gtranslator 3.22 - en to ie translation catalogue (253 entries)

en: Translate and localize applications and libraries
ie: Traducter e localisar applicationes e bibliotecas

en: Translation Editor
ie: Redactor de traductiones

en: PO File Editor
ie: Redactor de files PO

en: Gtranslator;Translation;Editor;Gettext;Write;
ie: Gtranslator;Traduction;Redactor;Gettext;Scrir;Script;

en: Warn if file contains fuzzy translations
ie: Avisar si li file contene ínprecis traductiones

en: Auto save files
ie: Autogardar

en: Auto save interval
ie: Intervalle

en: Create backup before saving
ie: Crear un copie de reserve ante que gardar

en: If true, create a backup copy of a file before saving it.
ie: Crear un copie de reserve ante que gardar it.

en: Highlight syntax in edit fields
ie: Colorar li sintaxe in campes de redaction

en: Make whitespace visible
ie: Revelar spacies

en: Remove fuzzy status when message is changed
ie: Remover li ínprecis statu si li textu es modificat

en: Check spelling
ie: Controlar li ortografie

en: Color scheme
ie: Schema de colores

en: Message list sort order
ie: Órdine del liste de textus

en: Active plugins
ie: Activ plugines

en: Paths:
ie: Rutes:

en: _Close
ie: _Cluder

en: Source Viewer
ie: Visor del fonte

en: Source code
ie: Code de fonte

en: Current Maintainers
ie: Actual mantentores

en: Previous Developers
ie: Anteyan developatores

en: Contributors
ie: Contributores

en: Translation file editing suite for localization of applications and libraries.
ie: Un paquette por redacter files de traduction por localisar applicationes e bibliotecas.

en: Translation Editor Web Site
ie: Website del Redactor de traductiones

en: Do you want to save changes to this file: <span weight="bold" size="large">%s</span>?
ie: Esque vu vole gardar modificationes de ti file: <span weight="bold" size="large">%s</span>?

en: If you don't save, all your unsaved changes will be permanently lost.
ie: Si vu ne garda it, omni modificationes va esser perdit irrevocabilmen.

en: Save and open
ie: Gardar e aperter

en: Cancel
ie: Anullar

en: Continue without saving
ie: Continuar sin gardar

en: Open file for translation
ie: Aperter un file por traduction

en: This file has already been uploaded
ie: Ti file ja esset cargat

en: An error occurred while uploading the file: %s
    Maybe you've not configured your <i>l10n.gnome.org</i> <b>token</b> correctly in your profile or you don't have permissions to upload this module.
ie: Un errore evenit cargante li file: %s
    Fórsan vu ne ha configurat vor <b>token</b> de <i>l10n.gnome.org</i> in vor profil o vu ne have permissiones cargar ti module.

en: The file has been uploaded!
ie: Li file sta cargat!

en: Save file as…
ie: Gardar li file quam...

en: Profile name: %s
    Translator name: %s
    Translator email: %s
    Language name: %s
    Team email: %s
    Language code: %s
    Character set: %s
    Transfer encoding: %s
    Plural form: %s
ie: Profil: %s
    Traductor: %s
    E-post de trad.: %s
    Lingue: %s
    E-post del equip: %s
    Code del lingue: %s
    Codification: %s
    Cod. de transferte: %s
    Plurales: %s

en: This assistant will help you to create the main profile.
ie: Ti assistente va assister vos in creation del primari profil.

en: Assistant
ie: Assistente

en: Profile name
ie: Nómine de profil

en: Translator email
ie: E-post del traductor

en: Team email
ie: E-post del equip

en: Profile
ie: Profil

en: Language
ie: Lingue

en: Close _without Saving
ie: Clúder si_n gardar

en: _Cancel
ie: A_nullar

en: _Save
ie: _Gardar

en: Save the changes to document “%s” before closing?
ie: Gardar li modificationes del document «%s» ante que cluder?

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
ie[0]: Li modificationes de %d documente va esser perdit irrevocabilmen.
ie[1]: Li modificationes de %d documentes va esser perdit irrevocabilmen.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ie[0]: Hay %d document con íngardat modificationes. Gardar les ante que cluder?
ie[1]: Hay %d documentes con íngardat modificationes. Gardar les ante que cluder?

en: Docum_ents with unsaved changes:
ie: Docum_entes con íngardat modificationes:

en: S_elect the documents you want to save:
ie: S_electe li documentes quel vu vole gardar:

en: Saving has been disabled by the system administrator.
ie: Gardation esset depermisset per li administrator del sistema.

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
ie: Si vu ne garda it, omni modificationes va esser perdit irrevocabilmen.

en: Notes
ie: Notas

en: Notes:
ie: Notas:

en: Add Note
ie: Adjunter un nota

en: Edit
ie: Redacter

en: Extracted comments:
ie: Extractet notas:

en: Context:
ie: Contextu:

en: Format:
ie: Formate:

en: No module state found.
ie: Li statu del module ne esset trovat.

en: The current state is: %s
ie: Li actual statu es: %s

en: The file '%s' has been saved in %s
ie: Li file «%s» sta gardat a %s

en: An error occurred while reserving this module: %s
    Maybe you've not configured your <i>l10n.gnome.org</i> <b>token</b> correctly in your profile or you don't have permissions to reserve this module.
ie: Un errore evenit reservante ti module: %s
    Fórsan vu ne ha configurat vor <b>token</b> de <i>l10n.gnome.org</i> in vor profil o vu ne have permissiones reservar ti module.

en: The file '%s.%s.%s.%s' has been successfully reserved
ie: Li file «%s.%s.%s.%s» sta reservat successosimen.

en: Translation Team
ie: Equip de traduction

en: Select team, module, branch and domain to get the translation file.
ie: Selecte un equip, branche e dominia por obtener un file de traduction.

en: Reserve for translation
ie: Reservar por traduction

en: Load file
ie: Cargar li file

en: Load from Damned Lies
ie: Cargar ex Damned Lies

en: Open…
ie: Aperter…

en: Main Menu
ie: Menú principal

en: New window
ie: Nov fenestre

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Keyboard Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: About
ie: Pri

en: Quit
ie: Surtir

en: _Open
ie: _Aperter

en: Gettext translation
ie: Traduction Gettext

en: Gettext translation template
ie: Modelle de traduction Gettext

en: All files
ie: Omni files

en: Edit Header
ie: Redacter li cap-parte

en: Use my options to complete the following entries:
ie: Usar mi parametres por compleer li sequent:

en: Translator’s _name:
ie: _Nómine de traductor:

en: Translator’s _email:
ie: _E-post de traductor:

en: _Language:
ie: _Lingue:

en: Language _code:
ie: _Code de lingue:

en: Language _Team email:
ie: E-pos_t del equip de lingue

en: Char_set:
ie: C_odification:

en: Enc_oding:
ie: C_odification:

en: Translator and Language
ie: Traductor e lingue

en: Project Id _version:
ie: _Version del ID del projecte:

en: Pot _file creation date:
ie: Date de creation del _file .pot:

en: Po file _revision date:
ie: Date de _modification del file .po:

en: Report message _bugs to:
ie: Ples raportar de_fectes de missages a:

en: Project
ie: Projecte

en: Comment
ie: Comenta

en: DL Team:
ie: Equipe DL:

en: DL Module:
ie: Module DL:

en: DL Branch:
ie: Branche DL:

en: DL Domain:
ie: Dominia DL:

en: DL State:
ie: Statu DL:

en: Damned Lies Info
ie: Damned Lies

en: Go to Message
ie: Ear a textu

en: Enter message number:
ie: Numeró de textu:

en: Choose Language
ie: Selecter un lingue

en: _Language
ie: _Lingue

en: Language _code
ie: _Code de lingue

en: Character _set
ie: _Codification

en: Transfer en_coding
ie: Codification de _transferte

en: _Plural forms
ie: Formes del _plurale

en: _Edit options manually
ie: R_edacter manualmen

en: Original Message
ie: Original textu

en: Translated Message
ie: Traductet textu

en: Order messages by
ie: Ordinar secun

en: Appearance in the original file
ie: Ordine in li files

en: Message status
ie: Statu de textu

en: Original message
ie: Original textu

en: Translated message
ie: Traductet textu

en: Find
ie: Trovar

en: Find and replace
ie: Trovar e substituer

en: Build translation memory
ie: Constructer MdT

en: Edit header
ie: Redacter li cap-parte

en: Help
ie: Auxilie

en: Open a new file (<Ctrl>o)
ie: Aperter un nov file (<Ctrl>o)

en: Open from Damned Lies (<Ctrl>d)
ie: Aperter ex Damned Lies (<Ctrl>d)

en: Undo (<Ctrl>z)
ie: Defar (<Ctrl>z)

en: Redo (<Ctrl><Shift>z)
ie: Refar (<Ctrl><Shift>z)

en: Previous message without translation (<Alt><Page Up>)
ie: Precedent íntraductet textu (<Alt><Page Up>)

en: Next message without translation (<Alt><Page Down>)
ie: Sequent íntraductet textu (<Alt><Page Up>)

en: Toggle fuzzy state (<Ctrl>+u)
ie: (Ín)precis (<Ctrl>+u)

en: Sort messages by
ie: Ordinar catenes secun

en: Order by menu
ie: Ordinar secun

en: Find (<Ctrl><f>)
ie: Trovar (<Ctrl><f>)

en: Save
ie: Gardar

en: Save the current file (<Ctrl>s)
ie: Gardar li actual file (<Ctrl>s)

en: Save as (<Ctrl><Shift>s)
ie: Gardar quam (<Ctrl><Shift>s)

en: Upload file (<Ctrl>b)
ie: Cargar li file (<Ctrl>b)

en: The file is empty
ie: Li file es vacui

en: Failed opening file “%s”: %s
ie: Ne successat aperter li file «%s»: %s

en: Could not convert from charset “%s” to UTF-8
ie: Ne successat converter ex li codification «%s» a UTF-8

en: Could not store temporary file for encoding conversion
ie: Ne successat gardar un temporari file por converter li codification

en: All attempt to convert the file to UTF-8 has failed, use the msgconv or iconv command line tools before opening this file with GNOME Translation Editor
ie: Omni provas de converter li file a UTF-8 ne successat; ples usar comandes msgconv o iconv ante que aperter ti-ci file med Redactor de traductiones de GNOME

en: Gettext returned a null message domain list.
ie: Gettext retrodat un vacui liste de dominias.

en: No messages obtained from parser.
ie: Null catenes obtenet del analisator.

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot files are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named “%s.po”.
ie: Vu garda un file con un extension .pot.
    Files .pot es generat durante li compilation.
    Forsan vor file deve esser nominat «%s.po».

en: The file %s is read-only, and can not be overwritten
ie: Li file %s es solmen-letion, on ne posse superscrir it

en: There is an error in the PO file: %s
ie: Li file PO contene un errore: %s

en: There was an error writing the PO file: %s
ie: Un errore evenit scriente li file PO: %s

en: Impossible to remove the active profile
ie: On ne posse remover li activ profil

en: Another profile should be selected as active before
ie: Un altri profil deve esser fat activ ante to

en: Are you sure you want to delete this profile?
ie: Esque vu vole deleter ti-ci profil?

en: _Delete
ie: _Deleter

en: Active
ie: Activ

en: Translation Editor Preferences
ie: Preferenties del redactor

en: _Warn if PO file contains fuzzy translations
ie: _Avisar si li file PO contene ínprecis traductiones

en: _Remove obsolete entries on save
ie: _Remover obsolet catenes ante que gardar

en: Autosave
ie: Autogardar

en: Create a _backup copy of files before saving
ie: Crear un copie de _reserve ante que gardar

en: _Autosave files every
ie: _Autogardar chascun

en: Text Display
ie: Vise de textu

en: _Highlight message syntax
ie: _Colorar li sintaxe

en: Make _whitespace visible
ie: Re_velar spacies

en: Font:
ie: Fonde:

en: Choose the editor font
ie: Selecter li fonde del editor

en: Contents
ie: Contenete

en: _Remove fuzzy status if message is changed
ie: _Remover li ínprecis statu si li textu es modificat

en: Check _spelling
ie: Controlar _ortografie

en: Editor
ie: Redactor

en: Edit Profile
ie: Modificar li profile

en: Translation Editor Profile
ie: Profil del redactor

en: _Name
ie: _Nómine

en: Profile Information
ie: Information de profil

en: Translator Information
ie: Information pri li traductor

en: N_ame
ie: Nó_mine

en: _Email
ie: _E-post

en: _Team email
ie: E-pos_t del equip

en: _DL auth token
ie: Aut-token de _DL

en: Language Settings
ie: Parametres de lingue

en: Open a new .po file or drag & drop here
ie: Aperte un nov file .po o fa cader un ci

en: Select a PO file
ie: Selecter un file PO

en: Load from DL…
ie: Cargar ex DL…

en: Case sensitive
ie: Atenter a MAJ/min

en: Match whole word only
ie: Solmen integri paroles

en: Wrap around
ie: Ciclic sercha

en: Original text
ie: Original textu

en: Translated text
ie: Traductet textu

en: Replace
ie: Substituer

en: Replace All
ie: Substituer omni

en: Switch between Search and Search-and-Replace
ie: Alterar li mode de sercha e de substitution

en: Show or hide search options such as case sensitivity
ie: Monstrar o celar parametres quam atention a MAJ/min

en: Wrap Around
ie: Ciclic sercha

en: Close document
ie: Cluder li document

en: There is an error in the message:
ie: Li textu contene un errore:

en: fuzzy
ie: ínprecis

en: Plural %d
ie: Plurale %d

note: Translators: Path to the document opened
en: Path:
ie: Rute:

en: Translated: %0.2f%%
ie: Traductet: %0.2f%%

en: Translated: %d
ie: Traductet: %d

en: Untranslated: %d
ie: Íntraductet: %d

en: Fuzzy: %d
ie: Ínprecis: %d

en: _Original Message
ie: _Original textu

en: Translate_d Text
ie: _Traductet textu

en: _Upload
ie: _Cargar

en: Upload to Damned Lies
ie: Cargar a Damned Lies

en: Uploading...
ie: Cargante...

en: Upload
ie: Cargar

en: comment:
ie: comenta:

note: Translators: this is the title of the window with a modified document
en: *%s — Translation Editor
ie: *%s — Redactor de traductiones

note: Translators: this is the title of the window with a document opened
en: %s — Translation Editor
ie: %s — Redactor de traductiones

[ctx: shortcut window]
en: Open file
ie: Aperter un file

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file
ie: Gardar li actual file

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file as
ie: Gardar li actual file quam

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
ie: Preferenties

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ie: Rapid-tastes

[ctx: shortcut window]
en: Help
ie: Auxilie

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ie: Salir

[ctx: shortcut window group]
en: Edit
ie: Redacter

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ie: Defar

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ie: Refar

[ctx: shortcut window]
en: Mark/Unmark as fuzzy
ie: (De)marcar quam ínprecis

[ctx: shortcut window]
en: Copy original text to translation
ie: Copiar li originale al traduction

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous message
ie: Ear al precedent textu

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next message
ie: Ear al sequent textu

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous untranslated message
ie: Ear al precent íntraductet textu

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next untranslated message
ie: Ear al sequent íntraductet textu

[ctx: shortcut window group]
en: Translation Memory
ie: Memorie de traductiones

[ctx: shortcut window]
en: Build translation memory
ie: Constructer li MdT

[ctx: shortcut window]
en: Copy below
ie: Copiar a infra

[ctx: shortcut window group]
en: Find & Replace
ie: Trovar e substituer

[ctx: shortcut window]
en: Find
ie: Trovar

[ctx: shortcut window]
en: Find & Replace
ie: Trovar e substituer

[ctx: shortcut window]
en: Forward-search
ie: Serchar avan

[ctx: shortcut window]
en: Backward-search
ie: Serchar retro

[ctx: shortcut window]
en: Hide find & replace bar
ie: Celar li barra de sercha

en: — Edit PO files
ie: — Redacter files PO

en: %s
    Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ie: %s
    Usa «%s --help» por vider un complet liste de comandes.

en: Select PO directory
ie: Selecter un fólder PO

en: Translation Editor Memory Manager
ie: Gerente de memorie del redactor de traductiones

en: Database:
ie: Base de data:

en: Select the directory which contains PO files:
ie: Selecte li fólder que contene files .po:

en: Add to Database
ie: Adjunter al base

en: Use only files with this name:
ie: Solmen usar files con li nómine:

en: _Use this translation
ie: _Usar ti-ci traduction

en: _Remove
ie: _Remover

en: Shortcut
ie: Rapid-taste

en: Level
ie: Similita

en: String
ie: Catene

en: PO directory
ie: Fólder PO

en: Restrict search by filename
ie: Restricter li sercha med un nómine

en: Filename to restrict search to
ie: Nómine de file a restricter li sercha

en: Maximum number of missing words
ie: Li max númere de mancant paroles

en: Maximum difference in message length
ie: Li max differentie de longores de textu
