gtranslator - en to am translation catalogue (146 entries)

note: * Translators: These strings are used as author informations if *  no author informations could be retrieved:
en: Unknown
am: ያልታወቀ

en: gtranslator -- open po file
am: gtranslator -- የpo ፋይል ክፈት

en: gtranslator -- save file as..
am: gtranslator -- ፋይሉን በሌላ ስም አስቀምጥ...

en: gtranslator -- import po file
am: gtranslator -- የpo ፋይልን አምጣ

en: gtranslator -- export po file
am: gtranslator -- የpo ፋይልን ላኩ

en: gtranslator -- edit comment
am: gtranslator -- አስተያየትን ያስተካክሉ

en: Comment:
am: አስተያየት፦

en: gtranslator -- go to
am: gtranslator --  ሂድ ወደ

en: Go to message number:
am: ወደ መስመር ሂዱ፦

en: Find in the po file
am: በpo ፋይልን ውስጥ አስስ

en: Enter search string:
am: የሐረጉን አሰሳ አስገባ፦

en: Comments
am: አስተያየቶች

en: English
am: እንግሊዝኛ

en: Translation
am: ትርጉም

en: gtranslator -- replace
am: gtranslator -- ተካ

en: Replace
am: ተካ

en: Replace all
am: ሁሉንም ተካ

en: Replace string:
am: ሐረጉን ተካ፦

en: gtranslator -- open from URI
am: gtranslator -- ከURI ክፈት

en: Enter URI:
am: URIን አስገባ፦

en: Query
am: ጥያቄ

en: Query string:
am: የጥያቄ ሐረግ፦

en: Edit comment
am: አስተያየትን ያስተካክሉ

en: Message %d / %d / Status: %s
am: መልዕክት %d / %d / ሁኔታ፦ %s

en: gtranslator -- edit header
am: gtranslator -- የገጽ አናትን ያስተካክሉ

en: Comments:
am: አስተያየቶች፦

en: Project name:
am: የዕቅድ ስም፦

en: Project version:
am: የዕቅድ ዝርያ፦

en: Project
am: ዕቅድ

en: Translator's name:
am: የተርጓሚ ስም፦

en: Translator's e-mail:
am: የተርጓሚ ኢሜያል አድራሻ፦

en: Language:
am: ቋንቋ፦

en: Charset:
am: የፊደል ኮድ አልፋቤት፦

en: Encoding:
am: የሆሄያት ኮድ፦

en: Translator and Language
am: ተርጓሚ እና ቋንቋ

en: _File/Recen_t files/
am: ፋይል (_F)/የቅርብ ጊዜ ፋይሎች (_T)/

en: Open %s
am: %s ክፈት

en: Afrikaans
am: አፍሪቃንስኛ

en: Arabic
am: ዐርቢኛ

en: Azerbaijani Turkish
am: የአዜርባይጃንኛ ቱርክኛ

en: Basque
am: ባስክኛ

en: Belorussian
am: ብየሎራሽኛ

en: Britton
am: ብሬቶንኛ

en: Bulgarian
am: ቡልጋሪኛ

en: Catalan
am: ካታላን

en: Chinese/Simplified
am: ቀላል/ቻይንኛ

en: Chinese/Traditional
am: የባሕላዊው/ቻይንኛ

en: Croatian
am: ክሮሽያንኛ

en: Czech
am: ቼክኛ

en: Danish
am: ዴኒሽ

en: Dutch
am: ደች

en: English/Canada
am: እንግሊዘኛ/የካናዳ

en: English/GB
am: እንግሊዘኛ/GB

en: English/USA
am: እንግሊዘኛ/አሜሪካ

en: Esperanto
am: ኤስፐራንቶ

en: Estonian
am: ኤስቶኒአን

en: Finnish
am: ፊኒሽ

en: French
am: ፈረንሳይኛ

en: Galician
am: ጋሊሺኛ

en: German
am: ጀርመን

en: Greek
am: ግሪክኛ

en: Hungarian
am: ሀንጋሪኛ

en: Indonesian
am: እንዶኒሲኛ

en: Italian
am: ጣሊያንኛ

en: Irish
am: አይሪሽ

en: Japanese
am: ጃፓንኛ

en: Korean
am: ኮሪያኛ

en: Latvian
am: ላትቪያን

en: Lithuanian
am: ሊቱአኒያን

en: Norwegian/Bokmaal
am: ኖርዌይኛ/የቦክማል

en: Norwegian/Nynorsk
am: ኖርዌይኛ/የኝኖርስክ

en: Polish
am: ፖሊሽ

en: Portuguese
am: ፖርቱጋሊኛ

en: Portuguese/Brazil
am: ፖርቱጋልኛ የብራዚል

en: Romanian
am: ሮማኒያን

en: Russian
am: ራሽኛ

en: Serbian/Cyrillic
am: ሰርቢኛ/ቄርሎሳዊ ጽሑፍ

en: Serbian/Latin
am: ሰርቢኛ/ላቲን

en: Slovak
am: ስሎቫክኛ

en: Slovenian
am: ስሎቪኛ

en: Spanish
am: ስፓኒሽ

en: Spanish/Spain
am: ስፓኒሽ/የእስፔን

en: Spanish/Mexico
am: ስፓኒሽ የሜክሲኮ

en: Swedish
am: ስዊድንኛ

en: Tamil
am: ታሚልኛ

en: Thai
am: ታይኛ

en: Turkish
am: ቱርክኛ

en: Ukrainian
am: ዩክረኒኛ

en: Vietnamese
am: ቪትናምኛ

en: Walloon
am: ዋሉንኛ

en: Welsh
am: ወልሽ

en: FILENAME
am: የፋይል ስም

en: PO_FILE
am: የPO_ፋይል

en: GEOMETRY
am: ጂኦሜትሪ

en: Scripts directory:
am: የጽሑፎች ዶሴ፦

en: Window icon:
am: የመስኮት ምልክት፦

en: _Go
am: ሂዱ (_G)

en: _Update
am: አሻሽል (_U)

en: Update the po file
am: የpo ፋይሉን አሻሽል

en: Open from _URI...
am: ከ_URI ክፈት...

en: Recen_t files
am: የቅርብ ጊዜ ፋይሎች (_T)

en: _Export to UTF-8...
am: ወደ UTF-8 ላክ... (_E)

en: _Import from UTF-8...
am: ከUTF-8 አስገባ... (_I)

en: _Query...
am: ጥያቄ... (_Q)

en: _Header...
am: የገጽ አናት... (_H)

en: Edit po file header
am: የpo ፋይል አናትን ያስተካክሉ

en: C_omment...
am: አስተያየት... (_C)

en: Edit message comment
am: የመልዕክት አስተያየትን ያስተካክሉ

en: Copy _message -> translation
am: መልዕክትን ቅጂ -> ትርጉም (_M)

en: _First
am: መጀመሪያ (_F)

en: Go to the first message
am: ወደ መጀመሪያ መልዕክት ሂዱ

en: _Back
am: ወደኋላ (_B)

en: _Next
am: የሚቀጥለው (_N)

en: _Last
am: መጨረሻ (_L)

en: _Go to...
am: ሂድ ወደ... (_G)

en: gtranslator _website
am: gtranslator ድረ-አምባዎ (_W)

en: gtranslator's homepage on the web
am: የgtranslator መነሻ ገጽ በዌብ ላይ

en: Open
am: ክፈት

en: Open a po file
am: የpo ፋይል ክፈት

en: Save
am: አስቀምጥ

en: Save File
am: ፋይልን አስቀምጥ

en: Save as
am: በሌላ ስም አስቀምጥ

en: Update
am: አሻሽል

en: Header
am: የገጽ አናት

en: Edit the header
am: የገጽ አናቱ ያስተካክሉ

en: Undo
am: ወደ ነበረበት መልስ

en: First
am: መጀመሪያ

en: Back
am: ወደኋላ

en: Next
am: የሚቀጥለው

en: Last
am: መጨረሻ

en: Go to
am: ሂድ ወደ

en: Find
am: ፈልግ

en: Original
am: የመጀመሪያው

en: The file is empty:
    %s
am: ፋይልን ባዶ ነው፦
    %s

en: Could not open file `%s' for writing!
am: ለመጻፍ ፋይል `%s'ን መክፈት አልቻለም!

en: gtranslator -- options
am: gtranslator -- ምርጫዎች

en: Original text font:
am: የመጀመሪያው የጽሑፍ ፊደል ቅርጽ፦

en: Translation font:
am: የተርጓሚ ፊደል ቅርጽ፦

en: gtranslator -- foreground color
am: gtranslator -- የፊት ለፊቱ ቀለም

en: Foreground color:
am: የፊት ለፊቱ ቀለም፦

en: gtranslator -- background color
am: gtranslator -- የመደቡ ቀለም

en: Author's name:
am: የደራሲ ስም፦

en: Language settings
am: የቋንቋ ምርጫዎች

en: Language code:
am: የቋንቋ ኮድ፦

en: Messages table
am: የመልዕክት ሠንጠረዥ

note: * Use gtranslator's font in this case -- should be a fallback font *  for your language.
en: -misc-fixed-medium-r-normal-*-*-120-*-*-c-*-iso8859-1
am: -mutt-clearlyu-medium-r-normal--17-120-100-100-p-124-iso10646-1
