gtksourceview 0 - en to hr translation catalogue (89 entries)

note: (itstool) path: abnf.lang/language@_section (itstool) path: actionscript.lang/language@_section (itstool) path: ada.lang/language@_section (itstool) path: ansforth94.lang/language@_section (itstool) path: asp.lang/language@_section (itstool) path: automake.lang/language@_section (itstool) path: benn
en: Source
hr: Izvor

note: (itstool) path: asciidoc.lang/language@_section (itstool) path: bibtex.lang/language@_section (itstool) path: docbook.lang/language@_section (itstool) path: dtd.lang/language@_section (itstool) path: dtl.lang/language@_section (itstool) path: erb-html.lang/language@_section (itstool) path: erb-js.la
en: Markup
hr: Oznaka

note: (itstool) path: awk.lang/language@_section (itstool) path: dosbatch.lang/language@_section (itstool) path: fish.lang/language@_section (itstool) path: gdscript.lang/language@_section (itstool) path: javascript-expressions.lang/language@_section (itstool) path: javascript-functions-classes.lang/langu
en: Script
hr: Skripta

note: (itstool) path: cg.lang/language@_name
en: CG Shader Language
hr: CG Shader jezik

note: (itstool) path: changelog.lang/language@_section (itstool) path: cmake.lang/language@_section (itstool) path: css.lang/language@_section (itstool) path: csv.lang/language@_section (itstool) path: desktop.lang/language@_section (itstool) path: diff.lang/language@_section (itstool) path: dot.lang/lang
en: Other
hr: Ostalo

note: (itstool) path: chdr.lang/language@_name
en: C/ObjC Header
hr: C/ObjC zaglavlje

note: (itstool) path: cpphdr.lang/language@_name
en: C++ Header
hr: C++ zaglavlje

note: (itstool) path: dtl.lang/language@_name
en: Django Template
hr: Django predložak

note: (itstool) path: fcl.lang/language@_section (itstool) path: gap.lang/language@_section (itstool) path: idl-exelis.lang/language@_section (itstool) path: imagej.lang/language@_section (itstool) path: julia.lang/language@_section (itstool) path: matlab.lang/language@_section (itstool) path: maxima.lang
en: Scientific
hr: Znanstveni

note: (itstool) path: gdb-log.lang/language@_name
en: GDB Log
hr: GDB zapis

note: (itstool) path: glsl.lang/language@_name
en: OpenGL Shading Language
hr: OpenGL Shading jezik

note: (itstool) path: po.lang/language@_name
en: gettext translation
hr: gettext prijevod

note: (itstool) path: tera.lang/language@_name
en: Tera Template
hr: Tera predložak

note: (itstool) path: classic.xml/style-scheme@_name
en: Classic
hr: Klasična

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic color scheme
hr: Klasična shema boja

note: (itstool) path: cobalt.xml/style-scheme@_name
en: Cobalt
hr: Kobalt

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Blue based color scheme
hr: Plavo temeljena shema boja

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme used in the Kate text editor
hr: Shema boja korištena u Kate uređivaču teksta

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme using the Tango color palette
hr: Tamna shema boja korištena u Tango paleti boja

note: (itstool) path: solarized-dark.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Dark
hr: Solarizirano tamna

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized dark color palette
hr: Shema boja korištena Solarizirano tamnoj paleti boja

note: (itstool) path: solarized-light.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Light
hr: Solarizirano svjetla

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized light color palette
hr: Shema boja korištena Solarizirano svjetloj paleti boja

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Tango color palette
hr: Shema boja korištena Tango paleti boja

en: Document Words
hr: Riječi dokumenta

en: Invalid byte sequence in conversion input
hr: Neispravan slijed bajta u ulazu pretvorbe

en: Error during conversion: %s
hr: Greška tijekom pretvorbe: %s

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
hr: Pretvorba iz skupa znakova “%s” u “UTF-8” nije podržana

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
hr: Nemoguće otvaranje pretvornika iz “%s” u “UTF-8”

en: Invalid object, not initialized
hr: Neispravan objekt, nemoguće pokretanje

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
hr: Nepotpun UTF-8 slijed u ulazu

note: Translators: "All" is used as a label in the status bar of the popup, telling that all completion pages are shown.
en: All
hr: Sve

note: Tooltip style
en: Completion Info
hr: Informacija dovršavanja

en: Provider
hr: Pružatelj usluge

en: Show detailed proposal information
hr: Prikaži opširne informacije prijedloga

en: _Details…
hr: _Pojedinosti…

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
hr: Nemoguće stvaranje regularnog izraza za sve prijevode, proces naglašavanja sintakse biti će sporije nego uobičajeno
    Dogodila se greška: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
hr: Naglašavanje jednog redka trajalo je previše vremena, naglašavanje sintakse će biti onemogućeno

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
hr: sadržaj “%s” ne može sadržavati \%%{...@start} naredbu

en: duplicated context id “%s”
hr: dupli id sadržaja “%s”

en: style override used with wildcard context reference in language “%s” in ref “%s”
hr: izgled zaobilaženja korišten sa zamjenskim znakovima sadržaja napomene u jeziku “%s” in ref “%s”

en: invalid context reference “%s”
hr: neispravan sadržaj napomene “%s”

en: unknown context “%s”
hr: nepoznat sadržaj “%s”

en: Missing main language definition (id = "%s".)
hr: Nedostaje definicija glavnog jezika (id = "%s".)

en: Unicode
hr: Unikôd

en: Western
hr: Zapadni

en: Central European
hr: Srednjo europski

en: South European
hr: Južno europski

en: Baltic
hr: Baltički

en: Cyrillic
hr: Ćirilica

en: Arabic
hr: Arapski

en: Greek
hr: Grčki

en: Hebrew Visual
hr: Hebrejski vizualni

en: Turkish
hr: Turski

en: Nordic
hr: Nordijski

en: Celtic
hr: Keltski

en: Romanian
hr: Rumunjski

en: Armenian
hr: Armenski

en: Chinese Traditional
hr: Kineski tradicionalni

en: Cyrillic/Russian
hr: Ćirilica/Ruski

en: Japanese
hr: Japanski

en: Korean
hr: Korejski

en: Chinese Simplified
hr: Kineski pojednostavljeni

en: Georgian
hr: Gruzijski

en: Hebrew
hr: Hebrejski

en: Cyrillic/Ukrainian
hr: Ćirilica/Ukrajinski

en: Vietnamese
hr: Vijetnamski

en: Thai
hr: Tajlandski

en: Unknown
hr: Nepoznato

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by * GtkSourceView for automatic detection of the file encoding. You may * want to customize it adding encodings that are common in your * country, for instance the GB18030 encoding for the Chinese * translation. You may also want to remove the 
en: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']
hr: ['UTF-8', 'TRENUTNO', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']

en: There was a character encoding conversion error and it was needed to use a fallback character.
hr: Dogodila se greška pretvorbe kôdiranja znakova i potrebno je korištenje pričuvnog znaka.

en: File too big.
hr: Datoteka je prevelika.

en: Not a regular file.
hr: Nije obična datoteka.

en: The file is externally modified.
hr: Datoteka je promijenjena izvana.

en: The buffer contains invalid characters.
hr: Međuspremnik sadrži neispravne znakove.

note: * * SECTION:language * @Short_description: Represents a syntax highlighted language * @Title: GtkSourceLanguage * @See_also: #GtkSourceLanguageManager * A #GtkSourceLanguage represents a programming or markup language, affecting * syntax highlighting and [context classes][context-classes]. * Use #Gt
en: Others
hr: Ostali

en: Unknown id “%s” in regex “%s”
hr: Nepoznat id "%s" u regularnom izrazu “%s”

en: in regex “%s”: backreferences are not supported
hr: u regularnom izrazu “%s”: povratne preporuke nisu podržane

en: using \C is not supported in language definitions
hr: korištenje \C nije podržano u definicijama jezika

note: TODO: have a ChooserDialog?
en: Select a Style
hr: Odaberi izgled

en: _Cancel
hr: _Odustani

en: _Select
hr: _Odaberi

note: create redo menu_item.
en: _Redo
hr: _Ponovi

note: create undo menu_item.
en: _Undo
hr: _Vrati

en: All _Upper Case
hr: Sva _velika slova

en: All _Lower Case
hr: Sva _mala slova

en: _Invert Case
hr: _Obrni velika/mala slova

en: _Title Case
hr: _Velika/Mala slova naslova

en: C_hange Case
hr: P_romijeni velika/mala slova
