gtksourceview - en to eo translation catalogue (175 entries)

note: (itstool) path: displayable-values/value@name
en: Disabled
eo: Elŝaltite

note: (itstool) path: displayable-values/value@name
en: Before
eo: Antaŭ

note: (itstool) path: displayable-values/value@name
en: After
eo: Post

note: (itstool) path: displayable-values/value@name
en: Always
eo: Ĉiam

note: (itstool) path: abnf.lang/language@_section (itstool) path: actionscript.lang/language@_section (itstool) path: ada.lang/language@_section (itstool) path: ansforth94.lang/language@_section (itstool) path: asp.lang/language@_section (itstool) path: automake.lang/language@_section (itstool) path: benn
en: Source
eo: Fonto

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Comment
eo: Komento

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Binary number
eo: Duuma nombro

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Hexadecimal number
eo: Deksesuma nombro

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: String
eo: Signoĉeno

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Error
eo: Eraro

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Keyword
eo: Ŝlosilvorto

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Boolean value
eo: Bulea valoro

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Number
eo: Numero

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Data Type
eo: Datumtipo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Obsolete Keyword
eo: Malaktuala ŝlosilvorto

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Character
eo: Signo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Constant
eo: Konstanto

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Variable
eo: Variablo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Local Variable
eo: Loka variablo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Float
eo: Glitkomo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Function
eo: Funkcio

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Operator
eo: Operatoro

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Primary
eo: Unuarange

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Secondary
eo: Duarange

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Prefix
eo: Prefikso

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Other Keyword
eo: Alia ŝlosilvorto

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Substitution
eo: Anstataŭigo

note: (itstool) path: awk.lang/language@_section (itstool) path: dosbatch.lang/language@_section (itstool) path: javascript.lang/language@_section (itstool) path: lua.lang/language@_section (itstool) path: m4.lang/language@_section (itstool) path: perl.lang/language@_section (itstool) path: php.lang/langu
en: Script
eo: Skripto

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Pattern
eo: Ŝablono

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Identifier
eo: Identigilo

note: (itstool) path: bibtex.lang/language@_section (itstool) path: docbook.lang/language@_section (itstool) path: dtd.lang/language@_section (itstool) path: dtl.lang/language@_section (itstool) path: gtk-doc.lang/language@_section (itstool) path: haddock.lang/language@_section (itstool) path: html.lang/l
en: Markup
eo: Markado

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Entries
eo: Enigoj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Field
eo: Kampo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Attribute
eo: Atributo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Type
eo: Tipo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Regular Expression
eo: Regula esprimo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Namespace
eo: Nomspaco

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Definition
eo: Difino

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Boolean
eo: Buleo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Octal number
eo: Oktuma nombro

note: (itstool) path: changelog.lang/language@_name
en: ChangeLog
eo: Ŝanĝoprotokolo

note: (itstool) path: changelog.lang/language@_section (itstool) path: cmake.lang/language@_section (itstool) path: css.lang/language@_section (itstool) path: csv.lang/language@_section (itstool) path: desktop.lang/language@_section (itstool) path: diff.lang/language@_section (itstool) path: dot.lang/lang
en: Other
eo: Alia

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Date
eo: Dato

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Name
eo: Nomo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: E-mail address
eo: Retpoŝtadreso

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: File
eo: Dosiero

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Bullet
eo: Bulo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Release
eo: Eldono

note: (itstool) path: chdr.lang/language@_name
en: C/ObjC Header
eo: C/ObjC-paĝokapo

note: (itstool) path: cpphdr.lang/language@_name
en: C++ Header
eo: C++-paĝokapo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Color
eo: Koloro

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Decimal
eo: Dekume

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Dimension
eo: Dimensio

note: (itstool) path: def.lang/language@_name
en: Defaults
eo: Defaŭltoj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Complex number
eo: Kompleksa nombro

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Data type
eo: Datumtipo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Underlined
eo: Substrekite

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Group
eo: Grupo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Key
eo: Ŝlosilo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Translation
eo: Traduko

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Encoding
eo: Kodoprezento

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Main Category
eo: Ĉefa kategorio

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Additional Category
eo: Aldona kategorio

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Reserved Category
eo: Rezerva kategorio

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Added line
eo: Aldonita kinio

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Removed line
eo: Forigita linio

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Changed line
eo: Ŝanĝita linio

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Location
eo: Loko

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Ignore
eo: Ignori

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Command
eo: Komando

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Attribute name
eo: Nomo de eco

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: error
eo: eraro

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Debug
eo: Sencimigi

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Atom
eo: Atomo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Base-N Integer
eo: N-uma entjero

note: (itstool) path: fcl.lang/language@_section (itstool) path: gap.lang/language@_section (itstool) path: idl-exelis.lang/language@_section (itstool) path: imagej.lang/language@_section (itstool) path: julia.lang/language@_section (itstool) path: matlab.lang/language@_section (itstool) path: maxima.lang
en: Scientific
eo: Science

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Floating Point
eo: Glitkoma nombro

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Block
eo: Bloki

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Error Text
eo: Erarteksto

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Address
eo: Adreso

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Filename
eo: Dosiernomo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Prompt
eo: Invitsigno

note: (itstool) path: go.lang/language@_name
en: Go
eo: Ek

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Parameter
eo: Parametro

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Since
eo: Ekde

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Deprecated
eo: Evitinde

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Emphasis
eo: Emfazo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Monospace
eo: Egallarĝe

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Anchor
eo: Ankri

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Symbol
eo: Simbolo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Octal
eo: Okume

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Hex
eo: 16-ume

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Macro
eo: Makroo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Tag
eo: Marko

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Commands
eo: Komandoj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Element name
eo: Element-nomo

note: (itstool) path: java.lang/language@_name
en: Java
eo: Ĝavo

note: (itstool) path: javascript.lang/language@_name
en: JavaScript
eo: Ĝavoskripto

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Undefined Value
eo: Nedefinita valoro

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Properties
eo: Ecoj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Adverb
eo: Adverbo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Conjunction
eo: Konjunkcio

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Global
eo: Ĝenerale

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Local
eo: Loke

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Verb
eo: Verbo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Constants
eo: Konstantoj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Label
eo: Etikedo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: m4 Comment
eo: m4-komento

note: (itstool) path: makefile.lang/language@_name
en: Makefile
eo: Muntodosiero

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: targets
eo: celoj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: command
eo: komando

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: function
eo: fukcio

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: keyword
eo: ŝlosilvorto

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Block Elements
eo: Blokecaj elementoj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Header
eo: Paĝokapo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Code
eo: Kodo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Link Text
eo: Ligila teksto

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Line Break
eo: Linisalto

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Signature
eo: Subskribo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Link
eo: Ligilo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Line
eo: Linio

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: List
eo: Listo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Title
eo: Titolo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Template
eo: Ŝablono

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Class type
eo: Klastipo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Options
eo: Agordoj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Visibility
eo: Videblo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Keywords
eo: Ŝlosilvortoj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Package Manager
eo: Pakaĵadministrilo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Boolean values
eo: Buleaj valoroj

note: (itstool) path: po.lang/language@_name
en: gettext translation
eo: 'gettext'-traduko

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Fuzzy
eo: Svage

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Resources
eo: Risurcoj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Parameters
eo: Parametroj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Functions
eo: Funkcioj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Values
eo: Valoroj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Variables
eo: Variabloj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Class names
eo: Klasnomoj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Format
eo: Formo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Class Name
eo: Klasnomo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Section
eo: Sekcio

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Switch
eo: Ŝaltilo

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Email
eo: Retpoŝto

note: (itstool) path: scheme.lang/language@_name
en: Scheme
eo: Skemo

note: (itstool) path: styles/style@_name * * SECTION:language * @Short_description: Represents a syntax highlighted language * @Title: GtkSourceLanguage * @See_also: #GtkSourceLanguageManager * A #GtkSourceLanguage represents a programming or markup language, affecting * syntax highlighting and [context c
en: Others
eo: Aliaj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Common Commands
eo: Oftaj komandoj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Class
eo: Klaso

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Individual
eo: Individue

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Option
eo: Opcio

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Section 1
eo: Sekcio 1

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Section 2
eo: Sekcio 2

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Section 3
eo: Sekcio 3

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Section 4
eo: Sekcio 4

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Section 5
eo: Sekcio 5

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Italic
eo: Kursive

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Bold
eo: Dike

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Macros
eo: Makrooj

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Element
eo: Elemento

note: (itstool) path: styles/style@_name
en: Integer
eo: Entjero

note: (itstool) path: classic.xml/style-scheme@_name
en: Classic
eo: Klasike

note: (itstool) path: cobalt.xml/style-scheme@_name
en: Cobalt
eo: Kobalto

note: Translators: "All" is used as a label in the status bar of the popup, telling that all completion pages are shown.
en: All
eo: Ĉiuj

en: Provider
eo: Provizanto

en: _Details…
eo: _Detaloj…

en: Unicode
eo: Unikodo

en: Arabic
eo: Araba

en: Greek
eo: Greka

en: Turkish
eo: Turka

en: Japanese
eo: Japana

en: Unknown
eo: Nekonate

en: File too big.
eo: Dosiero estas tro granda.

en: _Cancel
eo: _Nuligi

en: _Select
eo: _Elekti

note: create redo menu_item.
en: _Redo
eo: _Refari

note: create undo menu_item.
en: _Undo
eo: _Malfari
