gtranslator 1.0 - en to fi translation catalogue (260 entries)

en: Translation Editor
fi: Käännösmuokkain

en: Translate and localize applications and libraries
fi: Käännä ja kotoista ohjelmia sekä kirjastoja

en: Gtranslator is an enhanced gettext po file editor for the GNOME desktop environment. It handles all forms of gettext po files and includes very useful features like find/replace, translation memory, different translator profiles, messages table (for having an overview of the translations/messages in the po file), easy navigation and editing of translation messages and comments of the translation where accurate.
fi: Gtranslator on gettext-po-tiedostojen muokkain Gnome-työpöydälle. Se hallitsee kaikenlaisia gettextin mukaisia po-tiedostoja ja sisältää hyödyllisiä ominaisuuksia, kuten "etsi ja korvaa"-toiminnon, käännösmuistin, useita eri käännösprofiileja, viestitaulun, kommenttien esittämisen ja ennen kaikkea helpon tavan muokata käännettäviä viestejä.

en: Gtranslator includes also a plugin system with many interesting plugins like alternate language, insert tags, integration with subversion and a source code viewer.
fi: Gtranslator sisältää myös liitännäisjärjestelmän. Liitännäisistä mainittakoon vaihtoehtoiskielten liitännäinen, merkintöjen lisäys, integraatio Subversion-versionhallintajärjestelmään kanssa sekä lähdekoodikatselin.

en: PO File Editor
fi: PO-tiedostojen muokkain

en: Gtranslator;Translation;Editor;Gettext;Write;
fi: Gtranslator;Translation;Editor;Gettext;Write;käännös;lokalisointi;

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: Warn if file contains fuzzy translations
fi: Varoita jos tiedosto sisältää sumeita käännöksiä

en: If true, warn the user when saving a PO translation file containing fuzzy strings.
fi: Jos tosi, käyttäjää varoitetaan mikäli PO-käännöstiedosto sisältää sumeita kohtia.

en: Whether to remove the obsolete entries upon saving
fi: Poistetaanko vanhentuneet tietueet tallennuksen yhteydessä vai ei

en: If true, the obsolete entries will be removed from the file after saving
fi: Jos tosi, vanhentuneet tietuet poistetaan tiedostosta tallennuksen jälkeen

en: Auto save files
fi: Tallenna tiedostot automaattisesti

en: If true, automatically save files at specified intervals.
fi: Jos tosi, tiedostot tallennetaan automaattisesti määritetyin aikavälein.

en: Auto save interval
fi: Automaattitallennuksen aikaväli

en: Interval in minutes at which to automatically save files.
fi: Aikaväli minuuteissa, jolloin tiedostot tallennetaan automaattisesti.

en: Create backup before saving
fi: Luo varmuuskopio ennen tallennusta

en: If true, create a backup copy of a file before saving it.
fi: Jos tosi, tiedostosta luodaan varmuuskopio ennen tallennusta.

en: Use profile values for header
fi: Käytä profiilin arvoja otsakkeissa

en: If true, overwrite the values in the PO header with those in the active profile.
fi: Jos tosi, PO-otsakkeiden tiedot korvataan käytössä olevan profiilin tiedoin.

en: Highlight syntax in edit fields
fi: Korosta syntaksi käännöskentissä

en: If true, apply syntax highlighting to strings in edit fields.
fi: Jos tosi, toteuta syntaksin korostus muokkauskentissä oleville merkkijonoille.

en: Make whitespace visible
fi: Tee tyhjätilasta näkyvä

en: If true, display whitespace in strings as representative symbols.
fi: Jos tosi, tekstissä oleva tyhjätila esitetään soveltuvin symbolein.

en: Remove fuzzy status when message is changed
fi: Poista sumea-tila, kun viestiä muutetaan

en: If true, remove fuzzy status from translations when they are changed.
fi: Jos tosi, poista käännöksen sumea-tila kun käännöstä muutetaan.

en: Check spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: If true, check the spelling of translated messages.
fi: Jos tosi, käännettyjen viestin oikeinkirjoitus tarkistetaan.

en: Message list sort order
fi: Viestilistan lajittelujärjestys

en: Sort order to use in the message list. Possible values are “status”, “id”, “original-text” and “translated-text”.
fi: Viestiluettelon järjestys. Mahdolliset arvot ovat “status”, “id”, “original-text” ja “translated-text”.

en: Source Viewer
fi: Lähdekoodin katselin

en: Source code
fi: Lähdekoodi

en: Translation file editing suite for localization of applications and libraries.
fi: Työkaluja ohjelmien ja kirjastojen kotoistamisen avuksi.

en: Unsaved Changes
fi: Tallentamattomat muutokset

en: Do you want to write all the changes done to %s?
fi: Haluatko tallentaa kaikki kohteeseen %s tehdyt muutokset?

en: Cancel
fi: Peru

en: Continue Without Saving
fi: Jatka tallentamatta

en: Save and Open
fi: Tallenna ja avaa

en: Open file for translation
fi: Avaa käännettävä tiedosto

en: This file has already been uploaded
fi: Tiedosto on jo lähetetty

en: An error occurred while uploading the file: %s
    Maybe you've not configured your <i>l10n.gnome.org</i> <b>token</b> correctly in your profile or you don't have permissions to upload this module.
fi: Tapahtui virhe ladattaessa tiedostoa: %s
    Ehkä et ole laittanut asetuksia kohdalleen <i>l10n.gnome.org</i> <b>token</b>-profiilissasi tai sinulla ei ole oikeutta ladata tätä tiedostoa sivulle.

en: The file has been uploaded!
fi: Tiedosto on lähetetty!

en: Save file as…
fi: Tallenna tiedosto nimellä…

en: _Cancel
fi: _Peru

en: Close _Without Saving
fi: Sulje _tallentamatta

en: _Save
fi: T_allenna

en: Save the changes to document “%s” before closing?
fi: Tallennetaanko muutokset asiakirjaan “%s” ennen sulkemista?

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
fi[0]: Muutokset %d asiakirjaan hävitetään pysyvästi.
fi[1]: Muutokset %d asiakirjaan hävitetään pysyvästi.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
fi[0]: Avoinna on %d asiakirja, jonka muutoksia ei ole tallennettu. Tallennetaanko muutokset ennen sulkemista?
fi[1]: Avoinna on %d asiakirjaa, joiden muutoksia ei ole tallennettu. Tallennetaanko muutokset ennen sulkemista?

en: Save
fi: Tallenna

en: Notes
fi: Huomiot

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Extracted comments
fi: Tuodut kommentit

en: Paths
fi: Polut

en: Error loading module info: %s
fi: Virhe ladatessa moduulin tietoa: %s

en: Error loading file info: %s
fi: Virhe ladatessa tiedoston tietoa: %s

en: No module state found.
fi: Moduulin tilaa ei löytynyt.

en: Error loading file: %s
fi: Virhe tiedostoa ladatessa: %s

en: Error creating tmp file: %s
fi: Virhe luotaessa tmp-tiedostoa: %s

en: The file has been saved in your Downloads folder
fi: Tiedosto on tallennettu Lataukset-kansioosi

en: An error occurred while reserving this module: %s
    Maybe you've not configured your l10n.gnome.org token correctly in your profile or you don't have permissions to reserve this module.
fi: Tapahtui virhe varattaessä tätä moduulia: %s
    Ehkä et ole laittanut kohdalleen l10n.gnome.orgin polettia profiilissasi tai sinulla ei ole oikeutta varata tätä moduulia.

en: The file has been successfully reserved
fi: Tiedosto on varattu onnistuneesti

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: About Translation Editor
fi: Tietoja - Käännösmuokkain

en: Language
fi: Kieli

en: Module
fi: Moduuli

en: Domain
fi: Alue

en: Branch
fi: Haara

en: Reserve for translation
fi: Varaa käännettäväksi

en: Info
fi: Tiedot

en: File
fi: Tiedosto

en: Translation State
fi: Käännöksen tila

en: Stats
fi: Tilastot

en: Load File
fi: Lataa tiedosto

en: Open…
fi: Avaa…

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Gettext translation
fi: Gettext-käännös

en: Gettext translation template
fi: Gettext-käännöksen pohja

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Welcome to Translation Editor
fi: Tervetuloa käännösmuokkaimeen

en: Before start to use the application, a profile should be created, but don't worry, the app will guide you to do it in a minute.
fi: Ennen kuin aloitat sovelluksen käytön, profiilin luominen on tarpeen. Ei hätää, sovellus johdattaa profiilin luomisessa.

en: Create Profile
fi: Luo profiili

en: Profile
fi: Profiili

en: Profile name
fi: Profiilin nimi

en: default
fi: oletus

en: Translator name
fi: Kääntäjän nimi

en: Translator email
fi: Kääntäjän sähköposti

en: Translation team email
fi: Käännöstiimin sähköposti

en: Confirmation
fi: Vahvistus

en: Team email
fi: Kääntäjäryhmän sähköposti

en: Language name
fi: Kielen nimi

en: Language code
fi: Kielikoodi

en: Character set
fi: Merkistö

en: Transfer encoding
fi: Muunnoksen merkistökoodaus

en: Plural form
fi: Monikkomuoto

en: Next
fi: Seuraava

en: Edit Header
fi: Muokkaa otsakkeita

en: Translator
fi: Kääntäjä

en: General
fi: Yleiset

en: Use my options to complete the following entries
fi: Käytä asetuksiani seuraavien kenttien täyttämiseen

en: Translator’s _name
fi: Kääntäjän _nimi

en: Translator’s _email
fi: Kääntäjän _sähköposti

en: _Language
fi: _Kieli

en: Language _code
fi: Kie_likoodi

en: Language _Team email
fi: Kääntäjä_tiimin sähköposti

en: Char_set
fi: _Merkistö

en: Enc_oding
fi: Merkistökoo_daus

en: Project
fi: Projekti

en: Project Id _version
fi: Projektitunnisteen _versio

en: Pot _file creation date
fi: Pot-_tiedoston luontipäivä

en: Po file _revision date
fi: Po-tiedoston _muuttamispäivä

en: Report message _bugs to
fi: Raportoi viestien virheet _osoitteeseen

en: Comment
fi: Kommentti

en: Lang
fi: Kieli

en: State
fi: Tila

en: Edit options manually
fi: Muokkaa valintoja käsin

en: Choose language code
fi: Valitse kielikoodi

en: Plural forms
fi: Monikkomuodot

en: Choose plural forms
fi: Valitse monikkomuodot

en: Original Message
fi: Alkuperäisen viesti

en: Translated Message
fi: Käännetty viesti

en: The file is empty
fi: Tiedosto on tyhjä

en: Failed opening file “%s”: %s
fi: Tiedoston “%s” avaus epäonnistui: %s

en: Could not convert from charset “%s” to UTF-8
fi: Muunnos merkistöstä “%s” UTF-8-muotoon ei onnistu

en: Could not store temporary file for encoding conversion
fi: Väliaikaistiedoston tallennus merkistömuunnosta varten epäonnistui

en: All attempt to convert the file to UTF-8 has failed, use the msgconv or iconv command line tools before opening this file with GNOME Translation Editor
fi: Yritykset muuntaa tiedosto UTF-8-muotoon epäonnistuivat. Käytä msgconv- tai iconv-komentorivityökaluja ennen tämän tiedoston avaamista Gnomen käännösmuokkaimella

en: Gettext returned a null message domain list.
fi: Gettext palautti tyhjän viestialuelistan.

en: No messages obtained from parser.
fi: Viestejä ei saatu parserilta.

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot files are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named “%s.po”.
fi: Yrität tallentaa tiedostoa .pot-päätteellä.
    Pot-tiedostot luodaan koostamisvaiheessa automaattisesti.
    Tiedostosi nimen tulisi luultavasti olla muotoa “%s.po”.

en: The file %s is read-only, and can not be overwritten
fi: Tiedosto %s on vain lukumuodossa, joten sitä ei voi korvata

en: There is an error in the PO file: %s
fi: PO-tiedostossa on virhe: %s

en: There was an error writing the PO file: %s
fi: Virhe tallennettaessa po-tiedostoa: %s

en: Delete
fi: Poista

en: Impossible to remove the active profile
fi: Käytössä olevaa profiilia ei voi poistaa

en: Another profile should be selected as active before
fi: Jokin toinen profiili tulee ottaa käyttöön ennen nykyisen profiilin poistoa

en: _Ok
fi: _OK

en: Are you sure you want to delete this profile?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän profiilin?

en: _Delete
fi: _Poista

en: F_iles
fi: _Tiedostot

en: _Warn if PO file contains fuzzy translations
fi: _Varoita jos po-tiedosto sisältää sumeita käännöksiä

en: _Remove obsolete entries on save
fi: _Poista vanhentuneet tietueet tallennuksen yhteydessä

en: Autosave
fi: Automaattitallennus

en: _Activate auto save
fi: Aktivoi automaattitallennus

en: Autosave _Interval
fi: Automaattitallennuksen a_ikaväli

en: Create a _backup copy of files before saving
fi: Luo _varmuuskopio tiedostoista ennen tallennusta

en: _Editor
fi: _Muokkain

en: Text Display
fi: Tekstin esitystapa

en: _Highlight message syntax
fi: _Korosta viestin syntaksi

en: Make _whitespace visible
fi: Tee ty_hjätilasta näkyvä

en: _Font
fi: _Fontti

en: Contents
fi: Sisältö

en: _Remove fuzzy status if message is changed
fi: Poista _sumea-tila muutettaessa viestiä

en: Check _spelling
fi: _Tarkista oikeinkirjoitus

en: _Profiles
fi: _Profiilit

en: Profiles
fi: Profiilit

en: Translation Editor Profile
fi: Käännösmuokkaimen profiili

en: Profile Information
fi: Profiilitiedot

en: Translator Information
fi: Kääntäjän tiedot

en: Translator _name
fi: Kääntäjän _nimi

en: Translator _email
fi: Kääntäjän _sähköposti

en: Translation _team email
fi: Käännöstiimin sähkö_posti

en: Damned Lies Integration
fi: Damned Lies -integraatio

en: GNOME Damned Lies integration token, go to your profile in https://l10n.gnome.org/ to get it
fi: GNOME Damned Lies -integraatiopoletti, siirry profiiliisi osoitteessa https://l10n.gnome.org/ ja hanki pääsypoletti (auth token)

en: _Damned Lies auth token
fi: _Damned Lies -pääsypoletti

en: Build Translation Memory
fi: Rakenna käännösmuisti

en: Help
fi: Ohje

en: Open a new .po file or drag & drop here
fi: Avaa uusi .po-tiedosto tai vedä ja pudota tähän

en: Load from DL…
fi: Lataa DL-palvelusta…

en: Search
fi: Etsi

en: Switch between Search and Search-and-Replace
fi: Vaihda toimintojen "Etsi" ja "Etsi ja korvaa" välillä

en: Show or hide search options such as case sensitivity
fi: Näytä tai piilota hakuvalinnat kuten kirjainkoon merkitsevyys

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace All
fi: Korvaa kaikki

en: Case sensitive
fi: Kirjainkoko merkitsee

en: Match whole word only
fi: Täsmää vain kokonaiset sanat

en: Wrap around
fi: Jatka asiakirjan alusta

en: Original text
fi: Alkuperäisen teksti

en: Translated text
fi: Käännetty teksti

en: There is an error in the message:
fi: Viestissä on virhe:

en: fuzzy
fi: sumea

en: Plural %d
fi: Monikko %d

note: Translators: Path to the document opened
en: Path:
fi: Polku:

en: Copied to clipboard
fi: Kopioitu leikepöydälle

en: Translated: %0.2f%%
fi: Käännetty: %0.2f%%

en: Translated: %d
fi: Käännetty: %d

en: Untranslated: %d
fi: Kääntämättä: %d

en: Fuzzy: %d
fi: Sumeita: %d

en: Previous message without translation
fi: Edellinen ilman käännöstä oleva viesti

en: Next message without translation
fi: Seuraava ilman käännöstä oleva viesti

en: Toggle Fuzzy State
fi: Aseta viesti sumeaksi tai poista sumean merkintä

en: Find
fi: Etsi

en: Upload File
fi: Lähetä tiedosto

note: <property name="ypad">5</property>
en: _Original Message
fi: _Alkuperäisen viesti

note: <property name="ypad">5</property>
en: Translate_d Text
fi: _Käännetty viesti

en: Open a New File
fi: Avaa uusi tiedosto

en: Open from Damned Lies
fi: Avaa Damned Lies -palvelusta

en: Save As…
fi: Tallenna nimellä…

en: So_rt Messages by…
fi: Viestien järjestysperuste…

en: _Order of Appearance
fi: _Esiintymisjärjestys

en: _Message Status
fi: _Viestin tila

en: _Translated Message
fi: _Käännetty viesti

en: Uploading...
fi: Lähetetään...

en: Upload
fi: Lähetä

en: Upload to Damned Lies
fi: Lähetä Damned Lies -palveluun

en: comment:
fi: kommentti:

note: Translators: this is the title of the window with a modified document
en: *%s — Translation Editor
fi: *%s — Käännösmuokkain

note: Translators: this is the title of the window with a document opened
en: %s — Translation Editor
fi: %s — Käännösmuokkain

en: Could not Save
fi: Ei voitu tallentaa

en: File saved
fi: Tiedosto tallennettu

en: Select a Po file
fi: Valitse PO-tiedosto

en: Load from Damned Lies
fi: Lataa Damned Lies -palvelusta

[ctx: shortcut window group]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Open file
fi: Avaa tiedosto

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file
fi: Tallenna nykyinen tiedosto

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file as
fi: Tallenna nykyinen tiedosto nimellä

[ctx: shortcut window]
en: Download from DL
fi: Lataa DL-palvelusta

[ctx: shortcut window]
en: Upload to DL
fi: Lähetä Damned Lies -palveluun

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
fi: Asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
en: New Window
fi: Uusi ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window group]
en: Edit
fi: Muokkaus

[ctx: shortcut window]
en: Clear translation
fi: Tyhjennä käännösteksti

[ctx: shortcut window]
en: Mark/Unmark as fuzzy
fi: Merkitse sumeaksi päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Copy original text to translation
fi: Kopioi alkuperäisen viestin sisältö käännöskenttään

[ctx: shortcut window]
en: Copy original text to clipboard
fi: Kopioi alkuperäinen teksti leikepöydälle

[ctx: shortcut window group]
en: Navigation
fi: Liikkuminen

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous message
fi: Siirry edelliseen viestiin

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next message
fi: Siirry seuraavaan viestiin

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous untranslated message
fi: Siirry edelliseen kääntämättömään viestiin

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next untranslated message
fi: Siirry seuraavaan kääntämättömään viestiin

[ctx: shortcut window group]
en: Translation Memory
fi: Käännösmuisti

[ctx: shortcut window]
en: Build translation memory
fi: Rakenna käännösmuisti

[ctx: shortcut window]
en: Use 1st...9th suggestion
fi: Käytä 1.-9. ehdotusta

[ctx: shortcut window group]
en: Find & Replace
fi: Etsi ja korvaa

[ctx: shortcut window]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Find & Replace
fi: Etsi ja korvaa

[ctx: shortcut window]
en: Forward-search
fi: Jatka hakua eteenpäin

[ctx: shortcut window]
en: Backward-search
fi: Jatka hakua taaksepäin

[ctx: shortcut window]
en: Hide find & replace bar
fi: Piilota "Etsi ja korvaa"-palkki

en: — Edit PO files
fi: — muokkaa PO-tiedostoja

en: %s
    Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
fi: %s
    Suorita “%s --help” nähdäksesi kaikki komentorivivalinnat.

en: Select PO directory
fi: Valitse PO-kansio

en: Translation Editor Memory Manager
fi: Käännösmuokkaimen käännösmuistin hallinta

en: Database
fi: Tietokanta

en: Select the directory which contains PO files
fi: Valitse po-tiedostoja sisältävä kansio

en: Use only files with this name
fi: Käytä vain tämännimisiä tiedostoja

en: Add to Database
fi: Lisää tietokantaan

en: PO directory
fi: PO-kansio

en: Directory containing PO files to add to the translation memory.
fi: Kansio, joka sisältää käännösmuistiin lisättävät PO-tiedostot.

en: Restrict search by filename
fi: Rajoita hakua tiedostonimen perusteella

en: If true, only include files with a specified filename when searching the translation memory.
fi: Mikäli totta, sisällytä tiedostot, joilla on määritetty tiedostonimi, kun haetaan käännösmuistista.

en: Filename to restrict search to
fi: Tiedostonimi, johon haku rajoitetaan

en: Filename to which searching of the translation memory should be restricted.
fi: Teidostonimi johon käännösmuistin haun tulisi rajoittua.

en: Maximum number of missing words
fi: Puuttuvien sanojen enimmäismäärä

en: Maximum number of words that can be missing from a message displayed as a match by the translation memory.
fi: Suurin määrä sanoja, joita voi puuttua tekstistä, mikä näytetään osumana käännösmuistista.

en: Maximum difference in message length
fi: Enimmäiseroavaisuus viestin pituudessa

en: Maximum difference in length between messages displayed as matches by the translation memory.
fi: Suurin ero pituudessa tekstien välillä, mikä näytetään osumana käännösmuistista.
