gtksourceview - en to ro translation catalogue (86 entries)

note: (itstool) path: abnf.lang/language@_section (itstool) path: actionscript.lang/language@_section (itstool) path: ada.lang/language@_section (itstool) path: ansforth94.lang/language@_section (itstool) path: asp.lang/language@_section (itstool) path: automake.lang/language@_section (itstool) path: benn
en: Source
ro: Sursă

note: (itstool) path: bibtex.lang/language@_section (itstool) path: docbook.lang/language@_section (itstool) path: dtd.lang/language@_section (itstool) path: dtl.lang/language@_section (itstool) path: gtk-doc.lang/language@_section (itstool) path: haddock.lang/language@_section (itstool) path: html.lang/l
en: Markup
ro: Marcaj

note: (itstool) path: cg.lang/language@_name
en: CG Shader Language
ro: Limbajul de shader CG

note: (itstool) path: changelog.lang/language@_section (itstool) path: cmake.lang/language@_section (itstool) path: css.lang/language@_section (itstool) path: csv.lang/language@_section (itstool) path: desktop.lang/language@_section (itstool) path: diff.lang/language@_section (itstool) path: dot.lang/lang
en: Other
ro: Altele

note: (itstool) path: chdr.lang/language@_name
en: C/ObjC Header
ro: Antet C/ObjC

note: (itstool) path: cpphdr.lang/language@_name
en: C++ Header
ro: Antet C++

note: (itstool) path: dosbatch.lang/language@_name
en: DOS Batch
ro: Serie DOS

note: (itstool) path: dtl.lang/language@_name
en: Django Template
ro: Șablon Django

note: (itstool) path: fcl.lang/language@_section (itstool) path: gap.lang/language@_section (itstool) path: idl-exelis.lang/language@_section (itstool) path: imagej.lang/language@_section (itstool) path: julia.lang/language@_section (itstool) path: matlab.lang/language@_section (itstool) path: maxima.lang
en: Scientific
ro: Științific

note: (itstool) path: gdb-log.lang/language@_name
en: GDB Log
ro: Jurnal GDB

note: (itstool) path: glsl.lang/language@_name
en: OpenGL Shading Language
ro: Limbajul de umbrire OpenGL

note: (itstool) path: llvm.lang/language@_name
en: LLVM IR
ro: IR LLVM

note: (itstool) path: po.lang/language@_name
en: gettext translation
ro: traducere gettext

note: (itstool) path: rpmspec.lang/language@_name
en: RPM spec
ro: Specificație RPM

note: (itstool) path: tera.lang/language@_name
en: Tera Template
ro: Șablon Tera

note: (itstool) path: classic.xml/style-scheme@_name
en: Classic
ro: Clasic

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic color scheme
ro: Schemă de culori clasică

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Blue based color scheme
ro: Schemă de culori bazată pe albastru

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme used in the Kate text editor
ro: Schema de culori utilizată de editorul de text Kate

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme using the Tango color palette
ro: Schemă de culori întunecată folosită cu paleta de culori Tango

note: (itstool) path: solarized-dark.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Dark
ro: Solar întunecat

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized dark color palette
ro: Schema de culori care utilizează paleta de culori de solar întunecat

note: (itstool) path: solarized-light.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Light
ro: Solar luminat

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized light color palette
ro: Schema de culori care utilizează paleta de culori de solar luminat

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Tango color palette
ro: Schema de culori folosește paleta de culori Tango

en: Document Words
ro: Cuvinte document

en: Invalid byte sequence in conversion input
ro: Secvență de octeți nevalidă în intrarea de conversie

en: Error during conversion: %s
ro: Eroare la conversia: %s

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
ro: Conversia de la setul de caractere „%s” la „UTF-8” nu este suportată

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
ro: Nu s-a putut deschide convertorul de la „%s” la „UTF-8”

en: Invalid object, not initialized
ro: Obiect nevalid, neinițializat

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
ro: Secvență incompletă UTF-8 în intrare

note: Translators: "All" is used as a label in the status bar of the popup, telling that all completion pages are shown.
en: All
ro: Toate

note: Tooltip style
en: Completion Info
ro: Informații de completare

en: Provider
ro: Furnizor

en: Show detailed proposal information
ro: Afișează informații de propunere detaliate

en: _Details…
ro: _Detalii…

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
ro: Nu s-a putut crea o expresie regulată pentru toate tranzițiile, procesul de evidențiere a sintaxei va fi mai lent decât deobicei.
    Eroare a fost: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
ro: Evidențierea sintaxei pentru o singură linie a durat prea mult timp, evidențierea sintaxei va fi dezactivată

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
ro: contextul „%s” nu poate conține o comandă \%%{...@start}

en: duplicated context id “%s”
ro: identificator de context duplicat „%s”

en: style override used with wildcard context reference in language “%s” in ref “%s”
ro: suprascrierea stilului folosit cu referința contextului unui metacaracter în limba „%s” în ref „%s”

en: invalid context reference “%s”
ro: referință la context nevalidă „%s”

en: unknown context “%s”
ro: context necunoscut „%s”

en: Missing main language definition (id = "%s".)
ro: Definiția principală de limbaj lipsește (id = „%s”.)

en: Western
ro: Vestic

en: Central European
ro: European central

en: South European
ro: European de sud

en: Cyrillic
ro: Chirilic

en: Arabic
ro: Arabă

en: Greek
ro: Greacă

en: Hebrew Visual
ro: Ebraică vizual

en: Turkish
ro: Turcă

en: Celtic
ro: Celtă

en: Romanian
ro: Română

en: Armenian
ro: Armeană

en: Chinese Traditional
ro: Chineză tradițională

en: Cyrillic/Russian
ro: Chirilic / rusă

en: Japanese
ro: Japoneză

en: Korean
ro: Coreeană

en: Chinese Simplified
ro: Chineză simplificată

en: Georgian
ro: Georgiană

en: Hebrew
ro: Ebraică

en: Cyrillic/Ukrainian
ro: Chirilic / ucraineană

en: Vietnamese
ro: Vietnameză

en: Thai
ro: Thailandeză

en: Unknown
ro: Necunoscută

en: There was a character encoding conversion error and it was needed to use a fallback character.
ro: A apărut o eroare de conversie a codării de caracter și a fost nevoie să fie utilizat un caracter de rezervă.

en: File too big.
ro: Fișier prea mare.

en: Not a regular file.
ro: Nu este un fișier obișnuit.

en: The file is externally modified.
ro: Fișierul este modificat extern.

en: The buffer contains invalid characters.
ro: Preîncărcarea conține caractere nevalide.

note: * * SECTION:language * @Short_description: Represents a syntax highlighted language * @Title: GtkSourceLanguage * @See_also: #GtkSourceLanguageManager * A #GtkSourceLanguage represents a programming or markup language, affecting * syntax highlighting and [context classes][context-classes]. * Use #Gt
en: Others
ro: Altele

en: Unknown id “%s” in regex “%s”
ro: Identificator necunoscut „%s” în expresia regulată „%s”

en: in regex “%s”: backreferences are not supported
ro: în expresia regulată „%s”: referințele înapoi nu sunt suportate

en: using \C is not supported in language definitions
ro: utilizarea \C nu este suportată în definirea limbajelor

note: TODO: have a ChooserDialog?
en: Select a Style
ro: Selectați un stil

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Select
ro: _Selectează

note: create redo menu_item.
en: _Redo
ro: _Refă

note: create undo menu_item.
en: _Undo
ro: _Anulează

en: All _Upper Case
ro: Tot c_u majuscule

en: All _Lower Case
ro: Tot cu minuscu_le

en: _Invert Case
ro: _Inversează majuscule și minuscule

en: _Title Case
ro: Majuscule semnificative _titlu

en: C_hange Case
ro: Modifi_că majuscule semnificative
