gtranslator master - en to ja translation catalogue (304 entries)

en: Translate and localize applications and libraries
ja: アプリケーションやライブラリのメッセージを翻訳します

en: Gtranslator is an enhanced gettext po file editor for the GNOME desktop environment. It handles all forms of gettext po files and includes very useful features like find/replace, translation memory, different translator profiles, messages table (for having an overview of the translations/messages in the po file), easy navigation and editing of translation messages and comments of the translation where accurate.
ja: Gtranslator は GNOME デスクトップ環境用の高機能な gettext PO ファイルエディターです。すべての gettext PO ファイル形式に対応し、検索/置換、翻訳メモリ、複数の翻訳者プロファイル、PO ファイル内の翻訳/メッセージの概要を表示するメッセージ表、簡易ナビゲーション、翻訳メッセージとコメントの編集といった非常に便利な機能を備えています。

en: Gtranslator includes also a plugin system with many interesting plugins like alternate language, insert tags, integration with subversion and a source code viewer.
ja: Gtranslator はプラグインシステムも備えており、Alternate Language (言語の切り替え)、Insert Tags (タグの挿入)、Subversion の統合、ソースコードビューアーなどのプラグインが利用できます。

en: Translation Editor
ja: 翻訳エディター

en: PO File Editor
ja: PO ファイルエディター

en: Gtranslator;Translation;Editor;Gettext;Write;
ja: Gtranslator;Translation;Editor;Gettext;Write;翻訳;エディター

en: Warn if file contains fuzzy translations
ja: “曖昧”な翻訳が残っている場合に警告する

en: If true, warn the user when saving a PO translation file containing fuzzy strings.
ja: true の場合、PO ファイルを保存するときに“曖昧”な文字列が残っていたら警告します。

en: Auto save files
ja: ファイルを自動保存する

en: If true, automatically save files at specified intervals.
ja: true の場合、指定した間隔でファイルを自動的に保存します。

en: Auto save interval
ja: 自動保存する間隔

en: Interval in minutes at which to automatically save files.
ja: 編集中のファイルを自動的に保存する間隔 (単位は分) です。

en: Create backup before saving
ja: 保存する前にバックアップを作成する

en: If true, create a backup copy of a file before saving it.
ja: true の場合、ファイルを保存する前にバックアップを作成します。

en: Use profile values for header
ja: プロファイルの値をヘッダーに使用する

en: If true, overwrite the values in the PO header with those in the active profile.
ja: true の場合、有効にしているプロファイルの値を PO ファイルのヘッダーに使用します。

en: Highlight syntax in edit fields
ja: メッセージのシンタックスハイライトを有効にする

en: If true, apply syntax highlighting to strings in edit fields.
ja: true の場合、編集フィールド内の文字列をシンタックスハイライトします。

en: Make whitespace visible
ja: 空白文字を表示する

en: If true, display whitespace in strings as representative symbols.
ja: true の場合、メッセージに含まれる空白文字を記号として表示します。

en: Remove fuzzy status when message is changed
ja: メッセージを編集したら“曖昧”状態を解除する

en: If true, remove fuzzy status from translations when they are changed.
ja: true の場合、翻訳内容を編集したら“曖昧”状態を解除します。

en: Check spelling
ja: スペルをチェックする

en: If true, check the spelling of translated messages.
ja: true の場合、翻訳したメッセージのスペルをチェックします。

en: Side panel switcher style
ja: サイドパネルスイッチャーのスタイル

en: Style for switchers in the side panel.
ja: サイドパネルスイッチャーのスタイルです。

en: Color scheme
ja: カラースキーム

en: Name of a gtksourceview color scheme to use for syntax highlighting.
ja: メッセージを強調表示するときに使用する gtksourceview 提供の色のスキーム名です。

en: Message list sort order
ja: メッセージを並べる順番

en: Sort order to use in the message list. Possible values are “status”, “id”, “original-text” and “translated-text”.
ja: メッセージを一覧で使用する並べ方です。指定可能な値: “status”、“id”、“original_text”、“translated_text”

en: Active plugins
ja: 使用中のプラグイン

en: List of active plugins. It contains the “Location” of the active plugins. See the .gtranslator-plugin file for obtaining the “Location” of a given plugin.
ja: 使用中のプラグイン一覧です。使用中のプラグインの“Location”を取得します。“Location”を取得するために .gtranslator-plugin ファイルを見ます。

en: Paths:
ja: パス:

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Source Viewer
ja: ソースビューアー

en: Source code
ja: ソースコード

en: Current Maintainers
ja: 現在のメンテナー

en: Previous Developers
ja: 前バージョンの開発者

en: Contributors
ja: 寄稿者

en: Translation file editing suite for localization of applications and libraries.
ja: アプリケーションやライブラリのメッセージを編集するツールです。

en: Translation Editor Web Site
ja: 翻訳エディターのウェブサイト

en: Do you want to save changes to this file: <span weight="bold" size="large">%s</span>?
ja: 変更点を <span weight="bold" size="large">%s</span> に保存しますか?

en: If you don't save, all your unsaved changes will be permanently lost.
ja: 保存しないと、すべての未保存の変更点は完全に失われます。

en: Save and open
ja: 保存して開く

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Continue without saving
ja: 保存せずに続行

en: Open file for translation
ja: 翻訳するファイルの選択

en: This file has already been uploaded
ja: このファイルはすでにアップロードされています

en: An error occurred while uploading the file: %s
    Maybe you've not configured your <i>l10n.gnome.org</i> <b>token</b> correctly in your profile or you don't have permissions to upload this module.
ja: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました: %s
    プロファイルで <i>l10n.gnome.org</i> の <b>トークン</b> を正常に設定していないか、このモジュールのアップロード権限がない可能性があります。

en: The file has been uploaded!
ja: ファイルをアップロードしました!

en: The file '%s.%s.%s.%s' has been uploaded!
ja: '%s.%s.%s.%s' をアップロードしました!

en: File saved.
ja: ファイルを保存しました。

en: Save file as…
ja: 名前を付けて保存…

en: Files saved.
ja: ファイルを保存しました。

en: Profile name: %s
    Translator name: %s
    Translator email: %s
    Language name: %s
    Team email: %s
    Language code: %s
    Character set: %s
    Transfer encoding: %s
    Plural form: %s
ja: プロファイル名: %s
    翻訳者の名前: %s
    翻訳者のメール: %s
    言語の名前: %s
    翻訳チームのメール: %s
    言語のコード: %s
    文字集合: %s
    エンコーディング: %s
    複数形の形式: %s

en: This assistant will help you to create the main profile.
ja: このアシスタント機能でメインプロファイルを作成します。

en: Assistant
ja: アシスタント

en: Profile name
ja: プロファイル名

en: Translator email
ja: 翻訳者のメール

en: Team email
ja: 翻訳チームのメール

en: Profile
ja: プロファイル

en: Language
ja: 言語

en: Confirmation
ja: 確認

en: Close _without Saving
ja: 保存せずに閉じる(_W)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Question
ja: 質問

en: Save the changes to document “%s” before closing?
ja: 閉じる前に“%s”への変更点を保存しますか?

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
ja[0]: %d 個のファイルに対する変更点は完全に失われます。

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ja[0]: 未だ保存していない変更点を含むファイルが %d 個あります。閉じる前に保存しますか?

en: Docum_ents with unsaved changes:
ja: 未だ保存していない変更点を含むファイル(_E):

en: S_elect the documents you want to save:
ja: 保存するファイルを選択してください(_E):

en: Saving has been disabled by the system administrator.
ja: システム管理者によってファイルの保存が禁じられています。

en: If you don’t save, all your changes will be permanently lost.
ja: 保存しないと、すべての変更点は完全に失われます。

en: Notes
ja: メモ

en: Notes:
ja: メモ:

en: Add Note
ja: メモを追加:

en: Edit
ja: 編集

en: Extracted comments:
ja: 追加のコメント:

en: Context:
ja: コンテキスト:

en: Format:
ja: 書式:

en: No module state found.
ja: モジュールの状態が見つかりませんでした。

en: The current state is: %s
ja: 現在の状態: %s

en: The file '%s' has been saved in %s
ja: '%s' を次の場所に保存しました: %s

en: An error occurred while reserving this module: %s
    Maybe you've not configured your <i>l10n.gnome.org</i> <b>token</b> correctly in your profile or you don't have permissions to reserve this module.
ja: このモジュールの予約中にエラーが発生しました: %s
    プロファイルで <i>l10n.gnome.org</i> の <b>トークン</b> を正常に設定していないか、このモジュールの予約権限がない可能性があります。

en: The file '%s.%s.%s.%s' has been successfully reserved
ja: '%s.%s.%s.%s' を正常に予約しました

en: Translation Team
ja: 翻訳チーム

en: Module
ja: モジュール

en: Select team, module, branch and domain to get the translation file.
ja: 翻訳ファイル取得のために、チーム、モジュール、ブランチ、ドメインを選択してください。

en: Reserve for translation
ja: 翻訳を予約する

en: Load file
ja: ファイルを読み込む

en: Load from Damned Lies
ja: Damned Lies から読み込む

en: Open…
ja: 開く…

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: Preferences
ja: 設定

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: About
ja: このアプリケーションについて

en: Quit
ja: 終了

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Gettext translation
ja: PO ファイル

en: Gettext translation template
ja: POT ファイル

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Edit Header
ja: ヘッダーの編集

en: Use my options to complete the following entries:
ja: ここで設定したオプションを適用する:

en: Translator’s _name:
ja: 翻訳者の氏名(_N):

en: Translator’s _email:
ja: 翻訳者のメール(_E):

en: _Language:
ja: 言語(_L):

en: Language _code:
ja: 言語のコード(_C):

en: Language gro_up email:
ja: 翻訳チームのメール(_U):

en: Char_set:
ja: 文字セット(_S):

en: Enc_oding:
ja: エンコーディング(_O):

en: Translator and Language
ja: 翻訳者と言語

en: Project Id _version:
ja: プロジェクトのバージョン(_V):

en: Pot _file creation date:
ja: POT ファイルの生成日(_F):

en: Po file _revision date:
ja: PO ファイルの更新日(_R):

en: Report message _bugs to:
ja: バグの報告先(_B):

en: Project
ja: プロジェクト

en: Comment
ja: コメント

en: DL Team:
ja: DL のチーム:

en: DL Module:
ja: DL のモジュール:

en: DL Branch:
ja: DL のブランチ:

en: DL Domain:
ja: DL のドメイン:

en: DL State:
ja: DL の状態:

en: Damned Lies Info
ja: Damned Lies の情報

en: _OK
ja: OK(_O)

en: Go to Message
ja: メッセージに移動

en: Enter message number:
ja: メッセージの番号を入力してください:

en: Choose Language
ja: 言語を選択

en: _Language
ja: 言語(_L)

en: Language _code
ja: 言語のコード

en: Character _set
ja: 文字セット(_S)

en: Transfer en_coding
ja: エンコーディング(_C)

en: _Plural forms
ja: 複数形の形式(_P)

en: _Edit options manually
ja: オプションを手動で編集する(_E)

en: Original Message
ja: 原文

en: Translated Message
ja: 翻訳文

en: Order messages by
ja: メッセージの並び順

en: Appearance in the original file
ja: ファイルの内容

en: Message status
ja: メッセージのステータス

en: Original message
ja: 原文

en: Translated message
ja: 翻訳文

en: Find
ja: 検索

en: Find and replace
ja: 検索と置換

en: Build translation memory
ja: 翻訳メモリの構築

en: Edit header
ja: ヘッダーの編集

en: Help
ja: ヘルプ

en: Open a new file (<Ctrl>o)
ja: 新しいファイルを開く (<Ctrl>O)

en: Open from Damned Lies (<Ctrl>d)
ja: Damned Lies から開く (<Ctrl>D)

en: Undo (<Ctrl>z)
ja: 元に戻す (<Ctrl>Z)

en: Redo (<Ctrl><Shift>z)
ja: やり直す (<Ctrl><Shift>Z)

en: Previous message without translation (<Alt><Page Up>)
ja: 前の未翻訳メッセージ (<Alt><Page Up>)

en: Next message without translation (<Alt><Page Down>)
ja: 次の未翻訳メッセージ (<Alt><Page Down>)

en: Toggle fuzzy state (<Ctrl>+u)
ja: “曖昧”状態の切り替え (<Ctrl>+U)

en: Sort messages by
ja: メッセージの並べ替え

en: Order by menu
ja: 指定したメニューで並べる

en: Find (<Ctrl><f>)
ja: 検索 (<Ctrl>F)

en: Save
ja: 保存

en: Save the current file (<Ctrl>s)
ja: このファイルを保存 (<Ctrl>S)

en: Save as (<Ctrl><Shift>s)
ja: 名前を付けて保存 (<Ctrl><Shift>S)

en: Upload file (<Ctrl>b)
ja: ファイルをアップロード (<Ctrl>B)

en: The file is empty
ja: ファイルは空です

en: Failed opening file “%s”: %s
ja: “%s”というファイルを開けませんでした: %s

en: Could not convert from charset “%s” to UTF-8
ja: 文字セット“%s”から UTF-8 に変換できません

en: Could not store temporary file for encoding conversion
ja: エンコーディング変換用の一時ファイルを保存できません

en: All attempt to convert the file to UTF-8 has failed, use the msgconv or iconv command line tools before opening this file with GNOME Translation Editor
ja: GNOME 翻訳エディターでこのファイルを UTF-8 に変換できませんでした。事前に msgconvや iconv などのコマンドで UTF-8 に変換してください。

en: Gettext returned a null message domain list.
ja: Gettext が null ドメインリストを返しました。

en: No messages obtained from parser.
ja: パーサーからメッセージを取得できませんでした。

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot files are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named “%s.po”.
ja: *.pot という拡張子でファイルを保存します。
    POT ファイルはプログラムのコンパイル時に生成されます。
    翻訳するファイルには“%s.po”という名前を付けてください。

en: The file %s is read-only, and can not be overwritten
ja: ファイル %s は読み込み専用なので、上書きできません

en: There is an error in the PO file: %s
ja: PO ファイル内にエラーがあります: %s

en: There was an error writing the PO file: %s
ja: PO ファイルの保存中にエラーが発生しました: %s

en: Impossible to remove the active profile
ja: 現在有効になっているプロファイルは削除できません

en: Another profile should be selected as active before
ja: 別のプロファイルを選択してください

en: Are you sure you want to delete this profile?
ja: このプロファイルを削除してもよろしいですか?

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Active
ja: 有効

en: Translation Editor Preferences
ja: 翻訳エディターの設定

en: General
ja: 全般

en: _Warn if PO file contains fuzzy translations
ja: PO ファイルに“曖昧”なメッセージが残っていたら警告する(_W)

en: Autosave
ja: 自動保存

en: Create a _backup copy of files before saving
ja: 保存する前にバックアップを作成する(_B)

en: _Autosave files every
ja: 自動保存する(_A):

en: _minutes
ja: 分ごと(_M)

en: Files
ja: ファイル

en: Text Display
ja: メッセージの表示

en: _Highlight message syntax
ja: メッセージのシンタックスハイライトを有効にする(_H)

en: Make _whitespace visible
ja: 空白文字を表示する(_W)

en: Font:
ja: フォント:

en: Choose the editor font
ja: エディターのフォントを選択

en: Contents
ja: 目次

en: _Remove fuzzy status if message is changed
ja: メッセージを編集したら“曖昧”状態を解除する(_R)

en: Check _spelling
ja: スペルをチェックする(_S)

en: Editor
ja: エディター

en: Edit Profile
ja: プロファイルを編集

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Translation Editor Profile
ja: 翻訳エディターのプロファイル

en: _Name
ja: 名前(_N)

en: Profile Information
ja: プロファイルの情報

en: Translator Information
ja: 翻訳者の情報

en: N_ame
ja: 名前(_A)

en: _Email
ja: メール(_E)

en: _Team email
ja: 翻訳チームのメール(_T)

en: _DL auth token
ja: DL の認証トークン(_D)

en: GNOME Damned Lies integration token, go to your profile in https://l10n.gnome.org/ to get it
ja: GNOME Damned Lies 統合トークン (https://l10n.gnome.org/ のユーザー設定ページで取得できます)

en: Language Settings
ja: 言語の設定

en: Open a new .po file or drag & drop here
ja: .po ファイルを開くか、ここにドラッグ & ドロップしてください

en: Select a PO file
ja: PO ファイルの選択

en: Load from DL…
ja: DL から読み込む…

en: Case sensitive
ja: 大/小文字を区別する

en: Match whole word only
ja: 完全に一致する単語だけ

en: Wrap around
ja: 折り返しも対象にする

en: Original text
ja: 原文のメッセージ

en: Translated text
ja: 翻訳文

en: Replace
ja: 置換

en: Replace All
ja: すべて置換

en: Switch between Search and Search-and-Replace
ja: “検索”と“検索と置換”を切り替えます

en: Show or hide search options such as case sensitivity
ja: 大/小文字の区別などの検索オプションの表示を切り替えます

en: Wrap Around
ja: 折り返しも対象にする

en: Original-text
ja: 原文のメッセージ

en: Translated-text
ja: 翻訳文

en: INS
ja: [挿入]

en: OVR
ja: [上書き]

en: Close document
ja: このファイルを閉じます

en: There is an error in the message:
ja: メッセージの中にエラーが含まれています:

en: fuzzy
ja: 曖昧

en: Plural %d
ja: 複数形 %d

note: Translators: Path to the document opened
en: Path:
ja: パス:

en: Translated: %0.2f%%
ja: 翻訳済み: %0.2f%%

en: Translated: %d
ja: 翻訳済み: %d

en: Untranslated: %d
ja: 未翻訳: %d

en: Fuzzy: %d
ja: 曖昧: %d

en: _Original Message
ja: 原文(_O)

en: Translate_d Text
ja: 翻訳文(_D):

en: _Upload
ja: アップロード(_U)

en: Upload to Damned Lies
ja: Damned Lies へアップロード

en: Uploading...
ja: アップロード中...

en: Upload
ja: アップロード

en: comment:
ja: コメント:

en: Untranslated
ja: 未翻訳

en: Translated
ja: 翻訳済み

en: Fuzzy
ja: fuzzy

en: Current: %d
ja: 現在位置: %d

en: Total: %d
ja: 合計: %d

en: %d translated | %d translated
ja[0]: 翻訳済み: %d

en: %d fuzzy | %d fuzzy
ja[0]: fuzzy: %d

en: %d untranslated | %d untranslated
ja[0]: 未翻訳: %d

note: Translators: this is the title of the window with a modified document
en: *%s — Translation Editor
ja: *%s — 翻訳エディター

note: Translators: this is the title of the window with a document opened
en: %s — Translation Editor
ja: %s — 翻訳エディター

en: No profile
ja: プロファイル無し

en: Profile for the active document
ja: 現在のドキュメントのプロファイル

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About GNOME Translation Editor
ja: GNOME 翻訳エディターについて(_A)

[ctx: shortcut window group]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Open file
ja: ファイルを開く

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file
ja: ファイルを保存する

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file as
ja: ファイルを別名で保存する

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
ja: 設定

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window group]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: shortcut window]
en: Undo
ja: 元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Redo
ja: やり直す

[ctx: shortcut window]
en: Mark/Unmark as fuzzy
ja: “曖昧”としてマーク/マーク解除する

[ctx: shortcut window]
en: Copy original text to translation
ja: 原文をコピーする

[ctx: shortcut window group]
en: Navigation
ja: ナビゲーション

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous message
ja: 前のメッセージに移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next message
ja: 次のメッセージに移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous untranslated message
ja: 前の未翻訳メッセージに移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next untranslated message
ja: 次の未翻訳メッセージに移動する

[ctx: shortcut window group]
en: Translation Memory
ja: 翻訳メモリ

[ctx: shortcut window]
en: Build translation memory
ja: 翻訳メモリを構築する

[ctx: shortcut window group]
en: Find & Replace
ja: 検索と置換

[ctx: shortcut window]
en: Find
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Find & Replace
ja: 検索/置換する

[ctx: shortcut window]
en: Forward-search
ja: 前方を検索する

[ctx: shortcut window]
en: Backward-search
ja: 後方を検索する

[ctx: shortcut window]
en: Hide find & replace bar
ja: 検索/置換バーを隠す

en: — Edit PO files
ja: — PO ファイルを編集する

en: %s
    Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
ja: %s
    “%s --help”を実行すると利用可能なすべてのコマンドラインオプションが表示されます。

en: Select PO directory
ja: PO フォルダーの選択

en: Translation Editor Memory Manager
ja: 翻訳エディターメモリマネージャー

en: Database:
ja: データベース:

en: Select the directory which contains PO files:
ja: PO ファイルが置かれているフォルダーを選択:

en: Add to Database
ja: データベースに追加する

en: Configuration:
ja: 設定:

en: Use only files with this name:
ja: 次の名前のファイルだけ使用する:

en: _Use this translation
ja: この翻訳を使用(_U)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: Shortcut
ja: ショートカット

en: Level
ja: レベル

en: String
ja: 文字列

en: PO directory
ja: PO が含まれるフォルダー

en: Directory containing PO files to add to the translation memory.
ja: 翻訳メモリに追加する PO ファイルが含まれるフォルダーです。

en: Restrict search by filename
ja: ファイル名で検索を絞る

en: If true, only include files with a specified filename when searching the translation memory.
ja: true の場合、特定の名前のファイルだけを翻訳メモリに含めます。

en: Filename to restrict search to
ja: 翻訳メモリに含めるファイルの名前

en: Filename to which searching of the translation memory should be restricted.
ja: 翻訳メモリに含めるファイルを、指定した名前のファイルだけに限定します。

en: Maximum number of missing words
ja: メッセージに含まれていない単語数の最大値

en: Maximum number of words that can be missing from a message displayed as a match by the translation memory.
ja: 編集しているメッセージが翻訳メモリの中にあるメッセージと一致しているかどうかを判定する際のしきい値で、双方のメッセージの間に含まれていない単語の数が最大いくつまで許容できるかを表す数値です (ここで指定した数だけ単語が異なっていても同一のメッセージであると判定します)。

en: Maximum difference in message length
ja: メッセージの差異を表す最大値

en: Maximum difference in length between messages displayed as matches by the translation memory.
ja: 編集しているメッセージが翻訳メモリの中にあるメッセージと一致しているかどうかを判定する際のしきい値で、双方のメッセージの長さがいくつまで異なることが許容できるかを表す数値です (ここで指定した数だけ長さが異なっていても同一のメッセージであると判定します)。
