gtranslator 1.0 - en to el translation catalogue (322 entries)

en: Translate and localize applications and libraries
el: Μεταφράστε και τοπικοποιήστε εφαρμογές και βιβλιοθήκες

en: Gtranslator is an enhanced gettext po file editor for the GNOME desktop environment. It handles all forms of gettext po files and includes very useful features like find/replace, translation memory, different translator profiles, messages table (for having an overview of the translations/messages in the po file), easy navigation and editing of translation messages and comments of the translation where accurate.
el: Το Gtranslator είναι ένας βελτιωμένος επεξεργαστής αρχείου po gettext για το περιβάλλον επιφάνειας εργασίας GNOME. Διαχειρίζεται όλες τις μορφές αρχείων po gettext και περιλαμβάνει πολύ χρήσιμα χαρακτηριστικά όπως εύρεση/αντικατάσταση, μεταφραστική μνήμη, διαφορετικά προφιλ μεταφραστή, πίνακα μηνυμάτων (για να έχετε μια επισκόπηση των μεταφράσεων/μηνυμάτων στο αρχείο po), εύκολη περιήγηση και επεξεργασία των μηνυμάτων μετάφρασης και σχόλια της μετάφρασης.

en: Gtranslator includes also a plugin system with many interesting plugins like alternate language, insert tags, open tran, integration with subversion and a source code viewer.
el: Το Gtranslator περιλαμβάνει επίσης ένα σύστημα προσθέτων με πολλά ενδιαφέροντα πρόσθετα όπως εναλλακτική γλώσσα, εισαγωγή ετικετών, άνοιγμα μετάφρασης, ενσωμάτωση με υποέκδοση και μια προβολή πηγαίου κώδικα.

en: PO File Editor
el: Επεξεργαστής αρχείων PO

en: Gtranslator PO File Editor
el: Gtranslator επεξεργαστής αρχείων PO

en: Warn if file contains fuzzy translations
el: Προειδοποίηση εάν το αρχείο περιέχει ασαφείς μεταφράσεις

en: If true, warn the user when saving a PO translation file containing fuzzy strings.
el: Εάν είναι αληθές, ειδοποιείται ο χρήστης όταν σώζει ένα αρχείο μετάφρασης PO που περιέχει ασαφείς συμβολοσειρές.

en: Auto save files
el: Αυτόματη αποθήκευση αρχείων

en: If true, automatically save files at specified intervals.
el: Εάν είναι αληθές, γίνεται αυτόματη αποθήκευση των αρχείων σε καθορισμένα διαστήματα.

en: Auto save interval
el: Διάστημα αυτόματης αποθήκευσης

en: Interval in minutes at which to automatically save files.
el: Διάστημα σε λεπτά κατά το οποίο θα αποθηκεύονται αυτόματα τα αρχεία.

en: Create backup before saving
el: Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας πριν την αποθήκευση

en: If true, create a backup copy of a file before saving it.
el: Εάν είναι αληθές, δημιουργείται αντίγραφο ασφαλείας ενός αρχείου πριν αποθηκευτεί.

en: Use profile values for header
el: Χρήση τιμών προφίλ για την κεφαλίδα

en: If true, overwrite the values in the PO header with those in the active profile.
el: Εάν είναι αληθές, αντικαθίστανται οι τιμές της κεφαλίδας του PO με αυτές του ενεργού προφίλ.

en: Highlight syntax in edit fields
el: Επισήμανση σύνταξης στα πεδία επεξεργασίας

en: If true, apply syntax highlighting to strings in edit fields.
el: Εάν είναι αληθές, εφαρμόζεται επισήμανση σύνταξης στις συμβολοσειρές των πεδίων επεξεργασίας.

en: Make whitespace visible
el: Τα κενά να είναι ορατά

en: If true, display whitespace in strings as representative symbols.
el: Εάν είναι αληθές, τα κενά εμφανίζονται ως τα αντίστοιχα σύμβολα αναπαράστασης τους.

en: Use custom font
el: Χρήση προσαρμοσμένης γραμματοσειράς

en: If true, use a custom font for edit fields.
el: Εάν είναι αληθές, χρησιμοποιείται προσαρμοσμένη γραμματοσειρά για τα πεδία επεξεργασίας.

en: Editor font
el: Γραμματοσειρά επεξεργαστή

en: Custom font to use for edit fields.
el: Ρύθμιση γραμματοσειράς για τα πεδία επεξεργασίας.

en: Remove fuzzy status when message is changed
el: Αφαίρεση ασαφούς κατάστασης όταν το μήνυμα αλλαχτεί

en: If true, remove fuzzy status from translations when they are changed.
el: Εάν είναι αληθές, αφαιρείται η ασαφής κατάσταση από τις μεταφράσεις όταν αλλαχθούν.

en: Check spelling
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: If true, check the spelling of translated messages.
el: Εάν είναι αληθές, γίνεται έλεγχος της ορθογραφίας των μεταφρασμένων μηνυμάτων.

en: Side panel switcher style
el: Τεχνοτροπία εναλλάκτη πλευρικής στήλης

en: Style for switchers in the side panel.
el: Η τεχνοτροπία των εναλλακτών στην πλευρική στήλη.

en: Color scheme
el: Συνδυασμός χρωμάτων

en: Name of a gtksourceview color scheme to use for syntax highlighting.
el: Όνομα του συνδυασμού χρωμάτων gtksourceview που θα χρησιμοποιηθεί για την επισήμανση σύνταξης.

en: Message list sort order
el: Σειρά ταξινόμησης λίστας μηνυμάτων

en: Sort order to use in the message list. Possible values are "status", "id", "original-text" and "translated-text".
el: Σειρά ταξινόμησης που θα χρησιμοποιηθεί στη λίστα μηνυμάτων. Επιτρεπόμενες τιμές είναι οι "κατάσταση", "αναγνωριστικό", "αρχικό κείμενο" και "μεταφρασμένο κείμενο".

en: Active plugins
el: Ενεργές πρόσθετες λειτουργίες

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .gtranslator-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
el: Λίστα των ενεργών πρόσθετων. Περιέχει την "Τοποθεσία" των ενεργών πρόσθετων. Δείτε το αρχείο .gtranslator-plugin για να βρείτε την "Τοποθεσία" ενός πρόσθετου.

en: Others
el: Άλλα

en: gtranslator highlight
el: επισήμανση gtranslator

en: Tag
el: Ετικέτα

en: Special variable
el: Ειδική μεταβλητή

en: Message not found
el: Το μήνυμα δεν βρέθηκε

en: Open file for alternate language
el: Άνοιγμα αρχείου για εναλλακτική γλώσσα

en: File closed
el: Το αρχείο έκλεισε

[ctx: alternate lang]
en: _Open
el: Ά_νοιγμα

[ctx: alternate lang]
en: _Close
el: _Κλείσιμο

[ctx: alternate lang]
en: Co_py
el: Αν_τιγραφή

en: There isn't any file loaded
el: Δεν υπάρχει φορτωμένο αρχείο

en: _Alternate Language
el: _Εναλλακτική γλώσσα

en: Show the Alternate Language panel
el: Εμφάνιση του παραθύρου εναλλακτικής γλώσσας

en: Alternate Language
el: Εναλλακτική γλώσσα

en: Load an alternate language.
el: Φόρτωση εναλλακτικής γλώσσας.

note: ex:et:ts=4:
en: Character Map
el: Πίνακας χαρακτήρων

en: Insert special characters just by clicking on them.
el: Εισαγωγή ειδικών χαρακτήρων πατώντας απλά πάνω τους.

en: Source View Settings
el: Ρυθμίσεις προβολής πηγαίου κώδικα

en: Use external editor
el: Χρήση εξωτερικού επεξεργαστή κειμένου

en: Program command:
el: Εντολή προγράμματος:

en: Line command:
el: Εντολή γραμμής:

en: Please install "%s" to be able to show the file
el: Παρακαλούμε εγκαταστήστε το "%s" για να είναι δυνατή η εμφάνιση του αρχείου

en: Paths:
el: Διαδρομές:

en: Source Code View
el: Προβολή πηγαίου κώδικα

en: Show the message in the source code.
el: Εμφάνιση του μηνύματος στον πηγαίο κώδικα.

en: Source Viewer
el: Προβολή πηγαίου κώδικα

en: Source code
el: Πηγαίος κώδικας

en: Use the System Editor
el: Χρήση επεξεργαστή κειμένου του συστήματος

en: Whether use the system editor to show the source code
el: Αν θα χρησιμοποιείται ο επεξεργαστής κειμένου του συστήματος για την προβολή του πηγαίου κώδικα

en: The Editor to Launch
el: Επεξεργαστής κειμένου που θα εκκινηθεί

en: The command to launch the editor you want to use
el: Η εντολή για να εκκινηθεί ο επεξεργαστής κειμένου που θέλετε να χρησιμοποιείτε

en: Arguments for the Command
el: Παράμετροι για την εντολή

en: Arguments to pass to the program command line to select the line
el: Παράμετροι που θα περαστούν στην εντολή του προγράμματος για επιλογή της γραμμής

en: Dictionary
el: Λεξικό

en: No dictionary source available with name '%s'
el: Δεν βρέθηκε διαθέσιμη πηγή λεξικού με το όνομα '%s'

en: Unable to find dictionary source
el: Αδυναμία εύρεσης πηγής λεξικού

en: No context available for source '%s'
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος συσχετισμός για την πηγή '%s'

en: Unable to create a context
el: Αδύνατη η δημιουργία συσχετισμού

en: Dictionary source '%s' selected
el: Επιλέχθηκε η πηγή λεξικού '%s'

en: Strategy '%s' selected
el: Επιλέχθηκε η στρατηγική '%s'

en: Database '%s' selected
el: Επιλέχθηκε η βάση δεδομένων '%s'

en: Word '%s' selected
el: Επιλέχθηκε η λέξη '%s'

note: speller
en: Double-click on the word to look up
el: Διπλοπατήστε πάνω στην λέξη για να την αναζητήσετε τον ορισμό της

note: strat-chooser
en: Double-click on the matching strategy to use
el: Διπλοπατήστε πάνω στην ταιριαστή στρατηγική προς χρησιμοποίηση

note: source-chooser
en: Double-click on the source to use
el: Διπλοπατήστε στην πηγή προς χρησιμοποίηση

note: db-chooser
en: Double-click on the database to use
el: Διπλοπατήστε στην βάση δεδομένων για χρήση

note: Look up Button
en: Look _up:
el: _Αναζήτηση ορισμού:

en: Similar words
el: Παρόμοιες λέξεις

en: Available dictionaries
el: Διαθέσιμα λεξικά

en: Available strategies
el: Διαθέσιμες στρατηγικές

en: Dictionary sources
el: Πηγές λεξικού

en: Look up words in a dictionary.
el: Αναζήτηση ορισμού λέξεων στο λεξικό.

en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Word database
el: Βάση δεδομένων λέξεων

en: Source Name
el: Πηγαίο Όνομα

en: Strategy
el: Στρατηγική

en: Panel Position
el: Θέση παραθύρου

en: _Fullscreen
el: _Πλήρης οθόνη

en: Place window on fullscreen state
el: Τοποθεσία παραθύρου σε κατάσταση πλήρης οθόνης

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Place window in the fullscreen state.
el: Τοποθεσία παραθύρου σε κατάσταση πλήρους οθόνης.

en: _Next Param
el: _Επόμενη παράμετρος

en: Insert the next param of the message
el: Εισαγωγή της επόμενης παραμέτρου του μηνύματος

en: _Insert Params
el: _Εισαγωγή παραμέτρων

en: _Next Tag
el: _Επόμενη ετικέτα

en: Insert the next tag of the message
el: Εισαγωγή της επόμενης ετικέτας του μηνύματος

en: _Insert Tags
el: _Εισαγωγή ετικετών

en: Insert Params or Tags
el: Εισαγωγή παραμέτρων ή ετικετών

en: Parameters and tags detection featuring easy insertion.
el: Εντοπισμός παραμέτρων και ετικετών και εύκολη εισαγωγή τους.

en: Open Tran Settings
el: Ρυθμίσεις Open Tran

en: Language code for the Open-Tran query:
el: Κωδικός γλώσσας για το ερώτημα στο Open-Tran:

en: Language code of the translated results:
el: Κωδικός γλώσσας για τα μεταφρασμένα αποτελέσματα:

en: Use a local "mirror" copy of the Open-Tran server
el: Χρήση τοπικού αντιγράφου "καθρέπτη" του εξυπηρετητή Open-Tran

en: Mirror server URL:
el: URL εναλλακτικού εξυπηρετητή:

en: <i>The URL should be of the form:
    <b>http://%s.%s.open-tran.example.com/json/suggest/</b>
    The two "%s" markers and the final slash must not be omitted.</i>
el: <i>Το URL πρέπει να έχει τη μορφή:
    <b>http://%s.%s.open-tran.example.com/json/suggest/</b>
    Τα δύο "%s" και η κάθετος στο τέλος δεν πρέπει να παραλείπονται.</i>

en: Mirror Server
el: Εναλλακτικός εξυπηρετητής

en: ERROR: Cannot access %s
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αδύνατη η πρόσβαση στο %s

en: Error in server response, GET failed
el: Σφάλμα στην απόκριση του εξυπηρετητή, αποτυχία του GET

en: Cannot parse server response, %s
el: Αδύνατη η ανάλυση της απόκρισης του εξυπηρετητή, %s

en: Cannot parse server response, not an array? %s
el: Αδύνατη η ανάλυση της απόκρισης του εξυπηρετητή, δεν είναι πίνακας; %s

en: WRONG! Can't get result element %d
el: ΣΦΑΛΜΑ! Δεν είναι δυνατή η λήψη του αποτελέσματος %d

en: WRONG! Can't parse result element %d as object
el: ΣΦΑΛΜΑ! Αδύνατη η ανάλυση του αποτελέσματος %d ως αντικειμένου

en: WRONG! Can't read projects for result element %d
el: ΣΦΑΛΜΑ! Αδύνατη η ανάγνωση έργων για το αποτέλεσμα %d

en: %s[%s] Count:%d
el: %s[%s] Πλήθος:%d

en: WRONG! Malformed project: %d
el: ΣΦΑΛΜΑ! Ακατάλληλα διαμορφωμένο έργο: %d

en: Phrase not found
el: Δε βρέθηκε η φράση

en: You have to provide a phrase to search
el: Θα πρέπει να δώσετε μια φράση προς αναζήτηση

en: You have to provide a search language code in the plugin configuration
el: Θα πρέπει να δώσετε ένα κωδικό γλώσσας για αναζήτηση στην παραμετροποίηση της πρόσθετης λειτουργίας

en: You have to provide a language code for your language in the plugin configuration
el: Θα πρέπει να δώσετε τον κωδικό της γλώσσας σας στην παραμετροποίηση της πρόσθετης λειτουργίας

en: Either use the main open-tran.eu server, or enter a server URL in the plugin configuration,
el: Χρησιμοποιήστε είτε τον κύριο εξυπηρετητή open-tran.eu, είτε εισάγετε το URL ενός εξυπηρετητή στην παραμετροποίηση της πρόσθετης λειτουργίας.

en: Type
el: Τύπος

en: Look for:
el: Αναζήτηση για:

en: Look for phrases in Open tran memory translation database.
el: Αναζήτηση φράσεων στη βάση δεδομένων της μεταφραστικής μνήμης του Open tran.

en: Search Code
el: Αναζήτηση κώδικα

en: The language code to search for
el: Κωδικός γλώσσας για την αναζήτηση

en: Own Code
el: Σε δικό σας κώδικα

en: The language code in which you want the results
el: Κωδικός γλώσσας για τα αποτελέσματα

en: Use Mirror Server
el: Χρήση εναλλακτικού εξυπηρετητή

en: Use a local copy of the main Open-Tran server at open-tran.eu
el: Χρήση τοπικού αντίγραφου του κύριου εξυπηρετητή Open-Tran στο open-tran.eu

en: Mirror Server URL
el: URL εναλλακτικού εξυπηρετητή

en: URL of an Open-Tran mirror server
el: Το URL ενός εναλλακτικού εξυπηρετητή Open-Tran

en: Strings added to database
el: Προστέθηκαν συμβολοσειρές στη βάση δεδομένων

en: Please specify a valid path to build the translation memory
el: Παρακαλώ εισάγετε μια έγκυρη διαδρομή για να χτίσετε τη μεταφραστική μνήμη

en: Gtranslator Translation Memory Manager
el: Gtranslator διαχειριστής μεταφραστικής μνήμης

en: Database:
el: Βάση δεδομένων:

en: Select the directory which contains PO files:
el: Επιλέξτε τον κατάλογο που περιέχει αρχεία PO:

en: Add to Database
el: Προσθήκη στη βάση δεδομένων

en: Configuration:
el: Ρυθμίσεις:

en: Use only files with this name:
el: Χρήση μόνο αρχείων με αυτό το όνομα:

en: Translation Memory
el: Μεταφραστική μνήμη

en: Get translation suggestions from a data base.
el: Πάρτε προτάσεις μετάφρασης από μία βάση δεδομένων.

en: Insert Option nº %d
el: Εισαγωγή επιλογής nº %d

en: _Use this translation
el: _Χρήση αυτής της μετάφρασης

en: _Remove
el: _Αφαίρεση

en: Shortcut
el: Συντόμευση

en: Level
el: Επίπεδο

en: String
el: Συμβολοσειρά

en: _Build Translation Memory
el: _Δημιουργία μεταφραστικής μνήμης

en: Build translation memory
el: Δημιουργία μεταφραστικής μνήμης

en: _Translation Memory
el: _Μεταφραστική μνήμη

en: PO directory
el: Κατάλογος PO

en: Directory containing PO files to add to the translation memory.
el: Κατάλογος που περιέχει αρχεία PO για προσθήκη στη μεταφραστική μνήμη.

en: Restrict search by filename
el: Περιορισμός αναζήτησης με βάση το όνομα αρχείου

en: If true, only include files with a specified filename when searching the translation memory.
el: Εάν είναι αληθές, συμπεριλαμβάνονται μόνο αρχεία με το καθορισμένο όνομα αρχείου όταν γίνεται αναζήτηση στην μεταφραστική μνήμη.

en: Filename to restrict search to
el: Όνομα αρχείου για τον περιορισμό της αναζήτησης σε αυτό

en: Filename to which searching of the translation memory should be restricted.
el: Όνομα αρχείου στο οποίο θα περιοριστεί η αναζήτηση της μεταφραστικής μνήμης.

en: Maximum number of missing words
el: Μέγιστος αριθμός λέξεων που λείπουν

en: Maximum number of words that can be missing from a message displayed as a match by the translation memory.
el: Μέγιστος αριθμός λέξεων που μπορούν να λείπουν από ένα μήνυμα που εμφανίζεται ως ταίριασμα από τη μεταφραστική μνήμη.

en: Maximum difference in message length
el: Μέγιστη διαφορά μήκους των μηνυμάτων

en: Maximum difference in length between messages displayed as matches by the translation memory.
el: Μέγιστη διαφορά σε μήκος μεταξύ των μηνυμάτων που εμφανίζονται ως ταίριασμα από την μεταφραστική μνήμη.

en: Current Maintainers
el: Τρέχοντες συντηρητές

en: Current Developers
el: Τρέχοντες προγραμματιστές

en: Previous Developers
el: Παλιότεροι προγραμματιστές

en: Contributors
el: Συντελεστές

en: Translation file editing suite for localization of applications and libraries.
el: Σειρά εργαλείων επεξεργασίας αρχείων μεταφράσεων για την τοπικοποίηση εφαρμογών και βιβλιοθηκών.

en: About Gtranslator
el: Περί Gtranslator

en: Gtranslator Web Site
el: Ιστοσελίδα του Gtranslator

en: Open file for translation
el: Άνοιγμα αρχείου για μετάφραση

en: File saved.
el: Το αρχείο αποθηκεύτηκε.

en: Save file as...
el: Αποθήκευση αρχείου ως...

en: Files saved.
el: Τα αρχεία αποθηκεύτηκαν.

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
el[0]: Βρέθηκε και αντικαταστάθηκε %d εμφάνιση
el[1]: Βρέθηκαν και αντικαταστάθηκαν %d εμφανίσεις

en: Found and replaced one occurrence
el: Βρέθηκε και αντικαταστάθηκε μια εμφάνιση

en: _New Window
el: _Νέο παράθυρο

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _About
el: _Περί

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: Profile name: %s
    Translator name: %s
    Translator email: %s
    Language name: %s
    Team email: %s
    Language code: %s
    Character set: %s
    Transfer encoding: %s
    Plural form: %s
el: Όνομα προφίλ: %s
    Όνομα μεταφραστή: %s
    Διεύθυνση μεταφραστή: %s
    Όνομα γλώσσας: %s
    Διεύθυνση ομάδας: %s
    Κωδικός γλώσσας: %s
    Σετ χαρακτήρων: %s
    Κωδικοποίηση μεταφοράς: %s
    Μορφές πληθυντικού: %s

en: This assistant will help you to create the main profile.
el: Αυτός ο βοηθός θα σας βοηθήσει να φτιάξετε το κυρίως προφίλ.

en: Assistant
el: Βοηθός

en: Profile name:
el: Όνομα προφίλ:

en: Translator email:
el: Διεύθυνση μεταφραστή:

en: Profile
el: Προφίλ

en: Confirmation
el: Επιβεβαίωση

en: Close _without Saving
el: Κλείσιμο _χωρίς αποθήκευση

en: Question
el: Ερώτηση

en: Save the changes to document "%s" before closing?
el: Αποθήκευση των αλλαγών στο έγγραφο "%s" πριν το κλείσιμο;

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
el[0]: Οι αλλαγές σε %d έγγραφο θα χαθούν οριστικά.
el[1]: Οι αλλαγές σε %d έγγραφα θα χαθούν οριστικά.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
el[0]: Υπάρχει %d έγγραφο με μη αποθηκευμένες αλλαγές. Να αποθηκευτούν οι αλλαγές πριν το κλείσιμο;
el[1]: Υπάρχουν %d έγγραφα με μη αποθηκευμένες αλλαγές. Να αποθηκευτούν οι αλλαγές πριν το κλείσιμο;

en: Docum_ents with unsaved changes:
el: Έγγρα_φα με μη αποθηκευμένες αλλαγές:

en: S_elect the documents you want to save:
el: Επιλέ_ξτε τα έγγραφα που θέλετε να αποθηκεύσετε:

en: Saving has been disabled by the system administrator.
el: Η αποθήκευση απενεργοποιήθηκε από το διαχειριστή του συστήματος.

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
el: Αν δεν αποθηκεύσετε, όλες οι αλλαγές σας θα χαθούν μόνιμα.

en: Notes:
el: Σημειώσεις:

en: Add Note
el: Προσθήκη σημείωσης

en: Edit
el: Επεξεργασία

note: Extracted comments
en: Extracted comments:
el: Εξαγμένα σχόλια:

note: Context
en: Context:
el: Σχετικά:

note: Format
en: Format:
el: Μορφή:

en: D_one
el: Έ_γινε

en: Gettext translation
el: Μετάφραση Gettext

en: Gettext translation template
el: Πρότυπο μετάφρασης Gettext

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Edit Header
el: Επεξεργασία κεφαλίδας

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Project Id _version:
el: Έκ_δοση ID έργου:

en: Pot _file creation date:
el: Ημερομηνία _δημιουργίας αρχείου pot:

en: Po file _revision date:
el: Ημερομηνία ανα_θεώρησης αρχείου po:

en: Report message _bugs to:
el: Ανα_φορά σφαλμάτων μηνύματος σε:

en: Project
el: Έργο

en: Use my options to complete the following entries:
el: Χρήση των επιλογών μου για τη συμπλήρωση των παρακάτω εγγραφών:

en: Translator's _name:
el: Ό_νομα μεταφραστή:

en: Translator's _email:
el: _Ηλ. διεύθυνση μεταφραστή:

en: _Language:
el: _Γλώσσα:

en: Language gro_up email:
el: Διεύθυνση μεταφραστικής _ομάδας:

en: Char_set:
el: Κωδικο_σελίδα:

en: Enc_oding:
el: Κωδικο_ποίηση:

en: Translator and Language
el: Μεταφραστής και Γλώσσα

en: Go to Message
el: Μετάβαση σε μήνυμα

en: Enter message number:
el: Εισαγωγή αριθμού μηνύματος:

en: _Team email:
el: Η_λ. αλληλογραφία ομάδας:

en: Transfer en_coding:
el: Κωδικοποίηση _μεταφοράς:

en: Character _set
el: Κωδικο_σελίδα

en: Language _code:
el: _Κωδικός γλώσσας:

en: _Plural forms:
el: Μορφές _πληθυντικού:

en: Status
el: Κατάσταση

en: Original Message
el: Αρχικό μήνυμα

en: Translated Message
el: Μεταφρασμένο μήνυμα

en: The file is empty
el: Το αρχείο είναι κενό

en: Failed opening file '%s': %s
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου '%s': %s

en: Could not convert from charset '%s' to UTF-8
el: Αδύνατη η μετατροπή από το σύνολο χαρακτήρων '%s' σε UTF-8

en: Could not store temporary file for encoding conversion
el: Δεν ήταν δυνατή η αποθήκευση των προσωρινών αρχείων για τη μετατροπή κωδικοποίησης

en: All attempt to convert the file to UTF-8 has failed, use the msgconv or iconv command line tools before opening this file with gtranslator
el: Όλες οι προσπάθειες να μετατρέψετε το αρχείο σε UTF-8 έχουν αποτύχει, χρησιμοποιήστε τα εργαλεία γραμμής εντολών msgconv ή iconv, πριν το άνοιγμα αυτού του αρχείου με το gtranslator

en: Gettext returned a null message domain list.
el: Το Gettext επέστρεψε μια μηδενική λίστα τομέων.

en: No messages obtained from parser.
el: Δεν αποκτήθηκαν καθόλου μηνύματα από την ανάλυση.

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot files are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named '%s.po'.
el: Αποθηκεύετε ένα αρχείο με κατάληξη .pot.
    Τα αρχεία pot δημιουργούνται κατά τη διαδικασία μεταγλώττισης.
    Το αρχείο σας θα πρέπει να ονομάζεται '%s.po'.

en: The file %s is read-only, and can not be overwritten
el: Το αρχείο %s είναι μόνο για ανάγνωση, και δεν μπορεί να αντικατασταθεί

en: There was an error writing the PO file: %s
el: Εμφανίστηκε ένα σφάλμα κατά την εγγραφή του αρχείου PO: %s

en: Impossible to remove the active profile
el: Αδύνατη η απομάκρυνση του ενεργού προφίλ

en: Another profile should be selected as active before
el: Ένα άλλο προφίλ θα πρέπει να επιλεγεί πρώτα ως ενεργό

en: Are you sure you want to delete this profile?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτό το προφίλ;

en: Active
el: Ενεργό

en: Gtranslator Preferences
el: Προτιμήσεις Gtranslator

en: General
el: Γενικά

en: _Warn if PO file contains fuzzy translations
el: _Προειδοποίηση εάν το αρχείο PO περιέχει ασαφείς μεταφράσεις

en: Autosave
el: Αυτόματη αποθήκευση

en: Create a _backup copy of files before saving
el: Δημιουρ_γία αντιγράφου ασφαλείας αρχείων πριν την αποθήκευση

en: _Autosave files every
el: _Αυτόματη αποθήκευση κάθε

en: _minutes
el: _λεπτά

en: Files
el: Αρχεία

en: Text Display
el: Εμφάνιση κειμένου

en: _Highlight message syntax
el: _Επισήμανση σύνταξης μηνύματος

en: Make _whitespace visible
el: _Τα κενά να είναι ορατά

en: Use _custom font
el: _Χρήση προσαρμοσμένης γραμματοσειράς

en: Editor _font:
el: _Γραμματοσειρά επεξεργαστή:

en: Contents
el: Περιεχόμενα

en: _Remove fuzzy status if message is changed
el: _Αφαίρεση ασαφούς κατάστασης εάν το μήνυμα αλλαχτεί

en: Check _spelling
el: _Ορθογραφικός έλεγχος

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Edit Profile
el: Επεξεργασία προφίλ

en: Profiles
el: Προφίλ

en: Gtranslator Profile
el: Προφίλ Gtranslator

en: Profile Information
el: Πληροφορίες προφίλ

en: _Name:
el: Όν_ομα:

en: Translator Information
el: Πληροφορίες μεταφραστή

en: _Email:
el: _Ηλ. αλληλογραφία:

en: N_ame:
el: Ό_νομα:

en: Language Settings
el: Ρυθμίσεις γλώσσας

en: Replace
el: Αντικατάσταση

en: Find
el: Εύρεση

en: Replace _All
el: Αντικατάσταση ό_λων

en: _Replace
el: Αντικατάστα_ση

en: Replace All
el: Αντικατάσταση όλων

en: _Search for:
el: _Αναζήτηση για:

en: Replace _with:
el: Αντικατάσταση _με:

en: _Original text
el: _Αρχικό κείμενο

en: _Translated text
el: _Μεταφρασμένο κείμενο

en: Include fu_zzy strings
el: Περίληψη α_σαφών συμβολοσειρών

en: _Match case
el: _Ταίριασμα κεφαλαίων

en: Match _entire word only
el: Ταίριασμα μόνο _ολόκληρης λέξης

en: Search _backwards
el: Αναζήτηση προς τα _πίσω

en: _Wrap around
el: Αναδίπλωση _γύρω

en: INS
el: ΕΙΣ

en: OVR
el: ΑΝΤ

en: There is an error in the message:
el: Υπάρχει ένα σφάλμα στο μήνυμα:

en: Plural %d
el: Πληθυντικός %d

note: Translators: Path to the document opened
en: Path:
el: Διαδρομή:

en: Close document
el: Κλείσιμο εγγράφου

en: _Original Message:
el: Αρ_χικό μήνυμα:

en: Translate_d Text:
el: _Μεταφρασμένο κείμενο:

en: Unable to display help. Please make sure the Gtranslator documentation package is installed.
el: Αδύνατη η εμφάνιση της βοήθειας. Παρακαλώ βεβαιωθείτε ότι είναι εγκατεστημένο το πακέτο τεκμηρίωσης του Gtranslator.

en: gtkspell error: %s
el: σφάλμα gtkspell: %s

en: GtkSpell was unable to initialize.
     %s
el: Αδύνατη η αρχικοποίηση του GtkSpell.
     %s

en: Untranslated
el: Αμετάφραστο

en: Translated
el: Μεταφρασμένο

en: Fuzzy
el: Ασαφές

en: Current: %d
el: Τρέχον: %d

en: Total: %d
el: Σύνολο: %d

en: %d translated | %d translated
el[0]: %d μεταφρασμένο
el[1]: %d μεταφρασμένα

en: %d fuzzy | %d fuzzy
el[0]: %d ασαφές
el[1]: %d ασαφή

en: %d untranslated | %d untranslated
el[0]: %d αμετάφραστο
el[1]: %d αμετάφραστα

en: No profile
el: Κανένα προφίλ

en: Profile for the active document
el: Προφίλ για το ενεργό έγγραφο

en: Projects
el: Έργα

en: Add project
el: Προσθήκη έργου

en: Remove project
el: Αφαίρεση έργου

en: - Edit PO files
el: - Επεξεργασία αρχείων PO

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
el: %s
    Εκτελέστε '%s --help' για να δείτε μια πλήρη λίστα των διαθέσιμων επιλογών γραμμής εντολών.

note: Translaters: This string is for a toggle to display a toolbar. * The name of the toolbar is automatically computed from the widgets * on the toolbar, and is placed at the %s. Note the _ before the %s * which is used to add mnemonics. We know that this is likely to * produce duplicates, but don't wor
en: Show “_%s”
el: Εμφάνιση “_%s”

en: _Move on Toolbar
el: _Μετακίνηση στην Εργαλειοθήκη

en: Move the selected item on the toolbar
el: Μετακίνηση του επιλεγμένου αντικειμένου στην εργαλειοθήκη

en: _Remove from Toolbar
el: _Απομάκρυνση από την εργαλειοθήκη

en: Remove the selected item from the toolbar
el: Απομάκρυνση του επιλεγμένου αντικειμένου από την εργαλειοθήκη

en: _Delete Toolbar
el: _Διαγραφή εργαλειοθήκης

en: Remove the selected toolbar
el: Απομάκρυνση της επιλεγμένης εργαλειοθήκης

en: Separator
el: Διαχωριστικό
