gtksourceview - en to eo translation catalogue (107 entries)

note: (itstool) path: abnf.lang/language@_section (itstool) path: actionscript.lang/language@_section (itstool) path: ada.lang/language@_section (itstool) path: ansforth94.lang/language@_section (itstool) path: asp.lang/language@_section (itstool) path: automake.lang/language@_section (itstool) path: benn
en: Source
eo: Fonto

note: (itstool) path: asciidoc.lang/language@_section (itstool) path: bibtex.lang/language@_section (itstool) path: docbook.lang/language@_section (itstool) path: dtd.lang/language@_section (itstool) path: dtl.lang/language@_section (itstool) path: erb-html.lang/language@_section (itstool) path: erb-js.la
en: Markup
eo: Markado

note: (itstool) path: awk.lang/language@_section (itstool) path: dosbatch.lang/language@_section (itstool) path: fish.lang/language@_section (itstool) path: gdscript.lang/language@_section (itstool) path: javascript-expressions.lang/language@_section (itstool) path: javascript-functions-classes.lang/langu
en: Script
eo: Skripto

note: (itstool) path: cg.lang/language@_name
en: CG Shader Language
eo: CG-ombra lingvo

note: (itstool) path: changelog.lang/language@_section (itstool) path: cmake.lang/language@_section (itstool) path: css.lang/language@_section (itstool) path: csv.lang/language@_section (itstool) path: desktop.lang/language@_section (itstool) path: diff.lang/language@_section (itstool) path: dot.lang/lang
en: Other
eo: Alia

note: (itstool) path: chdr.lang/language@_name
en: C/ObjC Header
eo: C/ObjC-paĝokapo

note: (itstool) path: cpphdr.lang/language@_name
en: C++ Header
eo: C++-paĝokapo

note: (itstool) path: dtl.lang/language@_name
en: Django Template
eo: Django-ŝablono

note: (itstool) path: fcl.lang/language@_section (itstool) path: gap.lang/language@_section (itstool) path: idl-exelis.lang/language@_section (itstool) path: imagej.lang/language@_section (itstool) path: julia.lang/language@_section (itstool) path: matlab.lang/language@_section (itstool) path: maxima.lang
en: Scientific
eo: Science

note: (itstool) path: glsl.lang/language@_name
en: OpenGL Shading Language
eo: OpenGL-ombriga lingvo

note: (itstool) path: po.lang/language@_name
en: gettext translation
eo: 'gettext'-traduko

note: (itstool) path: rpmspec.lang/language@_name
en: RPM spec
eo: RPM-specifo

note: (itstool) path: tera.lang/language@_name
en: Tera Template
eo: Tera-ŝablono

note: (itstool) path: Adwaita-dark.xml/style-scheme@_name
en: Adwaita Dark
eo: Advajta malhela

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: An style scheme for Adwaita
eo: Stilskemo por Advajto

note: (itstool) path: Adwaita.xml/style-scheme@_name
en: Adwaita
eo: Advajto

note: (itstool) path: classic-dark.xml/style-scheme@_name
en: Classic Dark
eo: Klasike malhela

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic dark color scheme
eo: Klasika malhela kolorskemo

note: (itstool) path: classic.xml/style-scheme@_name
en: Classic
eo: Klasike

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic color scheme
eo: Klasika kolorskemo

note: (itstool) path: cobalt-light.xml/style-scheme@_name
en: Cobalt Light
eo: Kobalta hela

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Blue based color scheme
eo: Blu-bazita kolorskemo

note: (itstool) path: cobalt.xml/style-scheme@_name
en: Cobalt
eo: Kobalto

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme used in the Kate text editor
eo: Malhela kolorskemo uzata en la tekstredaktilo Kate

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme used in the Kate text editor
eo: Kolorskemo uzata en la tekstredaktilo Kate

note: (itstool) path: oblivion.xml/style-scheme@_name
en: Oblivion
eo: Forgeso

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme using the Tango color palette
eo: Malhela kolorskemo uzante la Tango-koloran paletron

note: (itstool) path: solarized-dark.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Dark
eo: Sunigita malhela

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized dark color palette
eo: Kolorskemo uzante sunigitan malhelan kolorpaletron

note: (itstool) path: solarized-light.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Light
eo: Sunigita hela

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized light color palette
eo: Kolorskemo uzante sunigitan lumkoloran paletron

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Tango color palette
eo: Kolorskemo uzante Tango-koloran paletron

en: Snippets
eo: Fragmentoj

en: Document Words
eo: Dokumentaj vortoj

en: Invalid byte sequence in conversion input
eo: Nevalida bajta sekvenco en konverta enigo

en: Error during conversion: %s
eo: Eraro dum konvertiĝo: %s

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
eo: Konvertiĝo de signaro “%s” al “UTF-8” ne estas subtenata

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
eo: Ne eblis malfermi konvertilon de “%s” al “UTF-8”

en: Invalid object, not initialized
eo: Nevalida objekto, ne pravalorigita

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
eo: Nekompleta UTF-8-sekvenco en enigo

en: %d of %u
eo: %d el %u

en: _Details
eo: _Detaloj

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
eo: Ne povas krei regex por ĉiuj transiroj, la sintaksa emfaza procezo estos pli malrapida ol kutime.
    La eraro estis: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
eo: Emfazi unu linion prenis tro da tempo, sintaksa emfazo estos malŝaltita

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
eo: kunteksto “%s” ne povas enhavi ordonon \%%{...@start}

en: duplicated context id “%s”
eo: duobligita kunteksta id "%s"

en: style override used with wildcard context reference in language “%s” in ref “%s”
eo: stilanstataŭigo uzata kun ĵokera kunteksta referenco en lingvo "%s" en ref "%s"

en: invalid context reference “%s”
eo: nevalida kunteksta referenco “%s”

en: unknown context “%s”
eo: nekonata kunteksto “%s”

en: Missing main language definition (id = “%s”).
eo: Mankas ĉeflingva difino (id = “%s”).

en: Unicode
eo: Unikodo

en: Western
eo: Okcidenta

en: Central European
eo: Mezeŭropa

en: South European
eo: Sudeŭropa

en: Baltic
eo: Balta

en: Cyrillic
eo: Cirila

en: Arabic
eo: Araba

en: Greek
eo: Greka

en: Hebrew Visual
eo: Vidhebrea

en: Turkish
eo: Turka

en: Nordic
eo: Norda

en: Celtic
eo: Kelta

en: Romanian
eo: Rumana

en: Armenian
eo: Armena

en: Chinese Traditional
eo: Ĉina tradicia

en: Cyrillic/Russian
eo: Cirila/Rusa

en: Japanese
eo: Japana

en: Korean
eo: Korea

en: Chinese Simplified
eo: Ĉina simpligita

en: Georgian
eo: Kartvela

en: Hebrew
eo: Hebrea

en: Cyrillic/Ukrainian
eo: Cirila/Ukraina

en: Vietnamese
eo: Vjetnama

en: Thai
eo: Taja

en: Unknown
eo: Nekonate

en: There was a character encoding conversion error and it was needed to use a fallback character.
eo: Estis eraro pri konvertiĝo de signokodigo kaj necesis uzi rezervan signon.

en: File too big.
eo: Dosiero estas tro granda.

en: Not a regular file.
eo: Ne estas regula dosiero.

en: The file is externally modified.
eo: La dosiero estas ekstere modifita.

en: The buffer contains invalid characters.
eo: La bufro enhavas nevalidajn signojn.

note: * * GtkSourceLanguage: * Represents a syntax highlighted language. * A `GtkSourceLanguage` represents a programming or markup language, affecting * syntax highlighting and [context classes](./class.Buffer.html#context-classes). * Use [class@LanguageManager] to obtain a `GtkSourceLanguage` instance, 
en: Others
eo: Aliaj

en: Unknown id “%s” in regex “%s”
eo: Nekonata identigilo "%s" en regex "%s"

en: in regex “%s”: backreferences are not supported
eo: en regex “%s”: malantaŭaj referencoj ne estas subtenataj

en: using \C is not supported in language definitions
eo: uzado de \C ne estas subtenata en lingvodifinoj

note: TODO: have a ChooserDialog?
en: Select a Style
eo: Elekti stilon

en: _Cancel
eo: _Nuligi

en: _Select
eo: _Elekti

en: All _Upper Case
eo: Ĉiuj m_ajuskloj

en: All _Lower Case
eo: Ĉiuj m_inusklaj

en: _Invert Case
eo: _Inversa uskleco

en: _Title Case
eo: _Majusklaj komencaj literoj

en: C_hange Case
eo: Ŝ_anĝi majusklan/minusklan

en: hexadecimal digit or “}” expected
eo: deksesuma cifero aŭ "}" atendita

en: hexadecimal digit expected
eo: deksesuma cifero atendita

en: missing “<” in symbolic reference
eo: mankas “<” en simbola referenco

en: unfinished symbolic reference
eo: nefinita simbola referenco

en: zero-length symbolic reference
eo: nul-longa simbola referenco

en: digit expected
eo: cifero atendita

en: illegal symbolic reference
eo: kontraŭleĝa simbola referenco

en: stray final “\”
eo: devaga fina "\"

en: unknown escape sequence
eo: nekonata eskapa sekvenco

en: Error while parsing replacement text “%s” at char %lu: %s
eo: Eraro dum analizado de anstataŭiga teksto "%s" ĉe signo %lu: %s

en: -- INSERT --
eo: -- ENIGI --

en: -- REPLACE --
eo: -- ANSTATAŬIGI --

en: -- VISUAL --
eo: -- VIDA --

en: -- VISUAL LINE --
eo: -- VIDA LINIO --

en: -- VISUAL BLOCK --
eo: -- VIDA BLOKO --
