gtk+ 2.20.1.1 - en to el translation catalogue (1576 entries)

en: No compatible formats to transfer contents of content provider.
el: Δεν βρέθηκαν συμβατές μορφές για τη μεταφορά περιεχομένων του παροχέα περιεχομένου.

en: No compatible transfer format found
el: Δεν βρέθηκε συμβατή μορφή μεταφοράς

en: Broadway display type not supported: %s
el: Ο τύπος οθόνης Broadway δεν υποστηρίζεται: %s

en: This clipboard cannot store data.
el: Αυτό το πρόχειρο δεν μπορεί να αποθηκεύσει δεδομένα.

en: Cannot read from empty clipboard.
el: Αδυναμία ανάγνωσης από κενό πρόχειρο.

en: No compatible formats to transfer clipboard contents.
el: Δεν υπάρχουν συμβατές μορφές για τη μεταφορά περιεχομένων του προχείρου.

en: cicp: Unspecified parameters not supported
el: cicp: Δεν υποστηρίζονται μη καθορισμένες παράμετροι

en: cicp: Transfer function %u not supported
el: cicp: Η συνάρτηση μεταφοράς %u δεν υποστηρίζεται

en: cicp: Color primaries %u not supported
el: cicp: Τα βασικά χρώματα (color primaries) %u δεν υποστηρίζονται

en: cicp: Matrix coefficients %u, %s not supported
el: cicp: Οι συντελεστές μήτρας %u, %s δεν υποστηρίζονται

en: Cannot provide contents as “%s”
el: Αδυναμία παροχής περιεχομένων ως «%s»

en: Cannot provide contents as %s
el: Αδυναμία παροχής περιεχομένων ως %s

en: The current backend does not support OpenGL
el: Το τρέχον σύστημα υποστήριξης (backend) δεν υποστηρίζει OpenGL

en: Vulkan support disabled via GDK_DISABLE
el: Η υποστήριξη Vulkan απενεργοποιήθηκε μέσω του GDK_DISABLE

en: OpenGL support disabled via GDK_DISABLE
el: Η υποστήριξη OpenGL απενεργοποιήθηκε μέσω του GDK_DISABLE

en: No EGL configuration available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη ρύθμιση EGL

en: Failed to get EGL configurations
el: Αποτυχία λήψης ρυθμίσεων EGL

en: No EGL configuration with required features found
el: Δεν βρέθηκε ρύθμιση EGL με τα απαιτούμενα χαρακτηριστικά

en: No perfect EGL configuration found
el: Δεν βρέθηκε ιδανική ρύθμιση EGL

en: EGL implementation is missing extension %s | EGL implementation is missing %2$d extensions: %1$s
el[0]: Η υλοποίηση EGL στερείται την επέκταση %s
el[1]: Η υλοποίηση EGL στερείται %2$d επεκτάσεις: %1$s

en: libEGL not available in this sandbox
el: Η βιβλιοθήκη libEGL δεν είναι διαθέσιμη σε αυτό το απομονωμένο περιβάλλον (sandbox)

en: libEGL not available
el: Η βιβλιοθήκη libEGL δεν είναι διαθέσιμη

en: Failed to create EGL display
el: Αποτυχία δημιουργίας οθόνης EGL

en: Could not initialize EGL display
el: Αδυναμία αρχικοποίησης της οθόνης EGL

en: EGL version %d.%d is too old. GTK requires %d.%d
el: Η έκδοση EGL %d.%d είναι πολύ παλιά. Το GTK απαιτεί %d.%d

en: Drag’n’drop from other applications is not supported.
el: Η μεταφορά και απόθεση (Drag’n’drop) από άλλες εφαρμογές δεν υποστηρίζεται.

en: No compatible formats to transfer contents.
el: Δεν υπάρχουν συμβατές μορφές για τη μεταφορά περιεχομένων.

en: No GL API allowed.
el: Δεν επιτρέπεται κανένα GL API.

en: Unable to create a GL context
el: Αδυναμία δημιουργίας περιβάλλοντος (context) GL

en: OpenGL ES API disabled via GDK_DISABLE
el: Το OpenGL ES API απενεργοποιήθηκε μέσω του GDK_DISABLE

en: OpenGL API disabled via GDK_DISABLE
el: Το OpenGL API απενεργοποιήθηκε μέσω του GDK_DISABLE

en: Application does not support %s API
el: Η εφαρμογή δεν υποστηρίζει το %s API

note: translators: This is about OpenGL backend names, like * "Trying to use X11 GLX, but EGL is already in use"
en: Trying to use %s, but %s is already in use
el: Προσπάθεια χρήσης του %s, αλλά το %s είναι ήδη σε χρήση

en: Trying to use %s, but it is disabled via GDK_DISABLE
el: Προσπάθεια χρήσης του %s, αλλά είναι απενεργοποιημένο μέσω του GDK_DISABLE

en: Unknown image format.
el: Άγνωστη μορφή εικόνας.

[ctx: keyboard label]
en: Scroll_Lock
el: Scroll Lock

[ctx: keyboard label]
en: Sys_Req
el: Sys Req

[ctx: keyboard label]
en: Multi_key
el: Multi key

[ctx: keyboard label]
en: Left
el: Αριστερό βέλος

[ctx: keyboard label]
en: Up
el: Πάνω βέλος

[ctx: keyboard label]
en: Right
el: Δεξί βέλος

[ctx: keyboard label]
en: Down
el: Κάτω βέλος

[ctx: keyboard label]
en: Page_Up
el: Page Up

[ctx: keyboard label]
en: Page_Down
el: Page Down

[ctx: keyboard label]
en: Num_Lock
el: Num Lock

[ctx: keyboard label]
note: Translators: KP_ means 'key pad' here
en: KP_Space
el: KP Space

[ctx: keyboard label]
en: KP_Tab
el: KP Tab

[ctx: keyboard label]
en: KP_Enter
el: KP Enter

[ctx: keyboard label]
en: KP_Home
el: KP Home

[ctx: keyboard label]
en: KP_Left
el: KP Αριστερά

[ctx: keyboard label]
en: KP_Up
el: KP Πάνω

[ctx: keyboard label]
en: KP_Right
el: KP Δεξιά

[ctx: keyboard label]
en: KP_Down
el: KP Κάτω

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Up
el: KP Page Up

[ctx: keyboard label]
en: KP_Prior
el: KP Προηγούμενο

[ctx: keyboard label]
en: KP_Page_Down
el: KP Page Down

[ctx: keyboard label]
en: KP_Next
el: KP Επόμενο

[ctx: keyboard label]
en: KP_End
el: KP End

[ctx: keyboard label]
en: KP_Begin
el: KP Begin

[ctx: keyboard label]
en: KP_Insert
el: KP Insert

[ctx: keyboard label]
en: KP_Delete
el: KP Delete

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessUp
el: Αύξηση φωτεινότητας οθόνης

[ctx: keyboard label]
en: MonBrightnessDown
el: Μείωση φωτεινότητας οθόνης

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessUp
el: Αύξηση φωτεινότητας πληκτρολογίου

[ctx: keyboard label]
en: KbdBrightnessDown
el: Μείωση φωτεινότητας πληκτρολογίου

[ctx: keyboard label]
en: AudioMute
el: Σίγαση ήχου

[ctx: keyboard label]
en: AudioMicMute
el: Σίγαση μικροφώνου

[ctx: keyboard label]
en: AudioLowerVolume
el: Μείωση έντασης ήχου

[ctx: keyboard label]
en: AudioRaiseVolume
el: Αύξηση έντασης ήχου

[ctx: keyboard label]
en: AudioPlay
el: Αναπαραγωγή ήχου

[ctx: keyboard label]
en: AudioStop
el: Διακοπή ήχου

[ctx: keyboard label]
en: AudioNext
el: Επόμενο κομμάτι

[ctx: keyboard label]
en: AudioPrev
el: Προηγούμενο κομμάτι

[ctx: keyboard label]
en: AudioRecord
el: Εγγραφή ήχου

[ctx: keyboard label]
en: AudioPause
el: Παύση ήχου

[ctx: keyboard label]
en: AudioRewind
el: Επιστροφή (Rewind)

[ctx: keyboard label]
en: AudioMedia
el: Πολυμέσα

[ctx: keyboard label]
en: Eject
el: Εξαγωγή

[ctx: keyboard label]
en: Explorer
el: Εξερευνητής

[ctx: keyboard label]
en: Calculator
el: Αριθμομηχανή

[ctx: keyboard label]
en: Mail
el: Αλληλογραφία

[ctx: keyboard label]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: keyboard label]
en: Tools
el: Εργαλεία

[ctx: keyboard label]
en: ScreenSaver
el: Προφύλαξη οθόνης

[ctx: keyboard label]
en: Battery
el: Μπαταρία

[ctx: keyboard label]
en: Launch1
el: Εκκίνηση 1

[ctx: keyboard label]
en: Forward
el: Εμπρός

[ctx: keyboard label]
en: Back
el: Πίσω

[ctx: keyboard label]
en: Hibernate
el: Αδρανοποίηση

[ctx: keyboard label]
en: Display
el: Οθόνη

[ctx: keyboard label]
en: TouchpadToggle
el: Εναλλαγή Touchpad

[ctx: keyboard label]
en: WakeUp
el: Αφύπνιση

[ctx: keyboard label]
en: Suspend
el: Αναστολή

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
el: Σφάλμα κατά την ερμηνεία του αρχείου εικόνας JPEG (%s)

en: Unsupported JPEG colorspace (%d)
el: Μη υποστηριζόμενος χρωματικός χώρος JPEG (%d)

en: Not enough memory for image size %ux%u
el: Ανεπάρκεια μνήμης για μέγεθος εικόνας %ux%u

en: Error reading png (%s)
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση png (%s)

en: Unsupported depth %u in png image
el: Μη υποστηριζόμενο βάθος χρώματος %u σε εικόνα png

en: Unsupported color type %u in png image
el: Μη υποστηριζόμενος τύπος χρώματος %u σε εικόνα png

en: Image stride too large for image size %ux%u
el: Το stride της εικόνας είναι πολύ μεγάλο για μέγεθος εικόνας %ux%u

en: Failed to load RGB data from TIFF file
el: Αποτυχία φόρτωσης δεδομένων RGB από αρχείο TIFF

en: Could not load TIFF data
el: Αδυναμία φόρτωσης δεδομένων TIFF

en: Reading data failed at row %d
el: Η ανάγνωση δεδομένων απέτυχε στη σειρά %d

en: Failed to decode contents with mime-type of '%s'
el: Αποτυχία αποκωδικοποίησης περιεχομένων με τύπο mime '%s'

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() timed out.
el: Αδυναμία διεκδίκησης ιδιοκτησίας του προχείρου. Η OpenClipboard() έληξε.

en: Cannot claim clipboard ownership. Another process claimed it before us.
el: Αδυναμία διεκδίκησης ιδιοκτησίας του προχείρου. Μια άλλη διεργασία τη διεκδίκησε πριν από εμάς.

en: Cannot claim clipboard ownership. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
el: Αδυναμία διεκδίκησης ιδιοκτησίας του προχείρου. Η OpenClipboard() απέτυχε: 0x%lx.

en: Cannot claim clipboard ownership. EmptyClipboard() failed: 0x%lx.
el: Αδυναμία διεκδίκησης ιδιοκτησίας του προχείρου. Η EmptyClipboard() απέτυχε: 0x%lx.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() timed out.
el: Αδυναμία ορισμού δεδομένων προχείρου. Η OpenClipboard() έληξε.

en: Cannot set clipboard data. Another process claimed clipboard ownership.
el: Αδυναμία ορισμού δεδομένων προχείρου. Μια άλλη διεργασία διεκδίκησε την ιδιοκτησία του προχείρου.

en: Cannot set clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
el: Αδυναμία ορισμού δεδομένων προχείρου. Η OpenClipboard() απέτυχε: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
el: Αδυναμία λήψης δεδομένων προχείρου. Η GlobalLock(0x%p) απέτυχε: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
el: Αδυναμία λήψης δεδομένων προχείρου. Η GlobalSize(0x%p) απέτυχε: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
el: Αδυναμία λήψης δεδομένων προχείρου. Αποτυχία δέσμευσης %s byte για την αποθήκευση των δεδομένων.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() timed out.
el: Αδυναμία λήψης δεδομένων προχείρου. Η OpenClipboard() έληξε.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard ownership changed.
el: Αδυναμία λήψης δεδομένων προχείρου. Η ιδιοκτησία του προχείρου άλλαξε.

en: Cannot get clipboard data. Clipboard data changed before we could get it.
el: Αδυναμία λήψης δεδομένων προχείρου. Τα δεδομένα του προχείρου άλλαξαν πριν προλάβουμε να τα λάβουμε.

en: Cannot get clipboard data. OpenClipboard() failed: 0x%lx.
el: Αδυναμία λήψης δεδομένων προχείρου. Η OpenClipboard() απέτυχε: 0x%lx.

en: Cannot get clipboard data. No compatible transfer format found.
el: Αδυναμία λήψης δεδομένων προχείρου. Δεν βρέθηκε συμβατή μορφή μεταφοράς.

en: Cannot get clipboard data. GetClipboardData() failed: 0x%lx.
el: Αδυναμία λήψης δεδομένων προχείρου. Η GetClipboardData() απέτυχε: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalLock(0x%p) failed: 0x%lx.
el: Αδυναμία λήψης δεδομένων DnD. Η GlobalLock(0x%p) απέτυχε: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. GlobalSize(0x%p) failed: 0x%lx.
el: Αδυναμία λήψης δεδομένων DnD. Η GlobalSize(0x%p) απέτυχε: 0x%lx.

en: Cannot get DnD data. Failed to allocate %s bytes to store the data.
el: Αδυναμία λήψης δεδομένων DnD. Αποτυχία δέσμευσης %s byte για την αποθήκευση των δεδομένων.

en: GDK surface 0x%p is not registered as a drop target
el: Η επιφάνεια GDK 0x%p δεν έχει καταχωρηθεί ως προορισμός απόθεσης (drop target)

en: Target context record 0x%p has no data object
el: Η εγγραφή περιβάλλοντος στόχου 0x%p δεν διαθέτει αντικείμενο δεδομένων

en: IDataObject_GetData (0x%x) failed, returning 0x%lx
el: Η IDataObject_GetData (0x%x) απέτυχε, επιστροφή 0x%lx

en: Failed to transmute DnD data W32 format 0x%x to %p (%s)
el: Αποτυχία μεταστοιχείωσης δεδομένων DnD μορφής W32 0x%x σε %p (%s)

en: No GL implementation is available
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη υλοποίηση GL

en: WGL version %d.%d is too low, need at least %d.%d
el: Η έκδοση WGL %d.%d είναι πολύ χαμηλή, απαιτείται τουλάχιστον %d.%d

en: GL implementation cannot share GL contexts
el: Η υλοποίηση GL δεν μπορεί να μοιραστεί περιβάλλοντα (contexts) GL

en: Unsupported pixel format %d set on Window
el: Ορισμός μη υποστηριζόμενης μορφής εικονοστοιχείων (pixel format) %d στο παράθυρο

en: No available configurations for the given pixel format
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ρυθμίσεις για τη συγκεκριμένη μορφή εικονοστοιχείων

en: writing a closed stream
el: εγγραφή σε κλειστή ροή

en: g_try_realloc () failed
el: Το g_try_realloc () απέτυχε

en: GlobalReAlloc() failed:
el: Το GlobalReAlloc() απέτυχε:

en: Ran out of buffer space (buffer size is fixed)
el: Εξαντλήθηκε ο χώρος της ενδιάμεσης μνήμης (το μέγεθος είναι σταθερό)

en: Can’t transmute a single handle
el: Αδυναμία μεταστοιχείωσης ενός μεμονωμένου χειριστή (handle)

en: Failed to transmute %zu bytes of data from %s to %u
el: Αποτυχία μεταστοιχείωσης %zu byte δεδομένων από %s σε %u

en: GlobalLock() failed:
el: Το GlobalLock() απέτυχε:

en: GlobalAlloc() failed:
el: Το GlobalAlloc() απέτυχε:

en: Starting “%s”
el: Εκκίνηση «%s»

en: Opening “%s”
el: Άνοιγμα του «%s»

en: Opening %d Item | Opening %d Items
el[0]: Άνοιγμα %d στοιχείου
el[1]: Άνοιγμα %d στοιχείων

en: Clipboard manager could not store selection.
el: Ο διαχειριστής προχείρου δεν μπόρεσε να αποθηκεύσει την επιλογή.

en: Cannot store clipboard. No clipboard manager is active.
el: Αδυναμία αποθήκευσης προχείρου. Δεν υπάρχει ενεργός διαχειριστής προχείρου.

en: No GLX configurations available
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμες ρυθμίσεις GLX

en: No GLX configuration with required features found
el: Δεν βρέθηκε ρύθμιση GLX με τα απαιτούμενα χαρακτηριστικά

en: GLX is not supported
el: Το GLX δεν υποστηρίζεται

en: Format %s not supported
el: Η μορφή %s δεν υποστηρίζεται

en: Not enough space in destination
el: Ανεπάρκεια χώρου στον προορισμό

en: Need complete input to do conversion
el: Απαιτούνται πλήρη δεδομένα εισόδου για τη μετατροπή

en: Invalid byte sequence in conversion input
el: Μη έγκυρη ακολουθία byte στην είσοδο της μετατροπής

en: Invalid formats in compound text conversion.
el: Μη έγκυρες μορφές στη μετατροπή σύνθετου κειμένου.

en: Unsupported encoding “%s”
el: Μη υποστηριζόμενη κωδικοποίηση «%s»

en: OpenGL ES 3.0 is not supported by this renderer.
el: Το OpenGL ES 3.0 δεν υποστηρίζεται από αυτόν τον μηχανισμό απόδοσης (renderer).

en: OpenGL 3.3 required
el: Απαιτείται OpenGL 3.3

en: Vulkan support disabled during GTK build
el: Η υποστήριξη Vulkan απενεργοποιήθηκε κατά τη μεταγλώττιση του GTK

[ctx: accessibility]
en: Click
el: Κλικ

[ctx: accessibility]
en: Clicks the button
el: Κάνει κλικ στο κουμπί

[ctx: accessibility]
en: Toggle
el: Εναλλαγή

[ctx: accessibility]
en: Toggles the switch
el: Εναλλάσσει τον διακόπτη

[ctx: accessibility]
en: Select
el: Επιλογή

[ctx: accessibility]
en: Selects the color
el: Επιλέγει το χρώμα

[ctx: accessibility]
en: Activate
el: Ενεργοποίηση

[ctx: accessibility]
en: Activates the color
el: Ενεργοποιεί το χρώμα

[ctx: accessibility]
en: Customize
el: Προσαρμογή

[ctx: accessibility]
en: Customizes the color
el: Προσαρμόζει το χρώμα

[ctx: accessibility]
en: Activates the expander
el: Ενεργοποιεί το στοιχείο επέκτασης

[ctx: accessibility]
en: Activates the entry
el: Ενεργοποιεί την καταχώριση

[ctx: accessibility]
en: Activate primary icon
el: Ενεργοποίηση πρωτεύοντος εικονιδίου

[ctx: accessibility]
en: Activates the primary icon of the entry
el: Ενεργοποιεί το πρωτεύον εικονίδιο της καταχώρισης

[ctx: accessibility]
en: Activate secondary icon
el: Ενεργοποίηση δευτερεύοντος εικονιδίου

[ctx: accessibility]
en: Activates the secondary icon of the entry
el: Ενεργοποιεί το δευτερεύον εικονίδιο της καταχώρισης

[ctx: accessibility]
en: Peek
el: Γρήγορη ματιά

[ctx: accessibility]
en: Shows the contents of the password entry
el: Εμφανίζει τα περιεχόμενα της καταχώρισης κωδικού πρόσβασης

[ctx: accessibility]
en: Clear
el: Εκκαθάριση

[ctx: accessibility]
en: Clears the contents of the entry
el: Εκκαθαρίζει τα περιεχόμενα της καταχώρισης

[ctx: accessibility]
en: application
el: εφαρμογή

en: Not a data: URL
el: Δεν είναι URL τύπου data:

en: Malformed data: URL
el: Κακοσχηματισμένο URL τύπου data:

en: Could not unescape string
el: Αδυναμία αναίρεσης διαφυγής (unescape) συμβολοσειράς

en: Other app…
el: Άλλη εφαρμογή…

en: Select Application
el: Επιλογή εφαρμογής

note: Translators: %s is a filename
en: Opening “%s”.
el: Άνοιγμα του «%s».

en: No applications found for “%s”
el: Δεν βρέθηκαν διαθέσιμες εφαρμογές για το «%s»

note: Translators: %s is a file type description
en: Opening “%s” files.
el: Άνοιγμα αρχείων «%s».

en: No applications found for “%s” files
el: Δεν βρέθηκαν διαθέσιμες εφαρμογές για αρχεία «%s»

en: Failed to start GNOME Software
el: Αποτυχία έναρξης του Λογισμικού GNOME

note: Translators: Label for a search button and entry, should be translated as a verb
en: Search
el: Αναζήτηση

en: No apps found for “%s”.
el: Δεν βρέθηκαν εφαρμογές για το «%s».

en: Default App
el: Προεπιλεγμένη εφαρμογή

en: Recommended Apps
el: Συνιστώμενες εφαρμογές

en: Related Apps
el: Σχετικές εφαρμογές

en: Other Apps
el: Άλλες εφαρμογές

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * a disabled accelerator key combination.
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

[ctx: Accelerator]
note: This label is displayed in a treeview cell displaying * an accelerator key combination that is not valid according * to gtk_accelerator_valid().
en: Invalid
el: Άκυρο

note: This label is displayed in a treeview cell displaying an accelerator * when the cell is clicked to change the accelerator.
en: New accelerator…
el: Νέα συντόμευση…

en: Pick a Color
el: Επιλογή χρώματος

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%, Alpha %d%%
el: Κόκκινο %d%%, πράσινο %d%%, γαλάζιο %d%%, άλφα %d%%

en: Red %d%%, Green %d%%, Blue %d%%
el: Κόκκινο %d%%, πράσινο %d%%, γαλάζιο %d%%

en: Pick a Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: Font
el: Γραμματοσειρά

[ctx: font]
en: None
el: Καμία

en: Lock
el: Κλείδωμα

en: Unlock
el: Ξεκλείδωμα

en: Dialog is unlocked.
    Click to prevent further changes
el: Ο διάλογος είναι ξεκλειδωμένος.
    Κάντε κλικ για να αποτρέψετε περαιτέρω αλλαγές

en: Dialog is locked.
    Click to make changes
el: Ο διάλογος είναι κλειδωμένος.
    Κάντε κλικ για να κάνετε αλλαγές

en: System policy prevents changes.
    Contact your system administrator
el: Η πολιτική του συστήματος αποτρέπει τις αλλαγές.
    Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματός σας

en: Could not show link
el: Αδυναμία προβολής συνδέσμου

en: Muted
el: Σίγαση

en: Full Volume
el: Μέγιστη ένταση

en: License
el: Άδεια χρήσης

en: Custom License
el: Προσαρμοσμένη άδεια χρήσης

en: GNU General Public License, version 2 or later
el: Γενική Δημόσια Άδεια GNU (GPL), έκδοση 2 ή μεταγενέστερη

en: GNU General Public License, version 3 or later
el: Γενική Δημόσια Άδεια GNU (GPL), έκδοση 3 ή μεταγενέστερη

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
el: Γενική Ελάσσονα Δημόσια Άδεια GNU (LGPL), έκδοση 2.1 ή μεταγενέστερη

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
el: Γενική Ελάσσονα Δημόσια Άδεια GNU (LGPL), έκδοση 3 ή μεταγενέστερη

en: BSD 2-Clause License
el: Άδεια BSD 2-ρητρών

en: The MIT License (MIT)
el: Η Άδεια MIT (MIT)

en: Artistic License 2.0
el: Καλλιτεχνική Άδεια 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
el: Γενική Δημόσια Άδεια GNU (GPL), έκδοση 2 μόνο

en: GNU General Public License, version 3 only
el: Γενική Δημόσια Άδεια GNU (GPL), έκδοση 3 μόνο

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
el: Γενική Ελάσσονα Δημόσια Άδεια GNU (LGPL), έκδοση 2.1 μόνο

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
el: Γενική Ελάσσονα Δημόσια Άδεια GNU (LGPL), έκδοση 3 μόνο

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
el: Γενική Δημόσια Άδεια Affero GNU (AGPL), έκδοση 3 ή μεταγενέστερη

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
el: Γενική Δημόσια Άδεια Affero GNU (AGPL), έκδοση 3 μόνο

en: BSD 3-Clause License
el: Άδεια BSD 3-ρητρών

en: Apache License, Version 2.0
el: Άδεια Apache, Έκδοση 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
el: Δημόσια Άδεια Mozilla 2.0

en: BSD Zero-Clause License
el: Άδεια BSD μηδενικής ρήτρας

en: Website
el: Ιστότοπος

en: About %s
el: Περί %s

en: Created by
el: Δημιουργήθηκε από

en: Documented by
el: Τεκμηρίωση από

en: Translated by
el: Μετάφραση από

en: Design by
el: Σχεδίαση από

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This program comes with absolutely no warranty.
    See the <a href="%s">%s</a> for details.
el: Αυτό το πρόγραμμα παρέχεται χωρίς ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ.
    Για λεπτομέρειες δείτε <a href="%s">%s</a>.

[ctx: keyboard label]
en: Space
el: Διάστημα

[ctx: accessibility]
en: alert
el: ειδοποίηση

[ctx: accessibility]
en: alert dialog
el: διάλογος ειδοποίησης

[ctx: accessibility]
en: banner
el: διάζωμα

[ctx: accessibility]
en: button
el: κουμπί

[ctx: accessibility]
en: caption
el: λεζάντα

[ctx: accessibility]
en: cell
el: κελί

[ctx: accessibility]
en: checkbox
el: κουτάκι επιλογής

[ctx: accessibility]
en: column header
el: κεφαλίδα στήλης

[ctx: accessibility]
en: combo box
el: σύνθετο πλαίσιο

[ctx: accessibility]
en: command
el: εντολή

[ctx: accessibility]
en: composite
el: σύνθετο

[ctx: accessibility]
en: dialog
el: διάλογος

[ctx: accessibility]
en: document
el: έγγραφο

[ctx: accessibility]
en: feed
el: ροή

[ctx: accessibility]
en: form
el: φόρμα

[ctx: accessibility]
en: generic
el: γενικό

[ctx: accessibility]
en: grid
el: πλέγμα

[ctx: accessibility]
en: grid cell
el: κελί πλέγματος

[ctx: accessibility]
en: group
el: ομάδα

[ctx: accessibility]
en: heading
el: επικεφαλίδα

[ctx: accessibility]
en: image
el: εικόνα

[ctx: accessibility]
en: input
el: είσοδος

[ctx: accessibility]
en: label
el: ετικέτα

[ctx: accessibility]
en: landmark
el: τοπόσημο

[ctx: accessibility]
en: legend
el: υπόμνημα

[ctx: accessibility]
en: link
el: σύνδεσμος

[ctx: accessibility]
en: list
el: λίστα

[ctx: accessibility]
en: list box
el: πλαίσιο λίστας

[ctx: accessibility]
en: list item
el: στοιχείο λίστας

[ctx: accessibility]
en: log
el: καταγραφή (log)

[ctx: accessibility]
en: main
el: κύριο περιεχόμενο

[ctx: accessibility]
en: marquee
el: κυλιόμενο κείμενο

[ctx: accessibility]
en: math
el: μαθηματικά

[ctx: accessibility]
en: meter
el: μετρητής

[ctx: accessibility]
en: menu
el: μενού

[ctx: accessibility]
en: menu bar
el: γραμμή μενού

[ctx: accessibility]
en: menu item
el: στοιχείο μενού

[ctx: accessibility]
en: menu item checkbox
el: στοιχείο μενού με κουτάκι επιλογής

[ctx: accessibility]
en: menu item radio
el: στοιχείο μενού με κουμπί επιλογής

[ctx: accessibility]
en: navigation
el: πλοήγηση

[ctx: accessibility]
en: none
el: κανένα

[ctx: accessibility]
en: note
el: σημείωση

[ctx: accessibility]
en: option
el: επιλογή

[ctx: accessibility]
en: presentation
el: παρουσίαση

[ctx: accessibility]
en: progress bar
el: γραμμή προόδου

[ctx: accessibility]
en: radio
el: κουμπί επιλογής

[ctx: accessibility]
en: radio group
el: ομάδα κουμπιών επιλογής

[ctx: accessibility]
en: range
el: εύρος

[ctx: accessibility]
en: region
el: περιοχή

[ctx: accessibility]
en: row
el: γραμμή

[ctx: accessibility]
en: row group
el: ομάδα γραμμών

[ctx: accessibility]
en: row header
el: κεφαλίδα γραμμής

[ctx: accessibility]
en: scroll bar
el: γραμμή κύλισης

[ctx: accessibility]
en: search
el: αναζήτηση

[ctx: accessibility]
en: search box
el: πλαίσιο αναζήτησης

[ctx: accessibility]
en: section
el: τμήμα

[ctx: accessibility]
en: section head
el: κεφαλίδα ενότητας

[ctx: accessibility]
en: select
el: επιλογή

[ctx: accessibility]
en: separator
el: διαχωριστικό

[ctx: accessibility]
en: slider
el: ολισθητήρας

[ctx: accessibility]
en: spin button
el: κουμπί αυξομείωσης

[ctx: accessibility]
en: status
el: κατάσταση

[ctx: accessibility]
en: structure
el: δομή

[ctx: accessibility]
en: switch
el: διακόπτης

[ctx: accessibility]
en: tab
el: καρτέλα

[ctx: accessibility]
en: table
el: πίνακας

[ctx: accessibility]
en: tab list
el: λίστα καρτελών

[ctx: accessibility]
en: tab panel
el: πλαίσιο καρτέλας

[ctx: accessibility]
en: text box
el: πλαίσιο κειμένου

[ctx: accessibility]
en: time
el: ώρα

[ctx: accessibility]
en: timer
el: χρονομετρητής

[ctx: accessibility]
en: tool bar
el: εργαλειοθήκη

[ctx: accessibility]
en: tool tip
el: αναδυόμενη συμβουλή (tooltip)

[ctx: accessibility]
en: tree
el: δέντρο

[ctx: accessibility]
en: tree grid
el: πλέγμα δέντρου

[ctx: accessibility]
en: tree item
el: στοιχείο δέντρου

[ctx: accessibility]
en: widget
el: γραφικό στοιχείο (widget)

[ctx: accessibility]
en: window
el: παράθυρο

[ctx: accessibility]
en: toggle button
el: κουμπί εναλλαγής

[ctx: accessibility]
en: paragraph
el: παράγραφος

[ctx: accessibility]
en: block quote
el: παράθεση

[ctx: accessibility]
en: article
el: άρθρο

[ctx: accessibility]
en: comment
el: σχόλιο

[ctx: accessibility]
en: terminal
el: τερματικό

en: _Close
el: _Κλείσιμο

note: Translators: This is the 'reason' given when inhibiting * suspend or screen locking, and the caller hasn't specified * a reason.
en: Reason not specified
el: Δεν καθορίστηκε αιτία

en: Menu bar
el: Γραμμή μενού

en: %s does not exist in the bookmarks list
el: Το %s δεν υπάρχει στη λίστα σελιδοδεικτών

en: %s already exists in the bookmarks list
el: Το %s υπάρχει ήδη στη λίστα σελιδοδεικτών

en: Element <%s> not allowed inside <%s>
el: Το στοιχείο <%s> δεν επιτρέπεται μέσα στο <%s>

en: Element <%s> not allowed at toplevel
el: Το στοιχείο <%s> δεν επιτρέπεται στο ανώτατο επίπεδο

en: Text may not appear inside <%s>
el: Το κείμενο δεν μπορεί να εμφανίζεται μέσα στο <%s>

en: Previous Month
el: Προηγούμενος μήνας

en: Next Month
el: Επόμενος μήνας

en: Previous Year
el: Προηγούμενο έτος

en: Next Year
el: Επόμενο έτος

note: Translate to calendar:week_start:0 if you want Sunday to be the * first day of the week to calendar:week_start:1 if you want Monday * to be the first day of the week, and so on.
en: calendar:week_start:0
el: calendar:week_start:1

en: Color: %s
el: Χρώμα: %s

[ctx: Color name]
en: Very Light Blue
el: Πολύ ανοιχτό μπλε

[ctx: Color name]
en: Light Blue
el: Ανοιχτό μπλε

[ctx: Color name]
en: Blue
el: Μπλε

[ctx: Color name]
en: Dark Blue
el: Σκούρο μπλε

[ctx: Color name]
en: Very Dark Blue
el: Πολύ σκούρο μπλε

[ctx: Color name]
en: Very Light Green
el: Πολύ ανοιχτό πράσινο

[ctx: Color name]
en: Light Green
el: Ανοιχτό πράσινο

[ctx: Color name]
en: Green
el: Πράσινο

[ctx: Color name]
en: Dark Green
el: Σκούρο πράσινο

[ctx: Color name]
en: Very Dark Green
el: Πολύ σκούρο πράσινο

[ctx: Color name]
en: Very Light Yellow
el: Πολύ ανοιχτό κίτρινο

[ctx: Color name]
en: Light Yellow
el: Ανοιχτό κίτρινο

[ctx: Color name]
en: Yellow
el: Κίτρινο

[ctx: Color name]
en: Dark Yellow
el: Σκούρο κίτρινο

[ctx: Color name]
en: Very Dark Yellow
el: Πολύ σκούρο κίτρινο

[ctx: Color name]
en: Very Light Orange
el: Πολύ ανοιχτό πορτοκαλί

[ctx: Color name]
en: Light Orange
el: Ανοιχτό πορτοκαλί

[ctx: Color name]
en: Orange
el: Πορτοκαλί

[ctx: Color name]
en: Dark Orange
el: Σκούρο πορτοκαλί

[ctx: Color name]
en: Very Dark Orange
el: Πολύ σκούρο πορτοκαλί

[ctx: Color name]
en: Very Light Red
el: Πολύ ανοιχτό κόκκινο

[ctx: Color name]
en: Light Red
el: Ανοιχτό κόκκινο

[ctx: Color name]
en: Red
el: Κόκκινο

[ctx: Color name]
en: Dark Red
el: Σκούρο κόκκινο

[ctx: Color name]
en: Very Dark Red
el: Πολύ σκούρο κόκκινο

[ctx: Color name]
en: Very Light Purple
el: Πολύ ανοιχτό μωβ

[ctx: Color name]
en: Light Purple
el: Ανοιχτό μωβ

[ctx: Color name]
en: Purple
el: Μωβ

[ctx: Color name]
en: Dark Purple
el: Σκούρο μωβ

[ctx: Color name]
en: Very Dark Purple
el: Πολύ σκούρο μωβ

[ctx: Color name]
en: Very Light Brown
el: Πολύ ανοιχτό μωβ

[ctx: Color name]
en: Light Brown
el: Ανοικτό καφέ

[ctx: Color name]
en: Brown
el: Καφέ

[ctx: Color name]
en: Dark Brown
el: Σκούρο καφέ

[ctx: Color name]
en: Very Dark Brown
el: Πολύ σκούρο καφέ

[ctx: Color name]
en: White
el: Άσπρο

[ctx: Color name]
en: Light Gray 1
el: Ανοιχτό γκρι 1

[ctx: Color name]
en: Light Gray 2
el: Ανοιχτό γκρι 2

[ctx: Color name]
en: Light Gray 3
el: Ανοιχτό γκρι 3

[ctx: Color name]
en: Light Gray 4
el: Ανοιχτό γκρι 4

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 1
el: Σκούρο γκρι 1

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 2
el: Σκούρο γκρι 2

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 3
el: Σκούρο γκρι 3

[ctx: Color name]
en: Dark Gray 4
el: Σκούρο γκρι 4

[ctx: Color name]
en: Black
el: Μαύρο

note: translators: label for the custom section in the color chooser
en: Custom
el: Προσαρμογή

en: Add Color
el: Προσθήκη χρώματος

en: Custom color %d: %s
el: Προσαρμοσμένο χρώμα %d: %s

en: Customize
el: Προσαρμογή

en: Margins from Printer…
el: Περιθώρια από τον εκτυπωτή…

note: And show the custom paper dialog
en: Manage Custom Sizes
el: Διαχείριση προσαρμοσμένων μεγεθών

en: inch
el: ίντσα

en: Custom Size %d
el: Προσαρμοσμένο μέγεθος %d

en: _Width:
el: _Πλάτος:

en: _Height:
el: Ύ_ψος:

en: Paper Size
el: Μέγεθος χαρτιού

en: _Top:
el: _Πάνω:

en: _Bottom:
el: _Κάτω:

en: _Left:
el: _Αριστερά:

en: _Right:
el: _Δεξιά:

en: Paper Margins
el: Περιθώρια χαρτιού

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Copy
el: _Αντιγραφή

en: Context menu
el: Μενού περιεχομένου

en: Insert Emoji
el: Εισαγωγή Emoji

en: _Name
el: Όν_ομα

en: A folder cannot be called “.”
el: Ένας φάκελος δεν μπορεί να ονομαστεί «.»

en: A file cannot be called “.”
el: Ένα αρχείο δεν μπορεί να ονομαστεί «.»

en: A folder cannot be called “..”
el: Ένας φάκελος δεν μπορεί να ονομαστεί «..»

en: A file cannot be called “..”
el: Ένα αρχείο δεν μπορεί να ονομαστεί «..»

en: Folder names cannot contain “/”
el: Τα ονόματα φακέλων δεν μπορούν να περιέχουν το «/»

en: File names cannot contain “/”
el: Τα ονόματα αρχείων δεν μπορούν να περιέχουν το «/»

en: Folder names should not begin with a space
el: Τα ονόματα φακέλων δεν πρέπει να ξεκινούν με κενό διάστημα

en: File names should not begin with a space
el: Τα ονόματα αρχείων δεν πρέπει να ξεκινούν με κενό διάστημα

en: Folder names should not end with a space
el: Τα ονόματα φακέλων δεν πρέπει να τελειώνουν με κενό διάστημα

en: File names should not end with a space
el: Τα ονόματα αρχείων δεν πρέπει να τελειώνουν με κενό διάστημα

en: Folder names starting with a “.” are hidden
el: Τα ονόματα φακέλων που ξεκινούν με «.» είναι κρυφά

en: File names starting with a “.” are hidden
el: Τα ονόματα αρχείων που ξεκινούν με «.» είναι κρυφά

en: A folder with that name already exists
el: Υπάρχει ήδη ένας φάκελος με αυτό το όνομα

en: A file with that name already exists
el: Υπάρχει ήδη ένα αρχείο με αυτό το όνομα

en: _Cancel
el: _Ακύρωση

en: _Open
el: Άν_οιγμα

en: _Save
el: Απ_οθήκευση

en: The session bus is not available
el: Ο δίαυλος συνεδρίας (session bus) δεν είναι διαθέσιμος

en: Select which types of files are shown
el: Επιλέξτε τους τύπους αρχείων που θα εμφανίζονται

note: Translators: the first string is a path and the second string * is a hostname. Nautilus and the panel contain the same string * to translate.
en: %1$s on %2$s
el: %1$s στο %2$s

en: Type name of new folder
el: Πληκτρολογήστε το όνομα του νέου φακέλου

en: The folder could not be created
el: Αδυναμία δημιουργίας του φακέλου

en: You need to choose a valid filename.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα έγκυρο όνομα αρχείου.

en: Cannot create a file under %s as it is not a folder
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχείου στο %s διότι δεν είναι φάκελος

en: Cannot create file as the filename is too long
el: Αδυναμία δημιουργίας αρχείου καθώς το όνομα αρχείου είναι πολύ μεγάλο

en: Try using a shorter name.
el: Δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε ένα μικρότερο όνομα.

en: You may only select folders
el: Μπορείτε να επιλέξετε μόνο φακέλους

en: The item that you selected is not a folder try using a different item.
el: Το στοιχείο που επιλέξατε δεν είναι φάκελος· δοκιμάστε να χρησιμοποιήσετε ένα διαφορετικό στοιχείο.

en: Invalid file name
el: Μη έγκυρο όνομα αρχείου

en: The folder contents could not be displayed
el: Αδυναμία προβολής των περιεχομένων του φακέλου

en: The file could not be deleted
el: Αδυναμία διαγραφής του αρχείου

en: The file could not be moved to the Trash
el: Το αρχείο δεν μπόρεσε να μετακινηθεί στα Απορρίμματα

en: Are you sure you want to permanently delete “%s”?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε μόνιμα το «%s»;

en: If you delete an item, it will be permanently lost.
el: Εάν διαγράψετε ένα στοιχείο, θα χαθεί οριστικά.

en: _Delete
el: _Διαγραφή

en: The file could not be renamed
el: Το αρχείο δεν μπόρεσε να μετονομαστεί

en: Could not select file
el: Αδυναμία επιλογής αρχείου

en: Grid View
el: Προβολή πλέγματος

en: List View
el: Προβολή λίστας

en: _Visit File
el: _Μετάβαση στο αρχείο

en: _Open With File Manager
el: Ά_νοιγμα με τον διαχειριστή αρχείων

en: _Copy Location
el: Αντιγραφή _τοποθεσίας

en: _Add to Bookmarks
el: _Προσθήκη στους σελιδοδείκτες

en: _Rename
el: _Μετονομασία

en: _Move to Trash
el: _Μετακίνηση στα Απορρίμματα

en: Show _Hidden Files
el: Εμφάνιση _κρυφών αρχείων

en: Sort _Folders Before Files
el: Ταξινόμηση _φακέλων πριν από τα αρχεία

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Home
el: Προσωπικός φάκελος

note: this is the header for the location column in the print dialog
en: Location
el: Τοποθεσία

note: Label
en: _Name:
el: _Όνομα:

en: Searching in %s
el: Αναζήτηση σε %s

en: Searching
el: Αναζήτηση

en: Enter location or URL
el: Εισαγωγή τοποθεσίας ή διεύθυνσης URL

en: Modified
el: Τροποποιήθηκε

en: Could not read the contents of %s
el: Αδυναμία ανάγνωσης των περιεχομένων του %s

en: Could not read the contents of the folder
el: Αδυναμία ανάγνωσης των περιεχομένων του φακέλου

en: Yesterday
el: Χθες

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: Audio
el: Ήχος

en: Image
el: Εικόνα

en: Archive
el: Αρχειοθήκη

en: Markup
el: Σήμανση (Markup)

en: Text
el: Κείμενο

en: Video
el: Βίντεο

en: Contacts
el: Επαφές

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Document
el: Έγγραφο

en: Presentation
el: Παρουσίαση

en: Spreadsheet
el: Λογιστικό φύλλο

en: You do not have access to the specified folder.
el: Δεν έχετε πρόσβαση στον συγκεκριμένο φάκελο.

en: A file named “%s” already exists.  Do you want to replace it?
el: Ένα αρχείο με όνομα «%s» υπάρχει ήδη. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: The file already exists in “%s”.  Replacing it will overwrite its contents.
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη στο «%s». Η αντικατάσταση του θα επικαλύψει τα περιεχόμενα του.

en: _Replace
el: _Αντικατάσταση

en: Could not send the search request
el: Αδυναμία αποστολής του αιτήματος αναζήτησης

en: Accessed
el: Προσπελάστηκε

en: _Size
el: _Μέγεθος

en: T_ype
el: Τ_ύπος

en: _Time
el: _Ώρα

en: Name
el: Όνομα

en: Size
el: Μέγεθος

en: Type
el: Τύπος

en: Pick Files
el: Επιλογή αρχείων

en: Pick a File
el: Επιλογή αρχείου

en: Save a File
el: Αποθήκευση αρχείου

en: _Select
el: _Επιλογή

en: Select Folders
el: Επιλογή φακέλων

en: Select a Folder
el: Επιλογή φακέλου

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Line Ending
el: Τέλος γραμμής

en: Unspecified
el: Μη καθορισμένο

en: Change Font Features
el: Αλλαγή χαρακτηριστικών γραμματοσειράς

[ctx: Search placeholder for font language]
en: Language…
el: Γλώσσα…

[ctx: Font variation axis]
en: Width
el: Πλάτος

[ctx: Font variation axis]
en: Weight
el: Βάρος

[ctx: Font variation axis]
en: Italic
el: Πλάγια

[ctx: Font variation axis]
en: Slant
el: Κλίση

[ctx: Font variation axis]
en: Optical Size
el: Οπτικό μέγεθος

[ctx: Font feature value]
en: Default
el: Προεπιλεγμένη

[ctx: Font feature value]
en: Enable
el: Ενεργοποίηση

en: Default
el: Προεπιλεγμένο

en: Ligatures
el: Συμπλέγματα

en: Letter Case
el: Πεζά/Κεφαλαία

en: Number Case
el: Μορφή αριθμών

en: Number Spacing
el: Απόσταση αριθμών

en: Numeric Extras
el: Πρόσθετα αριθμητικά

en: Fractions
el: Κλάσματα

en: Style Variations
el: Παραλλαγές στυλ

en: Character Variations
el: Παραλλαγές χαρακτήρων

en: OpenGL context creation failed
el: Η δημιουργία περιβάλλοντος OpenGL απέτυχε

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close the infobar
el: Κλείσιμο της γραμμής πληροφοριών

en: Cu_t
el: Αποκο_πή

en: _Paste
el: _Επικόλληση

en: Select _All
el: Επιλογή ό_λων

en: _Open Link
el: Άν_οιγμα συνδέσμου

en: Copy _Link Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης _συνδέσμου

en: _Copy URL
el: _Αντιγραφή διεύθυνσης

en: Invalid URI
el: Μη έγκυρο URI

[ctx: media controls tooltip]
en: Stop
el: Διακοπή

[ctx: media controls tooltip]
en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: _OK
el: _Εντάξει

en: _No
el: Ό_χι

en: _Yes
el: _Ναι

en: Co_nnect
el: _Σύνδεση

en: Connect As
el: Σύνδεση ως

en: _Anonymous
el: _Ανώνυμος

en: Registered U_ser
el: Καταχωρημένος _χρήστης

en: _Username
el: Όν_ομα χρήστη

en: _Domain
el: _Τομέας

en: Volume type
el: Τύπος τόμου

en: _Hidden
el: _Κρυφό

en: _Windows system
el: _Σύστημα Windows

en: _Password
el: _Συνθηματικό

en: Forget password _immediately
el: Παράλειψη του συνθηματικού _αμέσως

en: Remember password until you _logout
el: Α_πομνημόνευση συνθηματικού μέχρι την αποσύνδεση

en: Remember _forever
el: _Μόνιμη απομνημόνευση

en: Unknown Application (PID %d)
el: Άγνωστη εφαρμογή (PID %d)

note: Use GTK_DIALOG_DESTROY_WITH_PARENT here since the parent dialog can be * indeed be destroyed via the GMountOperation::abort signal... for example, * this is triggered if the user yanks the device while we are showing * the dialog...
en: Unable to end process
el: Αδυναμία τερματισμού διεργασίας

en: _End Process
el: _Τερματισμός διεργασίας

en: Cannot kill process with PID %d. Operation is not implemented.
el: Αδυναμία βίαιου τερματισμού διεργασίας με PID %d. Η λειτουργία δεν έχει υλοποιηθεί.

en: Top Command
el: Εντολή Top

en: Bourne Again Shell
el: Κέλυφος Bourne Again

en: Bourne Shell
el: Κέλυφος Bourne

en: Z Shell
el: Κέλυφος Z

en: Cannot end process with PID %d: %s
el: Αδυναμία τερματισμού διεργασίας με PID %d: %s

en: GTK could not find a media module. Check your installation.
el: Το GTK δεν μπόρεσε να βρει το άρθρωμα μέσων. Ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Previous tab
el: Προηγούμενη καρτέλα

en: Next tab
el: Επόμενη καρτέλα

en: Page %u
el: Σελίδα %u

en: Not a valid page setup file
el: Μη έγκυρο αρχείο διαμόρφωσης σελίδας

en: Manage Custom Sizes…
el: Διαχείριση προσαρμοσμένων μεγεθών…

en: _Apply
el: _Εφαρμογή

en: Any Printer
el: Οποιοσδήποτε εκτυπωτής

en: For portable documents
el: Για φορητά έγγραφα

en: Margins:
     Left: %s %s
     Right: %s %s
     Top: %s %s
     Bottom: %s %s
el: Περιθώρια:
     Αριστερό: %s %s
     Δεξιό: %s %s
     Πάνω: %s %s
     Κάτω: %s %s

en: Page Setup
el: Διαμόρφωση σελίδας

en: Hide Text
el: Απόκρυψη κειμένου

en: Show Text
el: Εμφάνιση κειμένου

en: Caps Lock is on
el: Είναι πατημένο το Caps Lock

en: _Show Text
el: _Εμφάνιση κειμένου

note: translators: %s is the name of a cloud provider for files
en: Open %s
el: Άνοιγμα %s

en: Recent
el: Πρόσφατα

en: Recent files
el: Πρόσφατα αρχεία

en: Starred
el: Επισημασμένο

en: Starred files
el: Επισημασμένα αρχεία

en: Open your personal folder
el: Άνοιγμα του προσωπικού σας φακέλου

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Open the contents of your desktop in a folder
el: Άνοιγμα του περιεχομένου της επιφάνειας εργασίας σας σε ένα φάκελο

en: Enter Location
el: Εισαγωγή τοποθεσίας

en: Manually enter a location
el: Χειροκίνητη εισαγωγή τοποθεσίας

en: Trash
el: Απορρίμματα

en: Open the trash
el: Άνοιγμα των απορριμμάτων

en: Mount and open “%s”
el: Προσάρτηση και άνοιγμα του «%s»

en: Open the contents of the file system
el: Άνοιγμα των περιεχομένων του συστήματος αρχείων

en: New bookmark
el: Νέος σελιδοδείκτης

en: Add a new bookmark
el: Προσθήκη νέου σελιδοδείκτη

en: Other Locations
el: Άλλες τοποθεσίες

en: Show other locations
el: Εμφάνιση άλλων τοποθεσιών

en: Unable to start “%s”
el: Αδύνατη η εκκίνηση του «%s»

note: Translators: This means that unlocking an encrypted storage * device failed. %s is the name of the device.
en: Error unlocking “%s”
el: Σφάλμα ξεκλειδώματος «%s»

en: Unable to access “%s”
el: Αδυναμία πρόσβασης στο «%s»

en: This name is already taken
el: Αυτό το όνομα χρησιμοποιείται ήδη

en: Unable to unmount “%s”
el: Αδύνατη η αποπροσάρτηση του «%s»

en: Unable to stop “%s”
el: Αδύνατη η διακοπή του «%s»

en: Unable to eject “%s”
el: Αδύνατη η εξαγωγή του «%s»

en: Unable to eject %s
el: Αδύνατη η εξαγωγή του %s

en: Unable to poll “%s” for media changes
el: Αδύνατη η ερώτηση του «%s» για αλλαγές μέσων

en: Open in New _Tab
el: Άνοιγμα σε νέα _καρτέλα

en: Open in New _Window
el: Άνοιγμα σε νέο _παράθυρο

en: _Add Bookmark
el: _Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: _Remove
el: Α_φαίρεση

en: _Mount
el: _Προσάρτηση

en: _Unmount
el: Α_ποπροσάρτηση

en: _Eject
el: Ε_ξαγωγή

en: _Detect Media
el: Εντοπισμός _μέσων

en: _Start
el: _Εκκίνηση

en: _Power On
el: _Ενεργοποίηση

en: _Connect Drive
el: Σύν_δεση συσκευής

en: _Start Multi-disk Device
el: Ε_κκίνηση συσκευής πολλαπλών δίσκων

en: _Unlock Device
el: _Ξεκλείδωμα συσκευής

en: _Stop
el: _Διακοπή

en: _Safely Remove Drive
el: Ασφα_λής αφαίρεση συσκευής

en: _Disconnect Drive
el: _Αποσύνδεση συσκευής

en: _Stop Multi-disk Device
el: _Διακοπή συσκευής πολλαπλών δίσκων

en: _Lock Device
el: Κλείδ_ωμα συσκευής

en: Computer
el: Υπολογιστής

en: Remove server
el: Αφαίρεση διακομιστή

en: Searching for network locations
el: Αναζήτηση για τοποθεσίες δικτύου

en: No network locations found
el: Δεν βρέθηκαν τοποθεσίες δικτύων

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to access location
el: Αδυναμία πρόσβασης στη θέση

note: Restore from Cancel to Connect
en: Con_nect
el: _Σύνδεση

note: if it wasn't cancelled show a dialog
en: Unable to unmount volume
el: Αδύνατη η αποπροσάρτηση τόμου

note: Allow to cancel the operation
en: Cance_l
el: Α_κύρωση

en: File Transfer Protocol
el: Πρωτόκολλο μεταφοράς αρχείων (FTP)

note: Translators: do not translate ftp:// and ftps://
en: ftp:// or ftps://
el: ftp:// ή ftps://

en: Network File System
el: Σύστηµα αρχείων δικτύου (NFS)

en: SSH File Transfer Protocol
el: Πρωτόκολλο μεταφοράς αρχείων (SSH)

note: Translators: do not translate sftp:// and ssh://
en: sftp:// or ssh://
el: sftp:// ή ssh://

note: Translators: do not translate dav:// and davs://
en: dav:// or davs://
el: dav:// ή davs://

en: _Disconnect
el: Απο_σύνδεση

en: _Connect
el: _Σύνδεση

en: Unable to get remote server location
el: Αδύνατη η λήψη της θέσης του απομακρυσμένου διακομιστή

en: Networks
el: Δίκτυα

en: On This Computer
el: Σε αυτό τον υπολογιστή

note: Translators: respectively, free and total space of the drive. The plural form * should be based on the free space available. * i.e. 1 GB / 24 GB available.
en: %s / %s available | %s / %s available
el[0]: %s / %s διαθέσιμο
el[1]: %s / %s διαθέσιμα

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Unmount
el: Αποπροσάρτηση

[ctx: Print job priority]
en: Urgent
el: Επείγον

[ctx: Print job priority]
en: High
el: Υψηλή

[ctx: Print job priority]
en: Medium
el: Μεσαία

[ctx: Print job priority]
en: Low
el: Χαμηλή

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the front cover page.
en: Before
el: Πριν

[ctx: printer option]
note: Translators, this is the label used for the option in the print * dialog that controls the back cover page.
en: After
el: Μετά

en: Print at
el: Ώρα εκτύπωσης

en: Print at time
el: Ώρα εκτύπωσης

[ctx: print option]
en: Borderless
el: Χωρίς περιθώρια

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused; Rejecting Jobs
el: Σε παύση· απόρριψη εκτυπώσεων

note: Translators: this is a printer status.
en: Paused
el: Σε παύση

note: Translators: this is a printer status.
en: Rejecting Jobs
el: Απόρριψη εκτυπώσεων

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

en: Authentication is required to print document “%s” on printer %s
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την εκτύπωση του εγγράφου «%s» στον εκτυπωτή %s

en: Authentication is required to print a document on %s
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την εκτύπωση ενός εγγράφου στο %s

en: Authentication is required to get attributes of job “%s”
el: Απαιτείται πιστοποίηση για τη λήψη των ιδιοτήτων της εργασίας «%s»

en: Authentication is required to get attributes of a job
el: Απαιτείται πιστοποίηση για τη λήψη των ιδιοτήτων μιας εργασίας

en: Authentication is required to get attributes of printer %s
el: Απαιτείται πιστοποίηση για τη λήψη των ιδιοτήτων του εκτυπωτή %s

en: Authentication is required to get attributes of a printer
el: Απαιτείται πιστοποίηση για τη λήψη των ιδιοτήτων ενός εκτυπωτή

en: Authentication is required to get default printer of %s
el: Απαιτείται πιστοποίηση για τη λήψη του προεπιλεγμένου εκτυπωτή του %s

en: Authentication is required to get printers from %s
el: Απαιτείται πιστοποίηση για τη λήψη των εκτυπωτών από το %s

en: Authentication is required to get a file from %s
el: Απαιτείται πιστοποίηση για τη λήψη ενός αρχείου από το %s

en: Authentication is required on %s
el: Απαιτείται πιστοποίηση στο %s

en: Domain:
el: Τομέας:

en: Authentication is required to print document “%s”
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την εκτύπωση του εγγράφου «%s»

en: Authentication is required to print this document on printer %s
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την εκτύπωση του εγγράφου στον εκτυπωτή %s

en: Authentication is required to print this document
el: Απαιτείται πιστοποίηση για την εκτύπωση του εγγράφου

en: Printer “%s” is low on toner.
el: Τελειώνει ο γραφίτης στον εκτυπωτή «%s».

en: Printer “%s” has no toner left.
el: Τελείωσε ο γραφίτης στον εκτυπωτή «%s».

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is low on developer.
el: Τελειώνει ο εμφανιστής στον εκτυπωτή «%s».

note: Translators: "Developer" like on photo development context
en: Printer “%s” is out of developer.
el: Τελείωσε ο εμφανιστής στον εκτυπωτή «%s».

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is low on at least one marker supply.
el: Τελειώνει τουλάχιστον ένα δοχείο έγχρωμου μελανιού στον εκτυπωτή «%s».

note: Translators: "marker" is one color bin of the printer
en: Printer “%s” is out of at least one marker supply.
el: Τελείωσε τουλάχιστον ένα δοχείο έγχρωμου μελανιού στον εκτυπωτή «%s».

en: The cover is open on printer “%s”.
el: Είναι ανοιχτό το κάλυμμα του εκτυπωτή «%s».

en: The door is open on printer “%s”.
el: Είναι ανοιχτή η θύρα του εκτυπωτή «%s».

en: Printer “%s” is low on paper.
el: Τελειώνει το χαρτί στον εκτυπωτή «%s».

en: Printer “%s” is out of paper.
el: Τελείωσε το χαρτί στον εκτυπωτή «%s».

en: Printer “%s” is currently offline.
el: Ο εκτυπωτής «%s» είναι προς το παρόν αποσυνδεδεμένος.

en: There is a problem on printer “%s”.
el: Υπάρχει πρόβλημα στον εκτυπωτή «%s».

[ctx: printing option]
en: Two Sided
el: Διπλής όψης

[ctx: printing option]
en: Paper Type
el: Τύπος χαρτιού

[ctx: printing option]
en: Paper Source
el: Πηγή χαρτιού

[ctx: printing option]
en: Output Tray
el: Συρτάρι εξόδου

[ctx: printing option]
en: Resolution
el: Ανάλυση

[ctx: printing option]
en: GhostScript pre-filtering
el: Προφιλτράρισμα GhostScript

[ctx: printing option value]
en: One Sided
el: Μονής όψης

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
el: Μακρύ άκρο (κανονικό)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
el: Βραχύ άκρο (αναστροφή)

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source"
en: Auto Select
el: Αυτόματη επιλογή

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "Paper Source" Translators: this is an option of "Resolution"
en: Printer Default
el: Προεπιλογή εκτυπωτή

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Embed GhostScript fonts only
el: Ενσωμάτωση μόνο των γραμματοσειρών GhostScript

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 1
el: Μετατροπή σε PS επιπέδου 1

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: Convert to PS level 2
el: Μετατροπή σε PS επιπέδου 2

[ctx: printing option value]
note: Translators: this is an option of "GhostScript"
en: No pre-filtering
el: Χωρίς προφιλτράρισμα

[ctx: printing option group]
note: Translators: "Miscellaneous" is the label for a button, that opens up an extra panel of settings in a print dialog.
en: Miscellaneous
el: Διάφορα

[ctx: sides]
en: One Sided
el: Μονής όψης

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Long Edge (Standard)
el: Μακρύ άκρο (τυπικό)

[ctx: sides]
note: Translators: this is an option of "Two Sided"
en: Short Edge (Flip)
el: Βραχύ άκρο (αναστροφή)

[ctx: output-bin]
note: Translators: Top output bin
en: Top Bin
el: Πάνω δοχείο

[ctx: output-bin]
note: Translators: Middle output bin
en: Middle Bin
el: Μεσαίο δοχείο

[ctx: output-bin]
note: Translators: Bottom output bin
en: Bottom Bin
el: Κάτω δοχείο

[ctx: output-bin]
note: Translators: Side output bin
en: Side Bin
el: Πλευρικό δοχείο

[ctx: output-bin]
note: Translators: Left output bin
en: Left Bin
el: Αριστερό κάδο

[ctx: output-bin]
note: Translators: Right output bin
en: Right Bin
el: Δεξιό δοχείο

[ctx: output-bin]
note: Translators: Center output bin
en: Center Bin
el: Κεντρικό δοχείο

[ctx: output-bin]
note: Translators: Rear output bin
en: Rear Bin
el: Πίσω δοχείο

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-up position
en: Face Up Bin
el: Δοχείο άνω όψης

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output bin where one sided output is oriented in the face-down position
en: Face Down Bin
el: Δοχείο κάτω όψης

[ctx: output-bin]
note: Translators: Large capacity output bin
en: Large Capacity Bin
el: Δοχείο μεγάλης χωρητικότητας

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output stacker number %d
en: Stacker %d
el: Μονάδα στοίβαξης %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output mailbox number %d
en: Mailbox %d
el: Γραμματοκιβώτιο %d

[ctx: output-bin]
note: Translators: Private mailbox
en: My Mailbox
el: Το γραμματοκιβώτιο μου

[ctx: output-bin]
note: Translators: Output tray number %d
en: Tray %d
el: Δίσκος %d

en: Printer Default
el: Προεπιλογή εκτυπωτή

note: Translators: These strings name the possible arrangements of * multiple pages on a sheet when printing * multiple pages on a sheet when printing (same as in gtkprintbackendcups.c)
en: Left to right, top to bottom
el: Από αριστερά προς δεξιά, από πάνω προς τα κάτω

en: Left to right, bottom to top
el: Από αριστερά προς δεξιά, από κάτω προς τα πάνω

en: Right to left, top to bottom
el: Από δεξιά προς αριστερά, από πάνω προς τα κάτω

en: Right to left, bottom to top
el: Από δεξιά προς αριστερά, από κάτω προς τα πάνω

en: Top to bottom, left to right
el: Από πάνω προς τα κάτω, από αριστερά προς δεξιά

en: Top to bottom, right to left
el: Από πάνω προς τα κάτω, από δεξιά προς αριστερά

en: Bottom to top, left to right
el: Από κάτω προς τα πάνω, από αριστερά προς δεξιά

en: Bottom to top, right to left
el: Από κάτω προς τα πάνω, από δεξιά προς αριστερά

note: Translators, this string is used to label the job priority option * in the print dialog
en: Job Priority
el: Προτεραιότητα

note: Translators, this string is used to label the billing info entry * in the print dialog
en: Billing Info
el: Πληροφορίες τιμολόγησης

[ctx: cover page]
note: Translators, these strings are names for various 'standard' cover * pages that the printing system may support.
en: None
el: Κανένα

[ctx: cover page]
en: Classified
el: Διαβαθμισμένο

[ctx: cover page]
en: Confidential
el: Εμπιστευτικό

[ctx: cover page]
en: Secret
el: Απόρρητο

[ctx: cover page]
en: Standard
el: Τυπικό

[ctx: cover page]
en: Top Secret
el: Άκρως απόρρητο

[ctx: cover page]
en: Unclassified
el: Μη διαβαθμισμένο

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the pages-per-sheet option * in the print dialog
en: Pages per Sheet
el: Σελίδες ανά φύλλο

[ctx: printer option]
note: Translators, this string is used to label the option in the print * dialog that controls in what order multiple pages are arranged
en: Page Ordering
el: Σειρά σελίδων

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that controls when * a print job is printed. Possible values are 'now', a specified time, * or 'on hold'
en: Print at
el: Εκτύπωση

[ctx: printer option]
note: Translators: this is the name of the option that allows the user * to specify a time when a print job will be printed.
en: Print at time
el: Εκτύπωση

note: Translators: this format is used to display a custom * paper size. The two placeholders are replaced with * the width and height in points. E.g: "Custom * 230.4x142.9"
en: Custom %s×%s
el: Προσαρμοσμένο %s×%s

[ctx: printer option]
note: TRANSLATORS: this is the ICC color profile to use for this job
en: Printer Profile
el: Προφίλ εκτυπωτή

[ctx: printer option value]
note: TRANSLATORS: this is when color profile information is unavailable
en: Unavailable
el: Μη διαθέσιμο

en: output
el: αποτέλεσμα

en: Print to File
el: Εκτύπωση σε αρχείο

en: Pages per _sheet:
el: Σελίδες ανά _φύλλο:

en: File
el: Αρχείο

en: _Output format
el: Μ_ορφή αποτελέσματος

note: TRANSLATORS: when we're running an old CUPS, and * it hasn't registered the device with colord
en: Color management unavailable
el: Μη διαθέσιμος διαχειριστής χρώματος

note: TRANSLATORS: when there is no color profile available
en: No profile available
el: Μη διαθέσιμο προφίλ

note: TRANSLATORS: when the color profile has no title
en: Unspecified profile
el: Ακαθόριστο προφίλ

en: Authentication
el: Πιστοποίηση

en: _Remember password
el: Απο_μνημόνευση κωδικού

en: Select a filename
el: Επιλέξτε ένα αρχείο

en: Not available
el: Μη διαθέσιμο

note: translators: this string is the default job title for print * jobs. %s gets replaced by the application name, %d gets replaced * by the job number.
en: %s job #%d
el: %s εκτύπωση #%d

[ctx: print operation status]
en: Initial state
el: Αρχική κατάσταση

[ctx: print operation status]
en: Preparing to print
el: Προετοιμασία εκτύπωσης

[ctx: print operation status]
en: Generating data
el: Παραγωγή δεδομένων

[ctx: print operation status]
en: Sending data
el: Αποστολή δεδομένων

[ctx: print operation status]
en: Waiting
el: Αναμονή

[ctx: print operation status]
en: Blocking on issue
el: Διακοπή λόγω προβλήματος

[ctx: print operation status]
en: Printing
el: Εκτύπωση

[ctx: print operation status]
en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

[ctx: print operation status]
en: Finished with error
el: Ολοκληρώθηκε με σφάλμα

en: Preparing %d
el: Προετοιμασία %d

en: Preparing
el: Προετοιμασία

en: Printing %d
el: Εκτύπωση %d

en: Error creating print preview
el: Σφάλμα παραγωγής προεπισκόπησης εκτύπωσης

en: The most probable reason is that a temporary file could not be created.
el: Η πιθανότερη αιτία είναι η αδυναμία δημιουργίας προσωρινού αρχείου.

note: window
en: Print
el: Εκτύπωση

en: Application
el: Εφαρμογή

en: Printer offline
el: Εκτυπωτής αποσυνδεδεμένος

en: Out of paper
el: Τελείωσε το χαρτί

en: Need user intervention
el: Απαιτείται παρέμβαση του χρήστη

en: Custom size
el: Προσαρμοσμένο μέγεθος

en: No printer found
el: Δε βρέθηκε εκτυπωτής

en: Invalid argument to CreateDC
el: Άκυρο όρισμα στο CreateDC

en: Error from StartDoc
el: Σφάλμα του StartDoc

en: Not enough free memory
el: Ανεπάρκεια μνήμης

en: Invalid argument to PrintDlgEx
el: Άκυρο όρισμα στο PrintDlgEx

en: Invalid pointer to PrintDlgEx
el: Άκυρος δείκτης για το PrintDlgEx

en: Invalid handle to PrintDlgEx
el: Άκυρος χειριστής για το PrintDlgEx

en: Unspecified error
el: Ακαθόριστο σφάλμα

en: Pre_view
el: Προ_επισκόπηση

en: _Print
el: _Εκτύπωση

en: Getting printer information failed
el: Αποτυχία λήψης πληροφοριών εκτυπωτή

en: Getting printer information…
el: Λήψη πληροφοριών εκτυπωτή…

en: Page Ordering
el: Σειρά σελίδων

en: Left to right
el: Από αριστερά προς δεξιά

en: Right to left
el: Από δεξιά προς αριστερά

en: Top to bottom
el: Από πάνω προς τα κάτω

en: Bottom to top
el: Από κάτω προς τα πάνω

en: Failed to create the read file descriptor
el: Αποτυχία δημιουργίας του περιγραφέα αρχείου ανάγνωσης

en: Unable to find an item with URI “%s”
el: Αδυναμία εύρεσης αντικειμένου με URI «%s»

en: Unable to move the item with URI “%s” to “%s”
el: Αδυναμία μετακίνησης του αντικειμένου με URI «%s» στο «%s»

en: No registered application with name “%s” for item with URI “%s” found
el: Δεν βρέθηκε καταχωρημένη εφαρμογή με όνομα «%s» για το στοιχείο με URI «%s»

en: Clear Entry
el: Εκκαθάριση εισαγωγής

en: _Show All
el: _Εμφάνιση όλων

en: Two finger pinch
el: Τσίμπημα με δύο δάχτυλα

en: Two finger stretch
el: Τέντωμα με δύο δάχτυλα

en: Rotate clockwise
el: Περιστροφή δεξιόστροφα

en: Rotate counterclockwise
el: Περιστροφή αριστερόστροφα

en: Two finger swipe left
el: Πέρασμα με δύο δάχτυλα αριστερά

en: Two finger swipe right
el: Πέρασμα με δύο δάχτυλα δεξιά

en: Swipe left
el: Πέρασμα αριστερά

en: Swipe right
el: Πέρασμα δεξιά

note: Translators: This is placeholder text for the search entry in the shortcuts window
en: Search Shortcuts
el: Συντομεύσεις αναζήτησης

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in normal mode
en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

note: Translators: This is the window title for the shortcuts window in search mode
en: Search Results
el: Αποτελέσματα αναζήτησης

en: No Results Found
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα

en: Try a different search
el: Δοκιμάστε μια διαφορετική αναζήτηση

[ctx: accessibility]
en: Sidebar
el: Πλευρική στήλη

en: Change di_rection
el: _Κατεύθυνση κειμένου

en: Insert _Emoji
el: Εισαγωγή _Emoji

[ctx: Encoding name]
en: Automatically Detected
el: Αυτόματη ανίχνευση

[ctx: Encoding name]
en: Western
el: Δυτική

[ctx: Encoding name]
en: Central European
el: Κεντρικής Ευρώπης

[ctx: Encoding name]
en: South European
el: Νότιας Ευρώπης

[ctx: Encoding name]
en: Baltic
el: Βαλτική

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic
el: Κυριλλική

[ctx: Encoding name]
en: Arabic
el: Αραβική

[ctx: Encoding name]
en: Greek
el: Ελληνική

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew Visual
el: Εβραϊκή (οπτική)

[ctx: Encoding name]
en: Turkish
el: Τουρκική

[ctx: Encoding name]
en: Nordic
el: Σκανδιναβική (Nordic)

[ctx: Encoding name]
en: Thai
el: Ταϊλανδική

[ctx: Encoding name]
en: Celtic
el: Κελτική

[ctx: Encoding name]
en: Romanian
el: Ρουμανική

[ctx: Encoding name]
en: Armenian
el: Αρμενική

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Traditional
el: Κινεζική Παραδοσιακή

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Russian
el: Κυριλλική/Ρωσική

[ctx: Encoding name]
en: Japanese
el: Ιαπωνική

[ctx: Encoding name]
en: Korean
el: Κορεατική

[ctx: Encoding name]
en: Chinese Simplified
el: Κινεζική Απλοποιημένη

[ctx: Encoding name]
en: Georgian
el: Γεωργιανή

[ctx: Encoding name]
en: Hebrew
el: Εβραϊκή

[ctx: Encoding name]
en: Cyrillic/Ukrainian
el: Κυριλλική/Ουκρανική

[ctx: Encoding name]
en: Vietnamese
el: Βιετναμέζικη

[ctx: Line ending name]
en: Unchanged
el: Αμετάβλητο

en: _Undo
el: _Αναίρεση

en: _Redo
el: Ε_πανάληψη

en: Do you want to use GTK Inspector?
el: Θέλετε να χρησιμοποιήσετε τον Επιθεωρητή GTK;

en: GTK Inspector is an interactive debugger that lets you explore and modify the internals of any GTK application. Using it may cause the application to break or crash.
el: Ο Επιθεωρητής GTK είναι ένας διαδραστικός αποσφαλματωτής που σας επιτρέπει να εξερευνήσετε και να τροποποιήσετε τα εσωτερικά στοιχεία οποιασδήποτε εφαρμογής GTK. Η χρήση του μπορεί να προκαλέσει δυσλειτουργία ή κατάρρευση της εφαρμογής.

en: Don’t show this message again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το μήνυμα

en: Minimize
el: Ελαχιστοποίηση

en: Minimize the window
el: Ελαχιστοποίηση παραθύρου

en: Maximize
el: Μεγιστοποίηση

en: Maximize the window
el: Μεγιστοποίηση του παραθύρου

en: Close the window
el: Κλείσιμο του παραθύρου

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Role
el: Ρόλος

en: Description
el: Περιγραφή

en: Bounds
el: Όρια

en: Object Path
el: Διαδρομή αντικειμένου

en: Interface
el: Διεπαφή

en: Attribute
el: Χαρακτηριστικό

en: Value
el: Τιμή

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Set State
el: Ορισμός κατάστασης

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Parameter Type
el: Τύπος παραμέτρου

en: State
el: Κατάσταση

en: Show
el: Προβολή

en: Hover to load
el: Αιώρηση για φόρτωση

[ctx: clipboard]
en: empty
el: κενό

[ctx: clipboard]
en: local
el: τοπικό

[ctx: clipboard]
en: remote
el: απομακρυσμένο

en: Drag and hold here
el: Σύρετε και κρατήστε εδώ

en: Clipboard
el: Πρόχειρο

en: Primary
el: Πρωτεύον

[ctx: event phase]
en: None
el: Κανένα

[ctx: event phase]
en: Capture
el: Λήψη

[ctx: event phase]
en: Target
el: Στόχος

[ctx: propagation limit]
en: Native
el: Εγγενές (Native)

en: You can type here any CSS rule recognized by GTK.
el: Μπορείτε να πληκτρολογήσετε εδώ οποιονδήποτε κανόνα CSS αναγνωρίζεται από το GTK.

en: You can temporarily disable this custom CSS by toggling the switch above.
el: Μπορείτε να απενεργοποιήσετε προσωρινά αυτό το προσαρμοσμένο CSS χρησιμοποιώντας τον παραπάνω διακόπτη.

en: Changes are applied instantly and globally, for the whole application.
el: Οι αλλαγές εφαρμόζονται άμεσα και καθολικά, για ολόκληρη την εφαρμογή.

en: Saving CSS failed
el: Η αποθήκευση του CSS απέτυχε

en: Enable this custom CSS
el: Ενεργοποίηση αυτού του προσαρμοσμένου CSS

en: Save the current CSS
el: Αποθήκευση του τρέχοντος CSS

en: Show deprecations
el: Εμφάνιση παρωχημένων λειτουργιών

en: ID
el: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΤΙΚΟ

en: Style Classes
el: Κλάσεις τεχνοτροπιών

en: CSS Property
el: Ιδιότητα CSS

en: IM Context is hardcoded by GTK_IM_MODULE
el: Το περιβάλλον IM είναι προκαθορισμένο από το GTK_IM_MODULE

[ctx: GL renderer]
en: None
el: Κανένας

[ctx: GL version]
en: Unknown
el: Άγνωστη

[ctx: Vulkan device]
en: None
el: Καμία

en: Copy to clipboard as gitlab markdown
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο ως gitlab markdown

en: Operating System
el: Λειτουργικό σύστημα

en: GTK Version
el: Έκδοση GTK

en: GDK Backend
el: Σύστημα υποστήριξης GDK

en: GSK Renderer
el: Αποδότης (Renderer) GSK

en: Pango Fontmap
el: Αντιστοίχιση γραμματοσειρών Pango (Fontmap)

en: Media Backend
el: Σύστημα υποστήριξης πολυμέσων

en: Input Method
el: Μέθοδος εισαγωγής

en: Accessibility Backend
el: Σύστημα υποστήριξης προσβασιμότητας

en: Application ID
el: Αναγνωριστικό εφαρμογής

en: Resource Path
el: Διαδρομή πόρων

en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Environment
el: Περιβάλλον

en: Display
el: Οθόνη

en: RGBA Visual
el: Οπτικό RGBA

en: Composited
el: Αποτελούμενο

en: Protocols
el: Πρωτόκολλα

en: GL Renderer
el: Σύστημα απεικόνισης GL

en: GL Vendor
el: Κατασκευαστής GL

en: GL Version
el: Έκδοση GL

en: GL Backend Vendor
el: Κατασκευαστής συστήματος υποστήριξης GL

en: GL Backend Version
el: Έκδοση συστήματος υποστήριξης GL

en: GL Full Version
el: Πλήρης έκδοση GL

en: GLSL Version
el: Έκδοση GLSL

en: GL Extensions
el: Επεκτάσεις GL

en: EGL Extensions
el: Επεκτάσεις EGL

en: GL Features
el: Χαρακτηριστικά GL

en: Vulkan Device
el: Συσκευή Vulkan

en: Vulkan API Version
el: Έκδοση API Vulkan

en: Vulkan Driver Version
el: Έκδοση οδηγού Vulkan

en: Vulkan Layers
el: Επίπεδα Vulkan

en: Vulkan Extensions
el: Επεκτάσεις Vulkan

en: Vulkan Features
el: Χαρακτηριστικά Vulkan

en: Unnamed section
el: Ανώνυμη ενότητα

en: Label
el: Ετικέτα

en: Action
el: Ενέργεια

en: Target
el: Στόχος

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Reference Count
el: Πλήθος αναφοράς

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Buildable ID
el: Αναγνωριστικό δόμησης

en: Mnemonic Label
el: Μνημονική ετικέτα

en: Request Mode
el: Λειτουργία αιτήματος

en: Measure map
el: Χάρτης μετρήσεων

en: Expand
el: Ανάπτυξη

en: Baseline
el: Γραμμή βάσης

en: Surface
el: Επιφάνεια

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Renderer
el: Απεικόνιση

en: Frame Clock
el: Λεπτομέρειες καρέ

en: Tick Callback
el: Σημείωση επανάκλησης

en: Frame Count
el: Πλήθος καρέ

en: Frame Rate
el: Ρυθμός καρέ

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Color state
el: Κατάσταση χρώματος

en: Mapped
el: Απεικονισμένο

en: Realized
el: Πραγματοποιημένο

en: Is Toplevel
el: Είναι στο κορυφαίο επίπεδο

en: Child Visible
el: Ορατό θυγατρικό

note: Paintable is a colloquial way to refer to the GdkPaintable interface
en: Paintable Size
el: Μέγεθος σχεδιάσιμου

note: Paintable is a colloquial way to refer to the GdkPaintable interface
en: Paintable Aspect Ratio
el: Αναλογία διαστάσεων σχεδιάσιμου

note: Paintable is a colloquial way to refer to the GdkPaintable interface
en: Paintable Flags
el: Σημαίες σχεδιάσιμου

en: Pointer: %p
el: Δείκτης: %p

note: Translators: %s is a type name, for example * GtkPropertyExpression with value \"2.5\"
en: %s with value "%s"
el: %s με τιμή «%s»

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with type GObject
en: %s with type %s
el: %s με τύπο %s

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkObjectExpression for GtkStringObject 0x23456789
en: %s for %s %p
el: %s για %s %p

note: Translators: Both %s are type names, for example * GtkPropertyExpression with value type: gchararray
en: %s with value type %s
el: %s με τύπο τιμής %s

en: Uneditable property type: %s
el: Μη επεξεργάσιμος τύπος ιδιότητας: %s

[ctx: column number]
en: None
el: Κανένας

en: Attribute:
el: Χαρακτηριστικό:

en: Model
el: Μοντέλο

en: Column:
el: Στήλη:

note: Translators: %s is a type name, for example * Action from 0x2345678 (GtkApplicationWindow)
en: Action from: %p (%s)
el: Ενέργεια από: %p (%s)

en: Reset
el: Επαναφορά

[ctx: GtkSettings source]
en: Default
el: Προεπιλεγμένο

[ctx: GtkSettings source]
en: Theme
el: Θέμα

[ctx: GtkSettings source]
en: Application
el: Εφαρμογή

[ctx: GtkSettings source]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Source:
el: Πηγή:

en: Defined At
el: Ορίζεται στο

en: Saving RenderNode failed
el: Αποτυχία αποθήκευσης RenderNode

en: Recording Options
el: Επιλογές καταγραφής

en: Record events
el: Καταγραφή συμβάντων

en: Add debug nodes
el: Προσθήκη κόμβων αποσφαλμάτωσης

en: Highlight event sequences
el: Επισήμανση ακολουθιών συμβάντων

en: Record frames
el: Καταγραφή πλαισίων (frames)

en: Clear recorded frames
el: Καθαρισμός καταγεγραμμένων πλαισίων

en: Profiling overlay (requires GSK_DEBUG=profile)
el: Επικάλυψη προφίλ απόδοσης (απαιτεί GSK_DEBUG=profile)

en: Use a dark background
el: Χρήση σκούρου φόντου

en: Save selected node
el: Αποθήκευση επιλεγμένου κόμβου

en: Copy to clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: Property
el: Ιδιότητα

en: Path
el: Διαδρομή

en: Count
el: Πλήθος

en: Name:
el: Όνομα:

en: Type:
el: Τύπος:

en: Size:
el: Μέγεθος:

en: Trigger
el: Έναυσμα

[ctx: sizegroup mode]
en: None
el: Καμία

[ctx: sizegroup mode]
en: Horizontal
el: Οριζόντια

[ctx: sizegroup mode]
en: Vertical
el: Κατακόρυφα

[ctx: sizegroup mode]
en: Both
el: Και τα δύο

en: Mode
el: Κατάσταση

en: GLib must be configured with -Dbuildtype=debug
el: Το GLib πρέπει να ρυθμιστεί με -Dbuildtype=debug

en: Self 1
el: Ατομικό 1

en: Cumulative 1
el: Άθροισμα 1

en: Self 2
el: Ατομικό 2

en: Cumulative 2
el: Άθροισμα 2

en: Self
el: Ατομικό

en: Cumulative
el: Άθροισμα

en: Enable statistics with GOBJECT_DEBUG=instance-count
el: Ενεργοποίηση στατιστικών με GOBJECT_DEBUG=instance-count

en: Remove %s
el: Αφαίρεση %s

en: Add
el: Προσθήκη

en: Show data
el: Εμφάνιση δεδομένων

en: Hierarchy
el: Ιεραρχία

en: Implements
el: Εφαρμογές

en: GTK Theme
el: Θέμα GTK

en: System Color Scheme
el: Συνδυασμός χρωμάτων συστήματος

en: Unsupported
el: Μη υποστηριζόμενο

en: Dark
el: Σκούρο

en: Light
el: Ανοιχτό

en: System Contrast
el: Αντίθεση συστήματος

en: No Preference
el: Χωρίς προτίμηση

en: More
el: Περισσότερη

en: Less
el: Λιγότερη

en: System Reduced Motion
el: Μειωμένη κίνηση συστήματος

en: Reduced
el: Μειωμένη

en: Cursor Theme
el: Θέμα δρομέα

en: Cursor Size
el: Μέγεθος δρομέα

en: Icon Theme
el: Θέμα εικονιδίων

en: Text Direction
el: Κατεύθυνση κειμένου

note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Left-to-Right
    Right-to-Left
el: Αριστερά-προς-Δεξιά
    Δεξιά-προς-Αριστερά

en: Animations
el: Κινούμενα εφέ

en: Slowdown
el: Επιβράδυνση

en: Rendering
el: Απόδοση (Rendering)

[ctx: Font rendering]
note: translators: these strings must be separated by newlines
en: Automatic
    Manual
el: Αυτόματη
    Χειροκίνητη

en: Show Framerate
el: Εμφάνιση ρυθμού καρέ

en: Show Graphic Updates
el: Εμφάνιση ενημερώσεων γραφικών

en: Tints all the places where the current renderer uses Cairo instead of the GPU.
el: Χρωματίζει όλα τα σημεία όπου ο τρέχων αποδότης χρησιμοποιεί το Cairo αντί για την GPU.

en: Show Cairo Rendering
el: Εμφάνιση απεικόνισης Cairo

en: Show Baselines
el: Εμφάνιση αφετηρίας

en: Show Layout Borders
el: Εμφάνιση διάταξης πλαισίων

en: CSS Padding
el: Εσωτερικό περιθώριο (CSS Padding)

en: CSS Border
el: Περίγραμμα CSS (CSS Border)

en: CSS Margin
el: Εξωτερικό περιθώριο (CSS Margin)

en: Widget Margin
el: Περιθώριο γραφικού στοιχείου

en: Show Focus
el: Εμφάνιση εστίασης

en: Show Accessibility warnings
el: Εμφάνιση προειδοποιήσεων προσβασιμότητας

en: Show Graphics Offload
el: Εμφάνιση αποφόρτισης γραφικών (Graphics Offload)

en: Show Touch UI
el: Εμφάνιση διεπαφής αφής

en: Inspect Inspector
el: Επιθεώρηση του Επιθεωρητή

en: Select an Object
el: Επιλογή αντικειμένου

en: Show Details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

en: Show all Objects
el: Εμφάνιση όλων των αντικειμένων

en: Show all Resources
el: Εμφάνιση όλων των πόρων

en: Collect Statistics
el: Συλλογή στατιστικών

en: Objects
el: Αντικείμενα

en: Toggle Sidebar
el: Εναλλαγή Πλευρικής στήλης

en: Refresh action state
el: Ανανέωση κατάστασης δράσης

en: Previous object
el: Προηγούμενο αντικείμενο

en: Child object
el: Θυγατρικό αντικείμενο

en: Previous sibling
el: Προηγούμενο αδελφό στοιχείο

en: List Position
el: Θέση στη λίστα

en: Next sibling
el: Επόμενο αδελφό στοιχείο

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Layout
el: Διάταξη

en: CSS Nodes
el: Κόμβοι CSS

en: Size Groups
el: Μέγεθος ομάδων

en: Data
el: Δεδομένα

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Menu
el: Μενού

en: Controllers
el: Ελεγκτές

en: Magnifier
el: Μεγεθυντής

en: Accessibility
el: Προσβασιμότητα

en: Global
el: Καθολικός

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Resources
el: Πόροι

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Logging
el: Καταγραφή

en: Recorder
el: Καταγραφέας

[ctx: OpenType layout]
en: Access All Alternates
el: Πρόσβαση σε όλα τα εναλλακτικά

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Forms
el: Μορφές πάνω από τη γραμμή βάσης

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Mark Positioning
el: Τοποθέτηση σημείων πάνω από τη γραμμή βάσης

[ctx: OpenType layout]
en: Above-base Substitutions
el: Αντικαταστάσεις πάνω από τη γραμμή βάσης

[ctx: OpenType layout]
en: Alternative Fractions
el: Εναλλακτικά κλάσματα

[ctx: OpenType layout]
en: Akhands
el: Αδιαίρετα συμπλέγματα (Akhands)

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Forms
el: Μορφές κάτω από τη γραμμή βάσης

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Mark Positioning
el: Τοποθέτηση σημείων κάτω από τη γραμμή βάσης

[ctx: OpenType layout]
en: Below-base Substitutions
el: Αντικαταστάσεις κάτω από τη γραμμή βάσης

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Alternates
el: Συναρτησιακά εναλλακτικά

[ctx: OpenType layout]
en: Case-Sensitive Forms
el: Μορφές ευαίσθητες σε πεζά/κεφαλαία

[ctx: OpenType layout]
en: Glyph Composition / Decomposition
el: Σύνθεση / Ανάλυση γλύφων

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Form After Ro
el: Μορφή σύνδεσης μετά το Ro

[ctx: OpenType layout]
en: Conjunct Forms
el: Μορφές σύνδεσης

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Ligatures
el: Συναρτησιακά συμπλέγματα

[ctx: OpenType layout]
en: Centered CJK Punctuation
el: Κεντραρισμένη στίξη CJK

[ctx: OpenType layout]
en: Capital Spacing
el: Αποστάσεις κεφαλαίων

[ctx: OpenType layout]
en: Contextual Swash
el: Συναρτησιακά διακοσμητικά (Swash)

[ctx: OpenType layout]
en: Cursive Positioning
el: Τοποθέτηση καλλιγραφικών

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals From Capitals
el: Μικροσκοπικά κεφαλαία από κεφαλαία

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals From Capitals
el: Μικρά κεφαλαία από κεφαλαία

[ctx: OpenType layout]
en: Distances
el: Αποστάσεις

[ctx: OpenType layout]
en: Discretionary Ligatures
el: Προαιρετικά συμπλέγματα

[ctx: OpenType layout]
en: Denominators
el: Παρονομαστές

[ctx: OpenType layout]
en: Dotless Forms
el: Μορφές χωρίς τελεία

[ctx: OpenType layout]
en: Expert Forms
el: Μορφές ειδικών

[ctx: OpenType layout]
en: Final Glyph on Line Alternates
el: Εναλλακτικά τελικού γλύφου γραμμής

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #2
el: Τελικές μορφές #2

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms #3
el: Τελικές μορφές #3

[ctx: OpenType layout]
en: Terminal Forms
el: Τελικές μορφές

[ctx: OpenType layout]
en: Flattened accent forms
el: Επιπεδωμένες μορφές τόνων

[ctx: OpenType layout]
en: Fractions
el: Κλάσματα

[ctx: OpenType layout]
en: Full Widths
el: Πλήρη πλάτη

[ctx: OpenType layout]
en: Half Forms
el: Μισές μορφές

[ctx: OpenType layout]
en: Halant Forms
el: Μορφές Halant

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Half Widths
el: Εναλλακτικά μισά πλάτη

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Forms
el: Ιστορικές μορφές

[ctx: OpenType layout]
en: Horizontal Kana Alternates
el: Οριζόντια εναλλακτικά Kana

[ctx: OpenType layout]
en: Historical Ligatures
el: Ιστορικά συμπλέγματα

[ctx: OpenType layout]
en: Hangul
el: Χάνγκουλ

[ctx: OpenType layout]
en: Hojo Kanji Forms
el: Μορφές Hojo Kanji

[ctx: OpenType layout]
en: Half Widths
el: Μισά πλάτη

[ctx: OpenType layout]
en: Initial Forms
el: Αρχικές μορφές

[ctx: OpenType layout]
en: Isolated Forms
el: Μεμονωμένες μορφές

[ctx: OpenType layout]
en: Italics
el: Πλάγια

[ctx: OpenType layout]
en: Justification Alternates
el: Εναλλακτικά πλήρους στοίχισης

[ctx: OpenType layout]
en: JIS78 Forms
el: Μορφές JIS78

[ctx: OpenType layout]
en: JIS83 Forms
el: Μορφές JIS83

[ctx: OpenType layout]
en: JIS90 Forms
el: Μορφές JIS90

[ctx: OpenType layout]
en: JIS2004 Forms
el: Μορφές JIS2004

[ctx: OpenType layout]
en: Kerning
el: Πύκνωση (Kerning)

[ctx: OpenType layout]
en: Left Bounds
el: Αριστερά όρια

[ctx: OpenType layout]
en: Standard Ligatures
el: Τυπικά συμπλέγματα

[ctx: OpenType layout]
en: Leading Jamo Forms
el: Αρχικές μορφές Jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Lining Figures
el: Αριθμοί πλήρους ύψους (Lining)

[ctx: OpenType layout]
en: Localized Forms
el: Τοπικοποιημένες μορφές

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right alternates
el: Εναλλακτικά αριστερά προς δεξιά

[ctx: OpenType layout]
en: Left-to-right mirrored forms
el: Κατοπτρικές μορφές αριστερά προς δεξιά

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning
el: Τοποθέτηση σημείων

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms #2
el: Μεσαίες μορφές #2

[ctx: OpenType layout]
en: Medial Forms
el: Μεσαίες μορφές

[ctx: OpenType layout]
en: Mathematical Greek
el: Μαθηματικά Ελληνικά

[ctx: OpenType layout]
en: Mark to Mark Positioning
el: Τοποθέτηση σημείου σε σημείο

[ctx: OpenType layout]
en: Mark Positioning via Substitution
el: Τοποθέτηση σημείων μέσω αντικατάστασης

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Annotation Forms
el: Εναλλακτικές μορφές σχολίων

[ctx: OpenType layout]
en: NLC Kanji Forms
el: Μορφές NLC Kanji

[ctx: OpenType layout]
en: Nukta Forms
el: Μορφές Nukta

[ctx: OpenType layout]
en: Numerators
el: Αριθμητές

[ctx: OpenType layout]
en: Oldstyle Figures
el: Αριθμοί παλαιού στυλ

[ctx: OpenType layout]
en: Optical Bounds
el: Οπτικά όρια

[ctx: OpenType layout]
en: Ordinals
el: Τακτικά αριθμητικά

[ctx: OpenType layout]
en: Ornaments
el: Διακοσμητικά

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Widths
el: Αναλογικά εναλλακτικά πλάτη

[ctx: OpenType layout]
en: Petite Capitals
el: Μικροσκοπικά κεφαλαία (Petite)

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Kana
el: Αναλογικά Kana

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Figures
el: Αναλογικοί αριθμοί

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-Base Forms
el: Μορφές προ βάσης

[ctx: OpenType layout]
en: Pre-base Substitutions
el: Αντικαταστάσεις προ βάσης

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Forms
el: Μορφές μετά τη βάση

[ctx: OpenType layout]
en: Post-base Substitutions
el: Αντικαταστάσεις μετά τη βάση

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Widths
el: Αναλογικά πλάτη

[ctx: OpenType layout]
en: Quarter Widths
el: Πλάτη τετάρτου

[ctx: OpenType layout]
en: Randomize
el: Τυχαία σειρά

[ctx: OpenType layout]
en: Required Contextual Alternates
el: Απαιτούμενα συναρτησιακά εναλλακτικά

[ctx: OpenType layout]
en: Rakar Forms
el: Μορφές Rakar

[ctx: OpenType layout]
en: Required Ligatures
el: Απαιτούμενα συμπλέγματα

[ctx: OpenType layout]
en: Reph Forms
el: Μορφές Reph

[ctx: OpenType layout]
en: Right Bounds
el: Δεξιά όρια

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left alternates
el: Εναλλακτικά δεξιά προς αριστερά

[ctx: OpenType layout]
en: Right-to-left mirrored forms
el: Κατοπτρικές μορφές δεξιά προς αριστερά

[ctx: OpenType layout]
en: Ruby Notation Forms
el: Μορφές σημειώσεων Ruby

[ctx: OpenType layout]
en: Required Variation Alternates
el: Απαιτούμενα εναλλακτικά παραλλαγών

[ctx: OpenType layout]
en: Stylistic Alternates
el: Στυλιστικά εναλλακτικά

[ctx: OpenType layout]
en: Scientific Inferiors
el: Επιστημονικοί δείκτες

[ctx: OpenType layout]
en: Optical size
el: Οπτικό μέγεθος

[ctx: OpenType layout]
en: Small Capitals
el: Μικρά κεφαλαία (Small Caps)

[ctx: OpenType layout]
en: Simplified Forms
el: Απλοποιημένες μορφές

[ctx: OpenType layout]
en: Math script style alternates
el: Εναλλακτικά μαθηματικού στυλ γραφής

[ctx: OpenType layout]
en: Stretching Glyph Decomposition
el: Ανάλυση γλυφών με επιμήκυνση

[ctx: OpenType layout]
en: Subscript
el: Κάτω δείκτης

[ctx: OpenType layout]
en: Superscript
el: Εκθέτης (Superscript)

[ctx: OpenType layout]
en: Swash
el: Διακοσμητικά άκρα (Swash)

[ctx: OpenType layout]
en: Titling
el: Μορφές τίτλων

[ctx: OpenType layout]
en: Trailing Jamo Forms
el: Τελικές μορφές Jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Name Forms
el: Παραδοσιακές μορφές ονομάτων

[ctx: OpenType layout]
en: Tabular Figures
el: Αριθμοί σταθερού πλάτους (Tabular)

[ctx: OpenType layout]
en: Traditional Forms
el: Παραδοσιακές μορφές

[ctx: OpenType layout]
en: Third Widths
el: Πλάτη τρίτου

[ctx: OpenType layout]
en: Unicase
el: Ενιαίο ύψος (Unicase)

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Metrics
el: Εναλλακτικά κατακόρυφα μέτρα

[ctx: OpenType layout]
en: Vattu Variants
el: Παραλλαγή Vattu

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Writing
el: Κατακόρυφη γραφή

[ctx: OpenType layout]
en: Alternate Vertical Half Metrics
el: Εναλλακτικά κατακόρυφα μισά μέτρα

[ctx: OpenType layout]
en: Vowel Jamo Forms
el: Μορφές φωνηέντων Jamo

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kana Alternates
el: Κατακόρυφα εναλλακτικά Kana

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Kerning
el: Κατακόρυφη πύκνωση (Kerning)

[ctx: OpenType layout]
en: Proportional Alternate Vertical Metrics
el: Αναλογικά εναλλακτικά κατακόρυφα μέτρα

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates and Rotation
el: Κατακόρυφα εναλλακτικά και περιστροφή

[ctx: OpenType layout]
en: Vertical Alternates for Rotation
el: Κατακόρυφα εναλλακτικά για περιστροφή

[ctx: OpenType layout]
en: Slashed Zero
el: Κομμένο μηδέν

[ctx: paper size]
en: B5
el: B5δ

[ctx: paper size]
en: DL Envelope
el: Φάκελος DL

[ctx: paper size]
en: Choukei 2 Envelope
el: Φάκελος Choukei 2

[ctx: paper size]
en: Choukei 3 Envelope
el: Φάκελος Choukei 3

[ctx: paper size]
en: Choukei 4 Envelope
el: Φάκελος Choukei 4

[ctx: paper size]
en: Choukei 40 Envelope
el: Φάκελος Choukei 40

[ctx: paper size]
en: hagaki (postcard)
el: hagaki (κάρτα)

[ctx: paper size]
en: kahu Envelope
el: Φάκελος kahu

[ctx: paper size]
en: kaku2 Envelope
el: Φάκελος kaku2

[ctx: paper size]
en: kaku3 Envelope
el: Φάκελος kaku3

[ctx: paper size]
en: kaku4 Envelope
el: Φάκελος kaku4

[ctx: paper size]
en: kaku5 Envelope
el: Φάκελος kaku5

[ctx: paper size]
en: kaku7 Envelope
el: Φάκελος kaku7

[ctx: paper size]
en: kaku8 Envelope
el: Φάκελος kaku8

[ctx: paper size]
en: oufuku (reply postcard)
el: oufuku (κάρτα απάντησης)

[ctx: paper size]
en: you4 Envelope
el: Φάκελος you4

[ctx: paper size]
en: you6 Envelope
el: Φάκελος you6

[ctx: paper size]
en: 6×9 Envelope
el: Φάκελος 6x9

[ctx: paper size]
en: 7×9 Envelope
el: Φάκελος 7x9

[ctx: paper size]
en: 8×10 Envelope
el: Φάκελος 8×10

[ctx: paper size]
en: 9×11 Envelope
el: Φάκελος 9x11

[ctx: paper size]
en: 9×12 Envelope
el: Φάκελος 9×12

[ctx: paper size]
en: a2 Envelope
el: Φάκελος a2

[ctx: paper size]
en: c5 Envelope
el: Φάκελος c5

[ctx: paper size]
en: European edp
el: Ευρωπαϊκό edp

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold European
el: Ευρωπαϊκό αναδιπλούμενο

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold US
el: Αμερικάνικο αναδιπλούμενο

[ctx: paper size]
en: Fan-Fold German Legal
el: Νομικό γερμανικό αναδιπλούμενο

[ctx: paper size]
en: Government Legal
el: Νομικό κυβέρνησης

[ctx: paper size]
en: Government Letter
el: Επιστολή κυβέρνησης

[ctx: paper size]
en: Index 3×5
el: Δείκτης 3x5

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 (postcard)
el: Δείκτης 4x6 (καρτ-ποστάλ)

[ctx: paper size]
en: Index 4×6 ext
el: Δείκτης 4x6 ext

[ctx: paper size]
en: Index 5×8
el: Δείκτης 5x8

[ctx: paper size]
en: Invoice
el: Τιμολόγιο

[ctx: paper size]
en: Tabloid
el: Ταμπλόιντ

[ctx: paper size]
en: US Legal
el: Αμερικανικό νομικό

[ctx: paper size]
en: US Legal Extra
el: Μεγάλο αμερικάνικο νομικό

[ctx: paper size]
en: US Letter
el: Αμερικάνικη επιστολή

[ctx: paper size]
en: US Letter Extra
el: Μεγάλη αμερικάνικη επιστολή

[ctx: paper size]
en: US Letter Plus
el: Πρόσθετη αμερικάνικη επιστολή

[ctx: paper size]
en: Monarch Envelope
el: Φάκελος Monarch

[ctx: paper size]
en: #10 Envelope
el: Φάκελος #10

[ctx: paper size]
en: #11 Envelope
el: Φάκελος #11

[ctx: paper size]
en: #12 Envelope
el: Φάκελος #12

[ctx: paper size]
en: #14 Envelope
el: Φάκελος #14

[ctx: paper size]
en: #9 Envelope
el: Φάκελος #9

[ctx: paper size]
en: Oficio
el: Γραφείου

[ctx: paper size]
en: Personal Envelope
el: Προσωπικός φάκελος

[ctx: paper size]
en: Quarto
el: Τέταρτο

[ctx: paper size]
en: Wide Format
el: Πλατιά μορφή

[ctx: paper size]
en: Photo L
el: Φωτογραφικό L

[ctx: paper size]
en: Invite Envelope
el: Φάκελος προσκλητηρίου

[ctx: paper size]
en: Italian Envelope
el: Ιταλικός φάκελος

[ctx: paper size]
en: Large Photo
el: Μεγάλη φωτογραφία

[ctx: paper size]
en: Medium Photo
el: Μεσαία φωτογραφία

[ctx: paper size]
en: Postfix Envelope
el: Φάκελος Postfix

[ctx: paper size]
en: Small Photo
el: Μικρή φωτογραφία

[ctx: paper size]
en: Wide Photo
el: Πλατιά φωτογραφία

[ctx: paper size]
en: prc1 Envelope
el: Φάκελος prc1

[ctx: paper size]
en: prc10 Envelope
el: Φάκελος prc10

[ctx: paper size]
en: prc2 Envelope
el: Φάκελος prc2

[ctx: paper size]
en: prc3 Envelope
el: Φάκελος prc3

[ctx: paper size]
en: prc4 Envelope
el: Φάκελος prc4

[ctx: paper size]
en: prc5 Envelope
el: Φάκελος prc5

[ctx: paper size]
en: prc6 Envelope
el: Φάκελος prc6

[ctx: paper size]
en: prc7 Envelope
el: Φάκελος prc7

[ctx: paper size]
en: prc8 Envelope
el: Φάκελος prc8

[ctx: paper size]
en: prc9 Envelope
el: Φάκελος prc9

en: Pages
el: Σελίδες

en: Logo
el: Λογότυπο

en: About
el: Περί

en: Credits
el: Μνεία

en: System
el: Σύστημα

en: System Information
el: Πληροφορίες συστήματος

en: Select App
el: Επιλογή εφαρμογής

en: _View All Apps
el: _Εμφάνιση όλων των εφαρμογών

en: _Find New Apps
el: _Εύρεση νέων εφαρμογών

en: No applications found.
el: Δεν βρέθηκαν εφαρμογές.

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

en: Services
el: Υπηρεσίες

en: Hide %s
el: Απόκρυψη %s

en: Hide Others
el: Απόκρυψη των άλλων

en: Show All
el: Εμφάνιση όλων

en: Quit %s
el: Έξοδος του %s

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Redo
el: Επανάληψη

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: _Window
el: _Παράθυρο

en: _Finish
el: _Τερματισμός

en: _Back
el: Πί_σω

en: _Next
el: Ε_πόμενο

en: Select a Color
el: Επιλογή χρώματος

en: Pick a color from the screen
el: Επιλέξτε ένα χρώμα από την οθόνη

en: The current color
el: Το τρέχον χρώμα

en: Hexadecimal color or color name
el: Δεκαεξαδικό χρώμα ή όνομα χρώματος

en: Hue
el: Απόχρωση

en: Alpha value
el: Τιμή άλφα

en: Saturation and value
el: Κορεσμός και τιμή

[ctx: Color channel]
en: A
el: Άλφα

[ctx: Color channel]
en: H
el: Απόχρωση

[ctx: Color Channel]
en: S
el: Κορεσμός

[ctx: Color Channel]
en: V
el: Τιμή

en: (None)
el: (Κανένα)

en: Search…
el: Αναζήτηση…

[ctx: emoji category]
en: Smileys & People
el: Χαμόγελα & Άνθρωποι

[ctx: emoji category]
en: Body & Clothing
el: Σώμα & Ρούχα

[ctx: emoji category]
en: Animals & Nature
el: Ζώα & Φύση

[ctx: emoji category]
en: Food & Drink
el: Φαγητό & Ποτό

[ctx: emoji category]
en: Travel & Places
el: Ταξίδια & Τοποθεσίες

[ctx: emoji category]
en: Activities
el: Δραστηριότητες

[ctx: emoji category]
en: Objects
el: Αντικείμενα

[ctx: emoji category]
en: Symbols
el: Σύμβολα

[ctx: emoji category]
en: Flags
el: Σημαίες

[ctx: emoji category]
en: Recent
el: Πρόσφατα

en: Create Folder
el: Δημιουργία φακέλου

en: Remote location — only searching the current folder
el: Απομακρυσμένη τοποθεσία — αναζήτηση μόνο στον τρέχων φάκελο

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Folder Name
el: Όνομα φακέλου

en: _Create
el: _Δημιουργία

en: Select Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς

en: Search font name
el: Αναζήτηση ονόματος γραμματοσειράς

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Filter by
el: Φιλτράρισμα κατά

en: Monospace
el: Σταθερού πλάτους

en: Language
el: Γλώσσα

en: Preview Font
el: Προεπισκόπηση γραμματοσειράς

en: No Fonts Found
el: Δε βρέθηκαν γραμματοσειρές

en: Font Name
el: Όνομα γραμματοσειράς

en: Font Variation Axes
el: Άξονες μεταβολής γραμματοσειράς

en: Font Features
el: Χαρακτηριστικά γραμματοσειράς

[ctx: media controls]
en: Position
el: Θέση

[ctx: media controls]
en: Volume
el: Ένταση

en: _Format for:
el: _Μορφοποίηση για:

en: _Paper size:
el: Μέγε_θος χαρτιού:

en: _Orientation:
el: _Προσανατολισμός:

en: Portrait
el: Κάθετος

en: Reverse portrait
el: Αντίστροφα κάθετος

en: Landscape
el: Οριζόντιος

en: Reverse landscape
el: Αντίστροφα οριζόντιος

en: Server Addresses
el: Διευθύνσεις διακομιστών

en: Server addresses are made up of a protocol prefix and an address. Examples:
el: Τα ονόματα διακομιστών δημιουργούνται από το πρόθεμα του πρωτοκόλλου και μια διεύθυνση. Παραδείγματα:

en: Available Protocols
el: Διαθέσιμα πρωτόκολλα

note: Translators: Server as any successfully connected network address
en: No recent servers found
el: Δεν βρέθηκαν πρόσφατοι διακομιστές

en: Recent Servers
el: Πρόσφατοι διακομιστές

en: No results found
el: Δε βρέθηκαν αποτελέσματα

en: Connect to _Server
el: Σύνδεση σε _διακομιστή

en: Enter server address…
el: Εισαγωγή διεύθυνσης διακομιστή…

en: Show recent servers
el: Εμφάνιση πρόσφατων διακομιστών

note: this is the header for the printer status column in the print dialog
en: Status
el: Κατάσταση

en: Range
el: Εύρος

en: _All Pages
el: Ό_λες οι σελίδες

en: C_urrent Page
el: _Τρέχουσα σελίδα

en: Se_lection
el: _Επιλογή

en: Pag_es:
el: _Σελίδες:

en: Specify one or more page ranges,
     e.g. 1–3, 7, 11
el: Καθορισμός επιλεγμένων σελίδων,
     π.χ. 1-3, 7, 11

en: Copies
el: Αντίγραφα

en: Copie_s:
el: Αντί_γραφα:

en: C_ollate
el: Συ_ρραφή

en: _Reverse
el: Αντίστρο_φη σειρά

en: Page ordering preview
el: Προεπισκόπηση σειράς σελίδων

en: A visualization of the effect of the collate and reverse options on the page ordering
el: Μια οπτικοποίηση της επίδρασης των επιλογών συρραφής και αντιστροφής στη σειρά των σελίδων

en: General
el: Γενικά

en: T_wo-sided:
el: _Διπλής όψης:

en: Pages per _side:
el: Σελίδες ανά _φύλλο:

en: Page or_dering:
el: _Σειρά σελίδων:

en: _Only print:
el: Εκτύπωση _μόνο για:

en: All sheets
el: Όλες τις σελίδες

en: Even sheets
el: Ζυγές σελίδες

en: Odd sheets
el: Μονές σελίδες

en: Sc_ale:
el: Κλί_μακα:

en: Scale in percent
el: Κλίμακα επί τοις εκατό

en: Paper
el: Χαρτί

en: Paper _type:
el: _Τύπος χαρτιού:

en: Paper _source:
el: _Πηγή χαρτιού:

en: Output t_ray:
el: Συρτάρι ε_ξόδου:

en: Or_ientation:
el: _Προσανατολισμός:

en: Page layout preview
el: Προεπισκόπηση διάταξης σελίδας

en: Job Details
el: Λεπτομέρειες εκτύπωσης

en: Pri_ority:
el: Πρ_οτεραιότητα:

en: _Billing info:
el: Πληροφορίες τιμο_λόγησης:

en: Print Document
el: Εκτύπωση εγγράφου

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog
en: _Now
el: _Τώρα

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It also serves as the label for an entry that allows the user to enter a time.
en: A_t:
el: _Στις:

note: Ability to parse the am/pm format depends on actual locale. You can remove the am/pm values below for your locale if they are not supported.
en: Specify the time of print,
     e.g. 15∶30, 2∶35 pm, 14∶15∶20, 11∶46∶30 am, 4 pm
el: Προσδιορίστε τον χρόνο εκτύπωσης,
    π.χ. 15:30, 2:35 μμ, 14:15:20, 11:46:30 πμ, 4 μμ

note: this is one of the choices for the print at option in the print dialog. It means that the print job will not be printed until it explicitly gets 'released'.
en: On _hold
el: Σε α_ναμονή

en: Hold the job until it is explicitly released
el: Η εργασία σε αναμονή μέχρι τη ρητή εκτύπωση

en: Add Cover Page
el: Προσθήκη εξωφύλλου

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the front cover page.
en: Be_fore:
el: Π_ριν:

note: this is the label used for the option in the print dialog that controls the back cover page.
en: _After:
el: _Μετά:

en: Job
el: Εκτύπωση

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Image Quality
el: Ποιότητα εικόνας

note: This will appear as a tab label in the print dialog.
en: Color
el: Χρώμα

note: This will appear as a tab label in the print dialog. It's a typographical term, as in "Binding and finishing"
en: Finishing
el: Ολοκληρώνεται

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Some of the settings in the dialog conflict
el: Μερικές ρυθμίσεις του διαλόγου συγκρούονται μεταξύ τους

en: Play
el: Αναπαραγωγή

en: Output to this directory instead of cwd
el: Έξοδος σε αυτόν το κατάλογο αντί για cwd

en: Generate debug output
el: Δημιουργία εξόδου αποσφαλμάτωσης

en: Invalid size %s
el: Μη έγκυρο μέγεθος %s

en: Can’t load file: %s
el: Αδύνατη η φόρτωση του αρχείου: %s

en: Can’t save file %s: %s
el: Αδύνατη η αποθήκευση του αρχείου %s: %s

en: Usage:
      gtk4-builder-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GtkBuilder .ui files.
    
    Commands:
      validate      Validate the file
      simplify      Simplify the file
      enumerate     List all named objects
      preview       Preview the file
      render        Take a screenshot of the file
      screenshot    Take a screenshot of the file
el: Χρήση:
      gtk4-builder-tool [ΕΝΤΟΛΗ] [ΕΠΙΛΟΓΗ…] ΑΡΧΕΙΟ
    
    Εκτέλεση διαφόρων εργασιών σε αρχεία .ui του GtkBuilder.
    
    Εντολές:
      validate      Επικύρωση του αρχείου
      simplify      Απλοποίηση του αρχείου
      enumerate     Λίστα όλων των επώνυμων αντικειμένων
      preview       Προεπισκόπηση του αρχείου
      render        Λήψη στιγμιοτύπου του αρχείου
      screenshot    Λήψη στιγμιοτύπου του αρχείου

en: FILE
el: ΑΡΧΕΙΟ

en: Print all named objects.
el: Εκτύπωση όλων των αντικειμένων με όνομα.

en: No object with ID '%s' found
el: Δε βρέθηκε αντικείμενο με αναγνωριστικό '%s'

en: No previewable object found
el: Δε βρέθηκε αντικείμενο με δυνατότητα προεπισκόπησης

en: Objects of type %s can't be previewed
el: Αντικείμενα τύπου %s δεν υποστηρίζουν προεπισκόπηση

en: Preview only the named object
el: Προεπισκόπηση μόνο του επώνυμου αντικειμένου

en: Use style from CSS file
el: Χρήση στυλ από αρχείο CSS

en: Could not initialize windowing system
el: Αδυναμία προετοιμασίας του συστήματος παραθύρων

en: Preview the file.
el: Προεπισκόπηση του αρχείου.

en: No .ui file specified
el: Δεν καθορίστηκε αρχείο .ui

en: Can only preview a single .ui file
el: Δυνατότητα προεπισκόπησης μόνο για ένα αρχείο .ui

en: No object found
el: Δε βρέθηκε αντικείμενο

en: Objects of type %s can't be screenshot
el: Δεν είναι δυνατή η λήψη στιγμιότυπου για αντικείμενα τύπου %s

en: Failed to take a screenshot
el: Αποτυχία λήψης στιγμιότυπου

en: File %s exists.
    Use --force to overwrite.
el: Το αρχείο %s υπάρχει ήδη.
    Χρησιμοποιήστε την επιλογή --force για αντικατάσταση.

en: Output written to %s.
el: Η έξοδος εγγράφηκε στο %s.

en: Failed to save %s: %s
el: Αποτυχία αποθήκευσης %s: %s

en: Screenshot only the named object
el: Λήψη στιγμιότυπου μόνο για το επώνυμο αντικείμενο

en: Save as node file instead of png
el: Αποθήκευση ως αρχείο κόμβου αντί για png

en: Overwrite existing file
el: Αντικατάσταση του υπάρχοντος αρχείου

en: FILE…
el: ΑΡΧΕΙΟ…

en: Render a .ui file to an image.
el: Απόδοση αρχείου .ui σε εικόνα.

en: Can only render a single .ui file to a single output file
el: Είναι δυνατή η απόδοση μόνο ενός αρχείου .ui σε ένα αρχείο εξόδου

en: %s:%d: Couldn’t parse value for property '%s': %s
el: %s:%d: Αδυναμία ανάλυσης της τιμής για την ιδιότητα '%s': %s

en: Property %s not found
el: Η ιδιότητα %s δεν βρέθηκε

en: Packing property %s not found
el: Η ιδιότητα συσκευασίας (packing) %s δεν βρέθηκε

en: Cell property %s not found
el: Η ιδιότητα κελιού %s δεν βρέθηκε

en: Layout property %s not found
el: Η ιδιότητα διάταξης (layout) %s δεν βρέθηκε

en: %s only accepts three children
el: Το %s δέχεται μόνο τρία θυγατρικά στοιχεία

en: %s only accepts one center child
el: Το %s δέχεται μόνο ένα κεντρικό θυγατρικό στοιχείο

en: Unable to create temporary file: %s
el: Αδυναμία δημιουργίας προσωρινού αρχείου: %s

en: Can’t load “%s”: %s
el: Αδύνατη η φόρτωση του «%s»: %s

en: Can’t parse “%s”: %s
el: Αδύνατη η ανάλυση του «%s»: %s

en: Failed to read “%s”: %s
el: Αποτυχία ανάγνωσης του «%s» %s

en: Failed to write “%s”: “%s”
el: Αποτυχία εγγραφής του «%s»: «%s»

en: Replace the file
el: Αντικατάσταση του αρχείου

en: Convert from GTK 3 to GTK 4
el: Μετατροπή από GTK 3 σε GTK 4

en: Simplify the file.
el: Απλοποίηση του αρχείου.

en: Can only simplify a single .ui file without --replace
el: Μπορεί να απλοποιήσει μόνο ένα αρχείο .ui χωρίς την επιλογή --replace

en: Failed to lookup template parent type %s
el: Αποτυχία αναζήτησης του γονικού τύπου προτύπου %s

en: Deprecated types:
el: Παρωχημένοι τύποι:

en: Failed to create an instance of the template type %s
el: Αποτυχία δημιουργίας στιγμιότυπου (instance) του τύπου προτύπου %s

en: Validate the file.
el: Επικύρωση του αρχείου.

en: Usage:
      gtk4-image-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE…
    
    Perform various tasks on images.
    
    Commands:
      compare      Show differences between two images
      convert      Convert the image to a different format or color state
      info         Show general information about the image
      relabel      Change the color state of the image without conversion
      show         Show the image
      play         Play an animation
el: Χρήση:
      gtk4-image-tool [ΕΝΤΟΛΗ] [ΕΠΙΛΟΓΗ…] ΑΡΧΕΙΟ…
    
    Εκτέλεση διαφόρων εργασιών σε εικόνες.
    
    Εντολές:
      compare      Εμφάνιση διαφορών μεταξύ δύο εικόνων
      convert      Μετατροπή της εικόνας σε διαφορετική μορφή ή χρωματική κατάσταση
      info         Εμφάνιση γενικών πληροφοριών για την εικόνα
      relabel      Αλλαγή της χρωματικής κατάστασης χωρίς μετατροπή
      show         Εμφάνιση της εικόνας
      play         Αναπαραγωγή κινούμενης εικόνας (animation)

en: Output file
el: Αρχείο εξόδου

en: Compare two images
el: Σύγκριση δύο εικόνων

en: No image file specified
el: Δεν καθορίστηκε αρχείο εικόνας

en: Can only accept two image files
el: Είναι δυνατή η αποδοχή μόνο δύο αρχείων εικόνας

en: Could not save diff image to %s
el: Αδυναμία αποθήκευσης της εικόνας διαφορών (diff) στο %s

en: Differences witten to %s.
el: Οι διαφορές εγγράφηκαν στο %s.

en: The images are different.
el: Οι εικόνες είναι διαφορετικές.

en: No differences.
el: Δεν βρέθηκαν διαφορές.

en: Format to use
el: Μορφή προς χρήση

en: FORMAT
el: ΜΟΡΦΗ

en: Color state to use
el: Χρωματική κατάσταση προς χρήση

en: COLORSTATE
el: ΧΡΩΜΑΤΙΚΗ_ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

en: Color state to use, as cicp tuple
el: Χρωματική κατάσταση προς χρήση, ως πλειάδα (tuple) CICP

en: Convert the image to a different format or color state.
el: Μετατροπή της εικόνας σε διαφορετική μορφή ή χρωματική κατάσταση.

en: Can only accept a single image file and output file
el: Είναι δυνατή η αποδοχή μόνο ενός αρχείου εικόνας και ενός αρχείου εξόδου

en: Not a memory format: %s
    Possible values:
      %s
el: Μη έγκυρη μορφή μνήμης: %s
    Πιθανές τιμές:
      %s

en: Not a color state: %s
    Possible values:
      %s
el: Μη έγκυρη χρωματική κατάσταση: %s
    Πιθανές τιμές:
      %s

en: Can't specify both --color-state and --cicp
el: Δεν είναι δυνατός ο ταυτόχρονος καθορισμός των --color-state και --cicp

en: Not a supported cicp tuple: %s
el: Μη υποστηριζόμενη πλειάδα cicp: %s

en: Format:
el: Μορφή:

en: Color state:
el: Χρωματική κατάσταση:

en: unknown
el: άγνωστο

en: Provide information about the image.
el: Παροχή πληροφοριών σχετικά με την εικόνα.

en: Can only accept a single image file
el: Είναι δυνατή η αποδοχή μόνο ενός αρχείου εικόνας

en: Don't add a titlebar
el: Να μην προστεθεί γραμμή τίτλου

en: SIZE
el: ΜΕΓΕΘΟΣ

en: Don't run animations
el: Να μην εκτελούνται κινούμενα εφέ

en: Don't use system resources
el: Να μη χρησιμοποιηθούν πόροι συστήματος

en: Don't load external resources
el: Να μη φορτωθούν εξωτερικοί πόροι

en: Don't allow gpa extensions
el: Να μην επιτρέπονται επεκτάσεις gpa

en: Show one or more animations.
el: Εμφάνιση μίας ή περισσότερων κινούμενων εικόνων.

en: No animation file specified
el: Δεν καθορίστηκε αρχείο κινούμενης εικόνας

en: Change the color state of the image without conversion.
el: Αλλαγή της χρωματικής κατάστασης της εικόνας χωρίς μετατροπή.

en: Not a color state: %s
    Possible values: %s
el: Μη έγκυρη χρωματική κατάσταση: %s
    Πιθανές τιμές: %s

en: Show one or more images.
el: Εμφάνιση μίας ή περισσότερων εικόνων.

en: Usage:
      gtk4-path-tool [COMMAND] [OPTION…] PATH
    
    Perform various tasks on paths.
    
    Commands:
      decompose    Decompose the path
      reverse      Reverse the path
      restrict     Restrict the path to a segment
      show         Display the path in a window
      render       Render the path as an image
      info         Print information about the path
el: Χρήση:
      gtk4-path-tool [ΕΝΤΟΛΗ] [ΕΠΙΛΟΓΗ…] ΜΟΝΟΠΑΤΙ
    
    Εκτέλεση διαφόρων εργασιών σε μονοπάτια (paths).
    
    Εντολές:
      decompose    Ανάλυση του μονοπατιού
      reverse      Αντιστροφή του μονοπατιού
      restrict     Περιορισμός του μονοπατιού σε ένα τμήμα
      show         Εμφάνιση του μονοπατιού σε παράθυρο
      render       Απόδοση του μονοπατιού ως εικόνα
      info         Εκτύπωση πληροφοριών για το μονοπάτι

en: Allow quadratic Bézier curves
el: Να επιτρέπονται τετραγωνικές καμπύλες Bézier

en: Allow cubic Bézier curves
el: Να επιτρέπονται κυβικές καμπύλες Bézier

en: Allow conic Bézier curves
el: Να επιτρέπονται κωνικές καμπύλες Bézier

en: Decompose a path.
el: Ανάλυση ενός μονοπατιού.

en: No paths given.
el: Δεν δόθηκαν μονοπάτια.

en: That didn't work out.
el: Αυτό δεν λειτούργησε.

en: Print information about a path.
el: Εκτύπωση πληροφοριών για ένα μονοπάτι.

en: Path is empty.
el: Το μονοπάτι είναι κενό.

en: Path is closed
el: Το μονοπάτι είναι κλειστό

en: Path length
el: Μήκος μονοπατιού

en: %d contours
el: %d περιγράμματα

en: %d operations
el: %d λειτουργίες

en: %d lines
el: %d γραμμές

en: %d quadratics
el: %d τετραγωνικές καμπύλες

en: %d cubics
el: %d κυβικές καμπύλες

en: %d conics
el: %d κωνικές καμπύλες

en: Fill the path (the default)
el: Γέμισμα του μονοπατιού (προεπιλογή)

en: Stroke the path
el: Περίγραμμα του μονοπατιού

en: Show path points
el: Εμφάνιση σημείων μονοπατιού

en: Show control points
el: Εμφάνιση σημείων ελέγχου

en: Show intersections
el: Εμφάνιση τομών

en: The output file
el: Το αρχείο εξόδου

en: Foreground color
el: Χρώμα προσκηνίου

en: COLOR
el: ΧΡΩΜΑ

en: Background color
el: Χρώμα παρασκηνίου

en: Point color
el: Χρώμα σημείου

en: Intersection color
el: Χρώμα τομής

en: Zoom level (number)
el: Επίπεδο εστίασης (αριθμός)

en: VALUE
el: ΤΙΜΗ

en: Fill rule (winding, even-odd)
el: Κανόνας γεμίσματος (winding, even-odd)

en: Line width (number)
el: Πλάτος γραμμής (αριθμός)

en: Line cap (butt, round, square)
el: Άκρο γραμμής (butt, round, square)

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel, arcs)
el: Σύνδεση γραμμής (miter, miter-clip, round, bevel, arcs)

en: Miter limit (number)
el: Όριο λοξότμησης (miter limit)

en: Dash pattern (comma-separated numbers)
el: Μοτίβο παυλών (αριθμοί διαχωρισμένοι με κόμμα)

en: Dash offset (number)
el: Μετατόπιση παύλας (αριθμός)

en: Could not initialize windowing system
el: Αδυναμία προετοιμασίας του συστήματος παραθύρων

en: Render the path to a png image.
el: Απόδοση του μονοπατιού σε εικόνα png.

en: Options related to filling
el: Επιλογές σχετικές με το γέμισμα

en: Show help for fill options
el: Εμφάνιση βοήθειας για τις επιλογές γεμίσματος

en: Options related to stroking
el: Επιλογές σχετικές με το περίγραμμα (stroke)

en: Show help for stroke options
el: Εμφάνιση βοήθειας για τις επιλογές περιγράμματος

en: No path specified
el: Δεν καθορίστηκε μονοπάτι

en: Can only render a single path
el: Είναι δυνατή η απόδοση μόνο ενός μονοπατιού

en: fill rule
el: κανόνας γεμίσματος

en: line cap
el: άκρο γραμμής

en: line join
el: σύνδεση γραμμής

en: Saving png to '%s' failed
el: Αποτυχία αποθήκευσης png στο '%s'

en: Output written to '%s'.
el: Η έξοδος εγγράφηκε στο '%s'.

en: Beginning of segment
el: Αρχή τμήματος

en: LENGTH
el: ΜΗΚΟΣ

en: End of segment
el: Τέλος τμήματος

en: Restrict a path to a segment.
el: Περιορισμός μονοπατιού σε ένα τμήμα.

en: Reverse a path.
el: Αντιστροφή μονοπατιού.

en: Path Preview
el: Προεπισκόπηση μονοπατιού

en: Line join (miter, miter-clip, round, bevel)
el: Σύνδεση γραμμής (miter, miter-clip, round, bevel)

en: Display the path.
el: Εμφάνιση του μονοπατιού.

en: Can only show one or two paths
el: Είναι δυνατή η εμφάνιση μόνο ενός ή δύο μονοπατιών

en: Failed to read from standard input: %s
el: Αποτυχία ανάγνωσης από την τυπική είσοδο: %s

en: Error reading from standard input: %s
el: Σφάλμα κατά την ανάγνωση από την τυπική είσοδο: %s

en: Failed to parse '%s' as path.
el: Αποτυχία ανάλυσης του '%s' ως μονοπάτι.

en: Failed to parse '%s' as %s.
el: Αποτυχία ανάλυσης του '%s' ως %s.

en: Possible values:
el: Πιθανές τιμές:

en: Could not parse '%s' as color
el: Αδυναμία ανάλυσης του '%s' ως χρώμα

en: Failed to parse '%s' as number
el: Αποτυχία ανάλυσης του '%s' ως αριθμό

en: Usage:
      gtk4-rendernode-tool [COMMAND] [OPTION…] FILE
    
    Perform various tasks on GTK render nodes.
    
    Commands:
      benchmark   Benchmark rendering of a node
      compare     Compare nodes or images
      convert     Convert into nodes
      extract     Extract data urls
      info        Provide information about the node
      match       Match pattern in the node
      show        Show the node
      render      Take a screenshot of the node
el: Χρήση:
      gtk4-rendernode-tool [ΕΝΤΟΛΗ] [ΕΠΙΛΟΓΗ…] ΑΡΧΕΙΟ
    
    Εκτέλεση διαφόρων εργασιών σε κόμβους απόδοσης (render nodes) του GTK.
    
    Εντολές:
      benchmark   Αξιολόγηση απόδοσης ενός κόμβου
      compare     Σύγκριση κόμβων ή εικόνων
      convert     Μετατροπή σε κόμβους
      extract     Εξαγωγή διευθύνσεων (URL) δεδομένων
      info        Παροχή πληροφοριών σχετικά με τον κόμβο
      match       Ταίριασμα μοτίβου στον κόμβο
      show        Εμφάνιση του κόμβου
      render      Λήψη στιγμιότυπου του κόμβου

en: Add renderer to benchmark
el: Προσθήκη συστήματος απόδοσης για αξιολόγηση

en: Number of runs with each renderer
el: Αριθμός εκτελέσεων με κάθε σύστημα απόδοσης (renderer)

en: RUNS
el: ΕΚΤΕΛΕΣΕΙΣ

en: Don’t download result/wait for GPU to finish
el: Να μη γίνει λήψη αποτελέσματος/αναμονή ολοκλήρωσης από την GPU

en: Benchmark rendering of a .node file.
el: Αξιολόγηση απόδοσης ενός αρχείου .node.

en: No .node file specified
el: Δεν καθορίστηκε αρχείο .node

en: Can only benchmark a single .node file
el: Είναι δυνατή η αξιολόγηση μόνο ενός αρχείου .node

en: Renderer to use
el: Σύστημα απόδοσης προς χρήση

en: FILE1 FILE2
el: ΑΡΧΕΙΟ1 ΑΡΧΕΙΟ2

en: Compare .node or .png files.
el: Σύγκριση αρχείων .node ή .png.

en: Must specify two files
el: Πρέπει να καθοριστούν δύο αρχεία

en: Failed to create renderer: %s
el: Αποτυχία δημιουργίας συστήματος απόδοσης: %s

en: Failed to load %s: %s
el: Αποτυχία φόρτωσης του %s: %s

en: Recolor the node
el: Επαναχρωματισμός του κόμβου

en: Success color
el: Χρώμα επιτυχίας

en: Warning color
el: Χρώμα προειδοποίησης

en: Error color
el: Χρώμα σφάλματος

en: Convert from symbolic svg to node.
el: Μετατροπή από συμβολικό svg σε κόμβο (node).

en: No .svg file specified
el: Δεν καθορίστηκε αρχείο .svg

en: Can only accept a single .svg file
el: Είναι δυνατή η αποδοχή μόνο ενός αρχείου .svg

en: Failed to write %s
el: Αποτυχία εγγραφής του %s

en: Directory to use
el: Κατάλογος προς χρήση

en: DIRECTORY
el: ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ

en: Be verbose
el: Αναλυτική περιγραφή

en: Extract data urls from the render node.
el: Εξαγωγή διευθύνσεων (URL) δεδομένων από τον κόμβο απόδοσης.

en: Can only accept a single .node file
el: Είναι δυνατή η αποδοχή μόνο ενός αρχείου .node

en: Number of nodes:
el: Αριθμός κόμβων:

en: Depth:
el: Βάθος:

en: Bounds:
el: Όρια:

en: Origin:
el: Σημείο προέλευσης:

en: Opaque part:
el: Αδιαφανές τμήμα:

en: Provide information about the render node.
el: Παροχή πληροφοριών σχετικά με τον κόμβο απόδοσης.

en: File %s exists.
    If you want to overwrite, specify the filename.
el: Το αρχείο %s υπάρχει ήδη.
    Αν θέλετε να το αντικαταστήσετε, καθορίστε το όνομα αρχείου.

en: Failed to generate SVG: %s
el: Αποτυχία δημιουργίας SVG: %s

en: Keep node position unchanged
el: Διατήρηση της θέσης του κόμβου αμετάβλητης

en: Area to render
el: Περιοχή προς απόδοση

en: Render a .node file to an image.
el: Απόδοση αρχείου .node σε εικόνα.

en: Can only render a single .node file to a single output file
el: Είναι δυνατή η απόδοση μόνο ενός αρχείου .node σε ένα αρχείο εξόδου

en: Invalid rectangle given for bounds
el: Δόθηκε μη έγκυρο ορθογώνιο για τα όρια

en: Put node into offload container
el: Τοποθέτηση κόμβου σε περιέκτη εκφόρτωσης (offload)

en: Show the render node.
el: Εμφάνιση του κόμβου απόδοσης.

en: Can only preview a single .node file
el: Είναι δυνατή η προεπισκόπηση μόνο ενός αρχείου .node

en: Error at %s: %s
el: Σφάλμα στο %s: %s

en: Failed to load node file: %s
el: Αποτυχία φόρτωσης αρχείου κόμβου: %s

en: %s is not a texture node
el: Το %s δεν είναι κόμβος υφής (texture)

en: cicp must be 4 numbers, separated by /
el: το cicp πρέπει να αποτελείται από 4 αριθμούς, διαχωρισμένους με /
