gtk master - en to mjw translation catalogue (236 entries)

[ctx: keyboard label]
en: Left
mjw: Ar-vi

[ctx: keyboard label]
en: Up
mjw: Angsong

[ctx: keyboard label]
en: Right
mjw: Ar-eh

[ctx: keyboard label]
en: Down
mjw: Aber

[ctx: keyboard label]
en: End
mjw: Kejud

[ctx: keyboard label]
en: Begin
mjw: Pangcheng

[ctx: keyboard label]
en: Eject
mjw: Patet

[ctx: keyboard label]
en: Search
mjw: Kiri

[ctx: keyboard label]
en: Back
mjw: Phi

note: Placeholder in --max-colors=COLORS in --help output
en: COLORS
mjw: ALIRS

en: Starting “%s”
mjw: Ingpu lo “%s”

en: Opening “%s”
mjw: Kangpu lo “%s”

en: Format %s not supported
mjw: Format %s support pe

en: Not enough space in destination
mjw: Pale ji long adim awe lo

[ctx: Action name]
en: Activate
mjw: Padam-pangcheng

[ctx: Action description]
en: Selects the color
mjw: Alir chongvai

[ctx: Action name]
en: Press
mjw: Ber

[ctx: Stock label]
en: _About
mjw: _Aputhak

en: Minimize
mjw: Pabi

en: Maximize
mjw: Pathe

[ctx: Stock label]
en: _Delete
mjw: Kethan

[ctx: Stock label]
en: Question
mjw: Karju

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Bottom
mjw: A_ber

[ctx: Stock label, navigation]
en: _First
mjw: Phrangsi

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Last
mjw: Phisi

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Top
mjw: Angsong

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Back
mjw: Phi

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Down
mjw: Aber

[ctx: Stock label, navigation]
en: _Up
mjw: Angsong

[ctx: Stock label]
en: _Center
mjw: _Chitim

[ctx: Stock label]
en: _Fill
mjw: Plenglim

[ctx: Stock label]
en: _Left
mjw: Ar-vi

[ctx: Stock label]
en: _Right
mjw: A_r-eh

[ctx: Stock label, media]
en: _Next
mjw: Du_nthu

[ctx: Stock label, media]
en: P_ause
mjw: P_asang

[ctx: Stock label, media]
en: Pre_vious
mjw: Aphi

[ctx: Stock label, media]
en: _Stop
mjw: Pa_sang-kok

[ctx: Stock label]
en: _New
mjw: Kimi

[ctx: Stock label]
en: _Open
mjw: Kangpu

en: GNU General Public License, version 2 or later
mjw: GNU General Public License, phai 2 mate lasi aphi bang

en: GNU General Public License, version 3 or later
mjw: GNU General Public License, phai 3 mate lasi aphi bang

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
mjw: GNU Lesser General Public License, phai 2.1 mate lasi aphi bang

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
mjw: GNU Lesser General Public License, phai 3 mate lasi aphi bang

en: The MIT License (MIT)
mjw: TMIT License (MIT)

en: GNU General Public License, version 2 only
mjw: GNU General Public License, phai 2 anchot

en: GNU General Public License, version 3 only
mjw: GNU General Public License, phai 3 anchot

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
mjw: GNU Lesser General Public License, phai 2.1 anchot

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
mjw: GNU Lesser General Public License, phai 3 anchot

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
mjw: GNU Affero General Public License, phai 3 mate lasi aphi bang

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
mjw: GNU Affero General Public License, phai 3 anchot

en: C_redits
mjw: Che_rapbang

en: About %s
mjw: Aputhak %s

en: Created by
mjw: Selambang

en: Documented by
mjw: Document tokbang

en: Translated by
mjw: Lamlar bang

en: Design by
mjw: Ahi klembang

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
mjw: Laso program long warranty nang dunde.
    Chini pame ji phan  <a href="%s">%s</a> vur ik tha.

en: Other application…
mjw: Kaprek application…

en: Select Application
mjw: Application kangvai

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
mjw: “%s” ingpu bomlo.

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
mjw: “%s” files ingpu bomlo.

en: Failed to start GNOME Software
mjw: GNOME Software ingpu un-eh

en: Other Applications
mjw: Kaprek Applications

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the acelerator.
en: New accelerator…
mjw: Kimi accelerator…

en: Pick a Color
mjw: Alir ingvai noi

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
mjw: Ke-er %d%%, Kelir %d%%, Kelu %d%%, Alpha %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
mjw: Ke-er %d%%, Kelir %d%%, Kelu %d%%

en: Color: %s
mjw: Alir: %s

[ctx: Color name]
en: Light Orange
mjw: Orange turbong

[ctx: Color name]
en: Orange
mjw: Homsera

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
mjw: Orange ik-hoi

[ctx: Color name]
en: Light Sky Blue
mjw: Sining Kelu

[ctx: Color name]
en: Sky Blue
mjw: Sining Kelu

[ctx: Color name]
en: Dark Sky Blue
mjw: Sining Lu-su

[ctx: Color name]
en: Dark Chocolate
mjw: Chocolate Ki-ik

[ctx: Color name]
en: Black
mjw: Ke-ik

[ctx: Color name]
en: White
mjw: Kelok

en: Custom color
mjw: Custom alir

en: Create a custom color
mjw: Custom alir selam

en: Custom color %d: %s
mjw: Custom alir %d: %s

en: _Width:
mjw: Arpan:

en: _Height:
mjw: Keding:

en: _Top:
mjw: Angsong:

en: _Bottom:
mjw: A_ber:

en: _Left:
mjw: Ar-vi:

en: _Right:
mjw: A_r-eh:

en: Select a File
mjw: File chongvai

en: Other…
mjw: Kaprek…

en: _Name
mjw: Me_n

en: A folder cannot be called “.”
mjw: Folder men “.” bi noh

en: A file cannot be called “.”
mjw: File men “.” bi noh

en: A folder cannot be called “..”
mjw: Folder men long “..” bi noh

en: A file cannot be called “..”
mjw: File men “..” bi noh

en: Folder names cannot contain “/”
mjw: Folder men long “/” bi longle

en: File names cannot contain “/”
mjw: File men long “/” bi longle

en: Folder names should not begin with a space
mjw: Folder men 'space' pen pangcheng longle

en: File names should not begin with a space
mjw: File men 'space' pen pangcheng longle

en: Folder names should not end with a space
mjw: Folder men kejut long 'space' bi longle

en: File names should not end with a space
mjw: File men kejut long 'space' bi longle

en: Folder names starting with a “.” are hidden
mjw: Folder men “.” pen pangcheng ke matu (hidden) lap po

en: File names starting with a “.” are hidden
mjw: File men “.” pen pangcheng ke matu (hidden) lap po

en: A folder with that name already exists
mjw: Folder amen dotang lo

en: A file with that name already exists
mjw: File amen dotang lo

note: Open item is always present
en: _Open
mjw: Kangpu

en: Type name of new folder
mjw: Folder kimi amen tok ik tha

en: The folder could not be created
mjw: Folder selam un-eh

en: Try using a shorter name.
mjw: Men kithi bor-eh pen tok ik tha

en: You may only select folders
mjw: Folder se ingvai long chot

en: The file could not be moved to the Trash
mjw: File phan Dustbin long pon un-eh

en: _Rename
mjw: Men Kela_r

en: _Move to Trash
mjw: Dustbin long kepon

en: Show _Time
mjw: Apor paklang

note: Label
en: _Name:
mjw: Me_n:

en: Searching in %s
mjw: Ri bom %s along

en: Searching
mjw: Ri bom

en: Yesterday
mjw: Tumi

en: %-e %b
mjw: %d %b

en: %-e %b %Y
mjw: %d %b %Y

en: Audio
mjw: Seh

en: Image
mjw: Arjan

note: Translators: We don't know whether this printer is * available to print to.
en: Unknown
mjw: Puthekthe

en: Pick a Font
mjw: Font kangvai

en: Application menu
mjw: Application ason-amung

en: _OK
mjw: CH_OK

en: _No
mjw: Kali

en: _Yes
mjw: Ahok

en: Forget password _immediately
mjw: Password tengne phit noi

en: Remember _forever
mjw: Ning chibi ver noi

en: Any Printer
mjw: Ajat Printer tame

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
mjw: Margins:
     Ar-vi: %s %s
     Ar-eh: %s %s
     Angsong: %s %s
     Aber: %s %s

en: Caps Lock is on
mjw: Caps Lock ke on sedo

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
mjw: Ingpu noi %s

en: Recent
mjw: Nonlom ot

en: Recent files
mjw: Nonlom ot files

en: Trash
mjw: Dustbin

en: Open the trash
mjw: Dustbin kangpu

en: Mount and open “%s”
mjw: Mount det aphi “%s” ingpu noi

en: New bookmark
mjw: Kimi bookmark

en: Add a new bookmark
mjw: Kimi bookmark kethap

en: This name is already taken
mjw: Laso amen kaprek cherai ed lo

en: Name
mjw: Men

en: Unable to stop “%s”
mjw: “%s” pasang un-eh

en: Unable to eject “%s”
mjw: “%s” pated un-eh

en: Unable to eject %s
mjw: %s pated un-eh

en: Open in New _Tab
mjw: Kimi _Tap long ingpu

en: Open in New _Window
mjw: Kimi _Window long ingpu

en: _Add Bookmark
mjw: Bookmark kethap

en: _Eject
mjw: Pat_et

en: ftp:// or ftps://
mjw: ftp:// mate ftps://

en: sftp:// or ssh://
mjw: sftp:// mate ssh://

en: dav:// or davs://
mjw: dav:// mate davs://

en: On This Computer
mjw: Laso Computer long

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
mjw[0]: %s / %s dolang
mjw[1]: %s / %s dolang

en: Authentication
mjw: Howang

en: _Remember password
mjw: Passwo_rd ning chibi

en: Select a filename
mjw: File-men chongvai

en: Not available
mjw: Awe

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
mjw: %s asai #%d

[ctx: print operation status]
en: Sending data
mjw: Data lobom

[ctx: print operation status]
en: Waiting
mjw: Inghong ding

[ctx: print operation status]
en: Printing
mjw: Print bom

[ctx: print operation status]
en: Finished
mjw: Tanglo

en: Printing %d
mjw: Print bom %d

en: Out of paper
mjw: Loh ik-det

en: No printer found
mjw: Printer thek longle

en: Error from StartDoc
mjw: StartDoc pen chokche do

en: Not enough free memory
mjw: Memory angse awe lo anke dorde

en: Left to right
mjw: Ar-vi pen ar-eh nat

en: Right to left
mjw: Ar-eh pen ar-vi nat

en: Top to bottom
mjw: Angsong pen arum nat

en: Bottom to top
mjw: Aber pen angsong nat

en: Search
mjw: Kiri

en: Move
mjw: Terek

en: Resize
mjw: Pathe-bi

en: Always on Top
mjw: Angsong ver nangji

[ctx: event phase]
en: Capture
mjw: Kenep

en: GTK Version
mjw: GTK Phai

en: GL Version
mjw: GL Phai

en: Vulkan API version
mjw: Vulkan API phai

en: Vulkan driver version
mjw: Vulkan driver phai

en: Action
mjw: Sai

en: Action from: %p (%s)
mjw: Sai dim hinpen: %p (%s)

en: Name:
mjw: Men:

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
mjw: Hini-ta

en: Left-to-Right
mjw: Arvi-hin-pen-areh-nat

en: Right-to-Left
mjw: Areh-hin-pen-arvi-nat

en: Actions
mjw: Sai

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
mjw: oufuku (chevoi postcard)

[ctx: paper size]
en: Large Photo
mjw: Photo kethe

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
mjw: Photo the-o-eh

[ctx: paper size]
en: Small Photo
mjw: Photo kibi

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
mjw: Photo parpan

[ctx: Script]
en: New Tai Lue
mjw: Kimi Tai Lue

[ctx: Script]
en: Unknown
mjw: Puthekthe

en: About
mjw: Aputhak

en: Credits
mjw: Cherapbang

en: No applications found.
mjw: Applications longle.

en: Hide %s
mjw: %s matu noi

en: _Finish
mjw: Tanglo

en: _Back
mjw: Aphi

en: _Next
mjw: Du_nthu

en: Select a Color
mjw: Alir chongvai

en: Color Name
mjw: Alir men

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
mjw: Habit pen marat-mareng

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
mjw: Kecho lapen Kejun

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
mjw: Kejui kedam lapen Adim

[ctx: emoji category]
en: Activities
mjw: Sai-klem

[ctx: emoji category]
en: Objects
mjw: Hormu

[ctx: emoji category]
en: Symbols
mjw: Ahi

[ctx: emoji category]
en: Flags
mjw: Lama

[ctx: emoji category]
en: Recent
mjw: Nonlom

en: Create Folder
mjw: Folder Selam

en: Folder Name
mjw: Folder Men

en: _Create
mjw: Selam

en: Select Font
mjw: Font chongvai

en: No Fonts Found
mjw: Fonts longle

en: Paper
mjw: Loh

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
mjw: _Non

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
mjw: Aphrang:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
mjw: Aphi:

en: Job
mjw: Sai

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
mjw: Alir

en: Volume Up
mjw: Seh pathe

en: Increases the volume
mjw: Aseh kepathe

en: Volume Down
mjw: Seh pabi

en: Decreases the volume
mjw: Aseh kepabi

en: Not enough memory
mjw: Memory dorde

en: Not a video file
mjw: Video file kali

[ctx: printing option]
en: Two Sided
mjw: Hinhin

[ctx: printing option value]
en: One Sided
mjw: Ihin-chot

[ctx: sides]
en: One Sided
mjw: Ihin-chot

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
mjw: Aphrang

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
mjw: Aphi

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
mjw: Print apor

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
mjw: Print ji apor

en: Print to LPR
mjw: LPR pen Print
