gtkhash - en to da translation catalogue (60 entries)

en: Lowercase Hexadecimal
da: Heksadecimal med små bogstaver

en: Uppercase Hexadecimal
da: Heksadecimal med store bogstaver

en: Copy _Digest
da: Kopiér _fingeraftryk

en: Show _Toolbar
da: Vis _værktøjslinje

en: _File
da: _Fil

[ctx: menu]
en: _Open Digest File…
da: _Åbn fingeraftryksfil …

[ctx: menu]
en: _Save Digest File…
da: _Gem fingeraftryksfil …

en: _Edit
da: _Rediger

en: _View
da: _Vis

en: _Text
da: _Tekst

en: File _List
da: Fil_liste

en: _Help
da: _Hjælp

en: File:
da: Fil:

en: Text:
da: Tekst:

en: Check:
da: Tjek:

en: Paste digest from clipboard
da: Indsæt fingeraftryk fra udklipsholder

en: HMAC Key:
da: HMAC-nøgle:

en: File
da: Fil

en: GtkHash Preferences
da: GtkHash-præferencer

en: Hash Functions
da: Hash-funktioner

en: MAC Functions
da: MAC-funktioner

en: Digest Format:
da: Format for fingeraftryk:

en: Checksum Calculator
da: Tjeksum-udregner

en: Calculate message digests or checksums
da: Udregn fingeraftryk eller tjeksumme

en: Open Digest File
da: Åbn fingeraftryksfil

en: _Open
da: _Åbn

en: _Cancel
da: _Annuller

en: Digest/Checksum Files (*.sha1, *.md5, *.sfv, …)
da: Fingeraftryk-/tjeksum-filer (*.sha1, *.md5, *.sfv, …)

en: All Files
da: Alle filer

en: Save Digest File
da: Gem fingeraftryksfil

en: _Save
da: _Gem

en: A desktop utility for computing message digests or checksums
da: Et skrivebordsværktøj til at udregne fingeraftryk eller tjeksumme

en: Select Files
da: Vælg filer

en: _Show HMAC Key
da: _Vis HMAC-nøgle

en: Failed to read check file "%s": %s
da: Kunne ikke tjekke filen "%s": %s

en: Not a regular file
da: Ikke en almindelig fil

en: Failed to add file "%s": %s
da: Kunne ikke tilføje filen "%s": %s

en: Unknown Hash Function name "%s"
da: Ukendt hash-funktionsnavn "%s"

[ctx: --help]
en: Check against the specified digest or checksum
da: Tjek mod det angivne fingeraftryk eller tjeksum

[ctx: --help]
en: DIGEST
da: FINGERAFTRYK

[ctx: --help]
en: Check digests or checksums from the specified file
da: Tjek fingeraftryk eller tjeksumme fra den angivne fil

[ctx: --help]
en: FILE|URI
da: FIL|URI

[ctx: --help]
en: Enable the specified Hash Function (e.g. MD5)
da: Aktivér den angivne hash-funktion (f.eks. MD5)

[ctx: --help]
en: FUNCTION
da: FUNKTION

[ctx: --help]
en: Hash the specified text
da: Hash den angivne tekst

[ctx: --help]
en: TEXT
da: TEKST

[ctx: --help]
en: Show version information
da: Vis versionsinformation

[ctx: --help]
note: Translators: Unicode ellipsis(…) can be used here
en: [FILE|URI...]
da: [FIL|URI...]

en: Failed to enable any supported hash functions.
da: Kunne ikke aktivere nogen understøttede hash-funktioner.

en: %u minute left | %u minutes left
da[0]: %u minut tilbage
da[1]: %u minutter tilbage

en: %u second left | %u seconds left
da[0]: %u sekund tilbage
da[1]: %u sekunder tilbage

en: %s of %s - %s (%s/sec)
da: %s af %s - %s (%s/sek.)

en: _Copy Digest
da: _Kopiér fingeraftryk

en: Show _Disabled Hash Functions
da: Vis _deaktiverede hash-funktioner

en: Hash Function
da: Hash-funktion

en: Digest
da: Fingeraftryk

en: Checksums
da: Tjeksumme

en: GtkHash is an application for computing file checksums, or message digests. It's designed to be an easy to use, graphical alternative to command-line programs such as md5sum.
da: GtkHash er et program til at udregne tjeksumme på filer eller fingeraftryk. Det er designet til at være let at bruge og er et grafisk alternativ til kommandolinjeprogrammer såsom md5sum.

en: Supported hash functions include MD5, SHA1, SHA256, SHA512 and CRC32.
da: Understøtter hash-funktioner omfatter MD5, SHA1, SHA256, SHA512 og CRC32.

en: Adds message digests or checksums to file properties
da: Tilføjer fingeraftryk eller tjeksumme til filegenskaber
