gtksourceview - en to ro translation catalogue (431 entries)

en: Document Words
ro: Cuvinte document

en: Name
ro: Nume

en: The provider name
ro: Numele furnizorului

en: Icon
ro: Iconiță

en: The provider icon
ro: Iconiță furnizor

en: Proposals Batch Size
ro: Dimensiunea lotului de propuneri

en: Number of proposals added in one batch
ro: Numărul de propuneri adăugate într-un lot

en: Scan Batch Size
ro: Dimensiunea de scanare lotului

en: Number of lines scanned in one batch
ro: Numărul de linii scanate într-un lot

en: Minimum Word Size
ro: Dimensiunea minimă a cuvântului

en: The minimum word size to complete
ro: Dimensiunea minimă a cuvântului de completat

en: Interactive Delay
ro: Întârziere interactivă

en: The delay before initiating interactive completion
ro: Întârzierea până la inițierea completării interactive

en: Priority
ro: Prioritate

en: Provider priority
ro: Prioritatea furnizorului

en: Highlight Syntax
ro: Evidențiere sintaxă

en: Whether to highlight syntax in the buffer
ro: Dacă se evidențiază sintaxa din editor

en: Highlight Matching Brackets
ro: Evidențiere paranteze pereche

en: Whether to highlight matching brackets
ro: Dacă să fie evidențiate parantezele pereche

en: Maximum Undo Levels
ro: Numărul maxim de nivele de anulare a modificărilor

en: Number of undo levels for the buffer
ro: Numărul de nivele de anulare pentru zona tampon

note: Translators: throughout gtksourceview "language" stands * for "programming language", not "spoken language"
en: Language
ro: Limbaj

en: Language object to get highlighting patterns from
ro: Obiect limbaj din care se preiau modelele de evidențiere

en: Can undo
ro: Se poate anula

en: Whether Undo operation is possible
ro: Dacă operația de anulare este posibilă

en: Can redo
ro: Se poate reface

en: Whether Redo operation is possible
ro: Dacă operația de refacere este posibilă

en: Style scheme
ro: Schemă stil

en: Undo manager
ro: Administrator refaceri

en: The buffer undo manager
ro: Administratorul de refaceri al bufferului

note: Translators: "All" is used as a label in thestatus bar of the popup, telling that all completion pages are shown
en: All
ro: Toate

en: No extra information available
ro: Nu există informații adiționale disponibile

en: View
ro: Vizualizare

en: The GtkSourceView bound to the completion
ro: Obiect GtkSourceBuffer legat în completare

en: Remember Info Visibility
ro: Ține minte informațiile despre vizibilitate

en: Remember the last info window visibility state
ro: Ține minte stările de vizibilitate ale ultimei ferestre

en: Select on Show
ro: Selectează la afișare

en: Select first proposal when completion is shown
ro: Selectează prima propunere când completarea este afișată

en: Show Headers
ro: Afișează anteturile

en: Show provider headers when proposals from multiple providers are available
ro: Afișează anteturile furnizorului când sunt disponibile propuneri de la mai mulți furnizori

en: Show Icons
ro: Afișează iconițele

en: Show provider and proposal icons in the completion popup
ro: Afișează furnizorul și iconițele propunerilor în grupul de completări

en: Accelerators
ro: Acceleratori

en: Number of proposal accelerators to show
ro: Numărul de acceleratori de propuneri de afișat

en: Auto Complete Delay
ro: Decalaj de autocompletare

en: Completion popup delay for interactive completion
ro: Decalaj până la afișarea meniului de completare într-o sesiune interactivă

en: Provider Page Size
ro: Dimensiunea paginii furnizorului

en: Provider scrolling page size
ro: Dimensiunea paginii de derulare a furnizorului

en: Proposal Page Size
ro: Dimensiunea paginii propunerii

en: Proposal scrolling page size
ro: Dimensiunea paginii de derulare a propunerii

en: Provider
ro: Furnizor

en: Completion
ro: Completare

en: The completion object to which the context belongs
ro: Obiectul de completare căruia acest context îi aparține

en: The GtkTextIter at which the completion was invoked
ro: Obiectul GtkTextIter pe care completarea a fost invocată

en: Activation
ro: Activare

en: The type of activation
ro: Tipul activării

note: Tooltip style
en: Completion Info
ro: Informații de completare

en: Maximum width
ro: Lățime maximă

en: The maximum allowed width
ro: Lățimea maximă admisă

en: Maximum height
ro: Înălțime maximă

en: The maximum allowed height
ro: Înălțimea maximă admisă

en: Shrink width
ro: Micșorează lățimea

en: Whether the window should shrink width to fit the contents
ro: Dacă fereastra să micșoreze lățimea pentru a încăpea conținutul

en: Shrink height
ro: Micșorează înălțimea

en: Whether the window should shrink height to fit the contents
ro: Dacă fereastra să micșoreze înălțimea pentru a încăpea conținutul

en: Label
ro: Etichetă

en: Label to be shown for this item
ro: Eticheta de afișat pentru acest element

en: Markup
ro: Marcaj

en: Markup to be shown for this item
ro: Marcajul de afișat pentru acest element

en: Item text
ro: Textul elementului

en: Icon to be shown for this item
ro: Iconița afișată pentru acest element

en: Info to be shown for this item
ro: Informații de afișat pentru acest element

en: using \C is not supported in language definitions
ro: utilizarea \C nu este suportată în definirea limbajelor

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
ro: Nu s-a putut crea o expresie regulată pentru toate tranzițiile, procesul de evidențiere a sintaxei va fi mai lent decât deobicei.
    Eroare a fost: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
ro: Evidențierea sintaxei pentru o singură linie a durat prea mult timp, evidențierea sintaxei va fi dezactivată

en: context '%s' cannot contain a \%%{...@start} command
ro: contextul „%s” nu poate conține o comandă \%%{...@start}

en: duplicated context id '%s'
ro: identificator de context duplicat „%s”

en: style override used with wildcard context reference in language '%s' in ref '%s'
ro: suprascrierea stilului folosit cu referința contextului unui metacaracter în limbajul „%s” în ref „%s”

en: invalid context reference '%s'
ro: referință la context nevalidă „%s”

en: unknown context '%s'
ro: context necunoscut „%s”

en: Missing main language definition (id = "%s".)
ro: Definiția principală de limbaj lipsește (id = „%s”.)

en: The gutters' GtkSourceView
ro: GtkSourceView-ul rigolei

en: Window Type
ro: Tip fereastră

en: The gutters text window type
ro: Tipul ferestrei textului rigolei

note: * * SECTION:language * @Short_description: Object representing a syntax highlighted language * @Title: GtkSourceLanguage * @See_also: #GtkSourceLanguageManager * #GtkSourceLanguage encapsulates syntax and highlighting styles for a * particular language. Use #GtkSourceLanguageManager to obtain a * #G
en: Others
ro: Altele

en: Language id
ro: Identificator limbaj

en: Language name
ro: Nume limbaj

en: Language section
ro: Secțiune limbaj

en: Hidden
ro: Ascuns

en: Whether the language should be hidden from the user
ro: Dacă limbajul trebuie să fie ascuns utilizatorului

en: Language specification directories
ro: Directoare cu specificații de limbaj

en: List of directories where the language specification files (.lang) are located
ro: Lista dosarelor unde se află fișierele cu specificații de limbaje (.lang)

en: Language ids
ro: Identificatori limbaj

en: List of the ids of the available languages
ro: Lista cu identificatorii limbilor disponibile

en: Unknown id '%s' in regex '%s'
ro: Identificator „%s” necunoscut în expresia regulată „%s”

en: in regex '%s': backreferences are not supported
ro: în expresia regulată „%s”: referințele înapoi nu sunt admise

en: category
ro: categorie

en: The mark category
ro: Categoria de marcaj

en: Source Buffer
ro: Zona de tampon sursă

en: The GtkSourceBuffer object to print
ro: Obiect GtkSourceBuffer de tipărit

en: Tab Width
ro: Lățime tab

en: Width of a tab character expressed in spaces
ro: Lățimea unui caracter tab exprimată în spații

en: Wrap Mode
ro: Despărțire cuvinte

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries.
ro: Dacă textul nu se încadrează niciodată, se încadrează la limita cuvintelor sau la limita caracterlor

en: Whether to print the document with highlighted syntax
ro: Dacă se va tipări documentul având sintaxa evidențiată

en: Print Line Numbers
ro: Numerotează liniile la tipărire

en: Interval of printed line numbers (0 means no numbers)
ro: Interval de tipărire a numerotării liniilor (0 înseamnă fără numerotare)

en: Print Header
ro: Tipărește antetul

en: Whether to print a header in each page
ro: Dacă se va tipări un antet în fiecare pagină

en: Print Footer
ro: Tipărește subsolul

en: Whether to print a footer in each page
ro: Dacă se va tipări un subsol în fiecare pagină

en: Body Font Name
ro: Nume font corp text

en: Name of the font to use for the text body (e.g. "Monospace 10")
ro: Nume font folosit pentru textul corpului (ex: "Monospace 10")

en: Line Numbers Font Name
ro: Nume font numerotare linii

en: Name of the font to use for the line numbers (e.g. "Monospace 10")
ro: Nume font folosit pentru numerotarea liniilor (ex: „Monospace 10”)

en: Header Font Name
ro: Nume font antet

en: Name of the font to use for the page header (e.g. "Monospace 10")
ro: Nume font folosit pentru antet pagină (ex: „Monospace 10”)

en: Footer Font Name
ro: Nume font subsol

en: Name of the font to use for the page footer (e.g. "Monospace 10")
ro: Nume font folosit pentru subsol pagină (ex: „Monospace 10”)

en: Number of pages
ro: Număr pagini

en: The number of pages in the document (-1 means the document has not been completely paginated).
ro: Numărul de pagini din document (-1 înseamnă că documentul nu a fost paginat complet).

en: Line background
ro: Fundal linie

en: Line background color
ro: Culoare fundal linie

en: Background
ro: Fundal

en: Background color
ro: Culoare fundal

en: Foreground
ro: Prim plan

en: Foreground color
ro: Culoare prim plan

en: Bold
ro: Aldin

en: Italic
ro: Cursiv

en: Underline
ro: Subliniere

en: Strikethrough
ro: Tăiat

en: Line background set
ro: Fundalul liniei activat

en: Whether line background color is set
ro: Dacă fundalul liniei este activat

en: Foreground set
ro: Prim-plan activat

en: Whether foreground color is set
ro: Dacă culoarea prim-planului este activată

en: Background set
ro: Fundal activat

en: Whether background color is set
ro: Dacă culoarea fundalului este activat

en: Bold set
ro: Aldin activat

en: Whether bold attribute is set
ro: Dacă atributul aldin este activat

en: Italic set
ro: Cursiv activat

en: Whether italic attribute is set
ro: Dacă atributul cursiv este activat

en: Underline set
ro: Subliniat activat

en: Whether underline attribute is set
ro: Dacă atributul subliniat este activat

en: Strikethrough set
ro: Tăiat activat

en: Whether strikethrough attribute is set
ro: Dacă atributul tăiat este activat

en: Style scheme id
ro: Identificator schemă stil

en: Style scheme name
ro: Nume schemă stil

en: Style scheme description
ro: Descriere schemă stil

en: Style scheme filename
ro: Nume fișier schemă stil

en: Style scheme search path
ro: Calea de căutare pentru scheme de stil

en: List of directories and files where the style schemes are located
ro: Lista dosarelor și fișierelor unde se află fișierele cu scheme de stil

en: Scheme ids
ro: Identificatori schemă

en: List of the ids of the available style schemes
ro: Lista cu identificatorii schemelor de stil disponibile

en: The text buffer to add undo support on
ro: Bufferul sursă text pentru care să fie adăugat suportul de refacere

en: The completion object associated with the view
ro: Obiectul de completare asociat cu vizualizarea

en: Show Line Numbers
ro: Numerotează liniile

en: Whether to display line numbers
ro: Dacă se va afișa numerotarea liniilor

en: Show Line Marks
ro: Afișează marcajele de linii

en: Whether to display line mark pixbufs
ro: Daca se afișează imaginile marcajelor de linie

en: Indent Width
ro: Lățime indentare

en: Number of spaces to use for each step of indent
ro: Numărul de spații folosite la fiecare pas pentru indentare

en: Auto Indentation
ro: Indentare automată

en: Whether to enable auto indentation
ro: Dacă se activează indentarea automată

en: Insert Spaces Instead of Tabs
ro: Inserție de spații în loc de taburi

en: Whether to insert spaces instead of tabs
ro: Dacă se introduc spații in loc de taburi

en: Show Right Margin
ro: Afișează marginea dreaptă

en: Whether to display the right margin
ro: Dacă se afișează marginea dreaptă

en: Right Margin Position
ro: Poziția margine dreapta

en: Position of the right margin
ro: Poziția marginii drepte

en: Smart Home/End
ro: Home/end inteligent

en: HOME and END keys move to first/last non whitespace characters on line before going to the start/end of the line
ro: Tastele HOME și END mută cursorul la primele/ultimele caractere non-spații de pe linie înainte de a se poziționa la începutul/sfârșitul liniei

en: Highlight current line
ro: Evidențiază linia curentă

en: Whether to highlight the current line
ro: Dacă se evidențiază linia curentă

en: Indent on tab
ro: Identare la tab

en: Whether to indent the selected text when the tab key is pressed
ro: Dacă se identează textul selectat la apăsarea tastei tab

en: Draw Spaces
ro: Desenează spațiile

en: Set if and how the spaces should be visualized
ro: Configurați dacă și cum se vizualizează spațiile

en: Arbitrary base number
ro: Număr în bază arbitrară

note: A boolean constant: TRUE, false
en: Boolean value
ro: Valoare logică

note: Any comment
en: Comment
ro: Comentariu

note: map-to="def:others"
en: Data Type
ro: Tip de date

note: A decimal number: 1234
en: Decimal number
ro: Număr zecimal

note: map to nothing
en: Escaped Character
ro: Caracter exceptat

note: keywords: "if", "for", "while", etc.
en: Keyword
ro: Cuvânt cheie

en: Preprocessor
ro: Preprocesor

en: Real number
ro: Număr real

en: Sources
ro: Surse

en: Storage Class
ro: Clasă stocare

note: A string constant: "this is a string"
en: String
ro: Șir

en: ASP Object
ro: Obiect ASP

note: A function name (also: methods for classes)
en: Function
ro: Funcție

note: A generic number constant
en: Number
ro: Număr

note: A special constant like NULL in C or null in Java
en: Special constant
ro: Constantă specială

en: VBScript and ADO constants
ro: Contante VBScript și ADO

en: Builtin Function
ro: Funcție intrinsecă

en: Pattern
ro: Șablon

en: Scripts
ro: Scripturi

en: Variable
ro: Variabilă

en: Entries
ro: Intrări

en: Field
ro: Câmp

en: Definition
ro: Definiție

en: Multiline string
ro: Șir de caractere pe mai multe linii

en: Namespace
ro: Spațiu de nume

en: Null Value
ro: Valore „Null”

en: Regular Expression
ro: Expresie regulată

en: Special Variable
ro: Variabilă specială

en: Bullet
ro: Bulină

en: Date
ro: Data

en: E-mail address
ro: Adresă email

en: File
ro: Fișier

en: Release
ro: Versiune

en: C/C++/ObjC Header
ro: Antet C/C++/ObjC

note: A character constant: 'c'
en: Character
ro: Caracter

en: Common Defines
ro: Definiții comune

note: Any erroneous construct
en: Error
ro: Eroare

note: A floating point constant: 2.3e10
en: Floating point number
ro: Număr în virgulă mobilă

en: Hexadecimal number
ro: Număr hexazecimal

en: Included File
ro: Fișier inclus

en: Octal number
ro: Număr octal

en: printf Conversion
ro: conversie printf

en: Bindings
ro: Binding-uri

en: Builtin
ro: Intrinsec

en: CG Shader Language
ro: Limbajul de shader CG

en: Swizzle operator
ro: Operator Swizzle

en: Classic
ro: Clasic

en: Classic color scheme
ro: Schemă de culori clasică

en: Builtin Command
ro: Comandă intrinsecă

en: Builtin Variable
ro: Variabilă intrinsecă

note: Any constant
en: Constant
ro: Constantă

en: Control Keyword
ro: Cuvânt cheie de control

en: Blue based color scheme
ro: Schemă de culori bazată pe albastru

en: String Format
ro: Format șir de caractere

en: Color
ro: Culoare

en: Decimal
ro: Zecimal

en: Dimension
ro: Dimensiune

en: Known Property Value
ro: Valoarea unei proprietăți cunoscute

en: Others 2
ro: Altele 2

en: Others 3
ro: Altele 3

en: at-rules
ro: reguli-„at”

en: Device Functions
ro: Funcții dispozitiv

en: Global Functions
ro: Funcții globale

en: Global Variables
ro: Variabile globale

note: A base-N number: 0xFFFF
en: Base-N number
ro: Număr în baza N

note: A builtin name: like __import__, abs in Python (see http://docs.python.org/lib/built-in-funcs.html)
en: Built-in identifier
ro: Identificator intrinsec

note: A complex number
en: Complex number
ro: Număr complex

note: A primitive data type: int, long, char, etc.
en: Data type
ro: Tip date

en: Defaults
ro: Valori implicite

note: A special comment containing documentation like in javadoc or gtk-doc
en: Documentation comment
ro: Comentariu documentație

note: This style doesn't map to anything since it must be used as an additional style for text which is already styled as a "doc-comment"
en: Documentation comment element
ro: Element de comentariu documentație

note: Any variable name
en: Identifier
ro: Identificator

note: Anything that needs extra attention; mostly the keywords TODO, FIXME and XXX
en: Note (FIXME, TODO, XXX, etc.)
ro: Notă (FIXME, TODO, XXX, etc.)

note: This one is for '#include <foo.h>' and "#pragma blah", or 'use foobar', etc..
en: Preprocessor directive
ro: Directivă preprocesor

note: Reserved keywords: like "const" and "goto" in Java
en: Reserved keyword
ro: Cuvânt cheie rezervat

note: This style doesn't map to anything since it must be used as an additional style for text which is already styled as a "string"
en: Special character (inside a string)
ro: Caracter special (în interiorul unui șir)

note: Any statement
en: Statement
ro: Declarație

note: Text that stands out, HTML links, e-mail addresses, etc.
en: Underlined
ro: Subliniat

en: Additional Category
ro: Categorie adițională

en: Encoding
ro: Codare

en: Exec parameter
ro: Parametru execuție

en: Group
ro: Grup

note: Translators: "Key" here means key value, that is the left hand side in a myoption=something line in a .desktop file
en: Key
ro: Cheie

en: Main Category
ro: Categorie principală

en: Reserved Category
ro: Categorie rezervată

en: Translation
ro: Traducere

en: Added line
ro: Linie adăugată

note: Others 3
en: Changed line
ro: Linie modificată

note: Keyword
en: Ignore
ro: Ignoră

note: String
en: Location
ro: Locație

note: Others 2
en: Removed line
ro: Linie ștearsă

note: Preprocessor
en: Special case
ro: Caz special

en: Binary number
ro: Număr binar

en: Special Token
ro: Simbol special

en: Formatting Elements
ro: Elemente formatare

en: GUI Elements
ro: Elemente GUI

en: Header Elements
ro: Elemente antet

en: Structural Elements
ro: Elemente structurale

en: Command
ro: Comandă

en: Attribute name
ro: Nume atribut

en: entity
ro: entitate

en: error
ro: eroare

en: quoted-value
ro: valoare-citată

en: Assertion
ro: Aserțiune

en: Boolean Value
ro: Valoare logică

en: Debug
ro: Depanare

en: Design by Contract
ro: Design prin contract

en: Exception Handling
ro: Tratarea excepțiilor

en: Predefined Variable
ro: Variabilă predefinită

en: Void Value
ro: Valoare nulă

en: Base-N Integer
ro: Întreg în baza N

en: Compiler Directive
ro: Directivă compilator

en: Block
ro: Bloc

en: Floating Point
ro: Virgulă mobilă

en: Reserved Constant
ro: Constantă rezervată

en: Scientific
ro: Științific

en: Debug Code
ro: Cod depanare

en: Error Text
ro: Text eroare

en: BOZ Literal
ro: Literal BOZ

en: Intrinsic function
ro: Funcție intrinsecă

en: Builtin-function keyword
ro: Cuvânt cheie funcție-integrată

en: Floating Point number
ro: Număr în virgulă mobilă

en: Labeled argument
ro: Argument etichetat

en: Module Path
ro: Cale modul

en: Polymorphic Variant
ro: Varianta polimorfică

en: Type Variable
ro: Variabilă tip

en: Type, module or object keyword
ro: Cuvinte cheie de tipuri, clase și obiecte

en: Variant Constructor
ro: Constructor variant

en: Builtin Constant
ro: Constantă intrinsecă

en: OpenGL Shading Language
ro: Limbajul de umbrire OpenGL

en: Reserved Keywords
ro: Cuvinte cheie rezervate

en: Deprecated
ro: Învechit

en: Function Name
ro: Nume funcție

en: Inline Documentation Section
ro: Secțiune de documentație intercalată

en: Parameter
ro: Parametru

en: Property Name
ro: Nume proprietate

en: Return
ro: Întoarce

en: Signal Name
ro: Nume semnal

en: Since
ro: Începând cu

en: Type
ro: Tip

en: Include directive
ro: Directivă includere

en: Widget State
ro: Stare widget

en: Anchor
ro: Ancoră

en: Code Block
ro: Bloc cod

en: Definition list
ro: Listă definiții

en: Emphasis
ro: Accentuare

en: Enumerated list
ro: Listă enumerată

en: Haddock Directive
ro: Directivă Haddock

en: Header Property
ro: Proprietate antet

en: Hyperlinked Identifier
ro: Identificator cu hiperlegătură

en: Hyperlinked Module Name
ro: Nume modul cu hiperlegătură

en: Inline Haddock Section
ro: Secțiune haddock intercalată

en: Itemized list
ro: Liste itemizate

en: Float
ro: Virgulă mobilă

en: Hex
ro: Hexa

en: Symbol
ro: Simbol

en: Attribute Name
ro: Nume atribut

en: Attribute Value
ro: Valoare atribut

en: Tag
ro: Etichetă

en: Declaration
ro: Declarație

en: External
ro: Extern

en: Future Reserved Keywords
ro: Cuvinte cheie rezervate pe viitor

en: Scope Declaration
ro: Declarație domeniu de vizibilitate

en: Constructors
ro: Constructori

en: Object
ro: Obiect

en: Properties
ro: Proprietăți

en: Undefined Value
ro: Variabilă nedefinită

en: Color scheme used in the Kate text editor
ro: Schema de culori utilizată de editorul de text Kate

en: Inline Math Mode
ro: Mod matematic intercalat

en: Math Mode
ro: Mod matematic

en: Verbatim
ro: Literal

en: Nil Constant
ro: Constantă „nil”

en: Reserved Identifier
ro: Identificator rezervat

en: Autoconf Macro
ro: Macrocomandă Autoconf

en: Obsolete Autoconf Macro
ro: Macro Autoconf învechit

en: m4 Macro
ro: Macrocomandă m4

en: m4-comment
ro: Comentariu m4

en: Assignment Left Hand Side
ro: Partea stângă a atribuirii

en: Assignment Right Hand Side
ro: Partea dreaptă a atribuirii

note: Translators: Trailing Tabs refers to tabulation characters present at the end of the line
en: Trailing Tab
ro: Tab la sfârșitul de linie

en: command
ro: comandă

en: function
ro: funcție

note: FIXME make it better names, and make them translatable
en: keyword
ro: cuvânt cheie

en: prereq
ro: cerință prealabilă

en: targets
ro: destinații

en: Block Elements
ro: Elemente bloc

en: Inline Elements
ro: Element intercalat

en: Page Elements
ro: Elemente pagină

en: Section Elements
ro: Elemente secțiune

en: Dark color scheme using the Tango color palette
ro: Schemă de culori întunecată folosită cu paleta de culori Tango

en: Objective Caml
ro: Caml Obiectual

en: Ocamldoc Comments
ro: Comentarii Ocamldoc

en: Standart Modules
ro: Module standard

en: Operation operator
ro: Operator operație

en: Type Operators
ro: Operator tip

en: File Descriptor
ro: Descriptor fișier

en: Include Statement
ro: Instrucțiune „include”

en: Line Directive
ro: Directivă linie

en: POD Escape
ro: Excepție POD

en: POD heading
ro: Antet POD

en: POD keyword
ro: Cuvânt cheie POD

en: System Command
ro: Comandă sistem

en: Package Info
ro: Informații despre pachet

en: Fuzzy
ro: Neclar

en: gettext translation
ro: traducere gettext

en: Builtin Object
ro: Obiect intrinsec

en: Module Handler
ro: Gestionar modul

en: string-conversion
ro: conversie știruri

en: Assignment Operator
ro: Operator de atribuire

en: Delimiter
ro: Delimitator

en: Integer Number
ro: Număr întreg

en: Reserved Class
ro: Clasă rezervată

en: Special Constant
ro: Constantă specială

en: Command Macro
ro: Macrocomandă

en: Conditional Macro
ro: Macrocomandă condițională

en: Define
ro: Definiție

en: Directory Macro
ro: Macro director

en: Flow Conditional
ro: Flux condițional

en: Header
ro: Antet

en: Other Macro
ro: Alte macrocomenzi

en: RPM Variable
ro: Variabilă RPM

en: RPM spec
ro: Specificație RPM

en: Section
ro: Secțiune

en: Spec Macro
ro: Specificație macrocomandă

en: Switch
ro: Comutator

en: Attribute Definition
ro: Definiție atribut

en: Module handler
ro: Gestionar modul

en: Numeric literal
ro: Literal numeric

en: Common Commands
ro: Comenzi uzuale

note: FIXME: need to sort out proper styles for variables
en: Variable Definition
ro: Definiție variabilă

en: Class
ro: Clasă

en: Predicate
ro: Predicat

en: No idea what it is
ro: Nu se știe ce este

en: Option
ro: Opțiune

en: Option Name
ro: Nume opțiune

en: Section 1
ro: Secțiunea 1

en: Section 2
ro: Secțiunea 2

en: Section 3
ro: Secțiunea 3

en: Section 4
ro: Secțiunea 4

en: Section 5
ro: Secțiunea 5

en: Verbatim Block
ro: Bloc literal

en: Color scheme using Tango color palette
ro: Schema de culori folosește paleta de culori Tango

en: File Attributes
ro: Atribute fișier

en: Generated Content
ro: Conținut generat

en: Macros
ro: Macrocomenzi

en: Gate
ro: Poartă

en: Attribute value
ro: Valoare atribut

en: CDATA delimiter
ro: Delimitator CDATA

en: Element name
ro: Nume element

en: Entity
ro: Entitate

en: Processing instruction
ro: Instrucțiuni procesare

en: rule
ro: riglă

en: token-type
ro: tip jeton
