gtkam 0.2.0 - en to fi translation catalogue (192 entries)

en: None
fi: Ei porttia

en: Best
fi: Paras

en: Initializing camera...
fi: Alustetaan kamera...

en: Could not initialize camera.
fi: Kameraa ei voitu alustaa.

en: Could not get abilities of model '%s'.
fi: Mallin ’%s’ kykyjä ei kyetty hakemaan.

en: Detecting cameras...
fi: Tunnistetaan kamerat...

en: No cameras detected.
fi: Yhtään kameraa ei tunnistettu.

en: Could not detect any cameras.
fi: Ei kyetty tunnistamaan yhtään kameraa.

en: Add Camera
fi: Lisää kamera

en: Model:
fi: Malli:

en: Detect
fi: Tunnista

en: Detect USB camera
fi: Tunnista USB-kamera

en: Port:
fi: Portti:

en: Speed:
fi: Nopeus:

en: Allow multiple frontends
fi: Salli useita edustaohjelmia

en: Enhanced
fi: Laajennettu

en: Could not get number of supported camera models
fi: Ei voitu saada tuettujen kameramallien lukumäärää

en: Could not get number of ports.
fi: Ei saatu porttien lukumäärää.

en: Applying configuration...
fi: Käytetään asetusta...

en: Could not apply configuration.
fi: Ei voitu käyttää asetusta.

en: No additional information available. (1)
fi: Lisätietoja ei ole saatavilla. (1)

en: General Settings
fi: Yleisasetukset

en: Could not execute command.
fi: Komentoa ei voitu suorittaa.

en: No additional information available. (2)
fi: Lisätietoja ei ole saatavilla. (2)

en: Set to system's time
fi: Aseta järjestelmän aika

en: No additional information available. (3)
fi: Lisätietoja ei ole saatavilla. (3)

en: No additional information available. (4)
fi: Lisätietoja ei ole saatavilla. (4)

en: No additional information available. (5)
fi: Lisätietoja ei ole saatavilla. (5)

en: No additional information available. (6)
fi: Lisätietoja ei ole saatavilla. (6)

en: Getting configuration...
fi: Haetaan asetukset...

en: Could not get configuration.
fi: Ei voitu hakea asetuksia.

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä...

en: Could not open '%s'!
fi: Ei voitu avata tiedostoa ’%s’!

en: Type of messages to log:
fi: Lokitiedostoon kirjoitettavien viestien tyyppi:

en: Error
fi: Virhe

en: Verbose
fi: Laveasti

en: Debug
fi: Virheenjäljitys

en: Deleting all files in '%s'...
fi: Poistetaan kaikki tiedostot kansiossa ’%s’...

en: Could not delete all files in '%s'.
fi: Ei voitu poistaa kaikkia tiedostoja kansiossa ’%s’.

en: Deleting file '%s' from folder '%s'...
fi: Poistetaan tiedosto ’%s’ kansiosta ’%s’...

en: Could not delete file '%s' in folder '%s'.
fi: Ei kyetty poistamaan tiedostoa ’%s’ kansiosta ’%s’.

en: Do you really want to delete all the files in '%s'?
fi: Haluatko todella poistaa kaikki tiedostot kansiossa ’%s’?

en: Do you really want to delete '%s'?
fi: Haluatko todella poistaa tiedon ’%s’?

en: Do you really want to delete the selected %i files?
fi: Haluatko todella poistaa valitut %i tiedostoa?

en: Delete these files?
fi: Poistetaanko nämä tiedostot?

en: Getting EXIF information for file '%s' in folder '%s'...
fi: Haetaan EXIF-tietoja tiedostolle ’%s’ kansiossa ’%s’...

en: Could not get EXIF information for '%s' in folder '%s'.
fi: Ei voitu hakea EXIF-tietoja tiedostolle ’%s’ kansiossa ’%s’.

en: Could not interpret EXIF data.
fi: Ei voitu tulkita EXIF-tietoja.

en: The EXIF data could not be retrieved from the file.
fi: Tiedostosta ei voitu noutaa EXIF-tietoja.

en: Gtkam has been compiled without EXIF support.
fi: Gtkam on käännetty ilman EXIF-tukea.

en: Captures images from digital camera
fi: Kaappaa kuvia digitaalikamerasta

note: TRANSLATORS: do not translate <Toolbox>/File/Acquire, but only the Capture from Camera part
en: <Toolbox>/File/Acquire/Capture from Camera...
fi: <Toolbox>/File/Acquire/Kaappaa kamerasta...

en: Loads files from digital cameras
fi: Lataa tiedostoja digitaalikameroista

note: TRANSLATORS: do not translate <Toolbox>/File/Acquire, but only the Load from Camera part
en: <Toolbox>/File/Acquire/Load from Camera...
fi: <Toolbox>/File/Acquire/Lataa kamerasta...

en: Downloading '%s' from '%s'...
fi: Ladataan ’%s’ kansiosta ’%s’...

en: Could not download file '%s' from folder '%s'.
fi: Ei voitu ladata tiedostoa ’%s’ kansiosta ’%s’.

en: Image
fi: Kuva

en: Setting information for file '%s' in '%s'...
fi: Asetetaan tietoja tiedostolle ’%s’ kansiossa ’%s’...

en: Could not set file information for '%s' in folder '%s'
fi: Ei voitu asettaa tiedostotietoja tiedostolle ’%s’ kansiossa ’%s’

en: Getting information about file '%s' in folder '%s'...
fi: Haetaan tietoja tiedostosta ’%s’ kansiossa ’%s’...

en: Could not get information about file '%s' in folder '%s'.
fi: Ei voitu hakea tietoja tiedostosta ’%s’ kansiossa ’%s’.

en: File
fi: Tiedosto

en: MIME type:
fi: MIME-tyyppi:

en: Last modified:
fi: Viimeksi muokattu:

en: Size:
fi: Koko:

en: %liK (%li bytes)
fi: %liK (%li tavua)

en: Permissions:
fi: Käyttöoikeudet:

en: Read
fi: Lue

en: Delete
fi: Poista

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Audio
fi: Ääni

en: Downloading thumbnail of '%s' from folder '%s'...
fi: Lataa ’%s’-pienoiskuva kansiosta ’%s’...

en: /_View with...
fi: /Kats_o ohjelmalla...

en: /View with.../Built-in viewer
fi: /Katso ohjelmalla.../Upotettu katselin

en: /View file _properties
fi: /Kat_so tiedosto-ominaisuuksia

en: /View _EXIF data
fi: /Katso _EXIF-tietoja

en: /_Save
fi: /_Tallenna

en: /_Delete
fi: /_Poista

en: Name
fi: Nimi

en: Time
fi: Aika

en: Listing files in folder '%s'...
fi: Luetellaan tiedostot kansiossa ’%s’...

en: Could not get file list for folder '%s'
fi: Ei voitu hakea tiedostoluetteloa ’%s’

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: gtkam is a program that lets you download
    images from many digital cameras. It uses
    libgphoto2. More info is available at
    http://www.gphoto.org.
    
    Enjoy the wonderful world of gphoto!
fi: gtkam on ohjelma, joka sallii sinun hakea
    kuvia monista digikameroista. Se käyttää
    libgphoto2-kirjasto. Lisätietoa osoitteesta
    http://www.gphoto.org.
    
    Nauti ihanasta gphoto-maailmasta!

en: Many others
fi: Monet muut

en: %s
    
    %s %s with options:
        %s
fi: %s
    
    %s %s valitsimilla:
        %s

en: %s
    %s %s with options:
        %s
fi: %s
    %s %s valitsimilla:
        %s

en: _File
fi: Tie_dosto

en: _Save Photos
fi: Tallenna valo_kuvat

en: _Delete Photos
fi: Po_ista valokuvat

en: _Selected
fi: _Valittu

en: _All
fi: K_aikki

en: _Quit
fi: Poist_u

en: _View
fi: _Näkymä

en: Zoom _In
fi: Lä_hennä

en: Zoom _100
fi: Kokoon _100

en: Zoom _Out
fi: _Loitonna

en: _Select
fi: Valit_se

en: _Inverse
fi: Käänte_inen

en: _None
fi: Ei _mikään

en: _Camera
fi: Kame_ra

en: _Add Camera...
fi: _Lisää kamera...

en: _Rescan
fi: Se_laa uudelleen

en: _Help
fi: _Opaste

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: _Debug
fi: _Vikajäljitä

en: _About
fi: Tieto_ja

en: _View Thumbnails
fi: Ka_tso pienoiskuvia

en: Creating folder '%s' in folder '%s'...
fi: Luodaan kansio ’%s’ kansiossa ’%s’...

en: Could not create folder '%s' in folder '%s'.
fi: Ei voitu luoda kansiota ’%s’ kansiossa ’%s’.

en: Please choose a name for the directory that should be created in '%s':
fi: Valitse polkuun ’%s’ luotavan hakemiston nimi:

en: New directory
fi: Uusi hakemisto

en: The port '%s' could not be found. Please make sure that the port exists.
fi: Porttia ’%s’ ei löytynyt. Varmista, että portti on olemassa.

en: Please specify the path to the port your camera is attached to:
fi: Määritä polku porttiin, johon kamerasi on liitetty:

en: Capturing image...
fi: Kaapataan kuva...

en: Could not capture image.
fi: Ei kyetty kaappaamaan kuvaa.

en: Capture
fi: Kaappaus

en: 0 degrees
fi: 0 astetta

en: Don't rotate thumbnail
fi: Älä käännä pienoiskuvaa

en: -90 degrees
fi: -90 astetta

en: Rotate thumbnail by -90 degrees
fi: Käännä pienoiskuvaa -90 astetta

en: +90 degrees
fi: +90 astetta

en: Rotate thumbnail by 90 degrees
fi: Käännä pienoiskuvaa 90 astetta

en: 180 degrees
fi: 180 astetta

en: Rotate thumbnail by 180 degrees
fi: Käännä pienoiskuvaa 180 astetta

en: The file '%s' already exists.
fi: Tiedosto ’%s’ on jo olemassa.

en: Could not save file to '%s'.
fi: Ei voitu tallentaa tiedostoa polkuun ’%s’.

en: Could not get '%s' from folder '%s'.
fi: Ei saatu ’%s’ kansiosta ’%s’.

en: There is nothing to be saved.
fi: Ei ole mitään tallennettavaa.

en: Downloading file
fi: Ladataan tiedosto

en: Downloading %i files
fi: Ladataan %i tiedostoa

en: Downloading %i files...
fi: Ladataan %i tiedostoa...

en: Problem getting '%s' from folder '%s'.
fi: Pulma haettaessa ’%s’ kansiosta ’%s’.

en: What to save:
fi: Mitä tallentaa:

en: Save photos
fi: Tallenna valokuvat

en: Photos will be saved if this is checked
fi: Valokuvat tallennetaan, jos tämä on valittu

en: Save raw data
fi: Tallenna raakatiedot

en: Raw data will be saved if this is checked
fi: Raakatietoja tallennetaan, jos tämä on valittu

en: Save audio data
fi: Tallenna äänidataa

en: Audio data will be saved if this is checked
fi: Äänidataa tallennetaan, jos tämä on valittu

en: Save thumbnails
fi: Tallenna pienoiskuvat

en: Thumbnails will be saved if this is checked
fi: Pienoiskuvat tallennetaan, jos tämä on valittu

en: Save EXIF data
fi: Tallenna EXIF-tiedot

en: EXIF data will be saved if this is checked
fi: EXIF-tiedot tallennetaan, jos  tämä on valittu

en: Open image(s) with:
fi: Avaa kuva(t) ohjelmalla:

en: Type in the name of the program you want to run, leave blank for none
fi: Kirjoita sen ohjelman nimi, jonka haluat suorittaa. Jätä tyhjäksi, jos et halua käyttää mitään ohjelmaa

en: Use filename(s) provided by the camera
fi: Käytä kameran tarjoamia tiedostonimiä

en: Choose whether to use the filename provided by the camera
fi: Valitse, että käytetäänkö kameran tarjoamaa tiedostonimeä

en: Filename prefix:
fi: Tiedostonimen etuliite:

en: Start numbering with:
fi: Aloita numerointi numerosta:

en: Save '%s'...
fi: Tallenna ’%s’...

en: Save photos...
fi: Tallenna valokuvat...

en: Listing folders in '%s'...
fi: Luetellaan kansioita kansiossa ’%s’...

en: Could not list folders in '%s'.
fi: Ei voitu luetteloida kansioita kansiossa ’%s’.

en: Could not open '%s'.
fi: Ei voitu avata polkua ’%s’.

en: Uploading '%s' into folder '%s'...
fi: Kopioidaan ’%s’ palvelimelle kansioon ’%s’...

en: Could not upload '%s' into '%s'.
fi: Ei voitu kopioida ’%s’ palvelimelle ’%s’.

en: Upload into '%s'...
fi: Kopioidaan palvelimelle kansioon ’%s’...

en: Removing directory '%s'...
fi: Poistetaan hakemisto  ’%s’...

en: Could not remove directory '%s'.
fi: Ei voitu poistaa hakemistoa  ’%s’.

en: Could not create directory '%s'
fi: Ei voitu luoda hakemistoa ’%s’

en: Downloading file from '%s'
fi: Ladataan tiedosto kansiosta ’%s’

en: Downloading %i files from '%s'
fi: Ladataan %i tiedostoa kansiosta ’%s’

en: Listing subfolders in folder '%s'...
fi: Luetellaan alikansiot kansiossa ’%s’...

en: Could not get subfolders list for folder '%s'
fi: Ei saatu alikansioiden luetteloa kansiolle ’%s’

en: Download '%s' subtree to...
fi: Lataa ’%s’-alipuu kohteeseen...

en: Getting information about the camera...
fi: Haetaan tietoja kamerasta...

en: Getting information about the driver...
fi: Haetaan tietoja ajurista...

en: Getting manual...
fi: Haetaan käsikirja...

en: Could not retrieve information.
fi: Ei kyetty noutamaan tietoja.

en: Select Camera
fi: Valitse kamera

en: Could not capture.
fi: Ei voitu kaapata.

en: /Upload file...
fi: /Kopioi tiedosto palvelimelle...

en: /Make directory...
fi: /Luo hakemisto...

en: /Delete directory
fi: /Poista hakemisto

en: /Save directory tree...
fi: /Tallenna hakemistopuu...

en: /Capture image...
fi: /Kaappaa kuva...

en: /View camera preferences
fi: /Katso kameran asetuksia

en: /View camera summary
fi: /Katso kameran yhteenvetoa

en: /View camera manual
fi: /Katso kameran ohjekirjaa

en: /View driver details
fi: /Katso ajurin lisätietoja

en: /Select camera...
fi: /Valitse kamera...

en: /Remove camera
fi: /Poista kamera

en: _Add camera...
fi: L_isää kamera...

en: Please right-click to access additional menus
fi: Käytä hiiren kakkospainiketta lisävalikon saamiseksi näkyviin

en: Folder
fi: Kansio

en: Loading cameras...
fi: Ladataan kamerat...

en: Could not display '%s'. Either the image type ('%s') is not supported by gtk or the file itself is corrupt.
fi: Ei voitu näyttää kuvaa ’%s’. Joko gtk ei tue kuvatyyppiä (’%s’) tai itse tiedosto on rikki.

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
fi: SISÄLLYTÄ AINA SEURAAVAT RIVIT, KUN LÄHETÄT VIANJÄLJITYSVIESTEJÄ SÄHKÖPOSTITUSLISTALLE:

en: Downloading '%s' from folder '%s'...
fi: Ladataan tiedosto ’%s’ kansiosta ’%s’...

en: Could not download '%s' from folder '%s'.
fi: Ei voitu ladata tiedostoa ’%s’ kansiosta ’%s’.

en: Image Download Program
fi: Kuvanlatausohjelma
