gtksourceview - en to fi translation catalogue (75 entries)

note: (itstool) path: abnf.lang/language@_section (itstool) path: actionscript.lang/language@_section (itstool) path: ada.lang/language@_section (itstool) path: ansforth94.lang/language@_section (itstool) path: asp.lang/language@_section (itstool) path: automake.lang/language@_section (itstool) path: benn
en: Source
fi: Lähde

note: (itstool) path: asciidoc.lang/language@_section (itstool) path: bibtex.lang/language@_section (itstool) path: docbook.lang/language@_section (itstool) path: dtd.lang/language@_section (itstool) path: dtl.lang/language@_section (itstool) path: gtk-doc.lang/language@_section (itstool) path: haddock.la
en: Markup
fi: Merkintä

note: (itstool) path: cg.lang/language@_name
en: CG Shader Language
fi: CG-varjostinkieli

note: (itstool) path: changelog.lang/language@_section (itstool) path: cmake.lang/language@_section (itstool) path: css.lang/language@_section (itstool) path: csv.lang/language@_section (itstool) path: desktop.lang/language@_section (itstool) path: diff.lang/language@_section (itstool) path: dot.lang/lang
en: Other
fi: Muu

note: (itstool) path: chdr.lang/language@_name
en: C/ObjC Header
fi: C/ObjC-otsake

note: (itstool) path: cpphdr.lang/language@_name
en: C++ Header
fi: C++-otsake

note: (itstool) path: dtl.lang/language@_name
en: Django Template
fi: Django-pohja

note: (itstool) path: fcl.lang/language@_section (itstool) path: gap.lang/language@_section (itstool) path: idl-exelis.lang/language@_section (itstool) path: imagej.lang/language@_section (itstool) path: julia.lang/language@_section (itstool) path: matlab.lang/language@_section (itstool) path: maxima.lang
en: Scientific
fi: Tieteellinen

note: (itstool) path: gdb-log.lang/language@_name
en: GDB Log
fi: GDB-loki

note: (itstool) path: glsl.lang/language@_name
en: OpenGL Shading Language
fi: OpenGL-varjostinkieli

note: (itstool) path: po.lang/language@_name
en: gettext translation
fi: gettext-käännös

note: (itstool) path: rpmspec.lang/language@_name
en: RPM spec
fi: RPM-määrittely

note: (itstool) path: classic.xml/style-scheme@_name
en: Classic
fi: Klassinen

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic color scheme
fi: Klassinen värimalli

note: (itstool) path: cobalt.xml/style-scheme@_name
en: Cobalt
fi: Kobaltti

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Blue based color scheme
fi: Siniseen perustuva värimalli

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme used in the Kate text editor
fi: KATE-muokkaimessa käytetty värimalli

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme using the Tango color palette
fi: Tango-väripalettia käyttävä tumma värimalli

note: (itstool) path: solarized-dark.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Dark
fi: Solarized, tumma

note: (itstool) path: solarized-light.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Light
fi: Solarized, vaalea

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Tango color palette
fi: Tango-väripaletissa käytetty värimalli

en: Document Words
fi: Asiakirjan sanat

en: Invalid byte sequence in conversion input
fi: Virheellinen tavusekvenssi muunnoksen syötteessä

en: Error during conversion: %s
fi: Virhe muunnoksen aikana: %s

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
fi: Muunnos merkistöstä “%s” merkistöön “UTF-8” ei ole tuettu

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
fi: Ei voitu muuntaa muodosta “%s” muotoon “UTF-8”

en: Invalid object, not initialized
fi: Virheellinen objekti, ei alustettu

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
fi: Puutteellinen UTF-8-sekvenssi syötteessä

note: Translators: "All" is used as a label in the status bar of the popup, telling that all completion pages are shown.
en: All
fi: Kaikki

note: Tooltip style
en: Completion Info
fi: Täydennystieto

en: Provider
fi: Tarjoaja

en: _Details…
fi: _Tiedot…

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
fi: Kaikille siirtymille ei voitu luoda säännöllistä lauseketta, syntaksin korostustoiminto saattaa olla hitaampi kuin yleensä.
    Virhe oli: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
fi: Yhden rivin korostaminen kesti liian pitkään, syntaksin korostus on pois päältä

en: unknown context “%s”
fi: tuntematon konteksti “%s”

en: Missing main language definition (id = "%s".)
fi: Kielen päämäärittly puuttuu (tunniste = ”%s”.)

en: Western
fi: Läntinen

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: South European
fi: Eteläeurooppalainen

en: Baltic
fi: Balttilainen

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Hebrew Visual
fi: Heprealainen (näkyvä)

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Nordic
fi: Pohjoismainen

en: Celtic
fi: Kelttiläinen

en: Romanian
fi: Romanialainen

en: Armenian
fi: Armenialainen

en: Chinese Traditional
fi: Kiinalainen (perinteinen)

en: Cyrillic/Russian
fi: Kyrillinen/venäläinen

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Korean
fi: Korealainen

en: Chinese Simplified
fi: Kiinalainen (yksinkertaistettu)

en: Georgian
fi: Georgialainen

en: Hebrew
fi: Heprealainen

en: Cyrillic/Ukrainian
fi: Kyrillinen/ukrainalainen

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: File too big.
fi: Tiedosto on liian suuri.

en: Not a regular file.
fi: Ei tavallinen tiedosto.

en: The file is externally modified.
fi: Tätä tiedostoa on muokattu ulkoisesti.

en: The buffer contains invalid characters.
fi: Puskuri sisältää virheellisiä merkkejä.

note: * * SECTION:language * @Short_description: Represents a syntax highlighted language * @Title: GtkSourceLanguage * @See_also: #GtkSourceLanguageManager * A #GtkSourceLanguage represents a programming or markup language, affecting * syntax highlighting and [context classes][context-classes]. * Use #Gt
en: Others
fi: Muut

en: using \C is not supported in language definitions
fi: kielimäärityksissä ei tueta \C:n käyttöä

note: TODO: have a ChooserDialog?
en: Select a Style
fi: Valitse tyyli

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Select
fi: _Valitse

note: create redo menu_item.
en: _Redo
fi: _Tee uudelleen

note: create undo menu_item.
en: _Undo
fi: _Kumoa

en: All _Upper Case
fi: Kaikki _isoin kirjaimin

en: All _Lower Case
fi: Kaikki _pienin kirjaimin

en: _Invert Case
fi: _Käänteinen kirjainkoko

en: _Title Case
fi: _Otsikon kirjainkoko

en: C_hange Case
fi: _Muuta kirjainkokoa
