gtranslator 1.0 - en to th translation catalogue (386 entries)

en: Gtranslator is an enhanced gettext po file editor for the GNOME desktop environment. It handles all forms of gettext po files and includes very useful features like find/replace, translation memory, different translator profiles, messages table (for having an overview of the translations/messages in the po file), easy navigation and editing of translation messages and comments of the translation where accurate.
th: Gtranslator เป็นเครื่องมือแก้ไขแฟ้ม po ของ gettext แบบพิเศษสำหรับสภาพแวดล้อมเดสก์ท็อป GNOME สามารถจัดการกับแฟ้ม po ของ gettext ได้ทุกรูปแบบ และมีความสามารถที่เป็นประโยชน์ เช่น การหา/แทนที่, คลังคำแปล, โพรไฟล์นักแปลหลายคน, ตารางข้อความ (เพื่อให้เห็นภาพรวมของการแปล/ข้อความในแฟ้ม po), การเลื่อนและแก้ไขที่ง่ายดายสำหรับข้อความแปลและหมายเหตุของการแปลในจุดที่ถูกต้อง

en: Gtranslator includes also a plugin system with many interesting plugins like alternate language, insert tags, open tran, integration with subversion and a source code viewer.
th: Gtranslator ยังมีระบบปลั๊กอิน พร้อมกับมีปลั๊กอินที่น่าสนใจมากมาย เช่น ภาษาอื่น, แทรกแท็ก, open tran, การเชื่อมรวมกับ subversion และเครื่องมือดูซอร์สโค้ด

en: PO File Editor
th: เครื่องมือแก้ไขแฟ้ม PO

en: Gtranslator PO File Editor
th: เครื่องมือแก้ไขแฟ้ม PO Gtranslator

en: Translate and localize applications and libraries
th: แปลและปรับโปรแกรมและไลบรารีให้เหมาะกับผู้ใช้ในท้องถิ่น

en: Warn if file contains fuzzy translations
th: เตือนถ้าแฟ้มมีคำแปลคลุมเครือ

en: If true, warn the user when saving a PO translation file containing fuzzy strings.
th: ถ้าเป็นจริง จะเตือนผู้ใช้เมื่อบันทึกแฟ้มคำแปล PO ที่มีข้อความที่คลุมเครืออยู่

en: Auto save files
th: บันทึกแฟ้มโดยอัตโนมัติ

en: If true, automatically save files at specified intervals.
th: ถ้าเป็นจริง จะบันทึกแฟ้มโดยอัตโนมัติเป็นระยะตามช่วงเวลาที่กำหนด

en: Auto save interval
th: ช่วงเวลาการบันทึกอัตโนมัติ

en: Interval in minutes at which to automatically save files.
th: ช่วงเวลาเป็นนาทีที่จะบันทึกแฟ้มโดยอัตโนมัติ

en: Create backup before saving
th: สำรองข้อมูลก่อนบันทึก

en: If true, create a backup copy of a file before saving it.
th: ถ้าเป็นจริง จะสร้างสำเนาแฟ้มเดิมก่อนบันทึก

en: Use profile values for header
th: ใช้ค่าจากโพรไฟล์สำหรับส่วนหัว

en: If true, overwrite the values in the PO header with those in the active profile.
th: ถ้าเป็นจริง จะเขียนทับค่าในส่วนหัวของ PO ด้วยค่าในโพรไฟล์ที่ใช้งานอยู่

en: Highlight syntax in edit fields
th: เน้นไวยากรณ์ในช่องแก้ไขข้อมูล

en: If true, apply syntax highlighting to strings in edit fields.
th: ถ้าเป็นจริง จะเน้นไวยากรณ์ในข้อความในช่องแก้ไขข้อมูล

en: Make whitespace visible
th: ทำให้มองเห็นช่องว่าง

en: If true, display whitespace in strings as representative symbols.
th: ถ้าเป็นจริง จะแสดงช่องว่างในข้อความด้วยสัญลักษณ์แทน

en: Use custom font
th: ใช้แบบอักษรกำหนดเอง

en: If true, use a custom font for edit fields.
th: ถ้าเป็นจริง จะใช้แบบอักษรกำหนดเองสำหรับช่องแก้ไขข้อความต่างๆ

en: Editor font
th: แบบอักษรของเครื่องมือแก้ไข

en: Custom font to use for edit fields.
th: แบบอักษรที่กำหนดเองที่จะใช้กับช่องแก้ไขข้อมูล

en: Remove fuzzy status when message is changed
th: ลบสถานะคลุมเครือเมื่อข้อความมีการเปลี่ยนแปลง

en: If true, remove fuzzy status from translations when they are changed.
th: ถ้าเป็นจริง จะลบสถานะคลุมเครือของคำแปลเมื่อมีการเปลี่ยนแปลง

en: Check spelling
th: ตรวจตัวสะกด

en: If true, check the spelling of translated messages.
th: ถ้าเป็นจริง จะตรวจตัวสะกดของคำแปล

en: Side panel switcher style
th: รูปแบบของที่เปิด/ปิดพาเนลด้านข้าง

en: Style for switchers in the side panel.
th: รูปแบบของที่เปิด/ปิดในพาเนลด้านข้าง

en: Color scheme
th: ชุดสี

en: Name of a gtksourceview color scheme to use for syntax highlighting.
th: ชื่อของชุดสีของ gtksourceview ที่ใช้สำหรับเน้นไวยากรณ์

en: Message list sort order
th: การเรียงลำดับรายการข้อความ

en: Sort order to use in the message list. Possible values are "status", "id", "original-text" and "translated-text".
th: ลำดับการจัดเรียงที่ใช้ในรายการข้อความ ค่าที่เป็นไปได้คือ "status" (สถานะ), "id", "original-text" (ข้อความต้นฉบับ) และ "translated-text" (คำแปล)

en: Active plugins
th: ปลั๊กอินที่เปิดใช้

en: List of active plugins. It contains the "Location" of the active plugins. See the .gtranslator-plugin file for obtaining the "Location" of a given plugin.
th: รายชื่อปลั๊กอินที่เปิดใช้ โดยเก็บ "ตำแหน่ง" ของปลั๊กอินที่เปิดใช้ ดูที่แฟ้ม .gtranslator-plugin ถ้าต้องการทราบ "ตำแหน่ง" ของปลั๊กอินใดๆ

en: Others
th: อื่นๆ

en: gtranslator highlight
th: การเน้นไวยากรณ์ของ gtranslator

en: Tag
th: แท็ก

en: Special variable
th: ตัวแปรพิเศษ

en: Message not found
th: ไม่พบข้อความ

en: Open file for alternate language
th: เปิดแฟ้มสำหรับภาษาอื่น

en: File closed
th: แฟ้มปิดแล้ว

[ctx: alternate lang]
en: _Open
th: _เปิด

[ctx: alternate lang]
en: _Close
th: ปิ_ด

[ctx: alternate lang]
en: Co_py
th: _คัดลอก

en: There isn't any file loaded
th: ไม่มีแฟ้มใดโหลดอยู่

en: _Alternate Language
th: ภาษา_อื่น

en: Show the Alternate Language panel
th: แสดงพาเนลภาษาอื่น

en: Alternate Language
th: ภาษาอื่น

en: Load an alternate language.
th: โหลดภาษาอื่น

note: ex:et:ts=4:
en: Character Map
th: ผังอักขระ

en: Insert special characters just by clicking on them.
th: แทรกอักขระพิเศษด้วยการคลิกเลือก

en: Source View Settings
th: ตั้งค่าการแสดงซอร์ส

en: Use external editor
th: ใช้เครื่องมือแก้ไขภายนอก

en: Program command:
th: คำสั่งเรียกโปรแกรม:

en: Line command:
th: คำสั่งเลือกบรรทัด:

en: Please install "%s" to be able to show the file
th: กรุณาติดตั้ง "%s" เพื่อให้แสดงแฟ้มได้

en: Paths:
th: พาธ:

en: Source Code View
th: ดูซอร์สโค้ด

en: Show the message in the source code.
th: แสดงข้อความในซอร์สโค้ด

en: Source Viewer
th: เครื่องมือดูซอร์ส

en: Source code
th: ซอร์สโค้ด

en: Use the System Editor
th: ใช้เครื่องมือแก้ไขของระบบ

en: Whether use the system editor to show the source code
th: จะใช้เครื่องมือแก้ไขของระบบเพื่อแสดงซอร์สโค้ดหรือไม่

en: The Editor to Launch
th: เครื่องมือแก้ไขที่จะเรียก

en: The command to launch the editor you want to use
th: คำสั่งสำหรับเรียกเครื่องมือแก้ไขที่คุณต้องการ

en: Arguments for the Command
th: อาร์กิวเมนต์สำหรับคำสั่ง

en: Arguments to pass to the program command line to select the line
th: อาร์กิวเมนต์ที่จะส่งในบรรทัดคำสั่งเรียกโปรแกรมเพื่อเลือกบรรทัด

en: Dictionary
th: พจนานุกรม

en: No dictionary source available with name '%s'
th: ไม่มีแหล่งพจนานุกรมชื่อ '%s'

en: Unable to find dictionary source
th: หาแหล่งพจนานุกรมไม่พบ

en: No context available for source '%s'
th: ไม่มีบริบทสำหรับแหล่ง '%s'

en: Unable to create a context
th: ไม่สามารถสร้างบริบทได้

en: Dictionary source '%s' selected
th: เลือกแหล่งพจนานุกรม '%s' แล้ว

en: Strategy '%s' selected
th: เลือกกลวิธี '%s' แล้ว

en: Database '%s' selected
th: เลือกฐานข้อมูล '%s' แล้ว

en: Word '%s' selected
th: เลือกคำ '%s' แล้ว

note: speller
en: Double-click on the word to look up
th: ดับเบิลคลิกที่คำที่จะเปิดหา

note: strat-chooser
en: Double-click on the matching strategy to use
th: ดับเบิลคลิกที่กลวิธีการค้นที่จะใช้

note: source-chooser
en: Double-click on the source to use
th: ดับเบิลคลิกที่แหล่งที่จะใช้

note: db-chooser
en: Double-click on the database to use
th: ดับเบิลคลิกที่ฐานข้อมูลที่จะใช้

note: Look up Button
en: Look _up:
th: เปิด_หา:

en: Similar words
th: คำคล้าย

en: Available dictionaries
th: พจนานุกรมที่มี

en: Available strategies
th: กลวิธีที่มี

en: Dictionary sources
th: แหล่งพจนานุกรม

en: Look up words in a dictionary.
th: เปิดหาคำในพจนานุกรม

en: Database
th: ฐานข้อมูล

en: Word database
th: ฐานข้อมูลคำ

en: Source Name
th: ชื่อแหล่ง

en: Strategy
th: กลวิธี

en: Panel Position
th: ตำแหน่งพาเนล

en: _Fullscreen
th: เ_ต็มจอ

en: Place window on fullscreen state
th: ปรับหน้าต่างให้อยู่ในสถานะเต็มจอ

en: Fullscreen
th: เต็มจอ

en: Place window in the fullscreen state.
th: ปรับหน้าต่างให้อยู่ในสถานะเต็มจอ

en: _Next Param
th: พารามิเตอร์_ถัดไป

en: Insert the next param of the message
th: แทรกพารามิเตอร์ถัดไปของข้อความ

en: _Insert Params
th: แ_ทรกพารามิเตอร์

en: _Next Tag
th: แท็ก_ถัดไป

en: Insert the next tag of the message
th: แทรกแท็กถัดไปของข้อความ

en: _Insert Tags
th: แ_ทรกแท็ก

en: Insert Params or Tags
th: แทรกพารามิเตอร์หรือแท็ก

en: Parameters and tags detection featuring easy insertion.
th: ตรวจหาพารามิเตอร์และแท็ก และช่วยแทรกอย่างสะดวก

en: Open Tran Settings
th: ตั้งค่า Open Tran

en: Language code for the Open-Tran query:
th: รหัสภาษาสำหรับการสอบถาม Open-Tran:

en: Language code of the translated results:
th: รหัสภาษาของผลลัพธ์การแปล:

en: Use a local "mirror" copy of the Open-Tran server
th: ใช้เซิร์ฟเวอร์ "สำเนา" ของ Open-Tran ในเครื่อง

en: Mirror server URL:
th: URL ของเซิร์ฟเวอร์สำเนา:

en: <i>The URL should be of the form:
    <b>http://%s.%s.open-tran.example.com/json/suggest/</b>
    The two "%s" markers and the final slash must not be omitted.</i>
th: <i>URL ควรจะอยู่ในรูปแบบ:
    <b>http://%s.%s.open-tran.example.com/json/suggest/</b>
    สัญลักษณ์กำหนดตำแหน่ง "%s" ทั้งสองและขีดทับที่ท้ายสุดต้องคงอยู่</i>

en: Mirror Server
th: เซิร์ฟเวอร์สำเนา

en: ERROR: Cannot access %s
th: ข้อผิดพลาด: ไม่สามารถเข้าถึง %s

en: Error in server response, GET failed
th: ข้อผิดพลาดในคำตอบของเซิร์ฟเวอร์: GET ล้มเหลว

en: Cannot parse server response, %s
th: ไม่สามารถแจงคำตอบของเซิร์ฟเวอร์: %s

en: Cannot parse server response, not an array? %s
th: ไม่สามารถแจงคำตอบของเซิร์ฟเวอร์ ไม่เป็นแอร์เรย์หรือไม่? %s

en: WRONG! Can't get result element %d
th: ผิด! ไม่สามารถอ่านองค์ประกอบ %d ของผลลัพธ์

en: WRONG! Can't parse result element %d as object
th: ผิด! ไม่สามารถแจงองค์ประกอบ %d ของผลลัพธ์เป็นอ็อบเจกต์

en: WRONG! Can't read projects for result element %d
th: ผิด! ไม่สามารถอ่านโครงการสำหรับองค์ประกอบ %d ของผลลัพธ์

en: %s[%s] Count:%d
th: %s[%s] จำนวน:%d

en: WRONG! Malformed project: %d
th: ผิด! โครงการผิดรูปแบบ: %d

en: Phrase not found
th: ไม่พบวลี

en: You have to provide a phrase to search
th: คุณต้องป้อนวลีที่จะค้นหาด้วย

en: You have to provide a search language code in the plugin configuration
th: คุณต้องกำหนดรหัสภาษาของการค้นหาในการตั้งค่าปลั๊กอินด้วย

en: You have to provide a language code for your language in the plugin configuration
th: คุณต้องกำหนดรหัสภาษาสำหรับภาษาของคุณในการตั้งค่าปลั๊กอินด้วย

en: Either use the main open-tran.eu server, or enter a server URL in the plugin configuration,
th: ใช้เซิร์ฟเวอร์หลักของ open-tran.eu หรือไม่ก็ป้อน URL ของเซิร์ฟเวอร์ในการตั้งค่าปลั๊กอิน

en: Type
th: ชนิด

en: Look for:
th: ค้นหา:

en: Look for phrases in Open tran memory translation database.
th: ค้นหาวลีในฐานข้อมูลคลังคำแปลของ Open Tran

en: Search Code
th: รหัสที่ค้นหา

en: The language code to search for
th: รหัสภาษาของข้อความที่จะค้นหา

en: Own Code
th: รหัสของคุณ

en: The language code in which you want the results
th: รหัสภาษาของผลลัพธ์ที่คุณต้องการ

en: Use Mirror Server
th: ใช้เซิร์ฟเวอร์สำเนา

en: Use a local copy of the main Open-Tran server at open-tran.eu
th: ใช้เซิร์ฟเวอร์สำเนาในเครื่องของเซิร์ฟเวอร์หลัก Open-Tran ที่ open-tran.eu

en: Mirror Server URL
th: URL ของเซิร์ฟเวอร์สำเนา

en: URL of an Open-Tran mirror server
th: URL ของเซิร์ฟเวอร์ Open-Tran ฉบับสำเนา

en: Strings added to database
th: เพิ่มข้อความลงฐานข้อมูลแล้ว

en: Please specify a valid path to build the translation memory
th: กรุณาระบุพาธที่ถูกต้องเพื่อสร้างคลังคำแปล

en: Gtranslator Translation Memory Manager
th: เครื่องมือจัดการคลังคำแปลของ Gtranslator

en: Database:
th: ฐานข้อมูล:

en: Select the directory which contains PO files:
th: เลือกไดเรกทอรีที่เก็บแฟ้ม PO:

en: Add to Database
th: เพิ่มลงฐานข้อมูล

en: Configuration:
th: การตั้งค่า:

en: Use only files with this name:
th: ใช้เฉพาะแฟ้มชื่อนี้:

en: Translation Memory
th: คลังคำแปล

en: Get translation suggestions from a data base.
th: รับคำแนะนำการแปลจากฐานข้อมูล

en: Insert Option nº %d
th: แทรกตัวเลือก nº %d

en: _Use this translation
th: ใ_ช้คำแปลนี้

en: _Remove
th: _ลบออก

en: Shortcut
th: ปุ่มลัด

en: Level
th: ระดับ

en: String
th: ข้อความ

en: _Build Translation Memory
th: _สร้างคลังคำแปล

en: Build translation memory
th: สร้างคลังคำแปล

en: _Translation Memory
th: _คลังคำแปล

en: PO directory
th: ไดเรกทอรีของ PO

en: Directory containing PO files to add to the translation memory.
th: ไดเรกทอรีที่เก็บแฟ้ม PO ที่จะเพิ่มเข้าในคลังคำแปล

en: Restrict search by filename
th: จำกัดการค้นหาโดยใช้ชื่อแฟ้ม

en: If true, only include files with a specified filename when searching the translation memory.
th: ถ้าเป็นจริง จะนับรวมเฉพาะแฟ้มที่มีชื่อตามที่ระบุเท่านั้นในการค้นคลังคำแปล

en: Filename to restrict search to
th: ชื่อแฟ้มที่ใช้จำกัดการค้นหา

en: Filename to which searching of the translation memory should be restricted.
th: ชื่อแฟ้มที่จะใช้จำกัดการค้นหาคลังคำแปล

en: Maximum number of missing words
th: จำนวนคำสูงสุดที่ขาด

en: Maximum number of words that can be missing from a message displayed as a match by the translation memory.
th: จำนวนคำสูงสุดที่ยอมให้ขาดจากข้อความที่แสดงว่าตรงกันในคลังคำแปล

en: Maximum difference in message length
th: ผลต่างสูงสุดของความยาวข้อความ

en: Maximum difference in length between messages displayed as matches by the translation memory.
th: ผลต่างสูงสุดของความยาวของข้อความที่แสดงว่าตรงกันในคลังคำแปล

en: Current Maintainers
th: ผู้ดูแลปัจจุบัน

en: Current Developers
th: นักพัฒนาปัจจุบัน

en: Previous Developers
th: นักพัฒนาในอดีต

en: Contributors
th: ผู้ร่วมสมทบ

en: Translation file editing suite for localization of applications and libraries.
th: ชุดแก้ไขแฟ้มการแปลสำหรับปรับโปรแกรมและไลบรารีให้เหมาะกับผู้ใช้ท้องถิ่น

en: About Gtranslator
th: เกี่ยวกับ Gtranslator

en: Gtranslator Web Site
th: เว็บไซต์ของ Gtranslator

en: Open file for translation
th: เปิดแฟ้มเพื่อแปล

en: File saved.
th: บันทึกแฟ้มแล้ว

en: Save file as...
th: บันทึกแฟ้มเป็น...

en: Files saved.
th: บันทึกแฟ้มแล้ว

en: Found and replaced %d occurrence | Found and replaced %d occurrences
th[0]: พบและแทนที่ %d แห่ง

en: Found and replaced one occurrence
th: พบและแทนที่แห่งเดียว

en: _New Window
th: หน้าต่างใ_หม่

en: _Preferences
th: _ปรับแต่ง

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: _Quit
th: _ออก

en: Profile name: %s
    Translator name: %s
    Translator email: %s
    Language name: %s
    Team email: %s
    Language code: %s
    Character set: %s
    Transfer encoding: %s
    Plural form: %s
th: ชื่อโพรไฟล์: %s
    ชื่อผู้แปล: %s
    อีเมลผู้แปล: %s
    ชื่อภาษา: %s
    อีเมลทีมแปล: %s
    รหัสภาษา: %s
    รหัสอักขระ: %s
    การลงรหัสข้อมูลถ่ายโอน: %s
    รูปพหูพจน์: %s

en: This assistant will help you to create the main profile.
th: เครื่องมือช่วยนี้จะช่วยคุณสร้างโพรไฟล์หลัก

en: Assistant
th: เครื่องมือช่วย

en: Profile name:
th: ชื่อโพรไฟล์:

en: Translator email:
th: อีเมลผู้แปล:

en: Profile
th: โพรไฟล์

en: Confirmation
th: การยืนยัน

en: Close _without Saving
th: _ปิดโดยไม่บันทึก

en: Question
th: คำถาม

en: Save the changes to document "%s" before closing?
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงในเอกสาร "%s" ก่อนปิดหรือไม่?

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
th[0]: การเปลี่ยนแปลงในเอกสารทั้ง %d ฉบับจะสูญหายอย่างถาวร

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
th[0]: มีเอกสาร %d ฉบับที่ยังไม่บันทึก จะบันทึกก่อนปิดหรือไม่?

en: Docum_ents with unsaved changes:
th: เ_อกสารที่มีการแก้ไขแต่ยังไม่บันทึก:

en: S_elect the documents you want to save:
th: เ_ลือกเอกสารที่ต้องการบันทึก:

en: Saving has been disabled by the system administrator.
th: การบันทึกถูกผู้ดูแลระบบห้ามไว้

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
th: ถ้าคุณไม่บันทึก การแก้ไขทั้งหมดจะสูญหายอย่างถาวร

en: Notes:
th: บันทึกข้อความ:

en: Add Note
th: เพิ่มบันทึกข้อความ

en: Edit
th: แก้ไข

note: Extracted comments
en: Extracted comments:
th: หมายเหตุที่แยกออกมาได้:

note: Context
en: Context:
th: บริบท:

note: Format
en: Format:
th: รูปแบบ:

en: D_one
th: เ_สร็จสิ้น

en: Gettext translation
th: แฟ้มคำแปลของ gettext

en: Gettext translation template
th: แฟ้มต้นแบบแบบคำแปลของ gettext

en: All files
th: ทุกแฟ้ม

en: Edit Header
th: แก้ไขข้อมูลส่วนหัว

en: Project Id _version:
th: _รุ่นของโครงการ:

en: Pot _file creation date:
th: วันที่_สร้างแฟ้ม POT

en: Po file _revision date:
th: วันที่แ_ก้ไขแฟ้ม PO:

en: Report message _bugs to:
th: รายงานคำแปล_ผิดพลาดที่:

en: Project
th: โครงการ

en: Use my options to complete the following entries:
th: ใช้ข้อมูลของฉันเติมข้อมูลรายการต่อไปนี้:

en: Translator's _name:
th: _ชื่อผู้แปล:

en: Translator's _email:
th: อีเ_มลผู้แปล:

en: _Language:
th: _ภาษา:

en: Language gro_up email:
th: อีเมลของ_กลุ่มแปลภาษา:

en: Char_set:
th: รหัส_อักขระ:

en: Enc_oding:
th: การ_ลงรหัส:

en: Translator and Language
th: ผู้แปลและภาษา

en: Go to Message
th: ไปยังข้อความ

en: Enter message number:
th: ไปที่ข้อความที่:

en: _Team email:
th: อีเมล_ทีมแปล:

en: Transfer en_coding:
th: การ_ลงรหัสข้อมูลถ่ายโอน:

en: Character _set
th: รหัส_อักขระ:

en: Language _code:
th: รหัส_ภาษา:

en: _Plural forms:
th: รูป_พหูพจน์:

en: Status
th: สถานะ

en: ID
th: เลขที่

en: Original Message
th: ข้อความต้นฉบับ

en: Translated Message
th: คำแปล

en: The file is empty
th: แฟ้มว่างเปล่า

en: Failed opening file '%s': %s
th: เปิดแฟ้ม '%s' ไม่สำเร็จ: %s

en: Could not convert from charset '%s' to UTF-8
th: ไม่สามารถแปลงรหัสอักขระจาก '%s' เป็น UTF-8

en: Could not store temporary file for encoding conversion
th: ไม่สามารถจัดเก็บแฟ้มชั่วคราวสำหรับแปลงรหัสอักขระ

en: All attempt to convert the file to UTF-8 has failed, use the msgconv or iconv command line tools before opening this file with gtranslator
th: ความพยายามทั้งหมดที่จะแปลงแฟ้มเป็น UTF-8 ล้มเหลว กรุณาใช้เครื่องมือบรรทัดคำสั่ง msgconv หรือ iconv แปลงรหัสอักขระ ก่อนที่จะเปิดแฟ้มนี้ด้วย gtranslator

en: Gettext returned a null message domain list.
th: gettext ให้ค่ารายการโดเมนข้อความเป็นรายการว่างเปล่า

en: No messages obtained from parser.
th: ตัวแจงอ่านไม่ได้ข้อความอะไร

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot files are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named '%s.po'.
th: คุณกำลังบันทึกแฟ้มด้วยนามสกุล .pot
    แฟ้ม pot จะสร้างจากกระบวนการคอมไพล์เท่านั้น
    แฟ้มของคุณน่าจะชื่อ '%s.po' มากกว่า

en: The file %s is read-only, and can not be overwritten
th: แฟ้ม %s อ่านได้อย่างเดียว ไม่สามารถเขียนทับได้

en: There was an error writing the PO file: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเขียนแฟ้ม PO: %s

en: Impossible to remove the active profile
th: ไม่สามารถลบโพรไฟล์ที่ใช้งานอยู่

en: Another profile should be selected as active before
th: ควรเลือกโพรไฟล์อื่นขึ้นมาใช้งานแทนก่อน

en: Are you sure you want to delete this profile?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบโพรไฟล์นี้?

en: Active
th: ใช้งาน

en: Gtranslator Preferences
th: ปรับแต่ง Gtranslator

en: General
th: ทั่วไป

en: _Warn if PO file contains fuzzy translations
th: เ_ตือนถ้าแฟ้ม PO มีคำแปลคลุมเครือ

en: Autosave
th: บันทึกอัตโนมัติ

en: Create a _backup copy of files before saving
th: _สำรองแฟ้มเดิมก่อนบันทึก

en: _Autosave files every
th: _บันทึกแฟ้มโดยอัตโนมัติทุกๆ

en: _minutes
th: _นาที

en: Files
th: แฟ้ม

en: Text Display
th: การแสดงข้อความ

en: _Highlight message syntax
th: เ_น้นไวยากรณ์ในข้อความ

en: Make _whitespace visible
th: ทำให้มองเห็น_ช่องว่าง

en: Use _custom font
th: ใช้แบบอักษรกำหนดเ_อง

en: Editor _font:
th: แ_บบอักษรเครื่องมือแก้ไข:

en: Contents
th: เนื้อหา

en: _Remove fuzzy status if message is changed
th: _ลบสถานะคลุมเครือถ้าข้อความมีการเปลี่ยนแปลง

en: Check _spelling
th: ตรวจตัว_สะกด

en: Editor
th: เครื่องมือแก้ไข

en: Edit Profile
th: แก้ไขโพรไฟล์

en: Profiles
th: โพรไฟล์

en: Gtranslator Profile
th: โพรไฟล์ Gtranslator

en: Profile Information
th: ข้อมูลโพรไฟล์

en: _Name:
th: _ชื่อ:

en: Translator Information
th: ข้อมูลผู้แปล

en: _Email:
th: อีเ_มล:

en: N_ame:
th: ชื่_อ:

en: Language Settings
th: ค่าตั้งของภาษา

en: Replace
th: แทนที่

en: Find
th: หา

en: Replace _All
th: แทนที่ทั้งห_มด

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: Replace All
th: แทนที่ทั้งหมด

en: _Search for:
th: _ค้นหา:

en: Replace _with:
th: แท_นที่ด้วย:

en: _Original text
th: ข้อความ_ต้นฉบับ

en: _Translated text
th: _คำแปล

en: Include fu_zzy strings
th: รวมข้อความ_คลุมเครือด้วย

en: _Match case
th: ตัวพิมพ์ใหญ่-เ_ล็กตรงกัน

en: Match _entire word only
th: ค้นหาทั้_งคำ

en: Search _backwards
th: ค้นหา_ย้อนกลับ

en: _Wrap around
th: หมดแล้วเ_ริ่มใหม่

en: INS
th: แทรก

en: OVR
th: ทับ

en: There is an error in the message:
th: มีความผิดพลาดในข้อความ:

en: Plural %d
th: พหูพจน์ %d

note: Translators: Path to the document opened
en: Path:
th: พาธ:

en: Close document
th: ปิดเอกสาร

en: _Original Message:
th: ข้อความ_ต้นฉบับ:

en: Translate_d Text:
th: คำแ_ปล:

en: Unable to display help. Please make sure the Gtranslator documentation package is installed.
th: ไม่สามารถแสดงวิธีใช้ กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจว่าได้ติดตั้งแพกเกจเอกสารของ Gtranslator แล้ว

en: gtkspell error: %s
th: ข้อผิดพลาด gtkspell: %s

en: GtkSpell was unable to initialize.
     %s
th: ไม่สามารถเริ่มต้น GtkSpell ได้
     %s

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _Search
th: _ค้นหา

en: _Go
th: ไ_ป

en: _Tools
th: เ_ครื่องมือ

en: _Documents
th: เ_อกสาร

en: Open a PO file
th: เปิดแฟ้ม PO

en: _Recent Files
th: แฟ้ม_ล่าสุด

note: Edit menu
en: T_oolbar
th: แถบเ_ครื่องมือ

en: _Header...
th: ส่วนหั_ว...

en: Save the current file
th: บันทึกแฟ้มปัจจุบัน

en: Save the current file with another name
th: บันทึกแฟ้มปัจจุบันโดยตั้งชื่อใหม่

en: Close the current file
th: ปิดแฟ้มปัจจุบัน

en: Undo last operation
th: เรียกคืนการทำคำสั่งสุดท้าย

en: Redo last undone operation
th: ทำซ้ำคำสั่งที่เรียกคืนล่าสุด

en: Cut the selected text
th: ตัดส่วนที่เลือก

en: Copy the selected text
th: คัดลอกส่วนที่เลือก

en: Paste the contents of the clipboard
th: แปะเนื้อหาจากคลิปบอร์ด

en: Clear the selected translation
th: ล้างคำแปลที่เลือก

en: Copy _Message to Translation
th: คัดลอก_ข้อความไปเป็นคำแปล

en: Copy original message contents to the translation field
th: คัดลอกข้อความต้นฉบับไปยังช่องคำแปล

en: Toggle _Fuzzy Status
th: สลับสถานะความ_คลุมเครือ

en: Toggle fuzzy status of a message
th: สลับสถานะความคลุมเครือของข้อความ

note: View menu
en: _Message Details
th: รายละเอียด_ข้อความ

en: Show the Context panel
th: แสดงช่องบริบท

note: Go menu
en: _Previous Message
th: ข้อความ_ก่อนหน้า

en: Move back one message
th: เลื่อนกลับไปหนึ่งข้อความ

en: _Next Message
th: ข้อความ_ถัดไป

en: Move forward one message
th: เลื่อนไปข้างหน้าหนึ่งข้อความ

en: _Go to Message...
th: ไ_ปที่ข้อความ...

en: Jumps to a specific message
th: ไปยังข้อความที่กำหนด

en: _First Message
th: ข้อความแ_รก

en: Go to the first message
th: ไปยังข้อความแรกสุด

en: _Last Message
th: ข้อความสุ_ดท้าย

en: Go to the last message
th: ไปยังข้อความสุดท้าย

en: Next Fuz_zy
th: ข้อความคลุมเค_รือถัดไป

en: Go to the next fuzzy message
th: ไปยังข้อความคลุมเครือถัดไป

en: Previous Fuzz_y
th: ข้อความ_คลุมเครือก่อนหน้า

en: Go to the previous fuzzy message
th: ไปยังข้อความคลุมเครือก่อนหน้า

en: Next _Untranslated
th: ข้อความยังไ_ม่แปลถัดไป

en: Go to the next untranslated message
th: ไปยังข้อความถัดไปที่ยังไม่ได้แปล

en: Previ_ous Untranslated
th: ข้อความ_ยังไม่แปลก่อนหน้า

en: Go to the previous untranslated message
th: ไปยังข้อความก่อนหน้าที่ยังไม่ได้แปล

en: Next Fu_zzy or Untranslated
th: ข้อความคลุมเครือหรื_อยังไม่แปลถัดไป

en: Go to the next fuzzy or untranslated message
th: ไปยังข้อความถัดไปที่คลุมเครือหรือยังไม่ได้แปล

en: Pre_vious Fuzzy or Untranslated
th: ข้อความคลุมเครือ_หรือยังไม่แปลก่อนหน้า

en: Go to the previous fuzzy or untranslated message
th: ไปยังข้อความก่อนหน้าที่คลุมเครือหรือยังไม่ได้แปล

en: Search for text
th: ค้นหาข้อความ

en: Search for and replace text
th: ค้นหาและแทนที่ข้อความ

note: Documents menu
en: _Save All
th: _บันทึกทั้งหมด

en: Save all open files
th: บันทึกแฟ้มที่เปิดอยู่ทั้งหมด

en: _Close All
th: ปิ_ดทั้งหมด

en: Close all open files
th: ปิดแฟ้มที่เปิดอยู่ทั้งหมด

en: _Previous Document
th: เอกสาร_ก่อนหน้า

en: Activate previous document
th: ไปที่เอกสารก่อนหน้า

en: _Next Document
th: เอกสาร_ถัดไป

en: Activate next document
th: ไปที่เอกสารถัดไป

en: Untranslated
th: ยังไม่แปล

en: Translated
th: แปลแล้ว

en: Fuzzy
th: คลุมเครือ

en: Current: %d
th: ปัจจุบัน: %d

en: Total: %d
th: ทั้งหมด: %d

en: %d translated | %d translated
th[0]: แปลแล้ว %d

en: %d fuzzy | %d fuzzy
th[0]: คลุมเครือ %d

en: %d untranslated | %d untranslated
th[0]: ยังไม่แปล %d

note: Translators: %s is a URI
en: Activate '%s'
th: เปิด '%s'

en: Toolbar Editor
th: เครื่องมือแก้ไขแถบเครื่องมือ

en: No profile
th: ไม่มีโพรไฟล์

en: Profile for the active document
th: โพรไฟล์สำหรับเอกสารที่ทำงานอยู่

en: _Header…
th: ส่วน_หัว…

en: Show the context panel
th: แสดงช่องบริบท

en: _Go to Message…
th: ไ_ปยังข้อความ…

en: _Open
th: _เปิด

en: _Save
th: _บันทึก

en: _Undo
th: เรี_ยกคืน

en: _Redo
th: _ทำซ้ำ

en: - Edit PO files
th: - แก้ไขแฟ้ม PO

en: %s
    Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
th: %s
    เรียก '%s --help' เพื่อดูตัวเลือกทั้งหมดที่มีสำหรับบรรทัดคำสั่ง

note: Translaters: This string is for a toggle to display a toolbar. * The name of the toolbar is automatically computed from the widgets * on the toolbar, and is placed at the %s. Note the _ before the %s * which is used to add mnemonics. We know that this is likely to * produce duplicates, but don't wor
en: Show “_%s”
th: แสดงแถบ “_%s”

en: _Move on Toolbar
th: _ย้ายที่ในแถบเครื่องมือ

en: Move the selected item on the toolbar
th: ย้ายรายการที่เลือกในแถบเครื่องมือ

en: _Remove from Toolbar
th: _ลบออกจากแถบเครื่องมือ

en: Remove the selected item from the toolbar
th: ลบรายการที่เลือกออกจากแถบเครื่องมือ

en: _Delete Toolbar
th: _ลบแถบเครื่องมือ

en: Remove the selected toolbar
th: ลบแถบเครื่องมือที่เลือก

en: Separator
th: เส้นแบ่ง
