gtkam 0.2.0 - en to sv translation catalogue (191 entries)

en: None
sv: Ingen

en: Best
sv: Bäst

en: Initializing camera...
sv: Initierar kameran...

en: Could not initialize camera.
sv: Kunde inte initiera kameran.

en: Could not get abilities of model '%s'.
sv: Kunde inte hämta färdigheterna för modell "%s".

en: Detecting cameras...
sv: Identifierar kameror...

en: No cameras detected.
sv: Inga kameror hittades.

en: Could not detect any cameras.
sv: Kunde inte hitta några kameror.

en: Add Camera
sv: Lägg till kamera

en: Model:
sv: Modell:

en: Detect
sv: Identifiera

en: Detect USB camera
sv: Identifiera USB-kamera

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Allow multiple frontends
sv: Tillåt flera gränssnitt

en: Enhanced
sv: Utökad

en: Could not get number of supported camera models
sv: Kunde inte få antalet kameramodeller som stöds

en: Could not get number of ports.
sv: Kunde inte få antalet portar.

en: Applying configuration...
sv: Verkställer konfiguration...

en: Could not apply configuration.
sv: Kunde inte verkställa konfiguration.

en: No additional information available. (1)
sv: Ingen ytterligare information tillgänglig. (1)

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Could not execute command.
sv: Kunde inte starta kommando.

en: No additional information available. (2)
sv: Ingen ytterligare information tillgänglig. (2)

en: Set to system's time
sv: Ställ in till systemets tid

en: No additional information available. (3)
sv: Ingen ytterligare information tillgänglig. (3)

en: No additional information available. (4)
sv: Ingen ytterligare information tillgänglig. (4)

en: No additional information available. (5)
sv: Ingen ytterligare information tillgänglig. (5)

en: No additional information available. (6)
sv: Ingen ytterligare information tillgänglig. (6)

en: Getting configuration...
sv: Hämtar konfiguration...

en: Could not get configuration.
sv: Kunde inte hämta konfiguration.

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Could not open '%s'!
sv: Kunde inte öppna "%s"!

en: Type of messages to log:
sv: Typ av meddelanden att logga:

en: Error
sv: Fel

en: Verbose
sv: Informativ

en: Debug
sv: Felsökning

en: Deleting all files in '%s'...
sv: Tar bort alla filer i "%s"...

en: Could not delete all files in '%s'.
sv: Kunde inte ta bort alla filer i "%s".

en: Deleting file '%s' from folder '%s'...
sv: Tar bort fil "%s" från mapp "%s"...

en: Could not delete file '%s' in folder '%s'.
sv: Kunde inte ta bort fil "%s" i mapp "%s".

en: Do you really want to delete all the files in '%s'?
sv: Vill du verkligen ta bort alla filerna i "%s"?

en: Do you really want to delete '%s'?
sv: Vill du verkligen ta bort "%s"?

en: Do you really want to delete the selected %i files?
sv: Vill du verkligen ta bort de %i markerade filerna?

en: Delete these files?
sv: Ta bort de här filerna?

en: Getting EXIF information for file '%s' in folder '%s'...
sv: Hämtar EXIF-information för fil "%s" i mapp "%s"...

en: Could not get EXIF information for '%s' in folder '%s'.
sv: Kunde inte hämta EXIF-information för "%s" i mapp "%s".

en: Could not interpret EXIF data.
sv: Kunde inte tolka EXIF-data.

en: The EXIF data could not be retrieved from the file.
sv: EXIF-data kunde inte hämtas från filen.

en: Gtkam has been compiled without EXIF support.
sv: Gtkam har byggts utan EXIF-stöd.

en: Captures images from digital camera
sv: Fångar bilder från digitalkamera

note: TRANSLATORS: do not translate <Toolbox>/File/Acquire, but only the Capture from Camera part
en: <Toolbox>/File/Acquire/Capture from Camera...
sv: <Toolbox>/File/Acquire/Tag kort med kamera...

en: Loads files from digital cameras
sv: Läser in filer från digitalkameror

note: TRANSLATORS: do not translate <Toolbox>/File/Acquire, but only the Load from Camera part
en: <Toolbox>/File/Acquire/Load from Camera...
sv: <Toolbox>/File/Acquire/Läs in från kamera...

en: Downloading '%s' from '%s'...
sv: Hämtar "%s" från "%s"...

en: Could not download file '%s' from folder '%s'.
sv: Kunde inte hämta filen "%s" från mapp "%s".

en: Image
sv: Bild

en: Setting information for file '%s' in '%s'...
sv: Ställer in information för fil "%s" i "%s"...

en: Could not set file information for '%s' in folder '%s'
sv: Kunde inte ställa in filinformation för "%s" i mapp "%s"

en: Getting information about file '%s' in folder '%s'...
sv: Hämtar information om filen "%s" i mappen "%s"...

en: Could not get information about file '%s' in folder '%s'.
sv: Kunde inte få information om filen "%s" i mappen "%s".

en: File
sv: Fil

en: MIME type:
sv: Mime-typ:

en: Last modified:
sv: Senast ändrad:

en: Size:
sv: Storlek:

en: %liK (%li bytes)
sv: %liK (%li byte)

en: Permissions:
sv: Rättigheter:

en: Read
sv: Läs

en: Delete
sv: Ta bort

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Audio
sv: Ljud

en: Downloading thumbnail of '%s' from folder '%s'...
sv: Hämtar miniatyrbild av "%s" från mapp "%s"...

en: /_View with...
sv: /_Visa med...

en: /View with.../Built-in viewer
sv: /Visa med.../Inbyggda visaren

en: /View file _properties
sv: /Visa filens _egenskaper

en: /View _EXIF data
sv: /Visa _EXIF-data

en: /_Save
sv: /_Spara

en: /_Delete
sv: /_Ta bort

en: Name
sv: Namn

en: Time
sv: Tid

en: Listing files in folder '%s'...
sv: Listar filer i mappen "%s"...

en: Could not get file list for folder '%s'
sv: Kunde inte hämta fillistan för mappen "%s"

en: Unknown
sv: Okänd

en: gtkam is a program that lets you download
    images from many digital cameras. It uses
    libgphoto2. More info is available at
    http://www.gphoto.org.
    
    Enjoy the wonderful world of gphoto!
sv: gtkam är ett program som låter dig hämta ner
    bilder från olika digitalkameror. Det använder
    libgphoto2. Mer information finns tillgänglig på
    http://www.gphoto.org.
    
    Upplev den underbara världen av gphoto!

en: Many others
sv: Många andra

en: %s
    
    %s %s with options:
        %s
sv: %s
    
    %s %s med flaggorna:
        %s

en: %s
    %s %s with options:
        %s
sv: %s
    %s %s med flaggorna:
        %s

en: _File
sv: /_Arkiv

en: _Save Photos
sv: _Spara foton

en: _Delete Photos
sv: /_Ta bort foton

en: _Selected
sv: /_Markerade

en: _All
sv: _Alla

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _View
sv: _Visa

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _100
sv: Zooma _100

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: _Select
sv: _Markera

en: _Inverse
sv: _Invertera

en: _None
sv: _Ingen

en: _Camera
sv: _Kamera

en: _Add Camera...
sv: _Lägg till kamera...

en: _Rescan
sv: /_Uppdatera

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Debug
sv: _Felsökning

en: _About
sv: _Om

en: _View Thumbnails
sv: _Visa miniatyrbilder

en: Creating folder '%s' in folder '%s'...
sv: Skapar mapp "%s" i mappen "%s"...

en: Could not create folder '%s' in folder '%s'.
sv: Kunde inte skapa mapp "%s" i mappen "%s".

en: Please choose a name for the directory that should be created in '%s':
sv: Välj ett namn för katalogen som ska skapas i "%s":

en: New directory
sv: Ny katalog

en: The port '%s' could not be found. Please make sure that the port exists.
sv: Porten "%s" kunde inte hittas. Kontrollera att porten existerar.

en: Please specify the path to the port your camera is attached to:
sv: Ange sökvägen till den port som din kamera är ansluten till:

en: Capturing image...
sv: Fångar bild...

en: Could not capture image.
sv: Kunde inte fånga bild.

en: Capture
sv: Fånga bild

en: 0 degrees
sv: 0°

en: Don't rotate thumbnail
sv: Rotera inte miniatyrbild

en: -90 degrees
sv: -90°

en: Rotate thumbnail by -90 degrees
sv: Rotera miniatyrbild -90°

en: +90 degrees
sv: +90°

en: Rotate thumbnail by 90 degrees
sv: Rotera miniatyrbild 90°

en: 180 degrees
sv: 180°

en: Rotate thumbnail by 180 degrees
sv: Rotera miniatyrbild 180°

en: The file '%s' already exists.
sv: Filen "%s" finns redan.

en: Could not save file to '%s'.
sv: Kunde inte spara fil till "%s".

en: Could not get '%s' from folder '%s'.
sv: Kunde inte hämta "%s" från mappen "%s".

en: There is nothing to be saved.
sv: Det finns ingenting att spara.

en: Downloading file
sv: Hämtar fil

en: Downloading %i files
sv: Hämtar %i filer

en: Downloading %i files...
sv: Hämtar %i filer...

en: Problem getting '%s' from folder '%s'.
sv: Kunde inte hämta "%s" från mappen "%s".

en: What to save:
sv: Vad ska sparas:

en: Save photos
sv: Spara foton

en: Photos will be saved if this is checked
sv: Foton kommer att sparas om denna är kryssad

en: Save raw data
sv: Spara rådata

en: Raw data will be saved if this is checked
sv: Rådata kommer att sparas om denna är kryssad

en: Save audio data
sv: Spara ljuddata

en: Audio data will be saved if this is checked
sv: Ljuddata kommer att sparas om denna är kryssad

en: Save thumbnails
sv: Spara miniatyrbilder

en: Thumbnails will be saved if this is checked
sv: Minibilder kommer att sparas om denna är kryssad

en: Save EXIF data
sv: Spara EXIF-data

en: EXIF data will be saved if this is checked
sv: EXIF-data kommer att sparas om denna är kryssad

en: Open image(s) with:
sv: Öppna bild(er) med:

en: Type in the name of the program you want to run, leave blank for none
sv: Ange namnet på programmet som du vill köra, lämna blank för inget

en: Use filename(s) provided by the camera
sv: Använd filnamn som tillhandahålls av kameran

en: Choose whether to use the filename provided by the camera
sv: Välj om du vill använda filnamn som tillhandahålls av kameran

en: Filename prefix:
sv: Filnamnsprefix:

en: Start numbering with:
sv: Starta numrering med:

en: Save '%s'...
sv: Spara "%s"...

en: Save photos...
sv: Spara foton...

en: Listing folders in '%s'...
sv: Listar mappar i "%s"...

en: Could not list folders in '%s'.
sv: Kunde inte lista mappar i "%s".

en: Could not open '%s'.
sv: Kunde inte öppna "%s".

en: Uploading '%s' into folder '%s'...
sv: Skickar upp "%s" till mappen "%s"...

en: Could not upload '%s' into '%s'.
sv: Kunde inte skicka upp "%s" till "%s".

en: Upload into '%s'...
sv: Skickar upp till "%s"...

en: Removing directory '%s'...
sv: Tar bort katalogen "%s"...

en: Could not remove directory '%s'.
sv: Kunde inte ta bort katalogen "%s".

en: Could not create directory '%s'
sv: Kunde inte skapa katalogen "%s"

en: Downloading file from '%s'
sv: Hämtar fil från "%s"

en: Downloading %i files from '%s'
sv: Hämtar %i filer från "%s"

en: Listing subfolders in folder '%s'...
sv: Listar undermappar i mappen "%s"...

en: Could not get subfolders list for folder '%s'
sv: Kunde inte hämta lista på undermappar för mappen "%s"

en: Download '%s' subtree to...
sv: Hämtar "%s" underträd till...

en: Getting information about the camera...
sv: Hämtar information om kameran...

en: Getting information about the driver...
sv: Hämtar information om drivrutinen...

en: Getting manual...
sv: Hämtar bruksanvisningen...

en: Could not retrieve information.
sv: Kunde inte hämta information.

en: Select Camera
sv: Välj kamera

en: Could not capture.
sv: Kunde inte fånga bild.

en: /Upload file...
sv: /Skicka upp fil...

en: /Make directory...
sv: /Skapa katalog...

en: /Delete directory
sv: /Ta bort katalog

en: /Save directory tree...
sv: /Spara katalogträd...

en: /Capture image...
sv: /Fånga bild...

en: /View camera preferences
sv: /Visa kamerans inställningar

en: /View camera summary
sv: /Visa sammanfattning om kamera

en: /View camera manual
sv: /Visa kamerans bruksanvisning

en: /View driver details
sv: /Visa detaljer om drivrutin

en: /Select camera...
sv: /Välj kamera...

en: /Remove camera
sv: /Ta bort kamera

en: _Add camera...
sv: _Lägg till kamera...

en: Please right-click to access additional menus
sv: Högerklicka för att komma åt ytterligare menyer

en: Folder
sv: Mapp

en: Loading cameras...
sv: Läser in kameror...

en: Could not display '%s'. Either the image type ('%s') is not supported by gtk or the file itself is corrupt.
sv: Kunde inte visa "%s". Antingen stöds inte bildtypen ("%s") av gtk eller så är filen skadad.

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
sv: INKLUDERA ALLTID FÖLJANDE RADER NÄR FELSÖKNINGSMEDDELANDEN SKICKAS TILL SÄNDLISTAN:

en: Downloading '%s' from folder '%s'...
sv: Hämtar "%s" från mappen "%s"...

en: Could not download '%s' from folder '%s'.
sv: Kunde inte hämta filen "%s" från mapp "%s".

en: Image Download Program
sv: Bildhämtningsprogram
