gtkam 0.2.0 - en to da translation catalogue (189 entries)

en: None
da: Ingen

en: Best
da: Bedst

en: Initializing camera...
da: Initierer kamera...

en: Could not initialize camera.
da: Kunne ikke initiere kamera.

en: Could not get abilities of model '%s'.
da: Kunne ikke hente egenskaber for model '%s'.

en: Detecting cameras...
da: Finder kamera...

en: No cameras detected.
da: Intet kamera fundet.

en: Could not detect any cameras.
da: Kunne ikke finde noget kamera.

en: Add Camera
da: Tilføj kamera

en: Detect
da: Find

en: Detect USB camera
da: Find USB kamera

en: Speed:
da: Hastighed:

en: Allow multiple frontends
da: Tillad flere forender

en: Enhanced
da: Udvidet

en: Could not get number of supported camera models
da: Kunne ikke hente antal understøttede kameramodeller

en: Could not get number of ports.
da: Kunne ikke hente antal porte

en: Applying configuration...
da: Tilføjer konfiguration...

en: Could not apply configuration.
da: Kunne ikke tilføje konfiguration.

en: No additional information available. (1)
da: Ingen yderligere information tilgængelig. (1)

en: General Settings
da: Almene indstillinger

en: Could not execute command.
da: Kunne ikke udføre kommandoen.

en: No additional information available. (2)
da: Ingen yderligere information tilgængelig. (2)

en: Set to system's time
da: Sæt til systemtid

en: No additional information available. (3)
da: Ingen yderligere information tilgængelig. (3)

en: No additional information available. (4)
da: Ingen yderligere information tilgængelig. (4)

en: No additional information available. (5)
da: Ingen yderligere information tilgængelig. (5)

en: No additional information available. (6)
da: Ingen yderligere information tilgængelig. (6)

en: Getting configuration...
da: Henter konfiguration...

en: Could not get configuration.
da: Kunne ikke hente konfiguration.

en: Save As...
da: Gem som...

en: Could not open '%s'!
da: Kunne ikke åbne '%s'!

en: Type of messages to log:
da: Beskedtype der skal logges:

en: Error
da: Fejl

en: Verbose
da: Udførlig

en: Debug
da: Fejlsøge

en: Deleting all files in '%s'...
da: Sletter alle filer i '%s'...

en: Could not delete all files in '%s'.
da: Kunne ikke slette alle filer i '%s'.

en: Deleting file '%s' from folder '%s'...
da: Sletter fil '%s' fra katalog '%s'...

en: Could not delete file '%s' in folder '%s'.
da: Kunne ikke slette fil '%s' i katalog '%s'.

en: Do you really want to delete all the files in '%s'?
da: Vil du virkelig slette alle filer i '%s'?

en: Do you really want to delete '%s'?
da: Vil du virkelig slette '%s'?

en: Do you really want to delete the selected %i files?
da: Vil du virkelig slette de valgte %i filer?

en: Delete these files?
da: Slet disse filer?

en: Getting EXIF information for file '%s' in folder '%s'...
da: Henter EXIF information for fil '%s' i katalog '%s'...

en: Could not get EXIF information for '%s' in folder '%s'.
da: Kunne ikke hente EXIF information for '%s' i katalog '%s'.

en: Could not interpret EXIF data.
da: Kunne ikke tolke EXIF-data.

en: The EXIF data could not be retrieved from the file.
da: EXIF-dataene kunne ikke findes i filen.

en: Gtkam has been compiled without EXIF support.
da: Gtkam er kompileret uden EXIF understøttelse.

en: Captures images from digital camera
da: Optager billeder fra digitalkamera

note: TRANSLATORS: do not translate <Toolbox>/File/Acquire, but only the Capture from Camera part
en: <Toolbox>/File/Acquire/Capture from Camera...
da: <Toolbox>/Fil/Indhent/Optag fra kamera...

en: Loads files from digital cameras
da: Henter filer fra digitalkameraer

note: TRANSLATORS: do not translate <Toolbox>/File/Acquire, but only the Load from Camera part
en: <Toolbox>/File/Acquire/Load from Camera...
da: <Toolbox>/Fil/Indhent/Hent fra kamera...

en: Downloading '%s' from '%s'...
da: Henter '%s' fra '%s'...

en: Could not download file '%s' from folder '%s'.
da: Kunne ikke hente filen '%s' fra kataloget '%s'.

en: Image
da: Billede

en: Setting information for file '%s' in '%s'...
da: Sætter information for fil '%s' i '%s'...

en: Could not set file information for '%s' in folder '%s'
da: Kunne ikke sætte information for '%s' i katalog '%s'

en: Getting information about file '%s' in folder '%s'...
da: Henter information om fil '%s' i katalog '%s'...

en: Could not get information about file '%s' in folder '%s'.
da: Kunne ikke hente information om fil '%s' i katalog '%s'.

en: File
da: Fil

en: MIME type:
da: MIME-type:

en: Last modified:
da: Sidst ændret:

en: Size:
da: Størrelse:

en: %liK (%li bytes)
da: %liK (%li byte)

en: Permissions:
da: Rettigheder:

en: Read
da: Læs

en: Delete
da: Slet

en: Preview
da: Forehåndsvisning

en: Audio
da: Lyd

en: Downloading thumbnail of '%s' from folder '%s'...
da: Henter miniature af '%s' fra katalog '%s'...

en: /_View with...
da: /_Vis med...

en: /View with.../Built-in viewer
da: /Vis med.../Indbygget viser

en: /View file _properties
da: /Vis fil _indstillinger

en: /View _EXIF data
da: /Vis _EXIF-data

en: /_Save
da: /_Gem

en: /_Delete
da: /_Slet

en: Name
da: Navn

en: Time
da: Tid

en: Listing files in folder '%s'...
da: Lister filer i katalog '%s'...

en: Could not get file list for folder '%s'
da: Kunne ikke hente filliste for katalog '%s'

en: Unknown
da: Ukendt

en: gtkam is a program that lets you download
    images from many digital cameras. It uses
    libgphoto2. More info is available at
    http://www.gphoto.org.
    
    Enjoy the wonderful world of gphoto!
da: Programmet gtkam lader dig hente billeder
    fra mange digitalkameraer. Det bruger
    libgphoto2. Flere informationer fra
    http://www.gphoto.org.
    
    Nyd den dejlige verden af gphoto!

en: Many others
da: Mange andre

en: %s
    
    %s %s with options:
        %s
da: %s
    
    %s %s med indstillingerne:
        %s

en: %s
    %s %s with options:
        %s
da: %s
    %s %s med indstillingerne:
        %s

en: _File
da: _Fil

en: _Save Photos
da: _Gem billede(r)...

en: _Delete Photos
da: _Slet billede(r)

en: _Selected
da: _Valgt

en: _All
da: _Alle

en: _Quit
da: _Afbryd

en: _View
da: _Vis

en: Zoom _In
da: Zoom _Ind

en: Zoom _Out
da: Zoom _Ud

en: _Select
da: _Vælg

en: _Inverse
da: _Inverter

en: _None
da: _Ingen

en: _Camera
da: _Kamera

en: _Add Camera...
da: _Tilføj kamera...

en: _Rescan
da: _Genskan

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Debug
da: _Fejlsøge

en: _About
da: _Om

en: _View Thumbnails
da: _Vis miniaturer

en: Creating folder '%s' in folder '%s'...
da: Danner katalog '%s' i katalog '%s'...

en: Could not create folder '%s' in folder '%s'.
da: Kunne ikke danne katalog '%s' i katalog '%s'.

en: Please choose a name for the directory that should be created in '%s':
da: Vælg et navn til det katalog der skal dannes i '%s':

en: New directory
da: Nyt katalog

en: The port '%s' could not be found. Please make sure that the port exists.
da: Kunne ikke finde porten '%s'. Kontroller at porten findes.

en: Please specify the path to the port your camera is attached to:
da: Angiv stien til den port, hvor kameraet er tilsluttet:

en: Capturing image...
da: Optager billede...

en: Could not capture image.
da: Kunne ikke optage billede.

en: Capture
da: Optag

en: 0 degrees
da: 0 grader

en: Don't rotate thumbnail
da: Ingen rotering af miniature

en: -90 degrees
da: -90 grader

en: Rotate thumbnail by -90 degrees
da: Rotér miniature med -90 grader

en: +90 degrees
da: +90 grader

en: Rotate thumbnail by 90 degrees
da: Rotér miniature med 90 grader

en: 180 degrees
da: 180 grader

en: Rotate thumbnail by 180 degrees
da: Rotér miniature med 180 grader

en: The file '%s' already exists.
da: Filen '%s' eksisterer allerede.

en: Could not save file to '%s'.
da: Kunne ikke gemme fil til '%s'.

en: Could not get '%s' from folder '%s'.
da: Kunne ikke hente '%s' fra katalog '%s'.

en: There is nothing to be saved.
da: Der er intet at gemme.

en: Downloading file
da: Henter fil

en: Downloading %i files
da: Henter %i filer

en: Downloading %i files...
da: Henter %i filer...

en: Problem getting '%s' from folder '%s'.
da: Problem ved hentning af '%s' fra katalog '%s'.

en: What to save:
da: Vil du gemme:

en: Save photos
da: Gem billeder

en: Photos will be saved if this is checked
da: Billeder bliver gemt hvis der er kryset af her

en: Save raw data
da: Gem rå-data

en: Raw data will be saved if this is checked
da: Rå-data bliver gemt hvis der er krydset af her

en: Save audio data
da: Gem lyd-data

en: Audio data will be saved if this is checked
da: Lyd-data bliver gemt hvis der er krydset af her

en: Save thumbnails
da: Gem miniaturer

en: Thumbnails will be saved if this is checked
da: Miniaturer bliver gemt hvis der er krydset af her

en: Save EXIF data
da: Gem EXIF-data

en: EXIF data will be saved if this is checked
da: EXIF-data gemmes hvis der er krydset af her

en: Open image(s) with:
da: Åbn billede(r) med:

en: Type in the name of the program you want to run, leave blank for none
da: Angiv navnet på det program der skal køres, blank for ingen

en: Use filename(s) provided by the camera
da: Brug filnavn(e) angivet af kameraet

en: Choose whether to use the filename provided by the camera
da: Vælg om du vil bruge kameraets filnavne

en: Filename prefix:
da: Filnavn præfiks:

en: Start numbering with:
da: Start nummerering med:

en: Save '%s'...
da: Gem '%s'...

en: Save photos...
da: Gem billede(r)...

en: Listing folders in '%s'...
da: Lister kataloger i '%s'...

en: Could not list folders in '%s'.
da: Kunne ikke liste kataloger i '%s'.

en: Could not open '%s'.
da: Kunne ikke åbne '%s'.

en: Uploading '%s' into folder '%s'...
da: Sender '%s' til katalog '%s'...

en: Could not upload '%s' into '%s'.
da: Kunne ikke sende '%s' til '%s'.

en: Upload into '%s'...
da: Sender til '%s'...

en: Removing directory '%s'...
da: Fjerner kataloget '%s'...

en: Could not remove directory '%s'.
da: Kunne ikke fjerne kataloget '%s'.

en: Could not create directory '%s'
da: Kunne ikke danne kataloget '%s'

en: Downloading file from '%s'
da: Henter fil fra '%s'

en: Downloading %i files from '%s'
da: Henter %i filer fra '%s'

en: Listing subfolders in folder '%s'...
da: Lister underkataloger i katalog '%s'...

en: Could not get subfolders list for folder '%s'
da: Kunne ikke hente listen af underkataloger for katalog '%s'

en: Download '%s' subtree to...
da: Hent '%s' undertræ til...

en: Getting information about the camera...
da: Henter information om kameraet...

en: Getting information about the driver...
da: Henter information om driveren...

en: Getting manual...
da: Henter manual...

en: Could not retrieve information.
da: Kunne ikke finde information.

en: Select Camera
da: Vælg kamera

en: Could not capture.
da: Kunne ikke optage.

en: /Upload file...
da: /Sender fil...

en: /Make directory...
da: /Dan katalog...

en: /Delete directory
da: /Slet katalog

en: /Save directory tree...
da: /Gem katalog træ...

en: /Capture image...
da: /Optag billede...

en: /View camera preferences
da: /Vis kamera indstillinger

en: /View camera summary
da: /Vis kamera oversigt

en: /View camera manual
da: /Vis kamera manual

en: /View driver details
da: /Vis driver detailer

en: /Select camera...
da: /Vælg kamera...

en: /Remove camera
da: /Fjern kamera

en: _Add camera...
da: _Tilføj kamera...

en: Please right-click to access additional menus
da: Højre-klik for at få fat i ekstra menuer

en: Folder
da: Katalog

en: Loading cameras...
da: Henter kameraer...

en: Could not display '%s'. Either the image type ('%s') is not supported by gtk or the file itself is corrupt.
da: Kunne ikke vise '%s'. Enter er billedtypen ('%s') ikke understøttet af gtk, eller filen er skadet.

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
da: INKLUDÉR ALTID DE FØLGENDE LINIER NÅR DER SENDES FEJLSØGNINGSMEDDELELSER TIL POSTLISTEN:

en: Downloading '%s' from folder '%s'...
da: Henter '%s' fra katalog '%s'...

en: Could not download '%s' from folder '%s'.
da: Kunne ikke hente '%s' fra katalog '%s'.

en: Image Download Program
da: Billedhentnings program
