gtk - en to cs translation catalogue (1533 entries)

en: No compatible formats to transfer contents of content provider.
cs: Není k dispozici žádný kompatibilní formát pro přenos obsahu od poskytovatele obsahu.

en: No compatible transfer format found
cs: Nebyl nalezen žádný kompatibilní přenosový formát

en: Broadway display type not supported: %s
cs: Displej typu broadway není podporovaný: %s

en: This clipboard cannot store data.
cs: Tato schránka nemůže uchovávat data.

en: Cannot read from empty clipboard.
cs: Nelze číst z prázdné schránky.

en: No compatible formats to transfer clipboard contents.
cs: Není žádný kompatibilní formát pro přenos obsahu schránky.

en: Cannot provide contents as “%s”
cs: Nezdařilo se poskytnout obsah jako „%s“

en: Cannot provide contents as %s
cs: Nezdařilo se poskytnout obsah jako %s

en: The current backend does not support OpenGL
cs: Aktuální podpůrná vrstva nepodporuje OpenGL

en: Vulkan support disabled via GDK_DISABLE
cs: Podpora technologie Vulkan je zakázána skrz GDK_DISABLE

en: OpenGL support disabled via GDK_DISABLE
cs: Podpora GL je zakázána skrz GDK_DISABLE

en: No EGL configuration available
cs: Není k dispozici žádná konfigurace EGL

en: Failed to get EGL configurations
cs: Selhalo získání konfigurace EGL

en: No EGL configuration with required features found
cs: Nebyla nazelezna žádná konfigurace EGL s požadovanými vlastnostmi

en: No perfect EGL configuration found
cs: Nebyla nalezena žádná bezvadná konfigurace EGL

en: EGL implementation is missing extension %s | EGL implementation is missing %2$d extensions: %1$s
cs[0]: Implementace EGL postrádá rozšíření %s
cs[1]: Implementace EGL postrádá %2$d rozšíření: %1$s
cs[2]: Implementace EGL postrádá %2$d rozšíření: %1$s

en: libEGL not available in this sandbox
cs: V tomto izolovaném prostředí není k dispozici libEGL

en: libEGL not available
cs: libEGL není dostupná

en: Failed to create EGL display
cs: Selhalo vytvoření displeje EGL

en: Could not initialize EGL display
cs: Nezdařilo se inicializovat displej EGL

en: EGL version %d.%d is too old. GTK requires %d.%d
cs: Verze EGL %d.%d je příliš stará. GTK vyžaduje %d.%d

en: Drag’n’drop from other applications is not supported.
cs: „Táhni a upusť“ z jiné aplikace není podporováno.

en: No compatible formats to transfer contents.
cs: Není k dispozici žádný kompatibilní formát pro přenos obsahu.

en: No GL API allowed.
cs: Není povolené žádné GL API.

en: Unable to create a GL context
cs: Nelze vytvořit kontext GL

en: OpenGL ES API disabled via GDK_DISABLE
cs: OpenGL ES API je zakázáno skrz GDK_DISABLE

en: OpenGL API disabled via GDK_DISABLE
cs: OpenGL API je zakázáno skrz GDK_DISABLE

en: Application does not support %s API
cs: Aplikace nepodporuje API %s

note: translators: This is about OpenGL backend names, like * "Trying to use X11 GLX, but EGL is already in use"
en: Trying to use %s, but %s is already in use
cs: Zkouší se použít %s, ale již se používá %s

en: Trying to use %s, but it is disabled via GDK_DISABLE
cs: Zkouší se použít %s, ale je zakázáno skrz GDK_DISABLE

en: Unknown image format.
cs: Neznámý formát obrázku.

[ctx: keyboard label]
note: * Translators, the strings in the 'keyboard label' context are * display names for keyboard keys. Some of them have prefixes like * XF86 or ISO_ - these should be removed in the translation. Similarly, * underscores should be replaced by spaces. The prefix 'KP_' stands * for 'key pad' and you may wa
en: BackSpace
cs: Backspace

[ctx: keyboard label]
en: Return
cs: Enter

[ctx: keyboard label]
en: Escape
cs: Esc

[ctx: keyboard label]
en: Left
cs: Vlevo

[ctx: keyboard label]
en: Up
cs: Nahoru

[ctx: keyboard label]
en: Right
cs: Vpravo

[ctx: keyboard label]
en: Down
cs: Dolů

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means 'key pad' here
en: KP_Space
cs: KP_Mezerník

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
cs: KP_Tabulátor

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
cs: KP_Vlevo

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
cs: KP_Nahoru

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
cs: KP_Vpravo

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
cs: KP_Dolů

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
cs: MonitorJasZvýšit

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
cs: MonitorJasSnížit

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
cs: KlávesniceJasZvýšit

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
cs: KlávesniceJasSnížit

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
cs: ZvukVypnout

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
cs: MikrofonVypnout

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
cs: ZvukHlasitostSnížit

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
cs: ZvukHlasitostZvýšit

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
cs: ZvukPřehrát

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
cs: ZvukZastavit

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
cs: ZvukNásledující

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
cs: ZvukPředchozí

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
cs: ZvukNahrát

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
cs: ZvukPozastavit

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
cs: ZvukPřetočit

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
cs: ZvukMutlimédium

[ctx: keyboard label]
en: Eject
cs: Vysunout

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
cs: Průzkumník

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
cs: Kalkulačka

[ctx: keyboard label]
en: Mail
cs: Pošta

[ctx: keyboard label]
en: Search
cs: Hledat

[ctx: keyboard label]
en: Tools
cs: Nástroje

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
cs: ŠetřičObrazovky

[ctx: keyboard label]
en: Battery
cs: Baterie

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
cs: Spustit1

[ctx: keyboard label]
en: Forward
cs: Vpřed

[ctx: keyboard label]
en: Back
cs: Zpět

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
cs: Uspat

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
cs: UspatNaDisk

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
cs: Webkamera

[ctx: keyboard label]
en: Display
cs: Displej

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
cs: TouchpadPřepnout

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
cs: Probudit

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
cs: UspatDoPaměti

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
cs: Chyba při interpretaci souboru s obrázkem JPEG (%s)

en: Unsupported JPEG colorspace (%d)
cs: Nepodporovaný prostor barev pro JPEG (%d)

en: Not enough memory for image size %ux%u
cs: Nedostatek paměti pro obrázek velikosti %u × %u

en: Error reading png (%s)
cs: Chyba při čtení obrázku png (%s)

en: Unsupported depth %u in png image
cs: Nepodporovaná hloubka %u v obrázku PNG

en: Unsupported color type %u in png image
cs: Nepodporovaný typ barvy %u v obrázku PNG

en: Failed to load RGB data from TIFF file
cs: Selhalo načtení dat RGB ze souboru TIFF

en: Could not load TIFF data
cs: Nezdařilo se načíst data TIFF

en: Reading data failed at row %d
cs: Čtení dat selhalo na řádku %d

en: Failed to decode contents with mime-type of '%s'
cs: Selhalo dekódování obsahu s typem MIME „%s“

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() timed out.
cs: Nezdařilo se uplatnit nárok na vlastnictví schránky. Vypršel časový limit volání OpenClipboard().

en: Cannot claim clipboard ownership. Another process claimed it before us.
cs: Nezdařilo se uplatnit nárok na vlastnictví schránky. Jiný proces se hlásí o její vlastnictví.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
cs: Nezdařilo se uplatnit nárok na vlastnictví schránky. Selhalo volání OpenClipboard(): 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. EmptyClipboard() failed: 0x%lx.
cs: Nezdařilo se uplatnit nárok na vlastnictví schránky. Selhalo volání EmptyClipboard(): 0x%lx.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() timed out.
cs: Nezdařilo se nastavit data ve schránce. Vypršel časový limit volání OpenClipboard().

en: Cannot set clipboard data. Another process claimed clipboard ownership.
cs: Nezdařilo se nastavit data ve schránce. Jiný proces se hlásí o vlastnictví schránky.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
cs: Nezdařilo se nastavit data ve schránce. Selhalo volání OpenClipboard(): 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
cs: Nezdařilo se získat data ze schránky. Selhalo volání GlobalLock(0x%p): 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
cs: Nezdařilo se získat data ze schránky. Selhalo volání GlobalSize(0x%p): 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
cs: Nezdařilo se získat data ze schránky. Selhalo přidělení %s bajtů pro uchování dat.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() timed out.
cs: Nezdařilo se získat data ze schránky. Vypršel časový limit volání OpenClipboard().

en: Cannot get clipboard data. Clipboard ownership changed.
cs: Nelze uchovat schránku. Není aktivní žádná správa schránek.Nezdařilo se získat data ze schránky. Změnilo se vlastnictví schránky.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard data changed before we could get it.
cs: Nelze uchovat schránku. Není aktivní žádná správa schránek.Nezdařilo se získat data ze schránky. Data ve schránce se změnila dříve, než mohla být získána.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
cs: Nezdařilo se získat data ze schránky. Selhalo volání OpenClipboard(): 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. No compatible transfer format found.
cs: Nezdařilo se získat data ze schránky. Nebyl nalezen žádný kompatibilní přenosový formát.

en: Cannot get clipboard data. GetClipboardData() failed: 0x%lx.
cs: Nezdařilo se získat data ze schránky. Selhalo volání GetClipboardData(): 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
cs: Nezdařilo se získat data DnD. Selhalo volání GlobalLock(0x%p): 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
cs: Nezdařilo se získat data DnD. Selhalo volání GlobalSize(0x%p): 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
cs: Nezdařilo se získat data DnD. Selhalo přidělení %s bajtů pro uchování dat.

en: GDK surface 0x%p is not registered as a drop target
cs: Povrch GDK 0x%p není registrován jako cíl pro upuštění

en: Target context record 0x%p has no data object
cs: Záznam cílového kontextu 0x%p nemá žádný datový objekt

en: IDataObject_GetData (0x%x) failed, returning 0x%lx
cs: Selhalo volání IDataObject_GetData (0x%x), vrací se 0x%lx

en: Failed to transmute DnD data W32 format 0x%x to %p (%s)
cs: Selhala přeměna dat DnD ve formátu W32 0x%x na %p (%s)

en: No GL implementation is available
cs: Není k dispozici žádná implementace GL

en: WGL version %d.%d is too low, need at least %d.%d
cs: Verze WGL %d.%d je příliš stará, je třeba alespoň %d.%d

en: GL implementation cannot share GL contexts
cs: Implementace GL nemůže sdílet kontexty GL

en: No available configurations for the given pixel format
cs: Není dostupné žádné nastavení pro daný pixelový fotmát

en: writing a closed stream
cs: zapisuje se do zavřeného datového proudu

en: g_try_realloc () failed
cs: Selhalo volání g_try_realloc()

en: GlobalReAlloc() failed:
cs: Selhalo volání GlobalReAlloc():

en: Ran out of buffer space (buffer size is fixed)
cs: Vyběhnutí mimo prostor vyrovnávací paměti (vyrovnávací paměť má pevnou velikost)

en: Can’t transmute a single handle
cs: Nelze přeměnit jednoduchý popisovač

en: Failed to transmute %zu bytes of data from %s to %u
cs: Selhala přeměna %zu bajtů dat z %s na %u

en: GlobalLock() failed:
cs: Selhalo volání GlobalLock():

en: GlobalAlloc() failed:
cs: Selhalo volání GlobalAlloc():

en: Starting “%s”
cs: Spouští se „%s“

en: Opening “%s”
cs: Otevírá se „%s“

en: Opening %d Item | Opening %d Items
cs[0]: Otevírání %d položky
cs[1]: Otevírání %d položek
cs[2]: Otevírání %d položek

en: Clipboard manager could not store selection.
cs: Správa schránky nemůže uchovat výběr.

en: Cannot store clipboard. No clipboard manager is active.
cs: Nelze uchovat schránku. Není aktivní žádná správa schránek.

en: No GLX configurations available
cs: Není k dispozici žádná konfigurace GLX

en: No GLX configuration with required features found
cs: Nebyla nazelezna žádná konfigurace GXL s požadovanými vlastnostmi

en: GLX is not supported
cs: GLX není podporováno

en: Format %s not supported
cs: Formát %s není podporovaný

en: Not enough space in destination
cs: V cíli není dostatek místa

en: Need complete input to do conversion
cs: Pro převod je zapotřebí celý vstup

en: Invalid byte sequence in conversion input
cs: Neplatná posloupnost bajtů ve vstupu pro převod

en: Invalid formats in compound text conversion.
cs: Neplatné formáty v převodu složeného textu.

en: Unsupported encoding “%s”
cs: Nepodporované kódování „%s“

en: OpenGL ES 3.0 is not supported by this renderer.
cs: OpenGL ES 3.0 není podporováno tímto vykreslováním.

en: OpenGL 3.3 required
cs: Vyžadováno OpenGL 3.3

en: Vulkan support disabled during GTK build
cs: Podpora technologie Vulkan byla zakázána během sestavení GTK

[ctx: accessibility]
en: Click
cs: Kliknout

[ctx: accessibility]
en: Clicks the button
cs: Klikne na tlačítko

[ctx: accessibility]
en: Toggle
cs: Přepnout

[ctx: accessibility]
en: Toggles the switch
cs: Přepne vypínač

[ctx: accessibility]
en: Select
cs: Vybrat

[ctx: accessibility]
en: Selects the color
cs: Vybere barvu

[ctx: accessibility]
en: Activate
cs: Aktivovat

[ctx: accessibility]
en: Activates the color
cs: Aktivuje barvu

[ctx: accessibility]
en: Customize
cs: Přizpůsobit

[ctx: accessibility]
en: Customizes the color
cs: Přizpůsobí barvu

[ctx: accessibility]
en: Activates the expander
cs: Aktivuje rozbalování

[ctx: accessibility]
en: Activates the entry
cs: Aktivuje vstupní pole

[ctx: accessibility]
en: Activate primary icon
cs: Aktivuje hlavní ikonu

[ctx: accessibility]
en: Activates the primary icon of the entry
cs: Aktivuje hlavní ikonu vstupního pole

[ctx: accessibility]
en: Activate secondary icon
cs: Aktivovat podružnou ikonu

[ctx: accessibility]
en: Activates the secondary icon of the entry
cs: Aktivuje podružnou ikonu vstupního pole

[ctx: accessibility]
en: Peek
cs: Nakouknout

[ctx: accessibility]
en: Shows the contents of the password entry
cs: Ukáže obsah vstupního pole pro heslo

[ctx: accessibility]
en: Clear
cs: Vymazat

[ctx: accessibility]
en: Clears the contents of the entry
cs: Vymaže obsah vstupního pole

[ctx: accessibility]
en: application
cs: aplikace

en: Not a data: URL
cs: Žádná data: URL

en: Malformed data: URL
cs: Poškozená data: URL

en: Could not unescape string
cs: Nezdařilo se převést ošetřené posloupnosti v řetězci

en: Other app…
cs: Další aplikace…

en: Select Application
cs: Zvolte aplikaci

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
cs: Otevírá se „%s“.

en: No applications found for “%s”
cs: Nebyly nalezeny žádné aplikace pro „%s“

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
cs: Otevírají se soubory „%s“.

en: No applications found for “%s” files
cs: Nebyly nalezeny žádné aplikace pro soubory „%s“

en: Failed to start GNOME Software
cs: Nezdařilo se spustit GNOME Software

note: Translators: Label for a search button and entry, should be translated as a verb
en: Search
cs: Hledat

en: No apps found for “%s”.
cs: Nebyly nalezeny žádné aplikace pro „%s“.

en: Default App
cs: Výchozí aplikace

en: Recommended Apps
cs: Doporučené aplikace

en: Related Apps
cs: Související aplikace

en: Other Apps
cs: Další aplikace

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
cs: Vypnuto

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
cs: Neplatné

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the accelerator.
en: New accelerator…
cs: Nová klávesová zkratka…

[ctx: progress bar label]
en: %d %%
cs: %d %%

en: Pick a Color
cs: Vybrat barvu

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
cs: červená %d %%, zelená %d %%, modrá %d %%, alfa %d %%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
cs: červená %d %%, zelená %d %%, modrá %d %%

en: Pick a Font
cs: Vybrat font

[ctx: font]
en: None
cs: Žádný

en: Lock
cs: Uzamknout

en: Unlock
cs: Odemknout

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
cs: Dialogové okno je odemčeno.
    Kliknutím zamezíte následným změnám

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
cs: Dialogové okno je uzamčeno.
    Kliknutím povolíte změny

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
cs: Nastavení systémových pravidel znemožňuje změny.
    Kontaktujte prosím správce systému

en: Could not show link
cs: Nelze zobrazit odkaz

en: Muted
cs: Vypnutý zvuk

en: Full Volume
cs: Maximální hlasitost

[ctx: volume percentage]
note: Translators: this is the percentage of the current volume, * as used in the tooltip, eg. "49 %". * Translate the "%d" to "%Id" if you want to use localised digits, * or otherwise translate the "%d" to "%d".
en: %d %%
cs: %d %%

en: License
cs: Licence

en: Custom License
cs: Vlastní licence

en: GNU General Public License, version 2 or later
cs: GNU General Public License, verze 2 nebo novější

en: GNU General Public License, version 3 or later
cs: GNU General Public License, verze 3 nebo novější

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
cs: GNU Lesser General Public License, verze 2.1 nebo novější

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
cs: GNU Lesser General Public License, verze 3 nebo novější

en: GNU General Public License, version 2 only
cs: GNU General Public License, pouze verze 2

en: GNU General Public License, version 3 only
cs: GNU General Public License, pouze verze 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
cs: GNU Lesser General Public License, pouze verze 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
cs: GNU Lesser General Public License, pouze verze 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
cs: GNU Affero General Public License, verze 3 nebo novější

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
cs: GNU Affero General Public License, pouze verze 3

en: Apache License, Version 2.0
cs: Apache License, verze 2.0

en: Website
cs: Webové stránky

en: About %s
cs: O aplikaci %s

en: Created by
cs: Vytvořili

en: Documented by
cs: Zdokumentovali

en: Translated by
cs: Přeložili

en: Design by
cs: Vzhled navrhli

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
cs: Tento program je šířen bez jakýchkoliv záruk.
    Podrobnosti viz <a href="%s">%s</a>.

[ctx: keyboard label]
note: Translators: "KP" means "numeric key pad". This string will * be used in accelerators such as "Ctrl+Shift+KP 1" in menus, * and therefore the translation needs to be very short.
en: KP
cs: NK

[ctx: keyboard label]
en: Space
cs: Mezerník

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
cs: Zpětné lomítko

[ctx: accessibility]
en: alert
cs: výstraha

[ctx: accessibility]
en: alert dialog
cs: dialogové okno s výstrahou

[ctx: accessibility]
en: banner
cs: cedule

[ctx: accessibility]
en: button
cs: tlačítko

[ctx: accessibility]
en: caption
cs: titule

[ctx: accessibility]
en: cell
cs: buňka

[ctx: accessibility]
en: checkbox
cs: zaškrtávací políčko

[ctx: accessibility]
en: column header
cs: záhlaví sloupce

[ctx: accessibility]
en: combo box
cs: rozbalovací seznam

[ctx: accessibility]
en: command
cs: příkaz

[ctx: accessibility]
en: composite
cs: složený

[ctx: accessibility]
en: dialog
cs: dialogové okno

[ctx: accessibility]
en: document
cs: dokument

[ctx: accessibility]
en: feed
cs: seznam článků

[ctx: accessibility]
en: form
cs: formulář

[ctx: accessibility]
en: generic
cs: obecný

[ctx: accessibility]
en: grid
cs: mřížka

[ctx: accessibility]
en: grid cell
cs: buňka mřížky

[ctx: accessibility]
en: group
cs: skupina

[ctx: accessibility]
en: heading
cs: záhlaví

[ctx: accessibility]
en: image
cs: obrázek

[ctx: accessibility]
en: input
cs: vstup

[ctx: accessibility]
en: label
cs: popisek

[ctx: accessibility]
en: landmark
cs: záchytný bod

[ctx: accessibility]
en: legend
cs: legenda

[ctx: accessibility]
en: link
cs: odkaz

[ctx: accessibility]
en: list
cs: seznam

[ctx: accessibility]
en: list box
cs: pole se seznamem

[ctx: accessibility]
en: list item
cs: položka seznamu

[ctx: accessibility]
en: log
cs: záznam

[ctx: accessibility]
en: main
cs: hlavní obsah

[ctx: accessibility]
en: marquee
cs: posouvající se text

[ctx: accessibility]
en: math
cs: matematika

[ctx: accessibility]
en: meter
cs: hodnota z rozsahu

[ctx: accessibility]
en: menu
cs: nabídka

[ctx: accessibility]
en: menu bar
cs: nabídková lišta

[ctx: accessibility]
en: menu item
cs: položka nabídky

[ctx: accessibility]
en: menu item checkbox
cs: zaškrtávací položka nabídky

[ctx: accessibility]
en: menu item radio
cs: skupinová položka nabídky

[ctx: accessibility]
en: navigation
cs: navigace

[ctx: accessibility]
en: none
cs: nic

[ctx: accessibility]
en: note
cs: poznámka

[ctx: accessibility]
en: option
cs: volba

[ctx: accessibility]
en: presentation
cs: prezentace

[ctx: accessibility]
en: progress bar
cs: ukazatel průběhu

[ctx: accessibility]
en: radio
cs: skupinový přepínač

[ctx: accessibility]
en: radio group
cs: skupina skupinového přepínače

[ctx: accessibility]
en: range
cs: rozsah

[ctx: accessibility]
en: region
cs: oblast

[ctx: accessibility]
en: row
cs: řádek

[ctx: accessibility]
en: row group
cs: skupina řádků

[ctx: accessibility]
en: row header
cs: záhlaví řídku

[ctx: accessibility]
en: scroll bar
cs: posuvník

[ctx: accessibility]
en: search
cs: hledání

[ctx: accessibility]
en: search box
cs: vyhledávací pole

[ctx: accessibility]
en: section
cs: oddíl

[ctx: accessibility]
en: section head
cs: záhlaví oddílu

[ctx: accessibility]
en: select
cs: výběr

[ctx: accessibility]
en: separator
cs: čitatelé

[ctx: accessibility]
en: slider
cs: táhlo

[ctx: accessibility]
en: spin button
cs: číselník

[ctx: accessibility]
en: status
cs: stav

[ctx: accessibility]
en: structure
cs: struktura

[ctx: accessibility]
en: switch
cs: vypínač

[ctx: accessibility]
en: tab
cs: karta

[ctx: accessibility]
en: table
cs: tabulka

[ctx: accessibility]
en: tab list
cs: seznam karet

[ctx: accessibility]
en: tab panel
cs: panel karty

[ctx: accessibility]
en: text box
cs: textové pole

[ctx: accessibility]
en: time
cs: čas

[ctx: accessibility]
en: timer
cs: časovač

[ctx: accessibility]
en: tool bar
cs: nástrojová lišta

[ctx: accessibility]
en: tool tip
cs: vysvětlivka

[ctx: accessibility]
en: tree
cs: strom

[ctx: accessibility]
en: tree grid
cs: mřížka stromu

[ctx: accessibility]
en: tree item
cs: položka stromu

[ctx: accessibility]
en: window
cs: okno

[ctx: accessibility]
en: toggle button
cs: přepínací tlačítko

[ctx: accessibility]
en: paragraph
cs: odstavec

[ctx: accessibility]
en: block quote
cs: bloková citace

[ctx: accessibility]
en: article
cs: článek

[ctx: accessibility]
en: comment
cs: komentář

[ctx: accessibility]
en: terminal
cs: terminál

en: _Close
cs: _Zavřít

note: Translators: This is the 'reason' given when inhibiting * suspend or screen locking, and the caller hasn't specified * a reason.
en: Reason not specified
cs: Důvod není uveden

en: Menu bar
cs: Nabídková lišta

en: %s does not exist in the bookmarks list
cs: %s se v seznamu záložek nenachází

en: %s already exists in the bookmarks list
cs: %s se již v seznamu záložek nachází

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
cs: Prvek <%s> není povolen uvnitř <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
cs: Prvek <%s> není povolen na nejvyšší úrovni

en: Text may not appear inside <%s>
cs: Uvnitř <%s> se nesmí vyskytovat text

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
cs: calendar:week_start:1

en: Color: %s
cs: Barva: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
cs: světlounce modrá

[ctx: Color name]
en: Light Blue
cs: světle modrá

[ctx: Color name]
en: Blue
cs: modrá

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
cs: tmavě modrá

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
cs: temně modrá

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
cs: světlounce zelená

[ctx: Color name]
en: Light Green
cs: světle zelená

[ctx: Color name]
en: Green
cs: zelená

[ctx: Color name]
en: Dark Green
cs: tmavě zelená

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
cs: temně zelená

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
cs: světlounce žlutá

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
cs: světle žlutá

[ctx: Color name]
en: Yellow
cs: žlutá

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
cs: tmavě žlutá

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
cs: temně žlutá

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
cs: světlounce oranžová

[ctx: Color name]
en: Light Orange
cs: světle oranžová

[ctx: Color name]
en: Orange
cs: oranžová

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
cs: tmavě oranžová

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
cs: temně oranžová

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
cs: světlounce červená

[ctx: Color name]
en: Light Red
cs: světle červená

[ctx: Color name]
en: Red
cs: červená

[ctx: Color name]
en: Dark Red
cs: tmavě červená

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
cs: temně červená

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
cs: světlounce fialová

[ctx: Color name]
en: Light Purple
cs: světle fialová

[ctx: Color name]
en: Purple
cs: fialová

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
cs: tmavě fialová

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
cs: temně fialová

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
cs: světlounce hnědá

[ctx: Color name]
en: Light Brown
cs: světle hnědá

[ctx: Color name]
en: Brown
cs: hnědá

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
cs: tmavě hnědá

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
cs: temně hnědá

[ctx: Color name]
en: White
cs: bílá

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
cs: světle šedá 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
cs: světle šedá 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
cs: světle šedá 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
cs: světle šedá 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
cs: tmavě šedá 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
cs: tmavě šedá 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
cs: tmavě šedá 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
cs: tmavě šedá 4

[ctx: Color name]
en: Black
cs: černá

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
cs: Vlastní

en: Add Color
cs: Přidat barvu

en: Custom color %d: %s
cs: Vlastní barva %d: %s

en: Customize
cs: Přizpůsobit

en: Margins from Printer…
cs: Okraje z tiskárny…

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
cs: Správa vlastních velikostí

en: inch
cs: palec

en: Custom Size %d
cs: Vlastní velikost %d

en: _Width:
cs: Šíř_ka:

en: _Height:
cs: _Výška:

en: Paper Size
cs: Rozměry papíru

en: _Top:
cs: _Horní:

en: _Bottom:
cs: _Dolní:

en: _Left:
cs: _Levý:

en: _Right:
cs: P_ravý:

en: Paper Margins
cs: Okraje papíru

en: _Edit
cs: U_pravit

en: _Copy
cs: _Kopírovat

en: Context menu
cs: Kontextová nabídka

en: Insert Emoji
cs: Vložit Emodži

en: _Name
cs: _Název

en: A folder cannot be called “.”
cs: Složka se nemůže nazývat „.“

en: A file cannot be called “.”
cs: Soubor se nemůže nazývat „.“

en: A folder cannot be called “..”
cs: Složka se nemůže nazývat „..“

en: A file cannot be called “..”
cs: Soubor se nemůže nazývat „..“

en: Folder names cannot contain “/”
cs: Název složky nemůže obsahovat „/“

en: File names cannot contain “/”
cs: Názvy souborů nemohou obsahovat „/“

en: Folder names should not begin with a space
cs: Názvy složek by neměly začínat mezerou

en: File names should not begin with a space
cs: Názvy souborů by neměly začínat mezerou

en: Folder names should not end with a space
cs: Názvy složek by neměly končit mezerou

en: File names should not end with a space
cs: Názvy souborů by neměly končit mezerou

en: Folder names starting with a “.” are hidden
cs: Názvy složek začínající na „.“ jsou skryté

en: File names starting with a “.” are hidden
cs: Názvy souborů začínající na „.“ jsou skryté

en: A folder with that name already exists
cs: Složka s tímto názvem již existuje

en: A file with that name already exists
cs: Soubor s tímto názvem již existuje

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Open
cs: _Otevřít

en: _Save
cs: _Uložit

en: The session bus is not available
cs: Sběrnice sezení není dostupná

en: Select which types of files are shown
cs: Výběr zobrazených typů souborů

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
cs: %1$s na %2$s

en: Type name of new folder
cs: Napište název nové složky

en: The folder could not be created
cs: Složku nelze vytvořit

en: You need to choose a valid filename.
cs: Vybraný název souboru musí být platný.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
cs: V %s nelze vytvořit soubor, jelikož se nejedná o složku

en: Cannot create file as the filename is too long
cs: Nelze vytvořit soubor, protože název je příliš dlouhý

en: Try using a shorter name.
cs: Zkuste použít kratší název.

en: You may only select folders
cs: Vybírat můžete jen složky

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
cs: Položka, kterou jste vybrali, není složka. Zkuste použít jinou.

en: Invalid file name
cs: Neplatný název souboru

en: The folder contents could not be displayed
cs: Obsah složky nelze zobrazit

en: The file could not be deleted
cs: Soubor nelze smazat

en: The file could not be moved to the Trash
cs: Soubor nelze přesunout do koše

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
cs: Jste si jisti, že chcete trvale smazat „%s“?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
cs: Pokud smažete položku, bude natrvalo ztracena.

en: _Delete
cs: _Smazat

en: The file could not be renamed
cs: Soubor nemohl být přejmenován.

en: Could not select file
cs: Nelze vybrat soubor

en: Grid View
cs: Zobrazení v mřížce

en: List View
cs: Zobrazení v seznamu

en: _Visit File
cs: Podí_vat se na tento soubor

en: _Open With File Manager
cs: _Otevřít pomocí správce souborů

en: _Copy Location
cs: _Kopírovat umístění

en: _Add to Bookmarks
cs: _Přidat mezi záložky

en: _Rename
cs: Př_ejmenovat

en: _Move to Trash
cs: Pře_sunout do koše

en: Show _Hidden Files
cs: Zobrazovat _skryté soubory

en: Sort _Folders Before Files
cs: _Složky řadit před soubory

en: Unknown
cs: Neznámé

en: Home
cs: Domů

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
cs: Umístění

note: Label
en: _Name:
cs: _Název:

en: Searching in %s
cs: Hledá se v %s

en: Searching
cs: Hledá se

en: Enter location or URL
cs: Zadat umístění nebo URL

en: Modified
cs: Změněno

en: Could not read the contents of %s
cs: Nelze přečíst obsah %s

en: Could not read the contents of the folder
cs: Nelze přečíst obsah složky

note: Translators: see g_date_time_format() for details on the format
en: %H:%M
cs: %k∶%M

en: Yesterday
cs: Včera

en: %-e %b
cs: %-e. %b

en: %-e %b %Y
cs: %-e. %B %Y

en: Audio
cs: Zvuk

en: Image
cs: Obrázek

en: Archive
cs: Archiv

en: Markup
cs: Formátovaný text

en: Contacts
cs: Kontakty

en: Calendar
cs: Kalendář

en: Document
cs: Dokument

en: Presentation
cs: Prezentace

en: Spreadsheet
cs: Tabulka

en: You do not have access to the specified folder.
cs: Do zadané složky nemáte přístup.

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
cs: Soubor nazvaný „%s“ již existuje. Chcete jej nahradit?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
cs: V „%s“ již tento soubor existuje. Jeho nahrazením přepíšete celý jeho obsah.

en: _Replace
cs: Na_hradit

en: Could not send the search request
cs: Nelze odeslat vyhledávací požadavek

en: Accessed
cs: Otevřeno

en: _Size
cs: Veliko_st

en: T_ype
cs: T_yp

en: _Time
cs: Č_as

en: Name
cs: Název

en: Size
cs: Velikost

en: Type
cs: Typ

en: Pick Files
cs: Výběr souborů

en: Pick a File
cs: Výběr souboru

en: Save a File
cs: Uložení souboru

en: _Select
cs: _Vybrat

en: Select Folders
cs: Výběr složek

en: Select a Folder
cs: Výběr složky

en: Encoding
cs: Kódování

en: Line Ending
cs: Konec řádku

en: Unspecified
cs: Blíže neurčeno

en: Change Font Features
cs: Změnit vlastnosti fontu

[ctx: Font variation axis]
en: Width
cs: Šířka

[ctx: Font variation axis]
en: Weight
cs: Tloušťka

[ctx: Font variation axis]
en: Italic
cs: Kurzíva

[ctx: Font variation axis]
en: Slant
cs: Skloněné

[ctx: Font variation axis]
en: Optical Size
cs: Optická velikost

[ctx: Font feature value]
en: Default
cs: Výchozí

[ctx: Font feature value]
en: Enable
cs: Zapnuto

en: Default
cs: Výchozí

en: Ligatures
cs: Slitky

en: Letter Case
cs: Velikost písmen

en: Number Case
cs: Velikost číslic

en: Number Spacing
cs: Rozestup číslic

en: Numeric Extras
cs: Číselné doplňky

en: Fractions
cs: Zlomky

en: Style Variations
cs: Varianty stylů

en: Character Variations
cs: Varianty znaků

en: OpenGL context creation failed
cs: Vytvoření kontextu GL selhalo

en: Close
cs: Zavřít

en: Close the infobar
cs: Zavřít informační lištu

en: Cu_t
cs: _Vyjmout

en: _Paste
cs: V_ložit

en: Select _All
cs: Vybr_at vše

en: _Open Link
cs: _Otevřít odkaz

en: Copy _Link Address
cs: Ko_pírovat adresu odkazu

en: _Copy URL
cs: _Kopírovat URL

en: Invalid URI
cs: Neplatné URI

[ctx: long time format]
note: hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "9:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds. You may change ":" to * the separator that your locale uses or use "%Id" instead * of "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d:%02d
cs: %d∶%02d∶%02d

[ctx: long time format]
note: -hour:minutes:seconds Translators: This is a time format, like "-9:05:02" for 9 * hours, 5 minutes, and 2 seconds playback remaining. You may * change ":" to the separator that your locale uses or use * "%Id" instead of "%d" if your locale uses localized digits.
en: -%d:%02d:%02d
cs: -%d∶%02d∶%02d

[ctx: short time format]
note: -minutes:seconds Translators: This is a time format, like "-5:02" for 5 * minutes and 2 seconds playback remaining. You may change * ":" to the separator that your locale uses or use "%Id" * instead of "%d" if your locale uses localized digits.
en: -%d:%02d
cs: -%d∶%02d

[ctx: short time format]
note: minutes:seconds Translators: This is a time format, like "5:02" for 5 * minutes and 2 seconds. You may change ":" to the * separator that your locale uses or use "%Id" instead of * "%d" if your locale uses localized digits.
en: %d:%02d
cs: %d∶%02d

[ctx: media controls tooltip]
en: Stop
cs: Zastavit

[ctx: media controls tooltip]
en: Play
cs: Přehrát

en: _OK
cs: _Budiž

en: _No
cs: _Ne

en: _Yes
cs: _Ano

en: Co_nnect
cs: _Připojit

en: Connect As
cs: Připojit se jako

en: _Anonymous
cs: _Anonymní

en: Registered U_ser
cs: Regi_strovaný uživatel

en: _Username
cs: _Uživatelské jméno

en: _Domain
cs: _Doména

en: Volume type
cs: Typ svazku

en: _Hidden
cs: _Skrytý

en: _Windows system
cs: Systém _Windows

en: _Password
cs: _Heslo

en: Forget password _immediately
cs: Zapo_menout heslo okamžitě

en: Remember password until you _logout
cs: Pamat_ovat si heslo až do odhlášení

en: Remember _forever
cs: Pama_tovat si navždy

en: Unknown Application (PID %d)
cs: Neznámá aplikace (PID %d)

note: Use GTK_DIALOG_DESTROY_WITH_PARENT here since the parent dialog can be * indeed be destroyed via the GMountOperation::abort signal... for example, * this is triggered if the user yanks the device while we are showing * the dialog...
en: Unable to end process
cs: Není možné ukončit proces

en: _End Process
cs: Ukončit proc_es

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
cs: Nelze zabít proces s PID %d. Operace není implementována.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
cs: Stránkování terminálu

en: Top Command
cs: Příkaz top

en: Cannot end process with PID %d: %s
cs: Nelze ukončit proces s PID %d: %s

en: GTK could not find a media module. Check your installation.
cs: GTK se nezdařilo najít multimediální modul. Zkontrolujte svoji instalaci.

en: Previous tab
cs: Předchozí karta

en: Next tab
cs: Následující karta

en: Page %u
cs: Stránka %u

en: Not a valid page setup file
cs: Neplatný soubor vzhledu stránky

en: Manage Custom Sizes…
cs: Správa vlastních velikostí…

en: _Apply
cs: _Použít

en: Any Printer
cs: Libovolná tiskárna

en: For portable documents
cs: Pro přenositelné dokumenty

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
cs: Okraje:
     Levý: %s %s
     Pravý: %s %s
     Horní: %s %s
     Dolní: %s %s

en: Page Setup
cs: Vzhled stránky

en: Hide Text
cs: Skrýt text

en: Show Text
cs: Zobrazit text

en: Caps Lock is on
cs: Funkce Caps Lock je zapnuta

en: _Show Text
cs: _Zobrazit text

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
cs: Otevřít %s

en: Recent
cs: Naposledy použité

en: Recent files
cs: Naposledy použité soubory

en: Starred
cs: Oblíbené

en: Starred files
cs: Oblíbené soubory

en: Open your personal folder
cs: Otevřít osobní složku

en: Desktop
cs: Pracovní plocha

en: Open the contents of your desktop in a folder
cs: Otevřít obsah vaší plochy ve složce

en: Enter Location
cs: Zadat umístění

en: Manually enter a location
cs: Vložit umístění ručně

en: Trash
cs: Koš

en: Open the trash
cs: Otevřít koš

en: Mount and open “%s”
cs: Připojit a otevřít „%s“

en: Open the contents of the file system
cs: Otevřít obsah systému souborů

en: New bookmark
cs: Nová záložka

en: Add a new bookmark
cs: Přidat novou záložku

en: Other Locations
cs: Další umístění

en: Show other locations
cs: Zobrazit další umístění

en: Unable to start “%s”
cs: Není možné spustit „%s“

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
cs: Chyba odemykání „%s“

en: Unable to access “%s”
cs: Není možné přistoupit k „%s“

en: This name is already taken
cs: Název je již použit

en: Unable to unmount “%s”
cs: Není možné odpojit „%s“

en: Unable to stop “%s”
cs: Není možné zastavit „%s“

en: Unable to eject “%s”
cs: Není možné vysunout „%s“

en: Unable to eject %s
cs: Nezdařilo se vysunout %s

en: Unable to poll “%s” for media changes
cs: Není možné zkontrolovat „%s“ ohledně změny média

en: Open in New _Tab
cs: Otevřít v nové kar_tě

en: Open in New _Window
cs: Otevřít v no_vém okně

en: _Add Bookmark
cs: _Přidat záložku

en: _Remove
cs: O_dstranit

en: _Mount
cs: _Připojit

en: _Unmount
cs: _Odpojit

en: _Eject
cs: V_ysunout

en: _Detect Media
cs: _Rozpoznat médium

en: _Start
cs: _Spustit

en: _Power On
cs: _Zapnout

en: _Connect Drive
cs: _Připojit jednotku

en: _Start Multi-disk Device
cs: _Spustit zařízení s více disky

en: _Unlock Device
cs: _Odemknout zařízení

en: _Stop
cs: _Zastavit

en: _Safely Remove Drive
cs: _Bezpečně odebrat jednotku

en: _Disconnect Drive
cs: _Odpojit jednotku

en: _Stop Multi-disk Device
cs: _Zastavit zařízení s více disky

en: _Lock Device
cs: U_zamknout zařízení

en: Computer
cs: Počítač

en: Remove server
cs: Odstranit server

en: Searching for network locations
cs: Hledají se síťová umístění

en: No network locations found
cs: Nebyla nalezena žádná síťová umístění.

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
cs: Nelze přistoupit k umístění

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
cs: _Připojit

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
cs: Není možné odpojit svazek

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
cs: Zruši_t

en: File Transfer Protocol
cs: FTP

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
cs: ftp:// nebo ftps://

en: Network File System
cs: NFS

en: SSH File Transfer Protocol
cs: SFTP

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
cs: sftp:// nebo ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
cs: dav:// nebo davs://

en: _Disconnect
cs: _Odpojit

en: _Connect
cs: _Připojit

en: Unable to get remote server location
cs: Nelze získat umístění vzdáleného serveru

en: Networks
cs: Sítě

en: On This Computer
cs: V tomto počítači

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
cs[0]: Dostupný %s/%s
cs[1]: Dostupné %s/%s
cs[2]: Dostupných %s/%s

en: Disconnect
cs: Odpojit

en: Unmount
cs: Odpojit

[ctx: Print job priority]
en: Urgent
cs: Naléhavá

[ctx: Print job priority]
en: High
cs: Vysoká

[ctx: Print job priority]
en: Medium
cs: Střední

[ctx: Print job priority]
en: Low
cs: Nízká

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
cs: Před

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
cs: Za

en: Print at
cs: Vytisknout

en: Print at time
cs: Vytisknout v určený čas

[ctx: print option]
en: Borderless
cs: Bez okrajů

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
cs: Pozastaveno ; Úlohy se odmítají

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
cs: Přerušeno

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
cs: Úlohy se odmítají

en: Username:
cs: Uživatelské jméno:

en: Password:
cs: Heslo:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
cs: Je vyžadováno ověření, aby bylo možné vytisknout dokument „%s“ na tiskárně %s

en: Authentication is required to print a document on %s
cs: Je vyžadováno ověření, aby bylo možné vytisknout dokument na %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
cs: Je vyžadováno ověření, aby bylo možné získat atributy úlohy „%s“

en: Authentication is required to get attributes of a job
cs: Je vyžadováno ověření, aby bylo možné získat atributy úlohy

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
cs: Je vyžadováno ověření, aby bylo možné získat atributy tiskárny %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
cs: Je vyžadováno ověření, aby bylo možné získat atributy tiskárny

en: Authentication is required to get default printer of %s
cs: Je vyžadováno ověření, aby bylo možné získat výchozí tiskárnu %s

en: Authentication is required to get printers from %s
cs: Je vyžadováno ověření, aby bylo možné získat tiskárny z %s

en: Authentication is required to get a file from %s
cs: Je vyžadováno ověření, aby bylo možné získat soubor z %s

en: Authentication is required on %s
cs: Na %s je vyžadováno ověření

en: Domain:
cs: Doména:

en: Authentication is required to print document “%s”
cs: Je vyžadováno ověření, aby bylo možné vytisknout dokument „%s“

en: Authentication is required to print this document on printer %s
cs: Je vyžadováno ověření, aby bylo možné tento dokument vytisknout na tiskárně %s

en: Authentication is required to print this document
cs: Je vyžadováno ověření, aby bylo možné tento dokument vytisknout

en: Printer “%s” is low on toner.
cs: Tiskárně „%s“ dochází toner.

en: Printer “%s” has no toner left.
cs: Tiskárně „%s“ došel toner.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
cs: Tiskárně „%s“ dochází vývojka.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
cs: Tiskárně „%s“ došla vývojka.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
cs: Tiskárně „%s“ dochází zásoba alespoň jednoho popisovače.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
cs: Tiskárně „%s“ došla zásoba alespoň jednoho popisovače.

en: The cover is open on printer “%s”.
cs: Na tiskárně „%s“ je otevřen kryt.

en: The door is open on printer “%s”.
cs: Na tiskárně „%s“ jsou otevřena dvířka.

en: Printer “%s” is low on paper.
cs: Tiskárně „%s“ dochází papír.

en: Printer “%s” is out of paper.
cs: Tiskárně „%s“ došel papír.

en: Printer “%s” is currently offline.
cs: Tiskárna „%s“ není v tomto okamžiku připojena.

en: There is a problem on printer “%s”.
cs: Na tiskárně „%s“ se vyskytla chyba.

[ctx: printing option]
en: Two Sided
cs: Oboustranný

[ctx: printing option]
en: Paper Type
cs: Typ papíru

[ctx: printing option]
en: Paper Source
cs: Zdroj papíru

[ctx: printing option]
en: Output Tray
cs: Výstupní zásobník

[ctx: printing option]
en: Resolution
cs: Rozlišení

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
cs: Předběžné filtrování GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
cs: Jednostranný

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
cs: Delší okraj (standardní)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
cs: Kratší okraj (otočené)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
cs: Automatický výběr

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
cs: Výchozí podle tiskárny

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
cs: Vložit pouze fonty GhostScript

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
cs: Převést na PS, úroveň 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
cs: Převést na PS, úroveň 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
cs: Bez předběžného filtrování

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
cs: Různé

[ctx: sides]
en: One Sided
cs: Jednostranný

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
cs: Delší okraj (standardní)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
cs: Kratší okraj (otočení)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
cs: Horní zásobník

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
cs: Prostřední zásobník

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
cs: Spodní zásobník

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
cs: Boční zásobník

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
cs: Levý zásobník

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
cs: Pravý zásobník

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
cs: Středový zásobník

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
cs: Zadní zásobník

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
cs: Zásobník lícem nahoru

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
cs: Zásobník lícem dolů

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
cs: Vysokokapacitní zásobník

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
cs: Třídička %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
cs: Poštovní schránka %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
cs: Moje poštovní schránka

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
cs: Zásobník %d

en: Printer Default
cs: Výchozí pro tiskárnu

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c)
en: Left to right, top to bottom
cs: Zleva doprava, shora dolů

en: Left to right, bottom to top
cs: Zleva doprava, zdola nahoru

en: Right to left, top to bottom
cs: Zprava doleva, shora dolů

en: Right to left, bottom to top
cs: Zprava doleva, zdola nahoru

en: Top to bottom, left to right
cs: Shora dolů, zleva doprava

en: Top to bottom, right to left
cs: Shora dolů, zprava doleva

en: Bottom to top, left to right
cs: Zdola nahoru, zleva doprava

en: Bottom to top, right to left
cs: Zdola nahoru, zprava doleva

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
cs: Priorita úlohy

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
cs: Účtovací informace

[ctx: cover page]
note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
cs: Žádná

[ctx: cover page]
en: Classified
cs: Utajované

[ctx: cover page]
en: Confidential
cs: Důvěrné

[ctx: cover page]
en: Secret
cs: Tajné

[ctx: cover page]
en: Standard
cs: Standardní

[ctx: cover page]
en: Top Secret
cs: Přísně tajné

[ctx: cover page]
en: Unclassified
cs: Neutajované

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
cs: Stránek na list

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
cs: Řazení stránek

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
cs: Vytisknout

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
cs: Vytisknout v určený čas

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
cs: Vlastní %s×%s

[ctx: printer option]
note: TRANSLATORS: this is the ICC color profile to use for this job
en: Printer Profile
cs: Profil tiskárny

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
cs: Není k dispozici

en: output
cs: výstup

en: Print to File
cs: Tisknout do souboru

en: Pages per _sheet:
cs: St_ran na list:

en: File
cs: Soubor

en: _Output format
cs: _Výstupní formát

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
cs: Správa barev není k dispozici

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
cs: Žádný profil není k dispozici

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
cs: Neurčený profil

en: Authentication
cs: Ověření

en: _Remember password
cs: Pamat_ovat si heslo

en: Select a filename
cs: Vyberte soubor

en: Not available
cs: Nedostupné

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
cs: %s: úloha č. %d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
cs: Počáteční stav

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
cs: Připravuje se tisk

[ctx: print operation status]
en: Generating data
cs: Vytváření dat

[ctx: print operation status]
en: Sending data
cs: Odesílání dat

[ctx: print operation status]
en: Waiting
cs: Čeká se

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
cs: Blokováno původcem problému

[ctx: print operation status]
en: Printing
cs: Tiskne se

[ctx: print operation status]
en: Finished
cs: Hotovo

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
cs: Hotovo, došlo k chybě

en: Preparing %d
cs: Připravuje se %d

en: Preparing
cs: Připravuje se

en: Printing %d
cs: Tiskne se %d

en: Error creating print preview
cs: Chyba při vytváření náhledu tisku

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
cs: Nejpravděpodobnější příčinou je nemožnost vytvoření dočasného souboru.

note: window
en: Print
cs: Tisk

en: Application
cs: Aplikace

en: Printer offline
cs: Tiskárna není připojena

en: Out of paper
cs: Došel papír

en: Need user intervention
cs: Je potřeba zásah uživatele

en: Custom size
cs: Vlastní velikost

en: No printer found
cs: Nebyla nalezena žádná tiskárna

en: Invalid argument to CreateDC
cs: Neplatný argument ke CreateDC

en: Error from StartDoc
cs: Chyba ze StartDoc

en: Not enough free memory
cs: Nedostatek volné paměti

en: Invalid argument to PrintDlgEx
cs: Neplatný argument pro PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
cs: Neplatný ukazatel na PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
cs: Neplatná obsluha na PrintDlgEx

en: Unspecified error
cs: Neurčená chyba

en: Pre_view
cs: Náhl_ed

en: _Print
cs: _Tisk

en: Getting printer information failed
cs: Získávání informací o tiskárně selhalo

en: Getting printer information…
cs: Získávají se informace o tiskárně…

en: Page Ordering
cs: Řazení stran

en: Left to right
cs: Zleva doprava

en: Right to left
cs: Zprava doleva

en: Top to bottom
cs: Shora dolů

en: Bottom to top
cs: Zdola nahoru

[ctx: progress bar label]
en: %.0f %%
cs: %.0f %%

en: Unable to find an item with URI “%s”
cs: Nelze nalézt položku s adresou URI „%s“

en: Unable to move the item with URI “%s” to “%s”
cs: Nelze přesunout položku s adresou URI „%s“ do „%s“

en: No registered application with name “%s” for item with URI “%s” found
cs: Nenalezena žádná registrovaná aplikace s názvem „%s“ pro položku s URI „%s“

en: Clear Entry
cs: Vymazat položku

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
cs: P

en: _Show All
cs: Zobrazit _všechny

en: Two finger pinch
cs: Semknutí dvou prstů

en: Two finger stretch
cs: Roztažení dvou prstů

en: Rotate clockwise
cs: Otočení po směru hodinových ručiček

en: Rotate counterclockwise
cs: Otočení proti směru hodinových ručiček

en: Two finger swipe left
cs: Máchnutí dvěma prsty doleva

en: Two finger swipe right
cs: Máchnutí dvěma prsty doprava

en: Swipe left
cs: Máchnutí doleva

en: Swipe right
cs: Máchnutí doprava

note: Translators: This is placeholder text for the search entry in the shortcuts window
en: Search Shortcuts
cs: hledat zkratku

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in normal mode
en: Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in search mode
en: Search Results
cs: Výsledky hledání

en: No Results Found
cs: Nebyly nalezeny žádné výsledky

en: Try a different search
cs: Zkuste zadat jiný termín k vyhledání

[ctx: accessibility]
en: Sidebar
cs: Postranní panel

en: Change di_rection
cs: Změnit smě_r

en: Insert _Emoji
cs: Vložit _Emodži

[ctx: Encoding name]
en: Automatically Detected
cs: Automaticky zjištěné

[ctx: Encoding name]
en: Western
cs: Západní

[ctx: Encoding name]
en: Central European
cs: Středoevropské

[ctx: Encoding name]
en: South European
cs: Jihoevropské

[ctx: Encoding name]
en: Baltic
cs: Baltské

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic
cs: Azbuka

[ctx: Encoding name]
en: Arabic
cs: Arabské

[ctx: Encoding name]
en: Greek
cs: Řecké

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew Visual
cs: Hebrejské vizuální

[ctx: Encoding name]
en: Turkish
cs: Turecké

[ctx: Encoding name]
en: Nordic
cs: Nordické

[ctx: Encoding name]
en: Thai
cs: Thajské

[ctx: Encoding name]
en: Celtic
cs: Keltské

[ctx: Encoding name]
en: Romanian
cs: Rumunské

[ctx: Encoding name]
en: Armenian
cs: Arménské

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Traditional
cs: Tradiční čínské

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Russian
cs: Azbuka/ruské

[ctx: Encoding name]
en: Japanese
cs: Japonské

[ctx: Encoding name]
en: Korean
cs: Korejské

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Simplified
cs: Zjednodušené čínské

[ctx: Encoding name]
en: Georgian
cs: Gruzínské

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew
cs: Hebrejské

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Ukrainian
cs: Azbuka/ukrajinské

[ctx: Encoding name]
en: Vietnamese
cs: Vietnamské

[ctx: Line ending name]
en: Unchanged
cs: Beze změny

en: _Undo
cs: _Zpět

en: _Redo
cs: Zn_ovu

en: Do you want to use GTK Inspector?
cs: Chcete použít Inspectora GTK?

en: GTK Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK application. Using it may cause the application to break or crash.
cs: Inspektor GTK je interaktivní ladicí program, který umožňuje prozkoumat a změnit vnitřní strukturu jakékoliv aplikace GTK. Použití tohoto programu může vést k přerušení běhu nebo pádu aplikace.

en: Don’t show this message again
cs: Tuto zprávu znovu nezobrazovat

en: Minimize
cs: Minimalizovat

en: Minimize the window
cs: Minimalizovat okno

en: Maximize
cs: Maximalizovat

en: Maximize the window
cs: Maximalizovat okno

en: Close the window
cs: Zavřít okno

en: Restore
cs: Obnovit

en: Description
cs: Popis

en: Bounds
cs: Rozměry

en: Object Path
cs: Cesta k objektu

en: Interface
cs: Rozhraní

en: Attribute
cs: Atribut

en: Value
cs: Hodnota

en: Activate
cs: Aktivovat

en: Set State
cs: Nastavený stav

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Parameter Type
cs: Typ parametru

en: State
cs: Stav

en: Show
cs: Zobrazovat

en: Hover to load
cs: Načíst najetím ukazatele

[ctx: clipboard]
en: empty
cs: prázdná

[ctx: clipboard]
en: local
cs: místní

[ctx: clipboard]
en: remote
cs: vzdálená

en: Drag and hold here
cs: Táhni a upusť zde

en: Clipboard
cs: Schránka

en: Primary
cs: Hlavní

[ctx: event phase]
en: None
cs: Nic

[ctx: event phase]
en: Capture
cs: Zachytit

[ctx: event phase]
en: Bubble
cs: Bublina

[ctx: event phase]
en: Target
cs: Cíl

[ctx: propagation limit]
en: Native
cs: Přirozené

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK.
cs: Zde můžete napsat jakékoliv pravidlo CSS podporované v GTK.

en: You can temporarily disable this custom CSS by clicking on the “Pause” button above.
cs: Tento vlastní CSS můžete dočasně zakázat kliknutím výše na tlačítko „Pozastavit“.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
cs: Změny jsou požity okamžitě a globálně, pro celou aplikaci.

en: Saving CSS failed
cs: Uložení CSS selhalo

en: Disable this custom CSS
cs: Vypnout toto vlastní CSS

en: Save the current CSS
cs: Uložit aktuální CSS

en: Show deprecations
cs: Zobrazit zastarání

en: Style Classes
cs: Třídy stylů

en: CSS Property
cs: Vlastnost CSS

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
cs: Kontext IM je napevno nastaven pomocí GTK_IM_MODULE

[ctx: GL renderer]
en: None
cs: Žádný

[ctx: GL version]
en: Unknown
cs: Neznámé

[ctx: Vulkan device]
en: None
cs: žádné

en: Copy to clipboard as gitlab markdown
cs: Zkopírovat do schránky jako gitlab markdown

en: Operating System
cs: Operační systém

en: GTK Version
cs: Verze GTK

en: GDK Backend
cs: Podpůrná vrstva GDK

en: GSK Renderer
cs: Vykreslování GSK

en: Pango Fontmap
cs: Mapa fontu Pango

en: Media Backend
cs: Podpůrná vrstva multimédií

en: Input Method
cs: Vstupní metoda

en: Accessibility Backend
cs: Podpůrná vrstva přístupnosti

en: Application ID
cs: ID aplikace

en: Resource Path
cs: Cesta k prostředkům

en: Prefix
cs: Předpona

en: Environment
cs: Prostředí

en: Display
cs: Displej

en: RGBA Visual
cs: Vizuální RGBA

en: Composited
cs: Kompozitní

en: Protocols
cs: Protokoly

en: GL Renderer
cs: Vykreslování GL

en: GL Vendor
cs: Výrobce GL

en: GL Version
cs: Verze GL

en: GL Backend Vendor
cs: Výrobce podpůrné vrstvy GL

en: GL Backend Version
cs: Verze podpůrné vrstvy GL

en: GL Full Version
cs: Celá verze GL

en: GLSL Version
cs: Verze GLSL

en: GL Extensions
cs: Rozšíření GL

en: EGL Extensions
cs: Rozšíření EGL

en: GL Features
cs: Funkce GL

en: Vulkan Device
cs: Zařízení Vulkan

en: Vulkan API Version
cs: Verze API Vulkan

en: Vulkan Driver Version
cs: Verze ovladače Vulkan

en: Vulkan Layers
cs: Vrstvy Vulkan

en: Vulkan Extensions
cs: Rozšíření Vulkan

en: Vulkan Features
cs: Funkce Vulkan

en: Unnamed section
cs: Sekce bez názvu

en: Label
cs: Popisek

en: Action
cs: Akce

en: Target
cs: Cíl

en: Icon
cs: Ikona

en: Address
cs: Adresa

en: Reference Count
cs: Počet odkazů

en: Direction
cs: Směr

en: Buildable ID
cs: Sestavitelné ID

en: Mnemonic Label
cs: Popisek s horkou klávesou

en: Request Mode
cs: Režim požadavků

en: Measure map
cs: Mapa měření

en: Expand
cs: Rozbalit

en: Baseline
cs: Účaří

en: Surface
cs: Povrch

en: Properties
cs: Vlastnosti

en: Renderer
cs: Vykreslování

en: Frame Clock
cs: Časování snímků

en: Tick Callback
cs: Zpětné volání tiku hodin

en: Frame Count
cs: Počet snímků

en: Frame Rate
cs: Snímková rychlost

en: Scale
cs: Škálovat

en: Color state
cs: Stav barvy

en: Mapped
cs: Namapováno

en: Realized
cs: Realizováno

en: Is Toplevel
cs: Je nejvyšší úrovně

en: Child Visible
cs: Viditelnost potomka

en: Pointer: %p
cs: Ukazatel: %p

note: Translators: %s is a type name, for example * GtkPropertyExpression with value \"2.5\"
en: %s with value "%s"
cs: %s s hodnotou „%s“

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with type GObject
en: %s with type %s
cs: %s s typem %s

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkObjectExpression for GtkStringObject 0x23456789
en: %s for %s %p
cs: %s pro %s %p

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with value type: gchararray
en: %s with value type %s
cs: %s s typem hodnoty %s

en: Uneditable property type: %s
cs: Neupravitelný typ vlastnosti: %s

[ctx: column number]
en: None
cs: Žádný

en: Attribute:
cs: Atribut:

en: Column:
cs: Sloupec:

note: Translators: %s is a type name, for example * Action from 0x2345678 (GtkApplicationWindow)
en: Action from: %p (%s)
cs: Akce od %p (%s)

en: Reset
cs: Původní

[ctx: GtkSettings source]
en: Default
cs: Výchozí

[ctx: GtkSettings source]
en: Theme
cs: Motiv

[ctx: GtkSettings source]
en: XSettings
cs: Nastavení X

[ctx: GtkSettings source]
en: Application
cs: Aplikace

[ctx: GtkSettings source]
en: Unknown
cs: Neznámo

en: Source:
cs: Zdroj:

en: Defined At
cs: Definováno v

en: Saving RenderNode failed
cs: Uložení RenderNode selhalo

en: Recording Options
cs: Možnosti nahrávání

en: Record events
cs: Nahrávat události

en: Add debug nodes
cs: Přidal ladicí uzly

en: Highlight event sequences
cs: Zvýrazňovat posloupnosti událostí

en: Record frames
cs: Nahrávat snímky

en: Clear recorded frames
cs: Vymazat nahrané snímky

en: Use a dark background
cs: Používat tmavé pozadí

en: Save selected node
cs: Uložit vybraný uzel

en: Copy to clipboard
cs: Zkopírovat do schránky

en: Property
cs: Vlastnost

en: Path
cs: Cesta

en: Count
cs: Počet

en: Name:
cs: Název:

en: Type:
cs: Typ:

en: Size:
cs: Velikost:

en: Trigger
cs: Spouštěč

[ctx: sizegroup mode]
en: None
cs: Žádný

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
cs: Vodorovný

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
cs: Svislý

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
cs: Obojí

en: Mode
cs: Režim

en: GLib must be configured with -Dbuildtype=debug
cs: GLib musí být nakonfigurována s -Dbuildtype=debug

en: Self 1
cs: Vlastní 1

en: Cumulative 1
cs: Kumulatnivní 1

en: Self 2
cs: Vlastní 2

en: Cumulative 2
cs: Kumulativní 2

en: Self
cs: Vlastní

en: Cumulative
cs: Kumulativní

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
cs: Povolte statistiky pomocí GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Remove %s
cs: Odstranit %s

en: Add
cs: Přidat

en: Show data
cs: Zobrazit data

en: Hierarchy
cs: Hierarchie

en: Implements
cs: Implementuje

en: GTK Theme
cs: Motiv GTK

en: System Color Scheme
cs: Barevné schéma systému

en: Unsupported
cs: Nepodporováno

en: Dark
cs: Tmavé

en: Light
cs: Světlé

en: System Contrast
cs: Systémový kontrast

en: No Preference
cs: Bez preference

en: More
cs: Více

en: Less
cs: Méně

en: Cursor Theme
cs: Motiv kurzoru

en: Cursor Size
cs: Velikost kurzoru

en: Icon Theme
cs: Motiv ikon

en: Text Direction
cs: Směr textu

note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Left-to-Right
    Right-to-Left
cs: Zleva doprava
    Zprava doleva

en: Animations
cs: Animace

en: Slowdown
cs: Zpomalení

en: Rendering
cs: Vykreslování

[ctx: Font rendering]
note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Automatic
    Manual
cs: Automatické
    Ruční

en: Show Framerate
cs: Zobrazit snímkovou rychlost

en: Show Graphic Updates
cs: Zobrazovat aktualizace grafiky

en: Tints all the places where the current renderer uses Cairo instead of the GPU.
cs: Obarví všechna místa, kde aktuální vykreslování používá Cairo namísto GPU.

en: Show Cairo Rendering
cs: Zobrazovat vykreslování Cairo

en: Show Baselines
cs: Zobrazovat účaří

en: Show Layout Borders
cs: Zobrazovat hranice rozvržení

en: CSS Padding
cs: Odsazení CSS

en: CSS Border
cs: Ohraničení CSS

en: CSS Margin
cs: Okraje CSS

en: Widget Margin
cs: Okraje widgetu

en: Show Focus
cs: Zobrazovat zaměření

en: Show Accessibility warnings
cs: Zobrazovat upozornění přístupnosti

en: Show Touch UI
cs: Zobrazit dotykové rozhraní

en: Inspect Inspector
cs: Prozkoumat inspektora

en: Select an Object
cs: Vyberte objekt

en: Show Details
cs: Zobrazovat podrobnosti

en: Show all Objects
cs: Zobrazovat všechny objekty

en: Show all Resources
cs: Zobrazovat všechny prostředky

en: Collect Statistics
cs: Sbírat statistiky

en: Objects
cs: Objekty

en: Toggle Sidebar
cs: Zobrazit/skrýt postranní panel

en: Refresh action state
cs: Aktualizovat stav akce

en: Previous object
cs: Předchozí objekt

en: Child object
cs: Objekt potomka

en: Previous sibling
cs: Předchozí sourozenec

en: List Position
cs: Vypisovat pozici

en: Next sibling
cs: Následující sourozenec

en: Miscellaneous
cs: Různé

en: Layout
cs: Rozvržení

en: CSS Nodes
cs: Uzly CSS

en: Size Groups
cs: Sjednocené velikosti

en: Actions
cs: Akce

en: Menu
cs: Nabídka

en: Controllers
cs: Ovládací objekty

en: Magnifier
cs: Lupa

en: Accessibility
cs: Přístupnost

en: Global
cs: Globální

en: Information
cs: Informace

en: Settings
cs: Nastavení

en: Resources
cs: Prostředky

en: Statistics
cs: Statistiky

en: Logging
cs: Zaznamenávání

en: Recorder
cs: Záznam

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
cs: přístup ke všem alternativám

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
cs: formy nad základní glyf

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
cs: poziční značky nad základní glyf

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
cs: substituce nad základní glyf

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
cs: alternativní zlomky

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
cs: akhand

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
cs: formy pod základní glyf

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
cs: poziční značky pod základní glyf

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
cs: substituce pod základní glyf

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
cs: kontextové alternativy

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
cs: formy vyhovující velkým písmenům

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
cs: kompozice/dekompozice glyfů

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
cs: spojené formy po Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
cs: spojené formy

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
cs: kontextové slitky

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
cs: vystředěná interpunkce CJK

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
cs: rozestupy velkých písmen

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
cs: kontextové koncové tahy

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
cs: umisťování skloněných

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
cs: petitové kapitálky z kapitálek

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
cs: kapitálky z velkých písmen

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
cs: vzdálenosti

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
cs: volitelné slitky

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
cs: jmenovatelé

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
cs: beztečkové formy

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
cs: expertní formy

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
cs: alternativní glyfy pro konce řádků

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
cs: terminálové formy č. 2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
cs: terminálové formy č. 3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
cs: terminálové formy

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
cs: zploštělé formy diakritiky

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
cs: zlomky

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
cs: plné šířky

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
cs: poloviční formy

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
cs: formy s halant

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
cs: alternativní poloviční šířky

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
cs: historické formy

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
cs: vodorovné alternativy kana

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
cs: historické slitky

[ctx: OpenType layout]
en: Hangul
cs: hangul

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
cs: formy hodžó kandži

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
cs: poloviční šířky

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
cs: počáteční formy

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
cs: izolované formy

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
cs: kurzíva

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
cs: alternativy zarovnání

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
cs: formy JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
cs: formy JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
cs: formy JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
cs: formy JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
cs: podřezávání

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
cs: vystrčení vlevo

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
cs: standardní slitky

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
cs: počáteční formy jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
cs: verzálkové číslice

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
cs: lokalizované formy

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
cs: alternativy zleva doprava

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
cs: zleva doprava zrcadlené formy

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
cs: poziční značky vůči základnímu glyfu

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
cs: středové formy č. 2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
cs: středové formy

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
cs: matematické řecké

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
cs: poziční značky vůči značkám

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
cs: poziční značky přes substituce

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
cs: alternativní anotační formy

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
cs: formy NLC kandži

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
cs: formy nukta

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
cs: čitatelé

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
cs: skákavé číslice

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
cs: optické vystrčení

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
cs: řadové číslovky

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
cs: ornamenty

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
cs: proporcionální alternativní šířky

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
cs: petitové kapitálky

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
cs: proporcionální kana

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
cs: proporcionální číslice

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
cs: formy před základní glyf

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
cs: substituce před základní glyf

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
cs: formy za základní glyf

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
cs: substituce za základní glyf

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
cs: proporcionální šířky

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
cs: čtvrtkové šířky

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
cs: náhodnost

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
cs: vyžadované kontextové alternativy

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
cs: formy rakar

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
cs: vyžadované slitky

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
cs: formy reph

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
cs: vystrčení vpravo

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
cs: alternativy zprava doleva

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
cs: zprava doleva zrcadlené formy

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
cs: formy notace ruby

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
cs: vyžadovány alternativy u variant

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
cs: stylistické alternativy

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
cs: vědecké dolní indexy

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
cs: optická velikost

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
cs: kapitálky

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
cs: zjednodušené formy

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
cs: alternativní styly matematických indexů

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
cs: rozklad roztahovacích glyfů

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
cs: dolní index

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
cs: horní index

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
cs: koncové tahy

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
cs: nadpisy

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
cs: koncové formy jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
cs: tradiční formy pro jména

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
cs: tabulární číslice

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
cs: tradiční formy

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
cs: třetinové šířky

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
cs: jednotná velikost

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
cs: alternativní svislé metriky

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
cs: varianty vattu

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
cs: svislé psaní

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
cs: alternativní svislé poloviční metriky

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
cs: formy samohlásek jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
cs: svislé alternativy kana

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
cs: svislé podřezávání

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
cs: proporcionální alternativní svislé metriky

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
cs: svislé alternativy a otočení

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
cs: svislé alternativy pro otočení

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
cs: přeškrtnutá nula

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
cs: Obálka DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
cs: Obálka Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
cs: Obálka Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
cs: Obálka Choukei 4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
cs: Obálka Choukei 40

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
cs: hagaki (dopisnice)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
cs: Obálka kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
cs: Obálka kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
cs: Obálka kaku3

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
cs: Obálka kaku4

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
cs: Obálka kaku5

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
cs: Obálka kaku7

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
cs: Obálka kaku8

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
cs: oufuku (odpovědní dopisnice)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
cs: Obálka you4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
cs: Obálka you6

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
cs: Obálka 6×9

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
cs: Obálka 7×9

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
cs: Obálka 8×10

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
cs: Obálka 9×11

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
cs: Obálka 9×12

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
cs: Obálka a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
cs: Obálka c5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
cs: Index 4×6 (dopisnice)

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
cs: Obálka Monarch

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
cs: Obálka č. 10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
cs: Obálka č. 11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
cs: Obálka č. 12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
cs: Obálka č. 14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
cs: Obálka č. 9

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
cs: Osobní obálka

[ctx: paper size]
en: Wide Format
cs: Široký formát

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
cs: Obálka Invite

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
cs: Italská obálka

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
cs: Obálka Postfix

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
cs: Obálka prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
cs: Obálka prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
cs: Obálka prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
cs: Obálka prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
cs: Obálka prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
cs: Obálka prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
cs: Obálka prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
cs: Obálka prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
cs: Obálka prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
cs: Obálka prc9

en: Pages
cs: Stránky

en: About
cs: O aplikaci

en: Credits
cs: Zásluhy

en: System
cs: Systém

en: System Information
cs: Informace o systému

en: Select App
cs: Výběr aplikace

en: _View All Apps
cs: Zobrazit _všechny aplikace

en: _Find New Apps
cs: _Najít nové aplikace

en: No applications found.
cs: Nebyly nalezeny žádné aplikace.

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Services
cs: Služby

en: Hide %s
cs: Skrýt %s

en: Hide Others
cs: Skrýt ostatní

en: Show All
cs: Zobrazit všechny

en: Quit %s
cs: Ukončit %s

en: Undo
cs: Zpět

en: Redo
cs: Znovu

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Paste
cs: Vložit

en: Delete
cs: Smazat

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: _Window
cs: _Okno

en: _Finish
cs: _Hotovo

en: _Back
cs: _Zpět

en: _Next
cs: _Další

en: Select a Color
cs: Výběr barvy

en: Pick a color from the screen
cs: Vybrat barvu kdekoliv na obrazovce

en: The current color
cs: Aktuální barva

en: Hexadecimal color or color name
cs: Barvy vyjádřená názvem nebo šetnáctkovým číslem

en: Hue
cs: Tón

en: Alpha value
cs: Průhlednost

en: Saturation and value
cs: Sytost a jas

en: (None)
cs: (nic)

en: Search…
cs: hledat…

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
cs: Smajlíci a lidé

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
cs: Tělo a oblečení

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
cs: Zvířata a příroda

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
cs: Jídlo a pití

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
cs: Cestování a místa

[ctx: emoji category]
en: Activities
cs: Činnosti

[ctx: emoji category]
en: Objects
cs: Objekty

[ctx: emoji category]
en: Symbols
cs: Symboly

[ctx: emoji category]
en: Flags
cs: Vlajky

[ctx: emoji category]
en: Recent
cs: Naposledy použité

en: Create Folder
cs: Vytvořit složku

en: Remote location — only searching the current folder
cs: Vzádlené umístění — bude se prohledávat jen aktuální složka

en: Filter
cs: Filtr

en: Folder Name
cs: Název složky

en: _Create
cs: _Vytvořit

en: Select Font
cs: Výběr fontu

en: Search font name
cs: hledat název fontu

en: Filters
cs: Filtry

en: Filter by
cs: Filtrovat podle

en: Monospace
cs: S pevnou šířkou

en: Language
cs: Jazyk

en: Preview Font
cs: Náhled fontu

en: No Fonts Found
cs: Nenalezeny žádné fonty

en: Font Name
cs: Název fontu

en: Font Variation Axes
cs: Osy variace fontu

en: Font Features
cs: Vlastnosti fontu

[ctx: media controls]
en: Position
cs: Pozice

[ctx: media controls]
en: Volume
cs: Hlasitost

en: _Format for:
cs: _Formát pro:

en: _Paper size:
cs: Rozměry _papíru:

en: _Orientation:
cs: _Orientace:

en: Portrait
cs: Na výšku

en: Reverse portrait
cs: Obráceně na výšku

en: Landscape
cs: Na šířku

en: Reverse landscape
cs: Obráceně na šířku

en: Server Addresses
cs: Adresy serveru

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
cs: Adresa serveru sestává z předpony v podobě protokolu a adresy. Například:

en: Available Protocols
cs: Dostupné protokoly

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
cs: Nenalezeny žádné nedávno použité servery

en: Recent Servers
cs: Naposledy použité servery

en: No results found
cs: Nenalezeny žádné výsledky

en: Connect to _Server
cs: Připojit k _serveru

en: Enter server address…
cs: zadejte adresu serveru…

en: Show recent servers
cs: Zobrazit nedávno použité servery

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
cs: Stav

en: Range
cs: Rozsah

en: _All Pages
cs: _Všechny stránky

en: C_urrent Page
cs: Akt_uální stránku

en: Se_lection
cs: Vý_běr

en: Pag_es:
cs: St_ránky:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
cs: Určete jeden, nebo více, rozsahů stránek,
    např. 1-3, 7, 11

en: Copies
cs: Kopie

en: Copie_s:
cs: Počet _kopií:

en: C_ollate
cs: S_etřídit

en: _Reverse
cs: Ob_rátit pořadí

en: Page ordering preview
cs: Náhled pořadí stránek

en: General
cs: Obecné

en: T_wo-sided:
cs: O_boustranně:

en: Pages per _side:
cs: _Stran na stránku:

en: Page or_dering:
cs: Řazení s_tran:

en: _Only print:
cs: _Omezit tisk na:

en: All sheets
cs: Všechny listy

en: Even sheets
cs: Sudé listy

en: Odd sheets
cs: Liché listy

en: Sc_ale:
cs: _Měřítko:

en: Scale in percent
cs: Měřítko v procentech

en: Paper
cs: Papír

en: Paper _type:
cs: _Typ papíru:

en: Paper _source:
cs: Zd_roj papíru:

en: Output t_ray:
cs: Výstupní zá_sobník:

en: Or_ientation:
cs: Or_ientace:

en: Page layout preview
cs: Náhled rozvržení stránky

en: Job Details
cs: Podrobnosti o úloze

en: Pri_ority:
cs: Pri_orita:

en: _Billing info:
cs: Účtovací in_formace:

en: Print Document
cs: Dokument vytisknout

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
cs: _Nyní

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
cs: _V:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
cs: Určete čas tisku,
    např. 15:30, 11:46:30, 4

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
cs: Počkat na po_kyn

en: Hold the job until it is explicitly released
cs: Pozdržet úlohu, dokud nebude výslovně vyžádáno její pokračování

en: Add Cover Page
cs: Přidat krycí stránku

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
cs: _Před:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
cs: Z_a:

en: Job
cs: Úloha

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
cs: Kvalita obrázků

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
cs: Barva

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
cs: Dokončování

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Some of the settings in the dialog conflict
cs: Některá nastavení v dialogovém okně se navzájem vylučují

en: Play
cs: Přehrát

en: Output to this directory instead of cwd
cs: Výstup do tohoto adresáře namísto cwd

en: Generate debug output
cs: Generovat ladicí výstup

en: Invalid size %s
cs: Neplatná velikost %s

en: Can’t load file: %s
cs: Nezdařilo se načíst soubor: %s

en: Can’t save file %s: %s
cs: Nezdařilo se uložit soubor %s: %s

en: Usage:
      gtk4-builder-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
    
    Commands:
      validate     Validate the file
      simplify     Simplify the file
      enumerate    List all named objects
      preview      Preview the file
      render       Take a screenshot of the file
      screenshot   Take a screenshot of the file
cs: Použití:
      gtk4-builder-tool [PŘÍKAZ] [VOLBY…] SOUBOR
    
    Provádí různé úkoly se soubory GtkBuilder (.ui)
    
    Příkazy:
      validate      Ověřit soubor
      simplify      Zjednodušit soubor
      enumerate     Vypsat všechny pojmenované objekty
      preview       Náhled souboru
      render        Pořídit snímek obrazovky dle souboru
      screenshot    Pořídit snímek obrazovky dle souboru

en: FILE
cs: SOUBOR

en: Print all named objects.
cs: Vypíše všechny pojmenované objekty.

en: No object with ID '%s' found
cs: Žádný objekt s ID „%s“ nebyl nalezen

en: No previewable object found
cs: Nebyl nalezen žádný objekt, pro který je možné zobrazit náhled

en: Objects of type %s can't be previewed
cs: Pro objekty typu %s nelze zobrazit náhled

en: Preview only the named object
cs: Náhled pouze pojmenovaných objektů

en: Use style from CSS file
cs: Použít styl ze souboru CSS

en: Could not initialize windowing system
cs: Nezdařilo se inicializovat okenní systém

en: Preview the file.
cs: Zobrazí náhled souboru.

en: No .ui file specified
cs: Není určen žádný soubor .ui

en: Can only preview a single .ui file
cs: Je možné zobrazit náhled pouze jednoho souboru .ui

en: No object found
cs: Nenalezen žádný objekt

en: Objects of type %s can't be screenshot
cs: Pro objekty typu %s nelze pořídit snímek obrazovky

en: Failed to take a screenshot
cs: Nezdařilo se pořízení snímku obrazovky

en: File %s exists.
    Use --force to overwrite.
cs: Soubor %s již existuje.
    Použijte --force pro jeho přepsání.

en: Output written to %s.
cs: Výstup zapsán do %s.

en: Failed to save %s: %s
cs: Nezdařilo se uložení %s: %s

en: Screenshot only the named object
cs: Pořídit snímek obrazovky pouze s pojmenovanými objekty

en: Save as node file instead of png
cs: Uložit jako soubor uzlů namísto png

en: Overwrite existing file
cs: Přepsat existující soubor

en: FILE…
cs: SOUBOR…

en: Render a .ui file to an image.
cs: Vykreslit soubor .ui jako obrázek.

en: Can only render a single .ui file to a single output file
cs: Je možné vykreslit pouze jeden soubor .ui do jednoho výstupního souboru

en: %s:%d: Couldn’t parse value for property '%s': %s
cs: %s:%d: Nezdařilo se zpracovat hodnotu pro vlastnost „%s“: %s

en: Property %s not found
cs: Vlastnost %s nebyla nalezena

en: Packing property %s not found
cs: Vlastnost zabalení %s nebyla nalezena

en: Cell property %s not found
cs: Vlastnost buňky %s nebyla nalezena

en: Layout property %s not found
cs: Vlastnost rozložení %s nebyla nalezena

en: %s only accepts three children
cs: %s přijímá pouze tři podřízené objekty

en: %s only accepts one center child
cs: %s přijímá pouze jeden prostřední podřízený objekt

en: Unable to create temporary file: %s
cs: Nezdařilo se vytvořit dočasný soubor: %s

en: Can’t load “%s”: %s
cs: Nezdařilo se načíst „%s“: %s

en: Can’t parse “%s”: %s
cs: Nezdařilo se zpracovat „%s“: %s

en: Failed to read “%s”: %s
cs: Selhalo čtení „%s“: %s

en: Failed to write “%s”: “%s”
cs: Selhal zápis „%s“: „%s“

en: Replace the file
cs: Nahradit soubor

en: Convert from GTK 3 to GTK 4
cs: Převést z GTK 3 do GTK 4

en: Simplify the file.
cs: Zjednoduší soubor.

en: Can only simplify a single .ui file without --replace
cs: Bez --replace je pouze možné zjednodušit jeden soubor .ui

en: Failed to lookup template parent type %s
cs: Nepodařilo se vyhledat nadřazený typ šablony %s

en: Deprecated types:
cs: Zastaralé typy:

en: Failed to create an instance of the template type %s
cs: Nepodařilo se vytvořit instanci šablony typu %s

en: Validate the file.
cs: Ověří soubor.

en: Usage:
      gtk4-image-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE…
    
    Perform various tasks on images.
    
    Commands:
      compare      Show differences between two images
      convert      Convert the image to a different format or color state
      info         Show general information about the image
      relabel      Change the color state of the image without conversion
      show         Show the image
cs: Použití:
      gtk4-image-tool [PŘÍKAZ] [VOLBY…] SOUBOR…
    
    Provádí různé úkoly s obrázky.
    
    Příkazy:
      compare      Zobrazit rozdíly mezi dvěma obrázky
      convert      Převést obrázek do jiného formátu nebo stavu barvy
      info         Zobrazit obecné informace o obrázku
      relabel      Změnit stav barvy obrázku bez konverze
      show         Zobrazit obrázek

en: Output file
cs: Výstupní soubor

en: Compare two images
cs: Porovnat dva obrázky

en: No image file specified
cs: Není určen žádný soubor obrázku

en: Can only accept two image files
cs: Je možné přijmout pouze dva soubory obrázků

en: Could not save diff image to %s
cs: Nezdařilo se uložit obrázek rozdílu do %s

en: Differences witten to %s.
cs: Rozdíly zapsány do %s.

en: The images are different.
cs: Obrázky se liší.

en: No differences.
cs: Žádné rozdíly.

en: Format to use
cs: Jaký formát použít

en: FORMAT
cs: FORMÁT

en: Color state to use
cs: Jaký stav barvy použít

en: COLORSTATE
cs: STAVBARVY

en: Convert the image to a different format or color state.
cs: Převést obrázek do jiného formátu nebo stavu barvy.

en: Can only accept a single image file and output file
cs: Je možné přijmout pouze jeden soubor obrázku a výstupní soubor

en: Not a memory format: %s
    Possible values:
      %s
cs: Není formát paměti: %s
    Možné hodnoty:
      %s

en: Not a color state: %s
    Possible values:
      %s
cs: Není stav barvy: %s
    Možné hodnoty:
      %s

en: Can't specify both --color-state and --cicp
cs: Nelze zadat současně --color-state a --cicp

en: Format:
cs: Formát:

en: Color state:
cs: Stav barvy:

en: unknown
cs: neznámé

en: Provide information about the image.
cs: Poskytnout informace o obrázku.

en: Can only accept a single image file
cs: Je možné přijmout pouze jeden soubor obrázku

en: Change the color state of the image without conversion.
cs: Změnit stav barvy obrázku bez konverze.

en: Not a color state: %s
    Possible values: %s
cs: Není stav barvy: %s
    Možné hodnoty: %s

en: Don't add a titlebar
cs: Nepřidávat záhlaví okna

en: Show one or more images.
cs: Zobrazit jeden nebo více obrázků.

en: Error at %s: %s
cs: Chyba na %s: %s

en: Failed to load node file: %s
cs: Nezdařilo se načíst soubor uzlů: %s

en: Show program version
cs: Zobrazit verzi programu

note: Translators: this message will appear immediately after the usage string - Usage: COMMAND [OPTION…] <THIS_MESSAGE>
en: APPLICATION [URI…] — launch an APPLICATION
cs: APLIKACE [URI…] — spustit APLIKACI

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
cs: Spustit aplikaci (zadanou tak, jak je uvedená ve svém souboru .desktop),
    volitelně předat jako argument jednu nebo více adres URI.

en: Error parsing commandline options: %s
cs: Chyba při analýze voleb příkazové řádky: %s

en: Try “%s --help” for more information.
cs: Více informací viz „%s --help“.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
cs: %s: chybí název aplikace

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
cs: Vytváření AppInfo z ID není podporováno na jiných než unixových systémech

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
cs: %s: neexistuje žádná aplikace s názvem %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
cs: %s: chyba při spouštění aplikace: %s

en: Usage:
      gtk4-path-tool [COMMAND] [OPTION…] PATH
    
    Perform various tasks on paths.
    
    Commands:
      decompose    Decompose the path
      reverse      Reverse the path
      restrict     Restrict the path to a segment
      show         Display the path in a window
      render       Render the path as an image
      info         Print information about the path
cs: Použití:
      gtk4-path-tool [PŘÍKAZ] [VOLBY…] SOUBOR
    
    Provádí různé úkoly na cestách.
    
    Příkazy:
      decompose     Rozložit cestu
      reverse       Obrátit cestu
      restrict      Omezit cestu na segment
      show          Zobrazit cestu v okně
      render        Vykreslit cestu jako obrázek
      info          Vypsat informace o cestě

en: Allow quadratic Bézier curves
cs: Povolit kvadratické Bézierovy křivky

en: Allow cubic Bézier curves
cs: Povolit kubické Bézierovy křivky

en: Allow conic Bézier curves
cs: Povolit kónické Bézierovy křivky

en: PATH
cs: CESTA

en: Decompose a path.
cs: Rozložit cestu.

en: No paths given.
cs: Nebyly zadány žádné cesty.

en: That didn't work out.
cs: To se nepovedlo.

en: Print information about a path.
cs: Vypsat informace o cestě.

en: Path is empty.
cs: Cesta je prázdná.

en: Path is closed
cs: Cesta je uzavřená

en: Path length
cs: Délka cesty

en: %d contours
cs: %d vrstevnic

en: %d operations
cs: %d operací

en: %d lines
cs: %d čar

en: %d quadratics
cs: %d kvadratických křivek

en: %d cubics
cs: %d kubických křivek

en: %d conics
cs: %d kónických křivek

en: Fill the path (the default)
cs: Vyplnit cestu (výchozí)

en: Stroke the path
cs: Obtáhnout cestu

en: Show path points
cs: Zobrazit body cesty

en: Show control points
cs: Zobrazit body ovládání

en: The output file
cs: Výstupní soubor

en: Foreground color
cs: Barva popředí

en: COLOR
cs: BARVA

en: Background color
cs: Barva pozadí

en: Point color
cs: Barva bodu

en: Zoom level (number)
cs: Úroveň přiblížení (číslo)

en: VALUE
cs: HODNOTA

en: PATH…
cs: CESTA…

en: Fill rule (winding, even-odd)
cs: Pravidlo vyplnění (točité, sudé a liché)

en: Line width (number)
cs: Šířka čáry (číslo)

en: Line cap (butt, round, square)
cs: Zakončení čáry (rovný, oblý, čtvercový)

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel, arcs)
cs: Spoje čar (špičatý, špičatý s limitem, zakulacený, zkosený, obloukový)

en: Miter limit (number)
cs: Limit špičky (číslo)

en: Dash pattern (comma-separated numbers)
cs: Vzorek čárkování (čísla oddělená čárkou)

en: Dash offset (number)
cs: Posun čárkování (číslo)

en: Could not initialize windowing system
cs: Nezdařilo se inicializovat okenní systém

en: Render the path to a png image.
cs: Vykreslit cestu jako obrázek png.

en: Options related to filling
cs: Možnosti spojené s výplní

en: Show help for fill options
cs: Zobrazit nápovědu pro možnosti výplně

en: Options related to stroking
cs: Možnosti spojené s obtažením

en: Show help for stroke options
cs: Zobrazit nápovědu pro možnosti obtažení

en: No path specified
cs: Není určena žádná cesta

en: Can only render a single path
cs: Je možné vykreslit pouze jednu cestu

en: fill rule
cs: pravidlo vyplnění

en: line cap
cs: zakončení čáry

en: line join
cs: spoje čar

en: Saving png to '%s' failed
cs: Uložení png do '%s' selhalo

en: Output written to '%s'.
cs: Výstup zapsán do '%s'.

en: Beginning of segment
cs: Počátek segmentu

en: LENGTH
cs: DÉLKA

en: End of segment
cs: Konec segmentu

en: Restrict a path to a segment.
cs: Omezit cestu na segment.

en: Reverse a path.
cs: Obrátit cestu.

en: Path Preview
cs: Náhled cesty

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel)
cs: Spoje čar (špičatý, špičatý s limitem, zakulacený, zkosený)

en: Display the path.
cs: Zobrazit cestu.

en: Can only show one or two paths
cs: Je možné zobrazit pouze jednu nebo dvě cesty

en: Failed to read from standard input: %s
cs: Selhalo čtení ze standardního vstupu: %s

en: Error reading from standard input: %s
cs: Chyba při čtení ze standardního vstupu: %s

en: Failed to parse '%s' as path.
cs: Nezdařilo se zpracování '%s' jako cesty

en: Failed to parse '%s' as %s.
cs: Nezdařilo se zpracování '%s' jako %s.

en: Possible values:
cs: Možné hodnoty:

en: Could not parse '%s' as color
cs: Nezdařilo se zpracování '%s' jako barvy

en: Failed to parse '%s' as number
cs: Nezdařilo se zpracování '%s' jako čísla

en: Usage:
      gtk4-rendernode-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GTK render nodes.
    
    Commands:
      benchmark    Benchmark rendering of a node
      compare      Compare nodes or images
      convert      Convert into nodes
      extract      Extract data urls
      info         Provide information about the node
      show         Show the node
      render       Take a screenshot of the node
cs: Použití:
      gtk-rendernode-tool [PŘÍKAZ] [VOLBY…] SOUBOR
    
    Provádí různé úkoly s uzly vykreslení GTK.
    
    Příkazy:
      benchmark     Spustit benchmark vykreslení uzlu
      compare       Porovnat uzly nebo obrázky
      convert       Převést na uzly
      extract       Extrahovat adresy dat
      info          Poskytnout informace o uzlu
      show          Zobrazit uzel
      render        Pořídit snímek obrazovky uzlu

en: Add renderer to benchmark
cs: Přidat do benchmarku vykreslování

en: RENDERER
cs: VYKRESLOVÁNÍ

en: Number of runs with each renderer
cs: Počet běhů s každým vykreslováním

en: RUNS
cs: BĚHY

en: Don’t download result/wait for GPU to finish
cs: Nestahovat výsledek/počkat, až GPU skončí

en: Benchmark rendering of a .node file.
cs: Benchmark vykreslování souboru .node

en: No .node file specified
cs: Není určen žádný soubor .node

en: Can only benchmark a single .node file
cs: Je možné spustit benchmark pouze pro jeden soubor .node

en: Renderer to use
cs: Jaké vykreslování použít

en: FILE1 FILE2
cs: SOUBOR1 SOUBOR2

en: Compare .node or .png files.
cs: Porovnat soubory .node nebo .png.

en: Must specify two files
cs: Musí být určeny dva soubory

en: Failed to create renderer: %s
cs: Nezdařilo se vytvořit vykreslování: %s

en: Failed to load %s: %s
cs: Nezdařilo se načtení %s: %s

en: Recolor the node
cs: Změnit barvu uzlu

en: Success color
cs: Barva úspěchu

en: Warning color
cs: Barva varování

en: Error color
cs: Barva chyby

en: SIZE
cs: VELIKOST

en: Convert from symbolic svg to node.
cs: Převést ze symbolického svg na uzel.

en: No .svg file specified
cs: Není určen žádný soubor .svg

en: Can only accept a single .svg file
cs: Je možné přijmout pouze jeden soubor .svg

en: Failed to write %s
cs: Nezdařil se zápis %s

en: Directory to use
cs: Jaký adresář použít

en: DIRECTORY
cs: ADRESÁŘ

en: Be verbose
cs: Podrobný výstup

en: Extract data urls from the render node.
cs: Extrahovat adresy dat z uzlu vykreslení.

en: Can only accept a single .node file
cs: Je možné přijmout pouze jeden soubor .node

en: Number of nodes:
cs: Počet uzlů:

en: Depth:
cs: Hloubka:

en: Bounds:
cs: Rozměry:

en: Origin:
cs: Původ:

en: Opaque part:
cs: Neprůhledná část:

en: Provide information about the render node.
cs: Poskytnout informace o uzlu vykreslení.

en: File %s exists.
    If you want to overwrite, specify the filename.
cs: Soubor %s již existuje.
    Pokud jej chcete přepsat, zadejte název souboru.

en: Failed to generate SVG: %s
cs: Nepodařilo se vygenerovat SVG: %s

en: Keep node position unchanged
cs: Zachovat pozici uzlu beze změny

en: Render a .node file to an image.
cs: Vykreslit soubor .node jako obrázek.

en: Can only render a single .node file to a single output file
cs: Je možné vykreslit pouze jeden soubor .node do jednoho výstupního souboru

en: Show the render node.
cs: Zobrazit uzel vykreslení.

en: Can only preview a single .node file
cs: Je možné zobrazit náhled pouze jednoho souboru .node

en: Failed to write header
cs: Nezdařil se zápis záhlaví

en: Failed to write hash table
cs: Nezdařil se zápis hešovací tabulky

en: Failed to write folder index
cs: Nezdařil se zápis indexu složky

en: Failed to rewrite header
cs: Nezdařil se přepis záhlaví

en: Failed to open file %s : %s
cs: Nezdařilo se otevřít soubor %s : %s

en: Failed to write cache file: %s
cs: Nezdařil se zápis souboru vyrovnávací paměti: %s

en: The generated cache was invalid.
cs: Vytvořená vyrovnávací paměť byla neplatná.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
cs: Nelze přejmenovat %s na %s: %s, odstraňuje se tedy %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
cs: Nelze přejmenovat %s na %s: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
cs: %s nelze přejmenovat zpět na %s: %s.

en: Cache file created successfully.
cs: Soubor vyrovnávací paměti úspěšně vytvořen.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
cs: Přepsat existující vyrovnávací paměť, i když je aktuální

en: Don’t check for the existence of index.theme
cs: Nekontrolovat existenci „index.theme“

en: Don’t include image data in the cache
cs: Nezahrnout do vyrovnávací paměti obrazová data

en: Include image data in the cache
cs: Zahrnout do vyrovnávací paměti obrazová data

en: Output a C header file
cs: Výstupem hlavičkový soubor jazyka C

en: Turn off verbose output
cs: Vypnout podrobný výstup

en: Validate existing icon cache
cs: Ověřit existující vyrovnávací paměť ikon

en: File not found: %s
cs: Soubor nenalezen: %s

en: Not a valid icon cache: %s
cs: Neplatná vyrovnávací paměť ikon: %s

en: No theme index file.
cs: Soubor index motivu neexistuje.

en: No theme index file in “%s”.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
cs: V „%s“ nebyl nenalezen žádný indexový soubor motivu.
    Pokud si zde opravdu přejete vytvořit mezipaměť ikon, použijte --ignore-theme-index.
