gtkam 0.1.17 - en to ja translation catalogue (195 entries)

en: Browse and download images from an attached digital camera
ja: 接続したデジタルカメラから画像の参照と取り込みをします

en: Gtkam Digital Camera Browser
ja: Gtkam デジタルカメラ ブラウザー

note: Port?
en: None
ja: なし

note: Speed? Update speed combo
en: Best
ja: 最適

note: * Initialize the camera to check if it is really there. Exit * afterwards because other applications could need the camera, too.
en: Initializing camera...
ja: カメラの初期化中...

en: Could not initialize camera.
ja: カメラを初期化できませんでした。

en: Could not get abilities of model '%s'.
ja: 型式「%s」の仕様を取得できませんでした。

en: Detecting cameras...
ja: カメラの検出中...

en: No cameras detected.
ja: 検出されたカメラはありません。

en: Could not detect any cameras.
ja: カメラを一つも検出できませんでした。

en: Add Camera
ja: カメラの追加

en: Model:
ja: 型式:

en: Detect
ja: 検出

en: Detect USB camera
ja: USB カメラの検出

en: Port:
ja: ポート:

en: Speed:
ja: スピード:

en: Allow multiple frontends
ja: 複数のフロントエンドを使用する

en: Enhanced
ja: 拡張

en: Could not get number of supported camera models
ja: サポートしているカメラの型式を取得できませんでした

en: Could not get number of ports.
ja: ポート番号が取得できませんでした。

en: Applying configuration...
ja: 設定の適用中...

en: Could not apply configuration.
ja: 設定を適用できませんでした。

en: No additional information available. (1)
ja: 有効な追加情報はありません。 (1)

en: General Settings
ja: 全般の設定

en: Could not execute command.
ja: コマンドを実行できませんでした。

en: No additional information available. (2)
ja: 有効な追加情報はありません。 (2)

note: Make it easy for users to select the system's time
en: Set to system's time
ja: システム時刻にセットする

en: No additional information available. (3)
ja: 有効な追加情報はありません。 (3)

en: No additional information available. (4)
ja: 有効な追加情報はありません。 (4)

en: No additional information available. (5)
ja: 有効な追加情報はありません。 (5)

en: No additional information available. (6)
ja: 有効な追加情報はありません。 (6)

en: Getting configuration...
ja: 設定の取得中...

en: Could not get configuration.
ja: 設定を取得できませんでした。

en: Save As...
ja: 別名で保存...

en: Could not open '%s'!
ja: 「%s」が開けませんでした!

en: Type of messages to log:
ja: ログするメッセージの種類:

en: Error
ja: エラー

en: Verbose
ja: 詳細

en: Debug
ja: デバッグ

en: Data
ja: データ

en: Deleting all files in '%s'...
ja: 「%s」 にある全てのファイルの削除中...

en: Could not delete all files in '%s'.
ja: 「%s」 にある全ファイルを削除できませんでした。

en: Deleting file '%s' from folder '%s'...
ja: ファイル「%s」をフォルダー「%s」から削除中...

en: Could not delete file '%s' in folder '%s'.
ja: ファイル「%s」をフォルダー「%s」から削除できませんでした。

en: Do you really want to delete all the files in '%s'?
ja: 「%s」の全ファイルを本当に削除してもよろしいですか？

en: Do you really want to delete '%s'?
ja: 「%s」を本当に削除してもよろしいですか？

en: Do you really want to delete the selected %i files?
ja: 選択した %i 個のファイルを本当に削除してもよろしいですか？

en: Delete these files?
ja: これらのファイルを削除しますか?

en: Getting EXIF information for file '%s' in folder '%s'...
ja: フォルダー「%2$s」にあるファイル「%1$s」の EXIF 情報の取得中...

en: Could not get EXIF information for '%s' in folder '%s'.
ja: フォルダー「%2$s」の「%1$s」の EXIF 情報を取得できませんでした。

en: Could not interpret EXIF data.
ja: EXIF データをインポートできませんでした。

en: The EXIF data could not be retrieved from the file.
ja: ファイルから EXIF データを取得できませんでした。

en: Gtkam has been compiled without EXIF support.
ja: ご利用の Gtkam は EXIF をサポートしていません。

en: Captures images from digital camera
ja: デジタルカメラから画像を取り込みます

note: TRANSLATORS: do not translate <Toolbox>/File/Acquire, but only the Capture from Camera part
en: <Toolbox>/File/Acquire/Capture from Camera...
ja: <Toolbox>/File/Acquire/カメラから取り込む...

en: Loads files from digital cameras
ja: デジタルカメラからファイルを読み込みます

note: TRANSLATORS: do not translate <Toolbox>/File/Acquire, but only the Load from Camera part
en: <Toolbox>/File/Acquire/Load from Camera...
ja: <Toolbox>/File/Acquire/カメラから読み込み...

en: Downloading '%s' from '%s'...
ja: 「%2$s」から「%1$s」をダウンロード中...

en: Could not download file '%s' from folder '%s'.
ja: フォルダー「%2$s」から「%1$s」をダウンロードできませんでした。

en: Image
ja: 画像

en: Setting information for file '%s' in '%s'...
ja: 「%2$s」にある「%1$s」のファイル情報の設定中...

en: Could not set file information for '%s' in folder '%s'
ja: '%s' (フォルダー '%s' にある) のファイル情報をセットできませんでした。

note: Get file info
en: Getting information about file '%s' in folder '%s'...
ja: '%s' (フォルダー '%s' にある) のファイル情報の取得中...

en: Could not get information about file '%s' in folder '%s'.
ja: '%s' (フォルダー '%s' にある) のファイル情報を取得できませんでした。

en: File
ja: ファイル

en: MIME type:
ja: MIME 型:

en: Last modified:
ja: 最終修正日時:

en: Size:
ja: サイズ

en: %liK (%li bytes)
ja: %liK (%li バイト)

en: Permissions:
ja: 保護:

en: Read
ja: 読み込み

en: Delete
ja: 削除

en: Preview
ja: プレビュー

en: Audio
ja: オーディオ

en: Downloading thumbnail of '%s' from folder '%s'...
ja: '%s' のサムネイルをフォルダー '%s' からダウンロード中...

en: /_View with...
ja: /次で表示する(_V)...

en: /View with.../Built-in viewer
ja: /次で表示(_V).../内蔵ビューア

en: /View file _properties
ja: /プロパティの表示(_P)

en: /View _EXIF data
ja: /EXIF データの表示(_E)

en: /_Save
ja: /保存(_S)

en: /_Delete
ja: /削除(_D)

en: Name
ja: 名前

en: Time
ja: 時間

en: Listing files in folder '%s'...
ja: フォルダー '%s' にあるファイルの読み込み中...

en: Could not get file list for folder '%s'
ja: フォルダー '%s' のファイル一覧を取得できませんでした

en: Unknown
ja: 不明

en: gtkam is a program that lets you download
    images from many digital cameras. It uses
    libgphoto2. More info is available at
    http://www.gphoto.org.
    
    Enjoy the wonderful world of gphoto!
ja: gtkam は多くのデジタルカメラから
    画像をダウンロードするプログラムです。
    libgphoto2 を利用しています。
    詳細な情報については
    http://www.gphoto.org/ を訪れてみてください。
    
    gPhoto の素晴らしい世界をお楽しみください!

en: Many others
ja: その他、多くの協力者達

en: %s
    
    %s %s with options:
        %s
ja: %s
    
    %s %s とオプション:
        %s

en: %s
    %s %s with options:
        %s
ja: %s
    %s %s とオプション
        %s

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Save Photos
ja: 写真の保存(_S)

en: _Delete Photos
ja: 写真の削除(_D)

en: _Selected
ja: 選択(_S)

en: _All
ja: すべて(_A)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: Zoom _In
ja: 拡大(_I)

en: Zoom _100
ja: 拡大 100(_1)

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: _Select
ja: 選択(_S)

en: _Inverse
ja: 反転(_I)

en: _None
ja: なし(_N)

en: _Camera
ja: カメラ(_C)

en: _Add Camera...
ja: カメラの追加(_A)...

en: _Rescan
ja: 再スキャン(_R)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Debug
ja: デバッグ(_D)

en: _About
ja: 情報(_A)

en: _View Thumbnails
ja: サムネイルの表示(_V)

en: Creating folder '%s' in folder '%s'...
ja: フォルダー '%s' をフォルダー '%s' 内に作成中...

en: Could not create folder '%s' in folder '%s'.
ja: フォルダー '%s' をフォルダー '%s' 内に作成できませんでした。

en: Please choose a name for the directory that should be created in '%s':
ja: '%s' の中に作成するディレクトリ名を入力してください:

en: New directory
ja: 新規のディレクトリ

en: The port '%s' could not be found. Please make sure that the port exists.
ja: ポート '%s' が見つかりませんでした。ポートが存在することを確かめてください。

en: Please specify the path to the port your camera is attached to:
ja: カメラが接続されているポートへのパス名を指定してください:

note: The camera doesn't support previews. Capture an image.
en: Capturing image...
ja: 画像の取り込み中...

en: Could not capture image.
ja: 画像を取り込みできませんでした。

en: Capture
ja: 取り込み

en: 0 degrees
ja: 0 度

en: Don't rotate thumbnail
ja: サムネイルを回転させません

en: -90 degrees
ja: -90 度

en: Rotate thumbnail by -90 degrees
ja: サムネイルを -90°回転させます

en: +90 degrees
ja: +90 度

en: Rotate thumbnail by 90 degrees
ja: サムネイルを 90°回転させます

en: 180 degrees
ja: 180 度

en: Rotate thumbnail by 180 degrees
ja: サムネイルを 180 度回転させます

en: The file '%s' already exists.
ja: ファイル「%s」が既に存在します。

en: Could not save file to '%s'.
ja: ファイルを「%s」に保存できませんでした。

en: Could not get '%s' from folder '%s'.
ja: フォルダー「%2$s」から「%1$s」を取得できませんでした。

en: There is nothing to be saved.
ja: 何も保存しませんでした。

en: Downloading file
ja: ファイルのダウンロード中

en: Downloading %i files
ja: %i 個のファイルのダウンロード中

en: Downloading %i files...
ja: %i 個のファイルのダウンロード中...

en: Problem getting '%s' from folder '%s'.
ja: フォルダー「%2$s」から「%1$s」の取得中に問題がありました。

en: What to save:
ja: 保存するもの:

en: Save photos
ja: 写真の保存

en: Photos will be saved if this is checked
ja: これをチェックすると、写真が保存されます

en: Save raw data
ja: 生データの保存

en: Raw data will be saved if this is checked
ja: これをチェックすると、生データが保存されます

en: Save audio data
ja: オーディオデータの保存

en: Audio data will be saved if this is checked
ja: これをチェックすると、オーディオデータが保存されます

en: Save thumbnails
ja: サムネイルの保存

en: Thumbnails will be saved if this is checked
ja: これをチェックすると、サムネイルが保存されます

en: Save EXIF data
ja: EXIF データの保存

en: EXIF data will be saved if this is checked
ja: これをチェックすると、EXIF データが保存されます

en: Open image(s) with:
ja: 画像を開くアプリ:

en: Type in the name of the program you want to run, leave blank for none
ja: 起動するプログラム名を入力してください。実行しない場合は空白にしてください

note: Filenames provided by camera
en: Use filename(s) provided by the camera
ja: カメラが提供するファイル名を使用する

en: Choose whether to use the filename provided by the camera
ja: カメラが提供するファイル名を使用するかどうかを選択してください

en: Filename prefix:
ja: ファイル名の接頭子:

en: Start numbering with:
ja: 開始番号:

note: First case: We have only one file.
en: Save '%s'...
ja: '%s' の保存...

note: Second case: We have multiple files to save.
en: Save photos...
ja: 写真の保存...

en: Listing folders in '%s'...
ja: '%s' の中にあるフォルダー一覧の作成中...

en: Could not list folders in '%s'.
ja: '%s' の中にあるフォルダー一覧を作成できませんでした。

en: Could not open '%s'.
ja: '%s' が開けませんでした。

en: Uploading '%s' into folder '%s'...
ja: 「%s」をフォルダー「%s」にアップロード中...

en: Could not upload '%s' into '%s'.
ja: '%s' を '%s' にアップロードできませんでした。

en: Upload into '%s'...
ja: 「%s」へアップロード...

en: Removing directory '%s'...
ja: ディレクトリ「%s」の削除中 ...

en: Could not remove directory '%s'.
ja: ディレクトリ「%s」を削除できませんでした。

en: Could not create directory '%s'
ja: ディレクトリ「%s」を作成できませんでした。

en: Downloading file from '%s'
ja: 「%s」からダウンロード中...

en: Downloading %i files from '%s'
ja: 「%2$s」から %1$i 個のファイルをダウンロード中...

note: Recurse into subfolders
en: Listing subfolders in folder '%s'...
ja: フォルダー「%s」にあるサブフォルダーの一覧を取得中...

en: Could not get subfolders list for folder '%s'
ja: フォルダー「%s」のサブフォルダー一覧を取得できませんでした

en: Download '%s' subtree to...
ja: サブツリー「%s」をダウンロード中...

en: Getting information about the camera...
ja: カメラ情報の取得中...

en: Getting information about the driver...
ja: ドライバー情報の取得中...

en: Getting manual...
ja: マニュアルの取得中...

en: Could not retrieve information.
ja: カメラ情報を取得できませんでした。

en: Select Camera
ja: カメラを選択します

en: Could not capture.
ja: 取り込みできませんでした。

en: /Upload file...
ja: /ファイルのアップロード...

en: /Make directory...
ja: /フォルダーの作成...

en: /Delete directory
ja: /フォルダーの削除

en: /Save directory tree...
ja: /ディレクトリ ツリーの保存...

en: /Capture image...
ja: /画像の取り込み...

en: /View camera preferences
ja: /カメラの設定

en: /View camera summary
ja: /カメラ情報の表示

en: /View camera manual
ja: /カメラのマニュアルの表示

en: /View driver details
ja: /ドライバー情報の表示

en: /Select camera...
ja: /カメラの選択...

en: /Remove camera
ja: /カメラの削除

en: _Add camera...
ja: カメラの追加(_A)...

en: Please right-click to access additional menus
ja: 追加メニューにアクセスする場合は右クリックしてください

en: Folder
ja: フォルダー

en: Loading cameras...
ja: カメラの検出中...

en: Could not display '%s'. Either the image type ('%s') is not supported by gtk or the file itself is corrupt.
ja: 「%s」 を表示できませんでした。画像の形式 ('%s') を Gtk+ がサポートしていない、またはファイル自身が壊れています。

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
ja: メーリングリストにデバッグ メッセージを送信する場合、常に次のものを含める:

en: Downloading '%s' from folder '%s'...
ja: 「%s」 をフォルダー 「%s」 からダウンロード中...

en: Could not download '%s' from folder '%s'.
ja: 「%s」 をフォルダー 「%s」 からダウンロードできませんでした。

en: Image Download Program
ja: 画像ダウンロード プログラム
