gtk+ - en to uk translation catalogue (1548 entries)

en: No compatible formats to transfer contents of content provider.
uk: Немає сумісних форматів для передавання даних надавача даних.

en: No compatible transfer format found
uk: Не знайдено сумісного формату передавання даних

en: Broadway display type not supported: %s
uk: Тип показу Broadway не підтримується: %s

en: This clipboard cannot store data.
uk: У цьому буфері даних неможливо зберегти дані.

en: Cannot read from empty clipboard.
uk: Неможливо прочитати дані з порожнього буфера обміну.

en: No compatible formats to transfer clipboard contents.
uk: Немає сумісних форматів для передавання вмісту буфера обміну.

en: cicp: Unspecified parameters not supported
uk: cicp: підтримки невказаних параметрів не передбачено

en: cicp: Transfer function %u not supported
uk: cicp: підтримки функції передавання %u не передбачено

en: cicp: Color primaries %u not supported
uk: cicp: підтримки основних кольорів %u не передбачено

en: cicp: Matrix coefficients %u, %s not supported
uk: cicp: коефіцієнтів матриці %u, підтримки %s не передбачено

en: Cannot provide contents as “%s”
uk: Не вдалося надати дані як «%s»

en: Cannot provide contents as %s
uk: Не вдалося надати дані як %s

en: The current backend does not support OpenGL
uk: У цьому модулі не передбачено підтримки OpenGL

en: Vulkan support disabled via GDK_DISABLE
uk: Підтримку Vulkan вимкнено через GDK_DISABLE

en: OpenGL support disabled via GDK_DISABLE
uk: Вимкнено підтримування OpenGL через GDK_DISABLE

en: No EGL configuration available
uk: Немає доступних налаштувань EGL

en: Failed to get EGL configurations
uk: Не вдалося отримати налаштування EGL

en: No EGL configuration with required features found
uk: Не знайдено налаштувань EGL із потрібними можливостями

en: No perfect EGL configuration found
uk: Не знайдено ідеальних налаштувань EGL

en: EGL implementation is missing extension %s | EGL implementation is missing %2$d extensions: %1$s
uk[0]: У реалізації EGL не вистачає %2$d розширення %1$s
uk[1]: У реалізації EGL не вистачає %2$d розширень %1$s
uk[2]: У реалізації EGL не вистачає %2$d розширень %1$s
uk[3]: У реалізації EGL не вистачає розширення %1$s

en: libEGL not available in this sandbox
uk: libEGL є недоступною у цій пісочниці

en: libEGL not available
uk: libEGL є недоступною

en: Failed to create EGL display
uk: Не вдалося створити запис дисплея EGL

en: Could not initialize EGL display
uk: Не вдалося ініціалізувати дисплей EGL

en: EGL version %d.%d is too old. GTK requires %d.%d
uk: Версія EGL %d.%d є надто давньою. Для роботи GTK потрібна версія %d.%d

en: Drag’n’drop from other applications is not supported.
uk: Підтримки перетягування зі скиданням з вікон інших програм не передбачено.

en: No compatible formats to transfer contents.
uk: Немає сумісних форматів для передавання даних.

en: No GL API allowed.
uk: Програмний інтерфейс GL заборонено.

en: Unable to create a GL context
uk: Неможливо створити вміст GL

en: OpenGL ES API disabled via GDK_DISABLE
uk: За допомогою GDK_DISABLE вимкнено API OpenGL ES

en: OpenGL API disabled via GDK_DISABLE
uk: API OpenGL вимкнено за допомогою GDK_DISABLE

en: Application does not support %s API
uk: У програмі не передбачено підтримки програмного інтерфейсу %s

note: translators: This is about OpenGL backend names, like * "Trying to use X11 GLX, but EGL is already in use"
en: Trying to use %s, but %s is already in use
uk: Намагаємося скористатися %s, але %s вже використано

en: Trying to use %s, but it is disabled via GDK_DISABLE
uk: Намагаємося скористатися %s, але його вимкнено за допомогою GDK_DISABLE

en: Unknown image format.
uk: Невідомий формат зображення.

[ctx: keyboard label]
en: Left
uk: Ліворуч

[ctx: keyboard label]
en: Up
uk: Вгору

[ctx: keyboard label]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: keyboard label]
en: Down
uk: Вниз

[ctx: keyboard label]
en: Eject
uk: Виштовхнути

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
uk: Провідник

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
uk: Калькулятор

[ctx: keyboard label]
en: Mail
uk: Пошта

[ctx: keyboard label]
en: Search
uk: Пошук

[ctx: keyboard label]
en: Tools
uk: Засоби

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
uk: Помилка інтерпретації файлу зображення JPEG (%s)

en: Unsupported JPEG colorspace (%d)
uk: Непідтримуваний простір кольорів JPEG (%d)

en: Not enough memory for image size %ux%u
uk: Недостатньо пам'яті для зображення розміром %ux%u

en: Error reading png (%s)
uk: Помилка читання png (%s)

en: Unsupported depth %u in png image
uk: Непідтримувана глибина, %u, у зображенні png

en: Unsupported color type %u in png image
uk: Непідтримуваний тип кольору, %u, у зображенні png

en: Image stride too large for image size %ux%u
uk: Зображення поширюється надто далеко для розміру зображення %ux%u

en: Failed to load RGB data from TIFF file
uk: Не вдалося завантажити дані RGB з файлу формату TIFF

en: Could not load TIFF data
uk: Не вдалося завантажити дані TIFF

en: Reading data failed at row %d
uk: Помилка читання даних у рядку %d

en: Failed to decode contents with mime-type of '%s'
uk: Не вдалося декодувати дані з типом MIME «%s»

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() timed out.
uk: Не вдалося отримати буфер обміну у власність. Перевищено час очікування на завершення OpenClipboard().

en: Cannot claim clipboard ownership. Another process claimed it before us.
uk: Не вдалося отримати буфер обміну у власність. Інший процес пов'язав його із собою до нас.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
uk: Не вдалося отримати буфер обміну у власність. Помилка OpenClipboard(): 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. EmptyClipboard() failed: 0x%lx.
uk: Не вдалося отримати буфер обміну у власність. Помилка EmptyClipboard(): 0x%lx.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() timed out.
uk: Не вдалося встановити дані буфера обміну. Перевищено час очікування на дані від OpenClipboard().

en: Cannot set clipboard data. Another process claimed clipboard ownership.
uk: Не вдалося встановити дані буфера обміну. Інший процес пов'язав його із собою до нас.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
uk: Не вдалося встановити дані буфера обміну. Помилка OpenClipboard(): 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
uk: Не вдалося отримати дані буфера обміну. Помилка GlobalLock(x%p): 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
uk: Не вдалося отримати дані буфера обміну. Помилка GlobalSize(0x%p): 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
uk: Не вдалося отримати дані з буфера обміну. Не вдалося отримати %s байтів пам'яті для зберігання даних.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() timed out.
uk: Не вдалося отримати дані буфера обміну. Перевищено час очікування на дані від OpenClipboard().

en: Cannot get clipboard data. Clipboard ownership changed.
uk: Не вдалося отримати дані буфера обміну. Змінено власника буфера обміну.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard data changed before we could get it.
uk: Не вдалося отримати дані буфера обміну. Дані у буфері обміну було змінено до того, як ми змогли їх отримати.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
uk: Не вдалося отримати дані буфера обміну. Помилка OpenClipboard(): 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. No compatible transfer format found.
uk: Не вдалося отримати дані буфера обміну. Не знайдено сумісного формату передавання даних.

en: Cannot get clipboard data. GetClipboardData() failed: 0x%lx.
uk: Не вдалося отримати дані буфера обміну. Помилка GetClipboardData(): 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
uk: Не вдалося отримати дані перетягування зі скиданням. Помилка GlobalLock(x%p): 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
uk: Не вдалося отримати дані перетягування зі скиданням. Помилка GlobalSize(0x%p): 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
uk: Не вдалося отримати дані перетягування зі скиданням. Не вдалося отримати %s байтів пам'яті для зберігання даних.

en: GDK surface 0x%p is not registered as a drop target
uk: Площину GDK 0x%p не зареєстровано як ціль скидання

en: Target context record 0x%p has no data object
uk: Запис контексту цілі 0x%p не містить об'єкта даних

en: IDataObject_GetData (0x%x) failed, returning 0x%lx
uk: Помилка IDataObject_GetData (0x%x), повернуто 0x%lx

en: Failed to transmute DnD data W32 format 0x%x to %p (%s)
uk: Не вдалося перетворити формат W32 даних перетягування зі скиданням 0x%x до %p (%s)

en: No GL implementation is available
uk: Немає жодної реалізації GL

en: WGL version %d.%d is too low, need at least %d.%d
uk: Версія WGL %d.%d є надто давньою. Потрібна версія принаймні %d.%d

en: GL implementation cannot share GL contexts
uk: Реалізація GL не може оприлюднювати контексти GL

en: Unsupported pixel format %d set on Window
uk: У Window встановлено непідтримуваний формат у пікселях %d

en: No available configurations for the given pixel format
uk: Немає доступних налаштувань для заданого формату точок

en: writing a closed stream
uk: запис до закритого потоку

en: g_try_realloc () failed
uk: помилка g_try_realloc ()

en: GlobalReAlloc() failed:
uk: Помилка GlobalReAlloc():

en: Ran out of buffer space (buffer size is fixed)
uk: Не вистачає місця у буфері (розмір буфера є фіксованим)

en: Can’t transmute a single handle
uk: Не можна перетворювати один дескриптор

en: Failed to transmute %zu bytes of data from %s to %u
uk: Не вдалося перетворити %zu байтів даних з %s на %u

en: GlobalLock() failed:
uk: Помилка GlobalLock():

en: GlobalAlloc() failed:
uk: Помилка GlobalAlloc():

en: Starting “%s”
uk: Запускання «%s»

en: Opening “%s”
uk: Відкриваємо «%s»

en: Opening %d Item | Opening %d Items
uk[0]: Відкривається %d пункт
uk[1]: Відкривається %d пункти
uk[2]: Відкривається %d пунктів
uk[3]: Відкривається %d пункт

en: Clipboard manager could not store selection.
uk: Засобу керування буфером обміну не вдалося зберегти позначене.

en: Cannot store clipboard. No clipboard manager is active.
uk: Не вдалося зберегти буфер обміну. Немає активної програми для керування буфером обміну.

en: No GLX configurations available
uk: Немає доступних налаштувань GLX

en: No GLX configuration with required features found
uk: Не знайдено налаштувань GLX із потрібними можливостями

en: GLX is not supported
uk: Підтримки GLX не передбачено

en: Format %s not supported
uk: Підтримки формату %s не передбачено

en: Not enough space in destination
uk: Бракує простору для результату

en: Need complete input to do conversion
uk: Для перетворення слід отримати вхідні дані повністю

en: Invalid byte sequence in conversion input
uk: Неправильна послідовність байтів у перетворюваних вхідних даних

en: Invalid formats in compound text conversion.
uk: Некоректні формати у складному перетворенні тексту

en: Unsupported encoding “%s”
uk: Непідтримуване кодування «%s»

en: OpenGL ES 3.0 is not supported by this renderer.
uk: У цьому засобі обробки не передбачено підтримки OpenGL ES 3.0.

en: OpenGL 3.3 required
uk: Потрібна OpenGL 3.3

en: Vulkan support disabled during GTK build
uk: Підтримку Vulkan вимкнено під час збирання GTK

[ctx: accessibility]
en: Click
uk: Клацання

[ctx: accessibility]
en: Clicks the button
uk: Клацає кнопкою

[ctx: accessibility]
en: Toggle
uk: Перемкнути

[ctx: accessibility]
en: Toggles the switch
uk: Перемикає

[ctx: accessibility]
en: Select
uk: Вибрати

[ctx: accessibility]
en: Selects the color
uk: Вибирає колір

[ctx: accessibility]
en: Activate
uk: Активувати

[ctx: accessibility]
en: Activates the color
uk: Задіює колір

[ctx: accessibility]
en: Customize
uk: Налаштувати

[ctx: accessibility]
en: Customizes the color
uk: Налаштовує колір

[ctx: accessibility]
en: Activates the expander
uk: Задіює розширювач

[ctx: accessibility]
en: Activates the entry
uk: Задіює запис

[ctx: accessibility]
en: Activate primary icon
uk: Активувати основну піктограму

[ctx: accessibility]
en: Activates the primary icon of the entry
uk: Активує основну піктограму запису

[ctx: accessibility]
en: Activate secondary icon
uk: Активувати вторинну піктограму

[ctx: accessibility]
en: Activates the secondary icon of the entry
uk: Активує вторинну піктограму запису

[ctx: accessibility]
en: Peek
uk: Вибрати

[ctx: accessibility]
en: Shows the contents of the password entry
uk: Показує вміст запису пароля

[ctx: accessibility]
en: Clear
uk: Спорожнити

[ctx: accessibility]
en: Clears the contents of the entry
uk: Вилучає вміст запису

[ctx: accessibility]
en: application
uk: програма

en: Not a data: URL
uk: Не є даними: адреса

en: Malformed data: URL
uk: Помилкове форматування даних: адреса

en: Could not unescape string
uk: Не вдалося вилучити екранування символів у рядку

en: Other app…
uk: Інша програма…

en: Select Application
uk: Виберіть програму

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
uk: Відкриття «%s».

en: No applications found for “%s”
uk: Не знайдено програм для «%s»

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
uk: Відкриття файлів «%s».

en: No applications found for “%s” files
uk: Не знайдено програм для файлів «%s»

en: Failed to start GNOME Software
uk: Не вдалося запустити «Програмні засоби GNOME»

note: Translators: Label for a search button and entry, should be translated as a verb
en: Search
uk: Пошук

en: No apps found for “%s”.
uk: Не знайдено програм для «%s».

en: Default App
uk: Типова програма

en: Recommended Apps
uk: Рекомендовані програми

en: Related Apps
uk: Пов'язані програми

en: Other Apps
uk: Інші програми

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
uk: Вимкнено

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
uk: Неправильний

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the accelerator.
en: New accelerator…
uk: Нове скорочення…

en: Pick a Color
uk: Вибір кольору

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
uk: Червоний %d%%, Зелений %d%%, Синій %d%%, Альфа %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
uk: Червоний %d%%, Зелений %d%%, Синій %d%%

en: Pick a Font
uk: Виберіть шрифт

en: Font
uk: Шрифт

[ctx: font]
en: None
uk: Немає

en: Lock
uk: Заблокувати

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
uk: Вікно розблоковано.
    Натисніть, щоб запобігти подальших змін

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
uk: Вікно заблоковано.
    Натисніть, щоб унести зміни

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
uk: Системна політика забороняє зміни.
    Зв'яжіться з системним адміністратором

en: Could not show link
uk: Не вдалось показати посилання

en: Muted
uk: Приглушити

en: Full Volume
uk: Повна гучність

en: License
uk: Ліцензія

en: Custom License
uk: Нетипові умови ліцензування

en: GNU General Public License, version 2 or later
uk: Загальна громадська ліцензія GNU (GNU GPL), версія 2 або новіша

en: GNU General Public License, version 3 or later
uk: Загальна громадська ліцензія GNU (GNU GPL), версія 3 або новіша

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
uk: Звужена загальна громадська ліцензія GNU (GNU LGPL), версія 2.1 або новіша

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
uk: Звужена загальна громадська ліцензія GNU (GNU LGPL), версія 3 або новіша

en: BSD 2-Clause License
uk: Спрощена (2-Clause) ліцензія BSD

en: The MIT License (MIT)
uk: Ліцензія MIT (MIT)

en: Artistic License 2.0
uk: Артистична ліцензія 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
uk: Загальна громадська ліцензія GNU (GNU GPL), лише версії 2

en: GNU General Public License, version 3 only
uk: Загальна громадська ліцензія GNU (GNU GPL), лише версії 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
uk: Скорочена загальна громадська ліцензія GNU, лише версії 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
uk: Скорочена загальна громадська ліцензія GNU, лише версії 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
uk: Звужена загальна громадська ліцензія GNU Affero, версія 3 або новіша

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
uk: Загальна громадська ліцензія Affero GNU (GNU GPL), лише версії 3

en: BSD 3-Clause License
uk: Спрощена (3-Clause) ліцензія BSD

en: Apache License, Version 2.0
uk: Ліцензія Apache, версія 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
uk: Громадська ліцензія Mozilla 2.0

en: BSD Zero-Clause License
uk: Zero-Clause ліцензія BSD

en: Website
uk: Сайт

en: About %s
uk: Про %s

en: Created by
uk: Створення

en: Documented by
uk: Документація

en: Translated by
uk: Переклад

en: Design by
uk: Дизайн

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
uk: Ця програма постачається БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ ГАРАНТІЙ.
    Щоб дізнатися більше, відвідайте <a href="%s">%s</a>.

[ctx: keyboard label]
note: Translators: "KP" means "numeric key pad". This string will * be used in accelerators such as "Ctrl+Shift+KP 1" in menus, * and therefore the translation needs to be very short.
en: KP
uk: ЦБ

[ctx: keyboard label]
en: Space
uk: Пробіл

[ctx: accessibility]
en: alert
uk: попередження

[ctx: accessibility]
en: alert dialog
uk: вікно попередження

[ctx: accessibility]
en: banner
uk: банер

[ctx: accessibility]
en: button
uk: кнопка

[ctx: accessibility]
en: caption
uk: підпис

[ctx: accessibility]
en: cell
uk: комірка

[ctx: accessibility]
en: checkbox
uk: кнопка варіанта

[ctx: accessibility]
en: column header
uk: заголовок стовпчика

[ctx: accessibility]
en: combo box
uk: поле зі списком

[ctx: accessibility]
en: command
uk: команда

[ctx: accessibility]
en: composite
uk: суміщення

[ctx: accessibility]
en: dialog
uk: діалогове вікно

[ctx: accessibility]
en: document
uk: документ

[ctx: accessibility]
en: feed
uk: стрічка

[ctx: accessibility]
en: form
uk: форм

[ctx: accessibility]
en: generic
uk: загальне

[ctx: accessibility]
en: grid
uk: таблиця

[ctx: accessibility]
en: grid cell
uk: комірка таблиці

[ctx: accessibility]
en: group
uk: група

[ctx: accessibility]
en: heading
uk: заголовок

[ctx: accessibility]
en: image
uk: зображення

[ctx: accessibility]
en: input
uk: введення даних

[ctx: accessibility]
en: label
uk: мітка

[ctx: accessibility]
en: landmark
uk: орієнтир

[ctx: accessibility]
en: legend
uk: умовні позначення

[ctx: accessibility]
en: link
uk: посилання

[ctx: accessibility]
en: list
uk: список

[ctx: accessibility]
en: list box
uk: поле списку

[ctx: accessibility]
en: list item
uk: елемент списку

[ctx: accessibility]
en: log
uk: журнал

[ctx: accessibility]
en: main
uk: основний

[ctx: accessibility]
en: marquee
uk: область

[ctx: accessibility]
en: math
uk: математичний вираз

[ctx: accessibility]
en: meter
uk: вимірювач

[ctx: accessibility]
en: menu
uk: меню

[ctx: accessibility]
en: menu bar
uk: рядок меню

[ctx: accessibility]
en: menu item
uk: елемент меню

[ctx: accessibility]
en: menu item checkbox
uk: пункт позначення у меню

[ctx: accessibility]
en: menu item radio
uk: пункт-перемикач у меню

[ctx: accessibility]
en: navigation
uk: навігація

[ctx: accessibility]
en: none
uk: немає

[ctx: accessibility]
en: note
uk: нотатка

[ctx: accessibility]
en: option
uk: параметр

[ctx: accessibility]
en: presentation
uk: презентація

[ctx: accessibility]
en: progress bar
uk: індикатор поступу

[ctx: accessibility]
en: radio
uk: радіо

[ctx: accessibility]
en: radio group
uk: група пунктів-перемикачів

[ctx: accessibility]
en: range
uk: діапазон

[ctx: accessibility]
en: region
uk: область

[ctx: accessibility]
en: row
uk: рядок

[ctx: accessibility]
en: row group
uk: група рядків

[ctx: accessibility]
en: row header
uk: заголовок рядка

[ctx: accessibility]
en: scroll bar
uk: смуга прокрутки

[ctx: accessibility]
en: search
uk: пошук

[ctx: accessibility]
en: search box
uk: поле пошуку

[ctx: accessibility]
en: section
uk: розділ

[ctx: accessibility]
en: section head
uk: заголовок розділу

[ctx: accessibility]
en: select
uk: вибрати

[ctx: accessibility]
en: separator
uk: роздільник

[ctx: accessibility]
en: slider
uk: повзунок

[ctx: accessibility]
en: spin button
uk: кнопка обертання

[ctx: accessibility]
en: status
uk: стан

[ctx: accessibility]
en: structure
uk: структура

[ctx: accessibility]
en: switch
uk: перемикач

[ctx: accessibility]
en: tab
uk: вкладка

[ctx: accessibility]
en: table
uk: Таблиця

[ctx: accessibility]
en: tab list
uk: список вкладок

[ctx: accessibility]
en: tab panel
uk: панель вкладки

[ctx: accessibility]
en: text box
uk: текстовий блок

[ctx: accessibility]
en: time
uk: час

[ctx: accessibility]
en: timer
uk: таймер

[ctx: accessibility]
en: tool bar
uk: панель інструментів

[ctx: accessibility]
en: tool tip
uk: підказка

[ctx: accessibility]
en: tree
uk: дерево

[ctx: accessibility]
en: tree grid
uk: ієрархічна таблиця

[ctx: accessibility]
en: tree item
uk: об'єкт дерева

[ctx: accessibility]
en: widget
uk: віджет

[ctx: accessibility]
en: window
uk: вікно

[ctx: accessibility]
en: toggle button
uk: кнопка-перемикач

[ctx: accessibility]
en: paragraph
uk: абзац

[ctx: accessibility]
en: block quote
uk: цитата

[ctx: accessibility]
en: article
uk: стаття

[ctx: accessibility]
en: comment
uk: коментар

[ctx: accessibility]
en: terminal
uk: термінал

en: _Close
uk: _Закрити

note: Translators: This is the 'reason' given when inhibiting * suspend or screen locking, and the caller hasn't specified * a reason.
en: Reason not specified
uk: Причину не вказано

en: Menu bar
uk: Панель меню

en: %s does not exist in the bookmarks list
uk: %s немає у списку закладок

en: %s already exists in the bookmarks list
uk: %s вже є у списку закладок

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
uk: Елемент «%s» не допустимий у «%s»

en: Element <%s> not allowed at toplevel
uk: Елемент <%s> не допустимий на верхньому рівні

en: Text may not appear inside <%s>
uk: Текст може не показуватись усередині «%s»

en: Previous Month
uk: Попередній місяць

en: Next Month
uk: Наступний місяць

en: Previous Year
uk: Попередній рік

en: Next Year
uk: Наступний рік

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
uk: calendar:week_start:1

en: Color: %s
uk: Колір: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
uk: Дуже світло-синій

[ctx: Color name]
en: Light Blue
uk: Світло-синій

[ctx: Color name]
en: Blue
uk: Синій

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
uk: Темно-синій

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
uk: Дуже темно-синій

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
uk: Дуже світло-зелений

[ctx: Color name]
en: Light Green
uk: Світло-зелений

[ctx: Color name]
en: Green
uk: Зелений

[ctx: Color name]
en: Dark Green
uk: Темно-зелений

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
uk: Дуже темно-зелений

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
uk: Дуже світло-жовтий

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
uk: Світло-жовтий

[ctx: Color name]
en: Yellow
uk: Жовтий

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
uk: Темно-жовтий

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
uk: Дуже темно-жовтий

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
uk: Дуже світло-жовтогарячий

[ctx: Color name]
en: Light Orange
uk: Світло-жовтогарячий

[ctx: Color name]
en: Orange
uk: Жовтогарячий

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
uk: Темно-жовтогарячий

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
uk: Дуже темно-жовтогарячий

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
uk: Дуже світло-червоний

[ctx: Color name]
en: Light Red
uk: Світло-червоний

[ctx: Color name]
en: Red
uk: Червоний

[ctx: Color name]
en: Dark Red
uk: Темно-червоний

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
uk: Дуже темно-червоний

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
uk: Дуже світло-пурпуровий

[ctx: Color name]
en: Light Purple
uk: Світло-пурпуровий

[ctx: Color name]
en: Purple
uk: Пурпуровий

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
uk: Темно-пурпуровий

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
uk: Дуже темно-пурпуровий

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
uk: Дуже світло-коричневий

[ctx: Color name]
en: Light Brown
uk: Світло-коричневий

[ctx: Color name]
en: Brown
uk: Коричневий

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
uk: Темно-коричневий

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
uk: Дуже темно-коричневий

[ctx: Color name]
en: White
uk: Білий

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
uk: Світло-сірий 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
uk: Світло-сірий 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
uk: Світло-сірий 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
uk: Світло-сірий 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
uk: Темно-сірий 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
uk: Темно-сірий 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
uk: Темно-сірий 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
uk: Темно-сірий 4

[ctx: Color name]
en: Black
uk: Чорний

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
uk: Власний

en: Add Color
uk: Додати колір

en: Custom color %d: %s
uk: Власний колір %d: %s

en: Customize
uk: Налаштувати

en: Margins from Printer…
uk: Поля з принтера…

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
uk: Керування власними розмірами

en: inch
uk: дюйми

en: mm
uk: мм

en: Custom Size %d
uk: Власний розмір %d

en: _Width:
uk: _Ширина:

en: _Height:
uk: _Висота:

en: Paper Size
uk: Розмір паперу

en: _Top:
uk: _Верхнє:

en: _Bottom:
uk: _Нижнє:

en: _Left:
uk: _Ліве:

en: _Right:
uk: _Праве:

en: Paper Margins
uk: Поля сторінки

en: _Edit
uk: З_міни

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: Context menu
uk: Контекстне меню

en: Insert Emoji
uk: Вставити емодзі

en: _Name
uk: _Назва

en: A folder cannot be called “.”
uk: Теку не можна назвати як «.»

en: A file cannot be called “.”
uk: Файл не можна назвати як «.»

en: A folder cannot be called “..”
uk: Теку не можна назвати як «..»

en: A file cannot be called “..”
uk: Файл не можна назвати як «..»

en: Folder names cannot contain “/”
uk: Назви файлів не можуть містити «/»

en: File names cannot contain “/”
uk: Назви тек не можуть містити «/»

en: Folder names should not begin with a space
uk: Назви тек не мають починатись з пропуску

en: File names should not begin with a space
uk: Назви файлів не мають починатись з пропуску

en: Folder names should not end with a space
uk: Назви тек не мають закінчуватись пропуском

en: File names should not end with a space
uk: Назви файлів не мають закінчуватись пропуском

en: Folder names starting with a “.” are hidden
uk: Назви тек, які починаються на “.”, приховуються

en: File names starting with a “.” are hidden
uk: Назви файлів, які починаються на “.”, приховуються

en: A folder with that name already exists
uk: Тека з такою назвою вже існує

en: A file with that name already exists
uk: Файл з такою назвою вже існує

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Open
uk: _Відкрити

en: _Save
uk: З_берегти

en: The session bus is not available
uk: Канал повідомлень системи є недоступним

en: Select which types of files are shown
uk: Виберіть типи файлів, які слід показувати

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
uk: %1$s на %2$s

en: Type name of new folder
uk: Введіть назву нової теки

en: The folder could not be created
uk: Не вдалось створити теку

en: You need to choose a valid filename.
uk: Потрібно вибрати допустиму назву файла.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
uk: Не вдалось створити файл під %s, оскільки це не є текою

en: Cannot create file as the filename is too long
uk: Не вдалося створити файл із вказаною назвою. Назва є надто довгою.

en: Try using a shorter name.
uk: Спробуйте скорити назву.

en: You may only select folders
uk: Позначати можна лише теки

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
uk: Вибраний пункт не є текою; спробуйте інший пункт.

en: Invalid file name
uk: Неправильна назва файла

en: The folder contents could not be displayed
uk: Не вдалось показати вміст теки

en: The file could not be deleted
uk: Неможливо вилучити файл

en: The file could not be moved to the Trash
uk: Неможливо перемістити файл у смітник

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
uk: Остаточно вилучити «%s»?

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
uk: Якщо вилучити об'єкт, його буде втрачено назавжди.

en: _Delete
uk: В_илучити

en: The file could not be renamed
uk: Неможливо перейменувати файл

en: Could not select file
uk: Не вдалось вибрати файл

en: Grid View
uk: Перегляд ґраткою

en: List View
uk: Перегляд списком

en: _Visit File
uk: _Відвідати файл

en: _Open With File Manager
uk: _Відкрити через файловий менеджер

en: _Copy Location
uk: Копіювати _адресу

en: _Add to Bookmarks
uk: _Додати до закладок

en: _Rename
uk: Пере_йменувати

en: _Move to Trash
uk: Пере_містити у смітник

en: Show _Hidden Files
uk: Показати при_ховані файли

en: Sort _Folders Before Files
uk: Впорядковувати _теки перед файлами

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Home
uk: Домівка

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
uk: Адреса

note: Label
en: _Name:
uk: _Назва:

en: Searching in %s
uk: Пошук в %s

en: Searching
uk: Пошук

en: Enter location or URL
uk: Увести адресу або URL

en: Modified
uk: Змінено

en: Could not read the contents of %s
uk: Не вдалось прочитати вміст %s

en: Could not read the contents of the folder
uk: Не вдалось прочитати вміст теки

en: Yesterday
uk: Учора

en: Program
uk: Програма

en: Audio
uk: Звук

en: Image
uk: Картинка

en: Archive
uk: Архів

en: Markup
uk: Розмітка

en: Text
uk: Текст

en: Video
uk: Відео

en: Contacts
uk: Контакти

en: Calendar
uk: Календар

en: Document
uk: Документ

en: Presentation
uk: Презентація

en: Spreadsheet
uk: Електронна таблиця

en: You do not have access to the specified folder.
uk: Ви не маєте доступу до вказаної теки.

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
uk: Файл з назвою «%s» вже існує. Замінити його?

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
uk: Файл у «%s» вже існує. Перезапис призведе до втрати вмісту.

en: _Replace
uk: _Замінити

en: Could not send the search request
uk: Не вдалось надіслати запит на пошук

en: Accessed
uk: Дозволено

en: _Size
uk: _Розмір

en: T_ype
uk: Т_ип

en: _Time
uk: _Час

en: Name
uk: Назва

en: Size
uk: Розмір

en: Type
uk: Тип

en: Pick Files
uk: Вибір файлів

en: Pick a File
uk: Вибір файла

en: Save a File
uk: Зберегти файл

en: _Select
uk: _Вибрати

en: Select Folders
uk: Вибір тек

en: Select a Folder
uk: Вибір теки

en: Encoding
uk: Кодування

en: Line Ending
uk: Кінець рядка

en: Unspecified
uk: Не визначено

en: Change Font Features
uk: Змінити властивості шрифту

[ctx: Search placeholder for font language]
en: Language…
uk: Мова…

[ctx: Font variation axis]
en: Width
uk: Ширина

[ctx: Font variation axis]
en: Weight
uk: Вага

[ctx: Font variation axis]
en: Italic
uk: Курсив

[ctx: Font variation axis]
en: Slant
uk: Нахил

[ctx: Font variation axis]
en: Optical Size
uk: Оптичний розмір

[ctx: Font feature value]
en: Default
uk: Типове

[ctx: Font feature value]
en: Enable
uk: Увімкнути

en: Default
uk: Типово

en: Ligatures
uk: Лігатури

en: Letter Case
uk: Розмір літер

en: Number Case
uk: Розмір цифр

en: Number Spacing
uk: Інтервали між цифрами

en: Numeric Extras
uk: Числові додатки

en: Fractions
uk: Дроби

en: Style Variations
uk: Варіанти стилів

en: Character Variations
uk: Варіанти символів

en: OpenGL context creation failed
uk: Не вдалося створити контекст OpenGL

en: Close
uk: Закрити

en: Close the infobar
uk: Закрити панель відомостей

en: Cu_t
uk: Ви_різати

en: _Paste
uk: Вст_авити

en: Select _All
uk: Виді_лити все

en: _Open Link
uk: _Відкрити посилання

en: Copy _Link Address
uk: Копіювати _адресу посилання

en: _Copy URL
uk: _Копіювати адресу

en: Invalid URI
uk: Неправильний URI

[ctx: media controls tooltip]
en: Stop
uk: Стоп

[ctx: media controls tooltip]
en: Play
uk: Пуск

en: _OK
uk: _Гаразд

en: _No
uk: Н_і

en: _Yes
uk: _Так

en: Co_nnect
uk: З'_єднатись

en: Connect As
uk: З'єднатись як

en: _Anonymous
uk: _Анонімний користувач

en: Registered U_ser
uk: Зареєстрований _користувач

en: _Username
uk: _Користувач

en: _Domain
uk: _Домен

en: Volume type
uk: Тип тому

en: _Hidden
uk: При_хований

en: _Windows system
uk: С_истема Windows

en: _Password
uk: _Пароль

en: Forget password _immediately
uk: _Забути пароль негайно

en: Remember password until you _logout
uk: Запам'ятати пароль _до виходу з сеансу

en: Remember _forever
uk: Запам'ятати _назавжди

en: Unknown Application (PID %d)
uk: Невідома програма (PID %d)

note: Use GTK_DIALOG_DESTROY_WITH_PARENT here since the parent dialog can be * indeed be destroyed via the GMountOperation::abort signal... for example, * this is triggered if the user yanks the device while we are showing * the dialog...
en: Unable to end process
uk: Не вдалось завершити процес

en: _End Process
uk: _Завершити процес

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
uk: Не вдалось знищити процес з PID %d. Дію не здійснено.

note: translators: this string is a name for the 'less' command
en: Terminal Pager
uk: Гортач термінала

en: Top Command
uk: Верхня командна

en: Cannot end process with PID %d: %s
uk: Не вдалось завершити процес з PID %d: %s

en: GTK could not find a media module. Check your installation.
uk: GTK не вдалося знайти мультимедійний модуль. Перевірте, чи належним чином встановлено програми.

en: Previous tab
uk: Попередня вкладка

en: Next tab
uk: Наступна вкладка

en: Page %u
uk: Сторінка %u

en: Not a valid page setup file
uk: Некоректний файл налаштування друку

en: Manage Custom Sizes…
uk: Організувати власні розміри…

en: _Apply
uk: Заст_осувати

en: Any Printer
uk: Будь-який принтер

en: For portable documents
uk: Для портативних документів

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
uk: Поля:
     Ліве: %s %s
     Праве: %s %s
     Верхнє: %s %s
     Нижнє: %s %s

en: Page Setup
uk: Параметри сторінки

en: Hide Text
uk: Сховати текст

en: Show Text
uk: Показати текст

en: Caps Lock is on
uk: Caps Lock увімкнено

en: _Show Text
uk: По_казати текст

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
uk: Відкрити %s

en: Recent
uk: Нещодавні

en: Recent files
uk: Нещодавні файли

en: Starred
uk: З зірочками

en: Starred files
uk: Файли з зірочками

en: Open your personal folder
uk: Відкрити особисту теку

en: Desktop
uk: Стільниця

en: Open the contents of your desktop in a folder
uk: Відкрити вміст стільниці як теку

en: Enter Location
uk: Увести адресу

en: Manually enter a location
uk: Вручну ввести адресу

en: Trash
uk: Смітник

en: Open the trash
uk: Відкрити теку смітника

en: Mount and open “%s”
uk: Змонтувати і відкрити «%s»

en: Open the contents of the file system
uk: Відкрити список ресурсів файлової системи

en: New bookmark
uk: Створити закладку

en: Add a new bookmark
uk: Закласти

en: Other Locations
uk: Інші місця

en: Show other locations
uk: Показувати інші місця

en: Unable to start “%s”
uk: Неможливо запустити «%s»

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
uk: Помилка під час спроби відкрити «%s»

en: Unable to access “%s”
uk: Не вдалось доступитись до «%s»

en: This name is already taken
uk: Цю назву вже вжито

en: Unable to unmount “%s”
uk: Неможливо демонтувати «%s»

en: Unable to stop “%s”
uk: Неможливо запустити «%s»

en: Unable to eject “%s”
uk: Неможливо витягнути «%s»

en: Unable to eject %s
uk: Не вдалося витягнути %s

en: Unable to poll “%s” for media changes
uk: Неможливо опитати «%s» на зміну носія

en: Open in New _Tab
uk: Відкрити у новій в_кладці

en: Open in New _Window
uk: Відкрити у новому _вікні

en: _Add Bookmark
uk: _Додати до закладок

en: _Remove
uk: Ви_лучити

en: _Mount
uk: _Змонтувати

en: _Unmount
uk: _Демонтувати

en: _Eject
uk: Ви_тягнути

en: _Detect Media
uk: Ви_явити носій

en: _Start
uk: П_уск

en: _Power On
uk: _Увімкнути

en: _Connect Drive
uk: Під’_єднати диск

en: _Start Multi-disk Device
uk: З_апустити багатодисковий пристрій

en: _Unlock Device
uk: _Розблокувати пристрій

en: _Stop
uk: С_топ

en: _Safely Remove Drive
uk: _Безпечне вилучення пристрою

en: _Disconnect Drive
uk: _Від'єднати диск

en: _Stop Multi-disk Device
uk: З_упинити багатодисковий пристрій

en: _Lock Device
uk: За_блокувати пристрій

en: Computer
uk: Комп'ютер

en: Remove server
uk: Вилучити сервер

en: Searching for network locations
uk: Пошук мережевих адрес

en: No network locations found
uk: Не знайдено жодної мережевої адреси

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
uk: Неможливо доступитись до адреси

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
uk: З'_єднатись

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
uk: Неможливо демонтувати том

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
uk: _Скасувати

en: File Transfer Protocol
uk: Протокол передавання файлів

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
uk: ftp:// або ftps://

en: Network File System
uk: Система мережевих файлів

en: SSH File Transfer Protocol
uk: Протокол передавання файлів SSH

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
uk: sftp:// або ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
uk: dav:// або davs://

en: _Disconnect
uk: _Від'єднати

en: _Connect
uk: З'_єднатись

en: Unable to get remote server location
uk: Неможливо одержати адресу віддаленого сервера

en: Networks
uk: Мережі

en: On This Computer
uk: На цьому комп'ютері

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
uk[0]: %s / %s доступно
uk[1]: %s / %s доступно
uk[2]: %s / %s доступно
uk[3]: %s / %s доступно

en: Disconnect
uk: Від'єднати

en: Unmount
uk: Демонтувати

[ctx: Print job priority]
en: Urgent
uk: Терміново

[ctx: Print job priority]
en: High
uk: Високий

[ctx: Print job priority]
en: Medium
uk: Середній

[ctx: Print job priority]
en: Low
uk: Низький

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
uk: Перед

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
uk: Після

en: Print at
uk: Надрукувати

en: Print at time
uk: Надрукувати о

[ctx: print option]
en: Borderless
uk: Без рамки

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
uk: Призупинено ; скасування завдань

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
uk: Призупинено

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
uk: Скасування завдань

en: Username:
uk: Користувач:

en: Password:
uk: Пароль:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
uk: Щоб надрукувати документ «%s» на принтері %s, потрібно пройти автентифікацію

en: Authentication is required to print a document on %s
uk: Для друкування документ %s на принтері потрібно пройти автентифікацію

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
uk: Щоб одержати атрибути завдання «%s», потрібно пройти автентифікацію

en: Authentication is required to get attributes of a job
uk: Для отримання атрибутів завдання потрібно пройти автентифікацію

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
uk: Для отримання атрибутів принтера %s потрібно пройти автентифікацію

en: Authentication is required to get attributes of a printer
uk: Для отримання атрибутів принтера потрібно пройти автентифікацію

en: Authentication is required to get default printer of %s
uk: Для отримання типового принтера вузла %s потрібно пройти автентифікацію

en: Authentication is required to get printers from %s
uk: Для отримання принтерів вузла %s потрібно пройти автентифікацію

en: Authentication is required to get a file from %s
uk: Для отримання файла з %s потрібно пройти автентифікацію

en: Authentication is required on %s
uk: Потрібно пройти автентифікацію на %s

en: Domain:
uk: Домен:

en: Authentication is required to print document “%s”
uk: Щоб надрукувати документ «%s», потрібно пройти автентифікацію

en: Authentication is required to print this document on printer %s
uk: Для друкування документа на принтері %s потрібно пройти автентифікацію

en: Authentication is required to print this document
uk: Для друкування документа потрібно пройти автентифікацію

en: Printer “%s” is low on toner.
uk: У принтері «%s» закінчується тонер.

en: Printer “%s” has no toner left.
uk: У принтері «%s» закінчився тонер.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
uk: У принтері «%s» закінчується проявник.

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
uk: У принтері «%s» закінчився проявник.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
uk: У принтері «%s» закінчується одна із фарб.

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
uk: У принтері «%s» закінчилась одна із фарб.

en: The cover is open on printer “%s”.
uk: У принтері «%s» відкрито кришку.

en: The door is open on printer “%s”.
uk: У принтері «%s» відкрито дверці.

en: Printer “%s” is low on paper.
uk: У принтері «%s» закінчується папір.

en: Printer “%s” is out of paper.
uk: У принтері «%s» закінчився папір.

en: Printer “%s” is currently offline.
uk: Принтер «%s» наразі недоступний.

en: There is a problem on printer “%s”.
uk: Проблема з принтером «%s».

[ctx: printing option]
en: Two Sided
uk: З двох сторін

[ctx: printing option]
en: Paper Type
uk: Тип паперу

[ctx: printing option]
en: Paper Source
uk: Джерело паперу

[ctx: printing option]
en: Output Tray
uk: Лоток виводу

[ctx: printing option]
en: Resolution
uk: Роздільність

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
uk: Відсіювання GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
uk: З однієї сторони

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
uk: За довгою стороною

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
uk: За короткою стороною

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
uk: Автоматичний вибір

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
uk: Типовий принтер

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
uk: Вбудовувати лише шрифти GhostScript

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
uk: Перетворювати на формат PS рівень 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
uk: Перетворити на формат PS рівень 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
uk: Не відсіювати нічого

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
uk: Інше

[ctx: sides]
en: One Sided
uk: З однієї сторони

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
uk: За довгою стороною

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
uk: За короткою стороною

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
uk: Верхня скринька

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
uk: Середня скринька

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
uk: Нижня скринька

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
uk: Бічна скринька

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
uk: Ліва скринька

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
uk: Права скринька

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
uk: Центральна скринька

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
uk: Задня скринька

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
uk: Розвернута скринька

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
uk: Перевернута скринька

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
uk: Скринька великої ємності

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
uk: Укладальник %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
uk: Поштова скринька %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
uk: Моя поштова скринька

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
uk: Лоток %d

en: Printer Default
uk: Типовий принтер

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c)
en: Left to right, top to bottom
uk: Зліва направо, згори вниз

en: Left to right, bottom to top
uk: Зліва направо, знизу вгору

en: Right to left, top to bottom
uk: Справа наліво, згори вниз

en: Right to left, bottom to top
uk: Справа наліво, знизу вгору

en: Top to bottom, left to right
uk: Згори вниз, зліва направо

en: Top to bottom, right to left
uk: Згори вниз, справа наліво

en: Bottom to top, left to right
uk: Знизу вгору, зліва направо

en: Bottom to top, right to left
uk: Знизу вгору, справа наліво

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
uk: Пріоритет завдання

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
uk: Інформація про облік

[ctx: cover page]
note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
uk: Немає

[ctx: cover page]
en: Classified
uk: Класифіковано

[ctx: cover page]
en: Confidential
uk: Конфіденційно

[ctx: cover page]
en: Secret
uk: Таємно

[ctx: cover page]
en: Standard
uk: Стандартно

[ctx: cover page]
en: Top Secret
uk: Цілковито таємно

[ctx: cover page]
en: Unclassified
uk: Не класифіковано

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
uk: Сторінок на аркуш

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
uk: Порядок сторінок

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
uk: Надрукувати

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
uk: Надрукувати о

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
uk: Інший %s×%s

[ctx: printer option]
note: TRANSLATORS: this is the ICC color profile to use for this job
en: Printer Profile
uk: Профіль принтера

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
uk: Недоступно

en: output
uk: вивід

en: Print to File
uk: Друкувати у файл

en: Pages per _sheet:
uk: Сторінок на _аркуш:

en: File
uk: Файл

en: _Output format
uk: Формат _виводу

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
uk: Керування кольором недоступне

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
uk: Не знайдено профілю

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
uk: Невизначений профіль

en: Authentication
uk: Автентифікація

en: _Remember password
uk: _Запам'ятати пароль

en: Select a filename
uk: Вибрати назву файла

en: Not available
uk: Недоступно

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
uk: %s завдання №%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
uk: Початковий стан

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
uk: Підготовлення до друку

[ctx: print operation status]
en: Generating data
uk: Створення даних

[ctx: print operation status]
en: Sending data
uk: Надсилання даних

[ctx: print operation status]
en: Waiting
uk: Очікування

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
uk: Зупинено через помилку

[ctx: print operation status]
en: Printing
uk: Друкування

[ctx: print operation status]
en: Finished
uk: Завершено

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
uk: Завершено з помилкою

en: Preparing %d
uk: Підготовлення %d

en: Preparing
uk: Підготовлення

en: Printing %d
uk: Друкування %d

en: Error creating print preview
uk: Помилка при створенні перегляду

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
uk: Найімовірніша причина: не вдалось створити тимчасовий файл.

note: window
en: Print
uk: Друкувати

en: Application
uk: Програма

en: Printer offline
uk: Принтер вимкнено

en: Out of paper
uk: Немає паперу

en: Need user intervention
uk: Потрібне втручання користувача

en: Custom size
uk: Власний розмір

en: No printer found
uk: Жодного принтери не знайдено

en: Invalid argument to CreateDC
uk: Неправильний аргумент для CreateDC

en: Error from StartDoc
uk: Помилка від StartDoc

en: Not enough free memory
uk: Недостатньо вільної пам'яті

en: Invalid argument to PrintDlgEx
uk: Неправильний аргумент для PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
uk: Неправильний вказівник для PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
uk: Неправильний обробник для PrintDlgEx

en: Unspecified error
uk: Невизначена помилка

en: Pre_view
uk: _Перегляд

en: _Print
uk: _Надрукувати

en: Getting printer information failed
uk: Не вдалось отримати інформації про принтер

en: Getting printer information…
uk: Одержання інформації про принтер…

en: Page Ordering
uk: Порядок сторінок

en: Left to right
uk: Зліва направо

en: Right to left
uk: Справа наліво

en: Top to bottom
uk: Згори донизу

en: Bottom to top
uk: Знизу догори

en: Failed to create the read file descriptor
uk: Не вдалося створити дескриптор читання файла

en: Unable to find an item with URI “%s”
uk: Не вдалось знайти пункт з URI «%s»

en: Unable to move the item with URI “%s” to “%s”
uk: Не вдалося пересунути об'єкт з посиланням «%s» на «%s»

en: No registered application with name “%s” for item with URI “%s” found
uk: Не знайдено зареєстрованої програми з назвою «%s» для пункту з URI «%s»

en: Clear Entry
uk: Спорожнити запис

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
uk: Л

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
uk: П

en: _Show All
uk: _Показувати всі

en: Two finger pinch
uk: Щипання двома пальцями

en: Two finger stretch
uk: Розтягування двома пальцями

en: Rotate clockwise
uk: Повернути за годинниковою стрілкою

en: Rotate counterclockwise
uk: Повернути проти годинникової стрілки

en: Two finger swipe left
uk: Проведення ліворуч двома пальцями

en: Two finger swipe right
uk: Проведення праворуч двома пальцями

en: Swipe left
uk: Проведення ліворуч

en: Swipe right
uk: Проведення праворуч

note: Translators: This is placeholder text for the search entry in the shortcuts window
en: Search Shortcuts
uk: Скорочення пошуку

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in normal mode
en: Shortcuts
uk: Скорочення

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in search mode
en: Search Results
uk: Результати пошуку

en: No Results Found
uk: Безрезультатно

en: Try a different search
uk: Спробуйте пошукати по-інакшому

[ctx: accessibility]
en: Sidebar
uk: Бічна панель

en: Change di_rection
uk: Змінити _напрям

en: Insert _Emoji
uk: Вставити _емодзі

[ctx: Encoding name]
en: Automatically Detected
uk: Автовизначення

[ctx: Encoding name]
en: Western
uk: Західноєвропейське

[ctx: Encoding name]
en: Central European
uk: Центральноєвропейське

[ctx: Encoding name]
en: South European
uk: Південноєвропейське

[ctx: Encoding name]
en: Baltic
uk: Балтійське

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic
uk: Кирилиця

[ctx: Encoding name]
en: Arabic
uk: Арабське

[ctx: Encoding name]
en: Greek
uk: Грецьке

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew Visual
uk: Єврейське візуальне

[ctx: Encoding name]
en: Turkish
uk: Турецьке

[ctx: Encoding name]
en: Nordic
uk: Північне

[ctx: Encoding name]
en: Thai
uk: Таїландське

[ctx: Encoding name]
en: Celtic
uk: Кельтське

[ctx: Encoding name]
en: Romanian
uk: Румунське

[ctx: Encoding name]
en: Unicode
uk: Юнікод

[ctx: Encoding name]
en: Armenian
uk: Вірменське

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Traditional
uk: Традиційне китайське

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Russian
uk: Кирилиця (російська)

[ctx: Encoding name]
en: Japanese
uk: Японське

[ctx: Encoding name]
en: Korean
uk: Корейське

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Simplified
uk: Спрощене китайське

[ctx: Encoding name]
en: Georgian
uk: Грузинське

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew
uk: Єврейське

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Ukrainian
uk: Кирилиця (українська)

[ctx: Encoding name]
en: Vietnamese
uk: В'єтнамське

[ctx: Line ending name]
en: Unchanged
uk: Без змін

en: _Undo
uk: _Скасувати

en: _Redo
uk: Пов_торити

en: Do you want to use GTK Inspector?
uk: Бажаєте використовувати інспектор GTK?

en: GTK Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK application. Using it may cause the application to break or crash.
uk: Інспектор GTK — інтерактивний зневаджувач, який дозволяє досліджувати та редагувати внутрішні частини будь-які програми GTK. Його використання може спричинити збої в програмі.

en: Don’t show this message again
uk: Не показувати це повідомлення надалі

en: Minimize
uk: Згорнути

en: Minimize the window
uk: Згорнути вікно

en: Maximize
uk: Розгорнути

en: Maximize the window
uk: Розгорнути вікно

en: Close the window
uk: Закрити вікно

en: Restore
uk: Відновити

en: Role
uk: Роль

en: Description
uk: Опис

en: Bounds
uk: Межі

en: Object Path
uk: Шлях до об'єкта

en: Interface
uk: Інтерфейс

en: Attribute
uk: Атрибут

en: Value
uk: Значення

en: Activate
uk: Задіяти

en: Set State
uk: Встановити стан

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Parameter Type
uk: Тип параметра

en: State
uk: Стан

en: Show
uk: Показати

en: Hover to load
uk: Наведення для завантаження

[ctx: clipboard]
en: empty
uk: порожній

[ctx: clipboard]
en: local
uk: локальний

[ctx: clipboard]
en: remote
uk: віддалений

en: Drag and hold here
uk: Перетягніть і затримайте тут

en: Clipboard
uk: Буфер обміну

en: Primary
uk: Основний

[ctx: event phase]
en: None
uk: Немає

[ctx: event phase]
en: Capture
uk: Захоплення

[ctx: event phase]
en: Bubble
uk: Булькання

[ctx: event phase]
en: Target
uk: Націлення

[ctx: propagation limit]
en: Native
uk: Природне

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK.
uk: Можете ввести будь-яке правило CSS, яке розпізнає GTK.

en: You can temporarily disable this custom CSS by toggling the switch above.
uk: Ви можете тимчасово вимкнути цю нетипову CSS перемиканням наведеного вище перемикача.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
uk: Зміни застосовуються миттєво і повсюдно, для всіє програми.

en: Saving CSS failed
uk: Не вдалося зберегти CSS

en: Enable this custom CSS
uk: Увімкнути цю нетипову CSS

en: Save the current CSS
uk: Зберегти поточний CSS

en: Show deprecations
uk: Показувати застаріле

en: ID
uk: Ідентифікатор

en: Style Classes
uk: Класи стилів

en: CSS Property
uk: Властивість CSS

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
uk: Контекст способу введення жорстко встановлено у GTK_IM_MODULE

[ctx: GL renderer]
en: None
uk: Немає

[ctx: GL version]
en: Unknown
uk: Невідомо

[ctx: Vulkan device]
en: None
uk: Немає

en: Copy to clipboard as gitlab markdown
uk: Скопіювати до буфера як код розмітки gitlab

en: Operating System
uk: Операційна система

en: GTK Version
uk: Версія GTK

en: GDK Backend
uk: Модуль GDK

en: GSK Renderer
uk: Обробник GSK

en: Pango Fontmap
uk: Мапа шрифтів Pango

en: Media Backend
uk: Мультимедійний модуль

en: Input Method
uk: Спосіб введення

en: Accessibility Backend
uk: Модуль доступності

en: Application ID
uk: Ід. програми

en: Resource Path
uk: Шлях до ресурсів

en: Prefix
uk: Префікс

en: Environment
uk: Середовище

en: Display
uk: Екран

en: RGBA Visual
uk: Візуалізація RGBA

en: Composited
uk: Складений

en: Protocols
uk: Протоколи

en: GL Renderer
uk: Обробник GL

en: GL Vendor
uk: Постачальник GL

en: GL Version
uk: Версія GL

en: GL Backend Vendor
uk: Постачальник модуля GL

en: GL Backend Version
uk: Версія модуля GL

en: GL Full Version
uk: Повна версія GL

en: GLSL Version
uk: Версія GLSL

en: GL Extensions
uk: Розширення GL

en: EGL Extensions
uk: Розширення EGL

en: GL Features
uk: Можливості GL

en: Vulkan Device
uk: Пристрій Vulkan

en: Vulkan API Version
uk: Версія інтерфейсу Vulkan

en: Vulkan Driver Version
uk: Версія драйвера Vulkan

en: Vulkan Layers
uk: Шари Vulkan

en: Vulkan Extensions
uk: Розширення Vulkan

en: Vulkan Features
uk: Можливості Vulkan

en: Unnamed section
uk: Неназваний розділ

en: Label
uk: Мітка

en: Action
uk: Дія

en: Target
uk: Ціль

en: Icon
uk: Піктограма

en: Address
uk: Адреса

en: Reference Count
uk: Підрахунок посилань

en: Direction
uk: Напрямок

en: Buildable ID
uk: Ідентифікатор збирання

en: Mnemonic Label
uk: Мнемонічна мітка

en: Request Mode
uk: Режим запиту

en: Measure map
uk: Мапа вимірювання

en: Expand
uk: Розгорнути

en: Baseline
uk: Базова лінія

en: Surface
uk: Поверхня

en: Properties
uk: Властивості

en: Renderer
uk: Відтворювач

en: Frame Clock
uk: Годинник кадрів

en: Tick Callback
uk: Позначити зворотний виклик

en: Frame Count
uk: Підрахунок кадрів

en: Frame Rate
uk: Частота кадрів

en: Scale
uk: Масштаб

en: Color state
uk: Стан кольору

en: Mapped
uk: Відображення

en: Realized
uk: Спостереження

en: Is Toplevel
uk: На верхньому рівні

en: Child Visible
uk: Видимі діти

en: Paintable Size
uk: Розмір придатної до малювання області

en: Paintable Aspect Ratio
uk: Пропорції придатної до малювання області

en: Paintable Flags
uk: Прапорці придатної для малювання області

en: Pointer: %p
uk: Принтер: %p

note: Translators: %s is a type name, for example * GtkPropertyExpression with value \"2.5\"
en: %s with value "%s"
uk: %s зі значенням «%s»

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with type GObject
en: %s with type %s
uk: %s з типом %s

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkObjectExpression for GtkStringObject 0x23456789
en: %s for %s %p
uk: %s для %s %p

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with value type: gchararray
en: %s with value type %s
uk: %s із типом значення %s

en: Uneditable property type: %s
uk: Неможливо редагувати цей тип властивості: %s

[ctx: column number]
en: None
uk: Немає

en: Attribute:
uk: Атрибут:

en: Model
uk: Модель

en: Column:
uk: Стовпець:

note: Translators: %s is a type name, for example * Action from 0x2345678 (GtkApplicationWindow)
en: Action from: %p (%s)
uk: Джерело дії: %p (%s)

en: Reset
uk: Скинути

[ctx: GtkSettings source]
en: Default
uk: Типове

[ctx: GtkSettings source]
en: Theme
uk: Тема

[ctx: GtkSettings source]
en: Application
uk: Програма

[ctx: GtkSettings source]
en: Unknown
uk: Невідоме

en: Source:
uk: Джерело:

en: Defined At
uk: Визначено в

en: Saving RenderNode failed
uk: Не вдалося зберегти RenderNode

en: Recording Options
uk: Параметри записування

en: Record events
uk: Записувати події

en: Add debug nodes
uk: Додати діагностичні вузли

en: Highlight event sequences
uk: Підсвітити послідовності подій

en: Record frames
uk: Запис кадрів

en: Clear recorded frames
uk: Вилучити записані кадри

en: Profiling overlay (requires GSK_DEBUG=profile)
uk: Накладка профілювання (потребує GSK_DEBUG=profile)

en: Use a dark background
uk: Використовувати темне тло

en: Save selected node
uk: Зберегти позначений вузол

en: Copy to clipboard
uk: Скопіювати до буфера

en: Property
uk: Властивість

en: Path
uk: Шлях

en: Count
uk: Підрахунок

en: Name:
uk: Назва:

en: Type:
uk: Тип:

en: Size:
uk: Розмір:

en: Trigger
uk: Перемикач

[ctx: sizegroup mode]
en: None
uk: Немає

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
uk: Горизонтальний

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
uk: Вертикальний

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
uk: Обидва

en: Mode
uk: Режим

en: GLib must be configured with -Dbuildtype=debug
uk: GLib має бути налаштований з -Dbuildtype=debug

en: Self 1
uk: Набутий 1

en: Cumulative 1
uk: Нагромаджений 1

en: Self 2
uk: Набутий 2

en: Cumulative 2
uk: Нагромаджений 2

en: Self
uk: Набутий

en: Cumulative
uk: Нагромаджений

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
uk: Увімкнути статистику з GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Remove %s
uk: Вилучити %s

en: Add
uk: Додати

en: Show data
uk: Показати дані

en: Hierarchy
uk: Ієрархія

en: Implements
uk: Реалізує

en: GTK Theme
uk: Тема GTK

en: System Color Scheme
uk: Схема кольорів системи

en: Unsupported
uk: Немає підтримки

en: Dark
uk: Темна

en: Light
uk: Світла

en: System Contrast
uk: Загальносистемна контрастність

en: No Preference
uk: Без переваг

en: More
uk: Більше

en: Less
uk: Менше

en: System Reduced Motion
uk: Рух зі спрощенням з боку системи

en: Reduced
uk: Спрощення

en: Cursor Theme
uk: Тема курсора

en: Cursor Size
uk: Розмір курсора

en: Icon Theme
uk: Тема піктограм

en: Text Direction
uk: Напрям тексту

note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Left-to-Right
    Right-to-Left
uk: Зліва направо
    Справа наліво

en: Animations
uk: Анімація

en: Slowdown
uk: Уповільнення

en: Rendering
uk: Обробка

[ctx: Font rendering]
note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Automatic
    Manual
uk: Автоматично
    Вручну

en: Show Framerate
uk: Показати частоту кадрів

en: Show Graphic Updates
uk: Показувати графічні оновлення

en: Tints all the places where the current renderer uses Cairo instead of the GPU.
uk: Підсвітити усі місця, де поточний засіб обробки використовує Cairo замість графічного процесора.

en: Show Cairo Rendering
uk: Показати обробку Cairo

en: Show Baselines
uk: Показати базову лінію

en: Show Layout Borders
uk: Показати межі шару

en: CSS Padding
uk: Фаска CSS

en: CSS Border
uk: Рамка CSS

en: CSS Margin
uk: Поле CSS

en: Widget Margin
uk: Поле віджета

en: Show Focus
uk: Показувати фокус

en: Show Accessibility warnings
uk: Показати попередження щодо доступності

en: Show Graphics Offload
uk: Показувати графічне вивантаження

en: Show Touch UI
uk: Показувати сенсорний інтерфейс

en: Inspect Inspector
uk: Ревізувати Інспектор

en: Select an Object
uk: Вибрати об'єкт

en: Show Details
uk: Показати подробиці

en: Show all Objects
uk: Показати всі об'єкти

en: Show all Resources
uk: Показати всі ресурси

en: Collect Statistics
uk: Збирати статистику

en: Objects
uk: Об'єкти

en: Toggle Sidebar
uk: Увімкнути або вимкнути бічну панель

en: Refresh action state
uk: Оновити стан дії

en: Previous object
uk: Попередній об'єкт

en: Child object
uk: Дочірній об'єкт

en: Previous sibling
uk: Попередній споріднений об'єкт

en: List Position
uk: Позиція у списку

en: Next sibling
uk: Наступний споріднений об'єкт

en: Miscellaneous
uk: Додатково

en: Layout
uk: Компонування

en: CSS Nodes
uk: Вузли CSS

en: Size Groups
uk: Групи розмірів

en: Data
uk: Дата

en: Actions
uk: Дії

en: Menu
uk: Меню

en: Controllers
uk: Контролери

en: Magnifier
uk: Лупа

en: Accessibility
uk: Доступність

en: Global
uk: Загальна

en: Information
uk: Інформація

en: Settings
uk: Параметри

en: Resources
uk: Ресурси

en: Statistics
uk: Статистика

en: Logging
uk: Журналювання

en: Recorder
uk: Записувач

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
uk: Доступ до усі альтернатив

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
uk: Надбазові форми

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
uk: Надбазове позиціювання позначок

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
uk: Надбазові замінники

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
uk: Альтернативні дроби

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
uk: Аханди

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
uk: Підбазові форми

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
uk: Підбазове позиціювання позначок

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
uk: Підбазові замінники

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
uk: Контекстуальні альтернативи

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
uk: Чутливі до регістру форми

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
uk: Композиція/декомпозиція гліфів

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
uk: Форми з'єднань після ро

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
uk: Форми з'єднань

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
uk: Контекстуальні лігатури

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
uk: Центрована ієрогліфічна пунктуація

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
uk: Інтервали капітелі

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
uk: Контекстуальний свош

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
uk: Позиціювання курсиву

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
uk: Мініатюрна капітель з прописних

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
uk: Мала капітель з прописних

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
uk: Відстані

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
uk: Дискреційні лігатури

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
uk: Знаменники

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
uk: Форми без крапок

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
uk: Експертні форми

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
uk: Кінцеві гліфи альтернатив ліній

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
uk: Термінальні форми 2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
uk: Термінальні форми 3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
uk: Термінальні форми

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
uk: Спрощені акцентовані форми

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
uk: Дроби

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
uk: Повноширинні

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
uk: Половинні форми

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
uk: Галантні форми

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
uk: Альтернативні напівширинні

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
uk: Історичні форми

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
uk: Горизонтальні альтернативи кани

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
uk: Історичні лігатури

[ctx: OpenType layout]
en: Hangul
uk: Хангиль

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
uk: Форми кандзі Ходзьо

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
uk: Напівширинні

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
uk: Початкові форми

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
uk: Ізольовані форми

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
uk: Курсив

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
uk: Альтернативи вирівнювання

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
uk: Форми JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
uk: Форми JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
uk: Форми JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
uk: Форми JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
uk: Кернінґ

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
uk: Ліві межі

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
uk: Стандартні лігатури

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
uk: Початкові форми чамо

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
uk: Фігури ліній

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
uk: Локалізовані форми

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
uk: Альтернативи зліва праворуч

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
uk: Віддзеркалені форми зліва праворуч

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
uk: Позиціювання позначок

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
uk: Серединні форми 2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
uk: Серединні форми

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
uk: Математичні грецькі

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
uk: Позиціювання позначка-позначка

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
uk: Розташування позначок за допомогою замінника

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
uk: Альтернативі форми анотацій

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
uk: Форми кандзі NLC

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
uk: Форми нукти

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
uk: Чисельники

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
uk: Фігури у старовинному стилі

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
uk: Оптичні межі

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
uk: Порядкові

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
uk: Орнаменти

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
uk: Пропорційні альтернативні ширини

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
uk: Мініатюрна капітель

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
uk: Пропорційна кана

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
uk: Пропорційні фігури

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
uk: Пребазові форми

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
uk: Пребазові замінники

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
uk: Постбазові форми

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
uk: Постбазові замінники

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
uk: Пропорційні ширини

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
uk: Чвертинні ширини

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
uk: Випадково

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
uk: Обов'язкові контекстуальні альтернативи

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
uk: Форми ракару

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
uk: Обов'язкові лігатури

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
uk: Форми рефу

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
uk: Праві межі

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
uk: Альтернативи справа ліворуч

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
uk: Віддзеркалені форми справа ліворуч

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
uk: Форми позначення агату

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
uk: Обов'язкові альтернативні варіації

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
uk: Стилістичні альтернативи

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
uk: Наукові підрядкові знаки

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
uk: Оптичний розмір

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
uk: Мала капітель

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
uk: Спрощені форми

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
uk: Стилістичні альтернативи математичних символів

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
uk: Розкладання витягнутих гліфів

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
uk: Нижній індекс

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
uk: Верхній індекс

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
uk: Свош

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
uk: Форми заголовків

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
uk: Кінцеві форми чамо

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
uk: Форми традиційних назв

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
uk: Табличні фігури

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
uk: Традиційні форми

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
uk: Третинні ширини

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
uk: Єдиний регістр

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
uk: Альтернативні вертикальні метрики

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
uk: Варіанти ватту

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
uk: Вертикальна писемність

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
uk: Альтернативні вертикальні напівметрики

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
uk: Форми голосник чамо

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
uk: Вертикальні альтернативи кани

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
uk: Вертикальний кернінґ

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
uk: Пропорційні альтернативні вертикальні метрики

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
uk: Вертикальні альтернативи і обертання

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
uk: Вертикальні альтернативи для обертання

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
uk: Перекреслений нуль

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
uk: Конверт DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
uk: Конверт Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
uk: Конверт Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
uk: Конверт Choukei 4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
uk: Конверт Choukei 40

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
uk: hagaki (поштова картка)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
uk: Конверт kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
uk: Конверт kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
uk: Конверт kaku3

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
uk: Конверт kaku4

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
uk: Конверт kaku5

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
uk: Конверт kaku7

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
uk: Конверт kaku8

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
uk: oufuku (поштова картка для відповіді)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
uk: Конверт you4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
uk: Конверт you6

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
uk: Конверт 6×9

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
uk: Конверт 7×9

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
uk: Конверт 8×10

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
uk: Конверт 9×11

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
uk: Конверт 9×12

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
uk: Конверт a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
uk: Конверт c5

[ctx: paper size]
en: European edp
uk: Європейський edp

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
uk: Європейська Fan-Fold

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
uk: Американський Fan-Fold

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
uk: Німецький Fan-Fold

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
uk: Index 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
uk: Index 4×6 (поштова картка)

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
uk: Конверт Monarch

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
uk: Конверт №10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
uk: Конверт №11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
uk: Конверт №12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
uk: Конверт №14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
uk: Конверт №9

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
uk: Персональний конверт

[ctx: paper size]
en: Wide Format
uk: Широкий формат

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
uk: Конверт Invite

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
uk: Італійський конверт

[ctx: paper size]
en: Large Photo
uk: Велика фотографія

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
uk: Середня фотографія

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
uk: Конверт Postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
uk: Маленька фотографія

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
uk: Широка фотографія

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
uk: Конверт prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
uk: Конверт prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
uk: Конверт prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
uk: Конверт prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
uk: Конверт prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
uk: Конверт prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
uk: Конверт prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
uk: Конверт prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
uk: Конверт prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
uk: Конверт prc9

en: Pages
uk: Сторінки

en: Logo
uk: Логотип

en: About
uk: Про програму

en: Credits
uk: Подяки

en: System
uk: Система

en: System Information
uk: Дані щодо системи

en: Select App
uk: Вибір програми

en: _View All Apps
uk: П_ереглянути усі програми

en: _Find New Apps
uk: _Знайти нові програми

en: No applications found.
uk: Не знайдено програм.

en: Preferences
uk: Параметри

en: Services
uk: Служби

en: Hide %s
uk: Сховати %s

en: Hide Others
uk: Сховати решту

en: Show All
uk: Показати всі

en: Quit %s
uk: Вийти з %s

en: Undo
uk: Скасувати

en: Redo
uk: Повторити

en: Cut
uk: Вирізати

en: Copy
uk: Копіювати

en: Paste
uk: Вставити

en: Delete
uk: Вилучити

en: Select All
uk: Вибрати все

en: _Window
uk: _Вікно

en: _Finish
uk: _Завершити

en: _Back
uk: _Назад

en: _Next
uk: _Далі

en: Select a Color
uk: Виберіть колір

en: Pick a color from the screen
uk: Вибрати колір з екрана

en: The current color
uk: Поточний колір

en: Hexadecimal color or color name
uk: Шістнадцятковий код кольору або назва кольору

en: Hue
uk: Відтінок

en: Alpha value
uk: Рівень прозорості

en: Saturation and value
uk: Насиченість і значення

en: (None)
uk: (Немає)

en: Search…
uk: Пошук…

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
uk: Емоції та люди

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
uk: Тіло і одяг

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
uk: Тварини і природа

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
uk: Їжа і напої

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
uk: Подорожі і місця

[ctx: emoji category]
en: Activities
uk: Дії

[ctx: emoji category]
en: Objects
uk: Об'єкти

[ctx: emoji category]
en: Symbols
uk: Символи

[ctx: emoji category]
en: Flags
uk: Прапори

[ctx: emoji category]
en: Recent
uk: Нещодавні

en: Create Folder
uk: Створити теку

en: Remote location — only searching the current folder
uk: Віддалена адреса — пошук можливий лише в поточній теці

en: Filter
uk: Фільтр

en: Folder Name
uk: Назва теки

en: _Create
uk: _Створити

en: Select Font
uk: Виберіть шрифт

en: Search font name
uk: Пошук за назвою шрифту

en: Filters
uk: Фільтри

en: Filter by
uk: Критерій фільтрування

en: Monospace
uk: Моноширинний

en: Language
uk: Мова

en: Preview Font
uk: Перегляд шрифту

en: No Fonts Found
uk: Не знайдено жодного шрифту

en: Font Name
uk: Назва шрифту

en: Font Variation Axes
uk: Вісі варіації шрифту

en: Font Features
uk: Параметри шрифту

[ctx: media controls]
en: Position
uk: Розташування

[ctx: media controls]
en: Volume
uk: Гучність

en: _Format for:
uk: _Формат для:

en: _Paper size:
uk: Розмір _паперу:

en: _Orientation:
uk: _Розташування:

en: Portrait
uk: Книжкова

en: Reverse portrait
uk: Обернена книжкова

en: Landscape
uk: Альбомна

en: Reverse landscape
uk: Обернена альбомна

en: Server Addresses
uk: Серверні адреси

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
uk: Серверні адреси складаються з префіксу протоколу та адреси. Наприклад:

en: Available Protocols
uk: Доступні протоколи

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
uk: Не знайдено жодного недавнього сервера

en: Recent Servers
uk: Недавні сервери

en: No results found
uk: Безрезультатно

en: Connect to _Server
uk: З'єднатись із _сервером

en: Enter server address…
uk: Увести адресу сервера…

en: Show recent servers
uk: Показати нещодавні сервери

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
uk: Стан

en: Range
uk: Діапазон

en: _All Pages
uk: _Усі сторінки

en: C_urrent Page
uk: _Теперішню сторінку

en: Se_lection
uk: _Вибір

en: Pag_es:
uk: _Сторінки:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
uk: Вкажіть один або більше діапазонів,
     наприклад, 1–3,7,11

en: Copies
uk: Копії

en: Copie_s:
uk: Ко_пій:

en: C_ollate
uk: _Впорядкувати

en: _Reverse
uk: _Обернено

en: Page ordering preview
uk: Перегляд порядку сторінок

en: A visualization of the effect of the collate and reverse options on the page ordering
uk: Візуалізація ефекту упорядкування та параметрів зворотного порядку на упорядковування сторінок

en: General
uk: Загальне

en: T_wo-sided:
uk: З _двох сторін:

en: Pages per _side:
uk: Сторінок на с_торону:

en: Page or_dering:
uk: _Порядок сторінок:

en: _Only print:
uk: Друкувати _лише:

en: All sheets
uk: Усі сторінки

en: Even sheets
uk: Парні сторінки

en: Odd sheets
uk: Непарні сторінки

en: Sc_ale:
uk: _Масштаб:

en: Scale in percent
uk: Масштаб у відсотках

en: Paper
uk: Папір

en: Paper _type:
uk: _Тип паперу:

en: Paper _source:
uk: Д_жерело паперу:

en: Output t_ray:
uk: _Лоток виводу:

en: Or_ientation:
uk: _Орієнтація:

en: Page layout preview
uk: Перегляд компонування сторінок

en: Job Details
uk: Подробиці про завдання

en: Pri_ority:
uk: _Пріоритет:

en: _Billing info:
uk: _Підсумкові дані:

en: Print Document
uk: Друкувати документ

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
uk: _Зараз

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
uk: _о:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
uk: Вкажіть час друку,
    наприклад, 15∶30, 14∶15∶20, 7∶20

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
uk: О_чікування

en: Hold the job until it is explicitly released
uk: Затримати завдання до додаткової команди

en: Add Cover Page
uk: Додати титульну сторінку

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
uk: _До:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
uk: _Після:

en: Job
uk: Завдання

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
uk: Якість зображення

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
uk: Колір

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
uk: Завершення

en: Advanced
uk: Додатково

en: Some of the settings in the dialog conflict
uk: Деякі параметри у діалоговому вікні конфліктують

en: Play
uk: Відтворити

en: Output to this directory instead of cwd
uk: Вивід у цей каталог замість cwd

en: Generate debug output
uk: Вивести діагностичні дані

en: Invalid size %s
uk: Неправильний розмір %s

en: Can’t load file: %s
uk: Не вдалося завантажити файл: %s

en: Can’t save file %s: %s
uk: Не вдалося зберегти файл %s: %s

en: Usage:
      gtk4-builder-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
    
    Commands:
      validate     Validate the file
      simplify     Simplify the file
      enumerate    List all named objects
      preview      Preview the file
      render       Take a screenshot of the file
      screenshot   Take a screenshot of the file
uk: Користування:
      gtk-builder-tool [КОМАНДА] [ПАРАМЕТР…] ФАЙЛ
    
    Виконати різноманітні дії з файлами .ui GtkBuilder.
    
    Команди:
      validate     Перевірити файл
      simplify     Спростити файл
      enumerate    Перелічити всі названі файли
      preview      Переглянути файл
      render       Зробити знімок вікна з файла
      screenshot   Зробити знімок вікна з файла

en: FILE
uk: ФАЙЛ

en: Print all named objects.
uk: Вивести список усіх іменованих об'єктів.

en: No object with ID '%s' found
uk: Не знайдено об'єкта з ідентифікатором «%s»

en: No previewable object found
uk: Не знайдено об'єкта, який придатний до попереднього перегляду

en: Objects of type %s can't be previewed
uk: Попередній перегляд об'єктів типу %s неможливий

en: Preview only the named object
uk: Попередньо переглянути лише іменований об'єкт

en: Use style from CSS file
uk: Використати стиль з файла CSS

en: Could not initialize windowing system
uk: Не вдалося ініціалізувати систему вікон

en: Preview the file.
uk: Попередньо переглянути вміст файла.

en: No .ui file specified
uk: Не вказано файла .ui

en: Can only preview a single .ui file
uk: Можливий попередній перегляд лише одного файла .ui

en: No object found
uk: Об'єкт не знайдено

en: Objects of type %s can't be screenshot
uk: Об'єкти типу %s не можуть бути знімками екрана

en: Failed to take a screenshot
uk: Не вдалося створити знімок екрана

en: File %s exists.
    Use --force to overwrite.
uk: Файл %s вже існує.
    Скористайтеся --force, щоб перезаписати його.

en: Output written to %s.
uk: Результати записано до %s.

en: Failed to save %s: %s
uk: Не вдалося зберегти %s: %s

en: Screenshot only the named object
uk: Зробити знімок лише іменованого об'єкта

en: Save as node file instead of png
uk: Зберегти як файл вузла замість png

en: Overwrite existing file
uk: Перезаписати наявний файл

en: FILE…
uk: ФАЙЛ…

en: Render a .ui file to an image.
uk: Обробити файл .ui до зображення.

en: Can only render a single .ui file to a single output file
uk: Одночасно можливе створення лише одного знімка вікна файла .ui і виведення даних лише до одного файла

en: %s:%d: Couldn’t parse value for property '%s': %s
uk: %s:%d: не вдалося обробити значення для властивості «%s»: %s

en: Property %s not found
uk: Властивості %s не знайдено

en: Packing property %s not found
uk: Не знайдено властивість пакування %s

en: Cell property %s not found
uk: Не знайдено властивість комірки %s

en: Layout property %s not found
uk: Не знайдено властивість компонування %s

en: %s only accepts three children
uk: %s приймає лише три дочірніх об'єкти

en: %s only accepts one center child
uk: %s приймає лише один центральний дочірній об'єкт

en: Unable to create temporary file: %s
uk: Не вдалося створити тимчасовий файл: %s

en: Can’t load “%s”: %s
uk: Не вдалося завантажити «%s»: %s

en: Can’t parse “%s”: %s
uk: Не вдалося обробити «%s»: %s

en: Failed to read “%s”: %s
uk: Не вдалося прочитати «%s»: %s

en: Failed to write “%s”: “%s”
uk: Не вдалося записати «%s»: «%s»

en: Replace the file
uk: Замінити файл

en: Convert from GTK 3 to GTK 4
uk: Перетворити з GTK 3 на GTK 4

en: Simplify the file.
uk: Спростити файл.

en: Can only simplify a single .ui file without --replace
uk: Без --replace можна спрощувати лише один файл .ui

en: Failed to lookup template parent type %s
uk: Не вдалося виконати пошук батьківського типу шаблона %s

en: Deprecated types:
uk: Застарілі типи:

en: Failed to create an instance of the template type %s
uk: Не вдалося створити екземпляр шаблонного типу %s

en: Validate the file.
uk: Перевірити чинність файла.

en: Usage:
      gtk4-image-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE…
    
    Perform various tasks on images.
    
    Commands:
      compare      Show differences between two images
      convert      Convert the image to a different format or color state
      info         Show general information about the image
      relabel      Change the color state of the image without conversion
      show         Show the image
      play         Play an animation
uk: Користування:
      gtk4-image-tool [КОМАНДА] [ПАРАМЕТР…] ФАЙЛ…
    
    Виконання різноманітних завдань щодо зображень.
    
    Команди:
      compare      показати різницю між двома зображеннями
      convert      перетворити зображення до іншого формату або стану кольору
      info         показати загальні дані щодо зображення
      relabel      змінити стан кольору зображення без перетворення
      show         показати зображення
      play         відтворити анімацію

en: Output file
uk: Файл результатів

en: Compare two images
uk: Порівняти два зображення

en: No image file specified
uk: Не вказано файла зображення

en: Can only accept two image files
uk: Може приймати лише два файли зображень

en: Could not save diff image to %s
uk: Не вдалося зберегти зображення-різницю до %s

en: Differences witten to %s.
uk: Різниці записано до %s.

en: The images are different.
uk: Зображення є різними.

en: No differences.
uk: Немає різниці.

en: Format to use
uk: Формат, яким слід скористатися

en: FORMAT
uk: ФОРМАТ

en: Color state to use
uk: Стан кольору, яким слід скористатися

en: COLORSTATE
uk: СТАН_КОЛЬОРУ

en: Color state to use, as cicp tuple
uk: Стан кольору, яким слід скористатися, у форматі кортежу cicp

en: Convert the image to a different format or color state.
uk: Перетворити зображення до іншого формату або стану кольору.

en: Can only accept a single image file and output file
uk: Одночасно можливе використання одного файла зображення і одного файла виведення

en: Not a memory format: %s
    Possible values:
      %s
uk: Не є форматом пам'яті: %s
    Можливі значення:
      %s

en: Not a color state: %s
    Possible values:
      %s
uk: Не є станом кольору: %s
    Можливі значення:
      %s

en: Can't specify both --color-state and --cicp
uk: Не можна вказувати одразу --color-state і --cicp

en: Not a supported cicp tuple: %s
uk: Не є підтримуваним кортежем cicp: %s

en: Format:
uk: Формат:

en: Color state:
uk: Стан кольору:

en: unknown
uk: невідомий

en: Provide information about the image.
uk: Надати дані щодо зображення.

en: Can only accept a single image file
uk: Можлива одночасна обробка лише одного файла зображення

en: Don't add a titlebar
uk: Не додавати смужку заголовка

en: SIZE
uk: РОЗМІР

en: Don't run animations
uk: Не відтворювати анімації

en: Don't use system resources
uk: Не використовувати ресурсів системи

en: Don't load external resources
uk: Не завантажувати зовнішні ресурси

en: Don't allow gpa extensions
uk: Не дозволяти розширення gpa

en: Show one or more animations.
uk: Показати одну або декілька анімацій.

en: No animation file specified
uk: Не вказано файла анімації

en: Change the color state of the image without conversion.
uk: Змінити стан кольору зображення без перетворення.

en: Not a color state: %s
    Possible values: %s
uk: Не є станом кольору: %s
    Можливі значення: %s

en: Show one or more images.
uk: Показати одне або декілька зображень.

en: Show program version
uk: Показати версію програми

note: Translators: this message will appear immediately after the usage string - Usage: COMMAND [OPTION…] <THIS_MESSAGE>
en: APPLICATION [URI…] — launch an APPLICATION
uk: ПРОГРАМА [URI…] — запустити програму.

note: Translators: this message will appear after the usage string and before the list of options.
en: Launch an application (specified by its desktop file name),
    optionally passing one or more URIs as arguments.
uk: Запустити програму (вказану через її стільничну назву файла),
    за бажанням пропускати один або кілька URI як аргументи.

en: Error parsing commandline options: %s
uk: Помилка розбирання параметрів командного рядка: %s

en: Try “%s --help” for more information.
uk: Скористайтеся «%s --help» для отримання докладної інформації.

note: Translators: the %s is the program name. This error message means the user is calling gtk-launch without any argument.
en: %s: missing application name
uk: %s: бракує назви програми

en: Creating AppInfo from id not supported on non unix operating systems
uk: Створення AppInfo з ідентифікатора не підтримується на системах відмінних від UNIX

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the application name.
en: %s: no such application %s
uk: %s: нема такої програми %s

note: Translators: the first %s is the program name, the second one is the error message.
en: %s: error launching application: %s
uk: %s: помилка запускання програми: %s

en: Usage:
      gtk4-path-tool [COMMAND] [OPTION…] PATH
    
    Perform various tasks on paths.
    
    Commands:
      decompose    Decompose the path
      reverse      Reverse the path
      restrict     Restrict the path to a segment
      show         Display the path in a window
      render       Render the path as an image
      info         Print information about the path
uk: Користування:
      gtk4-path-tool [КОМАНДА] [ПАРАМЕТР…] КОНТУР
    
    Виконати різноманітні завдання щодо контурів.
    
    Команди:
      decompose    розкласти контур на частини
      reverse      обернути контур
      restrict     обмежити контур сегментом
      show         показати контур у вікні
      render       обробити контур до зображення
      info         вивести відомості щодо контура

en: Allow quadratic Bézier curves
uk: Дозволити квадратичні криві Безьє

en: Allow cubic Bézier curves
uk: Дозволити кубічні криві Безьє

en: Allow conic Bézier curves
uk: Дозволити конічні криві Безьє

en: PATH
uk: КОНТУР

en: Decompose a path.
uk: Розкласти шлях.

en: No paths given.
uk: Не задано контурів.

en: That didn't work out.
uk: Не спрацювало.

en: Print information about a path.
uk: Вивести відомості щодо контура.

en: Path is empty.
uk: Порожній шлях.

en: Path is closed
uk: Контур замкнено

en: Path length
uk: Довжина контуру

en: %d contours
uk: %d контурів

en: %d operations
uk: %d дій

en: %d lines
uk: %d ліній

en: %d quadratics
uk: %d квадратних апроксимацій

en: %d cubics
uk: %d кубічних апроксимацій

en: %d conics
uk: %d конічних перерізів

en: Fill the path (the default)
uk: Заповнити контур (типовий варіант)

en: Stroke the path
uk: Заштрихувати контур

en: Show path points
uk: Показати точки контура

en: Show control points
uk: Показати контрольні точки

en: Show intersections
uk: Показувати перетини

en: The output file
uk: Файл результатів

en: Foreground color
uk: Колір переднього плану

en: COLOR
uk: КОЛІР

en: Background color
uk: Колір тла

en: Point color
uk: Колір точки

en: Intersection color
uk: Колір перетинів

en: Zoom level (number)
uk: Рівень масштабування (число)

en: VALUE
uk: ЗНАЧЕННЯ

en: PATH…
uk: ШЛЯХ…

en: Fill rule (winding, even-odd)
uk: Правило заповнення (віконне, парне-непарне)

en: Line width (number)
uk: Товщина лінії (число)

en: Line cap (butt, round, square)
uk: Кінець лінії (торець, заокруглення, квадрат)

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel, arcs)
uk: З'єднання лінії (під кутом, під кутом з обрізанням, заокруглення, загострення, дуги)

en: Miter limit (number)
uk: Обмеження зрізу (число)

en: Dash pattern (comma-separated numbers)
uk: Взірець штриха (числа, які відокремлено комами)

en: Dash offset (number)
uk: Відступ штриха (число)

en: Could not initialize windowing system
uk: Не вдалося ініціалізувати систему вікон

en: Render the path to a png image.
uk: Обробити контур до зображення png.

en: Options related to filling
uk: Параметри, які пов'язано із заповненням

en: Show help for fill options
uk: Показати довідку щодо варіантів заповнення

en: Options related to stroking
uk: Параметри, які пов'язано зі штрихуванням

en: Show help for stroke options
uk: Показати довідку щодо варіантів штрихування

en: No path specified
uk: Не вказано контур

en: Can only render a single path
uk: Можлива обробка для показу лише одного контура

en: fill rule
uk: правило заповнення

en: line cap
uk: кінчик лінії

en: line join
uk: об'єднання рядків

en: Saving png to '%s' failed
uk: Не вдалося зберегти png до «%s»

en: Output written to '%s'.
uk: Результати записано до «%s».

en: Beginning of segment
uk: Початок сегмента

en: LENGTH
uk: ДОВЖИНА

en: End of segment
uk: Кінець сегмента

en: Restrict a path to a segment.
uk: Обмежити контур до сегмента.

en: Reverse a path.
uk: Обернути контур.

en: Path Preview
uk: Перегляд контура

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel)
uk: З'єднання лінії (під кутом, під кутом з обрізанням, заокруглення, загострення)

en: Display the path.
uk: Показати контур.

en: Can only show one or two paths
uk: Можливий показ лише одного або двох контурів

en: Failed to read from standard input: %s
uk: Не вдалося прочитати дані зі стандартного джерела даних: %s

en: Error reading from standard input: %s
uk: Помилка під час спроби читання зі стандартного джерела даних: %s

en: Failed to parse '%s' as path.
uk: Не вдалося обробити «%s» як контур.

en: Failed to parse '%s' as %s.
uk: Не вдалося обробити «%s» як %s.

en: Possible values:
uk: Можливі значення:

en: Could not parse '%s' as color
uk: Не вдалося обробити «%s» як колір

en: Failed to parse '%s' as number
uk: Не вдалося обробити «%s» як число

en: Usage:
      gtk4-rendernode-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GTK render nodes.
    
    Commands:
      benchmark    Benchmark rendering of a node
      compare      Compare nodes or images
      convert      Convert into nodes
      extract      Extract data urls
      info         Provide information about the node
      match        Match pattern in the node
      show         Show the node
      render       Take a screenshot of the node
uk: Користування:
      gtk4-rendernode-tool [КОМАНДА] [ПАРАМЕТР…] ФАЙЛ
    
    Виконати різноманітні дії з файлами .ui GtkBuilder.
    
    Команди:
      benchmark    Тестувати обробку вузла
      compare      Порівняти вузли або зображення
      convert      Перетворити на вузли
      extract      Видобути адреси даних
      info         Надати дані щодо вузла
      match        Шукати за взірцем у вузлі
    
      show         Показати вузол
      render       Створити знімок вікна вузла

en: Add renderer to benchmark
uk: Додати обробник до тестування

en: RENDERER
uk: ОБРОБНИК

en: Number of runs with each renderer
uk: Кількість запусків для кожного засобу обробки

en: RUNS
uk: ЗАПУСКИ

en: Don’t download result/wait for GPU to finish
uk: Не отримувати результат/очікувати на завершення обробки графічним процесором

en: Benchmark rendering of a .node file.
uk: Тестова обробка файла .node.

en: No .node file specified
uk: Не вказано файл .node

en: Can only benchmark a single .node file
uk: Можлива одночасне тестування лише за допомогою одного файла .node

en: Renderer to use
uk: Обробник, яким слід скористатися

en: FILE1 FILE2
uk: ФАЙЛ1 ФАЙЛ2

en: Compare .node or .png files.
uk: Порівняти файли .node або .png.

en: Must specify two files
uk: Слід вказати два файли

en: Failed to create renderer: %s
uk: Не вдалося створити засіб обробки: %s

en: Failed to load %s: %s
uk: Не вдалося завантажити %s: %s

en: Recolor the node
uk: Перефарбувати вузол

en: Success color
uk: Колір успіху

en: Warning color
uk: Колір попередження

en: Error color
uk: Колір помилки

en: Convert from symbolic svg to node.
uk: Перетворити з символічного svg на вузол.

en: No .svg file specified
uk: Не вказано файла .svg

en: Can only accept a single .svg file
uk: Можлива одночасна обробка лише одного файла .svg

en: Failed to write %s
uk: Не вдалося записати %s

en: Directory to use
uk: Каталог, яким слід скористатися

en: DIRECTORY
uk: КАТАЛОГ

en: Be verbose
uk: Режим докладних повідомлень

en: Extract data urls from the render node.
uk: Видобути адреси даних з вузла обробки.

en: Can only accept a single .node file
uk: Можлива одночасна обробка лише одного файла .node

en: Number of nodes:
uk: Кількість вузлів:

en: Depth:
uk: Глибина:

en: Bounds:
uk: Межі:

en: Origin:
uk: Початок:

en: Opaque part:
uk: Непрозора частина:

en: Provide information about the render node.
uk: Надати дані щодо вузла обробки.

en: File %s exists.
    If you want to overwrite, specify the filename.
uk: Файл із назвою %s вже існує.
    Якщо ви хочете його перезаписати, вкажіть назву файла.

en: Failed to generate SVG: %s
uk: Не вдалося створити SVG: %s

en: Keep node position unchanged
uk: Не змінювати позицію вузла

en: Area to render
uk: Область для обробки

en: X,Y,W,H
uk: X,Y,Ш,В

en: Render a .node file to an image.
uk: Обробити файл .node до зображення.

en: Can only render a single .node file to a single output file
uk: Одночасно можливе створення лише одного знімка вікна файла .node і виведення даних лише до одного файла

en: Invalid rectangle given for bounds
uk: Для рамки вказано некоректний прямокутник

en: Put node into offload container
uk: Розмістити вузол до контейнера вивантаження

en: Show the render node.
uk: Показати вузол обробки.

en: Can only preview a single .node file
uk: Можливий попередній перегляд лише одного файла .node

en: Error at %s: %s
uk: Помилка у %s: %s

en: Failed to load node file: %s
uk: Не вдалося завантажити файл вузла: %s

en: %s is not a texture node
uk: %s не є вузлом текстури

en: cicp must be 4 numbers, separated by /
uk: cicp має складатися з 4 чисел, які відокремлено /

en: Failed to write header
uk: Не вдалось записати заголовок

en: Failed to write hash table
uk: Не вдалось записати таблицю хешу

en: Failed to write folder index
uk: Не вдалось записати індекс теки

en: Failed to rewrite header
uk: Не вдалось перезаписати заголовок

en: Failed to open file %s : %s
uk: Не вдалось відкрити файл %s : %s

en: Failed to write cache file: %s
uk: Не вдалось записати файл кешу: %s

en: The generated cache was invalid.
uk: Створений кеш містить помилки.

en: Could not rename %s to %s: %s, removing %s then.
uk: Не вдалось перейменувати %s на %s: %s, з подальшим вилученням %s.

en: Could not rename %s to %s: %s
uk: Не вдалось перейменувати %s у %s: %s

en: Could not rename %s back to %s: %s.
uk: Не вдалось перейменувати %s назад на %s: %s.

en: Cache file created successfully.
uk: Файл кешу успішно створено.

en: Overwrite an existing cache, even if up to date
uk: Перезаписати наявний кеш, навіть якщо його оновлено

en: Don’t check for the existence of index.theme
uk: Не перевіряти існування файла index.theme

en: Don’t include image data in the cache
uk: Не враховувати зображення в кеші

en: Include image data in the cache
uk: Враховувати зображення в кеші

en: Output a C header file
uk: Видавати файл заголовків на мові C

en: Turn off verbose output
uk: Вимкнути розширений вивід

en: Validate existing icon cache
uk: Перевірити наявний кеш піктограм

en: File not found: %s
uk: Не вдалось знайти файл: %s

en: Not a valid icon cache: %s
uk: Некоректний піктограма у кеші: %s

en: No theme index file.
uk: Немає файла з індексом теми.

en: No theme index file in “%s”.
    If you really want to create an icon cache here, use --ignore-theme-index.
uk: Немає індексного файла теми в «%s».
    Якщо ви дійсно бажаєте створити тут кеш значків, використовуйте --ignore-theme-index.
