gtksourceview - en to cy translation catalogue (295 entries)

en: Escape Character
cy: Nod Dianc

en: Escaping character for syntax patterns
cy: Nod dianc ar gyfer patrymau cystrawen

en: Check Brackets
cy: Gwirio Bachau

en: Whether to check and highlight matching brackets
cy: A ddylid gwirio ac amlygu bachau sy'n cyd-fynd

en: Highlight
cy: Amlygu

en: Whether to highlight syntax in the buffer
cy: A ddylid amlygu cystrawen yn y byffer

en: Maximum Undo Levels
cy: Uchafrif Lefelau Dadwneud

en: Number of undo levels for the buffer
cy: Nifer o lefelau dadwneud ar gyfer y byffer

en: Language
cy: Iaith

en: Language object to get highlighting patterns from
cy: Y gwrthrych iaith i gyrchu patrymau amlygu ohoni

en: Language specification directories
cy: Cyfeiriaduron penodiadau ieithoedd

en: List of directories where the language specification files (.lang) are located
cy: Rhestr o gyfeiriaduron lle mae'r ffeiliau penodi iaith (.lang) wedi eu lleoli

en: Configuration
cy: Cyfluniad

en: Configuration options for the print job
cy: Opsiynau cyfluniad ar gyfer y dasg argraffu

en: Source Buffer
cy: Byffer Ffynhonnell

en: GtkSourceBuffer object to print
cy: Y gwrthrych GtkSourceBuffer i'w argraffu

en: Tabs Width
cy: Lled Tabiau

en: Width in equivalent space characters of tabs
cy: Lled tabiau fel nifer cyfatebol o nodau bwlch

en: Wrap Mode
cy: Modd Amlapio

en: Word wrapping mode
cy: Y modd amlapio geiriau

en: Whether to print the document with highlighted syntax
cy: A ddylid argraffu'r ddogfen gyda chystrawen wedi ei hamlygu

en: Font
cy: Ffont

en: GnomeFont name to use for the document text (deprecated)
cy: Enw GnomeFont i'w ddefnyddio ar gyfer testun y ddogfen (dirmygir)

en: Font Description
cy: Disgrifiad Ffont

en: Font to use for the document text (e.g. "Monospace 10")
cy: Enw ffont i'w ddefnyddio ar gyfer testun y ddogfen (e.e. "Monospace 10")

en: Numbers Font
cy: Ffont Rhifau

en: GnomeFont name to use for the line numbers (deprecated)
cy: Yr enw GnomeFont i'w ddefnyddio ar gyfer rhifau'r llinellau (dirmygir)

en: Font description to use for the line numbers
cy: Disgrifiad ffont i'w ddefnyddio ar gyfer rhifau'r llinellau

en: Print Line Numbers
cy: Argraffu rhifau llinellau

en: Interval of printed line numbers (0 means no numbers)
cy: Ysbaid llinellau rhifau wedi eu hargraffu (0 yn golygu dim rhifau)

en: Print Header
cy: Argraffu Pennawd

en: Whether to print a header in each page
cy: A ddylid argraffu pennawd ar bob tudalen

en: Print Footer
cy: Argraffu Troedyn

en: Whether to print a footer in each page
cy: A ddylid argraffu troedyn ar bob tudalen

en: Header and Footer Font
cy: Ffont Pennawd a Throedyn

en: GnomeFont name to use for the header and footer (deprecated)
cy: Enw GnomeFont i'w ddefnyddio ar gyfer y pennawd a throedyn (dirmygir)

en: Header and Footer Font Description
cy: Disgrifiad Ffont Pennawd a Throedyn

en: Font to use for headers and footers (e.g. "Monospace 10")
cy: Enw ffont i'w ddefnyddio ar gyfer pennyn a throedyn (e.e. "Monospace 10")

en: Base-N Integer
cy: Cyfanrif Bôn N

en: Character
cy: Nod

en: Comment
cy: Sylw

note: $this = (datatype)
en: Data Type
cy: Math Data

note: CSS functions, such as rgb(), clip(), or lang().
en: Function
cy: Ffwythiant

en: Decimal
cy: Degol

en: Floating Point
cy: Pwynt Symudol

en: Keyword
cy: Allweddair

en: Preprocessor
cy: Cyn-brosesydd

en: String
cy: Llinyn

en: Specials
cy: Rhai Arbennig

note: Proposed language specification for CSS (Cascading Style Sheet) files. Reference used: http://www.w3.org/TR/CSS2/ Tested with: http://www.simplebits.com/css/simple.css Submitted by Scott Martin (scott@coffeeblack.org) FIXME: find the correct mimetype
en: Others
cy: Eraill

en: Others 2
cy: Eraill 2

en: Others 3
cy: Eraill 3

en: Default
cy: Rhagosodiad

en: Tag ID
cy: ID Tag

en: ID used to refer to the source tag
cy: Y ID a ddefnyddir i gyfeirio at y tag ffynhonnell

en: Tag style
cy: Arddull y tag

en: The style associated with the source tag
cy: Yr arddull a gysylltir â'r tag ffynhonnell

en: Show Line Numbers
cy: Dangos Rhifau Llinellau

en: Whether to display line numbers
cy: A ddylid dangos rhifau llinellau

en: Show Line Markers
cy: Dangos Marciau Llinellau

en: Whether to display line marker pixbufs
cy: A ddylid dangos byfferau picseli marciau llinell

en: Auto Indentation
cy: Mewnoli Awtomatig

en: Whether to enable auto indentation
cy: A ddylid galluogi mewnoliad awtomatig

en: Insert Spaces Instead of Tabs
cy: Mewnosod Bylchau yn Hytrach na Thabiau

en: Whether to insert spaces instead of tabs
cy: A ddylid mewnosod bylchau yn hytrach na thabiau

en: Show Right Margin
cy: Dangos yr Ymyl De

en: Whether to display the right margin
cy: A ddylid dangos yr ymyl de

en: Margin position
cy: Safle'r ymyl

en: Position of the right margin
cy: Safle'r ymyl de

en: Use smart home/end
cy: Defnyddio cartref/diwedd clyfar

en: HOME and END keys move to first/last non whitespace characters on line before going to the start/end of the line
cy: Bydd y bysellau HOME ac END yn mynd i'r nodau cyntaf/olaf ar y llinell cyn mynd i ddechrau/diwedd y llinell

en: Highlight current line
cy: Amlygu'r llinell bresennol

en: Whether to highlight the current line
cy: A ddylid amlygu'r llinell bresennol

en: Margin Line Alpha
cy: Alffa'r Llinell Ymyl

en: Transparency of the margin line
cy: Tryloywder y llinell ymyl

en: Margin Line Color
cy: Lliw'r Llinell Ymyl

en: Color to use for the right margin line
cy: Y lliw i'w ddefnyddio ar gyfer llinell yr ymyl dde

en: Margin Overlay Toggle
cy: Togl Troslun yr Ymyl

en: Whether to draw the right margin overlay
cy: A ddylid dangos yr ymyl de

en: Margin Overlay Alpha
cy: Alffa Troslun yr Ymyl

en: Transparency of the margin overlay
cy: Tryloywder troslun yr ymyl

en: Margin Overlay Color
cy: Lliw Troslun yr Ymyl

en: Color to use for drawing the margin overlay
cy: Y lliw i'w ddefnyddio i dynnu troslun yr ymyl

en: Character Constant
cy: Cysonyn Nod

note: Note: contains an hack to avoid considering ^COMMON a comment
en: Line Comment
cy: Sylw Llinell

note: For values like: z-index: 2; +/- before 0 is not allowed.
en: Number
cy: Rhif

en: Preprocessor Keyword
cy: Allweddair Cyn-brosesydd

en: Sources
cy: Ffynonellau

en: True And False
cy: Gwir Ac Anwir

en: Type
cy: Math

en: '#if 0' Comment
cy: Sylw '#if 0'

en: Block Comment
cy: Sylw Bloc

en: Common Macro
cy: Macro Cyffredin

en: Floating Point Number
cy: Rhif Pwynt Symudol

note: FIXME WHY DOESN'T THIS WORK?
en: Hex Number
cy: Rhif Hecs

en: Include/Pragma
cy: Cynnwys/Pragma

en: Keywords
cy: Allweddeiriau

en: Octal Number
cy: Rhif Wythol

en: Preprocessor Definitions
cy: Diffiniadau Cyn-brosesydd

en: Types
cy: Mathau

en: ChangeLog
cy: Log Newidiadau

en: Date
cy: Dyddiad

en: Email
cy: E-bost

en: File
cy: Ffeil

en: Marker
cy: Marciwr

en: Multiline String
cy: Llinyn Aml-linell

en: Primitives
cy: Cyntefigion

en: String 2
cy: Llinyn 2

note: At rules must occur at the start of a line.
en: At Rules
cy: Rheolau 'At'

note: For CSS 2-style selectors: tag[attr="value"].
en: Attribute Value Delimiters
cy: Amffinyddion Gwerth Priodoledd

note: Value length specifier. Unless it is 0, must always be like: -1.2em.
en: Dimension
cy: Dimensiwn

note: Hexadecimal method of specifying colors. Can either be 3 or 6 in length: #ffcc00 = #fc0.
en: Hexadecimal Color
cy: Lliw Hecsadegol

note: Upgrades a rule set's importance when several rule sets conflict.
en: Importance Modifier
cy: Addasydd Pwysigrwydd

en: Known Property Values
cy: Gwerthoedd Priodwedd Hysbys

en: Operators
cy: Gweithredwyr

en: Property Names
cy: Enwau Priodweddau

note: Brackets define a declaration block, parentheses define functions.
en: Punctuators
cy: Atalnodau

en: Selector Grammar
cy: Gramadeg Detholwr

note: Pseudo-class rules. Good to have syntax highlighting for these for mistypings.
en: Selector Pseudo Classes
cy: Dosbarthau Ffug Dewiswr

note: Pseudo-element rules. Good to have syntax highlighting for these for mistypings.
en: Selector Pseudo Elements
cy: Elfennau Ffug Dewiswr

note: Escaped unicode characters can contain either 6 hexadecimal characters or 1-5 hex characters followed by one whitespace character.
en: Unicode Character Reference
cy: Cyfeiriad Nod Unicode

note: Unicode range values.
en: Unicode Range
cy: Cyfwng Unicode

en: Boolean Value
cy: Gwerth Boole

en: Encoding
cy: Amgodiad

en: Exec Parameter
cy: Paramedr Exec

en: Group
cy: Grŵp

en: Non Standard Key
cy: Allwedd Nad yw'n Safonol

en: Standard Key
cy: Allwedd Safonol

en: Added line
cy: Llinell a ychwanegwyd

en: Changed line
cy: Llinell a newidiwyd

en: Diff file
cy: Ffeil diff

en: Location
cy: Lleoliad

en: Removed line
cy: Llinell a ddilëwyd

en: Special case
cy: Achos arbennig

en: Attribute
cy: Priodwedd

en: Closing Bracket
cy: Bachyn Cau

en: Entity
cy: Endid

en: Markup
cy: Marciau

en: Input/Output
cy: Mewnbwn/Allbwn

en: Intrinsics
cy: Hanfodolion

en: Read/Write
cy: Darllen/Ysgrifennu

note: "duble-quoted strings"
en: Double Quoted String
cy: Llinyn Dyfynodau Dwbl

en: Include Directive
cy: Cyfarwyddyd Cynnwys

en: Keysymbol
cy: Symbol-allwedd

note: 'single-quoted strings'
en: Single Quoted String
cy: Llinyn Dyfynodau Sengl

en: State
cy: Cyflwr

note: $variable, $$dynamic-variable and even $$$more
en: Variable
cy: Newidyn

en: Operator
cy: Gweithredwr

en: Preprocessor Definition
cy: Diffiniad Cyn-brosesydd

en: Type or Constructor
cy: Math neu Adeiladwr

en: Sectional
cy: Adrannol

en: Decimal Number
cy: Rhif Degol

en: Integer
cy: Cyfanrif

en: Declarations
cy: Datganiadau

en: Flow
cy: Llif

en: Memory
cy: Cof

en: Modifiers
cy: Addaswyr

en: Numeric
cy: Rhifyddol

en: Array Operators
cy: Gweithredwyr Arae

en: Constructors
cy: Adeiladwyr

en: Error Handling
cy: Trin Gwall

en: Floating-Point Number
cy: Rhif Pwynt Symudol

en: Flow Keywords
cy: Allweddeiriau Llif

en: Future Reserved Words
cy: Geiriau Gwarchodedig Dyfodol

en: Global Functions
cy: Ffwythiannau Eang

en: Global Properties
cy: Priodweddau Eang

en: Hexadecimal Number
cy: Rhif Hecsadegol

en: Literals
cy: Llythrenolion

en: Math Value Properties
cy: Priodweddau Gwerth Mathemategol

en: Object Functions
cy: Ffwythiannau Gwrthrych

en: Object Properties
cy: Priodweddau Gwrthrych

en: Objects
cy: Gwrthrychau

note: Proposed language specification for JavaScript files. Reference used: http://www.ecma-international.org/publications/files/ecma-st/ECMA-262.pdf Tested with: http://www.coffeeblack.org/scripts/map.js Submitted by Scott Martin (scott@coffeeblack.org)
en: Scripts
cy: Sgriptiau

en: Unicode Escape Sequence
cy: Dilyniant Dianc Unicode

en: Word Operators
cy: Gweithredwyr Gair

en: Command
cy: Gorchymyn

en: Comment Environment
cy: Amgylchedd Sylwad

en: Include
cy: Cynnwys

en: Math
cy: Mathemateg

en: Functions
cy: Ffwythiannau

en: Line Comment 2
cy: Sylw Llinell 2

en: Multiline String 2
cy: Llinyn Aml-linell 2

note: `backticks-quoted strings`
en: Backtick String
cy: Llinyn Tic ôl

en: Directives
cy: Cyfarwyddiadau

en: Makefile
cy: Ffeil Wneud (Makefile)

en: Special Targets
cy: Targedau Arbennig

en: Targets
cy: Targedau

en: Variable1
cy: Newidyn1

en: Variable2
cy: Newidyn2

en: Binary Number
cy: Rhif Deuol

en: Core Keywords
cy: Prif Warchodeiriau

en: Core Types
cy: Prif Fathau

en: Keywords Defined by Macros
cy: Gwarchodeiriau Ddiffinnir gan Facros

en: Multiline Double Quoted String
cy: Llinyn Aml-linell â Dyfynodau Dwbl

en: Multiline Single Quoted String
cy: Llinyn Aml-Linell â Dyfynodau Sengl

en: Reserved Constant
cy: Cysonyn Gwarchodedig

en: Block Comment 1
cy: Sylw Bloc 1

en: Block Comment 2
cy: Sylw Bloc 2

en: Boolean Bitwise Operators
cy: Gweithredwyr Did Boole

en: Builtin Functions
cy: Ffwythiannau Sylfaenol

en: Builtin Types
cy: Mathau Sylfaenol

en: Builtin Values
cy: Gwerthoedd Sylfaenol

en: Functions and Function Modifiers
cy: Ffwythiannau ac Addasyddion Ffwythiant

en: General Format
cy: Fformat Cyffredinol

en: Loop, Flow, and Exceptions Keywords
cy: Gwarchodeiriau Eithriadau, Llif a Lŵp

en: Math Operators
cy: Gweithredwyr Mathemategol

en: Preprocessor Defines
cy: Diffiniadau Cyn-brosesydd

en: Type, Class and Object Keywords
cy: Gwarchodeiriau Math, Gwrthrych a Dosbarth

en: Function Call
cy: Galwad Ffwythiant

en: Method Call
cy: Galwad Dull

en: String2
cy: Llinyn2

en: String3
cy: Llinyn3

en: Variables
cy: Newidynnau

note: # Bourne Shell Line Comment
en: Bash Line Comment
cy: Sylw Llinell Bash

note: /* C Block Comment
en: C Block Comment
cy: Sylw Bloc C

note: // C++ Line Comment
en: C++ Line Comment
cy: Sylw Llinell C++

en: Case Insensitive Keyword
cy: Allweddair nid yw'n ymwybodol o Brif-lythrennedd

note: This are keywords, the are recognised by php
en: Case Sensitive Keyword
cy: Allweddair Ymwybodol o Brif-lythrennedd

en: First Open PHP Tag
cy: Tag PHP Agor Cyntaf

en: HTML Block
cy: Bloc HTML

en: Format
cy: Fformat

en: gettext translation
cy: cyfieithiad gettext

en: Builtins
cy: Cynwysedigion

en: Module Handler
cy: Ymdrinydd Modiwl

en: Assignment Operator
cy: Gweithredwr Neilltuad

en: Delimiter
cy: Amffinydd

en: Integer Number
cy: Cyfanrif

en: Reserved Class
cy: Dosbarth Gwarchodedig

en: Attribute Definitions
cy: Diffiniadau Priodwedd

en: Class Variables
cy: Newidynnau Dosbarth

en: Constants
cy: Cysonion

en: Definitions
cy: Diffiniadau

en: Global Variables
cy: Newidynnau Eang

en: Instance Variables
cy: Newidynnau Enghraifft

en: Module Handlers
cy: Ymdrinwyr Modiwl

en: Multiline Comment
cy: Sylw Aml-linell

en: Pseudo Variables
cy: Newidynnau Ffug

en: RegExp Variables
cy: Newidynnau Mynegiant Rheolaidd

en: Symbols
cy: Symbolau

en: Built-in Command
cy: Gorchmyn wedi'i Osod

en: Common Command
cy: Gorchymyn Cyffredin

en: Punctuator
cy: Atalnodwr

en: Redirection
cy: Ailgyfeiriad

en: Self
cy: Hunan

en: ANSI Datatypes
cy: Mathau Data ANSI

en: ANSI Reserved Words
cy: Geiriau Gwarchodedig ANSI

en: Aggregate Functions
cy: Ffwythiannau Agreg

en: Analytic Functions
cy: Ffwythiannau Dadansoddol

en: Character Functions Returning Character Values
cy: Ffwythiannau Nod Sy'n Dychwelyd Gwerthoedd Nod

en: Character Functions Returning Number Values
cy: Ffwythiannau Nod Sy'n Dychwelwyd Gwerthoedd Rhif

en: Collection Functions
cy: Ffwythiannau Casglu

en: Conditions
cy: Amodau

en: Conversion Functions
cy: Ffwythiannau Trosi

en: Data Mining Functions
cy: Ffwythiannau Cloddio Data

en: Datetime Functions
cy: Ffwythiannau Dyddiad/Amser

en: Encoding and Decoding Functions
cy: Ffwythiannau Amgodio a Dadgodio

en: Environment and Identifier Functions
cy: Ffwythiannau Amgylchedd a Dynodwyr

en: General Comparison Functions
cy: Ffwythiannau Cymharu Cyffredinol

en: Hierarchical Function
cy: Ffwythiant Hierarchaidd

en: Integer Literals
cy: Cyfanrifau Llythrennol

en: Large Object Functions
cy: Ffwythiannau Gwrthrychau Mawr

en: Model Functions
cy: Ffwythiannau Model

en: NLS Character Functions
cy: Ffwythiannau Nodau NLS

en: NULL-Related Functions
cy: Ffwythiannau cysylltiedig â NULL

en: Null
cy: Nwl

en: Number Literals
cy: Rhifau Llythrennol

en: Numeric Functions
cy: Ffwythiannau Rhif

en: Object Reference Functions
cy: Ffwythiannau Cyfeiriant Gwrthrych

en: Oracle Built-in Datatypes
cy: Mathau Data Parod Oracle

en: Oracle Reserved Words
cy: Geiriau Gwarchodedig Oracle

en: Oracle-Supplied Types
cy: Mathau Data Parod Oracle

en: SQL Statements
cy: Mynegiadau SQL

en: SQL*Plus At Sign
cy: Arwydd At SQL*Plus

en: SQL*Plus Commands
cy: Gorchmynion SQL*Plus

en: SQL*Plus Double At Sign
cy: Arwydd At Dwbl SQL*Plus

en: SQL*Plus Slash
cy: Slaes SQL*Plus

en: SQL/DS and DB2 Datatypes
cy: Mathau Data SQL/DS a DB2

en: Size Clause
cy: Cymal Maint

en: Text Literals
cy: Testun Llythrennol

en: Unlimited
cy: Digyfwng

en: XML Functions
cy: Ffwythiannau XML

en: Characters
cy: Nodau

en: File Attributes
cy: Priodweddau Ffeil

en: Formatting
cy: Fformadu

en: Generated Content
cy: Cysonyn Cynhyrchiedig

en: Indexing
cy: Mynegeio

en: Macro Parameters
cy: Paramedrau Macro

en: Macros
cy: Macroau

en: Markup (block)
cy: Uwchfarcio (bloc)

en: Markup (inline)
cy: Uwchfarcio (o fewn llinell)

en: Sectioning
cy: Adrannu

en: Old Style Comment
cy: Sylw Hen Arddull

en: Gates
cy: Clwydi

en: True and False
cy: Gwir a Gau

en: Hexadecimal
cy: Hecsadegol
