gtranslator master - en to nds translation catalogue (142 entries)

en: Gtranslator PO Editor
nds: Gtranslator PO Bewarker

en: Translate and localize applications and libraries
nds: Översett un lokaliser Programme un Bökerien

en: Autosave files
nds: Dateien vun alleen spiekern

en: Autosave interval
nds: Vun alleen spiekern Intervall

en: Check spelling
nds: Rechtschrieven unnersöken

en: Color scheme
nds: Klöörschema

en: PO directory
nds: PO Verteeknis

en: Others
nds: Annere

en: Tag
nds: Slötelwoord

en: Message not found
nds: Nahricht nich funnen

en: File closed
nds: Datei sluten

[ctx: alternate lang]
en: _Open
nds: _Opmaken

[ctx: alternate lang]
en: _Close
nds: _Sluten

[ctx: alternate lang]
en: Co_py
nds: Ko_peren

note: * Look up Button
en: Look _up:
nds: Nah_kieken:

en: Similar words
nds: Lieke Wöör

en: Dictionary sources
nds: Wöörbookwellen

en: Dictionary
nds: Wöörbook

en: Look up words in a dictionary.
nds: Wöör in ee'm Wöörbook nahkieken

en: _Fullscreen
nds: _Fullbill

en: Fullscreen
nds: Fullbill

en: _Next Param
nds: _Nähster Param

en: _Insert Params
nds: Param _infögen

en: Insert Params
nds: Param infögen

en: _Next Tag
nds: _Nähstes Slötelwoord

en: _Insert Tags
nds: Slötelwöör _infögen

en: Insert Tags
nds: Slötelwöör infögen

en: Open Tran Settings
nds: Tran-Instellen opmaken

en: Phrase not found
nds: Utdruck nich funnen

en: Type
nds: Typ

en: Open-Tran.eu
nds: Tran.eu opmaken

en: Look for:
nds: Kieken nah:

en: Open Tran
nds: Tran opmaken

en: Line command:
nds: Reegorder:

en: Paths:
nds: Pads:

en: Source Code View
nds: Wellcodeansicht

en: Source Viewer
nds: Wellcode

en: Source code
nds: Wellcode

en: Open file for translation
nds: Datei to'm Översetten opmaken

en: File saved.
nds: Datei spiekert.

en: Save file as...
nds: Datei spiekern as...

en: Files saved.
nds: Dateien spiekert.

en: Contributors
nds: Schrievers

en: About Gtranslator
nds: Över Gtranslator

en: Gtranslator Web Site
nds: Gtranslator Netsiet

en: Notes:
nds: Notizen:

en: Add Note
nds: Notiz hentofögen:

en: Edit
nds: Bewarken

note: Context
en: Context:
nds: Tosammenhang:

en: Assistant
nds: Assistent

en: <b>Profile name:</b>
nds: <b>Togangnaam:</b>

en: <b>Translator name:</b>
nds: <b>Översetternaam:</b>

en: <b>Translator email:</b>
nds: <b>Översetter-Epost:</b>

en: <b>Language:</b>
nds: <b>Sprak:</b>

en: <b>Team email:</b>
nds: <b>Grupp-Epost:</b>

en: Profile
nds: Togang

en: <b>Language code:</b>
nds: <b>Sprakcode:</b>

en: <b>Plural forms:</b>
nds: <b>Mehrtaalformen:</b>

en: Checkout directory
nds: Verteeknis utchecken

en: E.g.: gl.po
nds: E.g.: nds.po

en: Generate Database
nds: Erstelle Datenbank

en: Confirmation
nds: Bestätigung

en: Close _without Saving
nds: Sluten _ohn to spiekern

en: Question
nds: Frage

en: Gettext translation
nds: Gettext Översetten

en: Gettext translation template
nds: Gettext Översetten Maske

en: All files
nds: All Dateien

en: Edit Header
nds: Header bewarken

en: Comment
nds: Kommentar

en: Project
nds: Projekt

en: Project Id _version:
nds: Projekt ID-_Verschoon

en: Translator and Language
nds: Översetter un Sprak

en: Translator's _email:
nds: Översetter-_Epost

en: Translator's _name:
nds: Översetter_naam:

en: _Language:
nds: _Sprak:

en: Go to Message
nds: To Nahricht wesseln

en: Enter message number:
nds: Nahrichttaal ingeven:

en: Active
nds: Aktiv

en: Gtranslator Preferences
nds: Gtranslator Instellen

en: Add to Database
nds: To Datenbank hentofögen

en: Autosave
nds: Vun alleen spiekern

en: Check _spelling
nds: _Rechtschrieven unnersöken

en: Configuration:
nds: Konfiguratschoon:

en: Contents
nds: Inholls

en: Database:
nds: Datenbank:

en: Editor
nds: Bewarker

en: Files
nds: Dateien

en: General
nds: Allgemeen

en: Profiles
nds: Togangen

en: _minutes
nds: _Minuuten

en: Language Settings
nds: Sprakinstellen

en: Language _code:
nds: Sprak_code:

en: N_ame:
nds: N_aam:

en: Profile Information
nds: Togangsinformatschoon

en: Translator Information
nds: Översetterinformatschoon

en: _Name:
nds: _Naam:

en: _Plural forms:
nds: _Mehrtaalformen:

en: _Team email:
nds: _Grupp-Epost

en: Replace
nds: Överschrieven

en: Find
nds: Finnen

en: Replace _All
nds: _Allens överschrieven

en: _Replace
nds: _Överschrieven

en: _Search for:
nds: _Söken nah;

en: _Translated text
nds: _Översetter Text

note: Setup command line options
en: - Edit PO files
nds: - PO Dateien bewarken

en: Status
nds: Tostand

en: The file is empty
nds: De Datei is leer

en: Enabled
nds: Aktivert

en: _About
nds: _Över

en: Context
nds: Tosammenhang

note: Translators: Path to the document opened
en: Path:
nds: Pad:

en: Separator
nds: Deeler

en: _Use this translation
nds: Düsse Översetten br_uken

en: _Remove
nds: _Löschen

en: Shortcut
nds: Koortsnied

en: Level
nds: Ebene

en: String
nds: Reeg

en: _File
nds: _Datei

en: _Edit
nds: _Bewarken

en: _View
nds: _Ansicht

en: _Search
nds: _Sök

en: _Go
nds: _Denn man to

en: _Documents
nds: _Dokumente

en: _Help
nds: _Hölp

en: Open a PO file
nds: Eene PO-Datei opmaken

note: Edit menu
en: T_oolbar
nds: _Warktüügbalken

note: Help menu
en: _Contents
nds: _Inholls

note: View menu
en: _Context
nds: _Tosammenhang

note: Documents menu
en: _Save All
nds: Allens _spiekern

en: Save all open files
nds: All open Dateien spiekern

en: _Close All
nds: Allens s_luten

en: Close all open files
nds: All open Dateien sluten

en: Untranslated
nds: Nich översett

en: Translated
nds: Översett

en: Fuzzy
nds: Vorslag

en: Current: %d
nds: Aktuell: %d

en: Total: %d
nds: All tosammen: %d

en: %d translated | %d translated
nds[0]: %d översett
nds[1]: %d översett

en: %d fuzzy | %d fuzzy
nds[0]: %d vorslagen
nds[1]: %d vorslagen

en: %d untranslated | %d untranslated
nds[0]: %d nich översett
nds[1]: %d nich översett

en: No profile
nds: Keen Togang

en: Documents
nds: Dokumente
