gtksourceview - en to ug translation catalogue (107 entries)

note: (itstool) path: abnf.lang/language@_section (itstool) path: actionscript.lang/language@_section (itstool) path: ada.lang/language@_section (itstool) path: ansforth94.lang/language@_section (itstool) path: asp.lang/language@_section (itstool) path: automake.lang/language@_section (itstool) path: benn
en: Source
ug: مەنبە

note: (itstool) path: asciidoc.lang/language@_section (itstool) path: bibtex.lang/language@_section (itstool) path: docbook.lang/language@_section (itstool) path: dtd.lang/language@_section (itstool) path: dtl.lang/language@_section (itstool) path: erb-html.lang/language@_section (itstool) path: erb-js.la
en: Markup
ug: بەلگە

note: (itstool) path: awk.lang/language@_section (itstool) path: dosbatch.lang/language@_section (itstool) path: fish.lang/language@_section (itstool) path: gdscript.lang/language@_section (itstool) path: javascript-expressions.lang/language@_section (itstool) path: javascript-functions-classes.lang/langu
en: Script
ug: قوليازما

note: (itstool) path: cg.lang/language@_name
en: CG Shader Language
ug: CG Shader تىلى

note: (itstool) path: changelog.lang/language@_section (itstool) path: cmake.lang/language@_section (itstool) path: css.lang/language@_section (itstool) path: csv.lang/language@_section (itstool) path: desktop.lang/language@_section (itstool) path: diff.lang/language@_section (itstool) path: dot.lang/lang
en: Other
ug: باشقا

note: (itstool) path: chdr.lang/language@_name
en: C/ObjC Header
ug: C/ObjC بەت قاش

note: (itstool) path: cpphdr.lang/language@_name
en: C++ Header
ug: C++ بەت قاش

note: (itstool) path: dosbatch.lang/language@_name
en: DOS Batch
ug: DOS توپ بىر تەرەپ قىلىش

note: (itstool) path: dtl.lang/language@_name
en: Django Template
ug: Django قېلىپى

note: (itstool) path: fcl.lang/language@_section (itstool) path: gap.lang/language@_section (itstool) path: idl-exelis.lang/language@_section (itstool) path: imagej.lang/language@_section (itstool) path: julia.lang/language@_section (itstool) path: matlab.lang/language@_section (itstool) path: maxima.lang
en: Scientific
ug: پەن-تېخنىكا

note: (itstool) path: gdb-log.lang/language@_name
en: GDB Log
ug: GDB خاتىرىسى

note: (itstool) path: glsl.lang/language@_name
en: OpenGL Shading Language
ug: OpenGL رەڭلەش تىلى

note: (itstool) path: po.lang/language@_name
en: gettext translation
ug: gettext تەرجىمە

note: (itstool) path: tera.lang/language@_name
en: Tera Template
ug: Tera قېلىپى

note: (itstool) path: Adwaita-dark.xml/style-scheme@_name
en: Adwaita Dark
ug: Adwaita قاراڭغۇ

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: An style scheme for Adwaita
ug: Adwaita نىڭ ئۇسلۇب لايىھەسى

note: (itstool) path: classic-dark.xml/style-scheme@_name
en: Classic Dark
ug: ئەنئەنىۋى قاراڭغۇ

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic dark color scheme
ug: ئەنئەنىۋى قاراڭغۇ رەڭ لايىھەسى

note: (itstool) path: classic.xml/style-scheme@_name
en: Classic
ug: ئەنئەنىۋى

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Classic color scheme
ug: ئەنئەنىۋى رەڭ لايىھەسى

note: (itstool) path: cobalt-light.xml/style-scheme@_name
en: Cobalt Light
ug: كوبالت يورۇق

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Blue based color scheme
ug: كۆك رەڭ ئاساسىدىكى رەڭ لايىھەسى

note: (itstool) path: cobalt.xml/style-scheme@_name
en: Cobalt
ug: كوبالت

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme used in the Kate text editor
ug: Kate تېكىست تەھرىرلىگۈچتە ئىشلەتكەن قاراڭغۇ رەڭ لايىھەسىنى ئىشلىتىدۇ

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme used in the Kate text editor
ug: Kate تېكىست تەھرىرلىگۈچتە ئىشلەتكەن رەڭ لايىھەسىنى ئىشلىتىدۇ

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Dark color scheme using the Tango color palette
ug: Tango رەڭ تاختىسىدىكى قاراڭغۇ رەڭ لايىھەسىنى ئىشلىتىدۇ

note: (itstool) path: solarized-dark.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Dark
ug: Solarized قاراڭغۇ

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized dark color palette
ug: Solarized قاراڭغۇ رەڭ تاختىسىدىكى رەڭ لايىھەسىنى ئىشلىتىدۇ

note: (itstool) path: solarized-light.xml/style-scheme@_name
en: Solarized Light
ug: Solarized يورۇق

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Solarized light color palette
ug: Solarized يورۇق رەڭ تاختىسىدىكى رەڭ لايىھەسىنى ئىشلىتىدۇ

note: (itstool) path: style-scheme/_description
en: Color scheme using Tango color palette
ug: Tango رەڭ تاختىسىدىكى رەڭ لايىھەسىنى ئىشلىتىدۇ

en: Snippets
ug: پۇرۇچلار

en: Document Words
ug: پۈتۈكتىكى سۆزلەر

en: Invalid byte sequence in conversion input
ug: ئايلاندۇرۇپ كىرگۈزۈشتە ئىناۋەتسىز بايت قاتارى كۆرۈلدى

en: Error during conversion: %s
ug: ئايلاندۇرۇۋاتقاندا خاتالىق كۆرۈلدى: %s

en: Conversion from character set “%s” to “UTF-8” is not supported
ug: ھەرپ بەلگە توپلىمى «%s» دىن ‪«‏UTF-8‎‏»‬ گە ئايلاندۇرۇشنى قوللىمايدۇ

en: Could not open converter from “%s” to “UTF-8”
ug: «%s» دىن «UTF-8» گە ئايلاندۇرغۇچنى ئاچالمىدى

en: Invalid object, not initialized
ug: ئىناۋەتسىز نەڭ. دەسلەپلەشتۈرۈلمىگەن

en: Incomplete UTF-8 sequence in input
ug: كىرگۈزۈشتە تاماملانمىغان ‪UTF-8‬ ھەرپ قاتارى بار

en: %d of %u
ug: %d / %u

en: _Details
ug: تەپسىلاتى(_D)

note: regex_new could fail, for instance if there are different * named sub-patterns with the same name or if resulting regex is * too long. In this case fixing lang file helps (e.g. renaming * subpatterns, making huge keywords use bigger prefixes, etc.)
en: Cannot create a regex for all the transitions, the syntax highlighting process will be slower than usual.
    The error was: %s
ug: ھەممە ئايلاندۇرۇشقا مۇنتىزىم ئىپادە قۇرالمىدى، گرامماتىكا يورۇتۇش جەريانى ئادەتتىكى ئەھۋالدىن ئەھۋالدىن ئاستا.
    خاتالىق: %s

en: Highlighting a single line took too much time, syntax highlighting will be disabled
ug: پۈتۈن بىر قۇرنى يورۇتۇشقا كەتكەن ۋاقىت بەك كۆپ، گرامماتىكا يورۇتۇش چەكلىنىدۇ

en: context “%s” cannot contain a \%%{...@start} command
ug: context “%s” cannot contain a \%%{…@start} command

en: duplicated context id “%s”
ug: قايتىلانغان مەزمۇن كىملىكى «%s»

en: style override used with wildcard context reference in language “%s” in ref “%s”
ug: «%s» تىلى «%s» دىن پايدىلانغاندا ئورتاق بەلگە تىل ئورامى بىلەن بىللە ئىشلىتىدىغان ئۇسلۇب قاپلىنىدۇ

en: invalid context reference “%s”
ug: ئىناۋەتسىز مەزمۇن نەقىلى «%s»

en: unknown context “%s”
ug: نامەلۇم مەزمۇن «%s»

en: Missing main language definition (id = “%s”).
ug: ئاساسىي تىل ئېنىقلىمىسى كەم (id = «%s»).

en: Unicode
ug: يۇنىكود

en: Western
ug: غەربچە

en: Central European
ug: ئوتتۇرا ياۋروپا

en: South European
ug: جەنۇبى ياۋروپا

en: Baltic
ug: بالتىق

en: Cyrillic
ug: سلاۋيانچە

en: Arabic
ug: ئەرەبچە

en: Greek
ug: گىرېكچە

en: Hebrew Visual
ug: ئىبرانىچە كۆرۈنۈشچان

en: Turkish
ug: تۈركچە

en: Nordic
ug: شىمالىي ياۋروپا

en: Celtic
ug: كېلتىك

en: Romanian
ug: رۇمىنىيەچە

en: Armenian
ug: ئەرمەنچە

en: Chinese Traditional
ug: مۇرەككەپ خەنچە

en: Cyrillic/Russian
ug: رۇسچە/سلاۋيان

en: Japanese
ug: ياپونچە

en: Korean
ug: كورېيەچە

en: Chinese Simplified
ug: ئاددىي خەنچە

en: Georgian
ug: گىرۇزىنچە

en: Hebrew
ug: ئىبرانىچە

en: Cyrillic/Ukrainian
ug: سلاۋيانچە/ئۇكرائىنچە

en: Vietnamese
ug: ۋىيېتنامچە

en: Thai
ug: تايلاندچە

en: Unknown
ug: يوچۇن

note: Translators: This is the sorted list of encodings used by * GtkSourceView for automatic detection of the file encoding. You may * want to customize it adding encodings that are common in your * country, for instance the GB18030 encoding for the Chinese * translation. You may also want to remove the 
en: ['UTF-8', 'CURRENT', 'ISO-8859-15', 'UTF-16']
ug: ['UTF-8'، 'CURRENT'، 'ISO-8859-15'، 'UTF-16']

en: There was an encoding conversion error so a fallback character was used.
ug: كود ئايلاندۇرۇش خاتالىقى كۆرۈلگەن شۇڭا زاپاس ھەرپ ئىشلىتىلگەن.

en: File too big.
ug: ھۆججەت بەك چوڭ.

en: Not a regular file.
ug: ئادەتتىكى ھۆججەت ئەمەس.

en: The file is externally modified.
ug: ھۆججەتنى سىرتتىكى پىروگرامما ئۆزگەرتكەن.

en: The buffer contains invalid characters.
ug: يىغلەكتە ئىناۋەتسىز ھەرپ بار.

note: * * GtkSourceLanguage: * Represents a syntax highlighted language. * A `GtkSourceLanguage` represents a programming or markup language, affecting * syntax highlighting and [context classes](./class.Buffer.html#context-classes). * Use [class@LanguageManager] to obtain a `GtkSourceLanguage` instance, 
en: Others
ug: باشقا

en: Unknown id “%s” in regex “%s”
ug: «%2$s» مۇنتىزىم ئىپادىدىكى نامەلۇم كىملىك «%1$s»

en: in regex “%s”: backreferences are not supported
ug: مۇنتىزىم ئىپادە «%s» دىكى: ئارقا نەقىلنى قوللىمايدۇ

en: using \C is not supported in language definitions
ug: تىل ئېنىقلىمىسىدا C\ ئىشلىتىشنى قوللىمايدۇ

note: TODO: have a ChooserDialog?
en: Select a Style
ug: ئۇسلۇب تاللىنىدۇ

en: _Cancel
ug: ۋاز كەچ(_C)

en: _Select
ug: تاللا(_S)

en: All _Upper Case
ug: ھەممىنى چوڭ ياز(_U)

en: All _Lower Case
ug: ھەممىنى كىچىك ياز(_L)

en: _Invert Case
ug: چوڭ-كىچىك يېزىلىشنى ئالماشتۇرۇش(_I)

en: _Title Case
ug: ماۋزۇ چوڭ كىچىك ھەرپ(_T)

en: C_hange Case
ug: چوڭ-كىچىك يېزىلىشىنى ئۆزگەرت(_H)

en: hexadecimal digit or “}” expected
ug: ئون ئالتىلىك سىستېمىدىكى سان ياكى «}» تەلەپ قىلىدۇ

en: hexadecimal digit expected
ug: ئون ئالتىلىك سىستېمىدىكى ساننى تەلەپ قىلىدۇ

en: missing “<” in symbolic reference
ug: سىمۋوللۇق نەقىلىدە «<» كەم

en: unfinished symbolic reference
ug: تاماملانمىغان بەلگە نەقىل

en: zero-length symbolic reference
ug: نۆل كەڭلىكتىكى بەلگە نەقىل

en: digit expected
ug: رەقەم تەلەپ قىلىنىدۇ

en: illegal symbolic reference
ug: قانۇنسىز بەلگە نەقىلى

en: stray final “\”
ug: ئەڭ ئاخىرقى «\» يوقالغان

en: unknown escape sequence
ug: نامەلۇم كۆچمە مەنىلىك تەرتىپ

en: Error while parsing replacement text “%s” at char %lu: %s
ug: ئالماشتۇرىدىغان تېكىست «%s» نى تەھلىل قىلغاندا %lu ھەرپتە خاتالىق كۆرۈلدى: %s

en: -- INSERT --
ug: -- قىستۇر --

en: -- REPLACE --
ug: -- ئالماشتۇر --

en: -- VISUAL --
ug: -- كۆرۈنۈشچان --

en: -- VISUAL LINE --
ug: -- كۆرۈنۈشچان قۇر --

en: -- VISUAL BLOCK --
ug: -- كۆرۈنۈشچان بۆلەك --
