gtkhash - en to ja translation catalogue (60 entries)

en: Lowercase Hexadecimal
ja: 16 進数小文字

en: Uppercase Hexadecimal
ja: 16 進数大文字

en: Copy _Digest
ja: ダイジェスト値のコピー(_D)

en: Show _Toolbar
ja: ツールバーの表示(_T)

en: _File
ja: ファイル(_F)

[ctx: menu]
en: _Open Digest File…
ja: ダイジェストファイルを開く(_O)…

[ctx: menu]
en: _Save Digest File…
ja: ダイジェスト値の保存(_S)…

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Text
ja: テキスト(_T)

en: File _List
ja: ファイルリスト(_L)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: File:
ja: ファイル:

en: Text:
ja: テキスト:

en: Check:
ja: チェック:

en: Paste digest from clipboard
ja: クリップボードからダイジェスト値を貼り付け

en: HMAC Key:
ja: HMAC キー:

en: File
ja: ファイル

en: Ha_sh
ja: ハッシュ(_S)

en: GtkHash Preferences
ja: GtkHash の設定

en: Hash Functions
ja: ハッシュ関数

en: MAC Functions
ja: MAC 関数

en: Digest Format:
ja: ダイジェスト形式:

en: Checksum Calculator
ja: チェックサム計算機

en: Calculate message digests or checksums
ja: メッセージダイジェストやチェックサムの計算

en: Open Digest File
ja: ダイジェストファイルを開く

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Digest/Checksum Files (*.sha1, *.md5, *.sfv, …)
ja: ダイジェスト/チェックサムファイル (*.sha1, *.md5, *.sfv, …)

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Save Digest File
ja: ダイジェスト値の保存

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: A desktop utility for computing message digests or checksums
ja: メッセージダイジェストやチェックサムの計算を行うためのデスクトップユーティリティです

en: Select Files
ja: ファイルの選択

en: _Show HMAC Key
ja: HMAC キーの表示(_S)

en: Failed to read check file "%s": %s
ja: チェックファイル "%s" の読み込みに失敗しました: %s

en: Not a regular file
ja: 通常のファイルではありません

en: Failed to add file "%s": %s
ja: ファイル "%s" の追加に失敗しました: %s

en: Unknown Hash Function name "%s"
ja: 不明なハッシュ関数名 "%s"

[ctx: --help]
en: Check against the specified digest or checksum
ja: 指定したダイジェスト値やチェックサムを確認

[ctx: --help]
en: DIGEST
ja: ダイジェスト

[ctx: --help]
en: Check digests or checksums from the specified file
ja: 指定したファイルのダイジェスト値またはチェックサムの確認

[ctx: --help]
en: Enable the specified Hash Function (e.g. MD5)
ja: 指定したハッシュ関数を有効にする (例: MD5)

[ctx: --help]
en: FUNCTION
ja: 関数

[ctx: --help]
en: Hash the specified text
ja: 指定したテキストのハッシュ値を求める

[ctx: --help]
en: TEXT
ja: テキスト

[ctx: --help]
en: Show version information
ja: バージョン情報の表示

en: Failed to enable any supported hash functions.
ja: 全ての対応するハッシュ関数の有効化に失敗しました。

en: %u minute left | %u minutes left
ja[0]: 残り %u 分

en: %u second left | %u seconds left
ja[0]: 残り %u 秒

en: %s of %s - %s (%s/sec)
ja: %s / %s - %s (毎秒 %s)

en: _Copy Digest
ja: ダイジェスト値のコピー(_C)

en: Show _Disabled Hash Functions
ja: 無効化されたハッシュ関数の表示(_D)

en: Hash Function
ja: ハッシュ関数

en: Digest
ja: ダイジェスト

en: H_ash
ja: ハッシュ(_A)

en: Checksums
ja: チェックサム

en: GtkHash is an application for computing file checksums, or message digests. It's designed to be an easy to use, graphical alternative to command-line programs such as md5sum.
ja: GtkHash はファイルのチェックサムやメッセージのダイジェスト値を計算するためのアプリケーションです。 md5sum のようなコマンドラインプログラムと比べて、使いやすくグラフィカルな表示を特長としています。

en: Supported hash functions include MD5, SHA1, SHA256, SHA512 and CRC32.
ja: 対応するハッシュ関数は、MD5、SHA1、SHA256、SHA512、CRC32。

en: Adds message digests or checksums to file properties
ja: ファイルのプロパティに対するメッセージダイジェストやチェックサムの追加
