gtksourceview - en to fi translation catalogue (453 entries)

en: Document Words
fi: Asiakirjan sanat

en: Name
fi: Nimi

en: The provider name
fi: Tarjoajan nimi

en: Icon
fi: Kuvake

en: The provider icon
fi: Tarjoajan kuvake

en: Proposals Batch Size
fi: Ehdotusten eräkoko

en: Number of proposals added in one batch
fi: Ehdotusten lukumäärä, joka lisätään yhdessä erässä

en: Scan Batch Size
fi: Tarkastuksen eräkoko

en: Number of lines scanned in one batch
fi: Rivien määrä, joka tarkastetaan kerralla

en: Minimum Word Size
fi: Lyhin sanan pituus

en: The minimum word size to complete
fi: Lyhin sanan pituus, joka täydennetään

en: Interactive Delay
fi: Interaktiivisuusviive

en: The delay before initiating interactive completion
fi: Viive ennen kuin aloitetaan interaktiivinen täydennys

en: Priority
fi: Prioriteetti

en: Provider priority
fi: Tarjoajan prioriteetti

en: Highlight Syntax
fi: Korosta syntaksi

en: Whether to highlight syntax in the buffer
fi: Korostuuko syntaksi puskurissa

en: Highlight Matching Brackets
fi: Korosta vastakkaiset sulkeet

en: Whether to highlight matching brackets
fi: Korostetaanko parin muodostavat sulkeet

en: Maximum Undo Levels
fi: Kumoamiskertojen suurin määrä

en: Number of undo levels for the buffer
fi: Kumoamiskertojen määrä puskurissa

note: Translators: throughout gtksourceview "language" stands * for "programming language", not "spoken language"
en: Language
fi: Kieli

en: Language object to get highlighting patterns from
fi: Kieliolio, josta korostushahmot saadaan

en: Can undo
fi: Voidaan perua

en: Whether Undo operation is possible
fi: Onko peruminen mahdollista

en: Can redo
fi: Voidaan tehdä uudestaan

en: Whether Redo operation is possible
fi: Onko uudestaan tekeminen mahdollista

en: Style scheme
fi: Tyylimalli

en: Undo manager
fi: Kumoamisen hallinta

en: The buffer undo manager
fi: Puskurin kumoamisen hallinta

note: Translators: "All" is used as a label in thestatus bar of the popup, telling that all completion pages are shown
en: All
fi: Kaikki

en: No extra information available
fi: Ei lisätietoa saatavilla

en: View
fi: Näkymä

en: The GtkSourceView bound to the completion
fi: GtkSourceView, joka on sidottu täydennykseen

en: Remember Info Visibility
fi: Muista tietojen näkyvyys

en: Remember the last info window visibility state
fi: Muista edellinen tietoikkunan näkyvyyden tila

en: Select on Show
fi: Valitse näytettäessä

en: Select first proposal when completion is shown
fi: Valitse ensimmäinen ehdotus kun täydennys näytetään

en: Show Headers
fi: Näytä otsakkeet

en: Show provider headers when proposals from multiple providers are available
fi: Näytä tarjoajien otsakkeen kun ehdotuksia useilta tarjoajilta on käytettävissä

en: Show Icons
fi: Näytä kuvakkeet

en: Show provider and proposal icons in the completion popup
fi: Näytä tarjoaja- ja ehdotuskuvakkeet täydennysikkunassa

en: Accelerators
fi: Pikanäppäimet

en: Number of proposal accelerators to show
fi: Näytettävien ehdotuspikanäppäinten lukumäärä

en: Auto Complete Delay
fi: Autotäydennysviive

en: Completion popup delay for interactive completion
fi: Täydennysikkunan viive interaktiivisessa täydennyksessä

en: Provider Page Size
fi: Tarjoajan sivukoko

en: Provider scrolling page size
fi: Tarjoajan vierityssivun koko

en: Proposal Page Size
fi: Ehdotusten sivukoko

en: Proposal scrolling page size
fi: Tarjoajan vierityssivun koko

en: Provider
fi: Tarjoaja

en: Completion
fi: Täydennys

en: The completion object to which the context belongs
fi: Täydennysolio, johon asiayhteys kuuluu

note: Translators: The GtkTextIter at which the completion was invoked
en: Iterator
fi: Iteraattori

en: The GtkTextIter at which the completion was invoked
fi: GtkTextIter, jonka täydennystä käytettiin

en: Activation
fi: Aktivointi

en: The type of activation
fi: Aktivoinnin tyyppi

note: Tooltip style
en: Completion Info
fi: Täydennystieto

en: Maximum width
fi: Suurin leveys

en: The maximum allowed width
fi: Suurin sallittu leveys

en: Maximum height
fi: Suurin korkeus

en: The maximum allowed height
fi: Suurin sallittu korkeus

en: Shrink width
fi: Kutistusleveys

en: Whether the window should shrink width to fit the contents
fi: Tulisiko ikkuna kutistaa leveyteen sopimaan sisältöön

en: Shrink height
fi: Kutistuskorkeus

en: Whether the window should shrink height to fit the contents
fi: Tulisiko ikkuna kutistaa korkeuteen sopimaan sisältöön

en: Label
fi: Nimiö

en: Label to be shown for this item
fi: Nimiö, joka tälle kohteelle näytetään

en: Markup
fi: Merkintä

en: Markup to be shown for this item
fi: Merkintä, joka tälle kohteelle näytetään

en: Text
fi: Teksti

en: Item text
fi: Kohteen teksti

en: Icon to be shown for this item
fi: Kuvake, joka näytetään tälle kohteelle

en: Info
fi: Tieto

en: Info to be shown for this item
fi: Tieto, joka näytetään tälle kohteelle

en: using \C is not supported in language definitions
fi: Käytetään arvoa \C tukemattomissa kielimäärittelyissä

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
fi: Kaikille siirtymille ei voitu luoda säännöllistä lauseketta, syntaksin korostustoiminto saattaa olla hitaampi kuin yleensä.
    Virhe oli: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
fi: Yhden rivin korostaminen kesti liian pitkään, syntaksin korostus on pois päältä

en: context '%s' cannot contain a \%%{...@start} command
fi: konteksti ”%s” ei voi sisältää \%%{…@start} -komentoa

en: duplicated context id '%s'
fi: kahdennettu kontekstin tunniste ”%s”

en: style override used with wildcard context reference in language '%s' in ref '%s'
fi: tyylin ohitusta käytettiin jokerimerkillisessä kontekstiviitteessä kielellä ”%s” viitteessä ”%s”

en: invalid context reference '%s'
fi: virheellinen kontekstiviite ”%s”

en: unknown context '%s'
fi: tuntematon konteksti ”%s”

en: Missing main language definition (id = "%s".)
fi: Kielen päämäärittly puuttuu (tunniste = ”%s”.)

en: The gutters' GtkSourceView
fi: Kourun GtkSourceView

en: Window Type
fi: Ikkunatyyppi

en: The gutters text window type
fi: Kourun teksti-ikkunatyyppi

note: * * SECTION:language * @Short_description: Object representing a syntax highlighted language * @Title: GtkSourceLanguage * @See_also: #GtkSourceLanguageManager * #GtkSourceLanguage encapsulates syntax and highlighting styles for a * particular language. Use #GtkSourceLanguageManager to obtain a * #G
en: Others
fi: Muut

en: Language id
fi: Kielitunniste

en: Language name
fi: Kielen nimi

en: Language section
fi: Kieliosio

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Whether the language should be hidden from the user
fi: Piilotetaanko kieli käyttäjältä

en: Language specification directories
fi: Kielimääritelmien hakemisto

en: List of directories where the language specification files (.lang) are located
fi: Luettelo hakemistoista, joissa kielimäärittelytiedostot (.lang) ovat

en: Language ids
fi: Kielitunnisteet

en: List of the ids of the available languages
fi: Luettelo saatavilla olevien kielten tunnisteista

en: Unknown id '%s' in regex '%s'
fi: Tuntematon tunniste ”%s” säännöllisessä lauseessa ”%s”

en: in regex '%s': backreferences are not supported
fi: lausekkeessa ”%s”: takaisinviittauksia ei tueta

en: category
fi: luokka

en: The mark category
fi: Merkinnän luokka

en: Source Buffer
fi: Lähdepuskuri

en: The GtkSourceBuffer object to print
fi: Tulostettava GtkSourceBuffer-olio

en: Tab Width
fi: Sarkaimen leveys

en: Width of a tab character expressed in spaces
fi: Sarkaimen leveys välilyönteinä esitettynä

en: Wrap Mode
fi: Rivitystila

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries.
fi: Kuinka rivit rivitetään: ei koskaa, sanojen kohdalta vai merkeittäin.

en: Whether to print the document with highlighted syntax
fi: Tulostetaanko asiakirja syntaksivärityksellä

en: Print Line Numbers
fi: Tulosta rivinumerot

en: Interval of printed line numbers (0 means no numbers)
fi: Tulostettavien rivinumeroiden väli (0 ei tulosta rivinumeroita)

en: Print Header
fi: Tulosta otsake

en: Whether to print a header in each page
fi: Tulostetaanko kullekin sivulle otsake

en: Print Footer
fi: Tulosta alaotsake

en: Whether to print a footer in each page
fi: Tulostetaanko kullekin sivulla alaotsake

en: Body Font Name
fi: Rungon kirjasimen nimi

en: Name of the font to use for the text body (e.g. "Monospace 10")
fi: Tekstin rungossa käytettävän kirjasimen nimi, esim. ”Monospace 10”

en: Line Numbers Font Name
fi: Rivinumeroiden kirjasimen nimi

en: Name of the font to use for the line numbers (e.g. "Monospace 10")
fi: Rivinumeroissa käytettävän kirjasimen nimi, esim. ”Monospace 10”

en: Header Font Name
fi: Otsakkeen kirjasimen nimi

en: Name of the font to use for the page header (e.g. "Monospace 10")
fi: Otsakkeessa käytettävän kirjasimen nimi, esim. ”Monospace 10”

en: Footer Font Name
fi: Alaotsakkeen kirjasimen nimi

en: Name of the font to use for the page footer (e.g. "Monospace 10")
fi: Alaotsakkeessa käytettävän kirjasimen nimi, esim. ”Monospace 10”

en: Number of pages
fi: Sivujen lukumäärä

en: The number of pages in the document (-1 means the document has not been completely paginated).
fi: Asiakirjassa olevien sivujen lukumäärä (-1 tarkoittaa, ettei asiakirjaa ole vielä kokonaan sivutettu).

en: Line background
fi: Rivin tausta

en: Line background color
fi: Rivin austaväri

en: Background
fi: Tausta

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Foreground
fi: Edusta

en: Foreground color
fi: Edustaväri

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Strikethrough
fi: Yliviivattu

en: Line background set
fi: Rivin tausta asetettu

en: Whether line background color is set
fi: Onko rivin taustaväri asetettu

en: Foreground set
fi: Edusta asetettu

en: Whether foreground color is set
fi: Onko edustaväri asetettu

en: Background set
fi: Tausta asetettu

en: Whether background color is set
fi: Onko taustaväri asetettu

en: Bold set
fi: Lihavoitu asetettu

en: Whether bold attribute is set
fi: Onko lihavointimääre asetettu

en: Italic set
fi: Kursiivi asetettu

en: Whether italic attribute is set
fi: Onko kursiivimääre asetettu

en: Underline set
fi: Alleviivaus asetettu

en: Whether underline attribute is set
fi: Onko alleviivausmääre asetettu

en: Strikethrough set
fi: Yliviivaus asetettu

en: Whether strikethrough attribute is set
fi: Onko yliviivausmääre asetettu

en: Style scheme id
fi: Tyylimallin tunniste

en: Style scheme name
fi: Tyylimallin nimi

en: Style scheme description
fi: Tyylimallin kuvaus

en: Style scheme filename
fi: Tyylimallin tiedostonimi

en: Style scheme search path
fi: Tyylimallien hakupolku

en: List of directories and files where the style schemes are located
fi: Luettelo kansioista ja tiedostoista, joissa tyylimallit voivat sijaita

en: Scheme ids
fi: Mallitunnisteet

en: List of the ids of the available style schemes
fi: Luettelo saatavilla olevista tyylimallien tunnisteista

en: Buffer
fi: Puskuri

en: The text buffer to add undo support on
fi: Tekstipuskuri, jolle lisätään kumoamistuki

en: The completion object associated with the view
fi: Täydennysolio, joka on liitetty näkymään

en: Show Line Numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: Whether to display line numbers
fi: Näkyvätkö rivinumerot

en: Show Line Marks
fi: Näytä rivimerkit

en: Whether to display line mark pixbufs
fi: Näytetäänkö rivimerkkien kuvapuskurit

en: Indent Width
fi: Sisennyksen leveys

en: Number of spaces to use for each step of indent
fi: Kullakin sisennystasolla käytetty leveys välilyönteinä

en: Auto Indentation
fi: Automaattinen sisennys

en: Whether to enable auto indentation
fi: Onko automaattinen sisennys käytössä

en: Insert Spaces Instead of Tabs
fi: Lisää välilyöntejä sarkainten sijaan

en: Whether to insert spaces instead of tabs
fi: Lisätäänkö välilyöntejä sarkainten sijaan

en: Show Right Margin
fi: Näytä oikea reunus

en: Whether to display the right margin
fi: Näkyykö oikea reunus

en: Right Margin Position
fi: Oikean reunuksen sijainti

en: Position of the right margin
fi: Oikean reunuksen sijainti

en: Smart Home/End
fi: Älykkäät home- ja end-näppäimet

en: HOME and END keys move to first/last non whitespace characters on line before going to the start/end of the line
fi: Home- ja End-näppäimet siirtävät kohdistimen rivin ensimmäisen tai viimeisen merkin kohdalle ennen koko rivin alkuun tai loppuun siirtämistä.

en: Highlight current line
fi: Korosta nykyinen rivi

en: Whether to highlight the current line
fi: Korostetaanko nykyinen rivi

en: Indent on tab
fi: Sisennä sarkaimella

en: Whether to indent the selected text when the tab key is pressed
fi: Sisennetäänkö valittu teksti painettaessa sarkainnäppäintä

en: Draw Spaces
fi: Piirrä tyhjeet

en: Set if and how the spaces should be visualized
fi: Aseta kuinka tyhjeet esitetään

en: Arbitrary base number
fi: Mielivaltaisen kannan numero

note: A boolean constant: TRUE, false
en: Boolean value
fi: Totuusarvo

note: Any comment
en: Comment
fi: Kommentti

note: map-to="def:others"
en: Data Type
fi: Tietotyyppi

note: A decimal number: 1234
en: Decimal number
fi: Desimaaliluku

note: map to nothing
en: Escaped Character
fi: Suojattu merkkijono

note: keywords: "if", "for", "while", etc.
en: Keyword
fi: Avainsana

en: Preprocessor
fi: Esikäsittejä

en: Real number
fi: Reaaliluku

en: Sources
fi: Lähdekoodit

en: Storage Class
fi: Säilöluokka

note: A string constant: "this is a string"
en: String
fi: Merkkijono

en: ASP Object
fi: ASP-olio

note: A function name (also: methods for classes)
en: Function
fi: Funktio

note: A generic number constant
en: Number
fi: Numero

note: Operators: "+", "*", etc.
en: Operator
fi: Operaattori

note: A special constant like NULL in C or null in Java
en: Special constant
fi: Erikoisvakio

en: VBScript and ADO constants
fi: VBScript- ja ADO-vakiot

en: Builtin Function
fi: Varusfunktio

en: Pattern
fi: Malli

en: Scripts
fi: Komentojonot

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Entries
fi: Tietueet

en: Field
fi: Kenttä

en: Boolean
fi: Totuusarvo

en: Definition
fi: Määrittely

en: Multiline string
fi: Monirivinen merkkijono

en: Namespace
fi: Nimiavaruus

en: Null Value
fi: NULL-arvo

en: Regular Expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Special Variable
fi: Erityinen muuttuja

en: Bullet
fi: Luoti

en: Date
fi: Päiväys

en: E-mail address
fi: Sähköpostiosoite

en: File
fi: Tiedosto

en: Release
fi: Julkaisu

en: C/C++/ObjC Header
fi: C/C++/ObjC-otsake

note: A character constant: 'c'
en: Character
fi: Merkki

en: Common Defines
fi: Yleiset määrittelyt

note: Any erroneous construct
en: Error
fi: Virhe

note: A floating point constant: 2.3e10
en: Floating point number
fi: Liukuluku

en: Hexadecimal number
fi: Heksadesimaaliluku

en: Included File
fi: Sisällytetty tiedosto

en: Octal number
fi: Oktaaliluku

en: printf Conversion
fi: printf-muunnos

en: Bindings
fi: Sidokset

en: Builtin
fi: Sisäänrakennettu

en: CG Shader Language
fi: CG-varjostinkieli

en: Swizzle operator
fi: Swizzle-operaattori

en: Classic
fi: Klassinen

en: Classic color scheme
fi: Klassinen värimalli

en: Builtin Command
fi: Varuskomento

en: Builtin Variable
fi: Varusmuuttuja

note: Any constant
en: Constant
fi: Vakio

en: Control Keyword
fi: Ohjainavainsana

en: Blue based color scheme
fi: Siniseen perustuva värimalli

en: Cobalt
fi: Kobaltti

en: String Format
fi: Merkkijonomuotoilu

en: Color
fi: Väri

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Dimension
fi: Mitta

en: Known Property Value
fi: Tunnettu ominaisuuden arvo

en: Others 2
fi: Muut 2

en: Others 3
fi: Muut 3

en: at-rules
fi: at-säännöt

en: Device Functions
fi: Laitefunktiot

en: Global Functions
fi: Globaalit funktiot

en: Global Variables
fi: Globaalit muuttujat

note: A base-N number: 0xFFFF
en: Base-N number
fi: N-kantainen luku

note: A builtin name: like __import__, abs in Python (see http://docs.python.org/lib/built-in-funcs.html)
en: Built-in identifier
fi: Varustunniste

note: A complex number
en: Complex number
fi: Kompleksiluku

note: A primitive data type: int, long, char, etc.
en: Data type
fi: Päiväystyyppi

en: Defaults
fi: Oletukset

note: A special comment containing documentation like in javadoc or gtk-doc
en: Documentation comment
fi: Dokumentaatiokommentti

note: This style doesn't map to anything since it must be used as an additional style for text which is already styled as a "doc-comment"
en: Documentation comment element
fi: Dokumentaatiokommenttin osa

note: Any variable name
en: Identifier
fi: Tunniste

note: Anything that needs extra attention; mostly the keywords TODO, FIXME and XXX
en: Note (FIXME, TODO, XXX, etc.)
fi: Huomautus (FIXME, TODO, XXX jne.)

note: This one is for '#include <foo.h>' and "#pragma blah", or 'use foobar', etc..
en: Preprocessor directive
fi: Esikäsittelijän määrittely

note: Reserved keywords: like "const" and "goto" in Java
en: Reserved keyword
fi: Varattu sana

note: This style doesn't map to anything since it must be used as an additional style for text which is already styled as a "string"
en: Special character (inside a string)
fi: Erikoismerkki (merkkijoukon sisällä)

note: Any statement
en: Statement
fi: Lauseke

note: Text that stands out, HTML links, e-mail addresses, etc.
en: Underlined
fi: Alleviivattu

en: Additional Category
fi: Lisäluokka

en: Encoding
fi: Merkistö

en: Exec parameter
fi: Suoritusparametri

en: Group
fi: Ryhmä

note: Translators: "Key" here means key value, that is the left hand side in a myoption=something line in a .desktop file
en: Key
fi: Avain

en: Main Category
fi: Pääluokka

en: Reserved Category
fi: Varattu luokka

en: Translation
fi: Käännös

en: Added line
fi: Lisätty rivi

note: Others 3
en: Changed line
fi: Muutettu rivi

note: Keyword
en: Ignore
fi: Älä huomioi

note: String
en: Location
fi: Sijainti

note: Others 2
en: Removed line
fi: Poistettu rivi

note: Preprocessor
en: Special case
fi: Erikoistapaus

en: Binary number
fi: Binääriluku

en: Special Token
fi: Erikoismerkki

en: Formatting Elements
fi: Muotoiluelementit

en: GUI Elements
fi: Käyttöliittymäelementit

en: Header Elements
fi: Otsake-elementit

en: Structural Elements
fi: Rakenne-elementit

en: Command
fi: Komento

en: Dos Batch
fi: DOS-batch

en: Attribute name
fi: Määreen nimi

en: Graphviz Dot
fi: Graphviz-piste

en: patch-start
fi: patch-alku

en: entity
fi: entiteetti

en: error
fi: virhe

en: quoted-value
fi: lainattu arvo

en: Assertion
fi: Tarkistus

en: Boolean Value
fi: Totuusarvo

en: Exception Handling
fi: Poikkeuskäsittely

en: Predefined Variable
fi: Esimääritelty muuttuja

en: Void Value
fi: Void-arvo

en: Base-N Integer
fi: N-kantaiset kokonaisluvut

en: Compiler Directive
fi: Kääntäjävihje

en: Block
fi: Lohko

en: Floating Point
fi: Liukuluku

en: Reserved Constant
fi: Varattu vakio

en: Scientific
fi: Tieteellinen

en: Debug Code
fi: Vianetsintäkoodi

en: Error Text
fi: Virheviesti

en: BOZ Literal
fi: BOZ-literaali

en: Intrinsic function
fi: Varusfunktio

en: Builtin-function keyword
fi: Varusfunktion avainsana

en: Floating Point number
fi: Liukuluku

en: Labeled argument
fi: Nimetty argumentti

en: Module Path
fi: Moduulin polku

en: Polymorphic Variant
fi: Polymorfinen variantti

en: Type Variable
fi: Tyyppimuuttuja

en: Type, module or object keyword
fi: Tyyppi-, luokka- ja olioavainsanat

en: Variant Constructor
fi: Muuttuva konstruktori

en: GAP
fi: VÄLI

en: Builtin Constant
fi: Varusvakio

en: OpenGL Shading Language
fi: OpenGL-varjostinkieli

en: Reserved Keywords
fi: Varatut sanat

en: Deprecated
fi: Vanhentunut

en: Function Name
fi: Funktion nimi

en: Inline Documentation Section
fi: Sisäkkäinen dokumentaatio-osio

en: Parameter
fi: Parametri

en: Property Name
fi: Ominaisuuden nimi

en: Return
fi: Paluuarvo

en: Signal Name
fi: Signaalin nimi

en: Since
fi: Lähtien

en: Type
fi: Tyyppi

en: Include directive
fi: Sisällytyskäsky

en: Widget State
fi: Ikkunaelementin tila

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Code Block
fi: Koodilohko

en: Definition list
fi: Määrittelyluettelo

en: Emphasis
fi: Korostus

en: Enumerated list
fi: Numeroitu luettelo

en: Haddock Directive
fi: Haddock-direktiivi

en: Header Property
fi: Otsakkeen ominaisuus

en: Hyperlinked Identifier
fi: Hyperlinkitetty tunniste

en: Hyperlinked Module Name
fi: Hyperlinkitetty moduulin nimi

en: Inline Haddock Section
fi: Sisäkkäinen haddock-osio

en: Itemized list
fi: Järjestetty luettelo

en: Monospace
fi: Tasalevyinen

en: Float
fi: Liukuluku

en: Hex
fi: Heksa

en: Octal
fi: Oktaali

en: Symbol
fi: Symboli

en: Attribute Name
fi: Määreen nimi

en: Attribute Value
fi: Määreen arvo

en: Tag
fi: Lappu

en: Declaration
fi: Määrittely

en: External
fi: Ulkoinen

en: Future Reserved Keywords
fi: Tulevaan käyttöön varatut sanat

en: Scope Declaration
fi: Alueen määrittely

en: Constructors
fi: Konstruktorit

en: Object
fi: Olio

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Undefined Value
fi: Määrittelemätön arvo

en: Color scheme used in the Kate text editor
fi: KATE-muokkaimessa käytetty värimalli

en: Include
fi: Sisällytys

en: Inline Math Mode
fi: Sisäkkäinen matematiikkatila

en: Math Mode
fi: Matematiikkatila

en: Verbatim
fi: Muotoilematon

en: math-bound
fi: rajattu-matematiikka

en: Nil Constant
fi: Nil-vakio

en: Reserved Identifier
fi: Varattu tunniste

en: Autoconf Macro
fi: Autoconf-makro

en: Obsolete Autoconf Macro
fi: Vanhentunut autoconf-makro

en: m4 Macro
fi: m4-makro

en: m4-comment
fi: m4-kommentti

en: Assignment Left Hand Side
fi: Vasemman puolen sijoitus

en: Assignment Right Hand Side
fi: Oikean puolen sijoitus

note: Translators: Trailing Tabs refers to tabulation characters present at the end of the line
en: Trailing Tab
fi: Sarkain rivin lopussa

en: command
fi: komento

en: function
fi: funktio

note: FIXME make it better names, and make them translatable
en: keyword
fi: avainsana

en: prereq
fi: esivaatimukset

en: targets
fi: kohteet

en: Block Elements
fi: Kappale-elementit

en: Inline Elements
fi: Sisällytetyt elementit

en: Page Elements
fi: Sivuelementit

en: Section Elements
fi: Lukuelementit

en: Dark color scheme using the Tango color palette
fi: Tango-väripalettia käyttävä tumma värimalli

en: Ocamldoc Comments
fi: Ocamldoc-kommentit

en: Standart Modules
fi: Vakiomoduulit

en: Operation operator
fi: Toiminto-operaattori

en: Type Operators
fi: Tyyppioperaattorit

en: Control
fi: Ohjain

en: File Descriptor
fi: Tiedostokuvaaja

en: Heredoc
fi: Sisädokumentti

en: Heredoc Bound
fi: Rajattu sisädokumentti

en: Include Statement
fi: Include-lauseke

en: Line Directive
fi: Riviohjain

en: POD Escape
fi: POD-ohjausmerkki

en: POD heading
fi: POD-otsake

en: POD keyword
fi: POD-avainsana

en: System Command
fi: Järjestelmäkomento

en: Package Info
fi: Paketin tiedot

en: Fuzzy
fi: Sumea

note: FIXME make it some nice name and mark it translatable
en: Special
fi: Erikoistapaus

en: gettext translation
fi: Gettext-käännös

en: Builtin Object
fi: Varusolio

en: Format
fi: Muotoilu

en: Module Handler
fi: Moduulin käsittelin

en: string-conversion
fi: merkkimuunnos

en: Assignment Operator
fi: Sijoitusoperaattori

en: Delimiter
fi: Erotin

en: Integer Number
fi: Kokonaisluku

en: Reserved Class
fi: Varattu luokka

en: Special Constant
fi: Erikoisvakio

en: Command Macro
fi: Komentomakro

en: Conditional Macro
fi: Ehdollinen makro

en: Define
fi: Määrittely

en: Directory Macro
fi: Hakemistomakro

en: Email
fi: Sähköposti

en: Flow Conditional
fi: Ehdollinen virta

en: Header
fi: Otsake

en: Other Macro
fi: Muu makro

en: RPM Variable
fi: RPM-muuttuja

en: RPM spec
fi: RPM-määrittely

en: Section
fi: Osio

en: Spec Macro
fi: Määrittelymakro

en: Attribute Definition
fi: Määreiden määrittelyt

en: Module handler
fi: Moduulien käsittelin

en: Numeric literal
fi: Lukuarvot

en: Common Commands
fi: Yleiset komennot

en: Subshell
fi: Alitulkki

note: FIXME: need to sort out proper styles for variables
en: Variable Definition
fi: Muuttujien määrittelyt

en: Class
fi: Luokka

en: Individual
fi: Yksittäinen

en: Literal
fi: Literaali

en: Predicate
fi: Predikaatti

en: QName
fi: QNimi

en: No idea what it is
fi: Ei tietoa mikä tämä on

en: Option
fi: Valitsin

en: Option Name
fi: Valitsimen nimi

en: Section 1
fi: Osio 1

en: Section 2
fi: Osio 2

en: Section 3
fi: Osio 3

en: Section 4
fi: Osio 4

en: Section 5
fi: Osio 5

en: Verbatim Block
fi: Muotoilematon lohko

en: Color scheme using Tango color palette
fi: Tango-väripaletissa käytetty värimalli

en: File Attributes
fi: Tiedostomääreet

en: Generated Content
fi: Luotu sisältö

en: Macros
fi: Makrot

en: Gate
fi: Portti

en: Attribute value
fi: Määreen arvo

en: CDATA delimiter
fi: CDATA-erotin

en: Element name
fi: Elementin nimi

en: Entity
fi: Entiteetti

en: Processing instruction
fi: Prosessointikäsky

en: Element
fi: Elementti

en: rule
fi: sääntö

en: token-type
fi: ohjaintyyppi
