gTranslator - en to he translation catalogue (231 entries)

en: Translation Editor
he: עורך תרגום

en: Translate and localize applications and libraries
he: תרגום והתאמה מקומית של יישומים וספריות

en: Gtranslator is an enhanced gettext po file editor for the GNOME desktop environment. It handles all forms of gettext po files and includes very useful features like find/replace, translation memory, different translator profiles, messages table (for having an overview of the translations/messages in the po file), easy navigation and editing of translation messages and comments of the translation where accurate.
he: ‏Gtranslator הוא עורך קובצי po של gettext עבור סביבת שולחן העבודה GNOME. הוא מטפל בכל סוגי קובצי po של gettext וכולל תכונות שימושיות מאד כמו חיפוש והחלפה, זיכרון תרגום, פרופילי תרגום שונים, טבלת מחרוזות (לסקירה של המחרוזות/תרגומים בקובץ ה־po), ניווט קל ועריכה של מחרוזות תרגום והערות לתרגום מדויק.

en: Gtranslator includes also a plugin system with many interesting plugins like alternate language, insert tags, integration with subversion and a source code viewer.
he: ‏Gtranslator כולל גם מערכת תוספים עם תוספים רבים לשילוב כמו שפה חלופית, הכנסת תגיות, שילוב עם subversion והצגת קוד מקור.

en: PO File Editor
he: עורך קובצי PO

en: Gtranslator;Translation;Editor;Gettext;Write;
he: תרגום;Gtranslator;עורך;Gettext;מתרגם;

en: New Window
he: חלון חדש

en: Source Viewer
he: מציג קוד המקור

en: OK
he: אישור

en: Source code
he: קוד המקור

en: Translation file editing suite for localization of applications and libraries.
he: חבילת יישומי עריכת קובצי תרגום להתאמה מקומית של יישומים וספריות.

en: Unsaved Changes
he: שינויים שלא נשמרו

en: Do you want to write all the changes done to %s?
he: האם ברצונך לכתוב את כל השינויים שבוצעו אל %s?

en: Cancel
he: ביטול

en: Continue Without Saving
he: להמשיך בלי לשמור

en: Save and Open
he: שמירה ופתיחה

en: Open file for translation
he: פתיחת קובץ לתרגום

en: This file has already been uploaded
he: קובץ זה כבר נטען

en: Couldn't upload the file
he: לא ניתן להעלות את הקובץ

en: %s
    Maybe you've not configured your <i>l10n.gnome.org</i> <b>token</b> correctly in your profile or you don't have permissions to upload this module.
he: %s
    אולי הגדרת בפרופיל את <b>האסימון</b> שלך ב־‎<i>l10n.gnome.org</i> שלא כראוי או שאין לך את ההרשאות להעלות את המודול הזה.

en: The file has been uploaded!
he: הקובץ הועלה!

en: Save file as…
he: שמירת קובץ בשם…

en: _Cancel
he: _ביטול

en: Close _Without Saving
he: סגירה _ללא שמירה

en: _Save
he: _שמירה

en: Save the changes to document “%s” before closing?
he: האם לשמור את השינויים למסמך „%s” לפני הסגירה?

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
he[0]: השינויים שנערכו במסמך אחד יאבדו.
he[1]: השינויים שנערכו ב־%d מסמכים יאבדו.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
he[0]: ישנו מסמך אחד המכיל שינויים שלא נשמרו. האם לשמור את השינויים לפני הסגירה?
he[1]: ישנם %d מסמכים המכילים שינויים שלא נשמרו. האם לשמור את השינויים לפני הסגירה?

en: Save
he: שמירה

en: Notes
he: הערות

en: Edit
he: עריכה

en: Extracted comments
he: הערות שחולצו

en: Paths
he: נתיבים

en: Error loading module info
he: אירעה שגיאה בטעינת מידע על המודול

en: Error loading file info
he: אירעה שגיאה בטעינת מידע על הקובץ

en: No module state found.
he: מצב המודול לא נמצא.

en: Error loading file
he: אירעה שגיאה בטעינת הקובץ

en: Error creating tmp file
he: אירעה שגיאה ביצירת קובץ זמני

en: Error writing stream
he: שגיאה בכתיבת התזרים

en: The file has been saved in your Downloads folder
he: הקובץ נשמר בתיקיית ההורדות שלך

en: Could not reserve module
he: לא ניתן לשמור מודול

en: %s
    Maybe you've not configured your l10n.gnome.org token correctly in your profile or you don't have permissions to reserve this module.
he: %s
    אולי לא הגדרת בפרופיל את האסימון שלך ב־‎l10n.gnome.org כראוי או שאין לך את ההרשאות לשמור מודול זה.

en: The file has been successfully reserved
he: הקובץ נשמר בהצלחה

en: Preferences
he: העדפות

en: Keyboard Shortcuts
he: צירופי מקשים

en: About Translation Editor
he: על אודות עורך התרגום

en: Load from Damned Lies
he: טעינה משקרים ארורים

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: Language
he: שפה

en: Module
he: מודול

en: Domain
he: מתחם

en: Branch
he: ענף

en: Reserve for translation
he: שמירה לתרגום

en: Info
he: מידע

en: File
he: קובץ

en: Translation State
he: מצב התרגום

en: Stats
he: סטטיסטיקה

en: Load File
he: טעינת קובץ

en: Gettext translation
he: Gettext תרגום

en: Gettext translation template
he: תבנית תרגום Gettext

en: All files
he: כל הקבצים

en: Welcome to Translation Editor
he: ברוך בואך לעורך התרגום

en: Next
he: הבא

en: Welcome
he: ברוך בואך

en: Before start to use the application, a profile should be created, but don't worry, the app will guide you to do it in a minute.
he: לפני התחלת השימוש ביישום יש ליצור פרופיל, אבל אל דאגה - היישום ידריך אותך איך לבצע זאת בתוך דקה.

en: Create Profile
he: יצירת פרופיל

en: Profile
he: פרופיל

en: Profile name
he: שם הפרופיל

en: default
he: בררת מחדל

en: Translator name
he: שם המתרגם

en: Translator email
he: דוא״ל המתרגם

en: Translation team email
he: דוא״ל צוות התרגום

en: Confirmation
he: אישור

en: Team email
he: דוא״ל הצוות

en: Language name
he: שם שפה

en: Language code
he: קוד שפה

en: Character set
he: ערכת תווים

en: Transfer encoding
he: קידוד להעברה

en: Plural form
he: צורות רבים

en: Edit Header
he: עריכת הכותרת

en: Translator
he: מתרגם

en: General
he: כללי

en: Use my options to complete the following entries
he: יש להשתמש באפשרויות שלי כדי להשלים את הרשומות הבאות

en: Translator’s _name
he: _שם המתרגם

en: Translator’s _email
he: _דוא״ל של המתרגם

en: _Language
he: _שפה

en: Language _code
he: _קוד השפה

en: Language _Team email
he: דוא״ל של _צוות השפה

en: Char_set
he: ערכת _תווים

en: Enc_oding
he: _קידוד

en: Project
he: מיזם

en: Project Id _version
he: מזהה _גרסת המיזם

en: Pot _file creation date
he: תאריך _יצירת קובץ ה־Pot

en: Po file _revision date
he: תאריך _סקירת קובץ ה־Po

en: Report message _bugs to
he: דיווח על _שגיאות בהודעות לכתובת

en: Comment
he: הערה

en: Damned Lies
he: שקרים ארורים

en: Lang
he: שפה

en: State
he: מצב

en: Edit options manually
he: עריכת אפשרויות ידנית

en: Choose language code
he: בחירת קוד שפה

en: Plural forms
he: צורות רבים

en: Choose plural forms
he: בחירת צורת רבים

en: Original Message
he: ההודעה המקורית

en: Translated Message
he: ההודעה המתורגמת

en: The file is empty
he: הקובץ ריק

en: Failed opening file “%s”: %s
he: אירע כשל בפתיחת הקובץ „%s”:‏‏ %s

en: Could not convert from charset “%s” to UTF-8
he: לא ניתן להמיר מהקידוד „%s” ל־UTF-8

en: Could not store temporary file for encoding conversion
he: לא ניתן לאחסן קובץ ריק לצורך המרת קידוד

en: All attempt to convert the file to UTF-8 has failed, use the msgconv or iconv command line tools before opening this file with GNOME Translation Editor
he: כל הניסיונות להמרת הקובץ ל־UTF-8 כשלו, כדאי להשתמש בפקודה msgconv או ב־iconv לפני פתיחת קובץ זה עם עורך התרגום של GNOME

en: Gettext returned a null message domain list.
he: מערכת ה־Gettext החזירה רשימת מתחם הודעות ריקה.

en: No messages obtained from parser.
he: לא התקבלו הודעות מהמפענח.

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot files are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named “%s.po”.
he: הקובץ המועמד לשמירה הנו בעל הסיומת pot‎.
    קובצי Pot נוצרים על ידי תהליך ההידור.
    כנראה ששם הקובץ שלך אמור להיות „%s.po”.

en: The file %s is read-only, and can not be overwritten
he: הקובץ %s הוא לקריאה בלבד ולא ניתן לשכתב עליו

en: There is an error in the PO file: %s
he: ישנה שגיאה בקובץ ה־PO:‏ %s

en: There was an error writing the PO file: %s
he: אירעה שגיאה בכתיבת קובץ ה־PO:‏ %s

en: Delete
he: מחיקה

en: Impossible to remove the active profile
he: לא ניתן להסיר את הפרופיל הפעיל

en: Another profile should be selected as active before
he: יש לבחור בפרופיל אחר כפעיל קודם לכן

en: _Ok
he: _אישור

en: Are you sure you want to delete this profile?
he: האם אכן ברצונך למחוק פרופיל זה?

en: _Delete
he: _מחיקה

en: F_iles
he: _קבצים

en: _Warn if PO file contains fuzzy translations
he: הצגת א_זהרה אם קובץ PO מכיל תרגומים מעורפלים

en: _Remove obsolete entries on save
he: _הסרת רשומות ישנות בשמירה

en: Autosave
he: שמירה אוטומטית

en: _Activate auto save
he: ה_פעלת שמירה אוטומטית

en: Autosave _Interval
he: שמירה אוטומטית _פנימית

en: Create a _backup copy of files before saving
he: יש ליצור עותק _גיבוי של הקבצים לפני השמירה

en: _Editor
he: _עורך

en: Text Display
he: תצוגת טקסט

en: _Highlight message syntax
he: ה_דגשת תחביר ההודעה

en: Make _whitespace visible
he: הפיכת הרוו_חים לגלויים

en: _Font
he: _גופן

en: Contents
he: תכנים

en: _Remove fuzzy status if message is changed
he: ה_סרת מצב ערפול אם הודעה משתנה

en: Check _spelling
he: בדיקת ה_איות

en: _Profiles
he: _פרופילים

en: Profiles
he: פרופילים

en: Translation Editor Profile
he: פרופיל עורך התרגום

en: Profile Information
he: פרטי הפרופיל

en: Translator Information
he: פרטי המתרגם

en: Translator _name
he: _שם המתרגם

en: Translator _email
he: _דוא״ל המתרגם

en: Translation _team email
he: _דוא״ל צוות התרגום

en: Damned Lies Integration
he: שילוב שקרים ארורים

en: GNOME Damned Lies integration token, go to your profile in https://l10n.gnome.org/ to get it
he: לשילוב אסימון GNOME שקרים ארורים, עליך להיכנס לפרופיל שלך בכתובת https://l10n.gnome.org/‎ על מנת לקבל אותו

en: _Damned Lies auth token
he: אימות אסימון _שקרים ארורים

en: Build Translation Memory
he: בניית זיכרון תרגום

en: Help
he: עזרה

en: Select a Po file
he: בחירת קובץ PO

en: Open…
he: פתיחה…

en: Load from DL…
he: טעינה מ־DL…

en: Open a new .po file or drag & drop here
he: יש לפתוח קובץ ‎.po חדש או לגרור ולשחרר קובץ לכאן

en: Search
he: חיפוש

en: Switch between Search and Search-and-Replace
he: מעבר בין חיפוש לחיפוש והחלפה

en: Show or hide search options such as case sensitivity
he: הצגה והסתרת אפשרויות חיפוש כגון תלות רישיות

en: Replace
he: החלפה

en: Replace All
he: החלפת הכול

en: Case sensitive
he: תלוי רישיות

en: Match whole word only
he: התאמה למילים שלמות בלבד

en: Wrap around
he: גלישה מסביב

en: Original text
he: טקסט מקורי

en: Translated text
he: טקסט מתורגם

en: There is an error in the message
he: יש שגיאה בהודעה

en: fuzzy
he: מעורפלת

en: Plural %d
he: ריבוי %d

note: Translators: Path to the document opened
en: Path:
he: נתיב:

en: Copied to clipboard
he: הועתק ללוח הגזירים

en: Translated: %0.2f%%
he: מתורגם: %0.2f%%

en: Translated: %d
he: תורגם: %d

en: Untranslated: %d
he: לא תורגם: %d

en: Fuzzy: %d
he: מעורפל: %d

en: Previous message without translation
he: ההודעה הקודמת ללא תרגום

en: Next message without translation
he: ההודעה הבאה ללא תרגום

en: Toggle Fuzzy State
he: סימון/ביטול מצב ערפול

en: Find
he: חיפוש

en: Upload File
he: העלאת קובץ

note: <property name="ypad">5</property>
en: _Original Message
he: מחרוזת _מקורית

note: <property name="ypad">5</property>
en: Translate_d Text
he: טקסט מ_תורגם

en: Open a New File
he: פתיחת קובץ חדש

en: Open from Damned Lies
he: פתיחה משקרים ארורים

en: Save As…
he: שמירה בשם…

en: So_rt Messages by…
he: _מיון מחרוזות לפי…

en: _Order of Appearance
he: _סדר הופעה

en: _Message Status
he: מצב _מחרוזת

en: _Translated Message
he: מחרוזת _מתורגמת

en: Uploading...
he: מעלה…

en: Upload
he: העלאה

en: Upload to Damned Lies
he: העלאה לשקרים ארורים

en: comment:
he: הערה:

note: Translators: this is the title of the window with a modified document
en: *%s — Translation Editor
he: עורך תרגום - ‎*%s

note: Translators: this is the title of the window with a document opened
en: %s — Translation Editor
he: עורך תרגום - ‎%s

en: Could not Save
he: לא ניתן לשמור

en: File saved
he: הקובץ נשמר

[ctx: shortcut window group]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: Open file
he: פתיחת קובץ

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file
he: שמירת הקובץ הנוכחי

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file as
he: שמירת הקובץ הנוכחי בשם

[ctx: shortcut window]
en: Download from DL
he: הורדה מ־DL

[ctx: shortcut window]
en: Upload to DL
he: העלאה ל־DL

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
he: העדפות

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
he: צירופי מקשים

[ctx: shortcut window]
en: Help
he: עזרה

[ctx: shortcut window]
en: New Window
he: חלון חדש

[ctx: shortcut window]
en: Quit
he: יציאה

[ctx: shortcut window group]
en: Edit
he: עריכה

[ctx: shortcut window]
en: Clear translation
he: ניקוי התרגום

[ctx: shortcut window]
en: Mark/Unmark as fuzzy
he: סימון/ביטול מצב ערפול

[ctx: shortcut window]
en: Copy original text to translation
he: העתקת תוכן המחרוזת המקורית לשדה התרגום

[ctx: shortcut window]
en: Copy original text to clipboard
he: העתקת תוכן המחרוזת המקורית ללוח הגזירים

[ctx: shortcut window group]
en: Navigation
he: ניווט

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous message
he: מעבר למחרוזת הקודם

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next message
he: מעבר למחרוזת הבאה

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous untranslated message
he: מעבר למחרוזת הקודמת שאינה מתורגמת

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next untranslated message
he: מעבר למחרוזת הבאה שאינה מתורגמת

[ctx: shortcut window group]
en: Translation Memory
he: זיכרון תרגום

[ctx: shortcut window]
en: Build translation memory
he: בניית זיכרון תרגום

[ctx: shortcut window]
en: Use 1st...9th suggestion
he: שימוש בהצעה 1-9

[ctx: shortcut window group]
en: Find & Replace
he: חיפוש והחלפה

[ctx: shortcut window]
en: Find
he: חיפוש

[ctx: shortcut window]
en: Find & Replace
he: חיפוש והחלפה

[ctx: shortcut window]
en: Forward-search
he: חיפוש קדימה

[ctx: shortcut window]
en: Backward-search
he: חיפוש לאחור

[ctx: shortcut window]
en: Hide find & replace bar
he: הסתרת שורת החיפוש וההחלפה

en: Select PO directory
he: בחירת תיקיית PO

en: Translation Editor Memory Manager
he: מנהל זיכרון תרגום

en: Database
he: מסד נתונים

en: Select the directory which contains PO files
he: יש לבחור את התיקייה המכילה את קובצי ה־PO

en: Use only files with this name
he: יש להשתמש רק בקבצים בשם זה

en: Add to Database
he: הוספה למסד הנתונים
