gtksourceview master - en to ast translation catalogue (501 entries)

en: After
ast: Dempués

note: Translators: "All" is used as a label in thestatus bar of the popup, telling that all completion pages are shown
en: All
ast: Too

en: Always
ast: Siempre

en: Before
ast: Enantes

note: Translators: It is related to an option of a set of values
en: Disabled
ast: Desactiváu

en: Leading
ast: Encabezáu

en: Newline
ast: Llinia nueva

en: Non Breaking Whitespace
ast: Espaciu duru

en: Space
ast: Espaciu

en: Tab
ast: Llingüeta

en: Text
ast: Testu

en: Trailing
ast: Sobrantes

en: Arbitrary base number
ast: Númberu base arbitrariu

note: A boolean constant: TRUE, false
en: Boolean value
ast: Valor booleanu

note: Any comment
en: Comment
ast: Comentariu

en: Data Type
ast: Triba de datu

note: A decimal number: 1234
en: Decimal number
ast: Númberu decimal

note: map to nothing
en: Escaped Character
ast: Caráuter d'escape

note: keywords: "if", "for", "while", etc.
en: Keyword
ast: Pallabra contraseña

en: Preprocessor
ast: Preprocesador

en: Real number
ast: Númberu real

en: Sources
ast: Fontes

en: Storage Class
ast: Clas d'almacenamientu

note: A string constant: "this is a string"
en: String
ast: Cadena

en: ASP Object
ast: Oxetu ASP

note: A function name (also: methods for classes)
en: Function
ast: Función

note: A generic number constant
en: Number
ast: Númberu

note: Operators: "+", "*", etc.
en: Operator
ast: Operador

note: A special constant like NULL in C or null in Java
en: Special constant
ast: Constante especial

en: VBScript and ADO constants
ast: Constantes en VBScript y ADO

en: Automake Variable
ast: Variable d'automake

en: Built-in Target
ast: Oxetivu integráu

en: Optional Target
ast: Oxetivu opcional

en: Other Keyword
ast: Otra pallabra clave

en: Prefix
ast: Prefixu

en: Primary
ast: Primariu

en: Secondary
ast: Secundariu

en: Builtin Function
ast: Función integrada

en: Pattern
ast: Patrón

note: A floating point constant: 2.3e10
en: Floating point number
ast: Númberu en coma flotante

en: Hexadecimal number
ast: Númberu hexadecimal

note: Any variable name
en: Identifier
ast: Identificador

en: Entries
ast: Entraes

en: Field
ast: Campu

en: Markup
ast: Marcáu

en: Boolean
ast: Booleanu

en: Definition
ast: Definición

en: Multiline string
ast: Cadena multillinia

en: Namespace
ast: Espaciu de nomes

en: Null Value
ast: Valor nulu

en: Regular Expression
ast: Espresión regular

en: Special Variable
ast: Variable especial

en: Bindings
ast: Combinación de tecles

note: Translators: functions that are provided in the language
en: Builtin
ast: Integráu

en: CG Shader Language
ast: Llinguaxe de solombres CG

note: Any erroneous construct
en: Error
ast: Fallu

en: Included File
ast: Ficheru incluyíu

en: Octal number
ast: Númberu octal

en: Swizzle operator
ast: Operador de reorganización («swizzle»)

en: Bullet
ast: Puntu

en: Date
ast: Data

en: E-mail address
ast: Señes de corréu-e

en: File
ast: Ficheru

en: Name
ast: Nome

note: * * SECTION:language * @Short_description: Object representing a syntax highlighted language * @Title: GtkSourceLanguage * @See_also: #GtkSourceLanguageManager * #GtkSourceLanguage encapsulates syntax and highlighting styles for a * particular language. Use #GtkSourceLanguageManager to obtain a * #G
en: Others
ast: Otros

en: Release
ast: Lliberada

note: A character constant: 'c'
en: Character
ast: Caráuter

en: Common Defines
ast: Definiciones comunes

en: Signal name
ast: Nome de la señal

en: Standard stream
ast: Fluxu estándar

en: printf Conversion
ast: Conversión printf

en: Builtin Command
ast: Comandu integráu

en: Builtin Variable
ast: Variable integrada

note: Any constant
en: Constant
ast: Constante

en: Control Keyword
ast: Pallabra clave de control

note: Any statement
en: Statement
ast: Declaración

note: Translators: this is a format that appears in the strings
en: String Format
ast: Formatu de cadena

en: Class Selector
ast: Seleutor de clas

en: Dimension
ast: Dimensión

en: ID Selector
ast: Seleutor de ID

en: Known Property Value
ast: Valor de propiedá conocíu

en: Others 2
ast: Otros 2

en: Others 3
ast: Otros 3

en: Tag Name Selector
ast: Seleutor de nome d'etiqueta

en: at-rules
ast: Regles at

en: Device Functions
ast: Funciones del Preséu

en: Global Functions
ast: Funciones Globales

en: Global Variables
ast: Variables Globales

note: A base-N number: 0xFFFF
en: Base-N number
ast: Enteru en base-N

note: A builtin name: like __import__, abs in Python (see http://docs.python.org/lib/built-in-funcs.html)
en: Built-in identifier
ast: Identificador integráu

note: A complex number
en: Complex number
ast: Númberu complexu

note: A primitive data type: int, long, char, etc.
en: Data type
ast: Triba de datos

en: Defaults
ast: Predeterminaos

note: A special comment containing documentation like in javadoc or gtk-doc
en: Documentation comment
ast: Comentariu de la documentación

note: This style doesn't map to anything since it must be used as an additional style for text which is already styled as a "doc-comment"
en: Documentation comment element
ast: Elementu de triba de comentariu de la documentación

note: Anything that needs extra attention; mostly the keywords TODO, FIXME and XXX
en: Note (FIXME, TODO, XXX, etc.)
ast: Nota (FIXME, TODO, XXX, etc.)

note: This one is for '#include <foo.h>' and "#pragma blah", or 'use foobar', etc..
en: Preprocessor directive
ast: Direutives del preprocesador

note: Reserved keywords: like "const" and "goto" in Java
en: Reserved keyword
ast: Pallabra clave reservada

note: A shebang: #!/bin/sh
en: Shebang
ast: Shebang (#!)

note: This style doesn't map to anything since it must be used as an additional style for text which is already styled as a "string"
en: Special character (inside a string)
ast: Caráuter especial (dientro d'una cadena)

note: Text that stands out, HTML links, e-mail addresses, etc.
en: Underlined
ast: Solliñáu

en: Additional Category
ast: Categoría Adicional

en: Encoding
ast: Codificando

en: Exec parameter
ast: Parámetru d'execución

en: Group
ast: Grupu

note: Translators: "Key" here means key value, that is the left hand side in a myoption=something line in a .desktop file
en: Key
ast: Contraseña

en: Main Category
ast: Categoría Principal

en: Reserved Category
ast: Categoría Reservada

en: Translation
ast: Traducción

en: Added line
ast: Llinia amestada

note: Others 3
en: Changed line
ast: Llinia camudada

note: Keyword
en: Ignore
ast: Inorar

note: String
en: Location
ast: Llocalización

note: Others 2
en: Removed line
ast: Llinia desaniciada

note: Preprocessor
en: Special case
ast: Casu especial

en: Binary number
ast: Númberu binariu

en: Special Token
ast: Token especiales

en: Formatting Elements
ast: Elementos de formatu

en: GUI Elements
ast: Elementos de GUI

en: Header Elements
ast: Elementos de testera

en: Structural Elements
ast: Elementos estructurales

en: Command
ast: Comandu

en: DOS Batch
ast: Batch de DOS

en: Attribute name
ast: Nome d'atributu

en: entity
ast: entidá

en: error
ast: fallu

en: quoted-value
ast: valor ente comines

en: Assertion
ast: Comprobación

en: Boolean Value
ast: Valor lóxicu

en: Debug
ast: Depurar

en: Design by Contract
ast: Diseñu por contratu

en: Exception Handling
ast: Xestión d'esceiciones

en: Predefined Variable
ast: Variable predefinida

en: Void Value
ast: Valor baleru (void)

en: Compiler Directive
ast: Directiva del compilador

en: Block
ast: Bloque

en: Reserved Constant
ast: Constante reservada

en: Scientific
ast: Científicu

en: Debug Code
ast: Códigu de depuración

en: BOZ Literal
ast: BOZ lliteral

en: Intrinsic function
ast: Función intrínseca

en: Builtin-function keyword
ast: Pallabra clave con función integrada

en: Floating Point number
ast: Númberu en coma flotante

en: Labeled argument
ast: Argumentu etiquetáu

en: Module Path
ast: Ruta del módulu

en: Polymorphic Variant
ast: Variante polimórfica

note: Translators: this is a specific variable called Type
en: Type Variable
ast: Tipu de variable

en: Type, module or object keyword
ast: Tipu, módulu o pallabra clave del oxetu

en: Variant Constructor
ast: Constructor de la variante

en: Address
ast: Direición

en: Filename
ast: Nome de ficheru

en: Frame Number
ast: Númberu de marcu

en: Incomplete Sequence
ast: Secuencia incompleta

en: Optimized Out
ast: Salida optimizada

en: Prompt
ast: Mensaxe en pantalla

en: Thread Action
ast: Aición del filu

en: Thread Header
ast: Testera del filu

en: Builtin Constant
ast: Constante integrada

en: OpenGL Shading Language
ast: Llinguax de solombres de OpenGL

en: Reserved Keywords
ast: Pallabres clave reservaes

en: Go
ast: Dir

en: Deprecated
ast: Obsoletu

en: Function Name
ast: Nome de la función

en: Inline Documentation Section
ast: Seición de documentación en llinia

en: Parameter
ast: Parámetru

en: Property Name
ast: Nome de la propiedá

en: Return
ast: Intro

en: Signal Name
ast: Nome de la señal

en: Since
ast: Dende

en: Type
ast: Triba

en: Include directive
ast: Directiva include

en: Widget State
ast: Estáu del widget

en: Code Block
ast: Bloque de códigu

en: Definition list
ast: Llista de definición

en: Emphasis
ast: Meyora

en: Enumerated list
ast: Llista enumberada

en: Haddock Directive
ast: Directiva haddock

en: Header Property
ast: Propiedá de cabecera

en: Hyperlinked Identifier
ast: Identificador hiperenllazáu

en: Hyperlinked Module Name
ast: Nome del módulu hiperenllazáu

en: Inline Haddock Section
ast: Seición de haddock en llinia

en: Itemized list
ast: Llista d'elementos

en: Monospace
ast: Monoespaciada

en: Float
ast: Flotante

en: Symbol
ast: Símbolu

en: Literate Haskell
ast: Haskell lliterariu

en: Attribute Name
ast: Nome del atributu

en: Attribute Value
ast: Valor del atributu

en: Tag
ast: Etiqueta

en: Commands
ast: Comandos

en: Escaped Characters
ast: Caráuteres d'escape

en: Storage Type
ast: Triba d'almacenamientu

en: Declaration
ast: Declaración

note: Translators: refered to some specific keywords of the language that allow to get external functionalities
en: External
ast: Esternu

en: Future Reserved Keywords
ast: Futura pallabra clave reservada

en: Scope Declaration
ast: Ámbitu de la declaración

en: Constructors
ast: Constructores

en: Properties
ast: Propiedaes

en: Undefined Value
ast: Valor indefiníu

en: Inline Math Mode
ast: Mou matemáticu en llinia

en: Math Mode
ast: Mou matemáticu

en: Reserved Identifier
ast: Identificador reserváu

en: Autoconf Macro
ast: Macru d'autoconf

en: Obsolete Autoconf Macro
ast: Macru d'autoconf obsoletu

en: m4 Macro
ast: m4 Macru

en: m4-comment
ast: comentariu de m4

en: Assignment Left Hand Side
ast: Asignación a mano esquierda

en: Assignment Right Hand Side
ast: Asignación a mano drecha

note: Translators: Trailing Tabs refers to tabulation characters present at the end of the line
en: Trailing Tab
ast: Tabuladores sobrantes

en: command
ast: comandu

en: function
ast: función

note: FIXME make it better names, and make them translatable
en: keyword
ast: pallabra clave

en: prereq
ast: prerequisitos

en: targets
ast: oxetivos

en: Block Elements
ast: Bloquiar elementos

en: Inline Elements
ast: Elementos en llinia

en: Mallard
ast: Malla

en: Page Elements
ast: Elementos de la páxina

en: Section Elements
ast: Elementos de la seición

en: Backslash Escape
ast: Barra invertida d'escape

en: Blockquote Marker
ast: Marcador de bloque

en: Code
ast: Códigu

en: Header
ast: Encabezáu

en: Horizontal Rule
ast: Regla horizontal

en: Image Marker
ast: Marcador d'imaxe

en: Label
ast: Etiqueta

en: Line Break
ast: Saltu de llinia

en: Link Text
ast: Enllazar testu

en: List Marker
ast: Llistar marcador

en: Markdown
ast: Marcar

en: Strong Emphasis
ast: Énfasis fuerte

en: Ocamldoc Comments
ast: Comentariu Ocamldoc

en: Standard Modules
ast: Standart Modules

en: Operation operator
ast: Operador de la operación

en: Type Operators
ast: Tipu d'operadores

en: Package Manager
ast: Xestor de paquetes

en: Keysymbol
ast: Símbolu de tecla

en: Module Handler
ast: Remanador de módulu

en: Device Function
ast: Función del preséu

en: Global Function
ast: Función Global

en: Global Variable
ast: Variable Global

en: OpenCL Constant
ast: Constante OpenCL

en: File Descriptor
ast: Descriptor de ficheru

en: Heredoc
ast: Documentu-equí (Heredoc)

en: Heredoc Bound
ast: Documentu-equí (Heredoc) vinculáu

en: Include Statement
ast: Sentencies include

en: Line Directive
ast: Direutiva de llinia

en: POD Escape
ast: Escape POD

en: POD heading
ast: Encabezáu POD

en: POD keyword
ast: Pallabra clave POD

en: System Command
ast: Comandu del sistema

en: Common Function
ast: Función común

en: Package Info
ast: Información del paquete

en: Fuzzy
ast: Difusu

en: gettext translation
ast: traducción gettext

en: Builtin Object
ast: Oxetu integráu

en: Format
ast: Formatu

en: Assignment Operator
ast: Operador d'asignación

en: Delimiter
ast: Dellimitador

en: Integer Number
ast: Númberu enteru

en: Reserved Class
ast: Clas reservada

en: Special Constant
ast: Constante especial

en: Command Macro
ast: Comandu macro

en: Conditional Macro
ast: Macro condicional

en: Define
ast: Definir

en: Directory Macro
ast: Macro de direutoriu

en: Email
ast: Corréu-e

en: Flow Conditional
ast: Fluxu condicional

en: Other Macro
ast: Otra macro

en: RPM Variable
ast: Variable RPM

en: RPM spec
ast: Especificación RPM

en: Section
ast: Seición

en: Spec Macro
ast: Macro d'especificación

en: Switch
ast: Eleición

en: Attribute Definition
ast: Definición del atributu

en: Module handler
ast: Remanador de módulu

en: Numeric literal
ast: Numbéricu lliteral

en: Common Commands
ast: Comandos comunes

note: FIXME: need to sort out proper styles for variables
en: Variable Definition
ast: Definición de variable

en: Module name, Variant, etc
ast: Nome de módulu, variante, etc

en: Class
ast: Clas

en: Literal
ast: Lliteral

en: Predicate
ast: Predicáu

en: No idea what it is
ast: Nin idega de qué ye

en: System Task
ast: Xera del sistema

en: Bold
ast: Negrina

en: Italic
ast: Cursiva

en: Option
ast: Opción

en: Option Name
ast: Nome de la opción

en: Section 1
ast: Seición 1

en: Section 2
ast: Seición 2

en: Section 3
ast: Seición 3

en: Section 4
ast: Seición 4

en: Section 5
ast: Seición 5

en: File Attributes
ast: Atributos de ficheru

en: Generated Content
ast: Conteníu xeneráu

en: IEEE System Task
ast: Xera del sistema IEEE

en: LRM Additional System Task
ast: Xera del sistema adicional LRM

en: Attribute value
ast: Valor del atributu

en: CDATA delimiter
ast: Dellimitadores CDATA

en: Element name
ast: Nome d'elementu

en: Entity
ast: Entidá

en: Processing instruction
ast: Instrucción de procesamientu

en: Element
ast: Elementu

en: rule
ast: regla

en: token-type
ast: tipu de token

en: Classic
ast: Clásicu

en: Classic color scheme
ast: Esquema de color clásicu

en: Blue based color scheme
ast: Esquema de color basáu nel azul

en: Cobalt
ast: Cobaltu

en: Color scheme used in the Kate text editor
ast: Esquema de colores usáu nel editor de testos Kate

en: Dark color scheme using the Tango color palette
ast: Esquema de colores escuru usando la paleta de colores de Tango

en: Color scheme using Tango color palette
ast: Esquema de colores usando la paleta de colores de Tango

en: Document Words
ast: Pallabres del documentu

en: The provider name
ast: El nome del fornidor

en: Icon
ast: Iconu

en: The provider icon
ast: L'iconu del fornidor

en: Proposals Batch Size
ast: Tamañu del llote propuestu

en: Number of proposals added in one batch
ast: Númberu de propuestes amestaes nun llote (batch)

en: Scan Batch Size
ast: Analizar el tamañu del llote (batch)

en: Number of lines scanned in one batch
ast: Númberu de llinies analizaes nun llote (batch)

en: Minimum Word Size
ast: Tamañu mínimu de pallabra

en: The minimum word size to complete
ast: El tamañu mínimu de pallabra pa completar

en: Interactive Delay
ast: Allanciu interactivu

en: The delay before initiating interactive completion
ast: L'allanciu enantes d'aniciar el completáu interactivu

en: Priority
ast: Prioridá

en: Provider priority
ast: Prioridá del fornidor

en: Highlight Syntax
ast: Resaltar sintaxis

en: Whether to highlight syntax in the buffer
ast: Indica si se resalta la sintaxis nel búfer

en: Highlight Matching Brackets
ast: Resaltar corchetes que coincidan

en: Whether to highlight matching brackets
ast: Indica si resalten los corchetes que coinciden

en: Maximum Undo Levels
ast: Nivel máximu de desfacer

en: Number of undo levels for the buffer
ast: Númberu de niveles de desfacer pal búfer

note: Translators: throughout GtkSourceView "language" stands * for "programming language", not "spoken language"
en: Language
ast: Llingua

en: Language object to get highlighting patterns from
ast: L'oxetu de llinguax del que se saquen los patrones de resaltáu

en: Can undo
ast: Pue desfacese

en: Whether Undo operation is possible
ast: Indica si la operación de desfacer ta disponible

en: Can redo
ast: Pue refacese

en: Whether Redo operation is possible
ast: Indica si la operación de refacer ta disponible

en: Style scheme
ast: Estilu

en: Undo manager
ast: Xestor de desfacer

en: The buffer undo manager
ast: El búfer de xestión de desfacer

en: No extra information available
ast: Nun esiste información adicional

en: View
ast: Ver

en: The GtkSourceView bound to the completion
ast: La GtkSourceView vinculada col completáu

en: Remember Info Visibility
ast: Remembrar la información de visibilidá

en: Remember the last info window visibility state
ast: Remembrar el caberu estáu de visibilidá d'información de la ventana

en: Select on Show
ast: Seleicionar al amosar

en: Select first proposal when completion is shown
ast: Esbillar la primer propuesta al amosar el completáu

en: Show Headers
ast: Amosar testeres

en: Show provider headers when proposals from multiple providers are available
ast: Amosar les testeres del fornidor cuando esistan propuestes de múltiples fornidores

en: Show Icons
ast: Amosar Iconos

en: Show provider and proposal icons in the completion popup
ast: Amosar el fornidor y los iconos propuestos nel ventanu emerxente de completáu

en: Accelerators
ast: Aceleradores

en: Number of proposal accelerators to show
ast: Númberu d'aceleradores propuestos qu'amosar

en: Auto Complete Delay
ast: Allanciu d'autocompletáu

en: Completion popup delay for interactive completion
ast: Allanciu del ventanu emerxente de completáu pal completáu interactivu

en: Provider Page Size
ast: Tamañu de páxina del fornidor

en: Provider scrolling page size
ast: Tamañu de páxina de desplazamientu del fornidor

en: Proposal Page Size
ast: Tamañu de páxina de la propuesta

en: Proposal scrolling page size
ast: Tamañu de páxina de desplazamientu de la propuesta

en: Provider
ast: Fornidor

en: Completion
ast: Completáu

en: The completion object to which the context belongs
ast: L'oxetu de completáu al que pertenez el contestu

note: Translators: The GtkTextIter at which the completion was invoked
en: Iterator
ast: Iterador

en: The GtkTextIter at which the completion was invoked
ast: El GtkTextIter nel que s'invocó'l completáu

en: Activation
ast: Activación

en: The type of activation
ast: La triba d'activación

note: Tooltip style
en: Completion Info
ast: Información de completáu

en: Label to be shown for this item
ast: Etiqueta qu'amosar pa esti elementu

en: Markup to be shown for this item
ast: Marcáu qu'amosar pa esti elementu

en: Item text
ast: Testu del elementu

en: Icon to be shown for this item
ast: Iconu qu'amosar pa esti elementu

en: Info to be shown for this item
ast: Información qu'amosar pa esti elementu

en: using \C is not supported in language definitions
ast: l'usu de \C nun se sofita nes definiciones del llinguax

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
ast: Nun se pue crear una espresión regular pa toles transiciones, el procesu de resaltáu de sintaxis sedrá más lentu de lo normal.
    El fallu fue: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
ast: El resaltáu d'una llinia llevó abondu tiempu, desactivaráse'l resaltáu de sintaxis

en: context '%s' cannot contain a \%%{...@start} command
ast: el contestu «%s» nun pue contener un comandu \%%{...@start} command

en: duplicated context id '%s'
ast: id de contestu duplicáu«%s»

en: style override used with wildcard context reference in language '%s' in ref '%s'
ast: el saltu d'estilu usóse con comodín de contestu de referencia nel llinguax «%s» referencia «%s»

en: invalid context reference '%s'
ast: referencia de contestu inválida «%s»

en: unknown context '%s'
ast: contestu desconocíu «%s»

en: Missing main language definition (id = "%s".)
ast: Falta la definición de llinguax principal (id = «%s».)

en: The gutters' GtkSourceView
ast: Les canales de GtkSourceView

en: Window Type
ast: Triba de ventana

en: The gutters text window type
ast: Les canales de testu de la triba de ventana

en: X Padding
ast: Rellenu X

en: The x-padding
ast: El rellenu en x

en: Y Padding
ast: Rellenu Y

en: The y-padding
ast: El rellenu en u

en: X Alignment
ast: Alliniación X

en: The x-alignment
ast: L'alliniación en X

en: Y Alignment
ast: Alliniación Y

en: The y-alignment
ast: L'alliniación en Y

en: The View
ast: La vista

en: The view
ast: La vista

en: Alignment Mode
ast: Mou d'alliniamientu

en: The alignment mode
ast: El mou d'alliniación

en: The window type
ast: La triba de ventana

en: Size
ast: Tamañu

en: The size
ast: El tamañu

en: The pixbuf
ast: El pixbuf

en: Stock Id
ast: ID del inventariu

en: The stock id
ast: El ID del inventariu

en: Icon Name
ast: Nome d'iconu

en: The icon name
ast: El nome del iconu

en: The gicon
ast: El gicon

en: The markup
ast: El marcáu

en: The text
ast: El testu

en: Language id
ast: ID del llinguax

en: Language name
ast: Nome del llinguax

en: Language section
ast: Estaya del llinguax

en: Hidden
ast: Anubríu

en: Whether the language should be hidden from the user
ast: Indica si tendría de tapecese'l llinguax al usuariu

en: Language specification directories
ast: Direutorios d'especificaciones de llinguaxes

en: List of directories where the language specification files (.lang) are located
ast: Llista de direutorios nos que s'alluguen los ficheros d'especificación de llinguaxes (.lang).

en: Language ids
ast: ID del llinguax

en: List of the ids of the available languages
ast: Llista de los identificadores de los llinguaxes disponibles

en: Unknown id '%s' in regex '%s'
ast: Id «%s» desconocíu na espresión regular «%s»

en: in regex '%s': backreferences are not supported
ast: na espresión regular «%s»: les retroreferencies nun se soporten

en: Background
ast: Fondu de pantalla

en: The background
ast: El fondu

en: The GIcon
ast: El GIcon

en: category
ast: categoría

en: The mark category
ast: La marca de la categoría

en: Source Buffer
ast: Búfer del fonte

en: The GtkSourceBuffer object to print
ast: L'oxetu GtkSourceBuffer pa imprentar

en: Tab Width
ast: Anchor de la tabulación

en: Width of a tab character expressed in spaces
ast: Anchor d'un caráuter de tabulación espresáu n'espacios

en: Wrap Mode
ast: Mou d'axuste

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries.
ast: Indica si nun hai d'axustar a les llinies enxamás, nos llímites de les pallabres o nos llímites de los caráuteres.

en: Whether to print the document with highlighted syntax
ast: Indica si se imprenta'l documentu con sintaxis resaltada

en: Print Line Numbers
ast: Imprentar númberos de llinia

en: Interval of printed line numbers (0 means no numbers)
ast: Intervalu de los númberos de llinia imprentaos (0 indica ensin númberos)

en: Print Header
ast: Encabezamientu d'Imprentación

en: Whether to print a header in each page
ast: Indica si se imprentará una testera en cada páxina

en: Print Footer
ast: Imprentar pie de páxina

en: Whether to print a footer in each page
ast: Indica si s'imprentará un pie de páxina en cada páxina

en: Body Font Name
ast: Nome de la fonte del cuerpu

en: Name of the font to use for the text body (e.g. "Monospace 10")
ast: Nome de la fonte pa usar pal cuerpu del testu (ex. «Monospace 10»)

en: Line Numbers Font Name
ast: Nome de la fonte de los númberos de llinia

en: Name of the font to use for the line numbers (e.g. "Monospace 10")
ast: Nome de la fonte pa usar pa los númberos de llinia (ex. «Monospace 10»)

en: Header Font Name
ast: Nome de la fonte de la testera

en: Name of the font to use for the page header (e.g. "Monospace 10")
ast: Nome de la fonte pa usar pa la testera de la páxina (ex. «Monospace 10»)

en: Footer Font Name
ast: Nome de la fonte del pie

en: Name of the font to use for the page footer (e.g. "Monospace 10")
ast: Nome de la fonte pa usar pal pie de páxina (ex. «Monospace 10»)

en: Number of pages
ast: Númberu de páxines

en: The number of pages in the document (-1 means the document has not been completely paginated).
ast: El númberu de páxines nel documentu (-1 indica que'l documentu nun se paxinó ensembre).

en: Line background
ast: Fondu de llinia

en: Line background color
ast: Color de fondu de llinia

en: Background color
ast: Color fondu

en: Foreground
ast: Primer planu

en: Foreground color
ast: Color fondu

en: Underline
ast: Solliñáu

en: Strikethrough
ast: Tacháu

en: Line background set
ast: Conxuntu del fondu de llinia

en: Whether line background color is set
ast: Indica si'l color de fondu de llinia s'afitó

en: Foreground set
ast: Afitar primer planu

en: Whether foreground color is set
ast: Indica si'l color de primer planu s'afitó

en: Background set
ast: Afitar fondu

en: Whether background color is set
ast: Indica si'l color de fondu s'afitó

en: Bold set
ast: Afitar negrina

en: Whether bold attribute is set
ast: Indica si l'atributu negrina s'afitó

en: Italic set
ast: Afitar cursiva

en: Whether italic attribute is set
ast: Indica si l'atributu cursiva s'afitó

en: Underline set
ast: Afitar solliñáu

en: Whether underline attribute is set
ast: Indica si l'atributu sorrayáu s'afitó

en: Strikethrough set
ast: Afitar el tacháu

en: Whether strikethrough attribute is set
ast: Indica si l'atributu tacháu s'afitó

en: Style scheme id
ast: ID del estilu

en: Style scheme name
ast: Nome del estilu

en: Style scheme description
ast: Descripción del estilu

en: Style scheme filename
ast: Nome del ficheru d'estilu

en: Style scheme search path
ast: Ruta de gueta del estilu

en: List of directories and files where the style schemes are located
ast: Llista de direutorios y ficheros nos que s'afayen los ficheros d'estilos

en: Scheme ids
ast: Identificadores d'esquema

en: List of the ids of the available style schemes
ast: Llista de los identificadores de los estilos disponibles

en: The text buffer to add undo support on
ast: El búfer de testu p'amestar sofitu pa desfacer

en: The completion object associated with the view
ast: L'oxetu de completáu asociáu cola vista

en: Show Line Numbers
ast: Amosar númberos de llinia

en: Whether to display line numbers
ast: Indica si s'amosarán los númberos de les llinies.

en: Show Line Marks
ast: Amosar marcadores de llinies

en: Whether to display line mark pixbufs
ast: Indica si van amosase los búfer de píxeles de marcadores de llinies

en: Indent Width
ast: Anchor del sangráu

en: Number of spaces to use for each step of indent
ast: Númberu d'espacios a usar pa cada pasu de sangráu

en: Auto Indentation
ast: Sangráu automáticu

en: Whether to enable auto indentation
ast: Indica si s'activa el sangráu automáticu

en: Insert Spaces Instead of Tabs
ast: Inxertar espacios n'arróu de tabuladores

en: Whether to insert spaces instead of tabs
ast: Indica si s'inxertarán espacios n'arróu de tabuladores

en: Show Right Margin
ast: Amosar marxe drechu

en: Whether to display the right margin
ast: Indica si s'amosará el marxe drechu

en: Right Margin Position
ast: Posición del marxe drechu

en: Position of the right margin
ast: Posición del marxe drechu

en: Smart Home/End
ast: Aniciu/fin intelixente

en: HOME and END keys move to first/last non whitespace characters on line before going to the start/end of the line
ast: Les tecles «Aniciu» y «Fin» allugarán el cursor nel primer/caberu caráuter no blanco de la llinia enantes de dir al aniciu/fin de la llinia

en: Highlight current line
ast: Resaltar llinia autual

en: Whether to highlight the current line
ast: Indica si se resalta la llinia actual

en: Indent on tab
ast: Sangrar al calcar tabulador

en: Whether to indent the selected text when the tab key is pressed
ast: Indica si se tien de sangrar el testu escoyíu cuando se calca la tecla tabulador

en: Draw Spaces
ast: Dibuxar espacios

en: Set if and how the spaces should be visualized
ast: Afitar si se tienen de visualizar los espacios y cómo
