GtkSourceView master - en to ie translation catalogue (79 entries)

note: (itstool) path: abnf.lang/language@_section (itstool) path: actionscript.lang/language@_section (itstool) path: ada.lang/language@_section (itstool) path: ansforth94.lang/language@_section (itstool) path: asp.lang/language@_section (itstool) path: automake.lang/language@_section (itstool) path: benn
en: Source
ie: Fonte

note: (itstool) path: asciidoc.lang/language@_section (itstool) path: bibtex.lang/language@_section (itstool) path: docbook.lang/language@_section (itstool) path: dtd.lang/language@_section (itstool) path: dtl.lang/language@_section (itstool) path: erb-html.lang/language@_section (itstool) path: erb-js.la
en: Markup
ie: Marcation

note: (itstool) path: awk.lang/language@_section (itstool) path: dosbatch.lang/language@_section (itstool) path: fish.lang/language@_section (itstool) path: gdscript.lang/language@_section (itstool) path: javascript-expressions.lang/language@_section (itstool) path: javascript-functions-classes.lang/langu
en: Script
ie: Scripte

note: (itstool) path: cg.lang/language@_name
en: CG Shader Language
ie: Lingue de shaders GC

note: (itstool) path: changelog.lang/language@_section (itstool) path: cmake.lang/language@_section (itstool) path: css.lang/language@_section (itstool) path: csv.lang/language@_section (itstool) path: desktop.lang/language@_section (itstool) path: diff.lang/language@_section (itstool) path: dot.lang/lang
en: Other
ie: Altri

note: (itstool) path: chdr.lang/language@_name
en: C/ObjC Header
ie: Header C/ObjC

note: (itstool) path: cpphdr.lang/language@_name
en: C++ Header
ie: Header C++

note: (itstool) path: dtl.lang/language@_name
en: Django Template
ie: Modelle de Django

note: (itstool) path: gdb-log.lang/language@_name
en: GDB Log
ie: Diarium de GDB

note: (itstool) path: glsl.lang/language@_name
en: OpenGL Shading Language
ie: Lingue de shading de OpenGL

note: (itstool) path: po.lang/language@_name
en: gettext translation
ie: Traduction gettext

note: (itstool) path: rpmspec.lang/language@_name
en: RPM spec
ie: Spec RPM

note: (itstool) path: tera.lang/language@_name
en: Tera Template
ie: Modelle de Tera

note: (itstool) path: Adwaita-dark.xml/style-scheme@_name
en: Adwaita Dark
ie: Adwaita obscur

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: An style scheme for Adwaita
ie: Un schema de stiles por Adwaita

note: (itstool) path: classic-dark.xml/style-scheme@_name
en: Classic Dark
ie: Classic obscur

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic dark color scheme
ie: Un classic obscur schema de colores

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic color scheme
ie: Un classic schema de colores

note: (itstool) path: cobalt-light.xml/style-scheme@_name
en: Cobalt Light
ie: Cobalt clar

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Blue based color scheme
ie: Un schema basat de color blu

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme used in the Kate text editor
ie: Un obscur schema quel es usat del redactor Kate

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme used in the Kate text editor
ie: Un schema usat del redactor Kate

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme using the Tango color palette
ie: Un obscur schema quel usa li palette de Tango

note: (itstool) path: solarized-dark.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Dark
ie: Solarisat obscur

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized dark color palette
ie: Un schema quel usa li Solarisat obscur palette

note: (itstool) path: solarized-light.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Light
ie: Solarisat clar

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized light color palette
ie: Un schema quel usa li Solarisat clar palette

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Tango color palette
ie: Un schema quel usa li palette de Tango

en: Snippets
ie: Fragmentes

en: Document Words
ie: Paroles del document

en: Invalid byte sequence in conversion input
ie: Ínvalid sequentie de octetes in li intrada de conversion

en: Error during conversion: %s
ie: Un errore durant li conversion: %s

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
ie: Conversion ex li codification «%s» a «UTF-8» es ínsupportat

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
ie: Íncomplet sequentie UTF-8 in li intrada

en: %d of %u
ie: %d de %u

en: _Details
ie: _Detallies

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
ie: Ne successat crear un exreg por omni transitiones, li coloration va esser plu lent quam usualmen.
    Li errore esset: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
ie: Coloration de un singul linea ocupat tro mult témpor, li coloration es ínactivat

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
ie: contextu “%s” ne posse contener un comande \%%{...@start}

en: unknown context “%s”
ie: ínconosset contextu «%s»

en: Western
ie: Occidental

en: Central European
ie: Central Europan

en: South European
ie: Sud-Europan

en: Cyrillic
ie: Cirilic

en: Greek
ie: Grec

en: Hebrew Visual
ie: Hebreic visual

en: Turkish
ie: Turcian

en: Nordic
ie: Nord-Europan

en: Romanian
ie: Rumanian

en: Chinese Traditional
ie: Chinesi traditional

en: Cyrillic/Russian
ie: Cirilic/Russ

en: Japanese
ie: Japanesi

en: Chinese Simplified
ie: Chinesi simplificat

en: Hebrew
ie: Hebreic

en: Cyrillic/Ukrainian
ie: Cirilic/Ucrainan

en: Vietnamese
ie: Vietnamesi

en: Unknown
ie: Ínconosset

en: File too big.
ie: File es tro grand.

en: Not a regular file.
ie: Ne es un file regulari.

en: The file is externally modified.
ie: Li file es modificat externalmen.

en: The buffer contains invalid characters.
ie: Li buffre contene ínvalid caracteres.

note: * * GtkSourceLanguage: * Represents a syntax highlighted language. * A `GtkSourceLanguage` represents a programming or markup language, affecting * syntax highlighting and [context classes](./class.Buffer.html#context-classes). * Use [class@LanguageManager] to obtain a `GtkSourceLanguage` instance, 
en: Others
ie: Altri

en: using \C is not supported in language definitions
ie: usage de \C es ínsuportat in definitiones de lingues

note: TODO: have a ChooserDialog?
en: Select a Style
ie: Selecter un stil

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Select
ie: _Selecter

en: All _Upper Case
ie: Omni MA_JUSCULES

en: All _Lower Case
ie: Omni mi_nuscules

en: _Invert Case
ie: _Inverter MAJ/min

en: _Title Case
ie: Quam In _Titul

en: C_hange Case
ie: C_hangear MAJ/min

en: hexadecimal digit or “}” expected
ie: hexadecimal ciffre o «}» es expectat

en: hexadecimal digit expected
ie: hexadecimal ciffre es expectat

en: digit expected
ie: ciffre es expectat

en: unknown escape sequence
ie: ínconosset sequentie escape

en: -- INSERT --
ie: -- INSERTER --

en: -- REPLACE --
ie: -- SUBSTITUER --

en: -- VISUAL LINE --
ie: -- VISUAL LINEA --

en: -- VISUAL BLOCK --
ie: -- VISUAL BLOC --
