gtksourceview - en to uk translation catalogue (88 entries)

note: (itstool) path: abnf.lang/language@_section (itstool) path: actionscript.lang/language@_section (itstool) path: ada.lang/language@_section (itstool) path: ansforth94.lang/language@_section (itstool) path: asp.lang/language@_section (itstool) path: automake.lang/language@_section (itstool) path: benn
en: Source
uk: Джерело

note: (itstool) path: asciidoc.lang/language@_section (itstool) path: bibtex.lang/language@_section (itstool) path: docbook.lang/language@_section (itstool) path: dtd.lang/language@_section (itstool) path: dtl.lang/language@_section (itstool) path: gtk-doc.lang/language@_section (itstool) path: haddock.la
en: Markup
uk: Розмітка

note: (itstool) path: awk.lang/language@_section (itstool) path: dosbatch.lang/language@_section (itstool) path: fish.lang/language@_section (itstool) path: gdscript.lang/language@_section (itstool) path: javascript-expressions.lang/language@_section (itstool) path: javascript-functions-classes.lang/langu
en: Script
uk: Скрипт

note: (itstool) path: cg.lang/language@_name
en: CG Shader Language
uk: Мова побудови тіней CG

note: (itstool) path: changelog.lang/language@_section (itstool) path: cmake.lang/language@_section (itstool) path: css.lang/language@_section (itstool) path: csv.lang/language@_section (itstool) path: desktop.lang/language@_section (itstool) path: diff.lang/language@_section (itstool) path: dot.lang/lang
en: Other
uk: Інше

note: (itstool) path: chdr.lang/language@_name
en: C/ObjC Header
uk: Заголовок C/ObjC

note: (itstool) path: cpphdr.lang/language@_name
en: C++ Header
uk: Заголовок C++

note: (itstool) path: dosbatch.lang/language@_name
en: DOS Batch
uk: Пачка DOS

note: (itstool) path: dtl.lang/language@_name
en: Django Template
uk: Шаблон Django

note: (itstool) path: fcl.lang/language@_section (itstool) path: gap.lang/language@_section (itstool) path: idl-exelis.lang/language@_section (itstool) path: imagej.lang/language@_section (itstool) path: julia.lang/language@_section (itstool) path: matlab.lang/language@_section (itstool) path: maxima.lang
en: Scientific
uk: Наукове

note: (itstool) path: gdb-log.lang/language@_name
en: GDB Log
uk: Журнал GDB

note: (itstool) path: glsl.lang/language@_name
en: OpenGL Shading Language
uk: Мова OpenGL Shading

note: (itstool) path: po.lang/language@_name
en: gettext translation
uk: Переклад у форматі gettext

note: (itstool) path: tera.lang/language@_name
en: Tera Template
uk: Шаблон Tera

note: (itstool) path: classic.xml/style-scheme@_name
en: Classic
uk: Класична

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic color scheme
uk: Класична схема кольорів

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Blue based color scheme
uk: Синя схема кольорів

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme used in the Kate text editor
uk: Кольорова схема з текстового редактора Kate

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme using the Tango color palette
uk: Темна кольорова схема, що використовує палітру Tango

note: (itstool) path: solarized-dark.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Dark
uk: Вицвіла темна

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized dark color palette
uk: Кольорова схема, що використовує палітру темних засвічених кольорів

note: (itstool) path: solarized-light.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Light
uk: Вицвіла світла

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized light color palette
uk: Кольорова схема, що використовує палітру світлих засвічених кольорів

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Tango color palette
uk: Кольорова схема, що використовує палітру Tango

en: Document Words
uk: Слова документу

en: Invalid byte sequence in conversion input
uk: Некоректна послідовність байтів у вхідних даних перетворення

en: Error during conversion: %s
uk: Помилка під час спроби перетворення: %s

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
uk: Підтримки перетворення з набору символів «%s» до «UTF-8» не передбачено

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
uk: Не вдалося запустити засіб перетворення з «%s» до «UTF-8»

en: Invalid object, not initialized
uk: Некоректний об'єкт, не ініціалізовано

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
uk: Незавершена послідовність байтів UTF-8 у вхідних даних

note: Translators: "All" is used as a label in the status bar of the popup, telling that all completion pages are shown.
en: All
uk: Усі

note: Tooltip style
en: Completion Info
uk: Інформація про завершення

en: Provider
uk: Джерело

en: Show detailed proposal information
uk: Показати докладніші відомості щодо пропозиції

en: _Details…
uk: П_одробиці…

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
uk: Не вдається створити регулярний вираз для всіх перетворень, виділення синтаксису кольором буде виконуватися значно повільніше.
    Помилка: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
uk: Виділення кольором одного рядка займає багато часу, виділення кольором буде вимкнено

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
uk: контекст «%s» не може містити команду \%%{...@start}

en: duplicated context id “%s”
uk: дублювання ідентифікатора контексту «%s»

en: style override used with wildcard context reference in language “%s” in ref “%s”
uk: використано перевизначення стилю із посиланням на контекст замінника у мові «%s», посилання «%s»

en: invalid context reference “%s”
uk: некоректне посилання на контекст «%s»

en: unknown context “%s”
uk: невідомий контекст «%s»

en: Missing main language definition (id = "%s".)
uk: Відсутнє головне визначення мови (id="%s".)

en: Unicode
uk: Юнікод

en: Western
uk: західноєвропейське

en: Central European
uk: центральноєвропейське

en: South European
uk: південноєвропейське

en: Baltic
uk: балтійське

en: Cyrillic
uk: кирилиця

en: Arabic
uk: арабське

en: Greek
uk: грецьке

en: Hebrew Visual
uk: іврит (візуальне)

en: Turkish
uk: турецьке

en: Nordic
uk: нордичне

en: Celtic
uk: кельтське

en: Romanian
uk: румунське

en: Armenian
uk: вірменське

en: Chinese Traditional
uk: традиційне китайське

en: Cyrillic/Russian
uk: кирилиця/російське

en: Japanese
uk: японське

en: Korean
uk: корейське

en: Chinese Simplified
uk: спрощене китайське

en: Georgian
uk: грузинське

en: Hebrew
uk: іврит

en: Cyrillic/Ukrainian
uk: кирилиця/українське

en: Vietnamese
uk: в'єтнамське

en: Thai
uk: тайське

en: Unknown
uk: Невідомо

en: There was a character encoding conversion error and it was needed to use a fallback character.
uk: Під час спроби перетворення кодування символів сталася помилка. Виникла потреба у використанні резервного символу.

en: File too big.
uk: Файл є надто великим.

en: Not a regular file.
uk: Не є звичайним файлом.

en: The file is externally modified.
uk: До файла внесено зміни сторонньою програмою.

en: The buffer contains invalid characters.
uk: У буфері містяться некоректні символи.

note: * * SECTION:language * @Short_description: Represents a syntax highlighted language * @Title: GtkSourceLanguage * @See_also: #GtkSourceLanguageManager * A #GtkSourceLanguage represents a programming or markup language, affecting * syntax highlighting and [context classes][context-classes]. * Use #Gt
en: Others
uk: Інше

en: Unknown id “%s” in regex “%s”
uk: Невідомий ідентифікатор «%s» у формальному виразі «%s»

en: in regex “%s”: backreferences are not supported
uk: у формальному виразі «%s»: підтримки зворотних посилань не передбачено

en: using \C is not supported in language definitions
uk: Використання \C не підтримується  у визначеннях мови

note: TODO: have a ChooserDialog?
en: Select a Style
uk: Виберіть стиль

en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _Select
uk: _Вибрати

note: create redo menu_item.
en: _Redo
uk: Пов_торити

note: create undo menu_item.
en: _Undo
uk: _Повернути

en: All _Upper Case
uk: Усі _великі літери

en: All _Lower Case
uk: Усі _малі літери

en: _Invert Case
uk: _Інвертувати регістр

en: _Title Case
uk: Зробити _першу букву велику

en: C_hange Case
uk: З_мінити регістр
