gtk+ 2.14 - en to sr translation catalogue (1617 entries)

en: No compatible formats to transfer contents of content provider.
sr: Nema saglasnih formata za prenos sadržaja od davaoca sadržaja.

en: No compatible transfer format found
sr: Nisam našao saglasan format prenosa

en: Broadway display type not supported: %s
sr: Brodvej prikaz nije podržan: %s

en: This clipboard cannot store data.
sr: Ova ostava ne može da čuva podatke.

en: Cannot read from empty clipboard.
sr: Ne mogu da čitam iz prazne ostave.

en: No compatible formats to transfer clipboard contents.
sr: Nema saglasnih formata za prenos sadržaja ostave.

en: cicp: Unspecified parameters not supported
sr: cicp: nenavedeni parametri nisu podržani

en: cicp: Transfer function %u not supported
sr: cicp: nije podržaja funkcija prenosa „%u“

en: cicp: Color primaries %u not supported
sr: cicp: nisu podržane osnovne boje „%u“

en: cicp: Matrix coefficients %u, %s not supported
sr: cicp: Matriks koeficijenti %u, nije podržano %s.

en: Cannot provide contents as “%s”
sr: Ne mogu da obezbedim sadržaje kao „%s“

en: Cannot provide contents as %s
sr: Ne mogu da obezbedim sadržaje kao „%s“

en: The current backend does not support OpenGL
sr: Tekući pozadinac ne podržava OupenGL

en: Vulkan support disabled via GDK_DISABLE
sr: Podrška za Vulkan je onemogućena sa „GDK_DISABLE“

en: OpenGL support disabled via GDK_DISABLE
sr: Podrška za OypenGL je onemogućena sa „GDK_DISABLE“

en: No EGL configuration available
sr: Nije dostupno EGL podešavanje

en: Failed to get EGL configurations
sr: Nisam uspeo da dobavim EGL podešavanja

en: No EGL configuration with required features found
sr: Nisam našao EGL podešavanje sa zahtevanim funkcijama

en: No perfect EGL configuration found
sr: Nisam našao savršeno EGL podešavanje

en: EGL implementation is missing extension %s | EGL implementation is missing %2$d extensions: %1$s
sr[0]: EGL primeni nedostaje proširenje %2$d: %1$s
sr[1]: EGL primeni nedostaju %2$d proširenja: %1$s
sr[2]: EGL primeni nedostaje %2$d proširenja: %1$s
sr[3]: EGL primeni nedostaje proširenje „%s“

en: libEGL not available in this sandbox
sr: „libEGL“ nije dostupna u ovom zaštitnom okruženju

en: libEGL not available
sr: „libEGL“ nije dostupna

en: Failed to create EGL display
sr: Nisam uspeo da napravim EGL prikaz

en: Could not initialize EGL display
sr: Ne mogu da pokrenem EGL prikaz

en: EGL version %d.%d is too old. GTK requires %d.%d
sr: EGL izdanje %d.%d je previše staro. Gtk zahteva %d.%d

en: Drag’n’drop from other applications is not supported.
sr: Prevlačenje i puštanje iz drugih programa nije podržano.

en: No compatible formats to transfer contents.
sr: Nema saglasnih formata za prenos sadržaja.

en: No GL API allowed.
sr: Nema dozvoljenih GL API-ja.

en: Unable to create a GL context
sr: Ne mogu da napravim GL sadržaj

en: OpenGL ES API disabled via GDK_DISABLE
sr: OupenGL ES API je onemogućen preko „GDK_DISABLE“

en: OpenGL API disabled via GDK_DISABLE
sr: OupenGL API je onemogućen preko „GDK_DISABLE“

en: Application does not support %s API
sr: Program ne podržava „%s“ API

note: translators: This is about OpenGL backend names, like * "Trying to use X11 GLX, but EGL is already in use"
en: Trying to use %s, but %s is already in use
sr: Pokušavam da koristim „%s“, ali je „%s“ već u upotrebi

en: Trying to use %s, but it is disabled via GDK_DISABLE
sr: Pokušavam da koristim „%s“, ali je onemogućen preko „GDK_DISABLE“

en: Unknown image format.
sr: Nepoznat format slike.

[ctx: keyboard label]
en: Return
sr: Enter

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
sr: Scroll Lock

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
sr: Sys Req

[ctx: keyboard label]
en: Escape
sr: Esc

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
sr: Multi taster

[ctx: keyboard label]
en: Left
sr: Levo

[ctx: keyboard label]
en: Up
sr: Gore

[ctx: keyboard label]
en: Right
sr: Desno

[ctx: keyboard label]
en: Down
sr: Dole

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
sr: Page Up

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
sr: Page Down

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
sr: Num Lock

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means 'key pad' here
en: KP_Space
sr: Razmak (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
sr: Tab (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
sr: Enter (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
sr: Home (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
sr: Levo (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
sr: Gore (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
sr: Desno (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
sr: Dole (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
sr: Page Up (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
sr: Prethodno (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
sr: Page Down (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
sr: Sledeće (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
sr: End (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
sr: Begin (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
sr: Insert (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
sr: Delete (brojevni odeljak)

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
sr: Povećaj osvetljenost (ekran)

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
sr: Smanji osvetljenost (ekran)

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
sr: Povećaj osvetljenost (tastatura)

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
sr: Smanji osvetljenost (tastatura)

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
sr: Isključi zvuk

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
sr: Isključi zvuk mikrofona

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
sr: Utišaj zvuk

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
sr: Pojačaj zvuk

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
sr: Pusti zvuk

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
sr: Zaustavi zvuk

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
sr: Sledeće

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
sr: Prethodno

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
sr: Snimaj

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
sr: Pauziraj

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
sr: Premotaj

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
sr: Audio medij

[ctx: keyboard label]
en: Eject
sr: Izbaci

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
sr: Datoteke

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
sr: Digitron

[ctx: keyboard label]
en: Mail
sr: E-pošta

[ctx: keyboard label]
en: WWW
sr: Internet

[ctx: keyboard label]
en: Search
sr: Pretraga

[ctx: keyboard label]
en: Tools
sr: Alati

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
sr: Čuvar ekrana

[ctx: keyboard label]
en: Battery
sr: Baterija

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
sr: Pokreni1

[ctx: keyboard label]
en: Forward
sr: Napred

[ctx: keyboard label]
en: Back
sr: Nazad

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
sr: Spavaj

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
sr: Zamrzni

[ctx: keyboard label]
en: WLAN
sr: Bežična

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
sr: Veb kamerica

[ctx: keyboard label]
en: Display
sr: Ekran

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
sr: Okidač dodirne table

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
sr: Probudi se

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
sr: Obustavi

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
sr: Greška tumačenja datoteke JPEG slike (%s)

en: Unsupported JPEG colorspace (%d)
sr: Nepodržan JPEG prostor boja (%d)

en: Not enough memory for image size %ux%u
sr: Nema dovoljno memorije za veličinu slike %ux%u

en: Error reading png (%s)
sr: Greška čitanja png (%s)

en: Unsupported depth %u in png image
sr: Nepodržana dubina %u u png slici

en: Unsupported color type %u in png image
sr: Nepodržana vrsta boje %u u png slici

en: Image stride too large for image size %ux%u
sr: Nema dovoljno memorije za sliku veličine %ux%u

en: Failed to load RGB data from TIFF file
sr: Nisam uspeo da učitam CZP podatke iz TIFF datoteke

en: Could not load TIFF data
sr: Ne mogu da učitam TIFF podatke

en: Reading data failed at row %d
sr: Čitanje podataka nije uspelo u %d. redu

en: Failed to decode contents with mime-type of '%s'
sr: Nisam uspeo da dešifrujem sadržaje sa mime vrstom „%s“

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() timed out.
sr: Ne mogu da potražujem vlasništvo ostave. Isteklo je vreme za funkciju „OpenClipboard()“.

en: Cannot claim clipboard ownership. Another process claimed it before us.
sr: Ne mogu da potražujem vlasništvo ostave. Neki drugi proces ju je zauzeo pre nas.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
sr: Ne mogu da potražujem vlasništvo ostave. Nije uspela funkcija „OpenClipboard()“: 0×%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. EmptyClipboard() failed: 0x%lx.
sr: Ne mogu da potražujem vlasništvo ostave. Nije uspela funkcija „EmptyClipboard()“: 0×%lx.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() timed out.
sr: Ne mogu da postavim podatke ostave. Isteklo je vreme za funkciju „OpenClipboard()“.

en: Cannot set clipboard data. Another process claimed clipboard ownership.
sr: Ne mogu da postavim podatke ostave. Neki drugi proces ima prvenstvo nad vlasništvom ostave.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
sr: Ne mogu da postavim podatke ostave. Nije uspela funkcija „OpenClipboard()“: 0×%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
sr: Ne mogu da dobavim podatke ostave. Nije uspela funkcija „GlobalLock(0×%p)“: 0×%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
sr: Ne mogu da dobavim podatke ostave. Nije uspela funkcija „GlobalSize(0×%p)“: 0×%lx.

en: Cannot get clipboard data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
sr: Ne mogu da dobavim podatke ostave. Nisam uspeo da dodelim %s bajta za smeštaj podataka.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() timed out.
sr: Ne mogu da dobavim podatke ostave. Isteklo je vreme za funkciju „OpenClipboard()“.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard ownership changed.
sr: Ne mogu da dobavim podatke ostave. Vlasništvo ostave je izmenjeno.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard data changed before we could get it.
sr: Ne mogu da dobavim podatke ostave. Podaci ostave su izmenjeni pre nego što smo mogli da ih dobavimo.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
sr: Ne mogu da dobavim podatke ostave. Nije uspela funkcija „OpenClipboard()“: 0×%lx.

en: Cannot get clipboard data. No compatible transfer format found.
sr: Ne mogu da dobavim podatke ostave. Nisam našao saglasan format prenosa.

en: Cannot get clipboard data. GetClipboardData() failed: 0x%lx.
sr: Ne mogu da dobavim podatke ostave. Nije uspela funkcija „GetClipboardData()“: 0×%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
sr: Ne mogu da dobavim DnD podatke. Nije uspela funkcija „GlobalLock(0×%p)“: 0×%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
sr: Ne mogu da dobavim DnD podatke. Nije uspela funkcija „GlobalSize(0×%p)“: 0×%lx.

en: Cannot get DnD data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
sr: Ne mogu da dobavim DnD podatke. Nisam uspeo da dodelim %s bajta za smeštaj podataka.

en: GDK surface 0x%p is not registered as a drop target
sr: Gdk površ 0×%p nije registrovana kao meta puštanja

en: Target context record 0x%p has no data object
sr: Zapis konteksta mete 0×%p ne sadrži objekat podataka

en: IDataObject_GetData (0x%x) failed, returning 0x%lx
sr: Nije uspela funkcija „IDataObject_GetData“ (0×%x), sa rezultatom 0×%lx

en: Failed to transmute DnD data W32 format 0x%x to %p (%s)
sr: Nisam uspeo da preobrazim „W32“ format DnD podataka iz 0×%x u „%p“ (%s)

en: No GL implementation is available
sr: Nije dostupna GL podrška

en: WGL version %d.%d is too low, need at least %d.%d
sr: WGL izdanje %d.%d je previše staro, potrebno je bar %d.%d

en: GL implementation cannot share GL contexts
sr: Primena GL-a ne može da deli GL kontekste

en: Unsupported pixel format %d set on Window
sr: Postavljen je nepodržan format piksela %d na prozoru

en: No available configurations for the given pixel format
sr: Nema dostupnih podešavanja za dati format piksela

en: writing a closed stream
sr: pišem zatvoreni tok

en: g_try_realloc () failed
sr: nije uspelo „g_try_realloc ()“

en: GlobalReAlloc() failed:
sr: Nije uspelo „GlobalReAlloc()“:

en: Ran out of buffer space (buffer size is fixed)
sr: Ponestaje prostor međumemorije (njena veličina je nepromenjiva)

en: Can’t transmute a single handle
sr: Ne mogu da preobrazim jednu ručku

en: Failed to transmute %zu bytes of data from %s to %u
sr: Nisam uspeo da preobrazim %zu bajta podataka iz „%s“ u „%u“

en: GlobalLock() failed:
sr: Nije uspelo „GlobalLock()“:

en: GlobalAlloc() failed:
sr: Nije uspelo „GlobalAlloc()“:

en: Starting “%s”
sr: Pokrećem „%s“

en: Opening “%s”
sr: Otvaram „%s“

en: Opening %d Item | Opening %d Items
sr[0]: Otvaram %d stavku
sr[1]: Otvaram %d stavke
sr[2]: Otvaram %d stavki
sr[3]: Otvaram jednu stavku

en: Clipboard manager could not store selection.
sr: Upravnik ostave ne može da smesti izbor.

en: Cannot store clipboard. No clipboard manager is active.
sr: Ne mogu da smestim ostavu. Nijedan upravnik ostave nije aktivan.

en: No GLX configurations available
sr: Nisu dostupna GLX podešavanja

en: No GLX configuration with required features found
sr: Nisam našao GLX podešavanje sa zahtevanim funkcijama

en: GLX is not supported
sr: GLX nije podržano

en: Format %s not supported
sr: Format „%s“ nije podržan

en: Not enough space in destination
sr: Nema dovoljno mesta u odredištu

en: Need complete input to do conversion
sr: Potreban je potpun ulaz za obavljanje pretvaranja

en: Invalid byte sequence in conversion input
sr: Neispravan niz bajtova u ulazu pretvaranja

en: Invalid formats in compound text conversion.
sr: Neispravni formati u pretvaranju složenog teksta.

en: Unsupported encoding “%s”
sr: Nepodržano kodiranje „%s“

en: OpenGL ES 3.0 is not supported by this renderer.
sr: OupenGL ES 3.0 nije podržan od strane ovog crtača.

en: OpenGL 3.3 required
sr: Potreban je OupenGL 3.3

en: Vulkan support disabled during GTK build
sr: Podrška za Vulkan je onemogućena prilikom izgradnje GTK-a

[ctx: accessibility]
en: Click
sr: Klikni

[ctx: accessibility]
en: Clicks the button
sr: Klika na dugme

[ctx: accessibility]
en: Toggle
sr: Okini

[ctx: accessibility]
en: Toggles the switch
sr: Okida prekidač

[ctx: accessibility]
en: Select
sr: Izaberi

[ctx: accessibility]
en: Selects the color
sr: Bira boju

[ctx: accessibility]
en: Activate
sr: Pokreni

[ctx: accessibility]
en: Activates the color
sr: Pokreće boju

[ctx: accessibility]
en: Customize
sr: Prilagodi

[ctx: accessibility]
en: Customizes the color
sr: Prilagođava boju

[ctx: accessibility]
en: Activates the expander
sr: Pokreće proširivač

[ctx: accessibility]
en: Activates the entry
sr: Pokreće unos

[ctx: accessibility]
en: Activate primary icon
sr: Pokreće glavnu ikonicu

[ctx: accessibility]
en: Activates the primary icon of the entry
sr: Pokreće glavnu ikonicu unosa

[ctx: accessibility]
en: Activate secondary icon
sr: Pokreće pomoćnu ikonicu

[ctx: accessibility]
en: Activates the secondary icon of the entry
sr: Pokreće pomoćnu ikonicu unosa

[ctx: accessibility]
en: Peek
sr: Gvirni

[ctx: accessibility]
en: Shows the contents of the password entry
sr: Prikazuje sadržaj unosa lozinke

[ctx: accessibility]
en: Clear
sr: Očisti

[ctx: accessibility]
en: Clears the contents of the entry
sr: Čisti sadržaj unosa

[ctx: accessibility]
en: application
sr: program

en: Not a data: URL
sr: Nije podatak: adresa

en: Malformed data: URL
sr: Loši podaci: adresa

en: Could not unescape string
sr: Ne mogu da poništim kraj reda niske

en: Other app…
sr: Druga aplikacija…

en: Select Application
sr: Izaberite program

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
sr: Otvaram „%s“.

en: No applications found for “%s”
sr: Nema dostupnih programa za „%s“

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
sr: Otvaram „%s“ datoteke.

en: No applications found for “%s” files
sr: Nisam našao programe za „%s“ datoteke

en: Failed to start GNOME Software
sr: Nisam uspeo da pokrenem Gnomov softver

note: Translators: Label for a search button and entry, should be translated as a verb
en: Search
sr: Pretraga

en: No apps found for “%s”.
sr: Nema aplikacije za „%s“.

en: Default App
sr: Podrazumevana aplikacija

en: Recommended Apps
sr: Preporučene aplikacije

en: Related Apps
sr: Povezane aplikacije

en: Other Apps
sr: Ostale aplikacije

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
sr: Isključena

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
sr: Neispravna

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the accelerator.
en: New accelerator…
sr: Nova prečica…

en: Pick a Color
sr: Odaberite boju

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
sr: Crvena %d%%, zelena %d%%, plava %d%%, providnost %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
sr: Crvena %d%%, zelena %d%%, plava %d%%

en: Pick a Font
sr: Izaberite porodicu slova

en: Font
sr: Slova

[ctx: font]
en: None
sr: Ništa

en: Lock
sr: Zaključaj

en: Unlock
sr: Otključaj

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
sr: Prozorče je otključano.
    Kliknite da sprečite dalje izmene

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
sr: Prozorče je zaključano.
    Kliknite da unesete izmene

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
sr: Bezbednost sistema sprečava izmene.
    Obratite se administratoru sistema

en: Could not show link
sr: Ne mogu da prikažem vezu

en: Muted
sr: Utišano

en: Full Volume
sr: Puna glasnost

en: License
sr: Dozvola

en: Custom License
sr: Proizvoljna dozvola

en: GNU General Public License, version 2 or later
sr: Gnuova Opšta javna licenca, izdanje 2 ili novije

en: GNU General Public License, version 3 or later
sr: Gnuova Opšta javna licenca, izdanje 3 ili novije

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
sr: Gnuova Manja opšta javna licenca, izdanje 2.1 ili novije

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
sr: Gnuova Manja opšta javna licenca, izdanje 3 ili novije

en: BSD 2-Clause License
sr: BSD dozvola 2-uslova

en: The MIT License (MIT)
sr: MIT-ova dozvola (MIT)

en: Artistic License 2.0
sr: Umetnička dozvola 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
sr: Gnuova Opšta javna licenca, samo izdanje 2

en: GNU General Public License, version 3 only
sr: Gnuova Opšta javna licenca, samo izdanje 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
sr: Gnuova Manja opšta javna licenca, samo izdanje 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
sr: Gnuova Manja opšta javna licenca, samo izdanje 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
sr: Gnuova Afero Opšta javna licenca, izdanje 3 ili novije

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
sr: Gnuova Afero opšta javna licenca, samo izdanje 3

en: BSD 3-Clause License
sr: BSD dozvola 3-uslova

en: Apache License, Version 2.0
sr: Apačeva licenca, izdanje 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
sr: Mozilina javna licenca 2.0

en: BSD Zero-Clause License
sr: BSD ziro-klauz licenca

en: Website
sr: Veb stranica

en: About %s
sr: O programu „%s“

en: Created by
sr: Autori

en: Documented by
sr: Dokumentacija

en: Translated by
sr: Prevod

en: Design by
sr: Dizajn

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
sr: Ovaj program se isporučuje bez ikakve garancije.
    Za više podataka, posetite <a href="%s">%s</a>.

[ctx: keyboard label]
note: Translators: "KP" means "numeric key pad". This string will * be used in accelerators such as "Ctrl+Shift+KP 1" in menus, * and therefore the translation needs to be very short.
en: KP
sr: BT

[ctx: keyboard label]
en: Space
sr: Razmak

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
sr: Kontra kosa crta

[ctx: accessibility]
en: alert
sr: upozorenje

[ctx: accessibility]
en: alert dialog
sr: prozorče upozorenja

[ctx: accessibility]
en: banner
sr: vrpca

[ctx: accessibility]
en: button
sr: dugme

[ctx: accessibility]
en: caption
sr: natpis

[ctx: accessibility]
en: cell
sr: polje

[ctx: accessibility]
en: checkbox
sr: izbor polje

[ctx: accessibility]
en: column header
sr: zaglavlje kolone

[ctx: accessibility]
en: combo box
sr: kombo polje

[ctx: accessibility]
en: command
sr: naredba

[ctx: accessibility]
en: composite
sr: slaganje

[ctx: accessibility]
en: dialog
sr: prozorče

[ctx: accessibility]
en: document
sr: dokument

[ctx: accessibility]
en: feed
sr: dovod

[ctx: accessibility]
en: form
sr: obrazac

[ctx: accessibility]
en: generic
sr: opšte

[ctx: accessibility]
en: grid
sr: mreža

[ctx: accessibility]
en: grid cell
sr: ćelija mreže

[ctx: accessibility]
en: group
sr: grupa

[ctx: accessibility]
en: heading
sr: zaglavlje

[ctx: accessibility]
en: image
sr: slika

[ctx: accessibility]
en: input
sr: unos

[ctx: accessibility]
en: label
sr: natpis

[ctx: accessibility]
en: landmark
sr: obeležje

[ctx: accessibility]
en: legend
sr: legenda

[ctx: accessibility]
en: link
sr: veza

[ctx: accessibility]
en: list
sr: spisak

[ctx: accessibility]
en: list box
sr: kućica spiska

[ctx: accessibility]
en: list item
sr: stavka spiska

[ctx: accessibility]
en: log
sr: dnevnik

[ctx: accessibility]
en: main
sr: glavno

[ctx: accessibility]
en: marquee
sr: natpis

[ctx: accessibility]
en: math
sr: matematika

[ctx: accessibility]
en: meter
sr: metar

[ctx: accessibility]
en: menu
sr: izbornik

[ctx: accessibility]
en: menu bar
sr: traka izbornika

[ctx: accessibility]
en: menu item
sr: stavka izbornika

[ctx: accessibility]
en: menu item checkbox
sr: kućica izbora stavke izbornika

[ctx: accessibility]
en: menu item radio
sr: radio dugme stavke izbornika

[ctx: accessibility]
en: navigation
sr: navigacija

[ctx: accessibility]
en: none
sr: ništa

[ctx: accessibility]
en: note
sr: napomena

[ctx: accessibility]
en: option
sr: opcija

[ctx: accessibility]
en: presentation
sr: prezentacija

[ctx: accessibility]
en: progress bar
sr: traka napretka

[ctx: accessibility]
en: radio group
sr: radio grupa

[ctx: accessibility]
en: range
sr: opseg

[ctx: accessibility]
en: region
sr: oblast

[ctx: accessibility]
en: row
sr: red

[ctx: accessibility]
en: row group
sr: grupa reda

[ctx: accessibility]
en: row header
sr: zaglavlje reda

[ctx: accessibility]
en: scroll bar
sr: traka premicanja

[ctx: accessibility]
en: search
sr: pretraga

[ctx: accessibility]
en: search box
sr: polje pretrage

[ctx: accessibility]
en: section
sr: odeljak

[ctx: accessibility]
en: section head
sr: zaglavlje odeljka

[ctx: accessibility]
en: select
sr: biranje

[ctx: accessibility]
en: separator
sr: razdvajač

[ctx: accessibility]
en: slider
sr: klizač

[ctx: accessibility]
en: spin button
sr: vrteće dugme

[ctx: accessibility]
en: status
sr: stanje

[ctx: accessibility]
en: structure
sr: struktura

[ctx: accessibility]
en: switch
sr: prekidač

[ctx: accessibility]
en: tab
sr: tabulator

[ctx: accessibility]
en: table
sr: tabela

[ctx: accessibility]
en: tab list
sr: spisak jezičaka

[ctx: accessibility]
en: tab panel
sr: površ jezička

[ctx: accessibility]
en: text box
sr: polje za tekst

[ctx: accessibility]
en: time
sr: vreme

[ctx: accessibility]
en: timer
sr: štoperica

[ctx: accessibility]
en: tool bar
sr: traka alata

[ctx: accessibility]
en: tool tip
sr: oblačić

[ctx: accessibility]
en: tree
sr: stablo

[ctx: accessibility]
en: tree grid
sr: mreža stabla

[ctx: accessibility]
en: tree item
sr: stavka stabla

[ctx: accessibility]
en: widget
sr: element

[ctx: accessibility]
en: window
sr: prozor

[ctx: accessibility]
en: toggle button
sr: prekidač dugme

[ctx: accessibility]
en: paragraph
sr: pasus

[ctx: accessibility]
en: block quote
sr: blok citata

[ctx: accessibility]
en: article
sr: članak

[ctx: accessibility]
en: comment
sr: primedba

en: _Close
sr: _Zatvori

note: Translators: This is the 'reason' given when inhibiting * suspend or screen locking, and the caller hasn't specified * a reason.
en: Reason not specified
sr: Zašto nije naveden

en: Menu bar
sr: Traka menija

en: %s does not exist in the bookmarks list
sr: „%s“ ne postoji u spisku obeleživača

en: %s already exists in the bookmarks list
sr: „%s“ već postoji u spisku obeleživača

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
sr: Element <%s> nije dozvoljen unutar <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
sr: Element <%s> nije dozvoljen na najvišem nivou

en: Text may not appear inside <%s>
sr: Tekst ne može da se pojavljuje unutar <%s>

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
sr: calendar:week_start:1

[ctx: calendar:day:digits]
note: Translators: this defines whether the day numbers should use * localized digits or the ones used in English (0123...). * * Translate to "%Id" if you want to use localized digits, or * translate to "%d" otherwise. * Note that translating this doesn't guarantee that you get localized * digits. That ne
en: %d
sr: %Id

[ctx: calendar:week:digits]
note: Translators: this defines whether the week numbers should use * localized digits or the ones used in English (0123...). * * Translate to "%Id" if you want to use localized digits, or * translate to "%d" otherwise. * Note that translating this doesn't guarantee that you get localized * digits. That n
en: %d
sr: %Id

en: Color: %s
sr: Boja: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
sr: Veoma svetloplava

[ctx: Color name]
en: Light Blue
sr: Svetloplava

[ctx: Color name]
en: Blue
sr: Plava

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
sr: Tamnoplava

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
sr: Veoma tamnoplava

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
sr: Veoma svetlozelena

[ctx: Color name]
en: Light Green
sr: Svetlozelena

[ctx: Color name]
en: Green
sr: Zelena

[ctx: Color name]
en: Dark Green
sr: Tamnozelena

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
sr: Veoma tamnozelena

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
sr: Veoma svetložuta

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
sr: Svetložuta

[ctx: Color name]
en: Yellow
sr: Žuta

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
sr: Tamnožuta

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
sr: Veoma tamnožuta

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
sr: Veoma svetlonarandžasta

[ctx: Color name]
en: Light Orange
sr: Svetlonarandžasta

[ctx: Color name]
en: Orange
sr: Narandžasta

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
sr: Tamnonarandžasta

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
sr: Veoma tamnonarandžasta

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
sr: Veoma svetlocrvena

[ctx: Color name]
en: Light Red
sr: Svetlocrvena

[ctx: Color name]
en: Red
sr: Crvena

[ctx: Color name]
en: Dark Red
sr: Tamnocrvena

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
sr: Veoma tamnocrvena

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
sr: Veoma svetloljubičasta

[ctx: Color name]
en: Light Purple
sr: Svetloljubičasta

[ctx: Color name]
en: Purple
sr: Ljubičasta

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
sr: Tamnoljubičasta

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
sr: Veoma tamnoljubičasta

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
sr: Veoma svetlabraon

[ctx: Color name]
en: Light Brown
sr: Svetlabraon

[ctx: Color name]
en: Brown
sr: Braon

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
sr: Tamnabraon

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
sr: Veoma tamnabraon

[ctx: Color name]
en: White
sr: Bela

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
sr: Svetlosiva 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
sr: Svetlosiva 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
sr: Svetlosiva 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
sr: Svetlosiva 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
sr: Tamnosiva 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
sr: Tamnosiva 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
sr: Tamnosiva 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
sr: Tamnosiva 4

[ctx: Color name]
en: Black
sr: Crna

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
sr: Proizvoljna

en: Add Color
sr: Dodaj boju

en: Custom color %d: %s
sr: Proizvoljna boja %d: %s

en: Customize
sr: Prilagodi

en: Margins from Printer…
sr: Margine kao u štampaču…

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
sr: Upravljajte proizvoljnim veličinama

en: inch
sr: inč

en: Custom Size %d
sr: Proizvoljna veličina %d

en: _Width:
sr: _Širina:

en: _Height:
sr: _Visina:

en: Paper Size
sr: Veličina papira

en: _Top:
sr: Go_re:

en: _Bottom:
sr: Do_le:

en: _Left:
sr: Le_vo:

en: _Right:
sr: De_sno:

en: Paper Margins
sr: Margine

en: _Edit
sr: _Uredi

en: _Copy
sr: U_množi

en: Context menu
sr: Kontekstualni meni

en: Insert Emoji
sr: Umetni emotivka

en: _Name
sr: _Naziv

en: A folder cannot be called “.”
sr: Fascikla se ne može zvati „.“

en: A file cannot be called “.”
sr: Datoteka se ne može zvati „.“

en: A folder cannot be called “..”
sr: Fascikla se ne može zvati „..“

en: A file cannot be called “..”
sr: Datoteka se ne može zvati „..“

en: Folder names cannot contain “/”
sr: Imena fascikli ne mogu sadržati „/“

en: File names cannot contain “/”
sr: Imena datoteka ne mogu sadržati „/“

en: Folder names should not begin with a space
sr: Imena fascikli ne treba da počinju razmakom

en: File names should not begin with a space
sr: Imena datoteka ne treba da počinju razmakom

en: Folder names should not end with a space
sr: Imena fascikli ne treba da se završavaju razmakom

en: File names should not end with a space
sr: Imena datoteka ne treba da se završavaju razmakom

en: Folder names starting with a “.” are hidden
sr: Fascikle čiji naziv počinje „.“ su skrivene

en: File names starting with a “.” are hidden
sr: Datoteke čiji naziv počinje „.“ su skrivene

en: A folder with that name already exists
sr: Fascikla sa takvim nazivom već postoji

en: A file with that name already exists
sr: Datoteka sa takvim nazivom već postoji

en: _Cancel
sr: Ot_kaži

en: _Open
sr: Ot_vori

en: _Save
sr: _Sačuvaj

en: The session bus is not available
sr: Nije dostupna magistrala za sesiju

en: Select which types of files are shown
sr: Izaberi koje vrste datoteka se prikazuju

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
sr: „%1$s“ na „%2$s“

en: Type name of new folder
sr: Unesite naziv nove fascikle

en: The folder could not be created
sr: Ne mogu da napravim fasciklu

en: You need to choose a valid filename.
sr: Morate da izaberete ispravan naziv datoteke.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
sr: Ne mogu da napravim datoteku pod „%s“ zato što nije fascikla

en: Cannot create file as the filename is too long
sr: Ne mogu da napravim datoteku jer je naziv predug

en: Try using a shorter name.
sr: Pokušajte sa kraćim nazivom.

en: You may only select folders
sr: Možete da izaberete samo fascikle

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
sr: Stavka koju ste izabrali nije fascikla, pokušajte da koristite neku drugu stavku.

en: Invalid file name
sr: Neispravan naziv datoteke

en: The folder contents could not be displayed
sr: Ne mogu da prikažem sadržaj fascikle

en: The file could not be deleted
sr: Ne mogu da obrišem datoteku

en: The file could not be moved to the Trash
sr: Ne mogu da premestim datoteku u smeće

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
sr: Da li sigurno želite da trajno obrišete „%s“?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
sr: Ako obrišete stavku, ona će biti trajno izgubljena.

en: _Delete
sr: _Obriši

en: The file could not be renamed
sr: Ne mogu da preimenujem datoteku

en: Could not select file
sr: Ne mogu da izaberem datoteku

en: Grid View
sr: Pregled u vidu mreže

en: List View
sr: Pregled u vidu spiska

en: _Visit File
sr: _Poseti datoteku

en: _Open With File Manager
sr: Prikaži sadržajnu _fasciklu

en: _Copy Location
sr: Umnoži _putanju

en: _Add to Bookmarks
sr: _Dodaj među obeleživače

en: _Rename
sr: P_reimenuj

en: _Move to Trash
sr: Pre_mesti u smeće

en: Show _Hidden Files
sr: Prikaži _skrivene datoteke

en: Sort _Folders Before Files
sr: Por_eđaj fascikle pre datoteka

en: Unknown
sr: Nepoznato

en: Home
sr: Lična fascikla

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
sr: Putanja

note: Label
en: _Name:
sr: _Naziv:

en: Searching in %s
sr: Tražim unutar „%s“

en: Searching
sr: Pretražujem

en: Enter location or URL
sr: Unesite putanju ili adresu

en: Modified
sr: Izmenjena

en: Could not read the contents of %s
sr: Ne mogu da pročitam sadržaj „%s“

en: Could not read the contents of the folder
sr: Ne mogu da pročitam sadržaj fascikle

en: Yesterday
sr: Juče

en: %-e %b %Y
sr: %-e. %b %Y.

en: Audio
sr: Zvuk

en: Image
sr: Slika

en: Archive
sr: Arhiva

en: Markup
sr: Označavanje

en: Text
sr: Tekst

en: Contacts
sr: Kontakti

en: Calendar
sr: Kalendar

en: Document
sr: Dokument

en: Presentation
sr: Prezentacija

en: Spreadsheet
sr: Tabela

en: You do not have access to the specified folder.
sr: Nemate ovlašćenja za pristup navedenoj fascikli.

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
sr: Datoteka pod nazivom „%s“ već postoji.  Da li želite da je zamenite?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
sr: Datoteka već postoji u „%s“.  Ako je zamenite prepisaćete njen sadržaj.

en: _Replace
sr: _Zameni

en: Could not send the search request
sr: Ne mogu da pošaljem zahtev pretrage

en: Accessed
sr: Datum pristupa

en: _Size
sr: V_eličina

en: T_ype
sr: V_rsta

en: _Time
sr: _Vreme

en: Name
sr: Naziv

en: Size
sr: Veličina

en: Type
sr: Vrsta

en: Pick Files
sr: Izaberi datoteke

en: Pick a File
sr: Izaberi datoteku

en: Save a File
sr: Sačuvaj datoteku

en: _Select
sr: _Izaberi

en: Select Folders
sr: Izaberi fascikle

en: Select a Folder
sr: Izaberi fasciklu

en: Encoding
sr: Enkodiranje

en: Line Ending
sr: Završetak reda

en: Unspecified
sr: Neodređeno

en: Change Font Features
sr: Promeni osobine slova

[ctx: Font variation axis]
en: Width
sr: Širina

[ctx: Font variation axis]
en: Weight
sr: Težina

[ctx: Font variation axis]
en: Italic
sr: Iskošeno

[ctx: Font variation axis]
en: Slant
sr: Nagnuto

[ctx: Font variation axis]
en: Optical Size
sr: Optička veličina

[ctx: Font feature value]
en: Default
sr: Osnovno

[ctx: Font feature value]
en: Enable
sr: Uključeno

en: Default
sr: Osnovno

en: Ligatures
sr: Ligature

en: Letter Case
sr: Velika i mala slova

en: Number Case
sr: Slovni brojevi

en: Number Spacing
sr: Razmak brojeva

en: Numeric Extras
sr: Dodaci brojeva

en: Fractions
sr: Razlomci

en: Style Variations
sr: Varijante stila

en: Character Variations
sr: Varijante znaka

en: OpenGL context creation failed
sr: Ne mogu da napravim OupenGL sadržaj

en: Close
sr: Zatvori

en: Close the infobar
sr: Zatvorite traku s obaveštenjem

en: Cu_t
sr: _Iseci

en: _Paste
sr: U_baci

en: Select _All
sr: Izaberi _sve

en: _Open Link
sr: Otvori _vezu

en: Copy _Link Address
sr: Umnoži _adresu veze

en: _Copy URL
sr: _Umnoži adresu

en: Invalid URI
sr: Neispravna putanja

[ctx: media controls tooltip]
en: Stop
sr: Zaustavi

[ctx: media controls tooltip]
en: Play
sr: Pusti

en: _OK
sr: U _redu

en: _No
sr: _Ne

en: _Yes
sr: _Da

en: Co_nnect
sr: Po_veži se

en: Connect As
sr: Poveži se kao

en: _Anonymous
sr: _Bezimeno

en: Registered U_ser
sr: Kao upisani _korisnik

en: _Username
sr: _Korisničko ime

en: _Domain
sr: _Domen

en: Volume type
sr: Vrsta volumena

en: _Hidden
sr: _Skriven

en: _Windows system
sr: _Sistem prozora

en: _Password
sr: _Lozinka

en: Forget password _immediately
sr: _Odmah zaboravi lozinku

en: Remember password until you _logout
sr: Zapamti lozinku _do odjavljivanja

en: Remember _forever
sr: Zapamti _zauvek

en: Unknown Application (PID %d)
sr: Nepoznat program (PIB %d)

note: Use GTK_DIALOG_DESTROY_WITH_PARENT here since the parent dialog can be * indeed be destroyed via the GMountOperation::abort signal... for example, * this is triggered if the user yanks the device while we are showing * the dialog...
en: Unable to end process
sr: Ne mogu da okončam proces

en: _End Process
sr: _Okončaj proces

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
sr: Ne mogu da okončam proces pod brojem %d. Radnja još uvek nije podržana.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
sr: Naredba „less“

en: Top Command
sr: Naredba „top“

en: Bourne Again Shell
sr: Nova Bornova ljuska

en: Bourne Shell
sr: Bornova ljuska

en: Z Shell
sr: Z ljuska

en: Cannot end process with PID %d: %s
sr: Ne mogu da okončam proces pod brojem %d: %s

en: GTK could not find a media module. Check your installation.
sr: Gtk ne može da nađe modul medija. Proverite vašu instalaciju.

en: Previous tab
sr: Prethodni jezičak

en: Next tab
sr: Sledeći jezičak

en: Page %u
sr: Stranica %u

en: Not a valid page setup file
sr: Nije ispravna datoteka postavke stranice

en: Manage Custom Sizes…
sr: Upravljaj proizvoljnim veličinama…

en: _Apply
sr: _Primeni

en: Any Printer
sr: Bilo koji štampač

en: For portable documents
sr: Za prenosive dokumente

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
sr: Margine:
     Levo:  %s %s
     Desno: %s %s
     Gore:  %s %s
     Dole:  %s %s

en: Page Setup
sr: Postavke stranice

en: Hide Text
sr: Sakrij tekst

en: Show Text
sr: Prikaži tekst

en: Caps Lock is on
sr: Uključena su velika slova

en: _Show Text
sr: Prikaži _tekst

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
sr: Otvori „%s“

en: Recent
sr: Skorašnje

en: Recent files
sr: Skorašnje datoteke

en: Starred
sr: Sa zvezdicom

en: Starred files
sr: Datoteke sa zvezdicom

en: Open your personal folder
sr: Otvorite vašu ličnu fasciklu

en: Desktop
sr: Radna površ

en: Open the contents of your desktop in a folder
sr: Prikažite sadržaj radne površi u fascikli

en: Enter Location
sr: Unesite putanju

en: Manually enter a location
sr: Ručno unesite putanju

en: Trash
sr: Smeće

en: Open the trash
sr: Otvorite smeće

en: Mount and open “%s”
sr: Prikači i otvori „%s“

en: Open the contents of the file system
sr: Prikažite sadržaj sistema datoteka

en: New bookmark
sr: Novi obeleživač

en: Add a new bookmark
sr: Dodajte novi obeleživač

en: Other Locations
sr: Druga mesta

en: Show other locations
sr: Prikažite druga mesta

en: Unable to start “%s”
sr: Ne mogu da pokrenem „%s“

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
sr: Greška otključavanja „%s“

en: Unable to access “%s”
sr: Ne mogu da pristupim „%s“

en: This name is already taken
sr: Ovaj naziv je već zauzet

en: Unable to unmount “%s”
sr: Ne mogu da otkačim „%s“

en: Unable to stop “%s”
sr: Ne mogu da zaustavim „%s“

en: Unable to eject “%s”
sr: Ne mogu da izbacim „%s“

en: Unable to eject %s
sr: Ne mogu da izbacim „%s“

en: Unable to poll “%s” for media changes
sr: Ne mogu da pratim promene medija u „%s“

en: Open in New _Tab
sr: Otvori u novom _jezičku

en: Open in New _Window
sr: Otvori u novom _prozoru

en: _Add Bookmark
sr: _Dodaj u obeleživače

en: _Remove
sr: _Ukloni

en: _Mount
sr: _Zakači

en: _Unmount
sr: _Otkači

en: _Eject
sr: _Izbaci

en: _Detect Media
sr: Pronađi _medijum

en: _Start
sr: _Pokreni

en: _Power On
sr: _Uključi

en: _Connect Drive
sr: _Poveži uređaj

en: _Start Multi-disk Device
sr: _Pokreni uređaj sa više diskova

en: _Unlock Device
sr: _Otključaj uređaj

en: _Stop
sr: _Zaustavi

en: _Safely Remove Drive
sr: _Bezbedno ukloni uređaj

en: _Disconnect Drive
sr: _Otkači uređaj

en: _Stop Multi-disk Device
sr: _Zaustavi uređaj sa više diskova

en: _Lock Device
sr: _Zaključaj uređaj

en: Computer
sr: Računar

en: Remove server
sr: Ukloni server

en: Searching for network locations
sr: Tražim dostupna mrežna mesta

en: No network locations found
sr: Nema dostupnih mrežnih mesta

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
sr: Ne mogu da pristupim putanji

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
sr: Po_veži

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
sr: Ne mogu da otkačim uređaj

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
sr: _Otkaži

en: AppleTalk
sr: Epl Tok

en: File Transfer Protocol
sr: Protokol prenosa datoteke

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
sr: „ftp://“ ili „ftps://“

en: Network File System
sr: Sistem datoteka mreže

en: SSH File Transfer Protocol
sr: Protokol prenosa datoteke bezbednom školjkom

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
sr: „sftp://“ ili „ssh://“

en: WebDAV
sr: VebDAV

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
sr: „dav://“ ili „davs://“

en: _Disconnect
sr: P_rekini vezu

en: _Connect
sr: Po_veži se

en: Unable to get remote server location
sr: Ne mogu da pribavim putanju udaljenog servera

en: Networks
sr: Mreže

en: On This Computer
sr: Na ovom računaru

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
sr[0]: Dostupan je %s od %s
sr[1]: Dostupna su %s od %s
sr[2]: Dostupno je %s od %s
sr[3]: Dostupan je 1 GB od %s

en: Disconnect
sr: Prekini vezu

en: Unmount
sr: Otkači

[ctx: Print job priority]
en: Urgent
sr: Hitno

[ctx: Print job priority]
en: High
sr: Važno

[ctx: Print job priority]
en: Medium
sr: Srednje

[ctx: Print job priority]
en: Low
sr: Nebitno

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
sr: Pre

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
sr: Posle

en: Print at
sr: Štampaj u

en: Print at time
sr: Vreme za štampu

[ctx: print option]
en: Borderless
sr: Bez ivica

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
sr: Zaustavljen; Odbija poslove

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
sr: Zaustavljeno

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
sr: Odbija poslove

en: Username:
sr: Korisničko ime:

en: Password:
sr: Lozinka:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za štampanje dokumenta „%s“ na štampaču „%s“

en: Authentication is required to print a document on %s
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za štampanje dokumenta na „%s“

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za prikupljanje podataka o zaduženju „%s“

en: Authentication is required to get attributes of a job
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za prikupljanje podataka o zaduženju

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za prikupljanje podataka štampača „%s“

en: Authentication is required to get attributes of a printer
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za prikupljanje podataka štampača

en: Authentication is required to get default printer of %s
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za podrazumevani štampač od „%s“

en: Authentication is required to get printers from %s
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za štampače iz „%s“

en: Authentication is required to get a file from %s
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za preuzimanje datoteke sa „%s“

en: Authentication is required on %s
sr: Potrebno je potvrđivanje identiteta za „%s“

en: Domain:
sr: Domen:

en: Authentication is required to print document “%s”
sr: Potvrdite identitet za štampanje dokumenta „%s“

en: Authentication is required to print this document on printer %s
sr: Potvrdite identitet za štampanje ovog dokumenta na štampaču „%s“

en: Authentication is required to print this document
sr: Potvrdite identitet za štampanje ovog dokumenta

en: Printer “%s” is low on toner.
sr: Štampač „%s“ će uskoro ostati bez tonera.

en: Printer “%s” has no toner left.
sr: Štampač „%s“ nema više tonera.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
sr: Štampač „%s“ će uskoto ostati bez razvijača.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
sr: Štampač „%s“ je ostao bez razvijača.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
sr: Štampaču „%s“ ponestaje bar jedna od boja.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
sr: Štampač „%s“ je ostao bez neke od boje.

en: The cover is open on printer “%s”.
sr: Poklopac na štampaču „%s“ je otvoren.

en: The door is open on printer “%s”.
sr: Vratanca na štampaču „%s“ su otvorena.

en: Printer “%s” is low on paper.
sr: Štampaču „%s“ će uskoro ostati bez papira.

en: Printer “%s” is out of paper.
sr: Nema više papira u štampaču „%s“.

en: Printer “%s” is currently offline.
sr: Štampač „%s“ nije priključen.

en: There is a problem on printer “%s”.
sr: Postoji problem sa štampačem „%s“.

[ctx: printing option]
en: Two Sided
sr: Dvostrano

[ctx: printing option]
en: Paper Type
sr: Vrsta papira

[ctx: printing option]
en: Paper Source
sr: Izvor papira

[ctx: printing option]
en: Output Tray
sr: Prihvatna fioka

[ctx: printing option]
en: Resolution
sr: Rezolucija

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
sr: Gost skript pred-filtriranje

[ctx: printing option value]
en: One Sided
sr: Jednostrano

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
sr: Po dužoj strani (standardno)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
sr: Po kraćoj strani (okrenuto)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
sr: Sam odredi

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
sr: Podrazumevano

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
sr: Samo ugneždeni Gost skript slovni likovi

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
sr: Prevedi u 1° nivo postskripta

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
sr: Prevedi u 2° nivo postskripta

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
sr: Bez pred-filtriranja

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
sr: Dodatna podešavanja

[ctx: sides]
en: One Sided
sr: Jednostrano

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
sr: Po dužoj ivici (standardno)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
sr: Po kraćoj ivici (okrenuto)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
sr: Gornja korpa

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
sr: Srednja korpa

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
sr: Donja korpa

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
sr: Korpa sa strane

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
sr: Leva korpa

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
sr: Desna korpa

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
sr: Korpa na sredini

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
sr: Zadnja korpa

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
sr: Korpa na licu

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
sr: Korpa na naličju

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
sr: Korpa velike zapremine

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
sr: Odlagač %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
sr: Poštansko sanduče %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
sr: Moje sanduče

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
sr: Kaseta %d

en: Printer Default
sr: Podrazumevano

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c)
en: Left to right, top to bottom
sr: S leva na desno, odozgo na dole

en: Left to right, bottom to top
sr: S leva na desno, odozdo na gore

en: Right to left, top to bottom
sr: S desna na levo, odozgo na dole

en: Right to left, bottom to top
sr: S desna na levo, odozdo na gore

en: Top to bottom, left to right
sr: Odozgo na dole, s leva na desno

en: Top to bottom, right to left
sr: Odozgo na dole, s desna na levo

en: Bottom to top, left to right
sr: Odozdo na gore, s leva na desno

en: Bottom to top, right to left
sr: Odozdo na gore, s desna na levo

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
sr: Važnost

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
sr: Fakturisanje

[ctx: cover page]
note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
sr: Ništa

[ctx: cover page]
en: Classified
sr: Kategorisano

[ctx: cover page]
en: Confidential
sr: Poverljivo

[ctx: cover page]
en: Secret
sr: Tajno

[ctx: cover page]
en: Standard
sr: Obično

[ctx: cover page]
en: Top Secret
sr: Strogo poverljivo

[ctx: cover page]
en: Unclassified
sr: Nekategorisano

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
sr: Strana na listu

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
sr: Slaganje strana

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
sr: Zakaži štampu

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
sr: Štampaj u

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
sr: Proizvoljno %s×%s

[ctx: printer option]
note: TRANSLATORS: this is the ICC color profile to use for this job
en: Printer Profile
sr: Profil štampača

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
sr: Nedostupno

en: output
sr: izlaz

en: Print to File
sr: Štampaj u datoteku

en: PostScript
sr: Postskript

en: Pages per _sheet:
sr: _Stranica na listu:

en: File
sr: Datoteka

en: _Output format
sr: F_ormat izlaza

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
sr: Upravljanje bojama nije dostupno

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
sr: Nije dostupan profil

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
sr: Neodređeni profil

en: Authentication
sr: Potvrdi identitet

en: _Remember password
sr: _Zapamti lozinku

en: Select a filename
sr: Izaberite datoteku

en: Not available
sr: Nije dostupno

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
sr: %s — posao #%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
sr: Pokretanje

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
sr: Pripremam za štampu

[ctx: print operation status]
en: Generating data
sr: Stvaram podatke

[ctx: print operation status]
en: Sending data
sr: Šaljem podatke

[ctx: print operation status]
en: Waiting
sr: Čekam

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
sr: Zaustavljeno zbog problema

[ctx: print operation status]
en: Printing
sr: Štampam

[ctx: print operation status]
en: Finished
sr: Završeno

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
sr: Završeno uz grešku

en: Preparing %d
sr: Pripremam „%d“

en: Preparing
sr: Pripremam

en: Printing %d
sr: Štampam „%d“

en: Error creating print preview
sr: Greška stvaranja pretpregleda štampe

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
sr: Najverovatniji razlog je da nije moguće napraviti privremenu datoteku.

note: window
en: Print
sr: Štampaj

en: Application
sr: Program

en: Printer offline
sr: Štampač je isključen

en: Out of paper
sr: Nema više papira

en: Need user intervention
sr: Potrebna je intervencija korisnika

en: Custom size
sr: Proizvoljna veličina

en: No printer found
sr: Nema štampača

en: Invalid argument to CreateDC
sr: Neispravan argument za „CreateDC“

en: Error from StartDoc
sr: Greška u „StartDoc“

en: Not enough free memory
sr: Nema dovoljno slobodne memorije

en: Invalid argument to PrintDlgEx
sr: Neispravan argument sa „PrintDlgEx“

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
sr: Neispravan pokazivač na „PrintDlgEx“

en: Invalid handle to PrintDlgEx
sr: Neispravna zakačka ka „PrintDlgEx“

en: Unspecified error
sr: Nepoznata greška

en: Pre_view
sr: _Pregled

en: _Print
sr: _Štampaj

en: Getting printer information failed
sr: Ne mogu da prikupim podatke o štampaču

en: Getting printer information…
sr: Prikupljam podatke o štampaču…

en: Page Ordering
sr: Slaganje strana

en: Left to right
sr: Sa leva na desno

en: Right to left
sr: Sa desna na levo

en: Top to bottom
sr: Odozgo na dole

en: Bottom to top
sr: Odozdo na gore

en: Failed to create the read file descriptor
sr: Ne mogu da napravim opis datoteke za čitanje

en: Unable to find an item with URI “%s”
sr: Ne mogu da pronađem stavku sa putanjom „%s“

en: Unable to move the item with URI “%s” to “%s”
sr: Ne mogu da premestim stavku sa putanjom „%s“ u „%s“

en: No registered application with name “%s” for item with URI “%s” found
sr: Nisam pronašao registrovan program pod nazivom „%s“ za stavku sa putanjom „%s“

en: Clear Entry
sr: Očisti unos

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
sr: D

en: _Show All
sr: Prikaži _sve

en: Two finger pinch
sr: Skupljanje sa dva prsta

en: Two finger stretch
sr: Rastezanje sa dva prsta

en: Rotate clockwise
sr: Okretanje na desno

en: Rotate counterclockwise
sr: Okretanje na levo

en: Two finger swipe left
sr: Prevlačenje na levo sa dva prsta

en: Two finger swipe right
sr: Prevlačenje na desno sa dva prsta

en: Swipe left
sr: Prevlačenje na levo

en: Swipe right
sr: Prevlačenje na desno

note: Translators: This is placeholder text for the search entry in the shortcuts window
en: Search Shortcuts
sr: Traži prečice

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in normal mode
en: Shortcuts
sr: Prečice

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in search mode
en: Search Results
sr: Rezultati pretrage

en: No Results Found
sr: Nema rezultata

en: Try a different search
sr: Pokušajte drugačiju pretragu

[ctx: accessibility]
en: Sidebar
sr: Bočna površ

en: Change di_rection
sr: Promeni sme_r

en: Insert _Emoji
sr: Umetni _emotivka

[ctx: Encoding name]
en: Automatically Detected
sr: Sam pronađi

[ctx: Encoding name]
en: ASCII
sr: aski (ASCII)

[ctx: Encoding name]
en: Western
sr: zapadni

[ctx: Encoding name]
en: Central European
sr: centralnoevropski

[ctx: Encoding name]
en: South European
sr: južnoevropski

[ctx: Encoding name]
en: Baltic
sr: baltički

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic
sr: ćirilični

[ctx: Encoding name]
en: Arabic
sr: arapski

[ctx: Encoding name]
en: Greek
sr: grčki

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew Visual
sr: hebrejski vizuelni

[ctx: Encoding name]
en: Turkish
sr: turski

[ctx: Encoding name]
en: Nordic
sr: nordijski

[ctx: Encoding name]
en: Thai
sr: tajlandski

[ctx: Encoding name]
en: Celtic
sr: keltski

[ctx: Encoding name]
en: Romanian
sr: rumunski

[ctx: Encoding name]
en: Unicode
sr: unikod

[ctx: Encoding name]
en: Armenian
sr: jermenski

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Traditional
sr: kineski tradicionalni

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Russian
sr: ćirilični/ruski

[ctx: Encoding name]
en: Japanese
sr: japanski

[ctx: Encoding name]
en: Korean
sr: korejski

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Simplified
sr: kineski pojednostavljeni

[ctx: Encoding name]
en: Georgian
sr: gruzijski

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew
sr: hebrejski

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Ukrainian
sr: ćirilični/ukrajinski

[ctx: Encoding name]
en: Vietnamese
sr: vijetnamski

[ctx: Line ending name]
en: Unchanged
sr: nepromenjeno

[ctx: Line ending name]
en: Unix/Linux
sr: Uniks/Linuks

[ctx: Line ending name]
en: Windows
sr: Vindouz

[ctx: Line ending name]
en: Mac OS Classic
sr: Mek OS klasični

en: _Undo
sr: _Opozovi

en: _Redo
sr: _Ponovi

en: Do you want to use GTK Inspector?
sr: Da li želite da koristite Gtk Nadzornika?

en: GTK Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK application. Using it may cause the application to break or crash.
sr: Gtk Nadzornik je interaktivni popravljač grešaka koji vam omogućava da istražujete i menjate unutrašnjost bilo kog Gtk programa. Njegovo korišćenje može dovesti do pada ili urušavanja programa.

en: Don’t show this message again
sr: Više ne prikazuj ovu poruku

en: Minimize
sr: Umanji

en: Minimize the window
sr: Umanjite prozor

en: Maximize
sr: Uvećaj

en: Maximize the window
sr: Uvećajte prozor

en: Close the window
sr: Zatvorite prozor

en: Restore
sr: Povrati

en: Role
sr: Zamotaj

en: Description
sr: Opis

en: Bounds
sr: Granice

en: Object Path
sr: Putanja objekta

en: Attribute
sr: Osobina

en: Value
sr: Vrednost

en: Activate
sr: Pokreni

en: Set State
sr: Postavi status

en: Enabled
sr: Uključen

en: Parameter Type
sr: Vrsta parametra

en: State
sr: Stanje

en: Show
sr: Pokaži

en: Hover to load
sr: Lebdač za učitavanje

[ctx: clipboard]
en: empty
sr: prazno

[ctx: clipboard]
en: local
sr: lokalno

[ctx: clipboard]
en: remote
sr: udaljeno

en: Drag and hold here
sr: Prevuci i drži ovde

en: Clipboard
sr: Ostava

en: Primary
sr: Glavno

[ctx: event phase]
en: None
sr: Ništa

[ctx: event phase]
en: Capture
sr: Snimanje

[ctx: event phase]
en: Bubble
sr: Mehur

[ctx: event phase]
en: Target
sr: Meta

[ctx: propagation limit]
en: Native
sr: Izvorno

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK.
sr: Ovde možete upisati CSS pravilo koje Gtk prepoznaje.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
sr: Možete privremeno da isključite proizvoljni CSS klikom na dugme „Pauziraj“ iznad.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
sr: Izmene se primenjuju trenutno i svuda, za čitav program.

en: Saving CSS failed
sr: Čuvanje CSS-a nije uspelo

en: Disable this custom CSS
sr: Isključi ovaj proizvoljni CSS

en: Save the current CSS
sr: Sačuvaj tekući CSS

en: Show deprecations
sr: Prikaži zastarelosti

en: ID
sr: IB

en: Style Classes
sr: Razredi stilova

en: CSS Property
sr: Svojstvo CSS-a

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
sr: IM kontekst je striktno kodiran sa „GTK_IM_MODULE“

[ctx: GL renderer]
en: None
sr: Ništa

[ctx: GL version]
en: Unknown
sr: Nepoznato

[ctx: Vulkan device]
en: None
sr: Ništa

en: Copy to clipboard as gitlab markdown
sr: Umnoži u ostavu kao gilab mark daun

en: Operating System
sr: Operativni sistem

en: GTK Version
sr: Gtk izdanje

en: GDK Backend
sr: GDK pozadinac

en: GSK Renderer
sr: GSK crtač

en: Pango Fontmap
sr: Pango slovna mapa

en: Media Backend
sr: Pozadinac medija

en: Input Method
sr: Način unosa

en: Accessibility Backend
sr: Pozadinski program za pristupačnost

en: Application ID
sr: ID programa

en: Resource Path
sr: Putanja izvorišta

en: Prefix
sr: Prefiks

en: Environment
sr: Okruženje

en: Display
sr: Prikaz

en: RGBA Visual
sr: RGBA vidljivo

en: Composited
sr: Složeni

en: Protocols
sr: Protokoli

en: GL Renderer
sr: GL crtač

en: GL Vendor
sr: Proizvođač GL-a

en: GL Version
sr: Verzija GL-a

en: GL Backend Vendor
sr: Prizvođač GL bekenda

en: GL Backend Version
sr: Verzija GL bekenda

en: GL Full Version
sr: Puna verzija GL-a

en: GLSL Version
sr: Verzija GLSL-a

en: GL Extensions
sr: GL proširenja

en: EGL Extensions
sr: EGL proširenja

en: GL Features
sr: GL mogućnosti

en: Vulkan Device
sr: Vulkanov uređaj

en: Vulkan API Version
sr: Izdanje Vulkanovog API-ja

en: Vulkan Driver Version
sr: Izdanje Vulkanovog upravljačkog programa

en: Vulkan Layers
sr: Vulkanovi slojevi

en: Vulkan Extensions
sr: Vulkanova proširenja

en: Vulkan Features
sr: Vulkanove mogućnosti

en: Unnamed section
sr: Neimenovani odeljak

en: Label
sr: Natpis

en: Action
sr: Radnja

en: Target
sr: Meta

en: Icon
sr: Ikonica

en: Address
sr: Adresa

en: Reference Count
sr: Broj upute

en: Direction
sr: Smer

en: Buildable ID
sr: Izgradivi IB

en: Mnemonic Label
sr: Mnemonički natpis

en: Request Mode
sr: Režim zahteva

en: Measure map
sr: Mapa mere

en: Expand
sr: Raširi

en: Baseline
sr: Podnožje

en: Surface
sr: Površina

en: Properties
sr: Svojstva

en: Renderer
sr: Crtač

en: Frame Clock
sr: Vreme osvežavanja okvira

en: Tick Callback
sr: Otkucaj ponovnog poziva

en: Frame Count
sr: Broj okvira

en: Frame Rate
sr: Učestalost okvira

en: Scale
sr: Razmera

en: Color state
sr: Stanje boje

en: Mapped
sr: Mapirano

en: Realized
sr: Ostvareno

en: Is Toplevel
sr: Najvišeg je nivoa

en: Child Visible
sr: Vidljivi sadržani

en: Pointer: %p
sr: Ukazivač: %p

note: Translators: %s is a type name, for example * GtkPropertyExpression with value \"2.5\"
en: %s with value "%s"
sr: „%s“ sa vrednošću „%s“

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with type GObject
en: %s with type %s
sr: „%s“ sa vrstom „%s“

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkObjectExpression for GtkStringObject 0x23456789
en: %s for %s %p
sr: „%s“ za „%s“ %p

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with value type: gchararray
en: %s with value type %s
sr: „%s“ sa vrsstom vrednosti „%s“

en: Uneditable property type: %s
sr: Neurediva vrsta svojstva: %s

[ctx: column number]
en: None
sr: Ništa

en: Attribute:
sr: Atribut:

en: Column:
sr: Kolona:

note: Translators: %s is a type name, for example * Action from 0x2345678 (GtkApplicationWindow)
en: Action from: %p (%s)
sr: Radnja iz: %p (%s)

en: Reset
sr: Ponovo postavi

[ctx: GtkSettings source]
en: Default
sr: Osnovno

[ctx: GtkSettings source]
en: Theme
sr: Tema

[ctx: GtkSettings source]
en: XSettings
sr: Postavke Iksa

[ctx: GtkSettings source]
en: Application
sr: Program

[ctx: GtkSettings source]
en: Unknown
sr: Nepoznato

en: Source:
sr: Izvor:

en: Defined At
sr: Određena na

en: Saving RenderNode failed
sr: Nije uspelo čuvanje čvora crtača

en: Recording Options
sr: Opcije za snimanje

en: Record events
sr: Snimi događaje

en: Add debug nodes
sr: Dodaj čvorove pročišćavanja

en: Highlight event sequences
sr: Istakni nizove događaja

en: Record frames
sr: Snimi okvire

en: Clear recorded frames
sr: Očisti snimljene okvire

en: Use a dark background
sr: Koristi tamnu pozadinu

en: Save selected node
sr: Sačuvaj izabrani čvor

en: Copy to clipboard
sr: Umnožite u ostavu

en: Property
sr: Osobine

en: Path
sr: Putanja

en: Count
sr: Broj

en: Name:
sr: Naziv:

en: Type:
sr: Vrsta:

en: Size:
sr: Veličina:

en: Trigger
sr: Okidač

[ctx: sizegroup mode]
en: None
sr: Ništa

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
sr: Vodoravno

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
sr: Uspravno

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
sr: Oba

en: Mode
sr: Režim

en: GLib must be configured with -Dbuildtype=debug
sr: Glib mora biti podešeno sa „-Dbuildtype=debug“

en: Self 1
sr: Samostalno 1

en: Cumulative 1
sr: Zbirno 1

en: Self 2
sr: Samostalno 2

en: Cumulative 2
sr: Zbirno 2

en: Self
sr: Samostalno

en: Cumulative
sr: Zbirno

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
sr: Omogući statistiku uz „GOBJECT_DEBUG=instance-count“

en: Remove %s
sr: Ukloni %s

en: Add
sr: Dodaj

en: Show data
sr: Prikaži podatke

en: Hierarchy
sr: Hijerarhija

en: Implements
sr: Primene

en: GTK Theme
sr: Gtk tema

en: System Color Scheme
sr: Šema boje iz sistema

en: Unsupported
sr: Nije podržano

en: Dark
sr: Tamna

en: Light
sr: Svetla

en: System Contrast
sr: Sistemski kontrast

en: No Preference
sr: Sve jedno

en: More
sr: Više

en: Less
sr: Manje

en: Cursor Theme
sr: Tema pokazivača

en: Cursor Size
sr: Veličina pokazivača

en: Icon Theme
sr: Tema ikonica

en: Text Direction
sr: Smer teksta

note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Left-to-Right
    Right-to-Left
sr: S leva na desno
    S desna na levo

en: Animations
sr: Animacije

en: Slowdown
sr: Uspori

en: Rendering
sr: Iscrtavanje

[ctx: Font rendering]
note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Automatic
    Manual
sr: Automatski
    Ručno

en: Show Framerate
sr: Prikaži učestalost kadrova

en: Show Graphic Updates
sr: Prikaži grafička osveženja

en: Tints all the places where the current renderer uses Cairo instead of the GPU.
sr: Ističe sva mesta gde trenutni crtač koristi Kairo umesto grafičke kartice.

en: Show Cairo Rendering
sr: Prikaži Kairo crtač

en: Show Baselines
sr: Prikaži osnovice

en: Show Layout Borders
sr: Prikaži granice rasporeda

en: CSS Padding
sr: CSS popunjavanje

en: CSS Border
sr: CSS ivica

en: CSS Margin
sr: CSS margina

en: Widget Margin
sr: Margina elementa

en: Show Focus
sr: Prikaži fokus

en: Show Accessibility warnings
sr: Prikaži upozorenja za pristupačnost

en: Show Graphics Offload
sr: Prikaži ofload grafike

en: Show Touch UI
sr: Prikaži dodire

en: Inspect Inspector
sr: Pregledaj inspektora

en: Select an Object
sr: Izaberite objekat

en: Show Details
sr: Prikaži podatke

en: Show all Objects
sr: Prikaži sve objekte

en: Show all Resources
sr: Prikaži sve izvore

en: Collect Statistics
sr: Prikupi statistiku

en: Objects
sr: Objekti

en: Toggle Sidebar
sr: Okini bočnu površ

en: Refresh action state
sr: Osveži stanje radnje

en: Previous object
sr: Prethodni objekat

en: Child object
sr: Sadržani objekat

en: Previous sibling
sr: Prethodni srodnik

en: List Position
sr: Položaj spiska

en: Next sibling
sr: Sledeći srodnik

en: Miscellaneous
sr: Dodatna podešavanja

en: Layout
sr: Raspored

en: CSS Nodes
sr: CSS tačke

en: Size Groups
sr: Grupe veličine

en: Data
sr: Podaci

en: Actions
sr: Radnje

en: Menu
sr: Izbornik

en: Controllers
sr: Upravljači

en: Magnifier
sr: Uvećavanje

en: Accessibility
sr: Pristupačnost

en: Global
sr: Opšte

en: Information
sr: Obaveštenje

en: Settings
sr: Postavke

en: Resources
sr: Izvorišta

en: Statistics
sr: Statistika

en: Logging
sr: Dnevnik

en: Recorder
sr: Snimač

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
sr: Pristupi svim zamenskim

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
sr: Oblici iznad osnove

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
sr: Postavljanje oznake iznad osnove

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
sr: Zamene iznad osnove

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
sr: Zamenski razlomci

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
sr: Akandsko

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
sr: Oblici ispod osnove

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
sr: Postavljanje oznake ispod osnove

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
sr: Zamene ispod osnove

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
sr: Kontekstualni zamenski

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
sr: Oblici razlikuju veličinu slova

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
sr: Slaganje / razlaganje glifa

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
sr: Oblik sveze po Rou

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
sr: Oblici sveze

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
sr: Kontekstualne ligature

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
sr: Usredištena KJK interpunkcija

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
sr: Razmak velikih slova

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
sr: Kontekstualna levoperjasta

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
sr: Postavljanje iskošenih

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
sr: Sićušna velika slova iz velikih slova

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
sr: Mala velika slova iz velikih slova

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
sr: Rastojanja

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
sr: Diskrecione ligature

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
sr: Imenioci

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
sr: Oblici bez tačaka

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
sr: Stručni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
sr: Zamenski krajnjeg glifa u redu

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
sr: Terminalni oblici 2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
sr: Terminalni oblici 3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
sr: Terminalni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
sr: Oblici sravnjenog akcenta

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
sr: Razlomci

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
sr: Pune širine

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
sr: Poluoblici

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
sr: Halant oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
sr: Zamenske poluširine

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
sr: Istorijski oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
sr: Vodoravni Kana zamenski

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
sr: Istorijske ligature

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
sr: Hodžo Kandži oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
sr: Polu širine

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
sr: Početni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
sr: Usamljeni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
sr: Iskošena

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
sr: Zamenski porvnanja

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
sr: JIS78 oblici

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
sr: JIS83 oblici

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
sr: JIS90 oblici

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
sr: JIS2004 oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
sr: Uklapanje

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
sr: Leve granice

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
sr: Standardne ligature

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
sr: Vodeći Jamo oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
sr: Postava figura

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
sr: Lokalizovani oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
sr: Zamenski s leva na desno

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
sr: Preslikani oblici s leva na desno

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
sr: Postavljanje obeležja

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
sr: Srednjevekovni oblici #2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
sr: Srednjevekovni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
sr: Grčki matematički

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
sr: Postavljanje znaka do znaka

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
sr: Postavljanje znaka putem zamene

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
sr: Zamenski oblici pribeleške

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
sr: NLC Kandži oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
sr: Nukta oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
sr: Brojioci

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
sr: Starostilske figure

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
sr: Optičke granice

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
sr: Redni brojevi

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
sr: Ukrasi

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
sr: Srazmerne zamenske širine

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
sr: Mala velika slova

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
sr: Srazmerni Kana

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
sr: Srazmerne figure

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
sr: Oblici pre-osnove

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
sr: Zamene pre-osnove

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
sr: Oblici nakon-osnove

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
sr: Zamene nakon-osnove

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
sr: Srazmerne širine

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
sr: Četvrt širine

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
sr: Nasumično

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
sr: Zahtevani kontekstualni zamenski

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
sr: Rakar oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
sr: Zahtevane ligature

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
sr: Ref oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
sr: Desne granice

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
sr: Zamenski sa desna na levo

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
sr: Preslikani oblici sa desna na levo

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
sr: Oblici Rubi napomena

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
sr: Zahtevani zamenski varijacije

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
sr: Stilski zamenski

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
sr: Naučni indeksi

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
sr: Optička veličina

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
sr: Umanjena „velika slova“

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
sr: Pojednostavljeni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
sr: Zamenski stila matematičkih skripti

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
sr: Rastezanje razlaganja glifa

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
sr: Indeks

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
sr: Izložilac

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
sr: Levoperjasta

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
sr: Naslovljavanje

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
sr: Prateći Jamo oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
sr: Oblici tradicionalnih imena

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
sr: Jednoširinske figure

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
sr: Tradicionalni oblici

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
sr: Trećina širine

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
sr: Jednoslovni

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
sr: Zamenska uspravna metrika

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
sr: Vatu varijante

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
sr: Uspravno pisanje

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
sr: Zamenska uspravna polumetrika

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
sr: Oblici Jamo samoglasnika

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
sr: Uspravni Kana zamenski

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
sr: Uspravno uklapanje

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
sr: Srazmerna zamenska uspravna metrika

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
sr: Uspravne zamene i rotacija

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
sr: Uspravne zamene za rotaciju

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
sr: Precrtana nula

[ctx: paper size]
en: A3 Extra
sr: A3 ekstra

[ctx: paper size]
en: A4 Extra
sr: A4 ekstra

[ctx: paper size]
en: A4 Tab
sr: A4 rolna

[ctx: paper size]
en: A5 Extra
sr: A5 ekstra

[ctx: paper size]
en: B5 Extra
sr: B5 ekstra

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
sr: DL koverta

[ctx: paper size]
en: jis exec
sr: jis eksek

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
sr: čukei 2 koverta

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
sr: čukei 3 koverta

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
sr: čukei 4 koverta

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
sr: čukei 40 koverta

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
sr: hangai (razglednica)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
sr: kahu koverta

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
sr: kaku2 koverta

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
sr: kaku3 koverta

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
sr: kaku4 koverta

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
sr: kaku5 koverta

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
sr: kaku7 koverta

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
sr: kaku8 koverta

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
sr: oufuku (odzdravna razglednica)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
sr: ju4 koverta

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
sr: ju6 koverta

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
sr: 6×9 koverta

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
sr: 7×9 koverta

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
sr: 8×10 koverta

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
sr: 9×11 koverta

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
sr: 9×12 koverta

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
sr: a2 koverta

[ctx: paper size]
en: Arch A
sr: arč A

[ctx: paper size]
en: Arch B
sr: arč B

[ctx: paper size]
en: Arch C
sr: arč C

[ctx: paper size]
en: Arch D
sr: arč D

[ctx: paper size]
en: Arch E
sr: arč E

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
sr: c5 koverta

[ctx: paper size]
en: European edp
sr: evropski edp

[ctx: paper size]
en: Executive
sr: izvršna koverta

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
sr: evropski fan-fold

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
sr: američki fan-fold

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
sr: nemački pravnički fan-fold

[ctx: paper size]
en: Government Legal
sr: američki zvanični

[ctx: paper size]
en: Government Letter
sr: američko zvanično pismo

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
sr: indeks 3×5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
sr: indeks 4×6 (razglednica)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
sr: indeks 4×6 prošireni

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
sr: indeks 5×8

[ctx: paper size]
en: Invoice
sr: račun

[ctx: paper size]
en: Tabloid
sr: tabloid

[ctx: paper size]
en: US Legal
sr: američki pravnički

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
sr: prošireni američki pravnički

[ctx: paper size]
en: US Letter
sr: američko pismo

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
sr: prošireno američko pismo

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
sr: američko pismo plus

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
sr: monarh koverta

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
sr: koverta #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
sr: koverta #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
sr: koverta #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
sr: koverta #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
sr: koverta #9

[ctx: paper size]
en: Oficio
sr: Službeni (oficio)

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
sr: lična koverta

[ctx: paper size]
en: Quarto
sr: četvrt

[ctx: paper size]
en: Super A
sr: super A

[ctx: paper size]
en: Super B
sr: super B

[ctx: paper size]
en: Wide Format
sr: široki format

[ctx: paper size]
en: Photo L
sr: Foto L

[ctx: paper size]
en: Dai-pa-kai
sr: dai-pa-kai

[ctx: paper size]
en: Folio
sr: folio

[ctx: paper size]
en: Folio sp
sr: folio sp

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
sr: koverta za pozivnice

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
sr: italijanska koverta

[ctx: paper size]
en: juuro-ku-kai
sr: juro-ku-kai

[ctx: paper size]
en: Large Photo
sr: velika fotografija

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
sr: srednja fotografija

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
sr: poštanska koverta

[ctx: paper size]
en: Small Photo
sr: mala fotografija

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
sr: široka fotografija

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
sr: prc1 koverta

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
sr: prc10 koverta

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
sr: prc2 koverta

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
sr: prc3 koverta

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
sr: prc4 koverta

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
sr: prc5 koverta

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
sr: prc6 koverta

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
sr: prc7 koverta

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
sr: prc8 koverta

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
sr: prc9 koverta

[ctx: paper size]
en: ROC 16k
sr: ROK 16k

[ctx: paper size]
en: ROC 8k
sr: ROK 8k

en: Pages
sr: Stranice

en: About
sr: O programu

en: Credits
sr: Zasluge

en: System
sr: Sistem

en: System Information
sr: Podaci o sistemu

en: Select App
sr: Izaberi aplikaciju

en: _View All Apps
sr: _Prikaži sve aplikacije

en: _Find New Apps
sr: _Nađi nove aplikacije

en: No applications found.
sr: Nisam pronašao programe.

en: Preferences
sr: Postavke

en: Services
sr: Usluge

en: Hide %s
sr: Sakrij „%s“

en: Hide Others
sr: Sakrij druge

en: Show All
sr: Pokaži sve

en: Quit %s
sr: Napusti „%s“

en: Undo
sr: Opozovi

en: Redo
sr: Ponovi

en: Cut
sr: Iseci

en: Copy
sr: Kopiraj

en: Paste
sr: Ubaci

en: Select All
sr: Izaberi sve

en: _Window
sr: _Prozor

en: _Finish
sr: _Završi

en: _Back
sr: _Prethodno

en: _Next
sr: _Sledeće

en: Select a Color
sr: Izaberite boju

en: Pick a color from the screen
sr: Izaberite boju sa ekrana

en: The current color
sr: Trenutna boja

en: Hexadecimal color or color name
sr: Heksadecimalna boja ili naziv boje

en: Hue
sr: Nijansa

en: Alpha value
sr: Vrednost providnosti

en: Saturation and value
sr: Zasićenost i vrednost

en: (None)
sr: (ništa)

en: Search…
sr: Traži…

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
sr: Lica i ljudi

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
sr: Izgled i oblačenje

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
sr: Životinje i priroda

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
sr: Jelo i piće

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
sr: Putovanje i mesta

[ctx: emoji category]
en: Activities
sr: Aktivnosti

[ctx: emoji category]
en: Objects
sr: Predmeti

[ctx: emoji category]
en: Symbols
sr: Simboli

[ctx: emoji category]
en: Flags
sr: Zastave

[ctx: emoji category]
en: Recent
sr: Skorašnje

en: Create Folder
sr: Napravi fasciklu

en: Remote location — only searching the current folder
sr: Udaljeno mesto — pretražujem samo trenutnu fasciklu

en: Folder Name
sr: Naziv fascikle

en: _Create
sr: _Napravi

en: Select Font
sr: Izaberite font

en: Search font name
sr: Potražite naziv fonta

en: Filters
sr: Filteri

en: Filter by
sr: Filtriraj prema

en: Monospace
sr: Utvrđena širina

en: Language
sr: Jezik

en: Preview Font
sr: Pretpregled slova

en: No Fonts Found
sr: Nisam našao nijedan font

en: Font Name
sr: Naziv fonta

en: Font Variation Axes
sr: Ose varijacije fonta

en: Font Features
sr: Osobina fonta

[ctx: media controls]
en: Position
sr: Položaj

[ctx: media controls]
en: Volume
sr: Jačina zvuka

en: _Format for:
sr: _Format za:

en: _Paper size:
sr: Veličina _papira:

en: _Orientation:
sr: _Usmerenje:

en: Portrait
sr: Uspravno

en: Reverse portrait
sr: Obrnuto uspravno

en: Landscape
sr: Položeno

en: Reverse landscape
sr: Obrnuto položeno

en: Server Addresses
sr: Adrese servera

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
sr: Adrese servera se sastoje od prefiksa protokola i adrese. Primeri:

en: Available Protocols
sr: Dostupni protokoli

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
sr: Nema skorašnjih servera

en: Recent Servers
sr: Skorašnji serveri

en: No results found
sr: Nema rezultata

en: Connect to _Server
sr: Poveži se sa _serverom

en: Enter server address…
sr: Unesi adresu servera…

en: Show recent servers
sr: Prikaži skorašnje servere

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
sr: Stanje

en: Range
sr: Opseg

en: _All Pages
sr: _Sve stranice

en: C_urrent Page
sr: Tren_utnu stranicu

en: Se_lection
sr: _Izbor

en: Pag_es:
sr: Stranic_e:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
sr: Navedite jedan ili više opsega stranica,
     npr. 1-3, 7, 11

en: Copies
sr: Primeraka

en: Copie_s:
sr: Primera_ka:

en: C_ollate
sr: _Složi

en: _Reverse
sr: _Obrni

en: Page ordering preview
sr: Pregled redosleda stranica

en: A visualization of the effect of the collate and reverse options on the page ordering
sr: Vizuelno prikazuje efekat opcija slaganja i obrtanja na konačni redosled stranica

en: General
sr: Opšte

en: T_wo-sided:
sr: D_vostrano:

en: Pages per _side:
sr: _Strana na stranici:

en: Page or_dering:
sr: Re_dosled stranica:

en: _Only print:
sr: Štampaj sam_o:

en: All sheets
sr: Sve listove

en: Even sheets
sr: Parne listove

en: Odd sheets
sr: Neparne listove

en: Sc_ale:
sr: R_azmera:

en: Scale in percent
sr: Razmera u procentima

en: Paper
sr: Papir

en: Paper _type:
sr: _Vrsta papira:

en: Paper _source:
sr: _Fioka za papir:

en: Output t_ray:
sr: Prihvatna _fioka:

en: Or_ientation:
sr: _Usmerenje:

en: Page layout preview
sr: Pregled rasporeda stranice

en: Job Details
sr: Podaci o poslu

en: Pri_ority:
sr: Važn_ost:

en: _Billing info:
sr: Podaci za _fakturisanje:

en: Print Document
sr: Štampaj dokument

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
sr: _Sad

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
sr: _U:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
sr: Odredite vreme za početak štampe,
     npr. 15∶30, 2∶35 pop, 14∶15∶20, 11∶46∶30 prp, 4 pop

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
sr: Na _čekanju

en: Hold the job until it is explicitly released
sr: Zadrži posao dok se izričito ne zatraži štampa

en: Add Cover Page
sr: Dodaj naslovnu stranu

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
sr: P_re:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
sr: P_osle:

en: Job
sr: Posao

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
sr: Kvalitet slike

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
sr: Boja

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
sr: Završavam

en: Advanced
sr: Napredno

en: Some of the settings in the dialog conflict
sr: Neka podešavanja u prozorčetu se sukobljavaju

en: Play
sr: Pusti

en: Output to this directory instead of cwd
sr: Ispisuje u ovaj direktorijum umesto da menja radni direktorijum

en: Generate debug output
sr: Stvara izlaz pročišćavanja

en: Invalid size %s
sr: Neispravna veličina %s

en: Can’t load file: %s
sr: Ne mogu da učitam datoteku: %s

en: Can’t save file %s: %s
sr: Ne mogu da sačuvam datoteku „%s“: %s

en: Usage:
      gtk4-builder-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
    
    Commands:
      validate     Validate the file
      simplify     Simplify the file
      enumerate    List all named objects
      preview      Preview the file
      render       Take a screenshot of the file
      screenshot   Take a screenshot of the file
sr: Korišćenje:
      gtk4-builder-tool [NAREDBA] [OPCIJA…] DATOTEKA
    
    Obavlja razne zadatke na „.ui“ datotekama Gtk Graditelja.
    
    Naredbe:
      validate       Utvrđuje ispravnost datoteke
      simplify       Pojednostavljuje datoteku
      enumerate  Ispisuje sve imenovane objekte
      preview       Prikazuje pregled datoteke
      render          Pravi snimak ekrana datoteke
      screenshot  Pravi snimak ekrana datoteke

en: FILE
sr: DATOTEKA

en: Print all named objects.
sr: Ispiš e imenovanih objekata.

en: No object with ID '%s' found
sr: Nije pronađen objekat sa IB „'%s“

en: No previewable object found
sr: Nije pronađen objekat koji se može pregledati

en: Objects of type %s can't be previewed
sr: Ne možete da pregledate objekte tipa %s

en: Preview only the named object
sr: Samo prikaži pretpregled imevanog objekta

en: Use style from CSS file
sr: Koristi stil iz CSS datoteke

en: Could not initialize windowing system
sr: Ne mogu da pokrenem sistem za prozore

en: Preview the file.
sr: Pretpregled datoteke.

en: No .ui file specified
sr: Nije navedena „.ui“ datoteka

en: Can only preview a single .ui file
sr: Mogu da pregledam samo jednu „.ui“ datoteku

en: No object found
sr: Nije pronađen objekat

en: Objects of type %s can't be screenshot
sr: Ne mogu da napravim enimak ekrana za objekte tipa %s

en: Failed to take a screenshot
sr: Ne mogu da napravim snimak ekrana

en: File %s exists.
    Use --force to overwrite.
sr: Već postoji datoteke %s.
    Koristite --force da je prepišete.

en: Output written to %s.
sr: Izlaz je upisan u %s.

en: Failed to save %s: %s
sr: Ne mogu da sačuvam %s: %s

en: Screenshot only the named object
sr: Samo napravi snimak ekrana imenovanog objekta

en: Save as node file instead of png
sr: Sačuvaj kao čvor-datoteku umesto png-a

en: Overwrite existing file
sr: Prepiši postojeću datoteku

en: FILE…
sr: DATOTEKA…

en: Render a .ui file to an image.
sr: Iscrtava .ui datoteku kao sliku.

en: Can only render a single .ui file to a single output file
sr: Mogu da iscrtam samo jednu .ui datoteku u jednu izlaznu datoteku

en: %s:%d: Couldn’t parse value for property '%s': %s
sr: %s:%d: Ne mogu da obradim vrednost za svojstvo „%s“: %s

en: Property %s not found
sr: Nije pronađena osobina %s

en: Packing property %s not found
sr: Nije pronađena osobina za pakovanje %s

en: Cell property %s not found
sr: Nije pronađena osobina ćelije %s

en: Layout property %s not found
sr: Nije pronađena osobina rasporeda %s

en: %s only accepts three children
sr: %s prihvata samo tri niža elementa

en: %s only accepts one center child
sr: %s prihvata samo jedan niži element na sredini

en: Unable to create temporary file: %s
sr: Ne mogu da napravim privremenu datoteku: %s

en: Can’t load “%s”: %s
sr: Ne mogu da učitam „%s“: %s

en: Can’t parse “%s”: %s
sr: Ne mogu da obradim „%s“: %s

en: Failed to read “%s”: %s
sr: Nisam uspeo da pročitam „%s“: %s

en: Failed to write “%s”: “%s”
sr: Ne mogu da upišem „%s“: %s

en: Replace the file
sr: Zameni datoteku

en: Convert from GTK 3 to GTK 4
sr: Pretvori iz GTK 3 u GTK 4

en: Simplify the file.
sr: Pojednostavi datoteku.

en: Can only simplify a single .ui file without --replace
sr: Mogu da pojednostavim samo jednu „.ui“ datoteku bez „--replace“

en: Failed to lookup template parent type %s
sr: Ne mogu da pretražim roditeljski šablon tipa %s

en: Deprecated types:
sr: Zastareli tipovi:

en: Failed to create an instance of the template type %s
sr: Ne mogu da napravim proces za šablon tipa %s

en: Validate the file.
sr: Potvrdi datoteku.

en: Usage:
      gtk4-image-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE…
    
    Perform various tasks on images.
    
    Commands:
      compare      Show differences between two images
      convert      Convert the image to a different format or color state
      info         Show general information about the image
      relabel      Change the color state of the image without conversion
      show         Show the image
sr: Korišćenje:
      gtk4-image-tool [NAREDBA] [OPCIJA…] DATOTEKA…
    
    Obavlja razne zadatke na slikama.
    
    Naredbe:
      compare      Prikazuje razlike između dve slike
      convert      Pretvara sliku u drugi format ili stanje boja
      info         Prikazuje opšte podatke o slici
      relabel      Menja stanje boja slike bez pretvaranja u drugi format
      show         Prikazuje sliku

en: Output file
sr: Izlazna datoteka

en: Compare two images
sr: Uporedi dve slike

en: No image file specified
sr: Nije određena datoteka sa slikom

en: Can only accept two image files
sr: Može da prihvati samo dve datoteke sa slikom

en: Could not save diff image to %s
sr: Ne mogu da sačuvam sliku razlike u %s

en: Differences witten to %s.
sr: Razlika je sačuvana u %s.

en: The images are different.
sr: Slike su različite.

en: No differences.
sr: Nema razlike.

en: Format to use
sr: Format za korišćenje

en: Color state to use
sr: Stanje boje za korišćenje

en: COLORSTATE
sr: STANJE_BOJA

en: Color state to use, as cicp tuple
sr: Stanje boje za korišćenje, kao cicp torka

en: Convert the image to a different format or color state.
sr: Pretvori sliku u drugi format ili stanje boje.

en: Can only accept a single image file and output file
sr: Može da prihvati samo jednu datoteku sa slikom i izlaznu datoteku

en: Not a memory format: %s
    Possible values:
      %s
sr: Nije memorijski format: %s
    Moguće vrednosti:
      %s

en: Not a color state: %s
    Possible values:
      %s
sr: Nije stanje boja: %s
    Moguće vrednosti:
      %s

en: Can't specify both --color-state and --cicp
sr: Ne možete da odredite i --color-state i --cicp

en: Not a supported cicp tuple: %s
sr: Nije podržan cicp tipl: %s

en: Color state:
sr: Stanje boje:

en: unknown
sr: nepoznato

en: Provide information about the image.
sr: Obezbeđuje podatke o slici.

en: Can only accept a single image file
sr: Može da prihvati samo jednu datoteku sa slikom

en: Change the color state of the image without conversion.
sr: Menja stanje boja slike bez njenog pretvaranja u drugi format.

en: Not a color state: %s
    Possible values: %s
sr: Nije stanje boje: %s
    Moguće vrednosti: %s

en: Don't add a titlebar
sr: Bez trake za naslov

en: Show one or more images.
sr: Prikaži jednu ili više slika.

en: Error at %s: %s
sr: Greška na %s: %s

en: Failed to load node file: %s
sr: Ne mogu da učitam datoteku sa čvorovima: %s

en: %s is not a texture node
sr: %s nije čvor teksture

en: cicp must be 4 numbers, separated by /
sr: cicp mora da sadrži 4 broja razdvojena sa „/“

en: Show program version
sr: Prikazuje izdanje programa

note: Translators: this message will appear immediately after the usage string - Usage: COMMAND [OPTION…] <THIS_MESSAGE>
en: APPLICATION [URI…] — launch an APPLICATION
sr: PROGRAM [PUTANJA…] — pokreće PROGRAM

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
sr: Pokrenite program (koji je naveden nazivom datoteke radne površi),
    po mogućstvu prosleđujući spisak putanja kao argumente.

en: Error parsing commandline options: %s
sr: Greška obrade opcija linije naredbi: %s

en: Try “%s --help” for more information.
sr: Pokrenite „%s --help“ za više podataka.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
sr: %s: nedostaje naziv programa

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
sr: Stvaranje informacija programa iz ib-a nije podržano na ne-juniks operativnim sistemima

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
sr: %s: nema takvog programa „%s“

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
sr: %s: greška pokretanja programa: %s

en: Usage:
      gtk4-path-tool [COMMAND] [OPTION…] PATH
    
    Perform various tasks on paths.
    
    Commands:
      decompose    Decompose the path
      reverse      Reverse the path
      restrict     Restrict the path to a segment
      show         Display the path in a window
      render       Render the path as an image
      info         Print information about the path
sr: Korišćenje:
      gtk4-path-tool [NAREDBA] [OPCIJE…] PUTANJA
    
    Izvršava različite radne nad putanjama.
    
    Naredbe:
      decompose  Raščlanjuje putanju
      reverse          Izvrće putanju
      restrict           Ograničava putanju na segment
      show              Prikazuje putanju u prozoru
      render            Iscrtava putanju kao sliku
      info                 Ispisuje podatke o putanji

en: Allow quadratic Bézier curves
sr: Dozvoljava kvadratnu Bezierovu krivulju

en: Allow cubic Bézier curves
sr: Dozvoljava kubnu Bezierovu krivulju

en: Allow conic Bézier curves
sr: Dozvoljava koničnu Bezierovu krivulju

en: PATH
sr: PUTANJA

en: Decompose a path.
sr: Raščlanjuje putanju.

en: No paths given.
sr: Nije data putanja.

en: That didn't work out.
sr: Ovo nije uspelo.

en: Print information about a path.
sr: Ispisuje podatke o putanji.

en: Path is empty.
sr: Putanja je prazna.

en: Path is closed
sr: Putanja je zatvorena

en: Path length
sr: Dužina putanje

en: %d contours
sr: %d konture

en: %d operations
sr: %d radnje

en: %d lines
sr: %d linije

en: %d quadratics
sr: %d kvadrata

en: %d cubics
sr: %d kubika

en: %d conics
sr: %d konusa

en: Fill the path (the default)
sr: Ispuni putanju (podrazumevano)

en: Stroke the path
sr: Izcrtaj putanju

en: Show path points
sr: Prikažite tačke putanje

en: Show control points
sr: Prikažite kontrole putanje

en: Show intersections
sr: Prikaži preseke

en: The output file
sr: Izlazna datoteka

en: Foreground color
sr: Boja prvog plana

en: COLOR
sr: BOJA

en: Background color
sr: Boja pozadine

en: Point color
sr: Boja tačke

en: Intersection color
sr: Boja za presek

en: Zoom level (number)
sr: Nivo uvećanja (broj)

en: VALUE
sr: VREDNOST

en: PATH…
sr: PUTANJA…

en: Fill rule (winding, even-odd)
sr: Pravilo za popunjavanje (uzijeno, parno-neparno)

en: Line width (number)
sr: Širina linije (broj)

en: Line cap (butt, round, square)
sr: Vrh linije (šiljato, okruglo, kvadratasto)

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel, arcs)
sr: Spoj linije (pod uglom, pod uglom-isečeno, okruglo, koso, luk)

en: Miter limit (number)
sr: Graničnik ugla (broj)

en: Dash pattern (comma-separated numbers)
sr: Šablon crtica (brojevi razdvojeni zarezom)

en: Dash offset (number)
sr: Pomeraj crtica (broj)

en: Could not initialize windowing system
sr: Ne mogu da pokrenem sistem prozora

en: Render the path to a png image.
sr: Izcrtaj putanju u png sliku.

en: Options related to filling
sr: Opcije koje se odnose na popunjavanje

en: Show help for fill options
sr: Prikaži pomoć za opcije popunjavanja

en: Options related to stroking
sr: Opcije koje se odnose na iscrtavanje

en: Show help for stroke options
sr: Prikaži pomoć za opcije iscrtavanja

en: No path specified
sr: Nije određena putanja

en: Can only render a single path
sr: Mogu da iscrtam samo jednu putanju

en: fill rule
sr: pravilo popunjavanja

en: line cap
sr: vrh linije

en: line join
sr: spoj linije

en: Saving png to '%s' failed
sr: Nije uspelo čuvanje „%s“ u png datoteku

en: Output written to '%s'.
sr: Izlaz je upisan u „%s“
    .

en: Beginning of segment
sr: Početak segmenta

en: LENGTH
sr: DUŽINA

en: End of segment
sr: Kraj segmenta

en: Restrict a path to a segment.
sr: Ograniči putanju na segment.

en: Reverse a path.
sr: Obrni putanju.

en: Path Preview
sr: Pregled putanje

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel)
sr: Spoj linije (pod uglom, pod uglom-isečeno, okruglo, luk)

en: Display the path.
sr: Prikaz putanje.

en: Can only show one or two paths
sr: Mogu da prikažem samo jednu ili dve putanje

en: Failed to read from standard input: %s
sr: Ne mogu da učitam iz standardnog ulaza: %s

en: Error reading from standard input: %s
sr: Greška prilikom čitanja standardnog ulaza: %s

en: Failed to parse '%s' as path.
sr: Ne mogu da raščlanim „%s“ kao putanju.

en: Failed to parse '%s' as %s.
sr: Ne mogu da raščlanim „%s“ kao %s.

en: Possible values:
sr: Moguće vrednosti:

en: Could not parse '%s' as color
sr: Ne mogu da raščlanim „%s“ kao boju

en: Failed to parse '%s' as number
sr: Ne mogu da raščlanim „%s“ kao broj

en: Usage:
      gtk4-rendernode-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GTK render nodes.
    
    Commands:
      benchmark    Benchmark rendering of a node
      compare      Compare nodes or images
      convert      Convert into nodes
      extract      Extract data urls
      info         Provide information about the node
      show         Show the node
      render       Take a screenshot of the node
sr: Korišćenje:
      gtk4-rendernode-tool [NAREDBA] [OPCIJA…] DATOTEKA
    
    Obavlja razne zadatke na čvorovima Gtk crtača.
    
    Naredbe:
      benchmark    Prati učinak iscrtavanja čvora
      compare      Uporedi čvorove ili slike
      convert      Pretvara u čvorove
      extract      Izvlači url adrese sa podacima
      info         Obezbeđuje podatke o čvoru
      show         Prikazuje čvor
      render       Pravi snimak ekrana čvora

en: Add renderer to benchmark
sr: Dodaje crtača u praćenje učinka

en: RENDERER
sr: CRTAČ

en: Number of runs with each renderer
sr: Broj ciklusa sa svakim crtačem

en: RUNS
sr: CIKLUSI

en: Don’t download result/wait for GPU to finish
sr: Ne preuzimaj rezultate, čekaj da grafička kartica završi

en: Benchmark rendering of a .node file.
sr: Praćenje učinka crtača .node datoteke.

en: No .node file specified
sr: Nije određena .node datoteka

en: Can only benchmark a single .node file
sr: Mogu samo da pratim učinak jedne .node datoteke

en: Renderer to use
sr: Crtač koji se koristi

en: FILE1 FILE2
sr: DATOTEKA1 DATOTEKA2

en: Compare .node or .png files.
sr: Uporedi .node ili .png datoteke.

en: Must specify two files
sr: Morate odrediti dve datoteke

en: Failed to create renderer: %s
sr: Ne mogu da napravim crtač: %s

en: Failed to load %s: %s
sr: Ne mogu da učitam %s: %s

en: Recolor the node
sr: Ponovo oboji čvor

en: Success color
sr: Boja za uspelo

en: Warning color
sr: Boja za upozorenja

en: Error color
sr: Boja za greške

en: SIZE
sr: VELIČINA

en: Convert from symbolic svg to node.
sr: Pretvori simbolički svg u čvor.

en: No .svg file specified
sr: Nije određena .svg datoteka

en: Can only accept a single .svg file
sr: Mogu prihvatim samo jednu .svg datoteku

en: Failed to write %s
sr: Ne mogu da upišem %s

en: Directory to use
sr: Direktorijum za korišćenje

en: DIRECTORY
sr: DIREKTORIJUM

en: Be verbose
sr: Opširniji ispis

en: Extract data urls from the render node.
sr: Izvlači adrese podataka iz čvora crtača.

en: Can only accept a single .node file
sr: Može da prihvati samo jednu .node datoteku

en: Number of nodes:
sr: Broj čvorova:

en: Depth:
sr: Dubina:

en: Bounds:
sr: Granice:

en: Origin:
sr: Početak:

en: Opaque part:
sr: Neprovidni deo:

en: Provide information about the render node.
sr: Obezbeđuje podatke o čvoru crtača.

en: File %s exists.
    If you want to overwrite, specify the filename.
sr: Već postoji datoteka %s.
    Ukoliko želite da je prepišete, odredite ime datoteke.

en: Failed to generate SVG: %s
sr: Ne mogu da napravim SVG: %s

en: Keep node position unchanged
sr: Zadrži nepromenjeno mesto čvora

en: Render a .node file to an image.
sr: Iscrtava .node datoteku u sliku.

en: Can only render a single .node file to a single output file
sr: Može da iscrta samo jednu .node datoteku u izlaznu datoteku

en: Put node into offload container
sr: Postavi čvor u kontejner za rasterećenje

en: Show the render node.
sr: Prikazuje iscrtani čvor.

en: Can only preview a single .node file
sr: Možete da pregledate samo jednu .node datoteku

en: Failed to write header
sr: Nisam uspeo da zapišem zaglavlje

en: Failed to write hash table
sr: Nisam uspeo da zapišem heš tabelu

en: Failed to write folder index
sr: Nisam uspeo da zapišem indeks fascikle

en: Failed to rewrite header
sr: Nisam uspeo ponovo da pišem zaglavlje

en: Failed to open file %s : %s
sr: Nisam uspeo da otvorim datoteku „%s“: %s

en: Failed to write cache file: %s
sr: Nisam uspeo da zapišem datoteku ostave: %s

en: The generated cache was invalid.
sr: Stvorena ostava nije ispravna.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
sr: Ne mogu da preimenujem „%s“ u „%s“: %s, i zato uklanjam „%s“.

en: Could not rename %s to %s: %s
sr: Ne mogu da preimenujem „%s“ u „%s“: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
sr: Ne mogu da preimenujem „%s“ nazad u „%s“: %s.

en: Cache file created successfully.
sr: Datoteka ostave je uspešno napravljena.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
sr: Prepisuje postojeću ostavu, čak i ako je ažurna

en: Don’t check for the existence of index.theme
sr: Ne proverava prisustvo datoteke „index.theme“

en: Don’t include image data in the cache
sr: Ne uključuje podatke slike u ostavu

en: Include image data in the cache
sr: Uključuje podatke slike u ostavu

en: Output a C header file
sr: Ispisuje datoteku C zaglavlja

en: Turn off verbose output
sr: Isključuje opširnost ispisa

en: Validate existing icon cache
sr: Proverava ispravnost postojeće ostave ikonica

en: File not found: %s
sr: Nisam našao datoteku: %s

en: Not a valid icon cache: %s
sr: Nije ispravna ostava ikonice: %s

en: No theme index file.
sr: Nema datoteke indeksa za temu.

en: No theme index file in “%s”.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
sr: Nema indeks datoteke teme u „%s“.
    Ako zaista želite da napravite ostavu za ikonice ovde, navedite „--ignore-theme-index“.
