gtranslator master - en to tr translation catalogue (264 entries)

en: Translation Editor
tr: Çeviri Düzenleyici

en: Translate and localize applications and libraries
tr: Uygulamaları ve kütüphaneleri çevir ve yerelleştir

en: Gtranslator is an enhanced gettext po file editor for the GNOME desktop environment. It handles all forms of gettext po files and includes very useful features like find/replace, translation memory, different translator profiles, messages table (for having an overview of the translations/messages in the po file), easy navigation and editing of translation messages and comments of the translation where accurate.
tr: Gtranslator, GNOME masaüstü ortamı için gelişmiş gettext po dosyası düzenleyicisidir. Her tür gettext po dosyası üzerinde işlem yapabilir ve bul/değiştir, çeviri belleği, başka çevirmen profilleri, ileti tablosu, çeviri iletilerinde kolay gezinme ve bunları kolay düzenleme, ayrıca uygun olan yerlerde çeviri notları gibi çok kullanışlı özellikler içerir.

en: Gtranslator includes also a plugin system with many interesting plugins like alternate language, insert tags, integration with subversion and a source code viewer.
tr: Gtranslatorʼda ayrıca alternatif dil, etiket ekleme, subversion tümleşimi ve kaynak kod görüntüleyicisi gibi ilgi çekici birçok eklenti içeren eklenti sistemi de bulunuyor.

en: PO File Editor
tr: PO Dosyası Düzenleyici

en: Gtranslator;Translation;Editor;Gettext;Write;
tr: Gtranslator;Çeviri;Tercüme;Düzenleyici;Gettext;Yazmak;Yazım;

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Warn if file contains fuzzy translations
tr: Dosya bulanık çeviriler içeriyorsa uyar

en: If true, warn the user when saving a PO translation file containing fuzzy strings.
tr: Eğer doğruysa, bulanık söz dizileri içeren PO çeviri dosyası kaydedilirken uyar.

en: Whether to remove the obsolete entries upon saving
tr: Kaydedildikten sonra kullanılmayan girdilerin kaldırılma durumu

en: If true, the obsolete entries will be removed from the file after saving
tr: Eğer doğruysa, kullanılmayan girdiler kaydedildikten sonra dosyadan kaldırılır

en: Auto save files
tr: Dosyaları kendiliğinden kaydet

en: If true, automatically save files at specified intervals.
tr: Eğer doğruysa, dosyaları belirli aralıklarla kendiliğinden kaydet.

en: Auto save interval
tr: Kendiliğinden kaydetme aralığı

en: Interval in minutes at which to automatically save files.
tr: Dosyaların kendiliğinden kaydedilmesi için dakika türünden zaman aralığı.

en: Create backup before saving
tr: Kaydetmeden önce yedekle

en: If true, create a backup copy of a file before saving it.
tr: Eğer doğruysa, kaydetmeden önce dosyanın yedek kopyasını oluştur.

en: Use profile values for header
tr: Başlık için profil değerlerini kullan

en: If true, overwrite the values in the PO header with those in the active profile.
tr: Eğer doğruysa, etkin profildeki değerlerle PO başlığındaki değerlerin üzerine yaz.

en: Highlight syntax in edit fields
tr: Çeviri iletilerinin söz dizimini vurgula

en: If true, apply syntax highlighting to strings in edit fields.
tr: Eğer doğruysa, düzenleme alanlarındaki söz dizilerini vurgula.

en: Make whitespace visible
tr: Boşlukları görünür kıl

en: If true, display whitespace in strings as representative symbols.
tr: Eğer doğruysa, simge temsilcisi olarak söz dizisinde boşluk göster.

en: Remove fuzzy status when message is changed
tr: İleti değiştirildiğinde bulanık imini kaldır

en: If true, remove fuzzy status from translations when they are changed.
tr: Eğer doğruysa, ileti değiştirildiğinde bulanık imini kaldır.

en: Check spelling
tr: Yazım denetimi

en: If true, check the spelling of translated messages.
tr: Eğer doğruysa, çevrilen iletilerde yazım denetimi yap.

en: Message list sort order
tr: İleti listesi sıralama düzeni

en: Sort order to use in the message list. Possible values are “status”, “id”, “original-text” and “translated-text”.
tr: İleti listesinde kullanılacak sıralama düzeni. Olası değerler: “status”, “id”, “original-text” ve “translated-text”.

en: Source Viewer
tr: Kaynak Gösterici

en: OK
tr: Tamam

en: Source code
tr: Kaynak kodu

en: Translation file editing suite for localization of applications and libraries.
tr: Uygulamaların ve kütüphanelerin yerelleştirilmesi için çeviri dosyası düzenleme uygulaması.

en: Unsaved Changes
tr: Kaydedilmemiş Değişiklikler

en: Do you want to write all the changes done to %s?
tr: %s dosyasına yapılan tüm değişiklikleri kaydetmek ister misiniz?

en: Cancel
tr: İptal

en: Continue Without Saving
tr: Kaydetmeden Devam Et

en: Save and Open
tr: Kaydet ve Aç

en: Open file for translation
tr: Çevrilecek dosyayı aç

en: This file has already been uploaded
tr: Dosya zaten karşıya yüklenmiş

en: Couldn't upload the file
tr: Dosya yüklenemedi

en: %s
    Maybe you've not configured your <i>l10n.gnome.org</i> <b>token</b> correctly in your profile or you don't have permissions to upload this module.
tr: %s
    Profilinizdeki <i>l10n.gnome.org</i> <b>jetonunu</b> doğru şekilde yapılandırmamış olabilirsiniz ya da bu modüle dosyayı yükleme izniniz olmayabilir.

en: The file has been uploaded!
tr: Dosya karşıya yüklendi!

en: Save file as…
tr: Dosyayı farklı kaydet…

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: Close _Without Saving
tr: _Kaydetmeden Kapat

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save the changes to document “%s” before closing?
tr: Kapatmadan önce “%s” belgesine yaptığınız değişiklikleri kaydedecek misiniz?

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
tr[0]: %d belgedeki değişiklikler tümüyle kaybolacak.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
tr[0]: Kaydedilmemiş değişiklikler içeren %d adet belge var. Kapatmadan önce kaydedilsin mi?

en: Save
tr: Kaydet

en: Notes
tr: Notlar

en: Edit
tr: Düzenle

en: Extracted comments
tr: Ayıklanan yorumlar

en: Paths
tr: Yollar

en: Error loading module info
tr: Modül bilgisi yüklenirken hata

en: Error loading file info
tr: Dosya bilgisi yüklenirken hata

en: No module state found.
tr: Modül durumu bulunamadı.

en: Error loading file
tr: Dosya yüklenirken hata

en: Error creating tmp file
tr: tmp dosyası oluşturulurken hata

en: Error writing stream
tr: Akım yazılırken hata

en: The file has been saved in your Downloads folder
tr: Dosya İndirilenler klasörünüze kaydedildi

en: Could not reserve module
tr: Modül üzerinize alınamadı

en: %s
    Maybe you've not configured your l10n.gnome.org token correctly in your profile or you don't have permissions to reserve this module.
tr: %s
    Profilinizde l10n.gnome.org jetonunuzu doğru yapılandırmamış olabilirsiniz ya da bu modülü üzerinize almaya izniniz olmayabilir.

en: The file has been successfully reserved
tr: Dosya üzerinize alındı

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: About Translation Editor
tr: Çeviri Düzenleyici Hakkında

en: Load from Damned Lies
tr: Damned Lies sisteminden yükle

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Language
tr: Dil

en: Module
tr: Modül

en: Domain
tr: Etki Alanı

en: Branch
tr: Dal

en: Reserve for translation
tr: Çeviriyi üzerine al

en: Info
tr: Bilgi

en: File
tr: Dosya

en: Translation State
tr: Çeviri Durumu

en: Stats
tr: İstatistik

en: Load File
tr: Dosya Yükle

en: Gettext translation
tr: Gettext çevirisi

en: Gettext translation template
tr: Gettext çeviri şablonu

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Welcome to Translation Editor
tr: Çeviri Düzenleyiciʼye Hoş Geldiniz

en: Next
tr: Sonraki

en: Welcome
tr: Hoş Geldiniz

en: Before start to use the application, a profile should be created, but don't worry, the app will guide you to do it in a minute.
tr: Uygulamayı kullanmaya başlamadan önce bir profil oluşturmalısınız ama merak etmeyin, uygulama bir dakika içinde bunu yapmanız için size yol gösterecek.

en: Create Profile
tr: Profil Oluştur

en: Profile
tr: Profil

en: Profile name
tr: Profil adı

en: default
tr: Öntanımlı

en: Translator name
tr: Çevirmen adı

en: Translator email
tr: Çevirmen e-postası

en: Translation team email
tr: Çeviri takımı e-postası

en: Confirmation
tr: Onayla

en: Team email
tr: Takım e-postası

en: Language name
tr: Dil adı

en: Language code
tr: Dil kodu

en: Character set
tr: Karakter kümesi

en: Transfer encoding
tr: Aktarma kodlaması

en: Plural form
tr: Çoğul biçimler

en: Edit Header
tr: Başlığı Düzenle

en: Translator
tr: Çevirmen

en: General
tr: Genel

en: Use my options to complete the following entries
tr: Şu girdileri kişisel seçeneklerimi kullanarak tamamla

en: Translator’s _name
tr: Çevirmenin adı

en: Translator’s _email
tr: Çevirmenin e-postası

en: _Language
tr: _Dil

en: Language _code
tr: Dil _kodu

en: Language _Team email
tr: Dil _Takımı e-postası

en: Char_set
tr: Karakter kümesi

en: Enc_oding
tr: Kod_lama

en: Project
tr: Proje

en: Project Id _version
tr: Proje Id _sürümü

en: Pot _file creation date
tr: Pot _dosyasının oluşturulma tarihi

en: Po file _revision date
tr: Po dosyasının _gözden geçirilme tarihi

en: Report message _bugs to
tr: İleti hatalarını şuraya bildir

en: Comment
tr: Açıklama

en: Lang
tr: Dil

en: State
tr: Durum

en: Edit options manually
tr: Seçenekleri elle düzenle

en: Choose language code
tr: Dil kodu seç

en: Plural forms
tr: Çoğul biçimler

en: Choose plural forms
tr: Çoğul biçimleri seç

en: Original Message
tr: Özgün İleti

en: Translated Message
tr: Çevrilmiş İleti

en: The file is empty
tr: Dosya boş

en: Failed opening file “%s”: %s
tr: “%s” dosyası açılamıyor: %s

en: Could not convert from charset “%s” to UTF-8
tr: “%s” karakter kümesinden UTF-8’e dönüşüm yapılamadı

en: Could not store temporary file for encoding conversion
tr: Kodlama dönüşümü için geçici dosya kaydedilemedi

en: All attempt to convert the file to UTF-8 has failed, use the msgconv or iconv command line tools before opening this file with GNOME Translation Editor
tr: Dosyayı UTF-8ʼe çevirme denemelerinin tümü başarısız oldu, bu dosyayı GNOME Çeviri Düzenleyici ile açmadan önce msgconv ya da iconv komut satırı araçlarını kullanın

en: Gettext returned a null message domain list.
tr: Gettext boş ileti alan listesi döndürdü.

en: No messages obtained from parser.
tr: Çözümleyiciden hiçbir ileti alınamadı.

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot files are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named “%s.po”.
tr: Dosyayı .pot uzantısı ile kaydediyorsunuz.
    Pot dosyaları derleme işlemi sırasında oluşturulur.
    Dosyanız, “%s.po” gibi adlandırılmalıdır.

en: The file %s is read-only, and can not be overwritten
tr: %s dosyası salt okunur, ve üzerine yazılamaz

en: There is an error in the PO file: %s
tr: PO dosyasında hata var: %s

en: There was an error writing the PO file: %s
tr: PO dosyası yazımında hata oluştu: %s

en: Delete
tr: Sil

en: Impossible to remove the active profile
tr: Etkin profil silinemez

en: Another profile should be selected as active before
tr: Öncelikle etkin profil olarak başka profil seçilmeli

en: _Ok
tr: Tamam

en: Are you sure you want to delete this profile?
tr: Bu profili silmek istediğinizden emin misiniz?

en: _Delete
tr: _Sil

en: F_iles
tr: _Dosyalar

en: _Warn if PO file contains fuzzy translations
tr: PO dosyası bulanık çeviri içeriyorsa _uyar

en: _Remove obsolete entries on save
tr: Kayıt sırasında kullanılmayan girdileri kaldır

en: Autosave
tr: Kendiliğinden Kaydet

en: _Activate auto save
tr: Kendiliğinden kaydetmeyi _etkinleştir

en: Autosave _Interval
tr: Kendiliğinden Kaydetme _Aralığı

en: Create a _backup copy of files before saving
tr: Kaydetmeden önce dosyanın _yedek kopyasını oluştur

en: _Editor
tr: _Düzenleyici

en: Text Display
tr: Metin Görünümü

en: _Highlight message syntax
tr: İleti söz dizimini _vurgula

en: Make _whitespace visible
tr: _Boşlukları görünür yap

en: _Font
tr: _Yazı tipi

en: Contents
tr: İçindekiler

en: _Remove fuzzy status if message is changed
tr: İleti değiştirildiğinde bulanık imini _kaldır

en: Check _spelling
tr: _Yazım denetimi yap

en: _Profiles
tr: _Profiller

en: Profiles
tr: Profiller

en: Translation Editor Profile
tr: Çeviri Düzenleyici Profili

en: Profile Information
tr: Profil Bilgisi

en: Translator Information
tr: Çevirmen Bilgisi

en: Translator _name
tr: Çevirmen _adı

en: Translator _email
tr: Çevirmen _e-postası

en: Translation _team email
tr: Çeviri _takımı e-postası

en: Damned Lies Integration
tr: Damned Lies Tümleşimi

en: GNOME Damned Lies integration token, go to your profile in https://l10n.gnome.org/ to get it
tr: GNOME Damned Lies tümleşim jetonu, almak için https://l10n.gnome.org/ adresindeki profilinize gidin

en: _Damned Lies auth token
tr: _Damned Lies kimlik doğrulama jetonu

en: Build Translation Memory
tr: Çeviri Belleği Oluştur

en: Help
tr: Yardım

en: Select a Po file
tr: PO dosyası seç

en: Open…
tr: Aç…

en: Load from DL…
tr: DL sisteminden yükle…

en: Open a new .po file or drag & drop here
tr: Yeni .po dosyası aç veya buraya sürükleyip bırak

en: Search
tr: Ara

en: Switch between Search and Search-and-Replace
tr: Bul ve Bul-ve-Değiştir arasında geçiş yap

en: Show or hide search options such as case sensitivity
tr: Büyük küçük harf duyarlılığı gibi arama seçeneklerini göster veya gizle

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace All
tr: Tümünü Değiştir

en: Case sensitive
tr: Büyük küçük harf duyarlı

en: Match whole word only
tr: Yalnızca tüm sözcüğü eşleştir

en: Wrap around
tr: Başa sar

en: Original text
tr: Özgün metin

en: Translated text
tr: Çevrilmiş metin

en: There is an error in the message
tr: İletide hata var

en: fuzzy
tr: bulanık

en: Plural %d
tr: Çoğul %d

note: Translators: Path to the document opened
en: Path:
tr: Yol:

en: Copied to clipboard
tr: Panoya kopyalandı

en: Translated: %0.2f%%
tr: Çevrilen: %%%0.2f

en: Translated: %d
tr: Çevrilen: %d

en: Untranslated: %d
tr: Çevrilmemiş: %d

en: Fuzzy: %d
tr: Bulanık: %d

en: Previous message without translation
tr: Önceki çevirisiz ileti

en: Next message without translation
tr: Sonraki çevirisiz ileti

en: Toggle Fuzzy State
tr: Bulanık Durumunu Değiştir

en: Find
tr: Bul

en: Upload File
tr: Dosyayı Karşıya Yükle

note: <property name="ypad">5</property>
en: _Original Message
tr: _Özgün İleti

note: <property name="ypad">5</property>
en: Translate_d Text
tr: Ç_evrilmiş Metin

en: Open a New File
tr: Yeni Dosya Aç

en: Open from Damned Lies
tr: Damned Lies Sisteminden Aç

en: Save As…
tr: Farklı Kaydet…

en: So_rt Messages by…
tr: İletileri Şuna Göre _Sırala…

en: _Order of Appearance
tr: Görünüm _Sırası

en: _Message Status
tr: İleti _Durumu

en: _Translated Message
tr: Ç_evrilmiş İleti

en: Uploading...
tr: Karşıya yükleniyor...

en: Upload
tr: Karşıya yükle

en: Upload to Damned Lies
tr: Damned Lies sistemine yükle

en: comment:
tr: açıklama:

note: Translators: this is the title of the window with a modified document
en: *%s — Translation Editor
tr: *%s — Çeviri Düzenleyici

note: Translators: this is the title of the window with a document opened
en: %s — Translation Editor
tr: %s — Çeviri Düzenleyici

en: Could not Save
tr: Kaydedilemedi

en: File saved
tr: Dosya kaydedildi

[ctx: shortcut window group]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Open file
tr: Dosya aç

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file
tr: Şu anki dosyayı kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file as
tr: Şu anki dosyayı farklı kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Download from DL
tr: DL Sisteminden İndir

[ctx: shortcut window]
en: Upload to DL
tr: DLʼye Yükle

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
tr: Tercihler

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

[ctx: shortcut window]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcut window]
en: New Window
tr: Yeni Pencere

[ctx: shortcut window]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: shortcut window group]
en: Edit
tr: Düzenle

[ctx: shortcut window]
en: Clear translation
tr: Çeviriyi temizle

[ctx: shortcut window]
en: Mark/Unmark as fuzzy
tr: Bulanık olarak imle/imleme

[ctx: shortcut window]
en: Copy original text to translation
tr: Özgün metni çeviriye kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Copy original text to clipboard
tr: Özgün metni panoya kopyala

[ctx: shortcut window group]
en: Navigation
tr: Gezinim

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous message
tr: Önceki iletiye git

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next message
tr: Sonraki iletiye git

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous untranslated message
tr: Önceki çevrilmemiş iletiye git

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next untranslated message
tr: Sonraki çevrilmemiş iletiye git

[ctx: shortcut window group]
en: Translation Memory
tr: Çeviri Belleği

[ctx: shortcut window]
en: Build translation memory
tr: Çeviri belleği oluştur

[ctx: shortcut window]
en: Use 1st...9th suggestion
tr: 1. ... 9. öneriyi kullan

[ctx: shortcut window group]
en: Find & Replace
tr: Bul ve Değiştir

[ctx: shortcut window]
en: Find
tr: Bul

[ctx: shortcut window]
en: Find & Replace
tr: Bul ve değiştir

[ctx: shortcut window]
en: Forward-search
tr: İleri ara

[ctx: shortcut window]
en: Backward-search
tr: Geri ara

[ctx: shortcut window]
en: Hide find & replace bar
tr: Bul ve değiştir çubuğunu gizle

en: — Edit PO files
tr: — PO dosyalarını düzenle

en: %s
    Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
tr: %s
    Kullanılabilir komut satırı seçeneklerinin tam listesini görmek için “%s --help” komutunu çalıştırın.

en: Select PO directory
tr: PO dizini seç

en: Translation Editor Memory Manager
tr: Çeviri Düzenleyici Bellek Yöneticisi

en: Database
tr: Veri tabanı

en: Select the directory which contains PO files
tr: PO dosyalarını içeren dizini seç

en: Use only files with this name
tr: Yalnızca bu adı taşıyan dosyaları kullan

en: Add to Database
tr: Veri Tabanına Ekle

en: PO directory
tr: PO dizini

en: Directory containing PO files to add to the translation memory.
tr: Çeviri belleğine eklenecek PO dosyalarını içeren dizinler.

en: Restrict search by filename
tr: Aramayı dosya adı ile sınırla

en: If true, only include files with a specified filename when searching the translation memory.
tr: Eğer doğruysa, çeviri belleğinde ararken yalnızca belirlenen dosya adını taşıyan dosyaları içer.

en: Filename to restrict search to
tr: Aramayı sınırlandıracak dosya adı

en: Filename to which searching of the translation memory should be restricted.
tr: Çeviri belleği aramasının sınırlandırılmasında kullanılacak dosya adı.

en: Maximum number of missing words
tr: Azami eksik sözcük sayısı

en: Maximum number of words that can be missing from a message displayed as a match by the translation memory.
tr: Çeviri belleğince bir eşleşme olarak gösterilen iletideki eksik olabilecek azami sözcük sayısı.

en: Maximum difference in message length
tr: İleti uzunluğundaki azami fark

en: Maximum difference in length between messages displayed as matches by the translation memory.
tr: Çeviri belleğince eşleşme olarak gösterilen iletiler arasındaki uzunluk türünden azami fark.
