gtkam 0.2.0 - en to ro translation catalogue (189 entries)

en: None
ro: Niciuna

en: Best
ro: Optimă

en: Initializing camera...
ro: Se inițializează camera...

en: Could not initialize camera.
ro: Nu s-a putut inițializa camera.

en: Could not get abilities of model '%s'.
ro: Nu s-au putut obține caracteristiceile modelului „%s”.

en: Detecting cameras...
ro: Se detectează camerele...

en: No cameras detected.
ro: Nu au fost detectate camere.

en: Could not detect any cameras.
ro: Nu s-a putut detecta nicio cameră.

en: Add Camera
ro: Adaugă cameră

en: Detect
ro: Detectează

en: Detect USB camera
ro: Detectează camera USB

en: Speed:
ro: Viteza:

en: Allow multiple frontends
ro: Permite mai multe interfețe

en: Enhanced
ro: Avansat

en: Could not get number of supported camera models
ro: Nu s-a putut obține numărul de modele de camere acceptate

en: Could not get number of ports.
ro: Nu s-a putut obține numărul de porturi.

en: Applying configuration...
ro: Se aplică configurația...

en: Could not apply configuration.
ro: Nu s-a putut aplica configurația.

en: No additional information available. (1)
ro: Nu există informații suplimentare disponibile. (1)

en: General Settings
ro: Configurări generale

en: Could not execute command.
ro: Nu s-a putut executa comanda.

en: No additional information available. (2)
ro: Nu există informații suplimentare disponibile. (2)

en: Set to system's time
ro: Stabiliți la ora sistemului

en: No additional information available. (3)
ro: Nu există informații suplimentare disponibile. (3)

en: No additional information available. (4)
ro: Nu există informații suplimentare disponibile. (4)

en: No additional information available. (5)
ro: Nu există informații suplimentare disponibile. (5)

en: No additional information available. (6)
ro: Nu există informații suplimentare disponibile. (6)

en: Getting configuration...
ro: Se obține configurarea...

en: Could not get configuration.
ro: Nu s-a putut obține configurarea.

en: Save As...
ro: Salvează ca...

en: Could not open '%s'!
ro: Nu s-a putut deschide „%s”!

en: Type of messages to log:
ro: Tipuri de mesaje pentru jurnal:

en: Error
ro: Eroare

en: Verbose
ro: Detaliată

en: Debug
ro: Depanare

en: Data
ro: Date

en: Deleting all files in '%s'...
ro: Se șterg toate fișierele din „%s”...

en: Could not delete all files in '%s'.
ro: Nu s-au putut șterge toate fișierele din „%s”.

en: Deleting file '%s' from folder '%s'...
ro: Se șterge fișierul „%s” din dosarul „%s”...

en: Could not delete file '%s' in folder '%s'.
ro: Nu s-a putut șterge fișierul „%s” din dosarul „%s”.

en: Do you really want to delete all the files in '%s'?
ro: Doriți cu adevărat să ștergeți toate fișierele din „%s”?

en: Do you really want to delete '%s'?
ro: Doriți cu adevărat să ștergeți „%s”?

en: Do you really want to delete the selected %i files?
ro: Doriți cu adevărat să ștergeți fișierele %i selectate?

en: Delete these files?
ro: Ștergeți aceste fișiere?

en: Getting EXIF information for file '%s' in folder '%s'...
ro: Se obțin informațiile EXIF pentru fișierul „%s” din dosarul „%s”...

en: Could not get EXIF information for '%s' in folder '%s'.
ro: Nu s-au putut obține informațiile EXIF pentru „%s” din dosarul „%s”.

en: Could not interpret EXIF data.
ro: Nu s-au putut interpreta datele EXIF.

en: The EXIF data could not be retrieved from the file.
ro: Datele EXIF nu au putut fi preluate din fișier.

en: Gtkam has been compiled without EXIF support.
ro: Gtkam a fost compilat fără suport pentru EXIF.

en: Captures images from digital camera
ro: Captează imagini de la camera digitală

note: TRANSLATORS: do not translate <Toolbox>/File/Acquire, but only the Capture from Camera part
en: <Toolbox>/File/Acquire/Capture from Camera...
ro: <Toolbox>/File/Acquire/Captură de la cameră...

en: Loads files from digital cameras
ro: Încarcă fișiere de la camerele digitale

note: TRANSLATORS: do not translate <Toolbox>/File/Acquire, but only the Load from Camera part
en: <Toolbox>/File/Acquire/Load from Camera...
ro: <Toolbox>/File/Acquire/Încarcă de la cameră...

en: Downloading '%s' from '%s'...
ro: Se descarcă „%s” din „%s”...

en: Could not download file '%s' from folder '%s'.
ro: Nu s-a putut descărca fișierul „%s” din dosarul „%s”.

en: Image
ro: Imagine

en: Setting information for file '%s' in '%s'...
ro: Se configurează informațiile pentru fișierul „%s” din „%s”...

en: Could not set file information for '%s' in folder '%s'
ro: Nu s-au putut configura informațiile pentru fișierul „%s” din dosarul „%s”

en: Getting information about file '%s' in folder '%s'...
ro: Se obțin informațiile despre fișierul „%s” din dosarul „%s”...

en: Could not get information about file '%s' in folder '%s'.
ro: Nu s-au putut obține informațiile despre fișierul „%s” din dosarul „%s”.

en: File
ro: Fișier

en: MIME type:
ro: Tip MIME:

en: Last modified:
ro: Modificată ultima dată:

en: Size:
ro: Dimensiune:

en: %liK (%li bytes)
ro: %liK (%li octeți)

en: Permissions:
ro: Permisiuni:

en: Read
ro: Citește

en: Delete
ro: Șterge

en: Preview
ro: Previzualizare

en: Downloading thumbnail of '%s' from folder '%s'...
ro: Se descarcă miniatura lui „%s” din dosarul „%s”...

en: /_View with...
ro: /_Vizualizare cu...

en: /View with.../Built-in viewer
ro: /Vizualizare cu.../Vizualizator intern

en: /View file _properties
ro: /Vizualizați _proprietățile fișierului

en: /View _EXIF data
ro: /Vizualizați datele EXIF

en: /_Save
ro: /_Salvează

en: /_Delete
ro: /_Șterge

en: Name
ro: Nume

en: Time
ro: Ora

en: Listing files in folder '%s'...
ro: Se afișează fișierele din dosarul „%s”...

en: Could not get file list for folder '%s'
ro: Nu s-a putut obține lista de fișiere pentru dosarul „%s”

en: Unknown
ro: Necunoscută

en: gtkam is a program that lets you download
    images from many digital cameras. It uses
    libgphoto2. More info is available at
    http://www.gphoto.org.
    
    Enjoy the wonderful world of gphoto!
ro: gtkam este un program care vă permite să descărcați
    imagini de pe multe camere digitale. Folosește libgphoto2.
    Mai multe informații sunt disponibile la
    http://www.gphoto.org.
    
    Bucurați-vă de lumea minunată a gphoto!

en: Many others
ro: Multe altele

en: %s
    
    %s %s with options:
        %s
ro: %s
    
    %s %s cu opțiunile:
        %s

en: %s
    %s %s with options:
        %s
ro: %s
    %s %s cu opțiunile:
        %s

en: _File
ro: _Fișier

en: _Save Photos
ro: _Salvează fotografiile

en: _Delete Photos
ro: _Șterge fotografiile

en: _Selected
ro: _Selectate

en: _All
ro: _Toate

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _View
ro: _Vizualizare

en: Zoom _In
ro: Măr_ire

en: Zoom _100
ro: Mărire de _100

en: Zoom _Out
ro: Micș_orare

en: _Select
ro: _Selectează

en: _Inverse
ro: _Inversează

en: _None
ro: _Niciuna

en: _Add Camera...
ro: _Adaugă cameră...

en: _Rescan
ro: Scanează din _nou

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Contents
ro: _Conținut

en: _Debug
ro: _Depanare

en: _About
ro: De_spre

en: _View Thumbnails
ro: _Vizualizare miniaturi

en: Creating folder '%s' in folder '%s'...
ro: Se creează dosarul „%s” în dosarul „%s”...

en: Could not create folder '%s' in folder '%s'.
ro: Nu s-a putut crea dosarul „%s” în dosarul „%s”.

en: Please choose a name for the directory that should be created in '%s':
ro: Alegeți un nume pentru directorul care trebuie să fie creat în „%s”:

en: New directory
ro: Director nou

en: The port '%s' could not be found. Please make sure that the port exists.
ro: Portul „%s” nu a putut fi găsit. Asigurați-vă că portul există.

en: Please specify the path to the port your camera is attached to:
ro: Specificați calea către portul la care este atașată camera dumneavoastră:

en: Capturing image...
ro: Se captează imaginea...

en: Could not capture image.
ro: Nu s-a putut captura imaginea.

en: Capture
ro: Captură

en: 0 degrees
ro: 0 grade

en: Don't rotate thumbnail
ro: Nu rotește miniatura

en: -90 degrees
ro: -90 de grade

en: Rotate thumbnail by -90 degrees
ro: Rotește miniatura cu -90 de grade

en: +90 degrees
ro: +90 de grade

en: Rotate thumbnail by 90 degrees
ro: Rotește miniatura cu +90 de grade

en: 180 degrees
ro: 180 de grade

en: Rotate thumbnail by 180 degrees
ro: Rotește miniatura cu 180 de grade

en: The file '%s' already exists.
ro: Fișierul „%s” există deja.

en: Could not save file to '%s'.
ro: Nu s-a putut salva fișierul în „%s”.

en: Could not get '%s' from folder '%s'.
ro: Nu s-a putut obține „%s” din dosarul „%s”.

en: There is nothing to be saved.
ro: Nu este nimic de salvat.

en: Downloading file
ro: Se descarcă fișierul

en: Downloading %i files
ro: Se descarcă %i (de) fișiere

en: Downloading %i files...
ro: Se descarcă %i (de) fișiere...

en: Problem getting '%s' from folder '%s'.
ro: Problemă la obținerea „%s” din dosarul „%s”.

en: What to save:
ro: Ce se salvează:

en: Save photos
ro: Salvează fotografii

en: Photos will be saved if this is checked
ro: Fotografiile vor fi salvate dacă se bifează această opțiune

en: Save raw data
ro: Salvează datele brute

en: Raw data will be saved if this is checked
ro: Datele brute vor fi salvate dacă se bifează această opțiune

en: Save audio data
ro: Salvează datele audio

en: Audio data will be saved if this is checked
ro: Datele audio vor fi salvate dacă se bifează această opțiune

en: Save thumbnails
ro: Salvează miniaturile

en: Thumbnails will be saved if this is checked
ro: Miniaturile vor fi salvate dacă se bifează această opțiune

en: Save EXIF data
ro: Salvează datele EXIF

en: EXIF data will be saved if this is checked
ro: Datele EXIF vor fi salvate dacă se bifează această opțiune

en: Open image(s) with:
ro: Deschide imaginea/imaginile cu:

en: Type in the name of the program you want to run, leave blank for none
ro: Introduceți numele programului pe care doriți să-l rulați, lăsați necompletat pentru niciunul

en: Use filename(s) provided by the camera
ro: Utilizează numele de fișiere furnizate de cameră

en: Choose whether to use the filename provided by the camera
ro: Marcați dacă doriți să utilizați numele de fișier furnizat de cameră

en: Filename prefix:
ro: Prefixul numelui de fișier:

en: Start numbering with:
ro: Începe numerotarea cu:

en: Save '%s'...
ro: Salvează „%s”...

en: Save photos...
ro: Salvează fotografiile...

en: Listing folders in '%s'...
ro: Se afișează dosarele din „%s”...

en: Could not list folders in '%s'.
ro: Nu s-au putut afișa dosarele din „%s”.

en: Could not open '%s'.
ro: Nu s-a putut deschide „%s”.

en: Uploading '%s' into folder '%s'...
ro: Se încarcă „%s” în dosarul „%s”...

en: Could not upload '%s' into '%s'.
ro: Nu s-a putut încărca „%s” în „%s”.

en: Upload into '%s'...
ro: Încarcă în „%s”...

en: Removing directory '%s'...
ro: Se elimină directorul „%s”...

en: Could not remove directory '%s'.
ro: Nu s-a putut elimina directorul „%s”.

en: Could not create directory '%s'
ro: Nu s-a putut crea directorul „%s”

en: Downloading file from '%s'
ro: Se descarcă fișierul din „%s”

en: Downloading %i files from '%s'
ro: Se descarcă %i (de) fișiere din „%s”

en: Listing subfolders in folder '%s'...
ro: Se afișează subdosarele din dosarul „%s”...

en: Could not get subfolders list for folder '%s'
ro: Nu s-a putut obține lista de subdosare pentru dosarul „%s”

en: Download '%s' subtree to...
ro: Descarcă subarborele „%s” în...

en: Getting information about the camera...
ro: Se obțin informațiile despre cameră...

en: Getting information about the driver...
ro: Se obțin informații despre driver...

en: Getting manual...
ro: Se obține manualul...

en: Could not retrieve information.
ro: Nu s-au putut prelua informațiile.

en: Select Camera
ro: Selectați Camera

en: Could not capture.
ro: Nu s-a putut captura.

en: /Upload file...
ro: /Încărcare fișier...

en: /Make directory...
ro: /Creează director...

en: /Delete directory
ro: /Șterge directorul

en: /Save directory tree...
ro: /Salvează ierarhia directorului...

en: /Capture image...
ro: /Captură imagine...

en: /View camera preferences
ro: /Afișează preferințele camerei

en: /View camera summary
ro: /Afișează rezumatul camerei

en: /View camera manual
ro: /Afișează manualul camerei

en: /View driver details
ro: Afișează detalii ale driverului

en: /Select camera...
ro: /Selectați camera...

en: /Remove camera
ro: /Elimină camera

en: _Add camera...
ro: _Adaugă cameră...

en: Please right-click to access additional menus
ro: Dați clic dreapta pentru a accesa meniuri suplimentare

en: Folder
ro: Dosar

en: Loading cameras...
ro: Se încarcă camerele...

en: Could not display '%s'. Either the image type ('%s') is not supported by gtk or the file itself is corrupt.
ro: Nu s-a putut afișa „%s”. Fie tipul de imagine („%s”) nu este acceptat de GTK, fie fișierul în sine este corupt.

en: ALWAYS INCLUDE THE FOLLOWING LINES WHEN SENDING DEBUG MESSAGES TO THE MAILING LIST:
ro: INCLUDEȚI ÎNTOTDEAUNA URMĂTOARELE RÂNDURI CÂND TRIMITEȚI MESAJE DE DEPANARE LA LISTA DE CORESPONDENȚĂ:

en: Downloading '%s' from folder '%s'...
ro: Se descarcă „%s” din dosarul „%s”...

en: Could not download '%s' from folder '%s'.
ro: Nu s-a putut descărca „%s” din dosarul „%s”.

en: Image Download Program
ro: Program de descărcare de imagini
