gtranslator - en to sv translation catalogue (263 entries)

en: Translation Editor
sv: Översättningsredigerare

en: Translate and localize applications and libraries
sv: Översätt och lokalanpassa program och bibliotek

en: Gtranslator is an enhanced gettext po file editor for the GNOME desktop environment. It handles all forms of gettext po files and includes very useful features like find/replace, translation memory, different translator profiles, messages table (for having an overview of the translations/messages in the po file), easy navigation and editing of translation messages and comments of the translation where accurate.
sv: Gtranslator är en förbättrad gettext po-filredigerare för skrivbordsmiljön GNOME. Den hanterar alla former av gettext po-filer och innehåller användbara funktioner som sök / ersätt, översättningsminne, olika översättarprofiler, meddelandetabell (för överblick över översättningar / meddelanden i po-filen), enkel navigering och redigering av översättningsmeddelanden och kommentarer i översättningen.

en: Gtranslator includes also a plugin system with many interesting plugins like alternate language, insert tags, integration with subversion and a source code viewer.
sv: Gtranslator innehåller också ett instickssystem med många intressanta insticksmoduler, som alternativa språk, taggning, integration med subversion och källkodsläsare.

en: PO File Editor
sv: PO-filredigerare

en: Gtranslator;Translation;Editor;Gettext;Write;
sv: Gtranslator;Översättning;Redigerare;Gettext;Skriv;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Warn if file contains fuzzy translations
sv: Varna om filen innehåller luddiga översättningar

en: If true, warn the user when saving a PO translation file containing fuzzy strings.
sv: Om true, varna användaren när en PO-översättningsfil som innehåller luddiga strängar, sparas.

en: Whether to remove the obsolete entries upon saving
sv: Huruvida de föråldrade posterna ska tas bort vid sparande

en: If true, the obsolete entries will be removed from the file after saving
sv: Om true (sant) kommer de föråldrade posterna tas bort från filen vid sparande

en: Auto save files
sv: Spara automatiskt

en: If true, automatically save files at specified intervals.
sv: Om true, spara filer automatiskt vid angivna intervall.

en: Auto save interval
sv: Intervall för att spara automatiskt

en: Interval in minutes at which to automatically save files.
sv: Intervall i minuter i vilket filer automatiskt sparas.

en: Create backup before saving
sv: Skapa säkerhetskopia innan filer sparas

en: If true, create a backup copy of a file before saving it.
sv: Om true, skapa en säkerhetskopia av filer innan de sparas.

en: Use profile values for header
sv: Använd profilvärden för huvud

en: If true, overwrite the values in the PO header with those in the active profile.
sv: Om true, skriv över värdena i PO-huvudet med de i den aktiva profilen.

en: Highlight syntax in edit fields
sv: Markeringssyntax i redigeringsfält

en: If true, apply syntax highlighting to strings in edit fields.
sv: Om true, tillämpa syntaxmarkering på strängar i redigeringsfälten.

en: Make whitespace visible
sv: Gör alla tecken synliga

en: If true, display whitespace in strings as representative symbols.
sv: Om true, visa mellanslag i strängar som representativa symboler.

en: Remove fuzzy status when message is changed
sv: Ta bort luddig status när meddelande ändras

en: If true, remove fuzzy status from translations when they are changed.
sv: Om true, ta bort luddig status från översättningar när de ändras.

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

en: If true, check the spelling of translated messages.
sv: Om true, kontrollera stavningen för översatta meddelanden.

en: Message list sort order
sv: Sorteringsordning för meddelandelista

en: Sort order to use in the message list. Possible values are “status”, “id”, “original-text” and “translated-text”.
sv: Sorteringsordning att använda i meddelandelistan. Möjliga värden är ”status”, ”id”, ”original-text” och ”translated-text”.

en: Source Viewer
sv: Källkodsvisare

en: Source code
sv: Källkod

en: Translation file editing suite for localization of applications and libraries.
sv: Svit för redigering av översättningsfiler för lokalanpassning av program och bibliotek.

en: Unsaved Changes
sv: Osparade ändringar

en: Do you want to write all the changes done to %s?
sv: Vill du skriva alla ändringar som gjorts till %s?

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Continue Without Saving
sv: Fortsätt utan att spara

en: Save and Open
sv: Spara och öppna

en: Open file for translation
sv: Öppna fil för översättning

en: This file has already been uploaded
sv: Denna fil har redan skickats

en: Couldn't upload the file
sv: Kunde inte skicka filen

en: %s
    Maybe you've not configured your <i>l10n.gnome.org</i> <b>token</b> correctly in your profile or you don't have permissions to upload this module.
sv: %s
    Du har kanske inte konfigurerat din <b>token</b> för <i>l10n.gnome.org</i> korrekt i din profil, eller så har du inte rättighet att skicka denna modul.

en: The file has been uploaded!
sv: Filen har skickats!

en: Save file as…
sv: Spara fil som…

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: Close _Without Saving
sv: Stäng _utan att spara

en: _Save
sv: _Spara

en: Save the changes to document “%s” before closing?
sv: Spara ändringar till dokumentet ”%s” innan stängning?

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
sv[0]: Ändringar i %d dokument kommer att förloras för alltid.
sv[1]: Ändringar i %d dokument kommer att förloras för alltid.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
sv[0]: Det finns %d dokument med osparade ändringar. Spara ändringar innan stängning?
sv[1]: Det finns %d dokument med osparade ändringar. Spara ändringar innan stängning?

en: Save
sv: Spara

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Edit
sv: Redigera

en: Extracted comments
sv: Extraherade kommentarer

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Error loading module info
sv: Fel vid inläsning av modulinfo

en: Error loading file info
sv: Fel vid inläsning av filinfo

en: No module state found.
sv: Inget modultillstånd hittades.

en: Error loading file
sv: Fel vid inläsning av fil

en: Error creating tmp file
sv: Fel vid skapande av temporärfil

en: Error writing stream
sv: Fel vid skrivning av ström

en: The file has been saved in your Downloads folder
sv: Filen har sparats i din hämtningsmapp

en: Could not reserve module
sv: Kunde inte reservera modul

en: %s
    Maybe you've not configured your l10n.gnome.org token correctly in your profile or you don't have permissions to reserve this module.
sv: %s
    Du har kanske inte konfigurerat din token för l10n.gnome.org korrekt i din profil, eller så har du inte rättighet att reservera denna modul.

en: The file has been successfully reserved
sv: Lyckades reservera filen

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: About Translation Editor
sv: Om Översättningsredigerare

en: Load from Damned Lies
sv: Läs in från Förbannade lögner (Damned Lies)

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Language
sv: Språk

en: Module
sv: Modul

en: Domain
sv: Domän

en: Branch
sv: Gren

en: Reserve for translation
sv: Reservera för översättning

en: File
sv: Fil

en: Translation State
sv: Översättningstillstånd

en: Stats
sv: Statistik

en: Load File
sv: Läs in fil

en: Gettext translation
sv: Gettext-översättning

en: Gettext translation template
sv: Gettext-översättningsmall

en: All files
sv: Alla filer

en: Welcome to Translation Editor
sv: Välkommen till Översättningsredigerare

en: Next
sv: Nästa

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Before start to use the application, a profile should be created, but don't worry, the app will guide you to do it in a minute.
sv: Innan programmet börjar användas ska en profil skapas, men programmet kommer snart guida dig genom detta, så oroa dig inte.

en: Create Profile
sv: Skapa profil

en: Profile
sv: Profil

en: Profile name
sv: Profilnamn

en: default
sv: standard

en: Translator name
sv: Översättarens namn

en: Translator email
sv: Översättarens e-post

en: Translation team email
sv: Översättningsgruppens e-post

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Team email
sv: Gruppens e-post

en: Language name
sv: Språknamn

en: Language code
sv: Språkkod

en: Character set
sv: Teckenuppsättning

en: Transfer encoding
sv: Överföringskodning

en: Plural form
sv: Pluralform

en: Edit Header
sv: Redigera po-filshuvud

en: Translator
sv: Översättare

en: General
sv: Allmänt

en: Use my options to complete the following entries
sv: Använd mina alternativ för att fylla i följande poster

en: Translator’s _name
sv: Översättarens _namn

en: Translator’s _email
sv: Översättarens _e-post

en: _Language
sv: _Språk

en: Language _code
sv: Språk_kod

en: Language _Team email
sv: Språkgru_ppens e-post

en: Char_set
sv: Teckenta_bell

en: Enc_oding
sv: Teckenk_odning

en: Project
sv: Projekt

en: Project Id _version
sv: Projekt-id-_version

en: Pot _file creation date
sv: Pot-_filen skapades

en: Po file _revision date
sv: Po-filen _reviderades

en: Report message _bugs to
sv: Rapportera _fel i meddelanden till

en: Comment
sv: Kommentar

en: Damned Lies
sv: Förbannade lögner

en: Lang
sv: Språk

en: State
sv: Tillstånd

en: Edit options manually
sv: Redigera alternativ manuellt

en: Choose language code
sv: Välj språkkod

en: Plural forms
sv: Pluralformer

en: Choose plural forms
sv: Välj pluralformer

en: Original Message
sv: Källtext

en: Translated Message
sv: Översatt text

en: The file is empty
sv: Filen är tom

en: Failed opening file “%s”: %s
sv: Misslyckades med att öppna filen ”%s”: %s

en: Could not convert from charset “%s” to UTF-8
sv: Kunde inte konvertera teckentabell ”%s” till UTF-8

en: Could not store temporary file for encoding conversion
sv: Kunde inte lagra temporär fil för teckentabellskonvertering

en: All attempt to convert the file to UTF-8 has failed, use the msgconv or iconv command line tools before opening this file with GNOME Translation Editor
sv: Alla försök att konvertera filen till UTF-8 har misslyckats. Använd kommandoradsverktygen msgconv eller iconv, innan filen öppnas med GNOME Översättningsredigerare

en: Gettext returned a null message domain list.
sv: Gettext returnerade ett noll meddelande domänlista.

en: No messages obtained from parser.
sv: Inga meddelanden hämtades från tolkare.

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot files are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named “%s.po”.
sv: Du sparar en fil med ändelsen .pot.
    Pot-filer genereras av kompileringsprocessen.
    Din fil bör troligtvis kallas ”%s.po”.

en: The file %s is read-only, and can not be overwritten
sv: Filen %s är skrivskyddad och kan inte skrivas över

en: There is an error in the PO file: %s
sv: Det finns ett fel i PO-filen: %s

en: There was an error writing the PO file: %s
sv: Det inträffade ett fel vid skrivning av PO-filen: %s

en: Delete
sv: Ta bort

en: Impossible to remove the active profile
sv: Omöjligt att ta bort den aktiva profilen

en: Another profile should be selected as active before
sv: En annan profil bör väljas som aktiv innan

en: _Ok
sv: _OK

en: Are you sure you want to delete this profile?
sv: Vill du verkligen ta bort denna profil?

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: F_iles
sv: F_iler

en: _Warn if PO file contains fuzzy translations
sv: _Varna om po-filen innehåller luddiga översättningar

en: _Remove obsolete entries on save
sv: _Ta bort föråldrade poster vid sparande

en: Autosave
sv: Spara automatiskt

en: _Activate auto save
sv: _Aktivera automatisk sparning

en: Autosave _Interval
sv: _Intervall för att spara automatiskt

en: Create a _backup copy of files before saving
sv: Säkerhets_kopiera filer innan de sparas

en: _Editor
sv: R_edigerare

en: Text Display
sv: Textvisning

en: _Highlight message syntax
sv: _Markeringssyntax för meddelande

en: Make _whitespace visible
sv: Gör alla _tecken synliga

en: _Font
sv: _Typsnitt

en: Contents
sv: Innehåll

en: _Remove fuzzy status if message is changed
sv: Ta _bort luddig status om meddelandet har ändrats

en: Check _spelling
sv: Kontrollera _stavning

en: _Profiles
sv: _Profiler

en: Profiles
sv: Profiler

en: Translation Editor Profile
sv: Översättningsredigerarprofil

en: Profile Information
sv: Profilinformation

en: Translator Information
sv: Översättarinformation

en: Translator _name
sv: Översättarens _namn

en: Translator _email
sv: Översättarens _e-post

en: Translation _team email
sv: Översättnings_gruppens e-post

en: Damned Lies Integration
sv: Damned Lies-integration

en: GNOME Damned Lies integration token, go to your profile in https://l10n.gnome.org/ to get it
sv: Integrationstoken till GNOME Damned Lies, gå till din profil på https://l10n.gnome.org/ för att få den

en: _Damned Lies auth token
sv: _Damned Lies-autentiseringstoken

en: Build Translation Memory
sv: Bygg översättningsminne

en: Help
sv: Hjälp

en: Select po File
sv: Välj po-fil

en: Open…
sv: Öppna…

en: Load from DL…
sv: Läs in från DL…

en: Open a new .po file or drag & drop here
sv: Öppna en ny .po-fil eller dra & släpp här

en: Search
sv: Sök

en: Switch between Search and Search-and-Replace
sv: Växla mellan Sök och Sök-och-ersätt

en: Show or hide search options such as case sensitivity
sv: Visa eller dölj alternativ så som skiftlägeskänslighet

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Match whole word only
sv: Matcha endast hela ord

en: Wrap around
sv: Börja om från början

en: Original text
sv: Källtext

en: Translated text
sv: Översatt text

en: There is an error in the message
sv: Det finns ett fel i meddelandet

en: fuzzy
sv: luddig

en: Plural %d
sv: Pluralis %d

note: Translators: Path to the document opened
en: Path:
sv: Sökväg:

en: Copied to clipboard
sv: Kopierat till urklipp

en: Translated: %0.2f%%
sv: Översatt: %0.2f%%

en: Translated: %d
sv: Översatt: %d

en: Untranslated: %d
sv: Oöversatt: %d

en: Fuzzy: %d
sv: Luddigt: %d

en: Previous message without translation
sv: Föregående meddelande utan översättning

en: Next message without translation
sv: Nästa meddelande utan översättning

en: Toggle Fuzzy State
sv: Växla luddigt tillstånd

en: Find
sv: Sök

en: Upload File
sv: Skicka fil

note: <property name="ypad">5</property>
en: _Original Message
sv: _Källtext

note: <property name="ypad">5</property>
en: Translate_d Text
sv: _Översatt text

en: Open a New File
sv: Öppna en ny fil

en: Open from Damned Lies
sv: Öppna från Förbannade lögner (Damned Lies)

en: Save As…
sv: Spara som…

en: So_rt Messages by…
sv: So_rtera meddelanden efter…

en: _Order of Appearance
sv: _Ordning som de förekommer

en: _Message Status
sv: _Meddelandestatus

en: _Translated Message
sv: Ö_versatt text

en: Uploading...
sv: Skickar…

en: Upload
sv: Skicka

en: Upload to Damned Lies
sv: Skicka till Förbannade lögner (Damned Lies)

en: comment:
sv: kommentar:

note: Translators: this is the title of the window with a modified document
en: *%s — Translation Editor
sv: *%s — Översättningsredigerare

note: Translators: this is the title of the window with a document opened
en: %s — Translation Editor
sv: %s — Översättningsredigerare

en: Could not Save
sv: Kunde inte spara

en: File saved
sv: Filen sparades

[ctx: shortcut window group]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Open file
sv: Öppna fil

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file
sv: Spara aktuell fil

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file as
sv: Spara aktuell fil som

[ctx: shortcut window]
en: Download from DL
sv: Hämta från DL

[ctx: shortcut window]
en: Upload to DL
sv: Skicka till DL

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Help
sv: Hjälp

[ctx: shortcut window]
en: New Window
sv: Nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window group]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: shortcut window]
en: Clear translation
sv: Töm översättning

[ctx: shortcut window]
en: Mark/Unmark as fuzzy
sv: Markera/Avmarkera som luddig

[ctx: shortcut window]
en: Copy original text to translation
sv: Kopiera originaltext till översättning

[ctx: shortcut window]
en: Copy original text to clipboard
sv: Kopiera originaltext till urklipp

[ctx: shortcut window group]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous message
sv: Gå till föregående meddelande

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next message
sv: Gå till nästa meddelande

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous untranslated message
sv: Gå till föregående oöversatta meddelande

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next untranslated message
sv: Gå till nästa oöversatta meddelande

[ctx: shortcut window group]
en: Translation Memory
sv: Översättningsminne

[ctx: shortcut window]
en: Build translation memory
sv: Bygg översättningsminne

[ctx: shortcut window]
en: Use 1st...9th suggestion
sv: Använd 1:a till 9:e förslag

[ctx: shortcut window group]
en: Find & Replace
sv: Sök & ersätt

[ctx: shortcut window]
en: Find
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Find & Replace
sv: Sök & ersätt

[ctx: shortcut window]
en: Forward-search
sv: Framåtsök

[ctx: shortcut window]
en: Backward-search
sv: Bakåtsök

[ctx: shortcut window]
en: Hide find & replace bar
sv: Dölj Sök och ersätt-rad

en: — Edit PO files
sv: — Redigera PO-filer

en: %s
    Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
sv: %s
    Kör ”%s --help” för att se en komplett lista över tillgängliga kommandoradsflaggor.

en: Select PO directory
sv: Välj PO-katalog

en: Translation Editor Memory Manager
sv: Hanterare för översättningsminne

en: Database
sv: Databas

en: Select the directory which contains PO files
sv: Välj katalogen som innehåller PO-filer

en: Use only files with this name
sv: Använd endast filer med detta namn

en: Add to Database
sv: Lägg till i databas

en: PO directory
sv: PO-katalog

en: Directory containing PO files to add to the translation memory.
sv: Katalog som innehåller PO-filer att lägga till i översättningsminnet.

en: Restrict search by filename
sv: Begränsa sökning efter filnamn

en: If true, only include files with a specified filename when searching the translation memory.
sv: Om true, inkludera endast filer med ett angivet filnamn vid sökning i översättningsminnet.

en: Filename to restrict search to
sv: Filnamn att begränsa sökningen till

en: Filename to which searching of the translation memory should be restricted.
sv: Filnamn till vilket sökningen för översättningsminnet ska begränsas.

en: Maximum number of missing words
sv: Maximalt antal saknade ord

en: Maximum number of words that can be missing from a message displayed as a match by the translation memory.
sv: Maximalt antal ord som kan saknas från ett meddelande visat som en träff av översättningsminnet.

en: Maximum difference in message length
sv: Maximal skillnad i meddelandelängd

en: Maximum difference in length between messages displayed as matches by the translation memory.
sv: Maximal skillnad i längd mellan meddelanden visade som träffar av översättningsminnet.
