gtksourceview 2.12 - en to rw translation catalogue (41 entries)

en: Highlight
rw: garagaza cyane

en: Language
rw: Ururimi

en: Configuration
rw: Iboneza

en: Font
rw: Intego-nyuguti

en: Character
rw: Inyuguti

en: Comment
rw: Icyo wongeraho

note: CSS functions, such as rgb(), clip(), or lang().
en: Function
rw: Umumaro

en: Decimal
rw: Ikinyacumi

en: Keyword
rw: Ijambo-banze

en: String
rw: Ikurikiranyanyuguti

en: Specials
rw: Bidasanzwe

note: Proposed language specification for CSS (Cascading Style Sheet) files. Reference used: http://www.w3.org/TR/CSS2/ Tested with: http://www.simplebits.com/css/simple.css Submitted by Scott Martin (scott@coffeeblack.org) FIXME: find the correct mimetype
en: Others
rw: Ibindi

en: Default
rw: Mburabuzi

en: Keywords
rw: Amagambo-shingiro

note: For values like: z-index: 2; +/- before 0 is not allowed.
en: Number
rw: Umubare

en: Operators
rw: Mukoresha

en: Boolean Value
rw: Agaciro nyabule

en: Group
rw: Itsinda

en: Location
rw: Ahantu

en: Attributes
rw: Ibiranga

en: Integer
rw: Umubare wuzuye

note: $variable, $$dynamic-variable and even $$$more
en: Variable
rw: Impinduragaciro

en: Memory
rw: Ububiko

en: Numeric
rw: Bikurikije umubare

en: Object Properties
rw: Ibiranga ikintu

en: Objects
rw: Ibintu

note: Proposed language specification for JavaScript files. Reference used: http://www.ecma-international.org/publications/files/ecma-st/ECMA-262.pdf Tested with: http://www.coffeeblack.org/scripts/map.js Submitted by Scott Martin (scott@coffeeblack.org)
en: Scripts
rw: Inyandikoporogaramu

en: Include
rw: Gushyiramo

en: Math
rw: Imibare

en: Functions
rw: Imimaro

en: Variables
rw: Ibihinduka

en: Format
rw: Imiterere

en: Ruby
rw: Rubi

en: SQL
rw: uburyo bwo kubaza ibibazo binonosoye

en: Tag
rw: Itagi

en: Characters
rw: Inyuguti

en: Formatting
rw: Ihinduramiterere

en: Indexing
rw: gushyiraho umugereka

en: Macros
rw: Makoro

en: Type
rw: Ubwoko

en: State
rw: Leta
