gtk+ - en to ro translation catalogue (1576 entries)

en: No compatible formats to transfer contents of content provider.
ro: Niciun format compatibil pentru a transfera conținutul furnizorului.

en: No compatible transfer format found
ro: Niciun format de transfer compatibil nu a fost găsit

en: Broadway display type not supported: %s
ro: Afișajul Broadway nu este acceptat: %s

en: This clipboard cannot store data.
ro: Această zonă nu poate stoca date.

en: Cannot read from empty clipboard.
ro: Nu se poate citi dintr-un loc gol.

en: No compatible formats to transfer clipboard contents.
ro: Niciun format compatibil pentru transferul datelor copiate.

en: cicp: Unspecified parameters not supported
ro: cicp: Parametrii nespecificați nu sunt acceptați

en: cicp: Transfer function %u not supported
ro: cicp: Funcția de transfer %u nu este acceptată

en: cicp: Color primaries %u not supported
ro: cicp: Culorile principale %u nu sunt acceptate

en: cicp: Matrix coefficients %u, %s not supported
ro: cicp: Coeficienții matrice %u, %s nu sunt acceptați

en: Cannot provide contents as “%s”
ro: Nu s-a putut oferi conținutul ca „%s”

en: Cannot provide contents as %s
ro: Nu s-a putut oferi conținutul ca %s

en: The current backend does not support OpenGL
ro: Backend-ul actual nu este compatibil cu OpenGL

en: Vulkan support disabled via GDK_DISABLE
ro: Vulkan este dezactivat prin GDK_DISABLE

en: OpenGL support disabled via GDK_DISABLE
ro: OpenGL este dezactivat prin GDK_DISABLE

en: No EGL configuration available
ro: Nicio configurație EGL disponibilă

en: Failed to get EGL configurations
ro: Eșec la obținerea configurațiilor EGL

en: No EGL configuration with required features found
ro: Nu s-a găsit nicio configurație EGL cu caracteristicile necesare

en: No perfect EGL configuration found
ro: Nu s-a găsit nicio configurație EGL perfectă

en: EGL implementation is missing extension %s | EGL implementation is missing %2$d extensions: %1$s
ro[0]: Implementării EGL îi lipsește extensia %s
ro[1]: Implementării EGL îi lipsesc %2$d extensii: %1$s
ro[2]: Implementării EGL îi lipsesc %2$d de extensii: %1$s

en: libEGL not available in this sandbox
ro: libEGL nu este disponibil în această izolare

en: libEGL not available
ro: libEGL nu este disponibil

en: Failed to create EGL display
ro: Eșec la crearea unui afișaj EGL

en: Could not initialize EGL display
ro: Nu s-a putut inițializa afișajul EGL

en: EGL version %d.%d is too old. GTK requires %d.%d
ro: Versiunea EGL %d.%d este prea veche. GTK necesită %d.%d

en: Drag’n’drop from other applications is not supported.
ro: Tragerea și așezarea din alte aplicații nu este acceptată.

en: No compatible formats to transfer contents.
ro: Niciun format compatibil pentru transferarea conținutului.

en: No GL API allowed.
ro: Nu este permis niciun API GL.

en: Unable to create a GL context
ro: Nu s-a putut crea un context GL

en: OpenGL ES API disabled via GDK_DISABLE
ro: API-ul ES OpenGL dezactivat prin GDK_DISABLE

en: OpenGL API disabled via GDK_DISABLE
ro: API-ul OpenGL dezactivat prin GDK_DISABLE

en: Application does not support %s API
ro: Aplicația nu acceptă API-ul %s

note: translators: This is about OpenGL backend names, like * "Trying to use X11 GLX, but EGL is already in use"
en: Trying to use %s, but %s is already in use
ro: Se încearcă folosirea lui %s, dar %s este deja în uz

en: Trying to use %s, but it is disabled via GDK_DISABLE
ro: Se încearcă utilizarea %s, dar este dezactivat prin GDK_DISABLE

en: Unknown image format.
ro: Format de imagine necunoscut.

[ctx: keyboard label]
en: Return
ro: Enter

[ctx: keyboard label]
en: Pause
ro: Pauză

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
ro: Scroll Lock

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
ro: Sys Req

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
ro: Multi key

[ctx: keyboard label]
en: Left
ro: Stânga

[ctx: keyboard label]
en: Up
ro: Sus

[ctx: keyboard label]
en: Right
ro: Dreapta

[ctx: keyboard label]
en: Down
ro: Jos

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
ro: Pagina sus

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
ro: Pagina jos

[ctx: keyboard label]
en: End
ro: Sfârșit

[ctx: keyboard label]
en: Begin
ro: Început

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
ro: Num Lock

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means 'key pad' here
en: KP_Space
ro: Spațiu (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
ro: Tab (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
ro: Enter (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
ro: Home (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
ro: Stânga (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
ro: Sus (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
ro: Dreapta (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
ro: Jos (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
ro: Pagina sus (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
ro: Precedentă (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
ro: Pagina jos (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
ro: Următoarea (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
ro: Sfârșit (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
ro: Început (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
ro: Insert (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
ro: Șterge (tast. num.)

[ctx: keyboard label]
en: Delete
ro: Șterge

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
ro: Mărește luminozitate ecran

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
ro: Micșorează luminozitate ecran

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
ro: Mărește luminozitate taste

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
ro: Micșorează luminozitate taste

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
ro: Fără sunet

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
ro: Micșorează sonorul

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
ro: Mărește sonorul

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
ro: Redă (audio)

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
ro: Stop (audio)

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
ro: Următoarea (audio)

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
ro: Precedenta (audio)

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
ro: Înregistrare (audio)

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
ro: Pauză (audio)

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
ro: Derulare înapoi (audio)

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
ro: Media (audio)

[ctx: keyboard label]
en: Eject
ro: Scoate

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
ro: Explorator

[ctx: keyboard label]
en: Mail
ro: E-mail

[ctx: keyboard label]
en: Search
ro: Caută

[ctx: keyboard label]
en: Tools
ro: Instrumente

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
ro: Protector de ecran

[ctx: keyboard label]
en: Battery
ro: Bateria

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
ro: Lansator 1

[ctx: keyboard label]
en: Forward
ro: Înainte

[ctx: keyboard label]
en: Back
ro: Înapoi

[ctx: keyboard label]
en: Sleep
ro: Repaus

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
ro: Hibernare

[ctx: keyboard label]
en: WLAN
ro: Rețea fără fir

[ctx: keyboard label]
en: WebCam
ro: Cameră web

[ctx: keyboard label]
en: Display
ro: Ecran

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
ro: Comutator Touchpad

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
ro: Trezire

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
ro: Suspendare

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
ro: Eroare la interpretarea fișierului imagine JPEG (%s)

en: Unsupported JPEG colorspace (%d)
ro: Spațiu de culoare JPEG neacceptat (%d)

en: Not enough memory for image size %ux%u
ro: Nu există destulă memorie pentru mărimea imaginii %ux%u

en: Error reading png (%s)
ro: Eroare la citirea imaginii png (%s)

en: Unsupported depth %u in png image
ro: Adâncime neacceptată %u în imaginea png

en: Unsupported color type %u in png image
ro: Tip de culoare neacceptat %u în imaginea png

en: Image stride too large for image size %ux%u
ro: Pasul imaginii este prea mare pentru mărimea imaginii %ux%u

en: Failed to load RGB data from TIFF file
ro: Nu s-au putut încărca datele RGB din fișierul TIFF

en: Could not load TIFF data
ro: Nu s-au putut încărca datele TIFF

en: Reading data failed at row %d
ro: Citirea datelor a eșuat la rândul %d

en: Failed to decode contents with mime-type of '%s'
ro: Nu s-a putut decoda conținutul cu tipul mime de „%s”

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() timed out.
ro: Nu se poate prelua controlul zonei cu datele copiate. Limita de timp a expirat pentru OpenClipboard().

en: Cannot claim clipboard ownership. Another process claimed it before us.
ro: Nu se poate prelua controlul zonei cu datele copiate. Un alt proces a revendicat-o mai înaintea.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
ro: Nu se poate prelua controlul zonei cu datele copiate. OpenClipboard() a eșuat: 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. EmptyClipboard() failed: 0x%lx.
ro: Nu se poate prelua controlul zonei cu datele copiate. EmptyClipboard() a eșuat: 0x%lx.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() timed out.
ro: Nu se pot memora datele copiate. OpenClipboard() a depășit timpul de așteptare.

en: Cannot set clipboard data. Another process claimed clipboard ownership.
ro: Nu se pot memora datele copiate. Un alt proces a preluat această zonă.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
ro: Nu se pot memora datele copiate. OpenClipboard() a eșuat: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
ro: Nu se pot prelua datele copiate. GlobalLock(0x%p) a eșuat: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
ro: Nu se pot prelua datele copiate. GlobalSize(0x%p) a eșuat: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
ro: Nu se pot prelua datele copiate. Nu s-au putut aloca %s octeți pentru a stoca datele.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() timed out.
ro: Nu se pot prelua datele copiate. Limita de timp a expirat pentru OpenClipboard().

en: Cannot get clipboard data. Clipboard ownership changed.
ro: Nu se pot prelua datele copiate. Proprietarul zonei a fost modificat.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard data changed before we could get it.
ro: Nu se pot prelua datele copiate. Datele au fost modificate înainte să poată fi luate.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
ro: Nu se pot prelua datele copiate. OpenClipboard() a eșuat: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. No compatible transfer format found.
ro: Nu se pot prelua datele copiate. Nu s-a găsit niciun format de transfer compatibil.

en: Cannot get clipboard data. GetClipboardData() failed: 0x%lx.
ro: Nu se pot prelua datele copiate. GetClipboardData() a eșuat: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
ro: Nu se pot lua date DnD. GlobalLock(0x%p) a eșuat: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
ro: Nu se pot lua date DnD. GlobalSize(0x%p) a eșuat: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
ro: Nu se pot lua date DnD. Nu s-au putut aloca %s octeți pentru a stoca datele.

en: GDK surface 0x%p is not registered as a drop target
ro: Suprafața GDK 0x%p nu este înregistrată ca destinație pentru așezat

en: Target context record 0x%p has no data object
ro: Înregistrarea contextului destinației 0x%p nu are un obiect cu date

en: IDataObject_GetData (0x%x) failed, returning 0x%lx
ro: IDataObject_GetData (0x%x) a eșuat, se restituie 0x%lx

en: Failed to transmute DnD data W32 format 0x%x to %p (%s)
ro: Nu s-au putut transforma datele DnD din formatul W32 0x%x în %p (%s)

en: No GL implementation is available
ro: Nicio implementare GL nu este disponibilă

en: WGL version %d.%d is too low, need at least %d.%d
ro: Versiunea WGL %d.%d este prea veche, este necesară cel puțin %d.%d

en: GL implementation cannot share GL contexts
ro: Implementarea GL nu poate partaja contexturile GL

en: Unsupported pixel format %d set on Window
ro: Format pixel %d neacceptat pentru fereastră

en: No available configurations for the given pixel format
ro: Nu sunt configurări disponibile pentru formatul de pixel dat

en: writing a closed stream
ro: se scrie un flux închis

en: g_try_realloc () failed
ro: g_try_realloc () a eșuat

en: GlobalReAlloc() failed:
ro: GlobalReAlloc() a eșuat:

en: Ran out of buffer space (buffer size is fixed)
ro: Nu mai este spațiu în buffer (mărimea buffer-ului este fixă)

en: Can’t transmute a single handle
ro: Nu se poate transforma un singur identificator

en: Failed to transmute %zu bytes of data from %s to %u
ro: Nu s-au putut transforma %zu octeți de date din %s în %u

en: GlobalLock() failed:
ro: GlobalLock() a eșuat:

en: GlobalAlloc() failed:
ro: GlobalAlloc() a eșuat:

en: Starting “%s”
ro: Se pornește „%s”

en: Opening “%s”
ro: Se deschide „%s”

en: Opening %d Item | Opening %d Items
ro[0]: Se deschide un element
ro[1]: Se deschid %d elemente
ro[2]: Se deschid %d de elemente

en: Clipboard manager could not store selection.
ro: Gestionarul de copieri nu poate stoca selecția.

en: Cannot store clipboard. No clipboard manager is active.
ro: Nu se pot stoca datele copiate. Niciun gestionar de copieri nu este activ.

en: No GLX configurations available
ro: Nicio configurație GLX disponibilă

en: No GLX configuration with required features found
ro: Nu a fost găsită o configurație GLX cu caracteristicile necesare

en: GLX is not supported
ro: GLX nu este acceptat

en: Format %s not supported
ro: Formatul „%s” nu este acceptat

en: Not enough space in destination
ro: Memorie insuficientă la destinație

en: Need complete input to do conversion
ro: Este necesară o intrare completă pentru a face conversia

en: Invalid byte sequence in conversion input
ro: Secvență de octeți greșită în datele introduse pentru conversie

en: Invalid formats in compound text conversion.
ro: Formate incorecte în conversia textului compus.

en: Unsupported encoding “%s”
ro: Codare neacceptată „%s”

en: OpenGL ES 3.0 is not supported by this renderer.
ro: OpenGL ES 3.0 nu este acceptat de acest motor de redare.

en: OpenGL 3.3 required
ro: OpenGL 3.3 necesar

en: Vulkan support disabled during GTK build
ro: Vulkan este dezactivat în timpul compilării GTK

[ctx: accessibility]
en: Click
ro: Clic

[ctx: accessibility]
en: Clicks the button
ro: Clic pe buton

[ctx: accessibility]
en: Toggle
ro: Comută

[ctx: accessibility]
en: Toggles the switch
ro: Comută întrerupătorul

[ctx: accessibility]
en: Select
ro: Alege

[ctx: accessibility]
en: Selects the color
ro: Alege culoarea

[ctx: accessibility]
en: Activate
ro: Activează

[ctx: accessibility]
en: Activates the color
ro: Activează culoarea

[ctx: accessibility]
en: Customize
ro: Personalizează

[ctx: accessibility]
en: Customizes the color
ro: Personalizează culoarea

[ctx: accessibility]
en: Activates the expander
ro: Activează extinderea

[ctx: accessibility]
en: Activates the entry
ro: Activează rubrica

[ctx: accessibility]
en: Activate primary icon
ro: Activează simbolul principal

[ctx: accessibility]
en: Activates the primary icon of the entry
ro: Activează simbolul principal al rubricii de introducere

[ctx: accessibility]
en: Activate secondary icon
ro: Activează simbolul secundar

[ctx: accessibility]
en: Activates the secondary icon of the entry
ro: Activează simbolul secundar al rubricii de introducere

[ctx: accessibility]
en: Peek
ro: Aruncă o privire

[ctx: accessibility]
en: Shows the contents of the password entry
ro: Arată conținutul rubricii de introducere a parolei

[ctx: accessibility]
en: Clear
ro: Șterge

[ctx: accessibility]
en: Clears the contents of the entry
ro: Șterge conținutul introdus

[ctx: accessibility]
en: application
ro: aplicație

en: Not a data: URL
ro: Nu sunt date: URL

en: Malformed data: URL
ro: Date malformate: URL

en: Could not unescape string
ro: Nu se poate eluda șirul

en: Other app…
ro: Alte aplicații…

en: Select Application
ro: Alege aplicația

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
ro: Se deschide „%s”.

en: No applications found for “%s”
ro: Nu s-au găsit aplicații pentru „%s”

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
ro: Se deschid fișierele „%s”.

en: No applications found for “%s” files
ro: Nu s-au găsit aplicații pentru fișierele „%s”

en: Failed to start GNOME Software
ro: Nu s-a putut porni Aplicații GNOME

note: Translators: Label for a search button and entry, should be translated as a verb
en: Search
ro: Caută

en: No apps found for “%s”.
ro: Nu s-au găsit aplicații pentru „%s”.

en: Default App
ro: Aplicație prestabilită

en: Recommended Apps
ro: Aplicații recomandate

en: Related Apps
ro: Aplicații asemănătoare

en: Other Apps
ro: Alte aplicații

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
ro: Dezactivat

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
ro: Greșit

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the accelerator.
en: New accelerator…
ro: Accelerator nou…

en: Pick a Color
ro: Alege o culoare

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
ro: Roșu %d%%, Verde %d%%, Albastru %d%%, Alfa %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
ro: Roșu %d%%, Verde %d%%, Albastru %d%%

en: Pick a Font
ro: Alege un caracter

en: Font
ro: Caracter

[ctx: font]
en: None
ro: Niciunul

en: Lock
ro: Blochează

en: Unlock
ro: Deblochează

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
ro: Dialogul este deblocat.
    Clic pentru a împiedica eventuale schimbări

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
ro: Dialogul este blocat.
    Clic pentru a schimba

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
ro: Politica sistemului previne modificările.
    Contactați administratorul de sistem

en: Could not show link
ro: Legătura nu poate fi afișată

en: Muted
ro: Mut

en: Full Volume
ro: Volum maxim

en: License
ro: Licență

en: Custom License
ro: Licență personalizată

en: GNU General Public License, version 2 or later
ro: Licența Publică Generală GNU, versiunea 2 sau ulterioară

en: GNU General Public License, version 3 or later
ro: Licența Publică Generală GNU, versiunea 3 sau ulterioară

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
ro: GNU Lesser General Public License, versiunea 2.1 sau ulterioară

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
ro: GNU Lesser General Public License, versiunea 3 sau ulterioară

en: BSD 2-Clause License
ro: Licență BSD cu 2 clauze

en: The MIT License (MIT)
ro: Licența MIT (MIT)

en: Artistic License 2.0
ro: Licență artistică 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
ro: Licența Publică Generală GNU, numai versiunea 2

en: GNU General Public License, version 3 only
ro: Licența Publică Generală GNU, numai versiunea 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
ro: GNU Lesser General Public License, doar versiunea 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
ro: GNU Lesser General Public License, doar versiunea 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
ro: GNU Affero General Public License, versiunea 3 sau ulterioară

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
ro: GNU Affero General Public License, numai versiunea 3

en: BSD 3-Clause License
ro: Licență BSD cu 3 clauze

en: Apache License, Version 2.0
ro: Licență Apache, versiunea 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
ro: Licență publică Mozilla 2.0

en: BSD Zero-Clause License
ro: Licență BSD clauză-zero

en: Website
ro: Situl web

en: About %s
ro: Despre %s

en: Created by
ro: Creat de

en: Documented by
ro: Documentat de

en: Translated by
ro: Tradus de

en: Design by
ro: Conceput de

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
ro: Acest program nu oferă nicio garanție.
    A se vedea <a href="%s">%s</a> pentru detalii.

[ctx: keyboard label]
en: Space
ro: Bara de spațiu

[ctx: keyboard label]
en: Backslash
ro: Bară oblică inversă

[ctx: accessibility]
en: alert
ro: alertă

[ctx: accessibility]
en: alert dialog
ro: dialog de alertă

[ctx: accessibility]
en: banner
ro: chenar

[ctx: accessibility]
en: button
ro: buton

[ctx: accessibility]
en: caption
ro: descriere

[ctx: accessibility]
en: cell
ro: celulă

[ctx: accessibility]
en: checkbox
ro: loc de bifat

[ctx: accessibility]
en: column header
ro: titlul coloanei

[ctx: accessibility]
en: combo box
ro: listă de selecție

[ctx: accessibility]
en: command
ro: comandă

[ctx: accessibility]
en: composite
ro: compus

[ctx: accessibility]
en: feed
ro: flux

[ctx: accessibility]
en: form
ro: formă

[ctx: accessibility]
en: grid
ro: grilă

[ctx: accessibility]
en: grid cell
ro: celulă de grilă

[ctx: accessibility]
en: group
ro: grup

[ctx: accessibility]
en: heading
ro: titlu

[ctx: accessibility]
en: image
ro: imagine

[ctx: accessibility]
en: input
ro: intrare

[ctx: accessibility]
en: label
ro: etichetă

[ctx: accessibility]
en: landmark
ro: reper

[ctx: accessibility]
en: legend
ro: legendă

[ctx: accessibility]
en: link
ro: legătură

[ctx: accessibility]
en: list
ro: listă

[ctx: accessibility]
en: list box
ro: casetă tip listă

[ctx: accessibility]
en: list item
ro: element tip listă

[ctx: accessibility]
en: log
ro: jurnal

[ctx: accessibility]
en: main
ro: principal

[ctx: accessibility]
en: marquee
ro: marcă

[ctx: accessibility]
en: math
ro: matematică

[ctx: accessibility]
en: meter
ro: metru

[ctx: accessibility]
en: menu
ro: opțiuni

[ctx: accessibility]
en: menu bar
ro: bară cu opțiuni

[ctx: accessibility]
en: menu item
ro: o opțiune

[ctx: accessibility]
en: menu item checkbox
ro: opțiune cu loc de bifat

[ctx: accessibility]
en: menu item radio
ro: opțiune tip radio

[ctx: accessibility]
en: navigation
ro: navigare

[ctx: accessibility]
en: none
ro: nimic

[ctx: accessibility]
en: note
ro: notiță

[ctx: accessibility]
en: option
ro: opțiune

[ctx: accessibility]
en: presentation
ro: prezentare

[ctx: accessibility]
en: progress bar
ro: bară de progres

[ctx: accessibility]
en: radio
ro: buton radio

[ctx: accessibility]
en: radio group
ro: grup de butoane radio

[ctx: accessibility]
en: range
ro: interval

[ctx: accessibility]
en: region
ro: regiune

[ctx: accessibility]
en: row
ro: rând

[ctx: accessibility]
en: row group
ro: grup de rânduri

[ctx: accessibility]
en: row header
ro: titlul rândului

[ctx: accessibility]
en: scroll bar
ro: bară de derulare

[ctx: accessibility]
en: search
ro: caută

[ctx: accessibility]
en: search box
ro: spațiu de căutare

[ctx: accessibility]
en: section
ro: secțiune

[ctx: accessibility]
en: section head
ro: titlul secțiuni

[ctx: accessibility]
en: select
ro: alege

[ctx: accessibility]
en: slider
ro: cursor

[ctx: accessibility]
en: spin button
ro: buton de reglare

[ctx: accessibility]
en: status
ro: stare

[ctx: accessibility]
en: structure
ro: structură

[ctx: accessibility]
en: switch
ro: întrerupător

[ctx: accessibility]
en: tab
ro: filă

[ctx: accessibility]
en: table
ro: tabel

[ctx: accessibility]
en: tab list
ro: listă de file

[ctx: accessibility]
en: tab panel
ro: panou de file

[ctx: accessibility]
en: text box
ro: căsuță text

[ctx: accessibility]
en: time
ro: timp

[ctx: accessibility]
en: timer
ro: cronometru

[ctx: accessibility]
en: tool bar
ro: banda cu instrumente

[ctx: accessibility]
en: tool tip
ro: indiciu

[ctx: accessibility]
en: tree
ro: ramificare

[ctx: accessibility]
en: tree grid
ro: ramificare tip grilă

[ctx: accessibility]
en: tree item
ro: element din ramificare

[ctx: accessibility]
en: window
ro: fereastră

[ctx: accessibility]
en: toggle button
ro: buton de comutare

[ctx: accessibility]
en: paragraph
ro: paragraf

[ctx: accessibility]
en: block quote
ro: citat bloc

[ctx: accessibility]
en: article
ro: articol

[ctx: accessibility]
en: comment
ro: comentariu

en: _Close
ro: În_chide

note: Translators: This is the 'reason' given when inhibiting * suspend or screen locking, and the caller hasn't specified * a reason.
en: Reason not specified
ro: Motivul nu este specificat

en: Menu bar
ro: Bară cu opțiuni

en: %s does not exist in the bookmarks list
ro: %s nu există în lista de preferate

en: %s already exists in the bookmarks list
ro: %s există deja în lista de preferate

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
ro: Elementul <%s> nu este permis în interiorul lui <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
ro: Elementul <%s> nu este permis la nivelul de top

en: Text may not appear inside <%s>
ro: Textul poate să apară doar înăuntrul <%s>

en: Previous Month
ro: Luna precedentă

en: Next Month
ro: Luna următoare

en: Previous Year
ro: Anul precedent

en: Next Year
ro: Anul următor

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
ro: calendar:week_start:1

en: Color: %s
ro: Culoare: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
ro: Albastru foarte deschis

[ctx: Color name]
en: Light Blue
ro: Albastru deschis

[ctx: Color name]
en: Blue
ro: Albastru

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
ro: Albastru închis

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
ro: Albastru foarte închis

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
ro: Verde foarte deschis

[ctx: Color name]
en: Light Green
ro: Verde deschis

[ctx: Color name]
en: Green
ro: Verde

[ctx: Color name]
en: Dark Green
ro: Verde închis

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
ro: Verde foarte închis

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
ro: Galben foarte deschis

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
ro: Galben deschis

[ctx: Color name]
en: Yellow
ro: Galben

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
ro: Galben închis

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
ro: Galben foarte închis

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
ro: Portocaliu foarte deschis

[ctx: Color name]
en: Light Orange
ro: Portocaliu deschis

[ctx: Color name]
en: Orange
ro: Portocaliu

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
ro: Portocaliu închis

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
ro: Portocaliu foarte închis

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
ro: Roșu foarte deschis

[ctx: Color name]
en: Light Red
ro: Roșu deschis

[ctx: Color name]
en: Red
ro: Roșu

[ctx: Color name]
en: Dark Red
ro: Roșu închis

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
ro: Roșu foarte închis

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
ro: Violet foarte deschis

[ctx: Color name]
en: Light Purple
ro: Violet deschis

[ctx: Color name]
en: Purple
ro: Violet

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
ro: Violet închis

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
ro: Violet foarte închis

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
ro: Maro foarte deschis

[ctx: Color name]
en: Light Brown
ro: Maro deschis

[ctx: Color name]
en: Brown
ro: Maro

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
ro: Maro închis

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
ro: Maro foarte închis

[ctx: Color name]
en: White
ro: Alb

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
ro: Gri deschis 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
ro: Gri deschis 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
ro: Gri deschis 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
ro: Gri deschis 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
ro: Gri închis 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
ro: Gri închis 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
ro: Gri închis 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
ro: Gri închis 4

[ctx: Color name]
en: Black
ro: Negru

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
ro: Personalizată

en: Add Color
ro: Adaugă o culoare

en: Custom color %d: %s
ro: Culoare personalizată %d: %s

en: Customize
ro: Personalizează

en: Margins from Printer…
ro: Margini de la imprimantă…

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
ro: Gestionare dimensiuni personalizate

en: Custom Size %d
ro: Dimensiuni personalizate %d

en: _Width:
ro: _Lățime:

en: _Height:
ro: Î_nălțime:

en: Paper Size
ro: Dimensiuni hârtie

en: _Top:
ro: _Sus:

en: _Bottom:
ro: _Jos:

en: _Left:
ro: _Stânga:

en: _Right:
ro: _Dreapta:

en: Paper Margins
ro: Margini hârtie

en: _Edit
ro: _Modifică

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Context menu
ro: Opțiuni contextuale

en: Insert Emoji
ro: Introdu emoji

en: _Name
ro: _Nume

en: A folder cannot be called “.”
ro: Un dosar nu poate fi numit „.”

en: A file cannot be called “.”
ro: Un fișier nu poate fi numit „.”

en: A folder cannot be called “..”
ro: Un dosar nu poate fi numit „..”

en: A file cannot be called “..”
ro: Un fișier poate fi numit „..”

en: Folder names cannot contain “/”
ro: Numele de dosare nu pot conține „/”

en: File names cannot contain “/”
ro: Numele de fișiere nu pot conține „/”

en: Folder names should not begin with a space
ro: Numele de dosare nu ar trebui să înceapă cu un spațiu

en: File names should not begin with a space
ro: Numele de fișiere nu ar trebui să înceapă cu un spațiu

en: Folder names should not end with a space
ro: Numele de dosare nu ar trebui să se termine cu un spațiu

en: File names should not end with a space
ro: Numele de fișiere nu ar trebui să se termine cu un spațiu

en: Folder names starting with a “.” are hidden
ro: Numele de dosare care încep cu un „.” sunt ascunse

en: File names starting with a “.” are hidden
ro: Numele de fișiere care încep cu un „.” sunt ascunse

en: A folder with that name already exists
ro: Un dosar cu acel nume există deja

en: A file with that name already exists
ro: Un fișier cu acel nume există deja

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Open
ro: _Deschide

en: _Save
ro: _Salvează

en: The session bus is not available
ro: Magistrala sesiunii nu este disponibilă

en: Select which types of files are shown
ro: Alege ce tipuri de fișiere să fie afișate

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
ro: %1$s pe %2$s

en: Type name of new folder
ro: Introdu numele noului dosar

en: The folder could not be created
ro: Dosarul nu a putut fi creat

en: You need to choose a valid filename.
ro: Trebuie ales un nume corect de fișier.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
ro: Nu se poate crea un dosar în %s pentru că acesta nu este un dosar

en: Cannot create file as the filename is too long
ro: Nu se poate crea fișierul întrucât numele de fișier este prea lung

en: Try using a shorter name.
ro: Folosește un nume mai scurt.

en: You may only select folders
ro: Pot fi alese doar dosare

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
ro: Elementul ales nu este un dosar; se poate alege alt element.

en: Invalid file name
ro: Nume incorect de fișier

en: The folder contents could not be displayed
ro: Conținutul dosarului nu a putut fi afișat

en: The file could not be deleted
ro: Nu s-a putut șterge fișierul

en: The file could not be moved to the Trash
ro: Fișierul nu s-a putut muta în coșul de gunoi

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
ro: Să fie șters definitiv „%s”?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
ro: Dacă se șterge un element, acesta va fi pierdut definitiv.

en: _Delete
ro: Șt_erge

en: The file could not be renamed
ro: Nu s-a putut redenumi fișierul

en: Could not select file
ro: Nu s-a putut alege fișierul

en: Grid View
ro: Afișare tip grilă

en: List View
ro: Afișare tip listă

en: _Visit File
ro: _Vizitează fișierul

en: _Open With File Manager
ro: Deschide cu administrat_orul de fișiere

en: _Copy Location
ro: _Copiază locul

en: _Add to Bookmarks
ro: _Adaugă în Preferate

en: _Rename
ro: _Redenumește

en: _Move to Trash
ro: _Mută în coșul de gunoi

en: Show _Hidden Files
ro: Ara_tă fișierele ascunse

en: Sort _Folders Before Files
ro: _Dosarele înaintea fișierelor

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Home
ro: Dosar personal

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
ro: Locul

note: Label
en: _Name:
ro: _Nume:

en: Searching in %s
ro: Se caută în %s

en: Searching
ro: Se caută

en: Enter location or URL
ro: Introdu locul sau URL-ul

en: Modified
ro: Modificat

en: Could not read the contents of %s
ro: Nu s-a putut citi conținutul din %s

en: Could not read the contents of the folder
ro: Nu s-a putut citi conținutul dosarului

en: Yesterday
ro: Ieri

en: Image
ro: Imagine

en: Archive
ro: Arhivă

en: Markup
ro: Marcare

en: Contacts
ro: Contacte

en: Presentation
ro: Prezentare

en: Spreadsheet
ro: Foaie de calcul

en: You do not have access to the specified folder.
ro: Nu este permis accesul la dosarul specificat.

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
ro: Un fișier cu numele „%s” există deja.  Să fie înlocuit?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
ro: Fișierul există deja în „%s”.  Înlocuirea îi va suprascrie conținutul.

en: _Replace
ro: În_locuiește

en: Could not send the search request
ro: Nu s-a putut trimite cererea de căutare

en: Accessed
ro: Accesat

en: _Size
ro: _Mărime

en: T_ype
ro: T_ip

en: _Time
ro: Da_ta

en: Name
ro: Nume

en: Size
ro: Mărime

en: Type
ro: Tip

en: Pick Files
ro: Alege fișiere

en: Pick a File
ro: Alege un fișier

en: Save a File
ro: Salvează un fișier

en: _Select
ro: _Alege

en: Select Folders
ro: Alege dosare

en: Select a Folder
ro: Alege un dosar

en: Encoding
ro: Codificare

en: Line Ending
ro: Sfârșitul rândului

en: Unspecified
ro: Nespecificat

en: Change Font Features
ro: Schimbă caracteristicile caracterului

[ctx: Search placeholder for font language]
en: Language…
ro: Limba…

[ctx: Font variation axis]
en: Width
ro: Lățime

[ctx: Font variation axis]
en: Weight
ro: Greutate

[ctx: Font variation axis]
en: Italic
ro: Cursiv

[ctx: Font variation axis]
en: Slant
ro: Înclinare

[ctx: Font variation axis]
en: Optical Size
ro: Ajustare după mărime

[ctx: Font feature value]
en: Default
ro: Prestabilită

[ctx: Font feature value]
en: Enable
ro: Activează

en: Default
ro: Prestabilit

en: Ligatures
ro: Ligaturi

en: Letter Case
ro: Litere

en: Number Case
ro: Numere

en: Number Spacing
ro: Spațiere numere

en: Numeric Extras
ro: Suplimente numerice

en: Fractions
ro: Fracții

en: Style Variations
ro: Variații de stil

en: Character Variations
ro: Variații de caractere

en: OpenGL context creation failed
ro: Crearea contextului OpenGL a eșuat

en: Close
ro: Închide

en: Close the infobar
ro: Închide bara de informații

en: Cu_t
ro: _Taie

en: _Paste
ro: _Lipește

en: Select _All
ro: Selecțione_ază tot

en: _Open Link
ro: _Deschide legătura

en: Copy _Link Address
ro: Copiază adresa _legăturii

en: _Copy URL
ro: _Copiază URL-ul

en: Invalid URI
ro: URI incorect

[ctx: media controls tooltip]
en: Play
ro: Redare

en: _OK
ro: _Bine

en: _No
ro: _Nu

en: _Yes
ro: _Da

en: Co_nnect
ro: Co_nectează

en: Connect As
ro: Conectează ca

en: _Anonymous
ro: _Anonim

en: Registered U_ser
ro: Utilizator înregi_strat

en: _Username
ro: Nume de _utilizator

en: _Domain
ro: Domeniu

en: Volume type
ro: Tip de volum

en: _Hidden
ro: _Ascuns

en: _Windows system
ro: Sistem _Windows

en: _PIM
ro: _PiM

en: _Password
ro: _Parola

en: Forget password _immediately
ro: Uită parola _imediat

en: Remember password until you _logout
ro: Reține până la terminarea _sesiunii

en: Remember _forever
ro: Reține parola pentru _totdeauna

en: Unknown Application (PID %d)
ro: Aplicație necunoscută (PID %d)

note: Use GTK_DIALOG_DESTROY_WITH_PARENT here since the parent dialog can be * indeed be destroyed via the GMountOperation::abort signal... for example, * this is triggered if the user yanks the device while we are showing * the dialog...
en: Unable to end process
ro: Nu s-a putut termina procesul

en: _End Process
ro: T_ermină procesul

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
ro: Nu se poate termina forțat procesul cu PID-ul %d. Operațiunea nu este implementată.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
ro: Paginator de terminal

en: Top Command
ro: Comanda top

en: Cannot end process with PID %d: %s
ro: Nu se poate termina procesul cu PID-ul %d: %s

en: GTK could not find a media module. Check your installation.
ro: GTK nu a putut găsi un modul multimedia. Verifică instalarea.

en: Previous tab
ro: Fila precedentă

en: Next tab
ro: Fila următoare

en: Page %u
ro: Pagina %u

en: Not a valid page setup file
ro: Fișier greșit cu opțiuni pentru pagină

en: Manage Custom Sizes…
ro: Gestionare dimensiuni personalizate…

en: _Apply
ro: _Aplică

en: Any Printer
ro: Orice imprimantă

en: For portable documents
ro: Pentru documente portabile

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
ro: Margini:
     Stânga: %s %s
     Dreapta: %s %s
     Sus: %s %s
     Jos: %s %s

en: Page Setup
ro: Opțiuni pagină

en: Hide Text
ro: Ascunde textul

en: Show Text
ro: Arată textul

en: Caps Lock is on
ro: Caps Lock este activat

en: _Show Text
ro: _Arată textul

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
ro: Deschide %s

en: Recent
ro: Recente

en: Recent files
ro: Fișiere recente

en: Starred
ro: Cu stea

en: Starred files
ro: Fișiere cu stea

en: Open your personal folder
ro: Deschide dosarul personal

en: Desktop
ro: Birou

en: Open the contents of your desktop in a folder
ro: Deschide conținutul biroului dintr-un dosar

en: Enter Location
ro: Introdu locul

en: Manually enter a location
ro: Introdu manual un loc

en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Open the trash
ro: Deschide coșul de gunoi

en: Mount and open “%s”
ro: Montează și deschide „%s”

en: Open the contents of the file system
ro: Deschide conținutul sistemului de fișiere

en: New bookmark
ro: Preferat nou

en: Add a new bookmark
ro: Adaugă un preferat nou

en: Other Locations
ro: Alte locuri

en: Show other locations
ro: Arată alte locuri

en: Unable to start “%s”
ro: Nu s-a putut porni „%s”

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
ro: Eroare la deblocarea „%s”

en: Unable to access “%s”
ro: Nu s-a putut accesa „%s”

en: This name is already taken
ro: Acest nume este folosit deja

en: Unable to unmount “%s”
ro: Nu s-a putut demonta „%s”

en: Unable to stop “%s”
ro: Nu s-a putut opri „%s”

en: Unable to eject “%s”
ro: Nu s-a putut scoate „%s”

en: Unable to eject %s
ro: Nu s-a putut scoate %s

en: Unable to poll “%s” for media changes
ro: Nu s-au putut detecta schimbări pentru „%s”

en: Open in New _Tab
ro: Deschide în_tr-o filă nouă

en: Open in New _Window
ro: Deschide într-o fereastră _nouă

en: _Add Bookmark
ro: _Adaugă un preferat

en: _Remove
ro: E_limină

en: _Mount
ro: _Montează

en: _Unmount
ro: _Demontează

en: _Eject
ro: Scoat_e

en: _Detect Media
ro: _Detectează suport media

en: _Power On
ro: _Pornește

en: _Connect Drive
ro: _Conectează dispozitivul

en: _Start Multi-disk Device
ro: _Start dispozitiv multi-disc

en: _Unlock Device
ro: Deblochează dispozitiv_ul

en: _Safely Remove Drive
ro: Elimină dispozitivul în _siguranță

en: _Disconnect Drive
ro: _Deconectează dispozitivul

en: _Stop Multi-disk Device
ro: _Stop dispozitiv multi-disc

en: _Lock Device
ro: _Blochează dispozitivul

en: Computer
ro: Calculator

en: Remove server
ro: Elimină serverul

en: Searching for network locations
ro: Se caută o adresă în rețea

en: No network locations found
ro: Nu s-a găsit nicio adresă în rețea

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
ro: Nu s-a putut accesa locul

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
ro: Co_nectează

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
ro: Nu s-a putut demonta volumul

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
ro: Anu_lează

en: File Transfer Protocol
ro: Protocol de transfer de fișiere

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
ro: ftp:// sau ftps://

en: Network File System
ro: Sistem de fișiere de rețea

en: SSH File Transfer Protocol
ro: Protocol de transfer de fișiere SSH

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
ro: sftp:// sau ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
ro: dav:// sau davs://

en: _Disconnect
ro: _Deconectează

en: _Connect
ro: _Conectează

en: Unable to get remote server location
ro: Nu s-a putut obține locul serverului de la distanță

en: Networks
ro: Rețele

en: On This Computer
ro: În acest calculator

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
ro[0]: %s / %s disponibil
ro[1]: %s / %s disponibile
ro[2]: %s / %s disponibile

en: Disconnect
ro: Deconectează

en: Unmount
ro: Demontează

[ctx: Print job priority]
en: Urgent
ro: Urgentă

[ctx: Print job priority]
en: High
ro: Mare

[ctx: Print job priority]
en: Medium
ro: Medie

[ctx: Print job priority]
en: Low
ro: Mică

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
ro: Înainte

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
ro: După

en: Print at
ro: Tipărește la

en: Print at time
ro: Tipărește la ora

[ctx: print option]
en: Borderless
ro: Fără chenar

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
ro: Pauză; se refuză lucrările

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
ro: Pauză

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
ro: Se refuză lucrări de tipărire

en: Username:
ro: Utilizator:

en: Password:
ro: Parola:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
ro: Autentificarea este necesară pentru a tipări documentul „%s” la imprimanta %s

en: Authentication is required to print a document on %s
ro: Pentru a tipări un document cu imprimanta %s este nevoie de autentificare

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
ro: Autentificarea este necesară pentru a obține detaliile lucrării „%s”

en: Authentication is required to get attributes of a job
ro: Pentru a afla detaliile unei lucrări este nevoie de autentificare

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
ro: Pentru a afla detaliile imprimantei „%s” este nevoie de autentificare

en: Authentication is required to get attributes of a printer
ro: Pentru a afla detaliile unei imprimante este nevoie de autentificare

en: Authentication is required to get default printer of %s
ro: Pentru a afla imprimanta prestabilită pentru %s este nevoie de autentificare

en: Authentication is required to get printers from %s
ro: Pentru a afla imprimantele din %s este nevoie de autentificare

en: Authentication is required to get a file from %s
ro: Pentru a prelua un fișier din %s este nevoie de autentificare

en: Authentication is required on %s
ro: Este nevoie de autentificare pe %s

en: Domain:
ro: Domeniu:

en: Authentication is required to print document “%s”
ro: Autentificarea este necesară pentru a tipări documentul „%s”

en: Authentication is required to print this document on printer %s
ro: Pentru a tipări acest document cu imprimanta %s este nevoie de autentificare

en: Authentication is required to print this document
ro: Pentru a tipări acest document este nevoie de autentificare

en: Printer “%s” is low on toner.
ro: Imprimanta „%s” are toner pe terminate.

en: Printer “%s” has no toner left.
ro: Imprimanta „%s” nu mai are toner.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
ro: Imprimanta „%s” are developator pe terminate.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
ro: Imprimanta „%s” nu mai are developator.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
ro: Imprimanta „%s” are pe terminate cel puțin una dintre rezervele de culori.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
ro: Imprimanta „%s” nu mai are culoare în cel puțin una dintre rezervele de culori.

en: The cover is open on printer “%s”.
ro: Imprimanta „%s” are capacul ridicat.

en: The door is open on printer “%s”.
ro: Imprimanta „%s” are ușița deschisă.

en: Printer “%s” is low on paper.
ro: Imprimanta „%s” are puțină hârtie.

en: Printer “%s” is out of paper.
ro: Imprimanta „%s” a rămas fără hârtie.

en: Printer “%s” is currently offline.
ro: Imprimanta „%s” este momentan deconectată.

en: There is a problem on printer “%s”.
ro: Există o problemă la imprimanta „%s”.

[ctx: printing option]
en: Two Sided
ro: Pe ambele părți

[ctx: printing option]
en: Paper Type
ro: Tip de hârtie

[ctx: printing option]
en: Paper Source
ro: Sursă de hârtie

[ctx: printing option]
en: Output Tray
ro: Tavă de ieșire

[ctx: printing option]
en: Resolution
ro: Rezoluție

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
ro: Pre-filtrare GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
ro: Pe o parte

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ro: Margine lungă (standard)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ro: Margine scurtă (întoarsă)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
ro: Alegere automată

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
ro: Prestabilită a imprimantei

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
ro: Include doar caractere GhostScript

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
ro: Convertește la PS nivelul 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
ro: Convertește la PS nivelul 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
ro: Fără pre-filtrare

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
ro: Altele

[ctx: sides]
en: One Sided
ro: Pe o parte

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
ro: Margine lungă (standard)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
ro: Margine scurtă (întoarsă)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
ro: Tava de sus

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
ro: Tava de la mijloc

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
ro: Tava de jos

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
ro: Tava laterală

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
ro: Tava din stânga

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
ro: Tava din dreapta

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
ro: Tava centrală

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
ro: Tava din spate

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
ro: Fața în sus în tavă

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
ro: Fața în jos în tavă

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
ro: Tava cu capacitate mare

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
ro: Stivuitor %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
ro: E-mail %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
ro: E-mail personal

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
ro: Tava %d

en: Printer Default
ro: Prestabilite ale imprimantei

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c)
en: Left to right, top to bottom
ro: De la stânga la dreapta, de sus în jos

en: Left to right, bottom to top
ro: De la stânga la dreapta, de jos în sus

en: Right to left, top to bottom
ro: De la dreapta la stânga, de sus în jos

en: Right to left, bottom to top
ro: De la dreapta la stânga, de jos în sus

en: Top to bottom, left to right
ro: De sus în jos, de la stânga la dreapta

en: Top to bottom, right to left
ro: De sus în jos, de la dreapta la stânga

en: Bottom to top, left to right
ro: De jos în sus, de la stânga la dreapta

en: Bottom to top, right to left
ro: De jos în sus, de la dreapta la stânga

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
ro: Prioritatea lucrării

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
ro: Informații de facturare

[ctx: cover page]
note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
ro: Niciuna

[ctx: cover page]
en: Classified
ro: Clasificat

[ctx: cover page]
en: Confidential
ro: Confidențial

[ctx: cover page]
en: Top Secret
ro: Top secret

[ctx: cover page]
en: Unclassified
ro: Neclasificat

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
ro: Pagini pe foaie

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
ro: Ordinea paginilor

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
ro: Tipărește la

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
ro: Tipărește la ora

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
ro: Personalizat %s×%s

[ctx: printer option]
note: TRANSLATORS: this is the ICC color profile to use for this job
en: Printer Profile
ro: Profilul imprimantei

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
ro: Indisponibil

en: output
ro: ieșire

en: Print to File
ro: Tipărește în fișier

en: Pages per _sheet:
ro: Pagini pe _foaie:

en: File
ro: Fișier

en: _Output format
ro: Format de _ieșire

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
ro: Gestionarea culorilor nu e disponibilă

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
ro: Niciun profil disponibil

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
ro: Profil nespecificat

en: Authentication
ro: Autentificare

en: _Remember password
ro: Salvează pa_rola

en: Select a filename
ro: Alege un nume de fișier

en: Not available
ro: Indisponibil

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
ro: %s lucrare #%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
ro: Stare inițială

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
ro: Se pregătește tipărirea

[ctx: print operation status]
en: Generating data
ro: Se generează datele

[ctx: print operation status]
en: Sending data
ro: Se trimit datele

[ctx: print operation status]
en: Waiting
ro: Se așteaptă

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
ro: Blocare din cauza unei probleme

[ctx: print operation status]
en: Printing
ro: Se tipărește

[ctx: print operation status]
en: Finished
ro: Finalizată

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
ro: Finalizată cu eroare

en: Preparing %d
ro: Se pregătește %d

en: Preparing
ro: Se pregătește

en: Printing %d
ro: Se tipărește %d

en: Error creating print preview
ro: Eroare la crearea unei previzualizări pentru tipărire

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
ro: Cel mai probabil motiv este că nu s-a putut crea un fișier temporar.

note: window
en: Print
ro: Tipărire

en: Application
ro: Aplicație

en: Printer offline
ro: Imprimantă deconectată

en: Out of paper
ro: Fără hârtie

en: Need user intervention
ro: Necesită intervenția utilizatorului

en: Custom size
ro: Mărime personalizată

en: No printer found
ro: Nu s-a găsit nicio imprimantă

en: Invalid argument to CreateDC
ro: Argument incorect pentru CreateDC

en: Error from StartDoc
ro: Eroare din StartDoc

en: Not enough free memory
ro: Nu există memorie liberă suficientă

en: Invalid argument to PrintDlgEx
ro: Argument incorect pentru PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
ro: Pointer incorect pentru PrinDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
ro: Handle incorect pentru PrintDlgEx

en: Unspecified error
ro: Eroare nespecificată

en: Pre_view
ro: Pre_vizualizează

en: _Print
ro: _Tipărește

en: Getting printer information failed
ro: Obținerea informațiilor despre imprimantă a eșuat

en: Getting printer information…
ro: Se obțin informațiile despre imprimantă…

en: Page Ordering
ro: Ordonare pagini

en: Left to right
ro: De la stânga la dreapta

en: Right to left
ro: De la dreapta la stânga

en: Top to bottom
ro: De sus în jos

en: Bottom to top
ro: De jos în sus

en: Failed to create the read file descriptor
ro: Nu s-a putut crea descriptorul pentru fișierul citit

en: Unable to find an item with URI “%s”
ro: Nu s-a putut găsi un element cu URI-ul „%s”

en: Unable to move the item with URI “%s” to “%s”
ro: Nu s-a putut muta elementul cu URI-ul „%s” la „%s”

en: No registered application with name “%s” for item with URI “%s” found
ro: Nu s-a găsit nicio aplicație înregistrată cu numele „%s” pentru elementul cu URI-ul „%s”

en: Clear Entry
ro: Șterge conținutul

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
ro: S

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
ro: D

en: _Show All
ro: _Arată tot

en: Two finger pinch
ro: Apropie două degete

en: Two finger stretch
ro: Depărtează două degete

en: Rotate clockwise
ro: Rotește în sens orar

en: Rotate counterclockwise
ro: Rotește în sens anti-orar

en: Two finger swipe left
ro: Trage la stânga cu două degete

en: Two finger swipe right
ro: Trage la dreapta cu două degete

en: Swipe left
ro: Trage la stânga

en: Swipe right
ro: Trage la dreapta

note: Translators: This is placeholder text for the search entry in the shortcuts window
en: Search Shortcuts
ro: Caută scurtături

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in normal mode
en: Shortcuts
ro: Scurtături

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in search mode
en: Search Results
ro: Rezultatele căutării

en: No Results Found
ro: Nu s-au găsit rezultate

en: Try a different search
ro: Se poate căuta altfel

[ctx: accessibility]
en: Sidebar
ro: Panoul lateral

en: Change di_rection
ro: Schimbă di_recția

en: Insert _Emoji
ro: Introdu _emoji

[ctx: Encoding name]
en: Automatically Detected
ro: Detectat automat

[ctx: Encoding name]
en: Western
ro: Occidentală

[ctx: Encoding name]
en: Central European
ro: Europa Centrală

[ctx: Encoding name]
en: South European
ro: Europa de Sud

[ctx: Encoding name]
en: Baltic
ro: Baltică

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic
ro: Chirilică

[ctx: Encoding name]
en: Arabic
ro: Arabă

[ctx: Encoding name]
en: Greek
ro: Greacă

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew Visual
ro: Ebraică vizuală

[ctx: Encoding name]
en: Turkish
ro: Turcă

[ctx: Encoding name]
en: Nordic
ro: Nordică

[ctx: Encoding name]
en: Thai
ro: Thailandeză

[ctx: Encoding name]
en: Celtic
ro: Celtică

[ctx: Encoding name]
en: Romanian
ro: Română

[ctx: Encoding name]
en: Armenian
ro: Armeană

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Traditional
ro: Chineză tradițională

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Russian
ro: Chirilică/Rusă

[ctx: Encoding name]
en: Japanese
ro: Japoneză

[ctx: Encoding name]
en: Korean
ro: Coreeană

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Simplified
ro: Chineză simplificată

[ctx: Encoding name]
en: Georgian
ro: Georgiană

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew
ro: Ebraică

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Ukrainian
ro: Chirilică/Ucraineană

[ctx: Encoding name]
en: Vietnamese
ro: Vietnameză

[ctx: Line ending name]
en: Unchanged
ro: Neschimbat

[ctx: Line ending name]
en: Mac OS Classic
ro: Mac OS Clasic

en: _Undo
ro: An_ulează

en: _Redo
ro: _Refă

en: Do you want to use GTK Inspector?
ro: Se folosește Inspectorul GTK?

en: GTK Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK application. Using it may cause the application to break or crash.
ro: Inspectorul GTK este un depanator interactiv care permite explorarea și modificarea componentelor interne ale oricărei aplicație GTK. Folosirea lui poate cauza închiderea neașteptată a aplicației.

en: Don’t show this message again
ro: Nu arăta din nou acest mesaj

en: Minimize
ro: Minimizează

en: Minimize the window
ro: Minimizează fereastra

en: Maximize
ro: Maximizează

en: Maximize the window
ro: Maximizează fereastra

en: Close the window
ro: Închide fereastra

en: Restore
ro: Recuperează

en: Role
ro: Rol

en: Description
ro: Descriere

en: Bounds
ro: Limite

en: Object Path
ro: Calea obiectului

en: Interface
ro: Interfață

en: Attribute
ro: Atribut

en: Value
ro: Valoare

en: Activate
ro: Activează

en: Set State
ro: Stabilește starea

en: Enabled
ro: Activat

en: Parameter Type
ro: Tip de parametru

en: State
ro: Stare

en: Show
ro: Arată

en: Hover to load
ro: Trece peste pentru a încărca

[ctx: clipboard]
en: empty
ro: gol

[ctx: clipboard]
en: remote
ro: la distanță

en: Drag and hold here
ro: Trage și menține apăsat aici

en: Clipboard
ro: Copiate

en: Primary
ro: Principal

[ctx: event phase]
en: None
ro: Niciuna

[ctx: event phase]
en: Capture
ro: Captează

[ctx: event phase]
en: Bubble
ro: Sferă

[ctx: event phase]
en: Target
ro: Țintă

[ctx: propagation limit]
en: Native
ro: Nativ

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK.
ro: Se poate tasta aici orice regulă CSS recunoscută de GTK.

en: You can temporarily disable this custom CSS by toggling the switch above.
ro: Acest CSS personalizat poate fi dezactivat temporar cu întrerupătorul de mai sus.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
ro: Schimbările sunt aplicate instantaneu și global pentru întreaga aplicație.

en: Saving CSS failed
ro: Nu s-a putut salva CSS-ul

en: Enable this custom CSS
ro: Activează acest CSS personalizat

en: Save the current CSS
ro: Salvează CSS-ul actual

en: Show deprecations
ro: Arată elementele depreciate

en: Style Classes
ro: Clase de stil

en: CSS Property
ro: Proprietate CSS

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
ro: Contextul IM este hardcodat de GTK_IM_MODULE

[ctx: GL renderer]
en: None
ro: Niciunul

[ctx: GL version]
en: Unknown
ro: Necunoscut

[ctx: Vulkan device]
en: None
ro: Niciunul

en: Copy to clipboard as gitlab markdown
ro: Copiază ca Markdown GitLab

en: Operating System
ro: Sistem de operare

en: GTK Version
ro: Versiune GTK

en: GDK Backend
ro: Backend GDK

en: GSK Renderer
ro: Motor de redare GSK

en: Pango Fontmap
ro: Pango FontMap

en: Media Backend
ro: Backend multimedia

en: Input Method
ro: Metodă de intrare

en: Accessibility Backend
ro: Backend Accesibilitate

en: Application ID
ro: ID aplicație

en: Resource Path
ro: Cale resurse

en: Environment
ro: Mediu

en: Display
ro: Afișaj

en: RGBA Visual
ro: RGBA Vizual

en: Composited
ro: Compus

en: Protocols
ro: Protocoale

en: GL Renderer
ro: Motor de redare GL

en: GL Vendor
ro: Furnizor GL

en: GL Version
ro: Versiune GL

en: GL Backend Vendor
ro: Furnizor backend GL

en: GL Backend Version
ro: Versiune backend GL

en: GL Full Version
ro: Versiunea completă GL

en: GLSL Version
ro: Versiune GLSL

en: GL Extensions
ro: Extensii GL

en: EGL Extensions
ro: Extensii EGL

en: GL Features
ro: Caracteristici GL

en: Vulkan Device
ro: Dispozitiv Vulkan

en: Vulkan API Version
ro: Versiunea API Vulkan

en: Vulkan Driver Version
ro: Versiunea driverului Vulkan

en: Vulkan Layers
ro: Straturi Vulkan

en: Vulkan Extensions
ro: Extensii Vulkan

en: Vulkan Features
ro: Caracteristici Vulkan

en: Unnamed section
ro: Secțiune nedenumită

en: Label
ro: Etichetă

en: Action
ro: Acțiune

en: Target
ro: Țintă

en: Icon
ro: Simbol

en: Address
ro: Adresă

en: Reference Count
ro: Număr de referințe

en: Direction
ro: Direcție

en: Buildable ID
ro: ID generabil

en: Mnemonic Label
ro: Etichetă mnemonic

en: Request Mode
ro: Mod de cerere

en: Measure map
ro: Măsoară harta

en: Expand
ro: Extinde

en: Baseline
ro: Linie de bază

en: Surface
ro: Suprafață

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Renderer
ro: Motor de redare

en: Frame Clock
ro: Timpi cadre

en: Tick Callback
ro: Funcție de reapelare periodică

en: Frame Count
ro: Număr de cadre

en: Frame Rate
ro: Frecvență cadre

en: Scale
ro: Scară

en: Color state
ro: Stare culoare

en: Mapped
ro: Cartografiat

en: Realized
ro: Realizat

en: Is Toplevel
ro: Primul nivel

en: Child Visible
ro: Copil vizibil

note: Paintable is a colloquial way to refer to the GdkPaintable interface
en: Paintable Size
ro: Mărime grafică

note: Paintable is a colloquial way to refer to the GdkPaintable interface
en: Paintable Aspect Ratio
ro: Raport de aspect grafic

note: Paintable is a colloquial way to refer to the GdkPaintable interface
en: Paintable Flags
ro: Indicatori grafici

en: Pointer: %p
ro: Cursor: %p

note: Translators: %s is a type name, for example * GtkPropertyExpression with value \"2.5\"
en: %s with value "%s"
ro: %s cu valoarea „%s”

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with type GObject
en: %s with type %s
ro: %s cu tipul %s

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkObjectExpression for GtkStringObject 0x23456789
en: %s for %s %p
ro: %s pentru %s %p

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with value type: gchararray
en: %s with value type %s
ro: %s cu tipul valorii %s

en: Uneditable property type: %s
ro: Tip de proprietate care nu se poate modifica: %s

[ctx: column number]
en: None
ro: Nimic

en: Attribute:
ro: Atribut:

en: Column:
ro: Coloană:

note: Translators: %s is a type name, for example * Action from 0x2345678 (GtkApplicationWindow)
en: Action from: %p (%s)
ro: Acțiune de la: %p (%s)

en: Reset
ro: Restabilește

[ctx: GtkSettings source]
en: Default
ro: Prestabilit

[ctx: GtkSettings source]
en: Theme
ro: Aspect

[ctx: GtkSettings source]
en: Application
ro: Aplicație

[ctx: GtkSettings source]
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Source:
ro: Sursă:

en: Defined At
ro: Definit la

en: Saving RenderNode failed
ro: Salvarea RenderNode a eșuat

en: Recording Options
ro: Opțiuni de înregistrare

en: Record events
ro: Înregistrează evenimente

en: Add debug nodes
ro: Adaugă noduri de depanare

en: Highlight event sequences
ro: Evidențiază secvențele de eveniment

en: Record frames
ro: Înregistrează cadre

en: Clear recorded frames
ro: Șterge cadrele înregistrate

en: Profiling overlay (requires GSK_DEBUG=profile)
ro: Indicator de performanță (necesită GSK_DEBUG=profile)

en: Use a dark background
ro: Folosește un fond negru

en: Save selected node
ro: Salvează nodul ales

en: Copy to clipboard
ro: Copiază

en: Property
ro: Proprietate

en: Path
ro: Cale

en: Count
ro: Contor

en: Name:
ro: Nume:

en: Type:
ro: Tip:

en: Size:
ro: Mărime:

en: Trigger
ro: Declanșator

[ctx: sizegroup mode]
en: None
ro: Niciunul

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
ro: Orizontal

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
ro: Ambele

en: Mode
ro: Mod

en: GLib must be configured with -Dbuildtype=debug
ro: GLib trebuie configurat cu -Dbuildtype=debug

en: Self 1
ro: Propriu 1

en: Cumulative 1
ro: Cumulativ 1

en: Self 2
ro: Propriu 2

en: Cumulative 2
ro: Cumulativ 2

en: Self
ro: Propriu

en: Cumulative
ro: Cumulativ

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
ro: Activează statisticile cu GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Remove %s
ro: Elimină %s

en: Add
ro: Adaugă

en: Show data
ro: Arată datele

en: Hierarchy
ro: Ierarhie

en: Implements
ro: Implementează

en: GTK Theme
ro: Aspect GTK

en: System Color Scheme
ro: Combinația de culori a sistemului

en: Unsupported
ro: Neacceptat

en: Dark
ro: Întunecos

en: Light
ro: Luminos

en: System Contrast
ro: Contrastul sistemului

en: No Preference
ro: Nicio preferință

en: More
ro: Mai mult

en: Less
ro: Mai puțin

en: System Reduced Motion
ro: Mișcare redusă a sistemului

en: Reduced
ro: Redusă

en: Cursor Theme
ro: Aspect cursor

en: Cursor Size
ro: Mărime cursor

en: Icon Theme
ro: Aspect simboluri

en: Text Direction
ro: Direcția textului

note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Left-to-Right
    Right-to-Left
ro: De la stânga la dreapta
    De la dreapta la stânga

en: Animations
ro: Animații

en: Slowdown
ro: Încetinește

en: Rendering
ro: Afișare

[ctx: Font rendering]
note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Automatic
    Manual
ro: Automat
    Manual

en: Show Framerate
ro: Arată numărul de cadre

en: Show Graphic Updates
ro: Arată actualizări grafice

en: Tints all the places where the current renderer uses Cairo instead of the GPU.
ro: Colorează toate locurile în care motorul de redare actual utilizează Cairo în loc de GPU.

en: Show Cairo Rendering
ro: Arată redarea Cairo

en: Show Baselines
ro: Arată liniile de bază

en: Show Layout Borders
ro: Arată marginile aranjamentului

en: CSS Padding
ro: Umplutură CSS

en: CSS Border
ro: Chenar CSS

en: CSS Margin
ro: Margine CSS

en: Widget Margin
ro: Margine widget

en: Show Focus
ro: Arată elementul activ

en: Show Accessibility warnings
ro: Arată avertismentele de accesibilitate

en: Show Graphics Offload
ro: Arată descărcarea de grafice

en: Show Touch UI
ro: Arată interfața tactilă

en: Inspect Inspector
ro: Inspectează inspectorul

en: Select an Object
ro: Alege un obiect

en: Show Details
ro: Arată detalii

en: Show all Objects
ro: Arată toate obiectele

en: Show all Resources
ro: Arată toate resursele

en: Collect Statistics
ro: Colectează statistici

en: Objects
ro: Obiecte

en: Toggle Sidebar
ro: Arată/Ascunde Panoul lateral

en: Refresh action state
ro: Actualizează starea acțiunii

en: Previous object
ro: Obiectul precedent

en: Child object
ro: Obiectul copil

en: Previous sibling
ro: Fratele precedent

en: List Position
ro: Poziția în listă

en: Next sibling
ro: Fratele următor

en: Miscellaneous
ro: Altele

en: Layout
ro: Aspect

en: CSS Nodes
ro: Noduri CSS

en: Size Groups
ro: Grupuri de mărimi

en: Data
ro: Date

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Menu
ro: Opțiuni

en: Controllers
ro: Controlere

en: Magnifier
ro: Lupă

en: Accessibility
ro: Accesibilitate

en: Global
ro: Globale

en: Information
ro: Informații

en: Settings
ro: Preferințe

en: Resources
ro: Resurse

en: Statistics
ro: Statistici

en: Logging
ro: Jurnalizare

en: Recorder
ro: Înregistrator

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
ro: Accesează toate alternativele

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
ro: Forme deasupra bazei

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
ro: Poziționare de marcare deasupra bazei

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
ro: Înlocuiri deasupra bazei

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
ro: Fracții alternative

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
ro: Forme sub bază

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
ro: Poziție de marcarea sub bază

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
ro: Înlocuiri sub bază

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
ro: Alternate contextuale

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
ro: Forme sensibile la majuscule

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
ro: Compoziție / Decompoziție glifuri

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
ro: Formă conjunctă după Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
ro: Forme conjuncte

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
ro: Ligaturi contextuale

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
ro: Punctuație CJK centrată

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
ro: Spațiere în jurul majusculelor

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
ro: Swash contextual

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
ro: Poziționare cursivă

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
ro: Majuscule foarte mici din majuscule

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
ro: Majuscule mici din majuscule

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
ro: Distanțe

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
ro: Ligaturi discreționare

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
ro: Denominatori

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
ro: Forme fără puncte

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
ro: Forme experte

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
ro: Alternative pentru glife finale pe linie

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
ro: Forme terminale #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
ro: Forme terminale #3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
ro: Forme terminale

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
ro: Forme de accente aplatizate

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
ro: Fracții

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
ro: Lățimi complete

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
ro: Forme la jumătate

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
ro: Forme halant

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
ro: Jumătăți de lățimi alternate

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
ro: Forme istorice

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
ro: Alternative Kana orizontale

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
ro: Ligaturi istorice

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
ro: Forme Hojo Kanji

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
ro: Jumătăți de lățimi

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
ro: Forme inițiale

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
ro: Forme izolate

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
ro: Cursiv

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
ro: Variante de aliniere

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
ro: Forme JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
ro: Forme JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
ro: Forme JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
ro: Forme JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
ro: Margini la stânga

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
ro: Ligaturi standard

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
ro: Forme Jamo la început

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
ro: Numere aliniate

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
ro: Forme localizate

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
ro: Alternări _Stânga-Dreapta

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
ro: Forme oglindite _Stânga-Dreapta

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
ro: Marchează poziționarea

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
ro: Forme mediale #2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
ro: Forme mediale

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
ro: Greacă matematică

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
ro: Marchează pentru a marca poziționarea

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
ro: Marchează poziționarea via substituție

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
ro: Forme de adnotare alternative

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
ro: Forme NLC Kanji

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
ro: Forme Nukta

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
ro: Numărători

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
ro: Figuri în stil vechi

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
ro: Limite optice

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
ro: Ordinali

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
ro: Ornamente

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
ro: Lățimi alternative proporționale

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
ro: Majuscule foarte mici

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
ro: Kana proporțional

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
ro: Figuri proporționale

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
ro: Forme sub bază

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
ro: Înlocuiri sub bază

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
ro: Forme deasupra bazei

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
ro: Înlocuiri deasupra bazei

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
ro: Lățimi proporționale

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
ro: Sferturi de lățimi

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
ro: Generează aleatoriu

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
ro: Alternative contextuale necesare

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
ro: Forme Rakar

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
ro: Ligaturi necesare

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
ro: Forme Reph

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
ro: Margini la dreapta

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
ro: Alternări Dreapta-Stânga

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
ro: Forme oglindite Dreapta-Stânga

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
ro: Forme de notație Ruby

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
ro: Alternative de variație necesare

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
ro: Alternative stilistice

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
ro: Inferiori științifici

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
ro: Ajustare după mărime

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
ro: Capitale mici

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
ro: Forme simplificate

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
ro: Alternative de script matematic

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
ro: Descompunerea glifelor prin întindere

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
ro: Indice inferior

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
ro: Indice superior

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
ro: Suprapunere

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
ro: Forme Jamo din urmă

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
ro: Forme de nume tradiționale

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
ro: Figuri tabulare

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
ro: Forme tradiționale

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
ro: Treimi de lățime

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
ro: Metrice alternate vertical

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
ro: Variante Vattu

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
ro: Scriere verticală

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
ro: Jumătăți de metrice alternate vertical

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
ro: Forme Jamo vocale

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
ro: Alternative Kana verticale

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
ro: Kerning vertical

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
ro: Metrice verticale alternate proporționale

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
ro: Rotație și alternative verticale

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
ro: Alternative verticale pentru rotație

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
ro: Zero barat

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
ro: Plic DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
ro: Plic Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
ro: Plic Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
ro: Plic Choukei 4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
ro: Plic Choukei 40

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
ro: hagaki (carte poștală)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
ro: plic kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
ro: plic kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
ro: plic kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
ro: plic kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
ro: plic kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
ro: plic kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
ro: plic kaku2

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
ro: oufuku (carte poștală de răspuns)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
ro: plic you4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
ro: plic you6

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
ro: plic 6×9

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
ro: plic 7×9

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
ro: plic 8×10

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
ro: plic 9×11

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
ro: plic 9×12

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
ro: plic a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
ro: plic c5

[ctx: paper size]
en: European edp
ro: Edp europeană

[ctx: paper size]
en: Executive
ro: Executiv

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
ro: Fan-Fold european

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
ro: Fan-Fold american

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
ro: Fan-Fold legal german

[ctx: paper size]
en: Government Legal
ro: Guvernamental legal

[ctx: paper size]
en: Government Letter
ro: Scrisoare guvernamentală

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
ro: Index 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
ro: Index 4×6 (vedere)

[ctx: paper size]
en: Invoice
ro: Factură

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
ro: Plic Monarch

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
ro: Plic #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
ro: Plic #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
ro: Plic #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
ro: Plic #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
ro: Plic #9

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
ro: Plic personal

[ctx: paper size]
en: Wide Format
ro: Format lat

[ctx: paper size]
en: Photo L
ro: Fotografie L

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
ro: Plic invitație

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
ro: Plic italian

[ctx: paper size]
en: Large Photo
ro: Fotografie mare

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
ro: Fotografie medie

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
ro: Plic Postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
ro: Poză mică

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
ro: Fotografie lată

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
ro: plic prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
ro: plic prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
ro: plic prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
ro: plic prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
ro: plic prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
ro: plic prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
ro: plic prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
ro: plic prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
ro: plic prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
ro: plic prc9

en: Pages
ro: Pagini

en: Logo
ro: Siglă

en: About
ro: Despre

en: Credits
ro: Autori

en: System
ro: Sistem

en: System Information
ro: Informații despre sistem

en: Select App
ro: Alege aplicația

en: _View All Apps
ro: _Vezi toate aplicațiile

en: _Find New Apps
ro: _Caută aplicații noi

en: No applications found.
ro: Nu s-au găsit aplicații.

en: Preferences
ro: Preferințe

en: Services
ro: Servicii

en: Hide %s
ro: Ascunde %s

en: Hide Others
ro: Ascunde altele

en: Show All
ro: Arată tot

en: Quit %s
ro: Ieși din %s

en: Undo
ro: Anulează

en: Redo
ro: Refă

en: Cut
ro: Taie

en: Copy
ro: Copiază

en: Paste
ro: Lipește

en: Delete
ro: Șterge

en: Select All
ro: Selecționează tot

en: _Window
ro: _Fereastră

en: _Finish
ro: _Termină

en: _Back
ro: În_apoi

en: _Next
ro: Î_nainte

en: Select a Color
ro: Alege o culoare

en: Pick a color from the screen
ro: Alege o culoare de pe ecran

en: The current color
ro: Culoarea actuală

en: Hexadecimal color or color name
ro: Numele culorii sau culoare hexazecimală

en: Hue
ro: Nuanță

en: Alpha value
ro: Valoare alfa

en: Saturation and value
ro: Saturație și valoare

en: (None)
ro: (Niciunul)

en: Search…
ro: Caută…

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
ro: Emoticoane și oameni

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
ro: Corp și îmbrăcăminte

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
ro: Animale și natură

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
ro: Mâncare și băutură

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
ro: Călătorii și locuri

[ctx: emoji category]
en: Activities
ro: Activități

[ctx: emoji category]
en: Objects
ro: Obiecte

[ctx: emoji category]
en: Symbols
ro: Simboluri

[ctx: emoji category]
en: Flags
ro: Drapeluri

[ctx: emoji category]
en: Recent
ro: Recente

en: Create Folder
ro: Creează un dosar

en: Remote location — only searching the current folder
ro: Loc la distanță — se caută doar în dosarul actual

en: Filter
ro: Filtru

en: Folder Name
ro: Numele dosarului

en: _Create
ro: _Creează

en: Select Font
ro: Alege caracterul

en: Search font name
ro: Caută numele caracterului

en: Filters
ro: Filtre

en: Filter by
ro: Filtrează după

en: Monospace
ro: Monospațiat

en: Language
ro: Limba

en: Preview Font
ro: Previzualizează caracterul

en: No Fonts Found
ro: Nu s-au găsit caractere

en: Font Name
ro: Numele caracterului

en: Font Variation Axes
ro: Axele de variație a caracterului

en: Font Features
ro: Caracteristicile caracterului

[ctx: media controls]
en: Position
ro: Poziția

[ctx: media controls]
en: Volume
ro: Volum

en: _Format for:
ro: _Formatare pentru:

en: _Paper size:
ro: _Dimensiuni hârtie:

en: _Orientation:
ro: _Orientare:

en: Portrait
ro: Verticală

en: Reverse portrait
ro: Verticală inversată

en: Landscape
ro: Orizontală

en: Reverse landscape
ro: Orizontală inversată

en: Server Addresses
ro: Adrese de server

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
ro: Adresele de server sunt alcătuite dintr-un prefix de protocol și o adresă. Exemple:

en: Available Protocols
ro: Protocoale disponibile

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
ro: Nu s-au găsit servere recente

en: Recent Servers
ro: Servere recente

en: No results found
ro: Nu s-au găsit rezultate

en: Connect to _Server
ro: Conectează la _server

en: Enter server address…
ro: Introduceți adresa de server…

en: Show recent servers
ro: Arată servere recente

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
ro: Stare

en: Range
ro: Interval

en: _All Pages
ro: To_ate paginile

en: C_urrent Page
ro: Pagina c_urentă

en: Se_lection
ro: Se_lecție

en: Pag_es:
ro: _Pagini:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
ro: Specifică unul sau mai multe intervale de pagini,
     de ex. 1-3,7,11

en: Copies
ro: Cópii

en: Copie_s:
ro: _Cópii:

en: C_ollate
ro: C_ombinare

en: _Reverse
ro: _Inversare

en: Page ordering preview
ro: Arată ordinea paginilor

en: A visualization of the effect of the collate and reverse options on the page ordering
ro: O vizualizare a efectului opțiunilor de combinare și inversare asupra aranjării paginilor

en: General
ro: Generice

en: T_wo-sided:
ro: Pe am_bele părți:

en: Pages per _side:
ro: _Pagini pe o parte:

en: Page or_dering:
ro: _Ordine pagini:

en: _Only print:
ro: Tipăr_ește doar:

en: All sheets
ro: Toate paginile

en: Even sheets
ro: Paginile pare

en: Odd sheets
ro: Paginile impare

en: Sc_ale:
ro: Sc_ara:

en: Scale in percent
ro: Scara în procente

en: Paper
ro: Hârtie

en: Paper _type:
ro: Tip de _hârtie:

en: Paper _source:
ro: _Sursă hârtie:

en: Output t_ray:
ro: Tavă _ieșire:

en: Or_ientation:
ro: Or_ientare:

en: Page layout preview
ro: Arată aspectul paginii

en: Job Details
ro: Detaliile lucrării

en: Pri_ority:
ro: Pri_oritate:

en: _Billing info:
ro: Informații _de facturare:

en: Print Document
ro: Tipărire document

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
ro: _Acum

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
ro: _La:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
ro: Specifică ora tipăririi,
     de ex. 15:30, 2:35 pm, 14:15:20, 11:46:30 am, 4 pm

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
ro: Î_n așteptare

en: Hold the job until it is explicitly released
ro: Ține lucrarea în așteptare până i se dă drumul

en: Add Cover Page
ro: Adaugă o copertă

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
ro: Îna_inte:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
ro: D_upă:

en: Job
ro: Lucrare

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
ro: Calitatea imaginii

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
ro: Culoare

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
ro: Se termină

en: Advanced
ro: Avansate

en: Some of the settings in the dialog conflict
ro: Unele opțiuni din acest dialog sunt incompatibile

en: Play
ro: Redare

en: Output to this directory instead of cwd
ro: Produce în acest dosar în loc de cwd

en: Generate debug output
ro: Generează rezultatul depanării

en: Invalid size %s
ro: Mărime greșită %s

en: Can’t load file: %s
ro: Nu se poate încărca fișierul: %s

en: Can’t save file %s: %s
ro: Nu se poate salva fișierul %s: %s

en: Usage:
      gtk4-builder-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
    
    Commands:
      validate     Validate the file
      simplify     Simplify the file
      enumerate    List all named objects
      preview      Preview the file
      render       Take a screenshot of the file
      screenshot   Take a screenshot of the file
ro: Utilizare:
      gtk4-builder-tool [COMANDĂ] [OPȚIUNE…] FIȘIER
    
    Execută diverse operații pe fișierele .ui GtkBuilder.
    
    Comenzi:
      validate     Validează fișierul
      simplify     Simplifică fișierul
      enumerate    Enumeră toate obiectele numite
      preview      Previzualizează fișierul
      render       Face un instantaneu de ecran al fișierului
      screenshot   Face un instantaneu de ecran al fișierului

en: FILE
ro: FIȘIER

en: Print all named objects.
ro: Tipărește toate obiectele numite.

en: No object with ID '%s' found
ro: Nu s-a găsit niciun obiect cu ID-ul „%s”

en: No previewable object found
ro: Nu s-a găsit niciun obiect previzualizabil

en: Objects of type %s can't be previewed
ro: Obiectele de tipul %s nu pot fi previzualizate

en: Preview only the named object
ro: Previzualizează doar obiectul numit

en: Use style from CSS file
ro: Utilizează stil dintr-un fișier CSS

en: Could not initialize windowing system
ro: Nu s-a putut inițializa sistemul de ferestre

en: Preview the file.
ro: Previzualizează fișierul.

en: No .ui file specified
ro: Niciun fișier .ui specificat

en: Can only preview a single .ui file
ro: Se poate previzualiza doar un singur fișier .ui

en: No object found
ro: Nu s-au găsit obiecte

en: Objects of type %s can't be screenshot
ro: Nu se poate face un instantaneu de ecran al obiectelor de tipul %s

en: Failed to take a screenshot
ro: Nu s-a putut face instantaneul de ecran

en: File %s exists.
    Use --force to overwrite.
ro: Fișierul %s există.
    Utilizează --force pentru a suprascrie.

en: Output written to %s.
ro: Rezultatul a fost scris în %s.

en: Failed to save %s: %s
ro: Nu s-a putut salva %s: %s

en: Screenshot only the named object
ro: Instantaneu de ecran doar al obiectului numit

en: Save as node file instead of png
ro: Salvează ca fișier node în loc de png

en: Overwrite existing file
ro: Suprascrie fișierul existent

en: FILE…
ro: FIȘIER…

en: Render a .ui file to an image.
ro: Transformă un fișier .ui în imagine.

en: Can only render a single .ui file to a single output file
ro: Se poate randa doar un singur fișier .ui la un singur fișier de ieșire

en: %s:%d: Couldn’t parse value for property '%s': %s
ro: %s:%d: Nu s-a putut analiza valoarea pentru proprietatea '%s': %s

en: Property %s not found
ro: Nu s-a găsit proprietatea %s

en: Packing property %s not found
ro: Nu s-a găsit proprietatea de împachetare %s

en: Cell property %s not found
ro: Nu s-a găsit proprietatea celulei %s

en: Layout property %s not found
ro: Nu s-a găsit proprietatea de aranjament %s

en: %s only accepts three children
ro: %s acceptă doar trei copii

en: %s only accepts one center child
ro: %s acceptă doar un copil în centru

en: Unable to create temporary file: %s
ro: Nu s-a putut crea fișierul temporar: %s

en: Can’t load “%s”: %s
ro: Nu se poate încărca „%s”: %s

en: Can’t parse “%s”: %s
ro: Nu se poate analiza „%s”: %s

en: Failed to read “%s”: %s
ro: Nu s-a putut citi „%s”: %s

en: Failed to write “%s”: “%s”
ro: Nu s-a putut scrie „%s”: „%s”

en: Replace the file
ro: Înlocuiește fișierul

en: Convert from GTK 3 to GTK 4
ro: Convertește de la GTK 3 la GTK 4

en: Simplify the file.
ro: Simplifică fișierul.

en: Can only simplify a single .ui file without --replace
ro: Se poate simplifica numai un singur fișier .ui fără --replace

en: Failed to lookup template parent type %s
ro: Nu s-a putut căuta tipul de model părinte %s

en: Deprecated types:
ro: Tipuri depășite:

en: Failed to create an instance of the template type %s
ro: Nu s-a putut crea o instanță a tipului de model %s

en: Validate the file.
ro: Validează fișierul.

en: Usage:
      gtk4-image-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE…
    
    Perform various tasks on images.
    
    Commands:
      compare      Show differences between two images
      convert      Convert the image to a different format or color state
      info         Show general information about the image
      relabel      Change the color state of the image without conversion
      show         Show the image
      play         Play an animation
ro: Utilizare:
      gtk4-image-tool [COMANDĂ] [OPȚIUNE…] FIȘIER…
    
    Efectuează sarcini variate pe imagini.
    
    Comenzi:
      compare      Arată diferențele dintre două imagini
      convert      Convertește imaginea la o stare de culoare sau un format diferit
      info         Arată informațiile generale despre imagine
      relabel      Modifică starea de culoare a imaginii fără conversie
      show         Arată imaginea
      play         Redă o animație

en: Output file
ro: Fișier rezultat

en: Compare two images
ro: Compară două imagini

en: No image file specified
ro: Niciun fișier imagine specificat

en: Can only accept two image files
ro: Se pot accepta doar două fișiere imagine

en: Could not save diff image to %s
ro: Nu s-a putut salva imaginea diff în %s

en: Differences witten to %s.
ro: Diferențe scrise în %s.

en: The images are different.
ro: Imaginile sunt diferite.

en: No differences.
ro: Nu există diferențe.

en: Format to use
ro: Format de utilizat

en: Color state to use
ro: Starea culorii de utilizat

en: COLORSTATE
ro: STARECULOARE

en: Color state to use, as cicp tuple
ro: Starea culorii de utilizat, ca tuplu cicp

en: Convert the image to a different format or color state.
ro: Convertește imaginea la o stare a culorii sau format diferit.

en: Can only accept a single image file and output file
ro: Se poate accepta doar un singur fișier imagine și un fișier de ieșire

en: Not a memory format: %s
    Possible values:
      %s
ro: Nu este un format de memorie: %s
    Valori posibile:
      %s

en: Not a color state: %s
    Possible values:
      %s
ro: Nu este o stare de culoare: %s
    Valori posibile:
      %s

en: Can't specify both --color-state and --cicp
ro: Nu se poate specifica atât --color-state cât și -cicp

en: Not a supported cicp tuple: %s
ro: Nu este un tuplu cicp suportat: %s

en: Color state:
ro: Starea culorii:

en: unknown
ro: necunoscut

en: Provide information about the image.
ro: Furnizează informații despre imagine.

en: Can only accept a single image file
ro: Se poate accepta doar un singur fișier imagine

en: Don't add a titlebar
ro: Nu adăuga o bară de titlu

en: SIZE
ro: MĂRIME

en: Don't run animations
ro: Nu reda animațiile

en: Don't use system resources
ro: Nu folosi resursele sistemului

en: Don't load external resources
ro: Nu încărca resurse externe

en: Don't allow gpa extensions
ro: Nu permite extensiile gpa

en: Show one or more animations.
ro: Arată una sau mai multe animații.

en: No animation file specified
ro: Nicio animație specificată

en: Change the color state of the image without conversion.
ro: Modifică fără conversie starea culorii imaginii.

en: Not a color state: %s
    Possible values: %s
ro: Nu este o stare a culorii: %s
    Valori posibile: %s

en: Show one or more images.
ro: Arată una sau mai multe imagini.

en: Show program version
ro: Arată versiunea programului

note: Translators: this message will appear immediately after the usage string - Usage: COMMAND [OPTION…] <THIS_MESSAGE>
en: APPLICATION [URI…] — launch an APPLICATION
ro: APLICAȚIE [URI…] — lansează o APLICAȚIE

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
ro: Lansează o aplicație (specificată prin numele fișierului desktop),
    transmițând facultativ unul sau mai multe URI-uri ca argumente.

en: Error parsing commandline options: %s
ro: Eroare la procesarea opțiunilor din linia de comandă: %s

en: Try “%s --help” for more information.
ro: „%s --help” pentru mai multe informații.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
ro: %s: lipsește numele aplicației

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
ro: Crearea AppInfo din identificator nu este acceptată de sistemele non-Unix

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
ro: %s: nu există aplicația %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
ro: %s: eroare la lansarea aplicației: %s

en: Usage:
      gtk4-path-tool [COMMAND] [OPTION…] PATH
    
    Perform various tasks on paths.
    
    Commands:
      decompose    Decompose the path
      reverse      Reverse the path
      restrict     Restrict the path to a segment
      show         Display the path in a window
      render       Render the path as an image
      info         Print information about the path
ro: Utilizare:
      gtk4-path-tool [COMANDĂ] [OPȚIUNE…] CONTUR
    
    Efectuează diverse lucrări la contururi.
    
    Comenzi:
      decompose    Descompune conturul
      reverse      Inversează conturul
      restrict     Restricționează conturul la un segment
      show         Afișează conturul într-o fereastră
      render       Transformă conturul în imagine
      info         Afișează informații despre contur

en: Allow quadratic Bézier curves
ro: Permite curbe Bézier pătratice

en: Allow cubic Bézier curves
ro: Permite curbe Bézier cubice

en: Allow conic Bézier curves
ro: Permite curbe Bézier conice

en: PATH
ro: CONTUR

en: Decompose a path.
ro: Descompune un contur.

en: No paths given.
ro: Niciun contur specificat.

en: That didn't work out.
ro: Asta nu a mers.

en: Print information about a path.
ro: Afișează informații despre un contur.

en: Path is empty.
ro: Conturul este gol.

en: Path is closed
ro: Conturul este închis

en: Path length
ro: Lungimea conturului

en: %d contours
ro: Contururi %d

en: %d operations
ro: Operațiuni %d

en: %d lines
ro: Linii %d

en: %d quadratics
ro: Pătratice %d

en: %d cubics
ro: Cubice %d

en: %d conics
ro: Conice %d

en: Fill the path (the default)
ro: Umple conturul (prestabilită)

en: Stroke the path
ro: Trasează conturul

en: Show path points
ro: Arată punctele conturului

en: Show control points
ro: Arată punctele de control

en: Show intersections
ro: Arată intersecțiile

en: The output file
ro: Fișierul rezultat

en: Foreground color
ro: Culoare de prim-plan

en: COLOR
ro: CULOARE

en: Background color
ro: Culoare de fundal

en: Point color
ro: Culoarea punctului

en: Intersection color
ro: Culoarea intersecției

en: Zoom level (number)
ro: Nivel de zoom (număr)

en: VALUE
ro: VALOARE

en: PATH…
ro: CONTUR…

en: Fill rule (winding, even-odd)
ro: Regulă de umplere (șerpuit, par-impar)

en: Line width (number)
ro: Lățime linie (număr)

en: Line cap (butt, round, square)
ro: Capăt linie (capăt, rotund, pătrat)

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel, arcs)
ro: Îmbinare linii (unghi, unghi tăiat, rotunjită, teșită, arce)

en: Miter limit (number)
ro: Limita lungimii vârfului (număr)

en: Dash pattern (comma-separated numbers)
ro: Model de liniuță (numere separate prin virgulă)

en: Dash offset (number)
ro: Decalaj liniuță (număr)

en: Could not initialize windowing system
ro: Nu s-a putut inițializa sistemul de ferestre

en: Render the path to a png image.
ro: Transformă conturul într-o imagine PNG.

en: Options related to filling
ro: Opțiuni legate de umplere

en: Show help for fill options
ro: Arată ajutorul pentru opțiunile de umplere

en: Options related to stroking
ro: Opțiuni legate de conturare

en: Show help for stroke options
ro: Arată ajutorul pentru opțiunile de conturare

en: No path specified
ro: Nu este specificat niciun contur

en: Can only render a single path
ro: Se poate transforma doar un singur contur

en: fill rule
ro: regulă umplere

en: line cap
ro: capăt linie

en: line join
ro: îmbinare linie

en: Saving png to '%s' failed
ro: Salvarea png-ului în „%s” a eșuat

en: Output written to '%s'.
ro: Rezultat scris în „%s”.

en: Beginning of segment
ro: Începutul segmentului

en: LENGTH
ro: LUNGIME

en: End of segment
ro: Sfârșitul segmentului

en: Restrict a path to a segment.
ro: Restricționează un contur la un segment.

en: Reverse a path.
ro: Inversează un contur.

en: Path Preview
ro: Previzualizare contur

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel)
ro: Îmbinare linii (unghi, unghi tăiat, rotunjită, teșită)

en: Display the path.
ro: Afișează conturul.

en: Can only show one or two paths
ro: Se poate arăta doar unul sau două contururi

en: Failed to read from standard input: %s
ro: Nu s-a putut citi de la intrarea standard: %s

en: Error reading from standard input: %s
ro: Eroare la citirea de la intrarea standard: %s

en: Failed to parse '%s' as path.
ro: Nu s-a putut procesa „%s” ca și contur.

en: Failed to parse '%s' as %s.
ro: Nu s-a putut procesa „%s” ca %s.

en: Possible values:
ro: Valori posibile:

en: Could not parse '%s' as color
ro: Nu s-a putut procesa „%s” ca și culoare

en: Failed to parse '%s' as number
ro: Nu s-a putut procesa „%s” ca număr

en: Usage:
      gtk4-rendernode-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GTK render nodes.
    
    Commands:
      benchmark    Benchmark rendering of a node
      compare      Compare nodes or images
      convert      Convert into nodes
      extract      Extract data urls
      info         Provide information about the node
      match        Match pattern in the node
      show         Show the node
      render       Take a screenshot of the node
ro: Utilizare:
      gtk4-rendernode-tool [COMANDĂ] [OPȚIUNE…] FIȘIER
    
    Efectuează lucrări variate pe noduri de redare GTK.
    
    Comenzi:
      benchmark    Evaluează procesarea unui nod
      compare      Compară noduri sau imagini
      convert      Convertește în noduri
      extract      Extrage url-uri de date
      info         Furnizează informații despre nod
      match        Verifică potrivirea modelului în nod
      show         Arată nodul
      render       Face un instantaneu al nodului

en: Add renderer to benchmark
ro: Adaugă un motor de redare pentru evaluare

en: RENDERER
ro: MOTOR_DE_REDARE

en: Number of runs with each renderer
ro: Numărul de execuții cu fiecare motor de redare

en: RUNS
ro: EXECUȚII

en: Don’t download result/wait for GPU to finish
ro: Nu transfera rezultatul ci așteaptă să termine GPU-ul

en: Benchmark rendering of a .node file.
ro: Evaluează redarea unui fișier .node

en: No .node file specified
ro: Nu s-a specificat niciun fișier .node

en: Can only benchmark a single .node file
ro: Se poate evalua un singur fișier .node

en: Renderer to use
ro: Motorul de redare de utilizat

en: FILE1 FILE2
ro: FIȘIER1 FIȘIER2

en: Compare .node or .png files.
ro: Compară fișiere .node sau .png.

en: Must specify two files
ro: Trebuie specificate două fișiere

en: Failed to create renderer: %s
ro: Nu s-a putut crea motorul de redare: %s

en: Failed to load %s: %s
ro: Nu s-a putut încărca %s: %s

en: Recolor the node
ro: Recolorează nodul

en: Success color
ro: Culoare de succes

en: Warning color
ro: Culoare de avertizare

en: Error color
ro: Culoare de eroare

en: Convert from symbolic svg to node.
ro: Convertește din SVG simbolic în nod.

en: No .svg file specified
ro: Niciun fișier .svg specificat

en: Can only accept a single .svg file
ro: Se poate accepta doar un singur fișier .svg

en: Failed to write %s
ro: Nu s-a putut scrie %s

en: Directory to use
ro: Dosarul de utilizat

en: DIRECTORY
ro: DOSAR

en: Be verbose
ro: Fii detaliat

en: Extract data urls from the render node.
ro: Extrage url-uri de date de la nodul de randare.

en: Can only accept a single .node file
ro: Se poate accepta doar un singur fișier .node

en: Number of nodes:
ro: Numărul de noduri:

en: Depth:
ro: Adâncime:

en: Bounds:
ro: Limite:

en: Origin:
ro: Origine:

en: Opaque part:
ro: Parte opacă:

en: Provide information about the render node.
ro: Furnizează informații despre nodul de randare.

en: File %s exists.
    If you want to overwrite, specify the filename.
ro: Fișierul %s există.
    Dacă doriți să suprascrieți, specificați numele de fișier.

en: Failed to generate SVG: %s
ro: Nu s-a putut genera SVG-ul: %s

en: Keep node position unchanged
ro: Păstrează neschimbată poziția nodului

en: Area to render
ro: Zona de afișare

en: Render a .node file to an image.
ro: Transformă un fișier .node într-o imagine.

en: Can only render a single .node file to a single output file
ro: Se poate transforma doar un singur fișier .node într-un singur fișier de ieșire

en: Invalid rectangle given for bounds
ro: Valorile dreptunghiului sunt greșite

en: Put node into offload container
ro: Pune nodul în containerul de transfer

en: Show the render node.
ro: Arată nodul de randare.

en: Can only preview a single .node file
ro: Se poate previzualiza doar un singur fișier .node

en: Error at %s: %s
ro: Eroare la %s: %s

en: Failed to load node file: %s
ro: Nu s-a putut încărca fișierul node: %s

en: %s is not a texture node
ro: %s nu este un nod de textură

en: cicp must be 4 numbers, separated by /
ro: cicp trebuie să fie 4 numere, separate de /

en: Failed to write header
ro: Nu s-a putut scrie antetul

en: Failed to write hash table
ro: Nu s-a putut scrie tabela de hash

en: Failed to write folder index
ro: Nu s-a putut scrie indexul dosarului

en: Failed to rewrite header
ro: Nu s-a putut rescrie antetul

en: Failed to open file %s : %s
ro: Nu s-a putut deschide fișierul %s: %s

en: Failed to write cache file: %s
ro: Nu s-a putut scrie fișierul cache: %s

en: The generated cache was invalid.
ro: Cache-ul general a fost nevalid.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
ro: Nu s-a putut redenumi %s în %s: %s, prin urmare se șterge %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
ro: Nu s-a putut redenumi %s în %s: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
ro: Nu s-a putut redenumi %s înapoi în %s: %s.

en: Cache file created successfully.
ro: Fișierul cache a fost creat cu succes.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
ro: Suprascrie un cache existent, chiar dacă este actualizat

en: Don’t check for the existence of index.theme
ro: Nu verifica existența fișierului index.theme

en: Don’t include image data in the cache
ro: Nu include date de tip imagine în cache

en: Include image data in the cache
ro: Include datele de imagine în cache

en: Output a C header file
ro: Scoate la ieșire un fișier C header

en: Turn off verbose output
ro: Dezactivează ieșirea detaliată

en: Validate existing icon cache
ro: Validează fișierul cache de simboluri existent

en: File not found: %s
ro: Nu s-a găsit fișierul: %s

en: Not a valid icon cache: %s
ro: Fișierul cache pentru simboluri nu e corect: %s

en: No theme index file.
ro: Niciun fișier index pentru aspect.

en: No theme index file in “%s”.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
ro: Niciun fișier index pentru aspect în „%s”.
    Dacă se dorește crearea unui fișier cache pentru simboluri aici, trebuie folosit --ignore-theme-index.
