gtkhash - en to it translation catalogue (53 entries)

en: Lowercase Hexadecimal
it: Esadecimale minuscolo

en: Uppercase Hexadecimal
it: Esadecimale maiuscolo

en: Copy _Digest
it: Copia _Digest

en: Show _Toolbar
it: Mostra _Barra degli strumenti

[ctx: menu]
en: _Open Digest File…
it: Salva file impr_onta (Digest)…

[ctx: menu]
en: _Save Digest File…
it: _Salva file impronta (Digest)…

en: _Edit
it: _Modifica

en: _View
it: _Vista

en: _Text
it: _Testo

en: File _List
it: _Lista file

en: _Help
it: Aiuto (_H)

en: Text:
it: Testo:

en: Check:
it: Verifica:

en: Paste digest from clipboard
it: Incolla digest dagli appunti

en: HMAC Key:
it: Chiave HMAC:

en: GtkHash Preferences
it: Preferenze GtkHash

en: Hash Functions
it: Funzioni Hash

en: MAC Functions
it: Funzioni MAC

en: Digest Format:
it: Formato Digest:

en: Checksum Calculator
it: Calcolatore Checksum

en: Calculate message digests or checksums
it: Un'utility GTK+ per calcolare i digest (impronte) di messaggi o checksum

en: Open Digest File
it: Apri file Digest

en: _Open
it: _Apri

en: _Cancel
it: _Annulla

en: Digest/Checksum Files (*.sha1, *.md5, *.sfv, …)
it: File Digest/Checksum (*.sha1, *.md5, *.sfv, …)

en: All Files
it: Tutti i File

en: Save Digest File
it: Salva File Digest

en: _Save
it: _Salva

en: A desktop utility for computing message digests or checksums
it: Un'utility desktop per calcolare digest o checksum di file

en: Select Files
it: Seleziona i file

en: _Show HMAC Key
it: _Mostra chiave HMAC

en: Failed to read check file "%s": %s
it: Impossibile leggere il file di controllo "%s": %s

en: Not a regular file
it: Non è un file regolare

en: Failed to add file "%s": %s
it: Impossibile aggiungere il file "%s": %s

en: Unknown Hash Function name "%s"
it: Nome della funzione di Hash "%s" sconosciuto

[ctx: --help]
en: Check against the specified digest or checksum
it: Controlla con uno specifico file digest o checksum

[ctx: --help]
en: Check digests or checksums from the specified file
it: Verifica digest o checksum del file specificato

[ctx: --help]
en: Enable the specified Hash Function (e.g. MD5)
it: Abilita la funzione di Hash specificata (es. MD5)

[ctx: --help]
en: FUNCTION
it: FUNZIONE

[ctx: --help]
en: Hash the specified text
it: Genera Hash del testo specificato

[ctx: --help]
en: TEXT
it: TESTO

[ctx: --help]
en: Show version information
it: Mostra informazioni sulla versione

en: Failed to enable any supported hash functions.
it: Errore nell'abilitare le funzioni di hash.

en: %u minute left | %u minutes left
it[0]: %u minuto rimasto
it[1]: %u minuti rimasti

en: %u second left | %u seconds left
it[0]: %u secondo rimasto
it[1]: %u secondi rimasti

en: %s of %s - %s (%s/sec)
it: %s di %s - %s (%s/sec)

en: _Copy Digest
it: _Copia Digest

en: Show _Disabled Hash Functions
it: Visualizza _Funzioni Hash Disabilitate

en: Hash Function
it: Funzione di Hash

en: Checksums
it: Checksum

en: GtkHash is an application for computing file checksums, or message digests. It's designed to be an easy to use, graphical alternative to command-line programs such as md5sum.
it: GtkHash è una applicazione per calcolare checksum di file o digest. Creata per essere un'alternativa intuitiva ai programmi in riga di comando come md5sum.

en: Supported hash functions include MD5, SHA1, SHA256, SHA512 and CRC32.
it: Le funzioni hash supportate includono MD5, SHA1, SHA256, SHA512 e CRC32.

en: Adds message digests or checksums to file properties
it: Aggiungi digest o checksum alle proprietà del file
