gtklp 1.3.4 - en to it translation catalogue (183 entries)

en: Print File...
it: Stampa File...

en: Files to print
it: File da stampare

en: Add
it: Aggiungi

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove All
it: Rimuovi tutto

note: PrinterLocation
en: Location
it: Posizione

en: Duplex Settings
it: Impostazioni fronte/retro

en: No Duplex
it: Nessuno

en: Long edge binding
it: Lato lungo

en: Short edge binding
it: Lato corto

en: Media Selections
it: Selezioni Carta

en: Media Size
it: Dimensione carta

en: Media Type
it: Tipo di carta

en: Media Source
it: Vano carta

en: Number of Copies
it: Numero di copie

en: Other actions
it: Altre azioni

note: Button
en: Call GtkLPQ
it: Chiama GtkLPQ

en: Printer
it: Stampante

en: General
it: Generale

en: Please wait!
it: Attentedere per favore!

en: This option requires an value !
it: Questa opzione richiede un valore!

en: Usage: gtklp [-P|-d printer] [-c configdir] [-S server] [-U user] [-p port] [-l] [-D] [-V] [-b] [-i] [-# n] [-C] [-H] [-E] [-J jobname] [-q priority] [-o option=value ...] [file(s)]
it: Uso: gtklp [-P|-d stampante] [-c dirconfig] [-S server] [-U utente] [-p porta] [-l] [-D] [-V] [-b] [-i] [-# n] [-C] [-H] [-E] [-J nomelavoro] [-q priorità][-o opzione=valore ...] [file]

en: Function is not supported for now !
it: La funzione non è ancora supportata!

en: Invalid Portnumber !
it: Numero di porta non valido!

en: Invalid Printername !
it: Nome della stampante non valido!

en: Invalid Servername !
it: Nome del server non valido!

en: Invalid Username !
it: Nome utente non valido!

en: version
it: versione

en: Sorry, this function is not compiled in !
it: Spiacente, questa funzione non è compilata!

en: Too many files to print !
it: Troppi file da stampare!

en: No Cups-Server found !
it: Nessun server Cups trovato!

en: Unable to connect to Server %s !
it: Impossibile connetersi al Server %s !

en: No Printer found to use as default !
it: Non è stata trovata alcuna stampante da usare come predefinita!

en: Print
it: Stampa

en: Reset All
it: Reimposta tutto

en: Templates
it: Modello

en: The PPD for this printer has changed!
    Resetting...
it: Il PPD per questa stampante è cambiato!
    Reimpostazione in corso...

en: Error saving user-settings!
it: Errore salvando le impostazioni utente!

en: Too many printers!
it: Troppe stampanti!

en: Unable to add instance!
it: Inpossibile aggiungere una istanza!

en: Options saved!
it: Opzioni salvate!

en: Instance removed!
it: Istanza rimossa!

en: Saved Defaults loaded!
it: Valori predefiniti caricati!

en: Unable to print,
    unknown file format!
it: Impossibile stampare,
    formato di file sconosciuto!

en: Dont know what to print!
it: Non so cosa stampare!

en: Unable to print!
it: Impossibile stampare!

en: Conflicts
it: Conflitti

en: Save
it: Salva

en: New
it: Nuovo

en: Printer Templates
it: Modello di stampante

en: Printer:
it: Stampante:

en: Instance:
it: Istanze:

en: Cancel
it: Annulla

en: Look
it: Aspetto

en: Show Output
it: Mostra Output

en: Show Text
it: Mostra Testo

en: Show Image
it: Mostra Immagine

en: Show HP-GL/2
it: Mostra HP-GL/2

en: Show Special
it: Mostra Speciale

en: Show PPD
it: Mostra PPD

en: Feel
it: Comportamento

en: Remember last printer
it: Ricorda l'ultima stampante

en: Remember last Tab
it: Ricorda l'ultima scheda

en: Save all preferences on exit
it: Salvare tutte le preferenze all'uscita

en: Save number of copies on exit
it: Salvare il numero di copie all'uscita

en: Clear file list on print
it: Pulire la lista dei file dopo la stampa

en: Exit on print
it: Uscire dopo la stampa

en: Show JobIDs
it: Mostra i JobID

en: Enable Constraints check
it: Abilita il controllo dei vincoli

en: Check now
it: Controlla ora

note: from
en: written by
it: scritto da

note: for
en: written for cups
it: scritto per cups

en: Help
it: Aiuto

note: Buttons
en: Help on Options
it: Aiuto sulle opzioni

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: Commands and Paths
it: Comandi e Percorsi

en: Browser Command
it: Comando Browser

en: Help URL
it: URL di aiuto

en: Options
it: Opzioni

en: Printing in Black
it: Stampa in nero

en: Fit on Page
it: Adatta alla pagina

en: Pen Width
it: Larghezza penna

note: label
en: micrometers
it: micrometri

note: Buttons Buttons CPI Buttons LPI
en: Default
it: Predefinito

en: None
it: Nessuno

en: Sheet relativ
it: Relativo al foglio

en: Image relativ
it: Relativo all'immagine

en: Scaling
it: Scalatura

en: Color HUE rotation
it: Rotazione colore HUE

en: Reset
it: Reimposta

en: Color saturation
it: Salurazione colore

en: Position
it: Posizione

en: Image
it: Immagine

en: Sheet Usage
it: Uso del foglio

en: Sheets per page
it: Fogli per pagina

en: Layout
it: Disposizione

en: Border
it: Bordi

en: Orientation
it: Orientamento

en: Mirror Output
it: Uscita specchiata

en: Ranges
it: Intervalli

en: Print Range
it: Intervallo di stampa

en: (e.g. 1-4,9,10-12)
it: (es. 1-4,9,10-12)

en: All
it: Tutto

en: Even
it: Pari

en: Odd
it: Dispari

en: Reverse Output Order
it: Ordine di uscita inverso

en: Brightness
it: Luminosità

en: Gamma correction
it: Correzione Gamma

en: Banners
it: Striscioni

note: Start
en: Start:
it: Inizio:

note: Stop
en: End:
it: Fine:

en: You have chosen to store your password on the disk.
    This is not secure, so I recommend against doing so.
    You have been warned.
it: Si è scelto di memorizzare la password sul disco.
    Questo non è sicuro, perciò si raccomanda di non farlo.
    Siete stati avvisati.

en: Job Name
it: Nome del job

en: Raw output
it: Output raw

en: Extra Options
it: Opzioni extra

en: Special
it: Speciale

en: Sizes and Spacings
it: Dimensioni e spaziatura

note: Label CPI
en: Chars per Inch
it: Caratteri per pollice

note: Label LPI
en: Lines per Inch
it: Linee per pollice

note: Label CPP
en: Columns per Page
it: Colonne per pagina

en: Margins
it: Margini

note: Label Top
en: Top
it: Superiore

note: Label Bottom
en: Bottom
it: Inferiore

note: Label Left
en: Left
it: Sinistro

note: Label Right
en: Right
it: Destro

en: Text formatting
it: Formattazione del testo

en: Use Pretty Print
it: Usa Pretty Print

en: Wrap text
it: Testo a capo

en: Text
it: Testo

note: --- Info ---
en: Message
it: Messaggio

note: --- Error ---
en: Error
it: Errore

en: Fehlerteufel
it: Imbranato

en: Warning!
it: Attenzione!

en: No printers found !
it: Nessuna stampante trovata!

en: The given printer does not exist!
it: La stampante indicata non esiste!

en: Internal program error !
it: Errore interno del programma!

en: Password verification
it: Verifica Password

en: Usage: gtklpq [-P|-d Printer] [-S server] [-p port] [-D] [-V] [-U user] [-t timeout] [-g geometry] [-C] [-h] [-E]
it: Uso: gtklpq [-P|-d Stampante] [-S server] [-p porta] [-D] [-V] [-U utente] [-t timeout] [-g geometria] [-C] [-h] [-E]

en: Cancel Job
it: Annulla il lavoro

en: Cancel All
it: Annulla tutto

en: Hold Job
it: Conserva il lavoro

en: Move Job
it: Sposta il lavoro

en: Reject Jobs
it: Rifiuta i lavori

en: Stop Printer
it: Ferma la stampante

en: Priority
it: Priorità

en: Exit
it: Uscita

en: Release Job
it: Rilascia il lavoro

en: Rank
it: Rango

en: Owner
it: Proprietario

en: File(s)
it: File

en: Size
it: Dimensione

en: Queue
it: Coda

en: Printer Idle
it: Stampante inattiva

en: Printer Processing
it: Stampante attiva

en: Printer Stopped
it: Stampante fermata

en: Start Printer
it: Avvia stampante

en: Accept Jobs
it: Accetta lavori

en: Job(s)
it: Lavoro/i

en: Untitled
it: Senza titolo

en: No jobs.
it: Nessun lavoro.

en: Are you sure?
it: Si è sicuri?

en: And for what reason ?
it: E per quale motivo?

en: Yes
it: Sì

en: Do you really want to cancel this job?
it: Si vuole veramente cancellare questo lavoro?

en: Do you really want to cancel ALL jobs?
it: Si vogliono veramente cancellare TUTTI i lavori?

en: Do you really want to hold this job?
it: Si vuole veramente conservare questo lavoro?

en: Do you really want to release this job?
it: Si vuole veramente rilasciare questo lavoro?

en: Do you really want to move this Job to the following queue?
it: Si vuole veramente spostare questo lavoro alla coda seguente?

en: Do you really want to stop this printer?
it: Si vuole veramente fermare questa stampante?

en: Do you really want to start this printer?
it: Si vuole veramente avviare questa stampante?

en: Do you really want to change the job priority?
it: Si vuole veramente cambiare la priorità del lavoro?

en: Do you really want to reject jobs for this printer?
it: Si vogliono veramente rifiutare i lavori per questa stampante?

en: Do you really want to accept jobs for this printer?
it: Si vogliono veramente accettare i lavori per questa stampante?

en: Unable to change priority!
it: Impossbile cambiare la priorità!

en: Job or printer not found!
it: Lavoro o stampante non trovati!

en: Authorization failed!
it: Autorizzazione fallita!

en: You don't own this job!
it: Non si è proprietari di questo lavoro!

en: Unable to do so!
it: Impossibile fare così!

en: Unable to cancel job(s)!
it: Impossibile annullare il/i lavoro/i!

en: Unable to cancel printer!
it: Impossibile annullare la stampane!

en: Unable to start printer!
it: Impossibile avviare la stampane!

en: Unable to accept jobs for this printer!
it: Impossibile accettare i lavori per questa stampante!

en: Unable to reject jobs for this printer!
it: Impossibile rifiutare i lavori per questa stampante!
