gtksourceview 1.1.0 - en to th translation catalogue (106 entries)

note: (itstool) path: abnf.lang/language@_section (itstool) path: actionscript.lang/language@_section (itstool) path: ada.lang/language@_section (itstool) path: ansforth94.lang/language@_section (itstool) path: asp.lang/language@_section (itstool) path: automake.lang/language@_section (itstool) path: benn
en: Source
th: ซอร์สโค้ด

note: (itstool) path: asciidoc.lang/language@_section (itstool) path: bibtex.lang/language@_section (itstool) path: docbook.lang/language@_section (itstool) path: dtd.lang/language@_section (itstool) path: dtl.lang/language@_section (itstool) path: erb-html.lang/language@_section (itstool) path: erb-js.la
en: Markup
th: มาร์กอัป

note: (itstool) path: awk.lang/language@_section (itstool) path: dosbatch.lang/language@_section (itstool) path: fish.lang/language@_section (itstool) path: gdscript.lang/language@_section (itstool) path: javascript-expressions.lang/language@_section (itstool) path: javascript-functions-classes.lang/langu
en: Script
th: สคริปต์

note: (itstool) path: cg.lang/language@_name
en: CG Shader Language
th: ภาษา Shader CG

note: (itstool) path: changelog.lang/language@_section (itstool) path: cmake.lang/language@_section (itstool) path: css.lang/language@_section (itstool) path: csv.lang/language@_section (itstool) path: desktop.lang/language@_section (itstool) path: diff.lang/language@_section (itstool) path: dot.lang/lang
en: Other
th: อื่นๆ

note: (itstool) path: chdr.lang/language@_name
en: C/ObjC Header
th: ส่วนหัว C/ObjC

note: (itstool) path: cpphdr.lang/language@_name
en: C++ Header
th: ส่วนหัว C++

note: (itstool) path: dosbatch.lang/language@_name
en: DOS Batch
th: แบตช์ของดอส

note: (itstool) path: dtl.lang/language@_name
en: Django Template
th: แม่แบบ Django

note: (itstool) path: fcl.lang/language@_section (itstool) path: gap.lang/language@_section (itstool) path: idl-exelis.lang/language@_section (itstool) path: imagej.lang/language@_section (itstool) path: julia.lang/language@_section (itstool) path: matlab.lang/language@_section (itstool) path: maxima.lang
en: Scientific
th: วิทยาศาสตร์

note: (itstool) path: gdb-log.lang/language@_name
en: GDB Log
th: ปูม GDB

note: (itstool) path: glsl.lang/language@_name
en: OpenGL Shading Language
th: ภาษา Shading OpenGL

note: (itstool) path: po.lang/language@_name
en: gettext translation
th: คำแปล gettext

note: (itstool) path: rpmspec.lang/language@_name
en: RPM spec
th: สเปค RPM

note: (itstool) path: tera.lang/language@_name
en: Tera Template
th: แม่แบบ Tera

note: (itstool) path: Adwaita-dark.xml/style-scheme@_name
en: Adwaita Dark
th: Adwaita แบบมืด

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: An style scheme for Adwaita
th: ชุดรูปแบบสีสำหรับ Adwaita

note: (itstool) path: classic-dark.xml/style-scheme@_name
en: Classic Dark
th: ดั้งเดิมแบบมืด

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic dark color scheme
th: ชุดสีแบบดั้งเดิมแบบมืด

note: (itstool) path: classic.xml/style-scheme@_name
en: Classic
th: ดั้งเดิม

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic color scheme
th: ชุดสีแบบดั้งเดิม

note: (itstool) path: cobalt-light.xml/style-scheme@_name
en: Cobalt Light
th: Cobalt แบบสว่าง

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Blue based color scheme
th: ชุดสีโทนน้ำเงิน

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme used in the Kate text editor
th: ชุดสีแบบมืดที่ใช้ในโปรแกรมแก้ไขข้อความ Kate

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme used in the Kate text editor
th: ชุดสีที่ใช้ในโปรแกรมแก้ไขข้อความ Kate

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme using the Tango color palette
th: ชุดสีเข้มซึ่งใช้สีจากจานสีของ Tango

note: (itstool) path: solarized-dark.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Dark
th: Solarized แบบมืด

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized dark color palette
th: ชุดสีซึ่งใช้สีจากจานสีแบบมืดของ Solarized

note: (itstool) path: solarized-light.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Light
th: Solarized แบบสว่าง

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized light color palette
th: ชุดสีซึ่งใช้สีจากจานสีแบบสว่างของ Solarized

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Tango color palette
th: ชุดสีซึ่งใช้สีจากจานสีของ Tango

en: Snippets
th: ส่วนโค้ด

en: Document Words
th: คำในเอกสาร

en: Invalid byte sequence in conversion input
th: ลำดับไบต์ไม่ถูกต้องในข้อมูลเข้าการแปลง

en: Error during conversion: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะการแปลง: %s

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
th: ไม่รองรับการแปลงจากชุดอักขระ “%s” เป็น “UTF-8”

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
th: ไม่สามารถเปิดเครื่องมือสำหรับแปลงจาก “%s” เป็น “UTF-8” ได้

en: Invalid object, not initialized
th: ออบเจกต์ไม่ถูกต้อง จึงไม่ได้กำหนดค่าเริ่มต้น

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
th: ลำดับ UTF-8 ไม่สมบูรณ์ในข้อมูลเข้า

en: %d of %u
th: %d จาก %u

en: _Details
th: _รายละเอียด

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
th: ไม่สามารถสร้าง regex สำหรับทุก transition ได้ การเน้นข้อความตามไวยากรณ์อาจทำงานช้ากว่าปกติ
    ข้อผิดพลาดคือ: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
th: การเน้นไวยากรณ์เพียงบรรทัดเดียวใช้เวลานานเกินไป จะปิดการเน้นไวยากรณ์

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
th: บริบท “%s” จะมีคำสั่ง \%%{...@start} ไม่ได้

en: duplicated context id “%s”
th: id ของบริบท “%s” ซ้ำกัน

en: style override used with wildcard context reference in language “%s” in ref “%s”
th: มีการทับค่าสไตล์ในตัวอ้างอิงบริบทที่เป็น wildcard ในภาษา “%s” ที่ตัวอ้างอิง “%s”

en: invalid context reference “%s”
th: ตัวอ้างอิงบริบท “%s” ใช้การไม่ได้

en: unknown context “%s”
th: ไม่รู้จักบริบท “%s”

en: Missing main language definition (id = “%s”).
th: ไม่มีข้อกำหนดภาษาหลัก (id = “%s”)

en: Western
th: ตะวันตก

en: Central European
th: ยุโรปกลาง

en: South European
th: ยุโรปใต้

en: Baltic
th: บอลติก

en: Cyrillic
th: ซีริลลิก

en: Arabic
th: อาหรับ

en: Greek
th: กรีก

en: Hebrew Visual
th: ฮีบรูซ้ายไปขวา

en: Turkish
th: ตุรกี

en: Nordic
th: นอร์ดิก

en: Celtic
th: เซลติก

en: Romanian
th: โรมาเนีย

en: Armenian
th: อาร์เมเนีย

en: Chinese Traditional
th: จีนตัวเต็ม

en: Cyrillic/Russian
th: ซีริลลิก/รัสเซีย

en: Japanese
th: ญี่ปุ่น

en: Korean
th: เกาหลี

en: Chinese Simplified
th: จีนตัวย่อ

en: Georgian
th: จอร์เจีย

en: Hebrew
th: ฮีบรู

en: Cyrillic/Ukrainian
th: ซีริลลิก/ยูเครน

en: Vietnamese
th: เวียดนาม

en: Thai
th: ไทย

en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by * GtkSourceView for automatic detection of the file encoding. You may * want to customize it adding encodings that are common in your * country, for instance the GB18030 encoding for the Chinese * translation. You may also want to remove the 
en: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']
th: ['UTF-8', 'CURRENT', 'TIS-620', 'UTF-16']

en: There was a character encoding conversion error and it was needed to use a fallback character.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการแปลงรหัสอักขระ และจำเป็นต้องใช้อักขระทดแทน

en: File too big.
th: ไฟล์ขนาดใหญ่เกินไป

en: Not a regular file.
th: ไม่ใช่ไฟล์ธรรมดา

en: The file is externally modified.
th: ไฟล์ถูกแก้ไขด้วยโปรแกรมอื่น

en: The buffer contains invalid characters.
th: บัฟเฟอร์มีอักขระไม่ถูกต้อง

note: * * GtkSourceLanguage: * Represents a syntax highlighted language. * A `GtkSourceLanguage` represents a programming or markup language, affecting * syntax highlighting and [context classes](./class.Buffer.html#context-classes). * Use [class@LanguageManager] to obtain a `GtkSourceLanguage` instance, 
en: Others
th: อื่นๆ

en: Unknown id “%s” in regex “%s”
th: ไม่รู้จัก id “%s” ใน regex “%s”

en: in regex “%s”: backreferences are not supported
th: ใน regex “%s”: ไม่รองรับการอ้างอิงกลับ

en: using \C is not supported in language definitions
th: ไม่รองรับการใช้ \C ในข้อกำหนดภาษา

note: TODO: have a ChooserDialog?
en: Select a Style
th: เลือกลักษณะ

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Select
th: เ_ลือก

en: All _Upper Case
th: ตัวพิมพ์ใ_หญ่หมด

en: All _Lower Case
th: ตัวพิมพ์_เล็กหมด

en: _Invert Case
th: _สลับรูปแบบตัวพิมพ์

en: _Title Case
th: _ขึ้นต้นตัวพิมพ์ใหญ่

en: C_hange Case
th: เ_ปลี่ยนรูปแบบตัวพิมพ์

en: hexadecimal digit or “}” expected
th: ต้องการตัวเลขฐานสิบหกหรือ “}”

en: hexadecimal digit expected
th: ต้องการตัวเลขฐานสิบหก

en: missing “<” in symbolic reference
th: “<“ ขาดไปในส่วนการอ้างอิงเชิงสัญลักษณ์

en: unfinished symbolic reference
th: การอ้างอิงเชิงสัญลักษณ์ยังไม่เสร็จสิ้น

en: zero-length symbolic reference
th: การอ้างอิงเชิงสัญลักษณ์มีความยาวเป็นศูนย์

en: digit expected
th: ต้องการตัวเลข

en: illegal symbolic reference
th: การอ้างอิงเชิงสัญลักษณ์ผิดกฎ

en: stray final “\”
th: มีการใช้ “\” แบบโดดๆ

en: unknown escape sequence
th: ไม่รู้จักลำดับหลีก

en: Error while parsing replacement text “%s” at char %lu: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะแจงข้อความแทนที่ “%s” ที่อักขระตัวที่ %lu: %s

en: -- INSERT --
th: -- แทรก --

en: -- REPLACE --
th: -- แทนที่ --

en: -- VISUAL --
th: -- มองเห็นได้ --

en: -- VISUAL LINE --
th: -- บรรทัดมองเห็นได้ --

en: -- VISUAL BLOCK --
th: -- บล็อกมองเห็นได้ --
