gtkpod - en to sv translation catalogue (759 entries)

en: Never show this dialogue again
sv: Visa aldrig den här dialogrutan igen

en: Conversion Progress Display
sv: Visning av konverteringsförlopp

en: The output of the background conversion scripts is copied below. Each page of the notebook corresponds to one background thread.
sv: Utmatningen från konverteringsskripten som kört i bakgrunden har kopierats nedan. Varje sida i anteckningsboken motsvarar en bakgrundstråd.

en: iPod Manager
sv: Hantering av iPod

en: Newly mounted iPod at '%s' could not be loaded into gtkpod.
sv: Nymonterad iPod på '%s' kunde inte laddas i gtkpod.

en: Newly mounted iPod at '%s' appears to be already loaded!
sv: Nymonterad iPod på '%s' verkar redan vara laddad.

en: New iPod
sv: Ny iPod

en: Arabic (IBM-864)
sv: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
sv: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
sv: Arabisk (Windows-1256)

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
sv: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
sv: Baltisk (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
sv: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
sv: Centraleuropeisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Central European (Windows-1250)
sv: Centraleuropeisk (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB18030)
sv: Förenklad kinesisk (GB18030)

en: Chinese Simplified (GB2312)
sv: Förenklad kinesisk (GB2312)

en: Chinese Traditional (Big5)
sv: Traditionell kinesisk (Big5)

en: Chinese Traditional (Big5-HKSCS)
sv: Traditionell kinesisk (Big5-HKSCS)

en: Cyrillic (IBM-855)
sv: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sv: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
sv: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
sv: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (Windows-1251)
sv: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (CP-866)
sv: Kyrillisk/Rysk (CP-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
sv: Kyrillisk/Ukrainsk (KOI8-U)

en: English (US-ASCII)
sv: Engelsk (US-ASCII)

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekisk (ISO-8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
sv: Grekisk (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
sv: Hebreisk (IBM-862)

en: Hebrew (Windows-1255)
sv: Hebreisk (Windows-1255)

en: Japanese (automatic detection)
sv: Japansk (automatisk detektering)

en: Japanese (EUC-JP)
sv: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
sv: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
sv: Japansk (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreansk (EUC-KR)

en: Nordic (ISO-8859-10)
sv: Nordisk (ISO-8859-10)

en: South European (ISO-8859-3)
sv: Sydeuropeisk (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
sv: Thailändsk (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
sv: Turkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
sv: Turkisk (Windows-1254)

en: Vietnamese (VISCII)
sv: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
sv: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
sv: Visuell Hebreisk (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
sv: Västlig (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
sv: Västlig (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
sv: Västlig (ISO-8859-15)

en: Western (Windows-1252)
sv: Västlig (Windows-1252)

note: sanity! check for "System Charset" and return NULL
en: System Charset
sv: Systemets kodning

note: already opened we are not the first instance of gtkpod -- the socket is already being used, so we pass
en: Another instance of gtkpod was detected. Playcount server not started.
sv: En annan instans av gtkpod detekterades. Spelningsservern startades inte.

en: Update Tracks from File
sv: Uppdatera spår från fil

en: Create new Playlist
sv: Skapa ny spellista

note: Action name Stock icon
en: Edit Track Details
sv: Redigera detaljinformation om spår

en: '%s' is a directory, not a playlist file.
sv: '%s' är en katalog, inte en spellistefil.

en: '%s' is a not a known playlist file.
sv: '%s' är inte en känd spellistefil.

en: Could not open '%s' for reading.
sv: Kunde inte öppna '%s' för läsning.

en: Skipping '%s' because it is a directory.
sv: Hoppar över '%s' eftersom det är en katalog.

en: Skipping '%s' to avoid adding playlist file recursively
sv: Hoppar över '%s' för att undvika att spellistfiler läggs till rekursivt.

en: Unknown token '%s' in template '%s'
sv: Okänd beteckning '%s' i mallen '%s'

en: Could not create '%s'
sv: Kunde inte skapa '%s'

en: Error creating thumbnail file
sv: Fel när miniatyrbildsfil skulle skapas

en: Unknown token '%%%c' in template '%s'
sv: Okänd beteckning '%%%c' i mallen '%s'

en: Thumbnail generator returned status %d
sv: Miniatyrbildsprogrammet returnerade status %d

en: The following track could not be processed (file does not exist): '%s'
sv: Följande spår kunde inte behandlas (filen finns inte): '%s'

en: Nothing to update
sv: Ingenting att uppdatera

en: Updating %s
sv: Uppdaterar %s

en: Updated selected tracks with info from file.
sv: Uppdaterar markerade spår med information från fil.

en: The following track could not be updated | The following %d tracks could not be updated
sv[0]: Följande spår kunde inte uppdateras
sv[1]: Följande %d spår kunde inte uppdateras

note: gint id, gboolean modal,
en: Failed Track Update
sv: Uppdatering av spår misslyckades

en: The following track has been updated | The following %d tracks have been updated
sv[0]: Följande spår har uppdaterats
sv[1]: Följande %d spår har uppdaterats

note: gint id, gboolean modal,
en: Successful Track Update
sv: Uppdatering av spår lyckades

en: no local filename available, file on the iPod will be used instead
sv: inget lokalt filnamn tillgängligt, filen på iPod används istället

en: no local filename available and copy on iPod cannot be found
sv: inget lokalt filnamn tillgängligt och kopian på iPod kan inte hittas

en: no local filename available
sv: inget lokalt filnamn tillgängligt

en: local file could not be found, file on the iPod will be used instead
sv: den lokala filen kunde inte hittas, filen på iPod används istället

en: local file as well as copy on the iPod cannot be found
sv: den lokala filen samt kopian på iPod kan inte hittas

note: update not successful -- log this track for later display
en: update failed (format not supported?)
sv: uppdatering misslyckades (formatet stöds kanske inte)

en: Processing '%s'...
sv: Behandlar '%s'...

en: Skipping '%s' because it matches exclude masks.
sv: Hoppar över '%s' eftersom det motsvarar filmasker att utesluta.

en: Podcast already present: '%s'
sv: Podradiosändning finns redan: '%s'

en: Couldn't change tags of file: %s
sv: Kunde inte ändra taggar för filen: %s

en: Could not open '%s' for reading and writing.
sv: Kunde inte öppna '%s' för läsning och skrivning.

en: Could not obtain lock on '%s'.
sv: Kunde inte låsa '%s'.

note: error!
en: Malformed line in '%s': %s
sv: Felaktig rad i '%s': %s

note: gint id, gboolean modal,
en: Remove offline playcounts?
sv: Ta bort nerkopplade spelningsantal?

note: title
en: Some tracks played offline could not be found in the iTunesDB. Press 'OK' to remove them from the offline playcount file, 'Cancel' to keep them.
sv: Vissa spår som spelats i nerkopplat läge hittades inte i iTunes databas. Klicka på 'Ok' för att ta bort dem från filen med nerkopplade spelningsantal, eller 'Avbryt' för att behålla dem.

en: Error writing to '%s'.
sv: Fel vid skrivning till '%s'.

en: iPod File not available and ID3 saving disabled in options, cannot save lyrics to: %s.
sv: Filen på iPod inte tillgänglig och att spara ID3 inaktiverat i inställningarna, kan inte spara sångtext i: %s.

en: Summary status of conversion processes
sv: Sammanfattning av konverteringsprocessens status

note: only change the label if it has changed -- otherwise our tooltips will be switched off
en: active
sv: aktiv

en: inactive
sv: inaktiv

en: Active threads: %d. Scheduled tracks: %d.
sv: Aktiva trådar: %d. Schemalagda spår: %d.

en: Original filename not available for '%s.'
sv: Originalfilnamnet inte tillgängligt för '%s'.

en: Filename '%s' is no longer valid for '%s'.
sv: Filnamnet '%s' är inte längre giltigt för '%s'.

en: Files of type '%s' are not supported by the iPod. Please go to the Preferences to set up and turn on a suitable conversion script for '%s'.
sv: Filer med typen '%s' stöds inte av iPod. Gå till inställningarna för att ställa in och aktivera ett lämpligt konverteringsskript för '%s'.

en: No information available
sv: Ingen information tillgänglig

en: Could not create '%s'. Filetype conversion will not work.
sv: Kunde inte skapa '%s'. Konvertering av filtyp kommer inte att fungera.
    Kunde inte skapa '%s'. Konvertering av filtyp kommer inte att fungera.

en: Transfer of '%s' failed. %s
sv: Överföring av '%s' misslyckades. %s

en: Conversion of '%s' failed: '%s'.
sv: Konvertering av '%s' misslyckades: '%s'.

en: Conversion of '%s' failed: '%s %s' returned exit status %d.
sv: Konvertering av '%s' misslyckades: '%s %s' returnerade status %d.

en: Conversion of '%s' failed: '"%s" %s' did not return filename extension as expected.
sv: Konvertering av '%s' misslyckades: '"%s" %s' returnerade inte filnamnsändelse som förväntat.

en: Conversion of '%s' failed: Could not access original file '%s' (%s).
sv: Körning av '%s' misslyckades: Kunde inte komma åt originalfil '%s' (%s).

en: Conversion of '%s' failed: Could not create directory '%s'.
sv: Konvertering av '%s'misslyckades: Kunde inte skapa katalogen '%s'.

en: Conversion of '%s' failed: '%s' returned exit status %d.
sv: Konvertering av '%s'misslyckades: '%s' returnerade status %d.

en: Conversion of '%s' failed: could not stat the converted file '%s'.
sv: Konvertering av '%s'misslyckades: kunde inte hämta information för den konverterade filen '%s'.

en: Matching SHA1 checksum for file %d/%d
sv: Matchande SHA1-checksumma för filen %d/%d

en: Could not create hash value from itunesdb
sv: Kunde inte skapa checksumma från itunesdb

en: Error while reading extended info: %s
sv: Fel vid läsning av utökad information: %s

en: iTunesDB '%s' does not match checksum in extended information file '%s'
    gtkpod will try to match the information using SHA1 checksums. This may take a long time.
sv: Checksumman för iTunes databas '%s' stämmer inte med den i filen '%s' med utökad information.
    Ett försök görs av gtkpod att passa ihop informationen med SHA1-checksummor. Det kan ta lång tid.

en: %s:
    Expected "itunesdb_hash=" but got:"%s"
sv: %s:
    Förväntande "itunesdb_hash=", men hittade "%s"

en: %s:
    Format error: %s
sv: %s:
    Formatfel: %s

en: No SHA1 checksums on individual tracks are available.
    
    To avoid this situation in the future either switch on duplicate detection (will provide SHA1 checksums) or avoid using the iPod with programs other than gtkpod.
sv: Inga SHA1-checksummor är tillgängliga för enskilda spår.
    
    För att undvika situationen i framtiden, aktivera antingen detektering av duplikat (som tillhandahåller SHA1-checksummor) eller undvik att använda iPod med andra program än gtkpod.

en: Error reading iPod photo database (%s).
sv: Fel vid läsning av iPod fotodatabas (%s).

en: Offline iPod database successfully imported
sv: Nerkopplad iPod-databas importerad med lyckat resultat

en: Local database successfully imported
sv: Lokal databas importerad med lyckat resultat

en: Offline iPod database import failed: '%s'
sv: Import av nerkopplad iPod-databas misslyckades: '%s'

en: Local database import failed: '%s'
sv: Import av lokal databas misslyckades: '%s'

en: Offline iPod database import failed:
sv: Import av nerkopplad iPod-databas misslyckades:

en: Local database import failed:
sv: Import av lokal databas misslyckades:

en: '%s' does not exist. Import aborted.
sv: '%s' finns inte. Import avbruten.

en: iPod Database Import Failed: '%s'
sv: Import av iPod-databasen misslyckades: '%s'

en: iPod Database Import Failed.
sv: Import av iPod-databasen misslyckades.

en: '%s' (or similar) does not exist. Import aborted.
sv: '%s' (eller liknande) finns inte. Import avbruten.

en: Could not find iPod directory structure at '%s'.
    
    If you are sure that the iPod is properly mounted at '%s', it may not be initialized for use. In this case, gtkpod can initialize it for you.
    
    Do you want to create the directory structure now?
sv: Kunde inte hitta iPod-katalogstrykturen på '%s'.
    
    Om du är säker på att din iPod är riktigt monterad på %s', kanske den inte är initierad för användning. I så fall kan gtkpod initiera den åt dig.
    
    Vill du skapa katalogstrukturen nu?

en: iPod directory structure not found
sv: Hittade inte iPod-katalogstrykturen

en: Create directory structure
sv: Skapa katalogstruktur

en: Could not open "%s" for writing extended info.
sv: Kunde inte öppna "%s" för att skriva utökad information.

en: Aborted writing of extended info.
sv: Avbröt skrivning av utökad information.

en: Status: Deleting File
sv: Status: Tar bort fil

en: Could not remove the following file: '%s'
sv: Kunde inte ta bort följande fil: '%s'

en: The following track could not be converted successfully:
    
     | The following tracks could not be converted successfully:
sv[0]: Följande spår kunde inte konverteras med lyckat resultat:
sv[1]: Följande spår kunde inte konverteras med lyckat resultat:

en: The following track could not be transferred successfully:
    
     | The following tracks could not be transferred successfully:
sv[0]: Följande spår kunde inte överföras med lyckat resultat:
sv[1]: Följande spår kunde inte överföras med lyckat resultat:

note: ID modal,
en: Warning
sv: Varning

note: title
en: The iPod could not be ejected. Please fix the problems mentioned below and then eject the iPod again. Pressing 'OK' will re-schedule the failed tracks for conversion and transfer.
sv: Kunde inte mata ut iPod. Rätta problemen som nämns nedan och mata därefter ut iPod igen. Att klicka på 'Ok' gör att misslyckade spår schemaläggs för konvertering och överföring igen.

en: One track could not be transferred because your iPod is full. Either delete some tracks or otherwise create space on the iPod before ejecting the iPod again. | %d tracks could not be transferred because your iPod is full. Either delete some tracks or otherwise create space on the iPod before ejecting the iPod again.
sv[0]: Ett spår kunde inte överföras eftersom iPod är full. Ta antingen bort några spår eller skapa utrymme på iPod på något annat sätt innan iPod matas ut igen.
sv[1]: Ett spår kunde inte överföras eftersom iPod är full. Ta antingen bort några spår eller skapa utrymme på iPod på något annat sätt innan iPod matas ut igen.

en: You did not import the existing iTunesDB ('%s'). This is most likely incorrect and will result in the loss of the existing database.
    
    If you skip storing, you can import the existing database before calling this function again.
sv: Du importerade inte befintlig iTunes databas ('%s'). Det är troligtvis felaktigt och orsakar förlust av den befintliga databasen.
    
    Om du hoppar över lagring, kan du importera befintlig databas innan du använder den här funktionen igen.

en: Existing iTunes database not imported
sv: Befintlig iTunes-databas importerades inte

en: Proceed anyway
sv: Fortsätt ändå

en: Skip storing
sv: Hoppa över lagring

en: iPod directory structure must be present before synching to the iPod can be performed.
sv: Katalogstrukturen i iPod måste finnas innan synkronisering av iPod kan utföras.

en: Some tracks could not be deleted from the iPod. Export aborted!
sv: Vissa spår kunde inte tas bort från iPod. Export avbruten.

en: Now writing database '%s'. Please wait...
sv: Skriver nu databas '%s'. Vänta...

en: Extended information file not deleted: '%s'
sv: Filen med utökad information inte borttagen: '%s'

en: %s: Database saved
sv: %s: Databas sparad

en: %s: Changes saved
sv: %s: Ändringar sparade

en: Set Cover
sv: Ange omslag

en: Music Library
sv: Musikbibliotek

note: add podcast playlist
en: Podcasts
sv: Podradiosändningar

en: Local
sv: Lokal

en: Increased playcount for '%s'
sv: ökade spelningsantal för '%s'

en: Save changes before quiting?
sv: Spara ändringar innan du avslutar?

en: Quit without saving
sv: Avsluta utan att spara

note: Translators: this is total number of playlists ("P") and number of tracks ("T") in the selected playlist / total number of tracks
en: P:%d T:%d/%d
sv: L:%d S:%d/%d

en: Could not process '%s' (no filename available)
sv: Kunde inte behandla '%s' (inget filnamn tillgängligt)

en: Template ('%s') does not match file type '%s'
sv: Mallen ('%s') passar inte ihop med filtypen '%s'

en: Error creating %s: %s
sv: Fel när %s skulle skapas: %s

en: Writing preferences file '%s' failed (%s).
sv: Skrivning av inställningsfilen '%s' misslyckades (%s).

en: unspecified error
sv: ospecificerat fel

en: Writing preferences to the iPod (%s) failed: could not get path to Control Directory.
sv: Skrivning av inställningar till iPod (%s) misslyckades: kunde inte hämta sökväg till katalogen Control.

en: Are you sure you want to delete the following track completely from your iPod? The number of playlists this track is a member of is indicated in parentheses. | Are you sure you want to delete the following tracks completely from your iPod? The number of playlists the tracks are member of is indicated in parentheses.
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort följande spår helt från iPod? Antal spellistor som spåret finns i anges inom parentes.
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort följande spår helt från iPod? Antal spellistor som spåret finns i anges inom parentes.

en: Delete Track Completely from iPod? | Delete Tracks Completely from iPod?
sv[0]: Ta bort spår helt från iPod?
sv[1]: Ta bort spår helt från iPod?

en: Are you sure you want to remove the following track from the playlist "%s"? | Are you sure you want to remove the following tracks from the playlist "%s"?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort följande spår från spellistan "%s"?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort följande spår från spellistan "%s"?

en: Remove Track From Playlist? | Remove Tracks From Playlist?
sv[0]: Ta bort spår från spellista?
sv[1]: Ta bort spår från spellista?

en: Are you sure you want to delete the following track completely from your harddisk? The number of playlists this track is a member of is indicated in parentheses. | Are you sure you want to delete the following tracks completely from your harddisk? The number of playlists the tracks are member of is indicated in parentheses.
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort följande spår helt från hårddisken? Antal spellistor som spåret finns i anges inom parentes.
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort följande spår helt från hårddisken? Antal spellistor som spåret finns i anges inom parentes.

en: Delete Track from Harddisk? | Delete Tracks from Harddisk?
sv[0]: Ta bort spår från hårddisk?
sv[1]: Ta bort spår från hårddisk?

en: Are you sure you want to remove the following track completely from your local database? The number of playlists this track is a member of is indicated in parentheses. | Are you sure you want to remove the following tracks completely from your local database? The number of playlists the tracks are member of is indicated in parentheses.
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort följande spår helt från den lokala databasen? Antal spellistor som spåret finns i anges inom parentes.
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort följande spår helt från den lokala databasen? Antal spellistor som spåret finns i anges inom parentes.

en: Remove Track from Local Database? | Remove Tracks from Local Database?
sv[0]: Ta bort spår från lokal databas?
sv[1]: Ta bort spår från lokal databas?

en: All
sv: Alla

en: Title
sv: Titel

en: Comment
sv: Kommentar

note: 5
en: Composer
sv: Kompositör

en: File type
sv: Filtyp

en: PC File
sv: PC-fil

en: iPod File
sv: iPod-fil

en: iPod ID
sv: iPod-id

note: 10
en: Track Nr (#)
sv: Spårnummer (#)

en: Transferred
sv: Överförd

en: File Size
sv: Filstorlek

en: Play Time
sv: Spelningstid

en: Bitrate
sv: Bithastighet

note: 15
en: Samplerate
sv: Samplingsfrekvens

en: BPM
sv: Taktslag per minut

en: Playcount
sv: Spelningsantal

en: Rating
sv: Betyg

en: Date added
sv: Tillagd datum

note: 20
en: Date played
sv: Senast spelad

en: Date modified
sv: Ändringsdatum

en: Volume
sv: Volym

en: Soundcheck
sv: Ljudkontroll

en: Year
sv: År

note: 25
en: CD Nr
sv: Cd-nummer

en: Grouping
sv: Gruppering

en: Compilation
sv: Samling

en: Category
sv: Kategori

en: Description
sv: Beskrivning

note: 30
en: Podcast URL
sv: Podradio webbadress

en: Podcast RSS
sv: Podradio RSS

en: Subtitle
sv: Underrubrik

en: Date released
sv: Utgivningsdatum

en: Checked
sv: Kontrollerad

note: 35
en: Start time
sv: Starttid

en: Stop time
sv: Sluttid

en: Remember Playback Position
sv: Kom ihåg uppspelningsposition

en: Skip when Shuffling
sv: Hoppa över vid blandning

en: Artwork Path
sv: Sökväg till omslagsbilder

note: 40
en: Media Type
sv: Mediatyp

en: TV Show
sv: Tv-program

en: TV Episode
sv: Tv-episod

en: TV Network
sv: Tv-kanal

en: Season Nr
sv: Säsongsnummer

note: 45
en: Episode Nr
sv: Episodnummer

en: Album Artist
sv: Albumartist

en: Sort Artist
sv: Sorterade artister

en: Sort Title
sv: Sorterade titlar

en: Sort Album
sv: Sorterade album

note: 50
en: Sort Album Artist
sv: Sorterade albumartister

en: Sort Composer
sv: Sorterade kompositörer

en: Sort TV Show
sv: Sorterade tv-program

en: Gapless Track Flag
sv: Flagga för spår utan mellanrum

en: Lyrics
sv: Sångtext

en: Name of file on PC, if available
sv: Filens namn på PC:n, om tillgängligt

en: Name of file on the iPod
sv: Filens namn på iPod

note: 10
en: Track Nr. and total number of tracks on CD
sv: Spårnummer och totalt antal spår på cd:n

en: Whether the file has already been transferred to the iPod or not
sv: Om filen redan har överförts till iPod eller inte

en: Beats per minute
sv: Taktslag per minut

en: Number of times the track has been played
sv: Antal gånger spåret har spelats

en: Star rating from 0 to 5
sv: Betyg med stjärnor från 0 till 5

en: Date and time track has been added
sv: Datum och tid då spåret lades till

note: 20
en: Date and time track has last been played
sv: Datum och tid då spåret senast spelades

en: Date and time track has last been modified
sv: Datum och tid då spåret senast ändrades

en: Manual volume adjust
sv: Manuell volymjustering

en: Volume adjust in dB (replay gain) -- you need to activate 'soundcheck' on the iPod
sv: Volymjustering i dB (spelningsnivå): Du måste aktivera 'ljudkontroll' på iPod

note: 25
en: CD Nr. and total number of CDS in set
sv: Cd-nummer och totalt antal cd i albumet

en: The category (e.g. 'Technology' or 'Music') where the podcast was located.
sv: Kategorin (t.ex. 'Teknik' eller 'Musik') där podradiosändningen fanns.

en: Accessible by selecting the center button on the iPod.
sv: Kan kommas åt genom att trycka på iPod-mittenknappen.

en: Release date (for podcasts displayed next to the title on the iPod)
sv: Utgivningsdatum (för podradiosändningar visas det intill titeln på iPod)

note: 50
en: Used for sorting on the iPod
sv: Används för sortering på iPod

en: The URI '%s' is not an absolute URI using the file scheme
sv: Webbadressen '%s' är inte en absolut webbadress med filschema

en: The local file URI '%s' may not include a '#'
sv: Webbadressen '%s' för lokal fil kan inte innehålla '#'

en: The URI '%s' is invalid
sv: Webbadressen '%s' är ogiltig

en: The hostname of the URI '%s' is invalid
sv: Värddator för webbadressen '%s' är ogiltig

en: The URI '%s' contains invalidly escaped characters
sv: Webbadressen '%s' innehåller felaktiga specialtecken

en: Please load the iPod before adding playlists.
sv: Ladda iPod innan spellistor läggs till.

en: New Playlist
sv: Ny spellista

en: Please enter a name for the new playlist
sv: Skriv in ett namn på den nya spellistan

en: CO:
sv: KO:

en: YE:
sv: ÅR:

en: Unknown
sv: Okänd

en: Random (%d)
sv: Slumpmässig (%d)

en: Not Listed
sv: Inte listad

en: Created playlist '%s' with %d track. | Created playlist '%s' with %d tracks.
sv[0]: Skapade spellistan '%s' med %d spår.
sv[1]: Skapade spellistan '%s' med %d spår.

note: n==0
en: No tracks available, playlist not created
sv: Inga spår tillgängliga, spellistan skapades inte

en: Most Listened (%d)
sv: Oftast lyssnade på (%d)

en: Never Listened
sv: Aldrig lyssnade på

en: Best Rated (%d)
sv: Med bäst betyg (%d)

en: Unrated tracks
sv: Spår utan betyg

en: Rated %d
sv: Betyg %d

en: Recent (%d)
sv: Senaste (%d)

en: Last Time
sv: Sista gången

en: Removal of dangling tracks with no files on PC was canceled.
sv: Borttagning av spår med saknade filer utan filer på PC:n avbröts.

en: Handling of dangling tracks with files on PC was canceled.
sv: Hantering av spår med saknade filer som har filer på PC:n avbröts.

en: Dangling tracks with no files on PC were removed.
sv: Spår med saknade filer utan filer på PC:n har tagits bort.

en: Dangling tracks with files on PC were handled.
sv: Spår med saknade filer som har filer på PC:n har hanterats.

en: Track
sv: Spår

en: You did not import the existing iTunesDB. This is most likely incorrect and will result in the loss of the existing database.
    
    If you abort the operation, you can import the existing database before calling this function again.
sv: Du importerade inte befintlig iTunes databas. Det är troligtvis felaktigt och orsakar förlust av den befintliga databasen.
    
    Om du avbryter, kan du importera befintlig databas innan du använder den här funktionen igen.

en: Abort operation
sv: Avbryt åtgärd

en: Creating a tree of known files
sv: Skapar träd med kända filer

en: Orphaned
sv: Övergivna

en: The following orphaned file had already been added to the iPod again. It will be removed with the next sync:
    %s
sv: Följande övergivna fil har redan lagts till i iPod igen. Den tas bort vid nästa synkronisering:
    %s

en: Found %d orphaned and %d dangling files. Processing...
sv: Hittade %d övergivna filer och %d spår med saknade filer. Behandlar...

en: The following dangling track has a file on PC.
    Press OK to have them transfered from the file on next Sync, CANCEL to leave it as is. | The following %d dangling tracks have files on PC.
    Press OK to have them transfered from the files on next Sync, CANCEL to leave them as is.
sv[0]: Följande spår med saknad fil har en fil på PC:n.
    Klicka på Ok för att överföra filen vid nästa synkronisering. Avbryt för att lämna det som det är.
sv[1]: Följande %d spår med saknade filer har filer på PC:n.
    Klicka på Ok för att överföra filerna vid nästa synkronisering. Avbryt för att lämna dem som de är.

en: The following dangling track doesn't have file on PC. 
    Press OK to remove it, CANCEL to leave it as is. | The following %d dangling tracks do not have files on PC. 
    Press OK to remove them, CANCEL to leave them. as is
sv[0]: Följande spår med saknad fil har ingen fil på PC:n.
    Klicka på Ok för att ta bort det, eller Avbryt för att lämna det som det är.
sv[1]: Följande %d spår med saknade filer har inga filer på PC:n.
    Klicka på Ok för att ta bort dem, eller Avbryt för att lämna dem som de är.

note: we want unique window for each gboolean modal,
en: Dangling Tracks
sv: Spår med saknade filer

en: Found %d orphaned and %d dangling files. Done.
sv: Hittade %d övergivna filer och %d spår med saknade filer. Klar.

en: Removed all %d tracks from the iPod
sv: Tog bort alla %d spår från iPod

en: Removed all podcasts from the iPod
sv: Tog bort alla podradiosändningar från iPod

note: first use playlist name
en: Deleted playlist '%s' including %d member track | Deleted playlist '%s' including %d member tracks
sv[0]: Tog bort spellistan '%s' inklusive %d ingående spår
sv[1]: Tog bort spellistan '%s' inklusive %d ingående spår

note: first use playlist name
en: Deleted playlist '%s'
sv: Tog bort spellistan '%s'

note: first use playlist name
en: Deleted playlist '%s' including %d member track on harddisk | Deleted playlist '%s' including %d member tracks on harddisk
sv[0]: Tog bort spellistan '%s' inklusive %d ingående spår från hårddisken
sv[1]: Tog bort spellistan '%s' inklusive %d ingående spår från hårddisken

en: Removed all %d tracks from the database
sv: Tog bort alla %d spår från databasen

note: no playlist selected
en: No playlist selected
sv: Ingen spellista markerad

en: Are you sure you want to remove all tracks from your iPod?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla spår från iPod?

en: Are you sure you want to remove all podcasts from your iPod?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla podradiosändningar från iPod?

en: Are you sure you want to delete playlist '%s' and the following track completely from your iPod? The number of playlists this track is a member of is indicated in parentheses. | Are you sure you want to delete playlist '%s' and the following tracks completely from your iPod? The number of playlists the tracks are member of is indicated in parentheses.
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort spellistan '%s' och följande spår helt från iPod? Antal spellistor som spåret finns i anges inom parentes.
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort spellistan '%s' och följande spår helt från iPod? Antal spellistor som spåret finns i anges inom parentes.

en: Are you sure you want to delete the playlist '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort spellistan '%s'?

en: Are you sure you want to delete playlist '%s' and remove the following track from your harddisk? The number of playlists this track is a member of is indicated in parentheses. | Are you sure you want to delete playlist '%s' and remove the following tracks from your harddisk? The number of playlists the tracks are member of is indicated in parentheses.
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort spellistan '%s' och följande spår helt från hårddisken? Antal spellistor som spåret finns i anges inom parentes.
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort spellistan '%s' och följande spår helt från hårddisken? Antal spellistor som spåren finns i anges inom parentes.

en: Are you sure you want to remove all tracks from the database?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla spår från databasen?

en: Are you sure you want to delete playlist '%s' and remove the following track from the database? The number of playlists this track is a member of is indicated in parentheses. | Are you sure you want to delete playlist '%s' and remove the following tracks from the database? The number of playlists the tracks are member of is indicated in parentheses.
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort spellistan '%s' och följande spår helt från databasen? Antal spellistor som spåret finns i anges inom parentes.
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort spellistan '%s' och följande spår helt från databasen? Antal spellistor som spåren finns i anges inom parentes.

en: Copied '%s' playlist to '%s' in '%s'
sv: Kopierade spellistan '%s'till '%s' i '%s'

en: Copied "%s" playlist to %s
sv: Kopierade spellistan "%s" till %s

en: No database or playlist selected
sv: Ingen databas eller spellista markerad

en: No iPod or iPod playlist selected
sv: Ingen iPod eller iPod-spellista markerad

note: update for count == 1, 21, 41 ... and for count == n
en: Hashed %d of %d track. | Hashed %d of %d tracks.
sv[0]: Beräknade checksumma för %d av %d spår.
sv[1]: Beräknade checksumma för %d av %d spår.

en: The following duplicate track has been removed. | The following %d duplicate tracks have been removed.
sv[0]: Följande duplicerade spår har tagits bort.
sv[1]: Följande %d duplicerade spår har tagits bort.

en: The following duplicate track has not been added to the master play list. | The following %d duplicate tracks have not been added to the master play list.
sv[0]: Följande duplicerade spår har lagts till i huvudspellistan.
sv[1]: Följande %d duplicerade spår har lagts till i huvudspellistan.

note: gint id, gboolean modal,
en: Duplicate detection
sv: Detektering av duplikat

en: n/a
sv: ej tillgänglig

en: Local Database
sv: Lokal databas

note: artwork is set
en: Embedded or filename was lost
sv: Inbäddad eller förlorat filnamn

en: Artwork not set
sv: Omslagsbild inte angiven

en: Could not find source file for '%s'. Track not copied.
sv: Kunde hitta källfilen för '%s'. Spåret kopierades inte.

en: Copied %d track to '%s' in '%s' | Copied %d tracks to %s in '%s'
sv[0]: Kopierade %d spår till '%s' i '%s'
sv[1]: Kopierade %d spår till '%s' i '%s'

en: Copied %d track to '%s' | Copied %d tracks to '%s'
sv[0]: Kopierade %d spår till '%s'
sv[1]: Kopierade %d spår till '%s'

en: No tracks selected
sv: Inga spår markerade

en: Couldn't create '%s'
sv: Kunde inte skapa '%s'

en: Hashed file is 0 bytes long
sv: Filen med checksumma har storleken 0 byte

en: Could not open '%s' to calculate SHA1 checksum: %s
sv: Kunde inte öppna '%s' för att beräkna SHA1-checksumma: %s

en: Sync summary for %s/%s
sv: Sammanfattning av synkronisering för %s/%s

en: The following track has been added or updated:
     | The following tracks have been added or updated:
sv[0]: Följande spår har lagts till eller uppdaterats:
sv[1]: Följande spår har lagts till eller uppdaterats:

en: The following track has been completely removed from the iPod:
     | The following tracks have been completely removed from the iPod:
sv[0]: Följande spår har fullständigt tagits bort från iPod:
sv[1]: Följande spår har fullständigt tagits bort från iPod:

en: The following track has been removed from the repository:
     | The following tracks have been removed from the repository:
sv[0]: Följande spår har tagits bort från arkivet:
sv[1]: Följande spår har tagits bort från arkivet:

en: The following track has been removed from the playlist:
     | The following tracks have been removed from the playlist:
sv[0]: Följande spår har tagits bort från spellistan:
sv[1]: Följande spår har tagits bort från spellistan:

en: Nothing was changed.
sv: Ingenting har ändrats.

en: Sync summary
sv: Sammanfattning av synkronisering

en: Execution of '%s' failed.
sv: Körning av '%s' misslyckades.

en: Normalized %d of %d tracks. | Normalized %d of %d tracks.
sv[0]: Normaliserade %d av %d spår.
sv[1]: Normaliserade %d av %d spår.

en: Please specify the command to be called on the 'Tools' section of the preferences dialog.
sv: Ange kommandot som ska anropas under 'Verktyg' i inställningsdialogrutan.

en: Could not find the command '%s'.
    
    Please verify the setting in the 'Tools' section of the preferences dialog.
sv: Kunde inte hitta kommandot '%s'.
    
    Kontrollera inställningarna under 'Verktyg' i inställningsdialogrutan.

en: '%s' returned the following output:
    %s
sv: '%s' returnerade följande utmatning.
    %s

en: Browse
sv: Bläddra

en: Transfer tracks in background mode
sv: Överför spår i bakgrunden

en: Add subfolders recursively
sv: Lägg till underkataloger rekursivt

en: Allow duplicate files
sv: Tillåt duplicerade filer

en: Delete missing tracks when synchronizing playlists
sv: Ta bort saknade spår vid synkronisering av spellistor

en: Excluded files...
sv: Undantagna filer...

en: Encoding...
sv: Kodning...

en: <b>Import and Synchronization</b>
sv: <b>Import och synkronisering</b>

en: Update information about the existing track
sv: Uppdatera information om befintligt spår

en: Skip the track
sv: Hoppa över spåret

en: <b>When Attempting to Add an Existing Track</b>
sv: <b>Vid försök att lägga till ett befintligt spår</b>

en: Number of tracks:
sv: Antal spår:

en: Include tracks never played in the "Best Rated" playlist
sv: Inkludera spår som aldrig spelats i spellistan "med bäst betyg"

en: <b>Auto-Generated Playlists</b>
sv: <b>Automatiskt skapade spellistor</b>

en: Conversion Settings...
sv: Inställningar av konvertering...

en: <b>On-the-fly Conversion</b>
sv: <b>Konvertering i farten</b>

note: Register actions
en: Music
sv: Musik

en: Read embedded tags from music files
sv: Läs inbäddade taggar från musikfiler

en: Parse file name to set missing tags
sv: Tolka filnamn för att ange saknade taggar

en: Customize...
sv: Anpassa...

en: Set still missing tags to file name
sv: Ställ in taggar som fortfarande saknas till filnamn

en: Mass-modify tags when multiple tracks are selected
sv: Modifera samtliga taggar när flera spår är markerade

en: Write tags to disk when edited
sv: Skriv taggar till disk när de har redigerats

en: Use legacy format for MP3 tags
sv: Använd gammalt format för MP3-taggar

en: <b>Tag Editing</b>
sv: <b>Taggredigering</b>

en: Read embedded cover art information
sv: Läs inbäddad omslagsinformation

en: Add cover art using file name template
sv: Lägg till omslag från filnamnsmall

en: Automatically generate video thumbnails
sv: Skapa automatiskt miniatyrbilder för videor

en: <b>Cover Art</b>
sv: <b>Omslag</b>

en: Confirm deletion of tracks:
sv: Bekräfta borttagning av spår:

en: From the iPod
sv: Från iPod

en: From the hard disk
sv: Från hårddisken

en: From the local database
sv: Från lokal databas

en: Confirm deletion of playlists or tracks from a playlist
sv: Bekräfta borttagning av spellistor eller spår från en spellista

en: Confirm deletion of tracks during synchronization
sv: Bekräfta borttagning av spår vid synkronisering

en: <b>Deletion Confirmation Messages</b>
sv: <b>Meddelanden om att bekräfta borttagning</b>

en: Display messages and warnings at startup
sv: Visa meddelanden och varningar vid start

en: Display information about detected duplicate files
sv: Visa information om detekterade duplicerade filer

en: Display synchronization results
sv: Visa synkroniseringsresultat

en: When updating tracks, display information:
sv: Vid uppdatering av spår, visa information:

en: About updated tracks
sv: Om uppdaterade spår

en: About unupdated tracks
sv: Om icke uppdaterade spår

en: <b>Information Messages</b>
sv: <b>Informationsmeddelanden</b>

en: Feedback
sv: Gensvar

en: Convert compatible formats to a single format
sv: Konvertera kompatibla format till ett enda format

en: Convert MP3
sv: Konvertera MP3

en: Convert AAC (M4A)
sv: Konvertera AAC (M4A)

en: Convert WAV
sv: Konvertera WAV

en: <b>Compatible Formats</b>
sv: <b>Kompatibla format</b>

en: GB
sv: Gibyte

en: Cache folder:
sv: Cachekatalog:

en: Maximum cache size:
sv: Maximal cachestorlek:

en: Maximum threads:
sv: Maximalt antal trådar:

en: Display conversion log
sv: Visa konverteringslogg

en: <b>Conversion Settings</b>
sv: <b>Inställningar av konvertering</b>

en: Cover Art Search Preferences
sv: Inställningar för omslagssökning

en: Cover art file pattern:
sv: Filmönster för omslag:

en: Encoding Preferences
sv: Inställningar av kodning

en: Tag and filename encoding:
sv: Kodning av taggar och filnamn:

en: Normally, the encoding specified above will only be used when importing new tracks, and for any operations involving existing tracks, the encoding specified when the file was first imported will be used. You can use the options below to override this behavior, in case you specified the encoding incorrectly for the first import.
sv: Normalt används bara kodningen som anges ovan vid import av nya spår, och kodningen som angavs när filen först importerades används vid alla åtgärder för befintliga spår. Du kan använda alternativen nedan för att ändra detta beteende, i händelse du angav felaktig kodning vid den första importen.

en: Also use this encoding when updating or synchronizing tracks
sv: Använd också kodningen vid uppdatering eller synkronisering av spår

en: Also use this encoding when writing tracks
sv: Använd också kodningen vid skrivning av spår

en: Exclusions List
sv: Undantagslista

en: Add file masks to be excluded from import and synchronization, for example, <i>*.mp3</i>.
sv: Lägg till filmasker att undanta från import och synkronisering, till exempel <i>*.mp3</i>.

en: <i>aacgain</i> executable:
sv: Körbart program <i>aacgain</i>:

en: <i>mp3gain</i> executable:
sv: Körbart program <i>mp3gain</i>:

en: <b>Volume Normalization</b>
sv: <b>Normalisering av volym</b>

en: Filename Parse Preferences
sv: Inställningar av filnamnstolkning

en: Filename parse pattern:
sv: Tolkningsmönster för filnamn:

en: You can separate several templates by a ';'. The first one matching the filename will be used.
    
    Example: <i>%a - %A/%T %t.mp3;%t.wav</i>.
    
    - artist: %a
    - album: %A
    - composer: %c
    - title: %t
    - genre: %G
    - track nr: %T
    - CD nr: %C
    - year: %Y
    - skip data: %*
    - the character '%': %%.
sv: Du kan skilja flera mallar åt med ';'. Den första som motsvarar filnamnet kommer att användas.
    
    Exempel: <i>%a - %A/%T %t.mp3;%t.wav</i>.
    
    - artist: %a
    - album: %A
    - kompositör: %c
    - titel: %t
    - genre: %G
    - spårnummer: %T
    - skivnummer: %C
    - år: %Y
    - hoppa över data: %*
    - tecknet '%': %%.

en: Overwrite existing tags
sv: Skriv över befintliga taggar

en: Video Thumbnail Generation
sv: Skapa miniatyrbilder för video

en: Video thumbnailing program:
sv: Program för videominiatyrbilder:

en: Provide a shell command to generate a thumbnail image of your video file.  The following format strings will be expanded:
    - %f: the input file
    - %o: the output file (which is automatically generated)
sv: Tillhandahåll ett skalkommando för att skapa en miniatyrbild av videofilen.  Följande formatsträngar expanderas:
    - %f: infil
    - %o: utfil (som automatiskt skapas)

en: Artwork Preview
sv: Förhandsgranskning av omslagsbilder

en: Choose a Different Colour for the CoverArt Display Background
sv: Välj en annan färg för bakgrunden vid visning av omslag

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: <b>Cover Art Display</b>
sv: <b>Visning av omslag</b>

en: <b>Ascending</b>
sv: <b>Stigande</b>

en: <b>Descending</b>
sv: <b>Fallande</b>

en: <b>None</b>
sv: <b>Ingen</b>

en: Case sensitive sorting
sv: Skiftlägeskänslig sortering

en: Select Cover From File
sv: Välj omslag från fil

en: View Full Size Artwork
sv: Visa omslagsbilder med full storlek

note: Set the resolution in the label
en: <b>Image Dimensions: %d x %d</b>
sv: <b>Bilddimensioner: %d x %d</b>

en: Failed to remove the album from the album hash store.
sv: Misslyckades ta bort albumet från den checksummerade albumlagringen.

en: Error occurred dropping an image onto the coverart display: %s
sv: Fel uppstod när en bild släpptes på visningen av omslag: %s

en: Successfully set new coverart for selected tracks
sv: Nya omslagsbilder för markerade spår tillagda med lyckat resultat

en: The picture file %s already exists.
    This may be associated with other music files in the directory.
    
    Do you want to overwrite the existing file, possibly associating
    other music files in the same directory with this cover art file,
    to save the file with a unique file name, or to abort the fetchcover operation?
sv: Bildfilen %s finns redan.
    Den kan höra ihop med andra musikfiler i katalogen.
    
    Vill du skriva över den befintliga filen, och kanske koppla ihop
    andra musikfiler i samma katalog med den här omslagsfilen, spara
    filen med ett unikt filnamn, eller avbryta omslagshämtningen?

en: Cover art file already exists
sv: Omslagsfilen finns redan

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Rename
sv: Byt namn

en: Abort
sv: Avbryt

en: Audio/Video
sv: Ljud och video

en: Audio
sv: Ljud

en: Podcast
sv: Podradiosändning

en: Video Podcast
sv: Podvideosändning

en: Audiobook
sv: Ljudbok

en: Music Video
sv: Musikvideo

en: TV Show & Music Video
sv: Tv-program och musikvideo

en: %s (image data corrupted or unreadable)
sv: %s (bilddata förstörd eller oläsbar)

en: Please report unknown mediatype %x
sv: Rapportera gärna okänd mediatyp %x

en: <b>n/a</b>
sv: <b>ej tillgänglig</b>

en: Error occurred dropping an image onto the details window: %s
sv: Fel uppstod när en bild släpptes på fönstret med detaljinformation: %s
    Fel uppstod när en bild släpptes på fönstret med detaljinformation: %s

en: Details
sv: Detaljinformation

en: _Undo All
sv: Å_ngra alla

en: Undo _Track
sv: Å_ngra spår

en: Set Cover Art from _File
sv: Ange omslagsbild från _fil

en: _Remove Cover Art
sv: _Ta bort omslagsbild

en: Change all tracks
    simultaneously
sv: Ändra alla spår
    samtidigt

en: (Checked)
sv: (Kontrollerad)

en: _General
sv: _Allmänt

en: _Sorting
sv: S_ortera

en: _Podcasts
sv: _Podradiosändningar

en: _Lyrics
sv: _Sångtexter

en: _Misc.
sv: _Diverse

en: Filename format:
sv: Filnamnsformat:

en: Determines the filename of tracks you copy from the iPod, e.g '%a/%A/%T - %t.mp3' or '%o'.  You can separate several patterns by semicolons -- gtkpod will determine which one to use by the filename extension given. Artist: %a, album: %A, composer: %c, title: %t, genre: %G, track nr: %T, CD nr: %C, year: %Y, original filename (requires extended information file): %o, current playlist: %p, the character '%': %%.
sv: Avgör filnamn för spåren du kopierar från iPod, t.ex. '%a/%A/%T - %t.mp3' eller '%o'. Du kan skilja flera mönster åt med semikolon. Vilket som används avgörs av gtkpod genom filnamnsändelsen som anges. Artist: %a, album: %A, kompositör: %c, titel: %t, genre: %G, spårnummer: %T, cd-nummer: %C, år: %Y, ursprungligt filnamn (kräver fil med utökad information): %o, nuvarande spellista: %p, tecknet '%': %%.

en: When copying from iPod no check is performed on whether the destination file exists. Enabling this option will make gtkpod check whether the length of the destination file is the same as the file in the iPod. If so the file is skipped, allowing a quick sync of the iPod's contents.
sv: Vid kopiering från iPod görs ingen kontroll om målfilen finns. Markeras det här alternativet kontrollerar gtkpod om målfilens längd är samma som filen från iPod. Om det är fallet hoppas filen över, vilket gör det möjligt att snabbt synkronisera innehållet i iPod.

en: <b>gtkpod Options</b>
sv: <b>Inställningar av gtkpod</b>

en: Determines how the string for the info field should be constructed, e.g '%a/%A/%T - %t.mp3' or '%o'.  You can separate several templates by semicolons -- gtkpod will determine which one to use by the filename extension given. Artist: %a, album: %A, composer: %c, title: %t, genre: %G, track nr: %T, CD nr: %C, year: %Y, original filename (requires extended information file): %o, the character '%': %%.
sv: Avgör hur strängen för informationsfältet ska skapas, t.ex. '%a/%A/%T - %t.mp3' eller '%o'. Du kan skilja flera mönster åt med semikolon. Vilket som används avgörs av gtkpod genom filnamnsändelsen som anges. Artist: %a, album: %A, kompositör: %c, titel: %t, genre: %G, spårnummer: %T, cd-nummer: %C, år: %Y, ursprungligt filnamn (kräver fil med utökad information): %o, tecknet '%': %%.

en: _Prefer Local
sv: _Föredra lokal

en: If available, the local copy of the track is referenced in the playlist. Otherwise the file on the iPod is used.
sv: Om tillgänglig, hänvisar spellistan till den lokala kopian av spåret. Annars används filen på iPod.

en: _Local
sv: _Lokal

en: The local copy of the track is referenced in the playlist. If the track is not available locally, an error message is displayed.
sv: Spellistan hänvisar till den lokala kopian av spåret. Om spåret inte är tillgängligt lokalt, visas ett felmeddelande.

en: The track on the iPod is referenced in the playlist file.
sv: Spellistan hänvisar till spåret på iPod.

en: Source:
sv: Källa:

en: Info field template:
sv: Informationsfältmall:

en: Skipping existing file with same length: '%s'
sv: Hoppar över befintlig fil med samma längd: '%s'

en: Overwriting existing file: '%s'
sv: Skriver över befintlig fil: '%s'

en: Error copying '%s' to '%s': Permission Error (%s)
sv: Fel vid kopiering av '%s' till '%s': Fel i rättigheter (%s)

en: Error copying '%s' to '%s' (%s)
sv: Fel vid kopiering av '%s' till '%s' (%s)

en: %d%% (%d:%02d:%02d left)
sv: %d%% (%d:%02d:%02d kvar)

en: Export from iPod database not possible in offline mode.
sv: Export från iPod-databasen är inte möjlig i nerkopplat läge.

en: Select Export Destination Directory
sv: Välj målkatalog för export

en: Drag from iPod database not possible in offline mode.
sv: Att dra från iPod-databasen är inte möjlig i nerkopplat läge.

en: The following tracks have to be copied to your harddisk
sv: Följande spår måste kopieras till din hårddisk

en: Some tracks were not copied to your harddisk. Only the copied tracks will be included in the current drag and drop operation.
sv: Vissa spår kopierades inte till din hårddisk. Bara de kopierade spåren kommer att ingå i den nuvarande drag och släpp åtgärden.

en: No valid filename for: %s
sv: Inget giltigt filnamn för: %s

en: Created playlist with one track. | Created playlist with %d tracks.
sv[0]: Skapade spellista med ett spår.
sv[1]: Skapade spellista med %d spår.

en: Could not open '%s' for writing (%s).
sv: Kunde inte öppna '%s' för skrivning (%s).

en: Create Playlist File
sv: Skapa spellistefil

en: '%s' does not appear to be an FLAC audio file.
sv: '%s' verkar inte vara en FLAC-ljudfil.

en: Error retrieving tags for '%s'.
sv: Fel vid hämtning av taggar för '%s'.

en: Error setting ID3 field: %s
sv: Fel när ID3-fält skulle ändras: %s

en: ERROR while opening file: '%s' (%s).
sv: FEL när filen skulle öppnas: '%s' (%s).

en: ERROR while writing tag to file: '%s' (%s).
sv: FEL när tagg skulle skrivas till filen: '%s' (%s).

en: File "%s" has zero play length. Ignoring.
sv: Filen "%s" har spelningslängden noll. Ignoreras.

en: %s does not appear to be a supported wav file.
sv: %s verkar inte vara en wav-fil som stöds.

en: B
sv: byte

en: kB
sv: Kibyte

en: MB
sv: Mibyte

en: TB
sv: Tibyte

en: Total
    (iPod)
sv: Totalt
    (iPod)

en: Total
    (local)
sv: Totalt
    (lokalt)

en: Selected
    Playlist
sv: Markerad
    spellista

en: Displayed
    Tracks
sv: Visade
    spår

en: Selected
    Tracks
sv: Markerade
    spår

en: Number of tracks
sv: Antal spår

en: Play time
sv: Speltid

en: File size
sv: Filstorlek

en: Number of playlists
sv: Antal spellistor

en: Deleted tracks
sv: Borttagna spår

en: File size (deleted)
sv: Filstorlek (borttagna)

en: Non-transferred tracks
sv: Spår som inte överförts

en: File size (non-transferred)
sv: Filstorlek (inte överförda)

en: Effective free space
sv: Verkligt ledigt utrymme

en: n/c
sv: okänt

en: offline
sv: nerkopplad

en: Local filename not valid (%s)
sv: Lokalt filnamn inte giltigt (%s)

en: No information found for user '%s' in '%s'
sv: Ingen information hittades för användaren '%s' i '%s'

en: mserv data file (%s) not available for track (%s)
sv: Datafilen från mserv (%s) är inte tillgänglig för spåret (%s)

en: Track (%s) not in mserv music root directory (%s)
sv: Spåret (%s) finns inte i mserv rotkatalog för musik (%s)

en: No mserv information could be retrieved for the following track | No mserv information could be retrieved for the following %d tracks
sv[0]: Ingen information kunde hämtas från mserv för följande spår
sv[1]: Ingen information kunde hämtas från mserv för följande %d spår

note: gint id, gboolean modal,
en: mserv data retrieval problem
sv: Problem att hämta data från mserv

en: Retrieving mserv data %s
sv: Hämtar data från mserv %s

en: no filename available
sv: inget filnamn tillgängligt

en: Updated selected tracks with data from mserv.
sv: Uppdaterar markerade spår med data från mserv.

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: mserv root:
sv: Rot för mserv:

en: Music root:
sv: Musikrot:

en: Report problems when accessing mserv
sv: Rapportera problem vid användning av mserv

en: Use mserv database to fill track information
sv: Använd mserv databas för att fylla i spårinformation

en: <Unnamed>
sv: <Namnlös>

en: Photo Albums
sv: Fotoalbum

en: The Photo Library album cannot be removed
sv: Fotobibliotekets album kan inte tas bort

en: Do you want to remove the album's photos too?
sv: Är du säker på att du också vill ta bort albumets foton?

en: Yes. Do Not Display Again
sv: Ja. Visa inte igen

en: This will remove the photo selection from the selected album.
     Do you want to delete them from the database as well?
sv: Detta tar bort markerade foton från det valda albumet.
    Vill du också ta bort dem från databasen?

en: This will delete the photo selection from the Photo Library and all albums. Are you sure?
sv: Detta tar bort markerade foton från fotobiblioteket och alla album.
    Är du säker?

en: New Photo Album Name
sv: Nytt namn på fotoalbum

en: Please enter a new name for the photo album
sv: Skriv in ett nytt namn på fotoalbumet

en: An album with that name already exists.
sv: Ett album med samma namn finns redan.

en: New Photo Album
sv: Nytt fotoalbum

en: Please enter a name for the new photo album
sv: Skriv in ett namn på det nya fotoalbumet

en: The new album failed to be created.
sv: Det nya albumet kunde inte skapas.

en: Add Image to iPod
sv: Lägg till bild på iPod

en: Add a Directory of Images to the iPod. Select the Directory.
sv: Lägg till en katalog med bilder på iPod. Markera katalogen.

en: <No members>
sv: <Inga medlemmar>

en: Photo Window
sv: Fotofönster

en: _Add Album
sv: _Lägg till album

en: _Remove Album
sv: Ta bort _album

en: R_ename Album
sv: B_yt namn på album

en: _Photos
sv: _Foton

en: _Add Image
sv: _Lägg till bild

en: Add Image_s
sv: Lägg till _bilder

en: _Remove Images
sv: _Ta bort bilder

en: _Zoom
sv: _Zooma

en: Remove Album
sv: Ta bort album

en: Remove Photo
sv: Ta bort foto

en: Rename Album
sv: Byt namn på album

note: DND between different itdbs Do not allow drags from the iPod in offline mode give a notice on the statusbar -- otherwise the user * will never know why the drag is not possible drag between different itdbs
en: Error: drag from iPod not possible in offline mode.
sv: Fel: att dra från iPod är inte möjligt i nerkopplat läge.

note: display message in statusbar
en: Copied one track | Copied %d tracks
sv[0]: Kopierade ett spår
sv[1]: Kopierade %d spår

en: Can't reorder sorted treeview.
sv: Kan inte ordna om sorterad trädvy.

en: This DND type (%d) is not (yet) supported. If you feel implementing this would be useful, please contact the author.
sv: Den här typen av drag och släpp (%d) stöds inte (ännu). Om du anser att den vore användbart att implementera, kontakta gärna upphovsmannen.

note: bold face
en: Photos
sv: Foton

en: Playlists
sv: Spellistor

en: If checked, sorting will be case sensitive. Please note that case sensitive sorting will not work well with most charsets.
sv: Om markerat är sorteringen skiftlägeskänslig. Observera att skiftlägeskänslig sortering inte fungerar bra med de flesta teckenkodningar.

en: Smart Playlist
sv: Smart spellista

en: Match:
sv: Träff:

en: Playlist name:
sv: Spellistans namn:

en: <b>General Options</b>
sv: <b>Allmänna alternativ</b>

en: <b>Rules</b>
sv: <b>Regler</b>

en: _Limit to
sv: _Begränsa till

en: Sort by:
sv: Sortera enligt:

en: Match only _checked tracks
sv: Matcha bara _kryssmarkerade spår

en: Live _updating
sv: _Uppdatering under tiden

en: <b>Advanced Options</b>
sv: <b>Avancerade alternativ</b>

en: Please select a playlist or repository before adding tracks.
sv: Välj en spellista eller arkiv innan spår läggs till.

en: Add Folder
sv: Lägg till katalog

en: Please load the iPod before adding tracks.
sv: Ladda iPod innan spår läggs till.

note: Create window title
en: Add playlist files to '%s'
sv: Lägg till spellistefiler i '%s'

note: title
en: Some files were not added successfully
sv: Vissa filer kunde inte läggas till med lyckat resultat

en: Add files to '%s'
sv: Lägg till filer i '%s'

en: Add files to '%s/%s'
sv: Lägg till filer i '%s/%s'

en: days
sv: dagar

en: weeks
sv: veckor

en: months
sv: månader

en: secs
sv: sekunder

en: Kind
sv: Sort

en: Track number
sv: Spårnummer

en: Size
sv: Storlek

en: Last played
sv: Senast spelad

en: Disc number
sv: Skivnummer

en: Playlist
sv: Spellista

en: Video Kind
sv: Videotyp

en: Season number
sv: Säsongsnummer

en: Skip count
sv: Antal överhoppade

en: Last skipped
sv: Senast överhoppad

en: Album artist
sv: Albumartist

en: contains
sv: innehåller

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: is
sv: är

en: is not
sv: är inte

en: starts with
sv: börjar med

en: ends with
sv: slutar med

en: is greater than
sv: är större än

en: is less than
sv: är mindre än

en: is in the range
sv: är i intervallet

en: is after
sv: är efter

en: is before
sv: är före

en: in the last
sv: i sista

en: not in the last
sv: inte i sista

en: is set
sv: är satt

en: is not set
sv: är inte satt

en: Not supported
sv: Stöds inte

en: minutes
sv: minuter

en: tracks
sv: spår

en: hours
sv: timmar

en: random order
sv: slumpmässig ordning

en: title
sv: titel

en: most recently added
sv: senast tillagd

en: least recently added
sv: tidigast tillagd

en: most often played
sv: mest spelad

en: least often played
sv: minst spelad

en: most recently played
sv: senast spelad

en: least recently played
sv: tidigast spelad

en: highest rating
sv: högst betyg

en: lowest rating
sv: lägst betyg

en: Movie
sv: Film

en: to
sv: till

en: Remove All Tracks from iPod
sv: Ta bort alla spår från iPod

en: I'm sure
sv: Jag är säker

en: Remove All Tracks from Database
sv: Ta bort alla spår från databasen

en: Remove All Podcasts from iPod
sv: Ta bort alla podradiosändningar från iPod

en: Delete Including Tracks
sv: Ta bort inklusive spår

en: Delete Including Tracks (Database)
sv: Ta bort inklusive spår (databas)

en: Delete Including Tracks (Harddisk)
sv: Ta bort inklusive spår (hårddisk)

en: Delete But Keep Tracks
sv: Ta bort men behåll spår

en: Edit Smart Playlist
sv: Redigera smart spellista

en: Edit iPod Properties
sv: Redigera iPod-egenskaper

en: Edit Repository Properties
sv: Redigera arkivegenskaper

en: Edit Playlist Properties
sv: Redigera spellisteegenskaper

en: Load iPod
sv: Ladda iPod

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Eject iPod
sv: Mata ut iPod

en: Sync Playlist with Dir(s)
sv: Synkronisera spellista med katalog(er)

en: Copy selected playlist to...
sv: Kopiera markerad spellista till...

note: Action name Stock icon
en: _Load iPod(s)
sv: _Ladda iPod

note: Action name Stock icon
en: _Save Changes
sv: _Spara ändringar

en: Random Playlist from Displayed Tracks
sv: Slumpmässig spellista från visade spår

en: Containing Displayed Tracks
sv: Som innehåller visade spår

en: Containing Selected Tracks
sv: Som innehåller markerade spår

en: Best Rated Tracks
sv: Spår med bäst betyg

en: Tracks Most Often Listened To
sv: Spår som oftast lyssnats på

en: Most Recently Played Tracks
sv: Spår som nyligen spelats

en: All Tracks Played Since Last Time
sv: Alla spår som spelats sedan sist

en: All Tracks Never Listened To
sv: Alla spår som aldrig lyssnats på

en: All Tracks not Listed in any Playlist
sv: Alla spår som inte finns i någon spellista

en: One for each Artist
sv: En för varje artist

en: One for each Album
sv: En för varje album

en: One for each Genre
sv: En för varje genre

en: One for each Composer
sv: En för varje kompositör

en: One for each Year
sv: En för varje år

en: One for each Rating
sv: En för varje betyg

en: iPod at '%s' is not loaded.
    Please load it first.
sv: iPod på '%s' har inte laddats.
    Ladda den först.

note: Set default repository name
en: New Repository
sv: Nytt arkiv

en: Are you sure you want to delete repository "%s"? This action cannot be undone!
sv: Är du säker på att du vill ta bort arkivet "%s"? Åtgärden kan inte ångras!

en: Delete repository?
sv: Ta bort arkiv?

en: Please select command to sync contacts
sv: Välj kommando för att synkronisera kontakter

en: Please select command to sync calendar
sv: Välj kommando för att synkronisera kalender

en: Please select command to sync notes
sv: Välj kommando för att synkronisera anteckningar

en: <i>Have a look at the scripts provided in '%s'. If you write a new script or improve an existing one, please send it to jcsjcs at users.sourceforge.net for inclusion into the next release.</i>
sv: <i>Ta en titt på skripten som tillhandahålls i '%s'. Om du skriver ett nytt skript, skicka det gärna till "jcsjcs snabela users.sourceforge.net" för att lägga till det i nästa utgåva.</i>

en: Smart playlist updated.
sv: Smart spellista uppdaterad.

en: Podcasts Repository
sv: Podsändningsarkiv

en: Local Repository
sv: Lokalt arkiv

en: Master Playlist
sv: Huvudspellista

en: Podcasts Playlist
sv: Podsändningsspellista

en: Regular Playlist
sv: Vanlig spellista

en: Create Repository
sv: Skapa arkiv

en: Specify exact path including command line options. '%i' will be replaced with the mount point of the iPod.
sv: Ange fullständig sökväg inklusive kommandoradsväljare. '%i' ersätts med monteringspunkten för iPod.

en: Select mountpoint
sv: Markera monteringspunkt

en: Set local repository file
sv: Ange lokal arkivfil

en: Repository type:
sv: Arkivtyp:

en: Repository name:
sv: Arkivnamn:

en: iPod mountpoint:
sv: iPod monteringspunkt:

en: iTunesDB backup:
sv: Säkerhetskopia av iTunes databas:

en: Model:
sv: Modell:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Initialize iPod
sv: Initiera iPod

en: <b>Please select mountpoint and your iPod model</b>
sv: <b>Välj monteringsplats och iPod-modell</b>

en: Repository Options
sv: Arkivalternativ

en: <b>General</b>
sv: <b>Allmänt</b>

en: Contacts sync command:
sv: Synkroniseringskommando för kontakter:

en: Notes sync command:
sv: Synkroniseringskommando för anteckningar:

en: Calendar sync command:
sv: Synkroniseringskommando för kalender:

en: Call automatically when synchronizing iTunesDB
sv: Anropa automatiskt vid synkronisering av iTunes databas

en: <b>Synchronization</b>
sv: <b>Synkronisering</b>

en: Repository
sv: Arkiv

en: Update/Sync Playlist
sv: Uppdatera och synkronisera spellista

en: Update/Sync All Playlists
sv: Uppdatera och synkronisera alla spellistor

en: On startup automatically sync with playlist directories
sv: Synkronisera automatiskt med spellistekataloger vid start

en: Directories to sync with are determined from the filenames of the tracks in the playlist.
sv: Kataloger att synkronisera avgörs från filnamnen hos spåren i spellistan.

en: Select directory for synchronization
sv: Markera katalog för synkronisering

en: Delete missing tracks from the iPod or repository
sv: Ta bort saknade spår från iPod eller arkiv

en: Normally, if a track is no longer present in the sync directory, it will be removed from the playlist, but not from the iPod or local repository.
    If this option is checked, tracks will be completely removed from the iPod or local repository, unless the track is a member of other playlists as well.
    NOTE: if you sync with the master playlist, you must check this option if you want tracks to be removed, because removing from the master playlist means removing from the iPod.
sv: Om ett spår inte längre finns i synkroniseringskatalogen, tas det normalt bort från spellistan, men inte från iPod eller det lokala arkivet.
    Om alternativet markeras, tas spår fullständigt bort från iPod eller det lokala arkivet, om inte spåret också ingår i andra spellistor.
    Observera: Om du synkroniserar med huvudspellistan måste du markera alternativet om du vill att spår ska tas bort, eftersom att ta bort från huvudspellistan innebär att ta bort från iPod.

en: Confirm before removing tracks from the iPod or repository
sv: Bekräfta innan spår tas bort från iPod eller arkiv

en: Show summary of sync result
sv: Visa sammanfattning av synkroniseringsresultat

en: Will show a list of tracks removed and a list of tracks newly added or updated.
sv: Visar en lista med borttagna spår och en lista med spår som är nytillagda eller uppdaterade.

en: On startup automatically update (Live Playlist)
sv: Uppdatera automatiskt vid start (levande spellista)

en: Don't automatically sync on startup
sv: Synkronisera inte automatiskt vid start

en: <b>Playlist Options</b>
sv: <b>Spellistealternativ</b>

note: Strings used several times
en: Select or enter your model
sv: Välj eller skriv in modell

en: Error initialising iPod: %s
sv: Fel vid initiering av iPod: %s

en: Error initialising iPod, unknown error
sv: Fel vid initiering av iPod: okänt fel

en: <b>Please select your iPod model at </b><i>%s</i>
sv: <b>Välj iPod-modell på </b><i>%s</i>

en: Could not determine the model you selected -- this could be a bug or incompatibilty in the GTK+ or glade library.
sv: Kunde inte avgöra vald modell: Detta kan vara ett fel eller en inkompatibilitet i biblioteken GTK+ eller glade.

en: Date format error: unrecognized character: '%s'
sv: Fel i datumformat: tecknet känns inte igen: '%s'

en: Selected Filter Tab Entry from Playlist
sv: Markerad post i filtreringsflik från spellista

en: Selected Filter Tab Entry from Database
sv: Markerad post i filtreringsflik från databas

en: Calendar
sv: Kalender

en: <span weight="bold" size="larger">Please specify a time interval</span>
sv: <span weight="bold" size="larger">Ange ett tidsintervall</span>

en: Filter tab:
sv: Filtreringsflik:

en: Category:
sv: Kategori:

en: <b>Lower Margin</b>
sv: <b>Under gräns</b>

en: Time:
sv: Tid:

en: No lower margin
sv: Ingen undre gräns

en: <b>Upper Margin</b>
sv: <b>Övre gräns</b>

en: No upper margin
sv: Ingen övre gräns

en: Added
sv: Tillagd

en: Number of filter tabs:
sv: Antal filtreringsflikar:

en: Group artist filter tab by compilation CDs
sv: Gruppera artister i filtreringsflik enligt samlingsskivor

en: <b>Filter Tabs</b>
sv: <b>Filtreringsflikar</b>

en: Logic:
sv: Logiskt:

en: Any (OR)
sv: Någon (eller)

en: All (AND)
sv: Alla (och)

en: Select '0' for no lower limit.
sv: Välj '0' för ingen undre gräns.

en:  <= cts <=
sv:  <= antal <=

en: Select '-1' for no upper limit.
sv: Välj '-1' för ingen övre gräns.

en: 'DD/MM/YYYY HH:MM < d < DD/MM/YYYY HH:MM' or similar. Press 'enter' when finished.
sv: 'ÅÅÅÅ-MM-DD TT:MM < d < ÅÅÅÅ-MM-DD TT:MM' eller liknande. Tryck på returtangenten när du är klar.

en: Rating:
sv: Betyg:

en: Playcount:
sv: Spelningsantal:

en: Specify interval
sv: Ange intervall

en: Played:
sv: Spelad:

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Added:
sv: Tillagd:

en: Start display automatically
sv: Börja visa automatiskt

en: Automatically start displaying tracks that match the criteria entered above. If not selected, you must press 'Display' to start displaying.
sv: Börja automatiskt visa spår som motsvarar villkoren som skrivs in ovan. Om inte markerad, måste du klicka på 'Visa' för att börja visningen.

en: Display tracks that match the criteria entered above.
sv: Visa spår som uppfyller ovan inskrivna villkor.

en: _Display
sv: _Visa

en: In order to save the displayed track order to the iPod choose 'Save Displayed Track Order' from the 'Edit' menu or select 'Auto Store' below.
sv: För att lagra visad spårordning i iPod måste du välja 'Spara visad spårordning' i menyn 'Redigera' eller välja 'Lagra automatiskt' nedan.

en: Remove tracks in selected entry of which filter tab from the iPod?
sv: Ta bort spår i markerad rad för vilken sorts filtreringsflik från iPod?

en: Remove tracks in selected entry of which filter tab from the harddisk?
sv: Ta bort spår i markerad rad för vilken sorts filtreringsflik från hårddisken?

en: Remove tracks in selected entry of which filter tab from playlist?
sv: Ta bort spår i markerad rad för vilken sorts filtreringsflik från spellistan?

en: Delete From iPod
sv: Ta bort från iPod

en: Delete From Playlist
sv: Ta bort från spellista

en: Delete From Harddisk
sv: Ta bort från hårddisk

en: Delete From Database
sv: Ta bort från databas

en: Compilations
sv: Samlingar

en: Comp.
sv: Komp.

en: 'Played' condition ignored because of error.
sv: Tillståndet 'Spelad' ignoreras på grund av fel.

en: 'Modified' condition ignored because of error.
sv: Tillståndet 'Ändrad' ignoreras på grund av fel.

en: 'Added' condition ignored because of error.
sv: Tillståndet 'Tillagd' ignoreras på grund av fel.

en: Moved one track | Moved %d tracks
sv[0]: Flyttade ett spår
sv[1]: Flyttade %d spår

en: CD
sv: Cd

en: ID
sv: Id

en: Cmpl
sv: Komp.

en: Time
sv: Tid

en: Plycnt
sv: Speln.

en: Played
sv: Spelad

en: Modified
sv: Ändrad

en: Released
sv: Utgiven

en: Sndchk.
sv: Ljudkontr.

en: Selected Tracks from Playlist
sv: Markerade spår från spellista

en: Selected Tracks from Database
sv: Markerade spår från databas

en: Add Column
sv: Lägg till kolumn

en: <b>Available Columns</b>
sv: <b>Tillgängliga kolumner</b>

en: Expand columns beyond the track list width
sv: Expandera kolumner bortom spårlistans bredd

en: <b>Displayed Columns</b>
sv: <b>Visade kolumner</b>

en: Ignore these words when at the beginning of the following fields:
sv: Ignorera dessa ord i början av följande fält:

en: <b>Ignore Frequent Words</b>
sv: <b>Ignorera vanliga ord</b>

en: <span weight='bold' size='larger'>No playlist selected</span>
sv: <span weight='bold' size='larger'>Ingen spellista markerad</span>

en: Tracks
sv: Spår

en: _Music
sv: _Musik

en: _Update Tracks from File
sv: _Uppdatera spår från fil

en: Confirmation
sv: Bekräftelse
