gtksourceview master - en to kab translation catalogue (105 entries)

note: (itstool) path: abnf.lang/language@_section (itstool) path: actionscript.lang/language@_section (itstool) path: ada.lang/language@_section (itstool) path: ansforth94.lang/language@_section (itstool) path: asp.lang/language@_section (itstool) path: automake.lang/language@_section (itstool) path: benn
en: Source
kab: Aɣbalu

note: (itstool) path: awk.lang/language@_section (itstool) path: dosbatch.lang/language@_section (itstool) path: fish.lang/language@_section (itstool) path: gdscript.lang/language@_section (itstool) path: javascript-expressions.lang/language@_section (itstool) path: javascript-functions-classes.lang/langu
en: Script
kab: Askript

note: (itstool) path: cg.lang/language@_name
en: CG Shader Language
kab: Tutlayt n CG Shader

note: (itstool) path: changelog.lang/language@_section (itstool) path: cmake.lang/language@_section (itstool) path: css.lang/language@_section (itstool) path: csv.lang/language@_section (itstool) path: desktop.lang/language@_section (itstool) path: diff.lang/language@_section (itstool) path: dot.lang/lang
en: Other
kab: Wayeḍ

note: (itstool) path: chdr.lang/language@_name
en: C/ObjC Header
kab: Aqeṛṛu C/ObjC

note: (itstool) path: cpphdr.lang/language@_name
en: C++ Header
kab: Aqeṛṛu C++

note: (itstool) path: dtl.lang/language@_name
en: Django Template
kab: Tanɣruft Django

note: (itstool) path: fcl.lang/language@_section (itstool) path: gap.lang/language@_section (itstool) path: idl-exelis.lang/language@_section (itstool) path: imagej.lang/language@_section (itstool) path: julia.lang/language@_section (itstool) path: matlab.lang/language@_section (itstool) path: maxima.lang
en: Scientific
kab: Ussnan

note: (itstool) path: gdb-log.lang/language@_name
en: GDB Log
kab: Aɣmis GDB

note: (itstool) path: glsl.lang/language@_name
en: OpenGL Shading Language
kab: Tutlayt n usdari OpenGL

note: (itstool) path: po.lang/language@_name
en: gettext translation
kab: tasuqilt gettext

note: (itstool) path: rpmspec.lang/language@_name
en: RPM spec
kab: Tulmisin RPM

note: (itstool) path: tera.lang/language@_name
en: Tera Template
kab: Taneɣruft Tera

note: (itstool) path: Adwaita-dark.xml/style-scheme@_name
en: Adwaita Dark
kab: Adaiwata ubrik

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: An style scheme for Adwaita
kab: Azenziɣ n uɣanib i Adwaita

note: (itstool) path: classic-dark.xml/style-scheme@_name
en: Classic Dark
kab: Ubrik aklasiki

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic dark color scheme
kab: Azenziɣ n yini aberkan aklasik

note: (itstool) path: classic.xml/style-scheme@_name
en: Classic
kab: Aklasiki

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic color scheme
kab: Azenziɣ n yini aklasiki

note: (itstool) path: cobalt-light.xml/style-scheme@_name
en: Cobalt Light
kab: Tafat Cobalt

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Blue based color scheme
kab: Azenziɣ n yiniten yebnan ɣef umidadi

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme used in the Kate text editor
kab: Azenziɣ n yini aberkan yettwasqedcen deg umaẓrag n uḍris Kate

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme used in the Kate text editor
kab: Azenziɣ n yini yettwasqedcen deg umaẓrag n uḍris Kate

note: (itstool) path: oblivion.xml/style-scheme@_name
en: Oblivion
kab: Tatut

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme using the Tango color palette
kab: Azenziɣ n yini aberkan s useqdec n ugalis n yiniten Tongo

note: (itstool) path: solarized-dark.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Dark
kab: Aberkan afuktan

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized dark color palette
kab: Azenziɣ n yini s useqdec n ugalis n yiniten Aberkan afuktan

note: (itstool) path: solarized-light.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Light
kab: Tafat tafuktant

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized light color palette
kab: Azenziɣ n yini s useqdec n ugalis n yiniten Tafat tafuktant

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Tango color palette
kab: Azenziɣ n yini s useqdec n ugalis n yiniten Tongo

en: Snippets
kab: Tubbiyin

en: Document Words
kab: Awalen n yisemli

en: Invalid byte sequence in conversion input
kab: Tigezmi n yibiten d tarameɣtut deg unekcum n udiwenni

en: Error during conversion: %s
kab: Tella-d tuccḍa deg  udiwenni: %s

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
kab: Adiwenni seg ugraw n yisekkilen “%s” ɣer "UTF-8" ur yettwasefrak ara

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
kab: D awezɣi ad d-ildi uselket seg “%s” ɣer “UTF-8”

en: Invalid object, not initialized
kab: Taɣawsa d tarameɣtut, ur ittwannez ara

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
kab: Tigezmi UTF-8 ur temmid ara deg unekcum

en: %d of %u
kab: %d ɣef %u

en: _Details
kab: Talqayt (_D)

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
kab: Ur yezmir ara ad yernu tanfalit taḥerfit i meṛṛa isuka, akala n usebruraq n tseddast ad teṭṭef ugar akud ɣef zik.
    Tuccḍa d: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
kab: Asebruraq n yizirig asuf yeṭṭef aṭas n wakud, asebruraq n tseddast ad yens

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
kab: asatal "%s" ur yezmir ad yesεu taladna \%%{...@start}

en: duplicated context id “%s”
kab: asulay n usatal yettwaselgen "%s"

en: style override used with wildcard context reference in language “%s” in ref “%s”
kab: asemselsi n uɣanib yettwasqedcen s temselɣut n usatal n usekkil imcettel deg tutlayt "%s" deg temselɣut "%s"

en: invalid context reference “%s”
kab: tamselɣut n usatal mačči d tameɣtut "%s"

en: unknown context “%s”
kab: asatal d arussin “%s”

en: Missing main language definition (id = “%s”).
kab: Tabadut n tutlayt tagejdant ulac-itt (id = “%s”).

en: Western
kab: Utrim

en: Central European
kab: Turuft talemmast

en: South European
kab: Turuft n unẓul

en: Baltic
kab: Abaltik

en: Cyrillic
kab: Asirilik

en: Arabic
kab: Aɛrab

en: Greek
kab: Agrigi

en: Hebrew Visual
kab: Aɛebrani amwalan

en: Turkish
kab: Aṭurki

en: Nordic
kab: Agafan

en: Celtic
kab: Asiltik

en: Romanian
kab: Arumani

en: Armenian
kab: Aṛmini

en: Chinese Traditional
kab: Acinwa amansay

en: Cyrillic/Russian
kab: Asirilik / Arusi

en: Japanese
kab: Ajapuni

en: Korean
kab: Akuri

en: Chinese Simplified
kab: Acinwa aḥerfi

en: Georgian
kab: Ajyuṛji

en: Hebrew
kab: Aɛebri

en: Cyrillic/Ukrainian
kab: Asirilik / Ukrani

en: Vietnamese
kab: Avyitnami

en: Thai
kab: Aṭaylandi

en: Unknown
kab: Arussin

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by * GtkSourceView for automatic detection of the file encoding. You may * want to customize it adding encodings that are common in your * country, for instance the GB18030 encoding for the Chinese * translation. You may also want to remove the 
en: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']
kab: ['UTF-8', 'AMIRAN', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']

en: There was a character encoding conversion error and it was needed to use a fallback character.
kab: Teḍra-d tuccḍa deg uselket n usettengel n yisekkilen, ɣef waya ilaq useqdec n usekkil n usellek.

en: File too big.
kab: Afaylu meqqer nezzeh.

en: Not a regular file.
kab: Mačči d afaylu amagnu.

en: The file is externally modified.
kab: Afaylu yettwasenfel seg berra.

en: The buffer contains invalid characters.
kab: Takatut n uḥraz tegber isekkilen mačči d imeɣta.

note: * * GtkSourceLanguage: * Represents a syntax highlighted language. * A `GtkSourceLanguage` represents a programming or markup language, affecting * syntax highlighting and [context classes](./class.Buffer.html#context-classes). * Use [class@LanguageManager] to obtain a `GtkSourceLanguage` instance, 
en: Others
kab: Wiyaḍ

en: Unknown id “%s” in regex “%s”
kab: Asulay arussin "%s" deg tenfalit taḥerfit "%s"

en: in regex “%s”: backreferences are not supported
kab: deg tenfalit taḥerfit "%s": timselɣuyin n deffir ur ttusefrakent ara

en: using \C is not supported in language definitions
kab: aseqdec \C ur yettusefrak ara deg tibadutin n tutlayt

note: TODO: have a ChooserDialog?
en: Select a Style
kab: Fren aɣanib

en: _Cancel
kab: Sefsex (_C)

en: _Select
kab: Fren (_S)

en: All _Upper Case
kab: Akk isekkilen imeqqranen (_U)

en: All _Lower Case
kab: Akk isekkilen imecṭaḥ (_L)

en: _Invert Case
kab: Mutti addad (_I)

en: _Title Case
kab: Addad n uzwel (_T)

en: C_hange Case
kab: Senfel addad (_h)

en: hexadecimal digit or “}” expected
kab: azwil asḍisamrawan neɣ “}” yetturaǧu

en: hexadecimal digit expected
kab: azwil asḍisamrawan neɣ yetturaǧu

en: missing “<” in symbolic reference
kab: ixuṣṣ “<” deg temselɣut tazamalt

en: unfinished symbolic reference
kab: tamselɣut tazamalt tarummidt

en: zero-length symbolic reference
kab: tamselɣut tazamalt m teɣzi tilemt

en: digit expected
kab: azwil yetturaǧun

en: illegal symbolic reference
kab: tamselɣut tazamalt arulgin

en: stray final “\”
kab: tamaneft taneggarut “\”

en: unknown escape sequence
kab: tagzemt n usenser tarussint

en: Error while parsing replacement text “%s” at char %lu: %s
kab: Tuccḍa lawan n uslaḍn n usemsesi n uḍris "%s" deg usekkil %lu: %s

en: -- INSERT --
kab: -- GER --

en: -- REPLACE --
kab: -- SEMSELSI --

en: -- VISUAL --
kab: -- AMAẒRAW --

en: -- VISUAL LINE --
kab: -- IZIRIG AMAẒRAW --

en: -- VISUAL BLOCK --
kab: -- IḤDER AMAẒRAW --
