gtklp 1.3.4 - en to ja translation catalogue (169 entries)

en: Print File...
ja: ファイルの印刷...

en: Files to print
ja: 印刷するファイルの一覧

en: Add
ja: 追加

en: Remove
ja: 削除

en: File
ja: ファイル

en: Duplex Settings
ja: 重複した設定

en: No Duplex
ja: 重複していません

en: Media Selections
ja: メディアの選択

en: Number of Copies
ja: ページ数

en: Printer
ja: 使用するプリンタ

en: General
ja: 全般

en: Please wait!
ja: 少々お待ち下さい。

en: This option requires an value !
ja: このオプションには値が必要です！

en: Usage: gtklp [-P|-d printer] [-c configdir] [-S server] [-U user] [-p port] [-l] [-D] [-V] [-b] [-i] [-# n] [-C] [-H] [-E] [-J jobname] [-q priority] [-o option=value ...] [file(s)]
ja: 用法: gtklp [-P|-d プリンタ名] [-c 設定ディレクトリ] [-S サーバ名] [-U ユーザ名] [-p ポート番号] [-l] [-D] [-V] [-b] [-i] [-# 番号] [-C] [-H] [-E] [-J ジョブ名] [-q 優先度] [-o オプション=値 ...] [ファイル名]

en: Function is not supported for now !
ja: 現在、この機能はサポートされていません！

en: Invalid Portnumber !
ja: "ポート番号" が間違っています！

en: Invalid Printername !
ja: "プリンタ名" が間違っています！

en: Invalid Servername !
ja: "サーバ名" が間違っています！

en: Invalid Username !
ja: "ユーザ名" が間違っています！

en: version
ja: バージョン

en: Sorry, this function is not compiled in !
ja: すみません、この機能はサポートされていません！

en: Too many files to print !
ja: 印刷するファイルが多すぎます！

en: No Cups-Server found !
ja: CUPS サーバが見つかりません！

en: Unable to connect to Server %s !
ja: サーバ %s に接続できません！

en: No Printer found to use as default !
ja: デフォルトで使用するプリンタが見つかりません！

en: Print
ja: 印刷

en: Reset All
ja: 全てリセット

en: Templates
ja: テンプレート

en: The PPD for this printer has changed!
    Resetting...
ja: このプリンタ向けの PPD が変更されました！
    リセットします...

en: Error saving user-settings!
ja: ユーザ設定の保存中にエラーが発生しました！

en: Too many printers!
ja: "プリンタ名" が多すぎます！

en: Unable to add instance!
ja: インスタンスを追加できません！

en: Options saved!
ja: オプションを保存しました！

en: Instance removed!
ja: インスタンスを削除しました！

en: Saved Defaults loaded!
ja: 保存したデフォルト値を読み込みました！

en: Unable to print,
    unknown file format!
ja: ファイルの形式が不明なため、
    印刷することが出来ません！

en: JobID
ja: ジョブ ID

en: Dont know what to print!
ja: 印刷する対象がありません！

en: Unable to print!
ja: 印刷できません！

en: (stdin)
ja: (標準入力)

en: Conflicts
ja: 重複

en: Ok
ja: OK

en: Save
ja: 保存

en: New
ja: 新規

en: Printer Templates
ja: プリンタ・テンプレート

en: Printer:
ja: プリンタ:

en: Instance:
ja: インタフェース:

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Look
ja: 外観

en: Show Output
ja: 出力を表示する

en: Show Text
ja: テキストを表示する

en: Show Image
ja: 画像を表示する

en: Show HP-GL/2
ja: HP-GL/2 を表示する

en: Show Special
ja: 拡張オプションを表示する

en: Show PPD
ja: PPD を表示する

en: Feel
ja: 操作

en: Remember last printer
ja: 最後に使用したプリンタを記憶する

en: Remember last Tab
ja: 最後に使用したタブを記憶する

en: Save all preferences on exit
ja: 終了時に全ての設定を保存する

en: Save number of copies on exit
ja: 終了時に印刷枚数を保存する

en: Clear file list on print
ja: 印刷するファイル一覧をクリアする

en: Exit on print
ja: 印刷したら終了する

en: Show JobIDs
ja: ジョブ ID を表示する

en: Enable Constraints check
ja: 強制チェックを有効にする

en: Check now
ja: 今すぐチェックする

note: from
en: written by
ja: 開発者:

note: for
en: written for cups
ja: CUPS の開発者:

en: Help
ja: ヘルプ

note: Buttons
en: Help on Options
ja: オプションのヘルプ

en: About %s
ja: %s について

en: Commands and Paths
ja: コマンドとパス

en: Browser Command
ja: コマンドの参照

en: Help URL
ja: ヘルプの URL

en: Options
ja: オプション

en: Printing in Black
ja: 黒で印刷する

en: Fit on Page
ja: 用紙にフィットさせる

en: Pen Width
ja: ペンの幅

note: label
en: micrometers
ja: マイクロメータ

note: Buttons Buttons CPI Buttons LPI
en: Default
ja: デフォルト

en: None
ja: なし

en: Sheet relativ
ja: 用紙に合わせる

en: Image relativ
ja: 画像に合わせる

en: Scaling
ja: サイズの調整

en: Color HUE rotation
ja: 色合い

en: Reset
ja: リセット

en: Color saturation
ja: 彩度

en: Position
ja: 位置

en: Image
ja: 画像

en: Sheet Usage
ja: 用紙の扱い

en: Sheets per page
ja: 段組

en: Ranges
ja: 範囲

en: Print Range
ja: 印刷範囲を指定する

en: (e.g. 1-4,9,10-12)
ja: (例: 1-4,9,10-12)

en: All
ja: 全ページ

en: Even
ja: 偶数ページ

en: Odd
ja: 奇数ページ

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Gamma correction
ja: γコレクション

en: Output
ja: 出力

en: Banners
ja: バナー

note: Start
en: Start:
ja: 開始:

note: Stop
en: End:
ja: 終了:

en: You have chosen to store your password on the disk.
    This is not secure, so I recommend against doing so.
    You have been warned.
ja: 入力したパスワードを保存します。
    これはセキュアではありません。セキュアにすることを
    強く推奨します。警告しましたよ。

en: Password
ja: パスワード

note: Login
en: Login:
ja: ログイン名:

note: Password
en: Password:
ja: パスワード:

en: Job Name
ja: ジョブ名

en: Raw output
ja: 生データを出力する

en: Extra Options
ja: 追加オプション

en: Special
ja: 拡張

en: Sizes and Spacings
ja: サイズとマージン

note: Label CPI
en: Chars per Inch
ja: 文字数/インチ

note: Label LPI
en: Lines per Inch
ja: 行数/インチ

note: Label CPP
en: Columns per Page
ja: 桁数/ページ

en: Margins
ja: マージン

note: Label Top
en: Top
ja: 上

note: Label Bottom
en: Bottom
ja: 下

note: Label Left
en: Left
ja: 左

note: Label Right
en: Right
ja: 右

en: Use Pretty Print
ja: 簡易印刷で印刷する

en: Text
ja: テキスト

note: --- Info ---
en: Message
ja: [メッセージ]

note: --- Error ---
en: Error
ja: [ERROR]

en: Fehlerteufel
ja: [Fehlerteufel]

en: Warning!
ja: [WARNING]

en: No printers found !
ja: プリンタが見つかりません！

en: The given printer does not exist!
ja: 指定したプリンタは存在しません！

en: Internal program error !
ja: プログラム内部エラーです！

en: Password verification
ja: パスワード検証

en: Usage: gtklpq [-P|-d Printer] [-S server] [-p port] [-D] [-V] [-U user] [-t timeout] [-g geometry] [-C] [-h] [-E]
ja: 用法: gtklpq [-P|-d プリンタ名] [-S サーバ名] [-p ポート番号] [-D] [-V] [-U ユーザ名] [-t タイムアウト時間] [-g 位置] [-C] [-h] [-E]

en: Cancel Job
ja: 指定したジョブを取り消します

en: Cancel All
ja: 一覧に表示されている全てのジョブを取り消します

en: Hold Job
ja: 指定したジョブを保留します

en: Move Job
ja: 指定したジョブを移動します

en: Stop Printer
ja: 印刷を停止します

en: Priority
ja: ジョブの優先度を変更します

en: Release Job
ja: ジョブの解放

en: Rank
ja: ランク

en: Owner
ja: 所有者

en: Job
ja: ジョブ ID

en: File(s)
ja: ファイル

en: Size
ja: 用紙のサイズ

en: Queue
ja: キュー

en: Printer Idle
ja: プリンタのアイドル

en: Printer Processing
ja: プリンタ処理

en: Printer Stopped
ja: プリンタ・スピード

en: Start Printer
ja: 印刷の開始

en: Job(s)
ja: ジョブ

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: No jobs.
ja: ジョブはありません。

en: Are you sure?
ja: 宜しいですか？

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Do you really want to cancel this job?
ja: このジョブを本当にキャンセルしますか？

en: Do you really want to cancel ALL jobs?
ja: 全てのジョブを本当にキャンセルしますか？

en: Do you really want to hold this job?
ja: このジョブを本当に一時停止しますか？

en: Do you really want to release this job?
ja: このジョブを本当に解放しますか？

en: Do you really want to move this Job to the following queue?
ja: このジョブを次のキューに移動しますか？

en: Do you really want to stop this printer?
ja: このプリンタを本当に停止しますか？

en: Do you really want to start this printer?
ja: このプリンタを開始しますか？

en: Do you really want to change the job priority?
ja: ジョブの優先度を本当に変更しますか？

en: Unable to change priority!
ja: 優先度を変更できません！

en: Job or printer not found!
ja: ジョブまたはプリンタが見つかりません！

en: Authorization failed!
ja: 認証に失敗しました！

en: You don't own this job!
ja: 貴方はこのジョブの所有者ではありません！

en: Unable to do so!
ja: それは出来ません！

en: Unable to cancel job(s)!
ja: ジョブとキャンセルできません！

en: Unable to cancel printer!
ja: プリンタをキャンセルできません！

en: Unable to start printer!
ja: プリンタを開始できません！
