gtklp 1.3.4 - en to da translation catalogue (187 entries)

en: Print File...
da: Udskriv fil...

en: Files to print
da: Udskriv filer

en: Add
da: Tilføj

en: Remove
da: Fjern

en: Remove All
da: Fjern alle

en: File
da: Fil

note: PrinterLocation
en: Location
da: Placering

en: Duplex Settings
da: Duplexindstillinger

en: No Duplex
da: Ingen duplex

en: Long edge binding
da: Duplex, lang side

en: Short edge binding
da: Duplex, kort side

en: Media Selections
da: Papirvalg

en: Media Size
da: Papirstørrelse

en: Media Type
da: Papirtype

en: Media Source
da: Papirbakke

en: Number of Copies
da: Kopier

en: Collate Copies
da: Sætvise kopier

en: Other actions
da: Andre funktioner

note: Button
en: Call GtkLPQ
da: Start GtkLPQ

note: Add Favorites Button
en: Add favorite
da: Tilføj favorit

note: Remove Favorites Button
en: Remove favorite
da: Fjern favorit

en: General
da: Generelt

en: Please wait!
da: Vent venligst!

en: This option requires an value !
da: Dette argument kræver en tilhørende værdi!

en: Usage: gtklp [-P|-d printer] [-c configdir] [-S server] [-U user] [-p port] [-l] [-D] [-V] [-b] [-i] [-# n] [-C] [-H] [-E] [-J jobname] [-q priority] [-o option=value ...] [file(s)]
da: Brug: gtklp [-P|-d printer] [-c konfigurationsmappe] [-S server] [-U bruger] [-p port] [-l] [-D] [-V] [-b] [-i] [-# n] [-C] [-H] [-E] [-J jobnavn] [-q prioritet] [-o argument=værdi ...] [fil(er)]

en: Function is not supported for now !
da: Funktionen er p.t. ikke understøttet!

en: Invalid Portnumber !
da: Ugyldigt portnummer!

en: Invalid Printername !
da: Ugyldigt printernavn!

en: Invalid Servername !
da: Ugyldigt servernavn!

en: Invalid Username !
da: Ugyldigt brugernavn!

en: Sorry, this function is not compiled in !
da: Beklager, denne funktion er ikke blevet inkluderet!

en: Too many files to print !
da: Listen af filer der skal udskrives er for lang!

en: No Cups-Server found !
da: Kunne ikke finde nogen Cups-server!

en: Unable to connect to Server %s !
da: Kunne ikke forbinde til Cups-server %s!

en: No Printer found to use as default !
da: Ingen standardprinter valgt!

en: Reset All
da: Genskab alle standardindstillinger

en: Templates
da: Skabeloner

en: Close
da: Luk

en: The PPD for this printer has changed!
    Resetting...
da: PPD-filen for denne printer er ændret!
    Genindlæser...

en: Error saving user-settings!
da: Brugerindstillinger kunne ikke gemmes!

en: Too many printers!
da: For mange printere!

en: Unable to add instance!
da: Kunne ikke tilføje enhed!

en: Options saved!
da: Indstillingerne er gemt!

en: Instance removed!
da: Enhed fjernet!

en: Saved Defaults loaded!
da: Gemte standardindstillinger er indlæst!

en: Unable to print,
    unknown file format!
da: Kunne ikke udskrive filen,
    ukendt filformat!

en: Dont know what to print!
da: Har ikke noget at printe!

en: Unable to print!
da: Kan ikke printe!

en: Conflicts
da: Konflikter

en: Save
da: Gem

en: New
da: Ny

en: Printer Templates
da: Printerskabeloner

en: Instance:
da: Enhed:

en: Cancel
da: Annuller

en: Look
da: Vis

en: Show Output
da: Vis resultat

en: Show Text
da: Vis tekst

en: Show Image
da: Vis billede

en: Show HP-GL/2
da: Vis HP-GL/2

en: Show Special
da: Vis speciel

en: Show PPD
da: Vis PPD

en: Feel
da: Opførsel

en: Remember last printer
da: Husk sidste printer

en: Remember last Tab
da: Husk sidste faneblad

en: Save all preferences on exit
da: Gem indstillinger når programmet lukkes

en: Save number of copies on exit
da: Gem antallet af kopier når programmet lukkes

en: Clear file list on print
da: Ryd fillisten ved udskrivning

en: Exit on print
da: Luk ved udskrivning

en: Show JobIDs
da: Vis JobIDer

en: Enable Constraints check
da: Slå kontrol af begrænsninger til

en: Check now
da: Kontroller nu

en: Remember size and position
da: Husk størrelse og position

note: from
en: written by
da: skrevet af

note: for
en: written for cups
da: skrevet til cups

en: Help
da: Hjælp

note: Buttons
en: Help on Options
da: Hjælp om argumenter

en: About %s
da: Om %s

en: Commands and Paths
da: Programmer og stier

en: Browser Command
da: Browser-kommando

en: Help URL
da: Adresse til hjælp

en: Gtklpq Command
da: GtkLPQ-kommando

en: Options
da: Indstillinger

en: Printing in Black
da: Udskriv sort/hvid

en: Fit on Page
da: Tilpas siden

en: Pen Width
da: Stregtykkelse

note: label
en: micrometers
da: mikrometer

note: Buttons Buttons CPI Buttons LPI
en: Default
da: Standard

en: None
da: Ingen

en: Sheet relativ
da: Relativt til papir

en: Image relativ
da: Relativt til billede

en: Scaling
da: Skalering

en: Color HUE rotation
da: Farvehjul-rotation

en: Reset
da: Nulstil

en: Color saturation
da: Farvemætning

en: Image
da: Billede

en: Sheet Usage
da: Papirbrug

en: Sheets per page
da: Ark pr. side

en: Border
da: Kant

en: Orientation
da: Orientering

en: Mirror Output
da: Spejlvend

en: Ranges
da: Intervaller

en: Print Range
da: Udskriftsinterval

en: (e.g. 1-4,9,10-12)
da: (f.eks. 1-4,9,10-12)

en: All
da: Alle

en: Even
da: Lige

en: Odd
da: Ulige

en: Reverse Output Order
da: Omvendt rækkefølge

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Gamma correction
da: Gammakorrektion

en: Output
da: Resultat

en: Banners
da: Bannere

note: Stop
en: End:
da: Slut:

en: You have chosen to store your password on the disk.
    This is not secure, so I recommend against doing so.
    You have been warned.
da: Du har valgt at gemme dit password på harddisken.
    Dette er ikke sikkerhedsmæssigt forsvarligt, og jeg
    anbefaler at du lader være.
    Nu er du advaret.

en: Password
da: Adgangskode

note: Login
en: Login:
da: Brugernavn:

note: Password
en: Password:
da: Adgangskode:

en: Job Name
da: Jobnavn

en: Raw output
da: Rå output

en: Extra Options
da: Ekstra argumenter

en: Special
da: Speciel

en: Sizes and Spacings
da: Størrelser og mellemrum

note: Label CPI
en: Chars per Inch
da: Tegn pr. tomme

note: Label LPI
en: Lines per Inch
da: Linier pr. tomme

note: Label CPP
en: Columns per Page
da: Kolonner pr. side

en: Margins
da: Marginer

note: Label Bottom
en: Bottom
da: Bund

note: Label Left
en: Left
da: Venstre

note: Label Right
en: Right
da: Højre

en: Text formatting
da: Tekstformattering

en: Use Pretty Print
da: Brug fine indstillinger

en: Wrap text
da: Ombryd tekst

en: Text
da: Tekst

note: --- Info ---
en: Message
da: Besked

note: --- Error ---
en: Error
da: Fejl

en: Fehlerteufel
da: Fejldjævel

en: Warning!
da: Advarsel!

en: No printers found !
da: Kunne ikke finde nogen printere!

en: The given printer does not exist!
da: Printeren findes ikke!

en: Internal program error !
da: Intern programfejl!

en: Password verification
da: Bekræft adgangskode

en: Usage: gtklpq [-P|-d Printer] [-S server] [-p port] [-D] [-V] [-U user] [-t timeout] [-g geometry] [-C] [-h] [-E]
da: Brug: gtklpq [-P|-d Printer] [-S server] [-p port] [-D] [-V] [-U bruger] [-t timeout] [-g geometri] [-C] [-h] [-E]

en: Cancel Job
da: Annuller job

en: Cancel All
da: Annuller alle

en: Hold Job
da: Tilbagehold job

en: Move Job
da: Flyt job

en: Reject Jobs
da: Afvis job

en: Stop Printer
da: Stop printer

en: Priority
da: Prioritet

en: Exit
da: Luk

en: Release Job
da: Fortsæt job

en: Rank
da: Nummer

en: Owner
da: Ejer

en: File(s)
da: Fil(er)

en: Size
da: Størrelse

en: Queue
da: Kø

en: Printer Idle
da: Printer klar

en: Printer Processing
da: Printer arbejder

en: Printer Stopped
da: Printer standset

en: Start Printer
da: Start printer

en: Accept Jobs
da: Accepter jobs

en: Job(s)
da: Job

en: Untitled
da: Unavngivet

en: No jobs.
da: Ingen job.

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: And for what reason ?
da: Af hvilken grund?

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Do you really want to cancel this job?
da: Er du sikker på at du vil annullere dette job?

en: Do you really want to cancel ALL jobs?
da: Er du sikker på at du vil annullere ALLE job?

en: Do you really want to hold this job?
da: Er du sikker på at du vil tilbageholde dette job?

en: Do you really want to release this job?
da: Er du sikker på at du vil fortsætte dette job?

en: Do you really want to move this Job to the following queue?
da: Er du sikker på at du vil flytte dette job til køen?

en: Do you really want to stop this printer?
da: Er du sikker på at du vil stoppe denne printer?

en: Do you really want to start this printer?
da: Er du sikker på at du vil starte denne printer?

en: Do you really want to change the job priority?
da: Er du sikker på at du vil ændre prioriteten af dette job?

en: Do you really want to reject jobs for this printer?
da: Er du sikker på at du vil afvise job for denne printer?

en: Do you really want to accept jobs for this printer?
da: Er du sikker på at du vil modtage job på denne printer?

en: Unable to change priority!
da: Kunne ikke ændre prioritet!

en: Job or printer not found!
da: Kunne ikke finde job eller printer!

en: Authorization failed!
da: Login mislykkedes!

en: You don't own this job!
da: Du er ikke ejeren af dette job!

en: Unable to do so!
da: Handlingen fejlede!

en: Unable to cancel job(s)!
da: Kunne ikke annullere job!

en: Unable to cancel printer!
da: Kunne ikke annullere printeren!

en: Unable to start printer!
da: Kunne ikke starte printeren!

en: Unable to accept jobs for this printer!
da: Kunne ikke modtage job på denne printer!

en: Unable to reject jobs for this printer!
da: Kunne ikke afvise job for denne printer!
