gtk master - en to fr translation catalogue (1520 entries)

en: No compatible formats to transfer contents of content provider.
fr: Aucun format compatible pour transférer le contenu du founisseur de contenu.

en: No compatible transfer format found
fr: Aucun format de transfert compatible n’a été trouvé

en: Broadway display type not supported: %s
fr: Type d’affichage Broadway non pris en charge : %s

en: This clipboard cannot store data.
fr: Ce presse-papiers ne peut pas stocker de données.

en: Cannot read from empty clipboard.
fr: Impossible de lire depuis un presse-papiers vide.

en: No compatible formats to transfer clipboard contents.
fr: Aucun format compatible pour transférer le contenu du presse-papiers.

en: cicp: Narrow range or YUV not supported
fr: cicp : palette réduite ou YUV non prise en charge

en: cicp: Unspecified parameters not supported
fr: cicp : paramètres non indiqués non pris en charge

en: cicp: Transfer function %u not supported
fr: cicp : function de transfert %u non prise en charge

en: cicp: Color primaries %u not supported
fr: cicp : couleurs primaires %u non prises en charge

en: Cannot provide contents as “%s”
fr: Impossible de fournir le contenu comme « %s »

en: Cannot provide contents as %s
fr: Impossible de fournir le contenu comme %s

en: The current backend does not support OpenGL
fr: Le moteur actuel ne gère pas OpenGL

en: Vulkan support disabled via GDK_DISABLE
fr: Prise en charge de Vulkan désactivée via GDK_DISABLE

en: OpenGL support disabled via GDK_DISABLE
fr: Prise en charge de OpenGL désactivée via GDK_DISABLE

en: No EGL configuration available
fr: Aucune configuration EGL disponible

en: Failed to get EGL configurations
fr: Impossible d’obtenir les configurations EGL

en: No EGL configuration with required features found
fr: Aucune configuration EGL avec les fonctionnalités requises n’a été trouvée

en: No perfect EGL configuration found
fr: Aucune configuration EGL idéale trouvée

en: EGL implementation is missing extension %s | EGL implementation is missing %2$d extensions: %1$s
fr[0]: L’extension %s manque dans l’implémentation EGL
fr[1]: %2$d extensions manquent dans l’implémentation EGL : %1$s

en: libEGL not available in this sandbox
fr: libEGL n’est pas disponible dans ce bac à sable

en: libEGL not available
fr: libEGL non disponible

en: Failed to create EGL display
fr: Impossible de créer l’affichage EGL

en: Could not initialize EGL display
fr: Impossible d’initialiser l’affichage EGL

en: EGL version %d.%d is too old. GTK requires %d.%d
fr: La version %d.%d d’EGL est trop ancienne. GTK requiert %d.%d

en: Drag’n’drop from other applications is not supported.
fr: Le glisser-déposer depuis d’autres applications n’est pas pris en charge.

en: No compatible formats to transfer contents.
fr: Aucun format compatible pour le transfert du contenu.

en: No GL API allowed.
fr: Aucune API GL autorisée.

en: Unable to create a GL context
fr: Impossible de créer un contexte GL

en: OpenGL ES API disabled via GDK_DISABLE
fr: API OpenGL ES désactivée via GTK_DISABLE

en: OpenGL API disabled via GDK_DISABLE
fr: API OpenGL désactivée via GTK_DISABLE

en: Application does not support %s API
fr: L’application ne prend pas en charge l’API %s

note: translators: This is about OpenGL backend names, like * "Trying to use X11 GLX, but EGL is already in use"
en: Trying to use %s, but %s is already in use
fr: Tentative d’utilisation de %s, mais %s est déjà utilisé

en: Trying to use %s, but it is disabled via GDK_DISABLE
fr: Tentative d’utilisation de %s, mais il est désactivé via GDK_DISABLE

en: Unknown image format.
fr: Format d’image inconnu.

[ctx: keyboard label]
note: * Translators, the strings in the 'keyboard label' context are * display names for keyboard keys. Some of them have prefixes like * XF86 or ISO_ - these should be removed in the translation. Similarly, * underscores should be replaced by spaces. The prefix 'KP_' stands * for 'key pad' and you may wa
en: BackSpace
fr: Retour arrière

[ctx: keyboard label]
en: Tab
fr: Tabulation

[ctx: keyboard label]
en: Return
fr: Retour

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
fr: Arrêt défil.

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
fr: Syst

[ctx: keyboard label]
en: Escape
fr: Échap.

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
fr: Touche multi

[ctx: keyboard label]
en: Home
fr: Origine

[ctx: keyboard label]
en: Left
fr: Gauche

[ctx: keyboard label]
en: Up
fr: Haut

[ctx: keyboard label]
en: Right
fr: Droite

[ctx: keyboard label]
en: Down
fr: Bas

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
fr: Page haut

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
fr: Page bas

[ctx: keyboard label]
en: End
fr: Fin

[ctx: keyboard label]
en: Begin
fr: Début

[ctx: keyboard label]
en: Print
fr: Impr

[ctx: keyboard label]
en: Insert
fr: Inser

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
fr: Verr. num.

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means 'key pad' here
en: KP_Space
fr: Espace (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
fr: Tabulation (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
fr: Entrée (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
fr: Origine (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
fr: Gauche (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
fr: Haut (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
fr: Droite (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
fr: Bas (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
fr: Page haut (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
fr: Précédent (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
fr: Page bas (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
fr: Suivant (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
fr: Fin (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
fr: Début (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
fr: Inser (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
fr: Suppr (pavé num.)

[ctx: keyboard label]
en: Delete
fr: Suppr

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
fr: Luminosité écran plus forte

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
fr: Luminosité écran plus faible

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
fr: Luminosité clavier plus forte

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
fr: Luminosité clavier plus faible

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
fr: Sourdine volume

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
fr: Sourdine volume micro

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
fr: Volume plus faible

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
fr: Volume plus fort

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
fr: Démarrage lecture

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
fr: Arrêt lecture

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
fr: Morceau suivant

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
fr: Morceau précédent

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
fr: Enregistrement

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
fr: Pause

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
fr: Lecture en arrière

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
fr: Média audio

[ctx: keyboard label]
en: Eject
fr: Éjection

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
fr: Navigateur

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
fr: Calculatrice

[ctx: keyboard label]
en: Mail
fr: Courriel

[ctx: keyboard label]
en: WWW
fr: Web

[ctx: keyboard label]
en: Search
fr: Recherche

[ctx: keyboard label]
en: Tools
fr: Outils

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
fr: Économiseur écran

[ctx: keyboard label]
en: Battery
fr: Batterie

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
fr: Lancement1

[ctx: keyboard label]
en: Forward
fr: En avant

[ctx: keyboard label]
en: Back
fr: En arrière

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
fr: Mise en veille

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
fr: Hibernation

[ctx: keyboard label]
en: WLAN
fr: Réseau sans fil

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
fr: Webcam

[ctx: keyboard label]
en: Display
fr: Écran

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
fr: Bascule pavé tactile

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
fr: Réveil

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
fr: Suspension

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
fr: Erreur d’interprétation du fichier d’image JPEG (%s)

en: Unsupported JPEG colorspace (%d)
fr: Espace de couleur JPEG non pris en charge (%d)

en: Not enough memory for image size %ux%u
fr: Mémoire insuffisante pour une taille d’image de %ux%u

en: Error reading png (%s)
fr: Erreur lors de la lecture du png (%s)

en: Unsupported depth %u in png image
fr: Profondeur d’image %u du png non prise en charge

en: Unsupported color type %u in png image
fr: Type de couleur %u du png non pris en charge

en: Image stride too large for image size %ux%u
fr: Foulée d’image trop grande pour une taille d’image de %ux%u

en: Failed to load RGB data from TIFF file
fr: Impossible de lire les données RGB du fichier TIFF

en: Could not load TIFF data
fr: Impossible de lire les données TIFF

en: Reading data failed at row %d
fr: La lecture des données a échoué à la ligne %d

en: Failed to decode contents with mime-type of '%s'
fr: Échec de décodage du contenu pour le type mime « %s »

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() timed out.
fr: Impossible d’obtenir la propriété du presse-papiers. OpenClipboard() a expiré.

en: Cannot claim clipboard ownership. Another process claimed it before us.
fr: Impossible d’obtenir la propriété du presse-papiers. Un autre processus l’a obtenue avant nous.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
fr: Impossible d’obtenir la propriété du presse-papiers. OpenClipboard() a échoué : 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. EmptyClipboard() failed: 0x%lx.
fr: Impossible d’obtenir la propriété du presse-papiers. EmptyClipboard() a échoué : 0x%lx.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() timed out.
fr: Impossible de définir les données du presse-papiers. OpenClipboard() a expiré.

en: Cannot set clipboard data. Another process claimed clipboard ownership.
fr: Impossible de définir les données du presse-papiers. Un autre processus a obtenu la propriété du presse-papiers.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
fr: Impossible de définir les données du presse-papiers. OpenClipboard() a échoué : 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
fr: Impossible d’obtenir les données du presse-papiers. GlobalLock(0x%p) a échoué : 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
fr: Impossible d’obtenir les données du presse-papiers. GlobalSize(0x%p) a échoué : 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
fr: Impossible d’obtenir les données du presse-papiers. Échec d’allocation de %s octets pour stocker les données.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() timed out.
fr: Impossible d’obtenir les données du presse-papiers. OpenClipboard() a expiré.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard ownership changed.
fr: Impossible d’obtenir les données du presse-papiers. La propriété du presse-papiers a changé.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard data changed before we could get it.
fr: Impossible d’obtenir les données du presse-papiers. Les données du presse-papiers ont été modifiées avant de pouvoir les obtenir.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
fr: Impossible d’obtenir les données du presse-papiers. OpenClipboard() a échoué : 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. No compatible transfer format found.
fr: Impossible d’obtenir les données du presse-papiers. Aucun format de transfert compatible n’a été trouvé.

en: Cannot get clipboard data. GetClipboardData() failed: 0x%lx.
fr: Impossible d’obtenir les données du presse-papiers. GetClipboardData() a échoué : 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
fr: Impossible d’obtenir les données glisser-déposer. GlobalLock(0x%p) a échoué : 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
fr: Impossible d’obtenir les données glisser-déposer. GlobalSize(0x%p) a échoué : 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
fr: Impossible d’obtenir les données glisser-déposer. Échec d’allocation de %s octets pour stocker les données.

en: GDK surface 0x%p is not registered as a drop target
fr: Surface GDK 0x%p n’est pas inscrite comme cible de déposer

en: Target context record 0x%p has no data object
fr: L’enregistrement de contexte cible 0x%p n’a pas d’objet de données

en: IDataObject_GetData (0x%x) failed, returning 0x%lx
fr: IDataObject_GetData (0x%x) a échoué, renvoi de 0x%lx

en: Failed to transmute DnD data W32 format 0x%x to %p (%s)
fr: Impossible de transmuter le format W32 de données glisser-déposer 0x%x vers %p (%s)

en: No GL implementation is available
fr: Aucune implémentation GL disponible

en: WGL version %d.%d is too low, need at least %d.%d
fr: La version %d.%d d’EGL est trop basse, elle doit être au moins à %d.%d

en: GL implementation cannot share GL contexts
fr: L’implémentation GL ne peut pas partager les contextes GL

en: No available configurations for the given pixel format
fr: Pas de configuration disponible pour le format de pixel donné

en: writing a closed stream
fr: écriture d’un flux fermé

en: g_try_realloc () failed
fr: échec de g_try_realloc ()

en: GlobalReAlloc() failed:
fr: GlobalReAlloc() a échoué :

en: Ran out of buffer space (buffer size is fixed)
fr: Espace tampon plein (taille de tampon fixe)

en: Can’t transmute a single handle
fr: Impossible de transmuter un seul descripteur

en: Failed to transmute %zu bytes of data from %s to %u
fr: Impossible de transmuter %zu octets de données de %s vers %u

en: GlobalLock() failed:
fr: Échec de GlobalLock() :

en: GlobalAlloc() failed:
fr: Échec de GlobalAlloc() :

en: Starting “%s”
fr: Lancement de « %s »

en: Opening “%s”
fr: Ouverture de « %s »

en: Opening %d Item | Opening %d Items
fr[0]: Ouverture de %d élément
fr[1]: Ouverture de %d éléments

en: Clipboard manager could not store selection.
fr: Le gestionnaire du presse-papiers n’a pas pu stocker la sélection.

en: Cannot store clipboard. No clipboard manager is active.
fr: Impossible de stocker le presse-papiers. Aucun gestionnaire de presse-papiers n’est actif.

en: No GLX configurations available
fr: Aucune configuration GLX disponible

en: No GLX configuration with required features found
fr: Aucune configuration GLX avec les fonctionnalités requises n’a été trouvée

en: GLX is not supported
fr: GLX n’est pas pris en charge

en: Format %s not supported
fr: Format %s non pris en charge

en: Not enough space in destination
fr: Espace insuffisant dans la destination

en: Need complete input to do conversion
fr: Une saisie complète est nécessaire pour faire la conversion

en: Invalid byte sequence in conversion input
fr: Séquence d’octets non valide dans l’entrée de conversion

en: Invalid formats in compound text conversion.
fr: Formats non valides dans la conversion de texte composé.

en: Unsupported encoding “%s”
fr: Codage « %s » non pris en charge

en: OpenGL ES 3.0 is not supported by this renderer.
fr: OpenGL ES 3.0 n’est pas pris en charge par ce moteur de rendu.

en: OpenGL 3.3 required
fr: OpenGL 3.3 nécessaire

[ctx: accessibility]
en: Click
fr: Cliquer

[ctx: accessibility]
en: Clicks the button
fr: Clique sur le bouton

[ctx: accessibility]
en: Toggle
fr: Inverser

[ctx: accessibility]
en: Toggles the switch
fr: Inverse le bouton bascule

[ctx: accessibility]
en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: accessibility]
en: Selects the color
fr: Sélectionne la couleur

[ctx: accessibility]
en: Activate
fr: Activer

[ctx: accessibility]
en: Activates the color
fr: Active la couleur

[ctx: accessibility]
en: Customize
fr: Personnaliser

[ctx: accessibility]
en: Customizes the color
fr: Personnalise la couleur

[ctx: accessibility]
en: Activates the expander
fr: Active l’icône d’extension

[ctx: accessibility]
en: Activates the entry
fr: Active l’entrée

[ctx: accessibility]
en: Activate primary icon
fr: Activer l’icône principale

[ctx: accessibility]
en: Activates the primary icon of the entry
fr: Active l’icône principale de l’entrée

[ctx: accessibility]
en: Activate secondary icon
fr: Activer l’icône secondaire

[ctx: accessibility]
en: Activates the secondary icon of the entry
fr: Active l’icône secondaire de l’entrée

[ctx: accessibility]
en: Peek
fr: Coup d’œil

[ctx: accessibility]
en: Shows the contents of the password entry
fr: Affiche le mot de passe de la zone de saisie

[ctx: accessibility]
en: Clear
fr: Effacer

[ctx: accessibility]
en: Clears the contents of the entry
fr: Efface le contenu de la zone de saisie

en: Not a data: URL
fr: Pas une donnée : URL

en: Malformed data: URL
fr: Donnée malformée : URL

en: Could not unescape string
fr: Impossible d’enlever les séquences d’échappement de la chaîne

en: Other app…
fr: Autres applications…

en: Select Application
fr: Choisir une application

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
fr: Ouverture de « %s ».

en: No applications found for “%s”
fr: Aucune application trouvée pour « %s »

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
fr: Ouverture des fichiers « %s ».

en: No applications found for “%s” files
fr: Aucune application trouvée pour les fichiers « %s »

en: Failed to start GNOME Software
fr: Impossible de lancer la liste des logiciels GNOME

en: Default App
fr: Application par défaut

en: No apps found for “%s”.
fr: Aucune application trouvée pour « %s ».

en: Recommended Apps
fr: Applications recommandées

en: Related Apps
fr: Applications apparentées

en: Other Apps
fr: Autres applications

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
fr: Désactivé

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
fr: Non valide

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the accelerator.
en: New accelerator…
fr: Nouveau raccourci…

[ctx: progress bar label]
en: %d %%
fr: %d %%

en: Pick a Color
fr: Choisissez une couleur

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
fr: Rouge %d%%, Vert %d%%, Bleu %d%%, Alpha %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
fr: Rouge %d%%, Vert %d%%, Bleu %d%%

en: Pick a Font
fr: Choisissez une police

en: Font
fr: Police

[ctx: font]
en: None
fr: Aucune

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
fr: La boîte de dialogue est déverrouillée.
    Cliquez pour éviter des modifications futures

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
fr: La boîte de dialogue est verrouillée.
    Cliquez pour faire des modifications

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
fr: La politique système empêche les modifications.
    Contactez votre administrateur système

en: Could not show link
fr: Impossible d’afficher le lien

en: Muted
fr: Sourdine

en: Full Volume
fr: Volume maximum

[ctx: volume percentage]
note: Translators: this is the percentage of the current volume, * as used in the tooltip, eg. "49 %". * Translate the "%d" to "%Id" if you want to use localised digits, * or otherwise translate the "%d" to "%d".
en: %d %%
fr: %d %%

en: License
fr: Licence

en: Custom License
fr: Licence personnalisée

en: GNU General Public License, version 2 or later
fr: Licence publique générale GNU, version 2 ou ultérieure

en: GNU General Public License, version 3 or later
fr: Licence publique générale GNU, version 3 ou ultérieure

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
fr: Licence publique générale limitée GNU, version 2.1 ou ultérieure

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
fr: Licence publique générale limitée GNU, version 3 ou ultérieure

en: BSD 2-Clause License
fr: Licence BSD à 2 clauses

en: The MIT License (MIT)
fr: Licence MIT

en: Artistic License 2.0
fr: Licence artistique 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
fr: Licence publique générale GNU, version 2 uniquement

en: GNU General Public License, version 3 only
fr: Licence publique générale GNU, version 3 uniquement

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
fr: Licence publique générale limitée GNU, version 2.1 uniquement

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
fr: Licence publique générale limitée GNU, version 3 uniquement

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
fr: Licence publique générale GNU Affero, version 3 ou ultérieure

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
fr: Licence publique générale GNU Affero, version 3 uniquement

en: BSD 3-Clause License
fr: Licence BSD 3 clauses

en: Apache License, Version 2.0
fr: Licence Apache, version 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
fr: Licence publique Mozilla 2.0

en: BSD Zero-Clause License
fr: Licence BSD à zéro clause

en: Website
fr: Site Web

en: About %s
fr: À propos de %s

en: Created by
fr: Créé par

en: Documented by
fr: Documenté par

en: Translated by
fr: Traduit par

en: Design by
fr: Conception par

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
fr: Ce programme est fourni sans aucune garantie.
    Pour plus de détails, visitez <a href="%s">%s</a>.

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Shift
fr: Maj

[ctx: keyboard label]
note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the meta key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Meta
fr: Méta

[ctx: keyboard label]
note: Translators: "KP" means "numeric key pad". This string will * be used in accelerators such as "Ctrl+Shift+KP 1" in menus, * and therefore the translation needs to be very short.
en: KP
fr: PNum

[ctx: keyboard label]
en: Space
fr: Espace

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
fr: Barre oblique inverse

[ctx: accessibility]
en: alert
fr: alerte

[ctx: accessibility]
en: alert dialog
fr: boîte de dialogue d’alerte

[ctx: accessibility]
en: banner
fr: bannière

[ctx: accessibility]
en: button
fr: bouton

[ctx: accessibility]
en: caption
fr: légende

[ctx: accessibility]
en: cell
fr: cellule

[ctx: accessibility]
en: checkbox
fr: case à cocher

[ctx: accessibility]
en: column header
fr: en-tête de colonne

[ctx: accessibility]
en: combo box
fr: liste déroulante

[ctx: accessibility]
en: command
fr: commande

[ctx: accessibility]
en: dialog
fr: boîte de dialogue

[ctx: accessibility]
en: feed
fr: flux

[ctx: accessibility]
en: form
fr: formulaire

[ctx: accessibility]
en: generic
fr: générique

[ctx: accessibility]
en: grid
fr: grille

[ctx: accessibility]
en: grid cell
fr: cellule de grille

[ctx: accessibility]
en: group
fr: groupe

[ctx: accessibility]
en: heading
fr: en-tête

[ctx: accessibility]
en: input
fr: entrée

[ctx: accessibility]
en: label
fr: étiquette

[ctx: accessibility]
en: landmark
fr: point de repère

[ctx: accessibility]
en: legend
fr: légende

[ctx: accessibility]
en: link
fr: lien

[ctx: accessibility]
en: list
fr: liste

[ctx: accessibility]
en: list box
fr: liste déroulante

[ctx: accessibility]
en: list item
fr: élément de liste

[ctx: accessibility]
en: log
fr: journal

[ctx: accessibility]
en: main
fr: principal

[ctx: accessibility]
en: marquee
fr: zone défilante

[ctx: accessibility]
en: meter
fr: mètre

[ctx: accessibility]
en: menu bar
fr: barre de menus

[ctx: accessibility]
en: menu item
fr: élément de menu

[ctx: accessibility]
en: menu item checkbox
fr: case à cocher de l’élément de menu

[ctx: accessibility]
en: menu item radio
fr: bouton radio de l’élément de menu

[ctx: accessibility]
en: none
fr: aucun

[ctx: accessibility]
en: presentation
fr: présentation

[ctx: accessibility]
en: progress bar
fr: barre de progression

[ctx: accessibility]
en: radio
fr: bouton radio

[ctx: accessibility]
en: radio group
fr: groupe de boutons radio

[ctx: accessibility]
en: range
fr: plage

[ctx: accessibility]
en: region
fr: région

[ctx: accessibility]
en: row
fr: ligne

[ctx: accessibility]
en: row group
fr: groupe de lignes

[ctx: accessibility]
en: row header
fr: en-tête de ligne

[ctx: accessibility]
en: scroll bar
fr: barre de défilement

[ctx: accessibility]
en: search
fr: recherche

[ctx: accessibility]
en: search box
fr: boîte de recherche

[ctx: accessibility]
en: section head
fr: en-tête de section

[ctx: accessibility]
en: select
fr: sélectionner

[ctx: accessibility]
en: separator
fr: séparateur

[ctx: accessibility]
en: slider
fr: curseur

[ctx: accessibility]
en: spin button
fr: bouton de réglage

[ctx: accessibility]
en: status
fr: état

[ctx: accessibility]
en: switch
fr: bouton bascule

[ctx: accessibility]
en: tab
fr: tabulation

[ctx: accessibility]
en: table
fr: tableau

[ctx: accessibility]
en: tab list
fr: liste d’onglets

[ctx: accessibility]
en: tab panel
fr: panneau d’onglet

[ctx: accessibility]
en: text box
fr: boîte de texte

[ctx: accessibility]
en: time
fr: heure

[ctx: accessibility]
en: timer
fr: chronomètre

[ctx: accessibility]
en: tool bar
fr: barre d’outils

[ctx: accessibility]
en: tool tip
fr: infobulle

[ctx: accessibility]
en: tree
fr: arbre

[ctx: accessibility]
en: tree grid
fr: grille arborescente

[ctx: accessibility]
en: tree item
fr: élément arborescent

[ctx: accessibility]
en: widget
fr: composant graphique

[ctx: accessibility]
en: window
fr: fenêtre

[ctx: accessibility]
en: toggle button
fr: bouton à deux états

[ctx: accessibility]
en: paragraph
fr: paragraphe

[ctx: accessibility]
en: block quote
fr: bloc de citation

[ctx: accessibility]
en: comment
fr: commentaire

[ctx: accessibility]
en: terminal
fr: console

en: _Close
fr: _Fermer

note: Translators: This is the 'reason' given when inhibiting * suspend or screen locking, and the caller hasn't specified * a reason.
en: Reason not specified
fr: Raison non indiquée

en: Menu bar
fr: Barre de menus

en: %s does not exist in the bookmarks list
fr: %s n’existe pas dans la liste des signets

en: %s already exists in the bookmarks list
fr: %s existe déjà dans la liste des signets

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
fr: L’élément <%s> n’est pas autorisé à l’intérieur de <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
fr: L’élément <%s> n’est pas autorisé au premier niveau

en: Text may not appear inside <%s>
fr: Il se peut que le texte n’apparaisse pas à l’intérieur de <%s>

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
fr: calendar:week_start:1

en: Color: %s
fr: Couleur : %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
fr: Bleu très clair

[ctx: Color name]
en: Light Blue
fr: Bleu clair

[ctx: Color name]
en: Blue
fr: Bleu

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
fr: Bleu foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
fr: Bleu très foncé

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
fr: Vert très clair

[ctx: Color name]
en: Light Green
fr: Vert clair

[ctx: Color name]
en: Green
fr: Vert

[ctx: Color name]
en: Dark Green
fr: Vert foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
fr: Vert très foncé

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
fr: Jaune très clair

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
fr: Jaune clair

[ctx: Color name]
en: Yellow
fr: Jaune

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
fr: Jaune foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
fr: Jaune très foncé

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
fr: Orange très clair

[ctx: Color name]
en: Light Orange
fr: Orange clair

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
fr: Orange foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
fr: Orange très foncé

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
fr: Rouge très clair

[ctx: Color name]
en: Light Red
fr: Rouge clair

[ctx: Color name]
en: Red
fr: Rouge

[ctx: Color name]
en: Dark Red
fr: Rouge foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
fr: Rouge très foncé

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
fr: Violet très clair

[ctx: Color name]
en: Light Purple
fr: Violet clair

[ctx: Color name]
en: Purple
fr: Violet

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
fr: Violet foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
fr: Violet très foncé

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
fr: Brun très clair

[ctx: Color name]
en: Light Brown
fr: Brun clair

[ctx: Color name]
en: Brown
fr: Brun

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
fr: Brun foncé

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
fr: Brun très foncé

[ctx: Color name]
en: White
fr: Blanc

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
fr: Gris clair 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
fr: Gris clair 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
fr: Gris clair 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
fr: Gris clair 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
fr: Gris foncé 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
fr: Gris foncé 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
fr: Gris foncé 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
fr: Gris foncé 4

[ctx: Color name]
en: Black
fr: Noir

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
fr: Personnalisée

en: Add Color
fr: Ajouter la couleur

en: Custom color %d: %s
fr: Couleur personnalisée %d : %s

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Margins from Printer…
fr: Marges de l’imprimante…

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
fr: Gérer les tailles personnalisées

en: inch
fr: pouce

en: Custom Size %d
fr: Taille personnalisée %d

en: _Width:
fr: _Largeur :

en: _Height:
fr: _Hauteur :

en: Paper Size
fr: Taille du papier

en: _Top:
fr: _Haut :

en: _Bottom:
fr: _Bas :

en: _Left:
fr: _Gauche :

en: _Right:
fr: _Droite :

en: Paper Margins
fr: Marges du papier

en: _Edit
fr: Mo_difier

en: _Copy
fr: _Copier

en: Context menu
fr: Menu contextuel

en: Insert Emoji
fr: Insérer un émoji

note: Translators: Label for a search button and entry, should be translated as a verb
en: Search
fr: Rechercher

en: _Name
fr: _Nom

en: A folder cannot be called “.”
fr: Un dossier ne peut pas s’appeler « . »

en: A file cannot be called “.”
fr: Un fichier ne peut pas s’appeler « . »

en: A folder cannot be called “..”
fr: Un dossier ne peut pas s’appeler « .. »

en: A file cannot be called “..”
fr: Un fichier ne peut pas s’appeler « .. »

en: Folder names cannot contain “/”
fr: Les noms de dossiers ne peuvent pas contenir « / »

en: File names cannot contain “/”
fr: Les noms de fichiers ne peuvent pas contenir « / »

en: Folder names should not begin with a space
fr: Les noms de dossiers ne devraient pas commencer par une espace

en: File names should not begin with a space
fr: Les noms de fichiers ne devraient pas commencer par une espace

en: Folder names should not end with a space
fr: Les noms de dossiers ne devraient pas se terminer par une espace

en: File names should not end with a space
fr: Les noms de fichiers ne devraient pas se terminer par une espace

en: Folder names starting with a “.” are hidden
fr: Les noms de dossiers commençant par « . » sont masqués

en: File names starting with a “.” are hidden
fr: Les noms de fichiers commençant par « . » sont masqués

en: A folder with that name already exists
fr: Un dossier avec ce nom existe déjà

en: A file with that name already exists
fr: Un fichier avec ce nom existe déjà

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: The session bus is not available
fr: Le bus de session n’est pas disponible

en: Select which types of files are shown
fr: Sélectionne les types de fichiers à afficher

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
fr: %1$s sur %2$s

en: Type name of new folder
fr: Saisissez le nom du nouveau dossier

en: The folder could not be created
fr: Le dossier ne peut pas être créé

en: You need to choose a valid filename.
fr: Vous devez choisir un nom de fichier valide.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
fr: Impossible de créer un fichier dans %s car ce n’est pas un dossier

en: Cannot create file as the filename is too long
fr: Impossible de créer le fichier car le nom de fichier est trop long

en: Try using a shorter name.
fr: Essayez avec un nom plus court.

en: You may only select folders
fr: Seuls les dossiers peuvent être sélectionnés

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
fr: L’élément que vous avez choisi n’est pas un dossier ; essayez d’utiliser un autre élément.

en: Invalid file name
fr: Nom de fichier non valide

en: The folder contents could not be displayed
fr: Le contenu du dossier ne peut pas être affiché

en: The file could not be deleted
fr: Le fichier n’a pas pu être supprimé

en: The file could not be moved to the Trash
fr: Le fichier n’a pas pu être mis à la corbeille

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
fr: Voulez-vous réellement supprimer « %s » de manière permanente ?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
fr: Si vous supprimez un élément, il sera définitivement perdu.

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: The file could not be renamed
fr: Le fichier n’a pas pu être renommé

en: Could not select file
fr: Impossible de sélectionner le fichier

en: Grid View
fr: Vue en grille

en: List View
fr: Vue en liste

en: _Visit File
fr: C_onsulter ce fichier

en: _Open With File Manager
fr: _Ouvrir avec le gestionnaire de fichiers

en: _Copy Location
fr: _Copier l’emplacement

en: _Add to Bookmarks
fr: A_jouter aux signets

en: _Rename
fr: _Renommer

en: _Move to Trash
fr: _Mettre à la corbeille

en: Show _Hidden Files
fr: Afficher les fichiers _cachés

en: Sort _Folders Before Files
fr: Trier les dossiers avant les _fichiers

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Home
fr: Dossier personnel

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
fr: Emplacement

note: Label
en: _Name:
fr: _Nom :

en: Searching in %s
fr: Recherche dans %s

en: Searching
fr: Recherche

en: Enter location or URL
fr: Saisir un emplacement ou un URL

en: Modified
fr: Modifié

en: Could not read the contents of %s
fr: Impossible de lire le contenu de %s

en: Could not read the contents of the folder
fr: Impossible de lire le contenu du dossier

en: Yesterday
fr: Hier

en: Program
fr: Programme

en: Markup
fr: Balisage

en: Text
fr: Texte

en: Video
fr: Vidéo

en: Calendar
fr: Agenda

en: Presentation
fr: Présentation

en: Spreadsheet
fr: Feuille de calcul

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
fr: Un fichier nommé « %s » existe déjà. Voulez-vous le remplacer ?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
fr: Le fichier existe déjà dans « %s ». Le remplacer écrasera son contenu.

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: You do not have access to the specified folder.
fr: Vous n’avez pas accès à ce dossier.

en: Could not send the search request
fr: Impossible d’envoyer la requête de recherche

en: Accessed
fr: Accédé

en: _Size
fr: _Taille

en: _Time
fr: D_ate

en: Name
fr: Nom

en: Size
fr: Taille

en: Pick Files
fr: Choisir des fichiers

en: Pick a File
fr: Choisir un fichier

en: Save a File
fr: Enregistrer un fichier

en: _Select
fr: _Sélectionner

en: Select Folders
fr: Choisir des dossiers

en: Select a Folder
fr: Choisir un dossier

en: Encoding
fr: Codage

en: Line Ending
fr: Fin de ligne

en: Unspecified
fr: Non précisé

en: Change Font Features
fr: Modifier les fonctionnalités de police

[ctx: Font variation axis]
en: Width
fr: Largeur

[ctx: Font variation axis]
en: Weight
fr: Poids

[ctx: Font variation axis]
en: Italic
fr: Italique

[ctx: Font variation axis]
en: Slant
fr: Inclinaison

[ctx: Font variation axis]
en: Optical Size
fr: Taille optique

[ctx: Font feature value]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: Font feature value]
en: Enable
fr: Activer

en: Default
fr: Par défaut

en: Letter Case
fr: Casse des lettres

en: Number Case
fr: Casse des nombres

en: Number Spacing
fr: Espacement des nombres

en: Numeric Extras
fr: Suppléments numériques

en: Style Variations
fr: Variations de style

en: Character Variations
fr: Variations de caractères

en: OpenGL context creation failed
fr: La création de contexte OpenGL a échoué

en: Close
fr: Fermer

en: Close the infobar
fr: Fermer la barre d’information

en: Cu_t
fr: Co_uper

en: _Paste
fr: C_oller

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: _Open Link
fr: _Ouvrir le lien

en: Copy _Link Address
fr: Copier l’_adresse du lien

en: _Copy URL
fr: _Copier l’URL

en: Invalid URI
fr: URI non valide

[ctx: media controls tooltip]
en: Stop
fr: Arrêter

[ctx: media controls tooltip]
en: Play
fr: Lecture

en: _OK
fr: _Valider

en: _No
fr: _Non

en: _Yes
fr: _Oui

en: Co_nnect
fr: Se co_nnecter

en: Connect As
fr: Se connecter comme

en: _Anonymous
fr: _Anonyme

en: Registered U_ser
fr: Utili_sateur enregistré

en: _Username
fr: Nom d’_utilisateur

en: _Domain
fr: _Domaine

en: Volume type
fr: Type de volume

en: _Hidden
fr: _Masqué

en: _Windows system
fr: S_ystème de fenêtrage

en: _Password
fr: Mot de _passe

en: Forget password _immediately
fr: Oublier _immédiatement le mot de passe

en: Remember password until you _logout
fr: Se souvenir du mot de passe jusqu’à la _fin de la session

en: Remember _forever
fr: Se souvenir pour _toujours

en: Unknown Application (PID %d)
fr: Application inconnue (PID %d)

note: Use GTK_DIALOG_DESTROY_WITH_PARENT here since the parent dialog can be * indeed be destroyed via the GMountOperation::abort signal... for example, * this is triggered if the user yanks the device while we are showing * the dialog...
en: Unable to end process
fr: Impossible de terminer le processus

en: _End Process
fr: _Terminer le processus

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
fr: Impossible de tuer le processus ayant le PID %d. L’opération n’est pas implémentée.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
fr: Pager du terminal

en: Top Command
fr: Commande top

en: Bourne Again Shell
fr: Shell Bourne Again

en: Bourne Shell
fr: Shell Bourne

en: Z Shell
fr: Shell Z

en: Cannot end process with PID %d: %s
fr: Impossible de terminer le processus ayant le PID %d : %s

en: GTK could not find a media module. Check your installation.
fr: GTK n’a pas trouvé de module média. Vérifiez votre installation.

en: Previous tab
fr: Onglet précédent

en: Next tab
fr: Onglet suivant

en: Not a valid page setup file
fr: Fichier de mise en page non valide

en: Manage Custom Sizes…
fr: Gérer les tailles personnalisées…

en: _Apply
fr: A_ppliquer

en: Any Printer
fr: N’importe quelle imprimante

en: For portable documents
fr: Pour les documents portables

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
fr: Marges :
     Gauche : %s %s
     Droite : %s %s
     Haut : %s %s
     Bas : %s %s

en: Page Setup
fr: Mise en page

en: Hide Text
fr: Masquer le texte

en: Show Text
fr: Afficher le texte

en: Caps Lock is on
fr: Verr. maj. est activé

en: _Show Text
fr: Afficher le _texte

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
fr: Ouvrir %s

en: Recent
fr: Récents

en: Recent files
fr: Fichiers récents

en: Starred
fr: Favoris

en: Starred files
fr: Fichiers favoris

en: Open your personal folder
fr: Ouvre votre dossier personnel

en: Desktop
fr: Bureau

en: Open the contents of your desktop in a folder
fr: Ouvre le contenu de votre bureau dans un dossier

en: Enter Location
fr: Saisir un emplacement

en: Manually enter a location
fr: Saisir manuellement un emplacement

en: Trash
fr: Corbeille

en: Open the trash
fr: Ouvre la corbeille

en: Mount and open “%s”
fr: Monter et ouvrir « %s »

en: Open the contents of the file system
fr: Ouvre le contenu du système de fichiers

en: New bookmark
fr: Nouveau signet

en: Add a new bookmark
fr: Ajoute un nouveau signet

en: Other Locations
fr: Autres emplacements

en: Show other locations
fr: Affiche les autres emplacements

en: Unable to start “%s”
fr: Impossible de démarrer « %s »

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
fr: Erreur de déverrouillage de « %s »

en: Unable to access “%s”
fr: Impossible d’accéder à « %s »

en: This name is already taken
fr: Ce nom est déjà pris

en: Unable to unmount “%s”
fr: Impossible de démonter « %s »

en: Unable to stop “%s”
fr: Impossible d’arrêter « %s »

en: Unable to eject “%s”
fr: Impossible d’éjecter « %s »

en: Unable to eject %s
fr: Impossible d’éjecter %s

en: Unable to poll “%s” for media changes
fr: Impossible d’inspecter « %s » pour savoir si des médias ont été insérés ou enlevés

en: Open in New _Tab
fr: Ouvrir dans un nouvel _onglet

en: Open in New _Window
fr: Ouvrir dans une nouvelle _fenêtre

en: _Add Bookmark
fr: A_jouter le signet

en: _Remove
fr: _Enlever

en: _Mount
fr: _Monter

en: _Unmount
fr: _Démonter

en: _Eject
fr: É_jecter

en: _Detect Media
fr: _Détecter les médias

en: _Start
fr: _Démarrer

en: _Power On
fr: A_llumer

en: _Connect Drive
fr: _Connecter le volume

en: _Start Multi-disk Device
fr: _Démarrer l’appareil multidisque

en: _Unlock Device
fr: _Déverrouiller l’appareil

en: _Stop
fr: _Arrêter

en: _Safely Remove Drive
fr: _Retirer le volume sans risque

en: _Disconnect Drive
fr: _Déconnecter le volume

en: _Stop Multi-disk Device
fr: _Arrêter l’appareil multidisque

en: _Lock Device
fr: _Verrouiller l’appareil

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Remove server
fr: Enlever le serveur

en: Searching for network locations
fr: Recherche d’emplacements sur le réseau

en: No network locations found
fr: Aucun emplacement réseau trouvé.

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
fr: Impossible d’accéder à l’emplacement

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
fr: Se co_nnecter

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
fr: Impossible de démonter le volume

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
fr: Annu_ler

en: File Transfer Protocol
fr: Protocole de transfert de fichier

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
fr: ftp:// ou ftps://

en: Network File System
fr: Système de fichiers réseau

en: SSH File Transfer Protocol
fr: Protocole de transfert de fichier SSH

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
fr: sftp:// ou ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
fr: dav:// ou davs://

en: _Disconnect
fr: _Déconnecter

en: _Connect
fr: Se _connecter

en: Unable to get remote server location
fr: Impossible d’obtenir l’emplacement sur le serveur distant

en: Networks
fr: Réseaux

en: On This Computer
fr: Sur cet ordinateur

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
fr[0]: %s / %s disponible
fr[1]: %s / %s disponibles

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Unmount
fr: Démonter

en: Authentication
fr: Authentification

en: _Remember password
fr: _Se souvenir du mot de passe

en: Select a filename
fr: Sélectionner un nom de fichier

en: Not available
fr: Pas disponible

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
fr: %s, tâche n°%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
fr: État initial

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
fr: Préparation de l’impression

[ctx: print operation status]
en: Generating data
fr: Production des données

[ctx: print operation status]
en: Sending data
fr: Envoi des données

[ctx: print operation status]
en: Waiting
fr: En attente

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
fr: Interruption à cause d’un problème

[ctx: print operation status]
en: Printing
fr: Impression

[ctx: print operation status]
en: Finished
fr: Terminé

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
fr: Terminé avec une erreur

en: Preparing %d
fr: Préparation de %d

en: Preparing
fr: Préparation

en: Printing %d
fr: Impression de %d

en: Error creating print preview
fr: Erreur lors de la création de l’aperçu

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
fr: La raison la plus probable est qu’un fichier temporaire n’a pas pu être créé.

note: window
en: Print
fr: Imprimer

en: Printer offline
fr: Imprimante déconnectée

en: Out of paper
fr: Absence de papier

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
fr: En pause

en: Need user intervention
fr: Nécessite l’intervention de l’utilisateur

en: Custom size
fr: Taille personnalisée

en: No printer found
fr: Aucune imprimante trouvée

en: Invalid argument to CreateDC
fr: Paramètre non valide pour CreateDC

en: Error from StartDoc
fr: Erreur de StartDoc

en: Not enough free memory
fr: Mémoire insuffisante

en: Invalid argument to PrintDlgEx
fr: Paramètre non valide pour PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
fr: Pointeur non valide pour PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
fr: Identificateur non valide pour PrintDlgEx

en: Unspecified error
fr: Erreur non précisée

en: Pre_view
fr: _Aperçu

en: _Print
fr: _Imprimer

en: Getting printer information failed
fr: Impossible d’obtenir des informations sur l’imprimante

en: Getting printer information…
fr: Récupération des informations sur l’imprimante…

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c) * multiple pages on a sheet when printing
en: Left to right, top to bottom
fr: De gauche à droite, du haut vers le bas

en: Left to right, bottom to top
fr: De gauche à droite, du bas vers le haut

en: Right to left, top to bottom
fr: De droite à gauche, du haut vers le bas

en: Right to left, bottom to top
fr: De droite à gauche, du bas vers le haut

en: Top to bottom, left to right
fr: Du haut vers le bas, de gauche à droite

en: Top to bottom, right to left
fr: Du haut vers le bas, de droite à gauche

en: Bottom to top, left to right
fr: Du bas vers le haut, de gauche à droite

en: Bottom to top, right to left
fr: Du bas vers le haut, de droite à gauche

en: Page Ordering
fr: Ordre des pages

en: Left to right
fr: De gauche à droite

en: Right to left
fr: De droite à gauche

en: Top to bottom
fr: De haut en bas

en: Bottom to top
fr: De bas en haut

en: Failed to create the read file descriptor
fr: Échec de création du descripteur du fichier lu

[ctx: progress bar label]
en: %.0f %%
fr: %.0f %%

en: Unable to find an item with URI “%s”
fr: Impossible de trouver un élément dont l’URI est « %s »

en: Unable to move the item with URI “%s” to “%s”
fr: Impossible de déplacer l’élément dont l’URI est « %s » vers « %s »

en: No registered application with name “%s” for item with URI “%s” found
fr: Impossible de trouver une application enregistrée sous le nom « %s » pour l’élément dont l’URI est « %s »

en: Clear Entry
fr: Efface la saisie

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
fr: G

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
fr: D

en: _Show All
fr: _Tout afficher

en: Two finger pinch
fr: Pincement à deux doigts

en: Two finger stretch
fr: Écartement à deux doigts

en: Rotate clockwise
fr: Rotation horaire

en: Rotate counterclockwise
fr: Rotation antihoraire

en: Two finger swipe left
fr: Glissement à deux doigts vers la gauche

en: Two finger swipe right
fr: Glissement à deux doigts vers la droite

en: Swipe left
fr: Glissement vers la gauche

en: Swipe right
fr: Glissement vers la droite

note: Translators: This is placeholder text for the search entry in the shortcuts window
en: Search Shortcuts
fr: Raccourcis de recherche

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in normal mode
en: Shortcuts
fr: Raccourcis

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in search mode
en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Try a different search
fr: Essayez une autre recherche

[ctx: accessibility]
en: Sidebar
fr: Panneau latéral

en: Change di_rection
fr: Modifier la di_rection

en: Insert _Emoji
fr: Insérer un _émoji

[ctx: Encoding name]
en: Automatically Detected
fr: Détecté automatiquement

[ctx: Encoding name]
en: Western
fr: Occidental

[ctx: Encoding name]
en: Central European
fr: Européen central

[ctx: Encoding name]
en: South European
fr: Européen du Sud

[ctx: Encoding name]
en: Baltic
fr: Baltique

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic
fr: Cyrillique

[ctx: Encoding name]
en: Arabic
fr: Arabe

[ctx: Encoding name]
en: Greek
fr: Grec

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew Visual
fr: Hébreu visuel

[ctx: Encoding name]
en: Turkish
fr: Turque

[ctx: Encoding name]
en: Nordic
fr: Nordique

[ctx: Encoding name]
en: Thai
fr: Thaï

[ctx: Encoding name]
en: Celtic
fr: Celte

[ctx: Encoding name]
en: Romanian
fr: Roumain

[ctx: Encoding name]
en: Armenian
fr: Arménien

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Traditional
fr: Chinois traditionnel

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Russian
fr: Cyrillique/Russe

[ctx: Encoding name]
en: Japanese
fr: Japonais

[ctx: Encoding name]
en: Korean
fr: Coréen

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Simplified
fr: Chinois simplifié

[ctx: Encoding name]
en: Georgian
fr: Géorgien

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew
fr: Hébreu

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Ukrainian
fr: Cyrillique/Ukrainien

[ctx: Encoding name]
en: Vietnamese
fr: Vietnamien

[ctx: Line ending name]
en: Unchanged
fr: Non modifiée

[ctx: Line ending name]
en: Mac OS Classic
fr: Mac OS classique

en: _Undo
fr: Ann_uler

en: _Redo
fr: _Rétablir

en: Do you want to use GTK Inspector?
fr: Voulez-vous utiliser l’Inspecteur GTK ?

en: GTK Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK application. Using it may cause the application to break or crash.
fr: L’Inspecteur GTK est un débogueur interactif permettant d’explorer et modifier les éléments internes de toute application GTK. Son utilisation peut causer une interruption ou un plantage de l’application.

en: Don’t show this message again
fr: Ne plus afficher ce message

en: Minimize
fr: Réduire

en: Minimize the window
fr: Minimise la fenêtre

en: Maximize
fr: Maximiser

en: Maximize the window
fr: Maximise la fenêtre

en: Close the window
fr: Ferme la fenêtre

en: Restore
fr: Restaurer

en: Role
fr: Rôle

en: Bounds
fr: Limites

en: Object Path
fr: Chemin de l’objet

en: Attribute
fr: Attribut

en: Value
fr: Valeur

en: Activate
fr: Activer

en: Set State
fr: Définir l’état

en: Enabled
fr: Activé

en: Parameter Type
fr: Type de paramètre

en: State
fr: État

en: Show
fr: Afficher

en: Hover to load
fr: Charger au survol

[ctx: clipboard]
en: empty
fr: vide

[ctx: clipboard]
en: remote
fr: distant

en: Drag and hold here
fr: Glisser et maintenir ici

en: Clipboard
fr: Presse-papiers

en: Primary
fr: Principal

[ctx: event phase]
en: None
fr: Aucune

[ctx: event phase]
en: Bubble
fr: Bulle

[ctx: event phase]
en: Target
fr: Cible

[ctx: propagation limit]
en: Native
fr: Natif

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK.
fr: Vous pouvez saisir ici toute règle CSS reconnue par GTK.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
fr: Vous pouvez désactiver temporairement ce CSS personnalisé en cliquant sur le bouton « Pause » ci-dessus.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
fr: Les changements sont appliqués instantanément et globalement, pour toute l’application.

en: Saving CSS failed
fr: L’enregistrement du CSS a échoué

en: Disable this custom CSS
fr: Désactive ce CSS personnalisé

en: Save the current CSS
fr: Enregistre le CSS actuel

en: Show deprecations
fr: Affiche les dépréciations

en: ID
fr: Identifiant

en: Style Classes
fr: Classes de style

en: CSS Property
fr: Propriété CSS

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
fr: Le contexte de méthode de saisie est fixé par GTK_IM_MODULE

[ctx: GL renderer]
en: None
fr: Aucun

[ctx: GL version]
en: Unknown
fr: Inconnu

[ctx: Vulkan device]
en: None
fr: Aucun

en: Copy to clipboard as gitlab markdown
fr: Copier dans le presse-papiers en tant que markdown gitlab

en: GTK Version
fr: Version de GTK

en: GDK Backend
fr: Moteur GDK

en: GSK Renderer
fr: Moteur de rendu GSK

en: Pango Fontmap
fr: Carte des polices Pango

en: Media Backend
fr: Moteur de média

en: Input Method
fr: Méthode de saisie

en: Application ID
fr: ID d’application

en: Resource Path
fr: Chemin de ressource

en: Prefix
fr: Préfixe

en: Environment
fr: Environnement

en: Display
fr: Affichage

en: RGBA Visual
fr: Visuel RGBA

en: Composited
fr: Composé

en: Protocols
fr: Protocoles

en: GL Renderer
fr: Moteur de rendu GL

en: GL Vendor
fr: Fournisseur de GL

en: GL Version
fr: Version de GL

en: GL Backend Vendor
fr: Fournisseur du moteur de GL

en: GL Backend Version
fr: Version du moteur de GL

en: GL Full Version
fr: Version complète de GL

en: GLSL Version
fr: Version de GLSL

en: GL Extensions
fr: Extensions GL

en: EGL Extensions
fr: Extensions EGL

en: GL Features
fr: Fonctionnalités de GL

en: Vulkan Device
fr: Périphérique Vulkan

en: Vulkan API Version
fr: Version d’API Vulkan

en: Vulkan Driver Version
fr: Version du pilote Vulkan

en: Vulkan Layers
fr: Version d’API Vulkan

en: Vulkan Extensions
fr: Extensions Vulkan

en: Vulkan Features
fr: Fonctionnalités de Vulkan

en: Unnamed section
fr: Section sans nom

en: Label
fr: Étiquette

en: Target
fr: Cible

en: Icon
fr: Icône

en: Address
fr: Adresse

en: Reference Count
fr: Comptage de références

en: Buildable ID
fr: ID constructible

en: Mnemonic Label
fr: Étiquette mnémonique

en: Request Mode
fr: Mode de requête

en: Measure map
fr: Carte de mesure

en: Expand
fr: Étendre

en: Baseline
fr: Ligne de base

en: Properties
fr: Propriétés

en: Renderer
fr: Moteur de rendu

en: Frame Clock
fr: Horloge d’images

en: Tick Callback
fr: Fonction de rappel de tic

en: Frame Count
fr: Nombre d’images

en: Frame Rate
fr: Fréquence d’image

en: Scale
fr: Échelle

en: Color state
fr: État colorimétrique

en: Mapped
fr: Mappé

en: Realized
fr: Réalisé

en: Is Toplevel
fr: De premier niveau

en: Child Visible
fr: Enfant visible

en: Pointer: %p
fr: Pointeur : %p

note: Translators: %s is a type name, for example * GtkPropertyExpression with value \"2.5\"
en: %s with value "%s"
fr: %s avec valeur « %s »

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with type GObject
en: %s with type %s
fr: %s de type %s

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkObjectExpression for GtkStringObject 0x23456789
en: %s for %s %p
fr: %s pour %s %p

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with value type: gchararray
en: %s with value type %s
fr: %s avec type de valeur %s

en: Uneditable property type: %s
fr: Type de propriété non éditable : %s

[ctx: column number]
en: None
fr: Aucun

en: Attribute:
fr: Attribut :

en: Model
fr: Modèle

en: Column:
fr: Colonne :

note: Translators: %s is a type name, for example * Action from 0x2345678 (GtkApplicationWindow)
en: Action from: %p (%s)
fr: Action de : %p (%s)

en: Reset
fr: Réinitialiser

[ctx: GtkSettings source]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: GtkSettings source]
en: Theme
fr: Thème

[ctx: GtkSettings source]
en: XSettings
fr: Paramètres X

[ctx: GtkSettings source]
en: Unknown
fr: Inconnue

en: Source:
fr: Source :

en: Defined At
fr: Défini à

en: Saving RenderNode failed
fr: L’enregistrement de RenderNode a échoué

en: Recording Options
fr: Options d’enregistrement

en: Record events
fr: Enregistrer les évènements

en: Add debug nodes
fr: Ajouter les nœuds de débogage

en: Highlight event sequences
fr: Mettre en surbrillance les séquences d’évènements

en: Record frames
fr: Enregistrer les images

en: Clear recorded frames
fr: Effacer les images enregistrées

en: Use a dark background
fr: Utiliser un arrière-plan sombre

en: Save selected node
fr: Enregistrer les nœuds sélectionnés

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papiers

en: Property
fr: Propriété

en: Path
fr: Chemin

en: Count
fr: Nombre

en: Name:
fr: Nom :

en: Type:
fr: Type :

en: Size:
fr: Taille :

en: Trigger
fr: Déclencher

[ctx: sizegroup mode]
en: None
fr: Aucun

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
fr: Les deux

en: GLib must be configured with -Dbuildtype=debug
fr: GLib doit être configuré avec « -Dbuildtype=debug »

en: Self 1
fr: Moi 1

en: Cumulative 1
fr: Cumulatif 1

en: Self 2
fr: Moi 2

en: Cumulative 2
fr: Cumulatif 2

en: Self
fr: Moi

en: Cumulative
fr: Cumulatif

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
fr: Activer les statistiques avec GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Remove %s
fr: Enlever %s

en: Add
fr: Ajouter

en: Show data
fr: Affiche les données

en: Hierarchy
fr: Hiérarchie

en: Implements
fr: Implémente

en: Theme is hardcoded by GTK_THEME
fr: Le thème est figé par GTK_THEME

en: GTK Theme
fr: Thème GTK

en: Dark Variant
fr: Variante sombre

en: Cursor Theme
fr: Thème de curseur

en: Cursor Size
fr: Taille de curseur

en: Icon Theme
fr: Thème d’icônes

en: Text Direction
fr: Direction du texte

note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Left-to-Right
    Right-to-Left
fr: De gauche à droite
    De droite à gauche

en: Slowdown
fr: Ralenti

en: Rendering
fr: Rendu

[ctx: Font rendering]
note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Automatic
    Manual
fr: Automatique
    Manuel

en: Show Framerate
fr: Afficher la fréquence d’image

en: Show Graphic Updates
fr: Afficher les mises à jour graphiques

en: Tints all the places where the current renderer uses Cairo instead of the GPU.
fr: Colore tous les endroits où le moteur de rendu actuel utilise Cairo au lieu du GPU.

en: Show Cairo Rendering
fr: Afficher le rendu de Cairo

en: Show Baselines
fr: Afficher les lignes de base

en: Show Layout Borders
fr: Afficher les bords de l’agencement

en: CSS Padding
fr: Remplissage CSS

en: CSS Border
fr: Bordure CSS

en: CSS Margin
fr: Marge CSS

en: Widget Margin
fr: Marge du composant graphique

en: Show Focus
fr: Montrer le focus

en: Show Accessibility warnings
fr: Afficher les avertissements d’accessibilité

en: Show Graphics Offload
fr: Afficher le déchargement graphique

en: Inspect Inspector
fr: Inspecter l’inspecteur

en: Select an Object
fr: Sélectionne un objet

en: Show Details
fr: Afficher les détails

en: Show all Objects
fr: Afficher tous les objets

en: Show all Resources
fr: Afficher toutes les ressources

en: Collect Statistics
fr: Collecter les statistiques

en: Objects
fr: Objets

en: Toggle Sidebar
fr: Bascule du panneau latéral

en: Refresh action state
fr: Rafraîchissement de l’état de l’action

en: Previous object
fr: Objet précédent

en: Child object
fr: Objet enfant

en: Previous sibling
fr: Objet collatéral précédent

en: List Position
fr: Position dans la liste

en: Next sibling
fr: Objet collatéral suivant

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Layout
fr: Agencement

en: CSS Nodes
fr: Nœuds CSS

en: Size Groups
fr: Groupes de taille

en: Data
fr: Données

en: Controllers
fr: Contrôleurs

en: Magnifier
fr: Loupe

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Settings
fr: Paramètres

en: Resources
fr: Ressources

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Logging
fr: Journalisation

en: Recorder
fr: Enregistreur

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
fr: Activer toutes les variantes

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
fr: Formes supérieures

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
fr: Positionnement supérieur de diacritique

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
fr: Substitutions supérieures

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
fr: Fractions alternatives

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
fr: Formes inférieures

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
fr: Positionnement inférieur de diacritique

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
fr: Substitutions inférieures

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
fr: Alternatives contextuelles

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
fr: Formes sensibles à la casse

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
fr: Composition et décomposition de glyphe

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
fr: Forme conjointe après Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
fr: Formes conjointes

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
fr: Ligatures contextuelles

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
fr: Ponctuation CJC centrée

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
fr: Espacement des majuscules

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
fr: Formes calligraphiques contextuelles

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
fr: Positionnement cursif

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
fr: Capitales vers très petites capitales

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
fr: Capitales vers petites capitales

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
fr: Ligatures facultatives

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
fr: Dénominateurs

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
fr: Formes isolées

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
fr: Formes expertes

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
fr: Variantes de dernier glyphe de ligne

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
fr: Formes finales 2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
fr: Formes finales 3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
fr: Formes finales

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
fr: Formes d’accents aplatis

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
fr: Pleines largeurs

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
fr: Demi-formes

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
fr: Formes Halant

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
fr: Variantes de demi-largeurs

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
fr: Formes historiques

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
fr: Kana horizontaux alternatifs

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
fr: Ligatures historiques

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
fr: Formes Hojo Kanji

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
fr: Demi-largeurs

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
fr: Formes initiales

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
fr: Formes isolées

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
fr: Italiques

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
fr: Alternatives de justification

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
fr: Formes JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
fr: Formes JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
fr: Formes JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
fr: Formes JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
fr: Crénage

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
fr: Limites à gauche

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
fr: Ligatures standard

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
fr: Formes Jamo initiales

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
fr: Chiffres modernes

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
fr: Formes localisées

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
fr: Alternatives de gauche à droite

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
fr: Formes reflétées de gauche à droite

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
fr: Positionnement de signe

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
fr: Formes médianes 2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
fr: Formes médianes

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
fr: Grec mathématique

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
fr: Positionnement signe sur signe

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
fr: Positionnement de signe par substitution

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
fr: Formes d’annotation alternatives

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
fr: Formes Kanji NLC

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
fr: Formes Nukta

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
fr: Numérateurs

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
fr: Chiffres médiévaux

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
fr: Alignements optiques

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
fr: Ordinaux

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
fr: Ornements

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
fr: Largeurs alternatives proportionnelles

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
fr: Petites capitales

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
fr: Kana proportionnels

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
fr: Chiffres proportionnels

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
fr: Formes antéposées

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
fr: Substitutions antéposées

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
fr: Formes postposées

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
fr: Substitutions postposées

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
fr: Largeurs proportionnelles

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
fr: Quarts de largeur

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
fr: Au hasard

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
fr: Alternatives contextuelles requises

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
fr: Formes Rakar

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
fr: Ligatures requises

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
fr: Formes Reph

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
fr: Alignements à droite

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
fr: Alternatives de droite à gauche

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
fr: Formes reflétées de droite à gauche

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
fr: Formes de notation Ruby

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
fr: Alternatives de variation requises

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
fr: Alternatives stylistiques

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
fr: Indices scientifiques

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
fr: Taille optique

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
fr: Petites capitales

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
fr: Formes simplifiées

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
fr: Alternatives de style de script mathématique

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
fr: Décomposition de glyphe étendue

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
fr: Indice

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
fr: Exposant

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
fr: Forme calligraphique

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
fr: Titrage

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
fr: Formes Jamo finales

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
fr: Formes traditionnelles de noms propres

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
fr: Chiffres tabulaires

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
fr: Formes traditionnelles

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
fr: Tiers de largeur

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
fr: Métriques verticales alternatives

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
fr: Variantes Vattu

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
fr: Écriture verticale

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
fr: Demi-métriques verticales alternatives

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
fr: Formes de voyelles Jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
fr: Alternatives Kana verticales

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
fr: Crénage vertical

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
fr: Métriques verticales alternatives proportionnelles

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
fr: Alternatives verticales et rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
fr: Alternatives verticales pour rotation

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
fr: Zéro barré

[ctx: paper size]
en: B6/C4
fr: B6-C4

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
fr: Enveloppe DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
fr: Enveloppe Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
fr: Enveloppe Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
fr: Enveloppe Choukei 4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
fr: Enveloppe Choukei 40

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
fr: hagaki (carte postale)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
fr: Enveloppe kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
fr: Enveloppe kahu2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
fr: Enveloppe kahu3

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
fr: Enveloppe kahu4

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
fr: Enveloppe kahu5

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
fr: Enveloppe kahu7

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
fr: Enveloppe kahu8

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
fr: oufuku (carte postale de réponse)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
fr: Enveloppe you4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
fr: Enveloppe you6

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
fr: Enveloppe 6×9

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
fr: Enveloppe 7×9

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
fr: Enveloppe 8×10

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
fr: Enveloppe 9×11

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
fr: Enveloppe 9×12

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
fr: Enveloppe a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
fr: Enveloppe c5

[ctx: paper size]
en: European edp
fr: Edp européen

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
fr: Fan-Fold européen

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
fr: Legal Fan-Fold allemand

[ctx: paper size]
en: Government Legal
fr: Legal gouvernemental

[ctx: paper size]
en: Government Letter
fr: Letter gouvernemental

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
fr: Index 4×6 (carte postale)

[ctx: paper size]
en: Invoice
fr: Facture

[ctx: paper size]
en: Tabloid
fr: Tabloïd

[ctx: paper size]
en: US Legal
fr: Légal US

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
fr: Enveloppe Monarch

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
fr: Enveloppe #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
fr: Enveloppe #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
fr: Enveloppe #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
fr: Enveloppe #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
fr: Enveloppe #9

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
fr: Enveloppe personnelle

[ctx: paper size]
en: Quarto
fr: In-quarto

[ctx: paper size]
en: Wide Format
fr: Format large

[ctx: paper size]
en: Folio
fr: In-folio

[ctx: paper size]
en: Folio sp
fr: In-folio sp

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
fr: Enveloppe d’invitation

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
fr: Enveloppe italienne

[ctx: paper size]
en: Large Photo
fr: Grande photo

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
fr: Photo moyenne

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
fr: Enveloppe Postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
fr: Petite photo

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
fr: Photo large

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
fr: Enveloppe prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
fr: Enveloppe prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
fr: Enveloppe prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
fr: Enveloppe prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
fr: Enveloppe prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
fr: Enveloppe prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
fr: Enveloppe prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
fr: Enveloppe prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
fr: Enveloppe prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
fr: Enveloppe prc9

en: About
fr: À propos

en: Credits
fr: Crédits

en: System
fr: Système

en: System Information
fr: Information du système

en: Select App
fr: Sélectionner une application

en: _View All Apps
fr: _Afficher toutes les applications

en: _Find New Apps
fr: _Chercher de nouvelles applications

en: No applications found.
fr: Aucune application trouvée.

en: Preferences
fr: Préférences

en: Hide %s
fr: Masquer %s

en: Hide Others
fr: Masquer les autres

en: Show All
fr: Tout afficher

en: Quit %s
fr: Quitter %s

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Rétablir

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Delete
fr: Supprimer

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: _Finish
fr: _Terminer

en: _Back
fr: _Précédent

en: _Next
fr: _Suivant

en: Select a Color
fr: Sélectionner une couleur

en: Pick a color from the screen
fr: Choisissez une couleur sur l’écran

en: The current color
fr: La couleur actuelle

en: Hexadecimal color or color name
fr: Code couleur hexadécimal ou nom de couleur

en: Hue
fr: Teinte

en: Alpha value
fr: Valeur de l’alpha

en: Saturation and value
fr: Saturation et valeur

[ctx: Color channel]
en: H
fr: T

en: (None)
fr: (Aucun)

en: Search…
fr: Recherche…

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
fr: Émoticônes et personnes

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
fr: Corps et vêtements

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
fr: Animaux et nature

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
fr: Nourriture et boissons

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
fr: Voyages et lieux

[ctx: emoji category]
en: Activities
fr: Activités

[ctx: emoji category]
en: Objects
fr: Objets

[ctx: emoji category]
en: Symbols
fr: Symboles

[ctx: emoji category]
en: Flags
fr: Drapeaux

[ctx: emoji category]
en: Recent
fr: Récents

en: Create Folder
fr: Créer un dossier

en: Remote location — only searching the current folder
fr: Emplacement distant — recherche du dossier en cours uniquement

en: Filter
fr: Filtre

en: Folder Name
fr: Nom du dossier

en: _Create
fr: _Créer

en: Select Font
fr: Choisir une police

en: Search font name
fr: Rechercher un nom de police

en: Filters
fr: Filtres

en: Filter by
fr: Filtrer par

en: Monospace
fr: Chasse fixe

en: Language
fr: Langue

en: Preview Font
fr: Prévisualiser la police

en: No Fonts Found
fr: Aucune police trouvée

en: Font Name
fr: Nom de police

en: Font Variation Axes
fr: Axes de variation du style

en: Font Features
fr: Fonctionnalités de police

en: _Format for:
fr: _Formaté pour :

en: _Paper size:
fr: _Taille du papier :

en: _Orientation:
fr: _Orientation :

en: Reverse portrait
fr: Portrait inversé

en: Landscape
fr: Paysage

en: Reverse landscape
fr: Paysage inversé

en: Server Addresses
fr: Adresses du serveur

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
fr: Les adresses de serveur sont composées d’un préfixe de protocole et d’une adresse. Exemples :

en: Available Protocols
fr: Protocoles disponibles

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
fr: Aucun serveur récent

en: Recent Servers
fr: Serveurs récents

en: No results found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Connect to _Server
fr: Connexion à un _serveur

en: Enter server address…
fr: Saisir l’adresse du serveur…

en: Show recent servers
fr: Afficher les serveurs récents

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
fr: État

en: Range
fr: Plage

en: _All Pages
fr: _Toutes les pages

en: C_urrent Page
fr: Page act_uelle

en: Se_lection
fr: Sé_lection

en: Pag_es:
fr: Pag_es :

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
fr: Indiquez une ou plusieurs intervalles de pages,
    p. ex. 1-3, 7, 11

en: Copie_s:
fr: Copie_s :

en: C_ollate
fr: _Rassembler

en: _Reverse
fr: Inve_rser

en: General
fr: Général

en: T_wo-sided:
fr: _Recto verso :

en: Pages per _side:
fr: Pages par _côté :

en: Page or_dering:
fr: Or_dre des pages :

en: _Only print:
fr: Imprimer _seulement :

en: All sheets
fr: Toutes les pages

en: Even sheets
fr: Pages paires

en: Odd sheets
fr: Pages impaires

en: Sc_ale:
fr: É_chelle :

en: Paper
fr: Papier

en: Paper _type:
fr: _Type de papier :

en: Paper _source:
fr: _Source du papier :

en: Output t_ray:
fr: _Bac de sortie :

en: Or_ientation:
fr: Or_ientation :

en: Job Details
fr: Détails de la tâche

en: Pri_ority:
fr: _Priorité :

en: _Billing info:
fr: Informations de _facturation :

en: Print Document
fr: Impression du document

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
fr: _Maintenant

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
fr: _À :

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
fr: Indiquez l’heure de l’impression,
     par ex. 15:30, 14:15:20, etc.

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
fr: En _attente

en: Hold the job until it is explicitly released
fr: Suspend la tâche jusqu’à ce qu’elle soit explicitement libérée

en: Add Cover Page
fr: Ajout d’une page de couverture

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
fr: A_vant :

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
fr: A_près :

en: Job
fr: Tâche

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
fr: Qualité de l’image

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
fr: Couleur

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
fr: Finalisation

en: Advanced
fr: Avancé

en: Some of the settings in the dialog conflict
fr: Certains paramètres dans la boîte de dialogue sont en conflit

en: Play
fr: Lecture

[ctx: Print job priority]
en: Urgent
fr: Urgente

[ctx: Print job priority]
en: High
fr: Haute

[ctx: Print job priority]
en: Medium
fr: Moyenne

[ctx: Print job priority]
en: Low
fr: Basse

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
fr: Avant

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
fr: Après

en: Print at
fr: Imprimer à

en: Print at time
fr: Imprimer à l’heure

[ctx: print option]
en: Borderless
fr: Sans bordure

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
fr: En pause ; les tâches sont rejetées

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
fr: Tâches non acceptées

en: Username:
fr: Nom d’utilisateur :

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
fr: Authentification nécessaire pour imprimer le document « %s » sur l’imprimante %s

en: Authentication is required to print a document on %s
fr: Authentification nécessaire pour imprimer un document sur %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
fr: Authentification nécessaire pour obtenir les attributs de la tâche « %s »

en: Authentication is required to get attributes of a job
fr: Authentification nécessaire pour obtenir les attributs d’une tâche d’impression

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
fr: Authentification nécessaire pour obtenir les attributs de l’imprimante %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
fr: Authentification nécessaire pour obtenir les attributs d’une imprimante

en: Authentication is required to get default printer of %s
fr: Authentification nécessaire pour obtenir l’imprimante par défaut de %s

en: Authentication is required to get printers from %s
fr: Authentification nécessaire pour obtenir les imprimantes de %s

en: Authentication is required to get a file from %s
fr: Authentification nécessaire pour obtenir un fichier de %s

en: Authentication is required on %s
fr: Authentification nécessaire pour %s

en: Domain:
fr: Domaine :

en: Authentication is required to print document “%s”
fr: Authentification nécessaire pour imprimer le document « %s »

en: Authentication is required to print this document on printer %s
fr: Authentification nécessaire pour imprimer ce document sur l’imprimante %s

en: Authentication is required to print this document
fr: Authentification nécessaire pour imprimer ce document

en: Printer “%s” is low on toner.
fr: Le toner de l’imprimante « %s » est presque vide.

en: Printer “%s” has no toner left.
fr: Le toner de l’imprimante « %s » est vide.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
fr: La quantité de développeur dans l’imprimante « %s » est faible.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
fr: Il n’y a plus de développeur dans l’imprimante « %s ».

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
fr: Au moins un des consommables est presque épuisé dans l’imprimante « %s ».

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
fr: Au moins un des consommables est épuisé dans l’imprimante « %s ».

en: The cover is open on printer “%s”.
fr: Le capot de l’imprimante « %s » est ouvert.

en: The door is open on printer “%s”.
fr: La porte de l’imprimante « %s » est ouverte.

en: Printer “%s” is low on paper.
fr: Il n’y a presque plus de papier dans l’imprimante « %s ».

en: Printer “%s” is out of paper.
fr: Il n’y a plus de papier dans l’imprimante « %s ».

en: Printer “%s” is currently offline.
fr: L’imprimante « %s » est actuellement déconnectée.

en: There is a problem on printer “%s”.
fr: Il y a un problème avec l’imprimante « %s ».

[ctx: printing option]
en: Two Sided
fr: Recto verso

[ctx: printing option]
en: Paper Type
fr: Type de papier

[ctx: printing option]
en: Paper Source
fr: Source du papier

[ctx: printing option]
en: Output Tray
fr: Bac de sortie

[ctx: printing option]
en: Resolution
fr: Résolution

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
fr: Pré-filtrage GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
fr: Recto

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fr: Bord long (standard)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fr: Bord court (retourné)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
fr: Sélection automatique

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
fr: Selon l’imprimante

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
fr: Inclure uniquement les polices GhostScript

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
fr: Convertir en PS niveau 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
fr: Convertir en PS niveau 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
fr: Pas de pré-filtrage

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
fr: Divers

[ctx: sides]
en: One Sided
fr: Recto

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
fr: Bord long (standard)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
fr: Bord court (retourné)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
fr: Bac supérieur

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
fr: Bac intermédiaire

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
fr: Bac inférieur

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
fr: Bac latéral

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
fr: Bac de gauche

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
fr: Bac de droite

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
fr: Bac central

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
fr: Bac arrière

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
fr: Bac à face vers le haut

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
fr: Bac à face vers le bas

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
fr: Bac de grande capacité

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
fr: Empileur %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
fr: Boîte de messagerie %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
fr: Ma boîte de messagerie

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
fr: Plateau %d

en: Printer Default
fr: Selon l’imprimante

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
fr: Priorité de la tâche

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
fr: Informations de facturation

[ctx: cover page]
note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
fr: Aucune

[ctx: cover page]
en: Classified
fr: Classifié

[ctx: cover page]
en: Confidential
fr: Confidentiel

[ctx: cover page]
en: Top Secret
fr: Top secret

[ctx: cover page]
en: Unclassified
fr: Non classifié

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
fr: Pages par feuille

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
fr: Ordre des pages

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
fr: Imprimer à

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
fr: Imprimer à l’heure

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
fr: Personnalisé %s×%s

[ctx: printer option]
note: TRANSLATORS: this is the ICC color profile to use for this job
en: Printer Profile
fr: Profil d’imprimante

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
fr: Non disponible

en: output
fr: sortie

en: Print to File
fr: Imprimer dans un fichier

en: Pages per _sheet:
fr: Pages par _feuille :

en: File
fr: Fichier

en: _Output format
fr: Format de _sortie

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
fr: Gestion de la couleur non disponible

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
fr: Aucun profil disponible

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
fr: Profil non précisé

en: Output to this directory instead of cwd
fr: Produit le contenu dans ce répertoire à la place du répertoire courant

en: Generate debug output
fr: Générer la sortie de débogage

en: Invalid size %s
fr: Taille %s non valide

en: Can’t load file: %s
fr: Impossible de charge le fichier : %s

en: Can’t save file %s: %s
fr: Impossible d’enregistrer le fichier « %s » : %s

en: Can’t close stream
fr: Impossible de fermer le flux

en: Usage:
      gtk4-builder-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
    
    Commands:
      validate     Validate the file
      simplify     Simplify the file
      enumerate    List all named objects
      preview      Preview the file
      render       Take a screenshot of the file
      screenshot   Take a screenshot of the file
fr: Utilisation :
      gtk4-builder-tool [COMMANDE] [OPTION…] FICHIER
    
    Effectuer diverses opérations sur des fichiers .ui de GtkBuilder.
    
    Commandes :
      validate        Valide le fichier
      simplify        Simplifie le fichier
      enumerate       Liste tous les objets nommés
      preview         Lance un aperçu du fichier
      render          Prendre une capture d’écran du fichier
      screenshot      Prendre une capture d’écran du fichier

en: FILE
fr: FICHIER

en: Print all named objects.
fr: Afficher l’ensemble des objets nommés.

en: No object with ID '%s' found
fr: Aucun objet avec l’identifiant « %s » trouvé

en: No previewable object found
fr: Aucun objet prévisualisable trouvé

en: Objects of type %s can't be previewed
fr: Les objets de type %s ne peuvent pas être prévisualisés

en: Preview only the named object
fr: Prévisualiser seulement l’objet nommé

en: Use style from CSS file
fr: Utiliser le style d’un fichier CSS

en: Could not initialize windowing system
fr: Impossible d’initialiser le système de fenêtrage

en: Preview the file.
fr: Aperçu du fichier.

en: No .ui file specified
fr: Aucun fichier .ui indiqué

en: Can only preview a single .ui file
fr: Ne peut afficher l’aperçu que d’un seul fichier .ui

en: No object found
fr: Aucun objet trouvé

en: Objects of type %s can't be screenshot
fr: L’écran des objets de type %s ne peut pas être capturé

en: Failed to take a screenshot
fr: Impossible de prendre une capture d’écran

en: File %s exists.
    Use --force to overwrite.
fr: Le fichier %s existe.
    Utilisez --force pour l’écraser.

en: Output written to %s.
fr: Sortie écrite dans %s.

en: Failed to save %s: %s
fr: Impossible d’enregistrer %s : %s

en: Screenshot only the named object
fr: Effectuer une capture d’écran de l’objet nommé seulement

en: Save as node file instead of png
fr: Enregistrer comme fichier nœud au lieu de png

en: Overwrite existing file
fr: Écraser un fichier existant

en: FILE…
fr: FICHIER…

en: Render a .ui file to an image.
fr: Réaliser le rendu du fichier .ui vers une image.

en: Can only render a single .ui file to a single output file
fr: Ne peut effectuer le rendu que d’un seul fichier .ui vers un seul fichier de sortie

en: %s:%d: Couldn’t parse value for property '%s': %s
fr: %s:%d : Impossible d’analyser la valeur de la propriété « %s » : %s

en: Property %s not found
fr: Propriété %s introuvable

en: Packing property %s not found
fr: Propriété de placement %s introuvable

en: Cell property %s not found
fr: Propriété de cellule %s introuvable

en: Layout property %s not found
fr: Propriété d’agencement %s introuvable

en: %s only accepts three children
fr: %s accepte seulement trois enfants

en: %s only accepts one center child
fr: %s accepte seulement un enfant central

en: Unable to create temporary file: %s
fr: Impossible de créer un fichier temporaire : %s

en: Can’t load “%s”: %s
fr: Impossible de charger « %s » : %s

en: Can’t parse “%s”: %s
fr: Impossible d’analyser « %s » : %s

en: Failed to read “%s”: %s
fr: Impossible de lire « %s » : %s

en: Failed to write “%s”: “%s”
fr: Impossible d’écrire dans « %s » : « %s »

en: Replace the file
fr: Remplacer le fichier

en: Convert from GTK 3 to GTK 4
fr: Convertir de GTK 3 vers GTK 4

en: Simplify the file.
fr: Simplifier le fichier.

en: Can only simplify a single .ui file without --replace
fr: Ne peut simplifier qu’un seul fichier .ui sans --replace

en: Failed to lookup template parent type %s
fr: Échec de la recherche du modèle de type parent %s

en: Deprecated types:
fr: Types obsolètes :

en: Failed to create an instance of the template type %s
fr: La création d’une instance de modèle du type %s a échoué

en: Validate the file.
fr: Valider le fichier.

en: Usage:
      gtk4-image-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE…
    
    Perform various tasks on images.
    
    Commands:
      compare      Show differences between two images
      convert      Convert the image to a different format or color state
      info         Show general information about the image
      relabel      Change the color state of the image without conversion
      show         Show the image
fr: Utilisation :
      gtk4-image-tool [COMMANDE] [OPTION…] FICHIER…
    
    Effectuer diverses opérations sur les images.
    
    Commandes :
      compare      Afficher les différences entre deux images
      convert      Convertir l’image dans un format ou un état colorimétrique différent
      info         Afficher des informations générales sur l’image
      relabel      Modifie l’état colorimétrique de l’image sans conversion
      show         Afficher l’image

en: Output file
fr: Fichier de sortie

en: Compare two images
fr: Comparer deux images

en: No image file specified
fr: Aucun fichier image indiqué

en: Can only accept two image files
fr: N’accepte que deux fichiers image

en: Failed to load %s: %s
fr: Impossible de charger %s : %s

en: Could not save diff image to %s
fr: Impossible d’enregistrer l’image de différences dans %s

en: Differences witten to %s.
fr: Différences écrites dans %s.

en: The images are different.
fr: Les images sont différentes.

en: No differences.
fr: Aucune différence.

en: Format to use
fr: Format à utiliser

en: Color state to use
fr: État colorimétrique à utiliser

en: COLORSTATE
fr: ÉTATCOLORIMÉTRIQUE

en: Color state to use, as cicp tuple
fr: État colorimétrique à utiliser, en tant que tuple cicp

en: Convert the image to a different format or color state.
fr: Convertir l’image vers un format ou un état colorimétrique différent.

en: Can only accept a single image file and output file
fr: N’accepte qu’un seul fichier image et fichier de sortie

en: Not a memory format: %s
    Possible values:
      %s
fr: Pas un format mémoire : %s
    Valeurs possibles :
      %s

en: Not a color state: %s
    Possible values:
      %s
fr: Pas un état colorimétrique : %s
    Valeurs possibles :
      %s

en: Can't specify both --color-state and --cicp
fr: Impossible d’indiquer à la fois --color-state et --cicp

en: Not a supported cicp tuple: %s
fr: Tuple cicp non pris en charge :%s

en: Format:
fr: Format :

en: Color state:
fr: État colorimétrique :

en: unknown
fr: inconnu

en: Provide information about the image.
fr: Fournir des informations sur l’image.

en: Can only accept a single image file
fr: N’accepte qu’un seul fichier image

en: Change the color state of the image without conversion.
fr: Modifier l’état colorimétrique de l’image sans conversion.

en: Not a color state: %s
    Possible values: %s
fr: Pas un état colorimétrique : %s
    Possible values : %s

en: Don't add a titlebar
fr: Ne pas ajouter de barre de titre

en: Show one or more images.
fr: Afficher une ou plusieurs images.

en: cicp must be 4 numbers, separated by /
fr: cicp doit être 4 nombres, séparés par /

en: Show program version
fr: Afficher la version du programme

note: Translators: this message will appear immediately after the usage string - Usage: COMMAND [OPTION…] <THIS_MESSAGE>
en: APPLICATION [URI…] — launch an APPLICATION
fr: APPLICATION [URI…] — lance une APPLICATION

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
fr: Lance une application (indiquée par son nom de fichier desktop),
    en passant optionnellement un ou plusieurs URI en paramètres.

en: Error parsing commandline options: %s
fr: Erreur lors de l’analyse des options de la ligne de commande : %s

en: Try “%s --help” for more information.
fr: Essayez « %s --help » pour plus d’informations.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
fr: %s : nom d’application manquant

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
fr: La création d’AppInfo à partir d’un identifiant n’est pas prise en charge sur les systèmes d’exploitation non unix

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
fr: %s : pas d’application %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
fr: %s : erreur lors du lancement de l’application : %s

en: Usage:
      gtk4-path-tool [COMMAND] [OPTION…] PATH
    
    Perform various tasks on paths.
    
    Commands:
      decompose    Decompose the path
      reverse      Reverse the path
      restrict     Restrict the path to a segment
      show         Display the path in a window
      render       Render the path as an image
      info         Print information about the path
fr: Utilisation :
      gtk4-path-tool [COMMANDE] [OPTION…] CHEMIN
    
    Effectue diverses opérations sur les chemins.
    
    Commandes :
      decompose    Décompose le chemin
      reverse      Inverse le chemin
      restrict     Limite le chemin à un segment
      show         Affiche le chemin dans une fenêtre d’affichage
      render       Effectuer de rendu du chemin vers une image
      info         Affiche des informations sur le chemin

en: Allow quadratic Bézier curves
fr: Autoriser les courbes de Bézier quadratiques

en: Allow cubic Bézier curves
fr: Autoriser les courbes de Bézier cubiques

en: Allow conic Bézier curves
fr: Autoriser les courbes de Bézier coniques

en: PATH
fr: CHEMIN

en: Decompose a path.
fr: Décompose un chemin.

en: No paths given.
fr: Aucun chemin fourni.

en: That didn't work out.
fr: Cela n’a pas fonctionné.

en: Print information about a path.
fr: Affiche des informations sur un chemin.

en: Path is empty.
fr: Le chemin est vide.

en: Path is closed
fr: Le chemin est fermé

en: Path length
fr: Longueur du chemin

en: %d operations
fr: %d opérations

en: %d lines
fr: %d lignes

en: %d quadratics
fr: %d quadratiques

en: %d cubics
fr: %d cubiques

en: %d conics
fr: %d coniques

en: Fill the path (the default)
fr: Compléter le chemin (celui par défaut)

en: Stroke the path
fr: Tracer le chemin

en: Show path points
fr: Affiche les points du chemin

en: Show control points
fr: Affiche les points de contrôle

en: The output file
fr: Le fichier de sortie

en: Foreground color
fr: Couleur de premier plan

en: COLOR
fr: COULEUR

en: Background color
fr: Couleur d’arrière-plan

en: Point color
fr: Couleur de point

en: Fill rule (winding, even-odd)
fr: Règle de remplissage (enroulé, pair-impair)

en: VALUE
fr: VALEUR

en: Line width (number)
fr: Largeur de ligne (nombre)

en: Line cap (butt, round, square)
fr: Fin de ligne (embout, arrondi, carré)

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel, arcs)
fr: Jonction de ligne (onglet, onglet-découpe, arrondi, biseau, arcs)

en: Miter limit (number)
fr: Limite d’onglet (nombre)

en: Dash pattern (comma-separated numbers)
fr: Motif de trait (nombres séparés par des virgules)

en: Dash offset (number)
fr: Écart des tirets (nombre)

en: Could not initialize windowing system
fr: Impossible d’initialiser le système de fenêtrage

en: Render the path to a png image.
fr: Effectuer le rendu du chemin vers une image png.

en: Options related to filling
fr: Options liées au remplissage

en: Show help for fill options
fr: Afficher l’aide pour les options de remplissage

en: Options related to stroking
fr: Options liées au traçage

en: Show help for stroke options
fr: Afficher l’aide pour les options de traçage

en: No path specified
fr: Aucun chemin spécifié

en: Can only render a single path
fr: Ne peut afficher l’aperçu que d’un seul chemin

en: fill rule
fr: règle de remplissage

en: line cap
fr: fin de ligne

en: line join
fr: jonction de ligne

en: Saving png to '%s' failed
fr: L’enregistrement en png dans « %s » a échoué

en: Output written to '%s'.
fr: Sortie écrite dans « %s ».

en: Beginning of segment
fr: Début du segment

en: LENGTH
fr: LONGUEUR

en: End of segment
fr: Fin du segment

en: Restrict a path to a segment.
fr: Restreindre un chemin à un segment.

en: Reverse a path.
fr: Inverser un chemin.

en: Path Preview
fr: Aperçu de chemin

en: Display the path.
fr: Afficher le chemin.

en: Can only show a single path
fr: Ne peut afficher qu’un seul chemin

en: Failed to read from standard input: %s
fr: Échec de lecture depuis l’entrée standard : %s

en: Error reading from standard input: %s
fr: Erreur de lecture depuis l’entrée standard : %s

en: Failed to parse '%s' as path.
fr: Échec de l’analyse de « %s » en tant que chemin.

en: Failed to parse '%s' as %s.
fr: Échec de l’analyse de « %s » en tant que %s.

en: Possible values:
fr: Valeurs possibles :

en: Could not parse '%s' as color
fr: Impossible d’analyser « %s » en tant que couleur

en: Failed to parse '%s' as number
fr: Impossible d’analyser « %s » en tant que nombre

en: Usage:
      gtk4-rendernode-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GTK render nodes.
    
    Commands:
      benchmark    Benchmark rendering of a node
      compare      Compare nodes or images
      extract      Extract data urls
      info         Provide information about the node
      show         Show the node
      render       Take a screenshot of the node
fr: Utilisation :
      gtk4-rendernode-tool [COMMANDE] [OPTION…] FICHIER
    
    Effectuer diverses opérations sur les nœuds de rendu GTK.
    
    Commandes :
      benchmark    Évalue le rendu d’un nœud
      compare      Comparer des nœuds ou des images
      extract      Extraire les urls des données
      info         Obtenir les informations du nœud
      show         Afficher le nœud
      render       Prendre une capture d’écran du nœud

en: Add renderer to benchmark
fr: Ajouter un moteur de rendu à évaluer

en: RENDERER
fr: MOTEUR_DE_RENDU

en: Number of runs with each renderer
fr: Nombre d’exécutions avec chaque moteur de rendu

en: RUNS
fr: EXÉCUTIONS

en: Don’t download result/wait for GPU to finish
fr: Ne pas récupérer les résultats ou attendre que le GPU termine

en: Benchmark rendering of a .node file.
fr: Évaluer le rendu d’un fichier .node

en: No .node file specified
fr: Aucun fichier .node indiqué

en: Can only benchmark a single .node file
fr: N’évalue qu’un seul fichier .node

en: Renderer to use
fr: Moteur de rendu à utiliser

en: FILE1 FILE2
fr: FICHIER1 FICHIER2

en: Compare .node or .png files.
fr: Comparer des fichiers .node ou .png

en: Must specify two files
fr: Doit indiquer deux fichiers

en: Failed to create renderer: %s
fr: Échec de création du moteur de rendu : %s

en: Failed to write %s
fr: Impossible d’écrire %s

en: Directory to use
fr: Répertoire à utiliser

en: DIRECTORY
fr: RÉPERTOIRE

en: Be verbose
fr: Soyez explicite

en: Extract data urls from the render node.
fr: Extraire des urls de données à partir du nœud de rendu.

en: Can only accept a single .node file
fr: N’accepte qu’un seul fichier .node

en: Number of nodes:
fr: Nombre de nœuds :

en: Depth:
fr: Profondeur :

en: Bounds:
fr: Limites :

en: Origin:
fr: Origine :

en: Opaque part:
fr: Partie opaque :

en: Provide information about the render node.
fr: Fournir des informations sur le nœud de rendu.

en: File %s exists.
    If you want to overwrite, specify the filename.
fr: Le fichier %s existe.
    Si vous souhaitez l’écraser, indiquez le nom du fichier.

en: Failed to generate SVG: %s
fr: Échec de génération du SVG : %s

en: Render a .node file to an image.
fr: Réaliser le rendu du fichier .node vers une image.

en: Can only render a single .node file to a single output file
fr: Ne peut effectuer le rendu que d’un seul fichier .node vers un seul fichier de sortie

en: Show the render node.
fr: Afficher le nœud de rendu.

en: Can only preview a single .node file
fr: Ne peut afficher l’aperçu que d’un seul fichier .node

en: Error at %s: %s
fr: Erreur à %s : %s

en: Failed to load node file: %s
fr: Impossible de charger le fichier de nœud : %s

en: Failed to write header
fr: Impossible d’écrire l’en-tête

en: Failed to write hash table
fr: Impossible d’écrire dans la table de hachage

en: Failed to write folder index
fr: Impossible d’écrire l’index du dossier

en: Failed to rewrite header
fr: Impossible de réécrire l’en-tête

en: Failed to open file %s : %s
fr: Impossible d’ouvrir le fichier « %s » : %s

en: Failed to write cache file: %s
fr: Impossible d’écrire dans le fichier de cache : %s

en: The generated cache was invalid.
fr: Le cache généré n’était pas valide.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
fr: Impossible de renommer %s en %s : %s, suppression de %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
fr: Impossible de renommer « %s » en %s : %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
fr: Impossible de renommer à nouveau %s en %s : %s

en: Cache file created successfully.
fr: Fichier de cache écrit avec succès.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
fr: Écraser un cache existant même s’il est à jour

en: Don’t check for the existence of index.theme
fr: Ne pas vérifier l’existence du fichier index.theme

en: Don’t include image data in the cache
fr: Ne pas inclure de données d’image dans le cache

en: Include image data in the cache
fr: Inclure les données d’image dans le cache

en: Output a C header file
fr: Sortir un fichier en-tête C

en: Turn off verbose output
fr: Désactiver la sortie détaillée

en: Validate existing icon cache
fr: Valider le cache d’icônes existant

en: File not found: %s
fr: Fichier introuvable : %s

en: Not a valid icon cache: %s
fr: Cache d’icônes non valide : %s

en: No theme index file.
fr: Aucun fichier d’index de thème.

en: No theme index file in “%s”.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
fr: Aucun fichier d’index de thème dans « %s ».
    Si vous souhaitez vraiment créer un cache d’icônes ici, utilisez --ignore-theme-index.
