

en: Save as node file instead of png
da: Gem som knudefil (node) frem for png

en: Overwrite existing file
da: Overskriv eksisterende fil

en: FILE…
da: FIL …

en: Render a .ui file to an image.
da: Gengiv en .ui-fil som billede.

en: Can only render a single .ui file to a single output file
da: Kan kun gengive en enkelt .ui-fil til en enkelt outputfil

en: %s:%d: Couldn’t parse value for property '%s': %s
da: %s:%d: Kunne ikke fortolke værdi for egenskaben '%s': %s

en: Property %s not found
da: Egenskaben %s ikke fundet

en: Packing property %s not found
da: Pakkeegenskaben %s ikke fundet

en: Cell property %s not found
da: Celleegenskaben %s ikke fundet

en: Layout property %s not found
da: Layoutegenskaben %s ikke fundet

en: %s only accepts three children
da: %s kan kun tage tre underelementer

en: %s only accepts one center child
da: %s kan kun tage ét centralt underelement

en: Unable to create temporary file: %s
da: Kunne ikke oprette midlertidig fil: %s

en: Can’t load “%s”: %s
da: Kan ikke indlæse “%s”: %s

en: Can’t parse “%s”: %s
da: Kan ikke fortolke “%s”: %s

en: Failed to read “%s”: %s
da: Kunne ikke læse “%s”: %s

en: Failed to write “%s”: “%s”
da: Kunne ikke skrive “%s”: “%s”

en: Replace the file
da: Erstat filen

en: Convert from GTK 3 to GTK 4
da: Konvertér fra GTK 3 til GTK 4

en: Simplify the file.
da: Forenkl filen.

en: Can only simplify a single .ui file without --replace
da: Kan kun forenkle en enkelt .ui-fil uden --replace

en: Failed to lookup template parent type %s
da: Kunne ikke slå skabelonophavstype %s op

en: Deprecated types:
da: Forældede typer:

en: Failed to create an instance of the template type %s
da: Kunne ikke oprette en instans af skabelontypen %s

en: Validate the file.
da: Validér filen.

en: Usage:
      gtk4-image-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE…
    
    Perform various tasks on images.
    
    Commands:
      compare      Show differences between two images
      convert      Convert the image to a different format or color state
      info         Show general information about the image
      relabel      Change the color state of the image without conversion
      show         Show the image
da: Brug:
      gtk4-image-tool [KOMMANDO] [TILVALG…] FIL…
    
    Udfør diverse handlinger på billeder.
    
    Kommandoer:
      compare      Vis forskelle mellem to billeder
      convert      Konvertér billedet til et andet format eller anden farvetilstand
      info         Vis generelle oplysninger om billedet
      relabel      Ændr billedets farvetilstand uden at konvertere det
      show         Vis billedet

en: Output file
da: Outputfil

en: Compare two images
da: Sammenlign to billeder

en: No image file specified
da: Ingen billedfil angivet

en: Can only accept two image files
da: Kan kun tage to billedfiler

en: Failed to load %s: %s
da: Kunne ikke indlæse %s: %s

en: Could not save diff image to %s
da: Kunne ikke gemme diff-billede til %s

en: Differences witten to %s.
da: Forskelle skrevet til %s.

en: The images are different.
da: Billederne er forskelige.

en: No differences.
da: Ingen forskelle.

en: Format to use
da: Format som skal bruges

en: Color state to use
da: Farvetilstand som skal bruges

en: COLORSTATE
da: FARVETILSTAND

en: Color state to use, as cicp tuple
da: Farvetilstand som skal bruges; angivet som cicp-tupel

en: Convert the image to a different format or color state.
da: Konvertér billedet til et andet format eller anden farvetilstand.

en: Can only accept a single image file and output file
da: Kan kun tage en enkelt billedfil og outputfil

en: Not a memory format: %s
    Possible values:
      %s
da: Ikke et hukommelsesformat: %s
    Mulige værdier:
      %s

en: Not a color state: %s
    Possible values:
      %s
da: Ikke en farvetilstand: %s
    Mulige værdier:
      %s

en: Can't specify both --color-state and --cicp
da: Kan ikke angive både --color-state og --cicp

en: Not a supported cicp tuple: %s
da: Ikke en understøttet cicp-tupel: %s

en: Color state:
da: Farvetilstand:

en: unknown
da: ukendt

en: Provide information about the image.
da: Vis oplysninger om billedet.

en: Can only accept a single image file
da: Kan kun tage en enkelt billedfil

en: Change the color state of the image without conversion.
da: Ændr billedets farvetilstand uden konvertering.

en: Not a color state: %s
    Possible values: %s
da: Ikke en farvetilstand: %s
    Mulige værdier: %s

en: Don't add a titlebar
da: Tilføj ikke en titellinje

en: Show one or more images.
da: Vis et eller flere billeder.

en: cicp must be 4 numbers, separated by /
da: cicp skal være fire tal adskilt af /

en: Show program version
da: Vis programversion

note: Translators: this message will appear immediately after the usage string - Usage: COMMAND [OPTION…] <THIS_MESSAGE>
en: APPLICATION [URI…] — launch an APPLICATION
da: PROGRAM [URI …] — kør et PROGRAM

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
da: Kør et program (angivet ved dets skrivebordsfilnavn),
    valgfrit givet en eller flere URI'er som argumenter.

en: Error parsing commandline options: %s
da: Fejl ved fortolkning af kommandolinjetilvalg: %s

en: Try “%s --help” for more information.
da: Prøv “%s --help” for mere information.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
da: %s: manglende programnavn

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
da: Oprettelse af AppInfo fra id understøttes ikke på ikke-unix-operativsystemer

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
da: %s: intet sådant program %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
da: %s: fejl ved programstart: %s

en: Usage:
      gtk4-path-tool [COMMAND] [OPTION…] PATH
    
    Perform various tasks on paths.
    
    Commands:
      decompose    Decompose the path
      reverse      Reverse the path
      restrict     Restrict the path to a segment
      show         Display the path in a window
      render       Render the path as an image
      info         Print information about the path
da: Brug:
      gtk4-path-tool [KOMMANDO] [TILVALG …] KURVE
    
    Udfør forskellige opgaver på kurver.
    
    Kommandoer:
      decompose    Opdel kurve i elementer
      reverse      Omvend kurven
      restrict     Begræns kurven til et segment
      show         Vis kurven i et vindue
      render       Optegn kurven som et billede
      info         Vis oplysninger om kurven

en: Allow quadratic Bézier curves
da: Tillad kvadratiske Bézierkurver

en: Allow cubic Bézier curves
da: Tillad kubiske Bézierkurver

en: Allow conic Bézier curves
da: Tillad keglesnits-Bézierkurver

en: PATH
da: KURVE

en: Decompose a path.
da: Opdel kurve i elementer.

en: No paths given.
da: Ingen kurver givet.

en: That didn't work out.
da: Det fungerede ikke.

en: Print information about a path.
da: Vis information om en kurve.

en: Path is empty.
da: Kurven er tom.

en: Path is closed
da: Kurven er lukket

en: Path length
da: Kurvelængde

en: %d contours
da: %d konturer

en: %d operations
da: %d operationer

en: %d lines
da: %d linjer

en: %d quadratics
da: %d kvadratiske

en: %d cubics
da: %d kubiske

en: %d conics
da: %d keglesnit

en: Fill the path (the default)
da: Udfyld kurven (standard)

en: Stroke the path
da: Optegn kurven

en: Show path points
da: Vis punkter på kurve

en: Show control points
da: Vis kontrolpunkter

en: The output file
da: Outputfilen

en: Foreground color
da: Forgrundsfarve

en: COLOR
da: FARVE

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Point color
da: Punktfarve

en: Fill rule (winding, even-odd)
da: Udfyldningsregel (omløbstal, lige/ulige)

en: VALUE
da: VÆRDI

en: Line width (number)
da: Linjebredde (tal)

en: Line cap (butt, round, square)
da: Linjeafslutning (brat, rund, firkant)

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel, arcs)
da: Hjørne (spids, spids-klip, rund, fas, buer)

en: Miter limit (number)
da: Grænse for spidst hjørne (tal)

en: Dash pattern (comma-separated numbers)
da: Stiplemønster (kommaadskilte tal)

en: Dash offset (number)
da: Forskydning for stiplelinjer (tal)

en: Could not initialize windowing system
da: Kunne ikke initialisere vinduessystemet

en: Render the path to a png image.
da: Gengiv en kurven som et png-billede.

en: Options related to filling
da: Indstillinger relateret til udfyldning

en: Show help for fill options
da: Vis hjælp til udfyldningstilvalg

en: Options related to stroking
da: Tilvalg relateret til linjeoptegning

en: Show help for stroke options
da: Vis hjælp for tilvalg til linjeoptegning

en: No path specified
da: Ingen kurve angivet

en: Can only render a single path
da: Kan kun gengive en enkelt kurve

en: fill rule
da: udfyldningsregel

en: line cap
da: linjeafslutning

en: line join
da: linjeforbindelse

en: Saving png to '%s' failed
da: Fejl ved forsøg på at gemme png til “%s”

en: Output written to '%s'.
da: Output skrevet til “%s”.

en: Beginning of segment
da: Segmentets begyndelse

en: LENGTH
da: LÆNGDE

en: End of segment
da: Segmentets afslutning

en: Restrict a path to a segment.
da: Begræns en kurve til et segment.

en: Reverse a path.
da: Omvend en kurve.

en: Path Preview
da: Forhåndsvisning af kurve

en: Display the path.
da: Vis kurven.

en: Can only show a single path
da: Kan kun vise en enkelt kurve

en: Failed to read from standard input: %s
da: Kunne ikke læse fra standardinput: %s

en: Error reading from standard input: %s
da: Fejl ved læsning fra standardinput: %s

en: Failed to parse '%s' as path.
da: Kunne ikke fortolke “%s” som kurve.

en: Failed to parse '%s' as %s.
da: Kunne ikke fortolke “%s” som %s.

en: Possible values:
da: Mulige værdier:

en: Could not parse '%s' as color
da: Kunne ikke fortolke “%s” som farve

en: Failed to parse '%s' as number
da: Kunne ikke fortolke “%s” som tal

en: Usage:
      gtk4-rendernode-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GTK render nodes.
    
    Commands:
      benchmark    Benchmark rendering of a node
      compare      Compare nodes or images
      extract      Extract data urls
      info         Provide information about the node
      show         Show the node
      render       Take a screenshot of the node
da: Brug:
      gtk4-rendernode-tool [KOMMANDO] [TILVALG…] FIL
    
    Udfør diverse handlinger på GTK-rendernodes (knuder).
    
    Kommandoer:
      benchmark    Benchmark optegning af en knude
      compare      Sammenlign knuder eller billeder
      extract      Udtræk data-url'er
      info         Vis information om knuden
      show         Vis knuden
      render       Tag et skærmbillede af knuden

en: Add renderer to benchmark
da: Tilføj gengivelsesmetode (renderer) til benchmark

en: RENDERER
da: GENGIVELSE

en: Number of runs with each renderer
da: Antal kørsler med hver gengivelsesmetode

en: RUNS
da: KØRSLER

en: Don’t download result/wait for GPU to finish
da: Hent ikke resultat/vent på, at GPU'en bliver færdig

en: Benchmark rendering of a .node file.
da: Benchmark optegning af en .node-fil.

en: No .node file specified
da: Ingen .node-fil angivet

en: Can only benchmark a single .node file
da: Kan kun køre benchmark på en enkelt .node-fil

en: Renderer to use
da: Gengivelsesmetode (renderer) der skal bruges

en: FILE1 FILE2
da: FIL1 FIL2

en: Compare .node or .png files.
da: Sammenlign .node- eller .png-filer.

en: Must specify two files
da: To filer skal angives

en: Failed to create renderer: %s
da: Kunne ikke oprette gengivelsesmetode: %s

en: Failed to write %s
da: Kunne ikke skrive %s

en: Directory to use
da: Katalog som skal bruges

en: DIRECTORY
da: KATALOG

en: Be verbose
da: Detaljeret output

en: Extract data urls from the render node.
da: Udtræk data-url'er fra rendernode.

en: Can only accept a single .node file
da: Kan kun tage en enkelt .node-fil

en: Number of nodes:
da: Antal knuder:

en: Depth:
da: Dybde:

en: Bounds:
da: Grænser:

en: Origin:
da: Nulpunkt:

en: Opaque part:
da: Uigennemsigtig del:

en: Provide information about the render node.
da: Vis information om en rendernode.

en: File %s exists.
    If you want to overwrite, specify the filename.
da: Filen %s findes.
    Vil du overskrive, så angiv filnavnet.

en: Failed to generate SVG: %s
da: Kunne ikke generere SVG: %s

en: Render a .node file to an image.
da: Gengiv en .node-fil på et billede.

en: Can only render a single .node file to a single output file
da: Kan kun gengive en enkelt .node-fil til en enkelt outputfil

en: Show the render node.
da: Vis rendernode.

en: Can only preview a single .node file
da: Kan kun forhåndsvise en enkelt .node-fil

en: Error at %s: %s
da: Fejl ved %s: %s

en: Failed to load node file: %s
da: Kunne ikke indlæse knudefil: %s

en: Failed to write header
da: Kunne ikke skrive header

en: Failed to write hash table
da: Kunne ikke skrive hashtabel

en: Failed to write folder index
da: Kunne ikke skrive mappeindeks

en: Failed to rewrite header
da: Kunne ikke skrive header igen

en: Failed to open file %s : %s
da: Kunne ikke åbne filen %s : %s

en: Failed to write cache file: %s
da: Kunne ikke skrive lagerfil: %s

en: The generated cache was invalid.
da: Det genererede lager var ugyldigt.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
da: Kunne ikke omdøbe %s til %s: %s, fjerner så %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
da: Kunne ikke omdøbe %s til %s: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
da: Kunne ikke omdøbe %s tilbage til %s: %s.

en: Cache file created successfully.
da: Lagerfil oprettet korrekt.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
da: Overskriv et eksisterende lager, selv hvis det er opdateret

en: Don’t check for the existence of index.theme
da: Tjek ikke hvorvidt index.theme findes

en: Don’t include image data in the cache
da: Inkludér ikke billeddata i lageret

en: Include image data in the cache
da: Inkludér billeddata i lageret

en: Output a C header file
da: Udskriv header-fil til C

en: Turn off verbose output
da: Deaktivér detaljeret udskrift

en: Validate existing icon cache
da: Validér eksisterende ikonlager

en: File not found: %s
da: Filen blev ikke fundet: %s

en: Not a valid icon cache: %s
da: Ikke et gyldigt ikonlager: %s

en: No theme index file.
da: Ingen temaindeksfil.

en: No theme index file in “%s”.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
da: Ingen temaindeksfil i “%s”.
    Hvis du virkelig vil oprette et ikonlager her, så brug --ignore-theme-index.
