gtranslator master - en to da translation catalogue (277 entries)

en: Translation Editor
da: Oversættelsesprogram

en: Translate and localize applications and libraries
da: Oversæt og sprogtilpas programmer og biblioteker

en: Gtranslator is an enhanced gettext po file editor for the GNOME desktop environment. It handles all forms of gettext po files and includes very useful features like find/replace, translation memory, different translator profiles, messages table (for having an overview of the translations/messages in the po file), easy navigation and editing of translation messages and comments of the translation where accurate.
da: Gtranslator er et forbedret program til GNOMEs skrivebordsmiljø til redigering af gettext-po-filer. Det håndterer alle former for gettext-po-filer og indeholder mange nyttige funktioner såsom søg/erstat, oversættelseshukommelse, forskellige oversætterprofiler, beskedtabeller (giver overblik over oversættelser/beskeder i po-filen) samt nem navigering i og redigering af oversættelsesbeskeder og -kommentarer.

en: Gtranslator includes also a plugin system with many interesting plugins like alternate language, insert tags, integration with subversion and a source code viewer.
da: Det er også muligt at udvide Gtranslator med udvidelsesmoduler. Der er mange interessante udvidelsesmoduler såsom alternativt sprog, tilføj mærker, integration med subversion og en fremviser til kildekoden.

en: PO File Editor
da: PO-filredigering

en: Gtranslator;Translation;Editor;Gettext;Write;
da: Gtranslator;Oversættelse;Redigering;Gettext;Skriv;

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Warn if file contains fuzzy translations
da: Giv advarsel hvis po-filen indeholder uafklarede oversættelser

en: If true, warn the user when saving a PO translation file containing fuzzy strings.
da: Hvis true, så advar brugeren når der gemmes en po-oversættelsesfil der indeholder uafklarede strenge.

en: Whether to remove the obsolete entries upon saving
da: Om de forældede poster skal fjernes, når der gemmes

en: If true, the obsolete entries will be removed from the file after saving
da: Hvis true (sand) vil de forældede poster blive fjernet fra filen, når den gemmes

en: Auto save files
da: Autogem filer

en: If true, automatically save files at specified intervals.
da: Hvis true, så gem automatisk filer ved angivne intervaller.

en: Auto save interval
da: Interval for autogem

en: Interval in minutes at which to automatically save files.
da: Interval i minutter hvor filer automatisk skal gemmes.

en: Create backup before saving
da: Opret sikkerhedskopi før der gemmes

en: If true, create a backup copy of a file before saving it.
da: Hvis true, så opret en sikkerhedskopi af en fil før den gemmes.

en: Use profile values for header
da: Brug profilværdier for teksthoved

en: If true, overwrite the values in the PO header with those in the active profile.
da: Hvis true, så overskriv værdierne i po-teksthovedet med dem i den aktive profil.

en: Highlight syntax in edit fields
da: Fremhæv syntaks i redigeringsfelter

en: If true, apply syntax highlighting to strings in edit fields.
da: Hvis true, så påfør syntaksfremhævning til strenge i redigeringsfelter.

en: Make whitespace visible
da: Gør blanktegn synlige

en: If true, display whitespace in strings as representative symbols.
da: Hvis true, så vis blanktegn i strenge med repræsentative symboler.

en: Remove fuzzy status when message is changed
da: Fjern uafklaret status når beskeden er ændret

en: If true, remove fuzzy status from translations when they are changed.
da: Hvis true, så fjern uafklaret status fra oversættelser når de er ændret.

en: Check spelling
da: Stavekontrol

en: If true, check the spelling of translated messages.
da: Hvis true, så tjek stavningen af oversatte beskeder.

en: Message list sort order
da: Sorteringsorden for beskedslisten

en: Sort order to use in the message list. Possible values are “status”, “id”, “original-text” and “translated-text”.
da: Sorteringsrækkefølge til brug i beskedlisten. Mulige værdier er “status”, “id”, “original-text” og “translated-text”.

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Window maximized state
da: Tilstand for maksimeret vindue

en: Source Viewer
da: Kildefremviser

en: Source code
da: Kildekode

en: Translation file editing suite for localization of applications and libraries.
da: Oversættelsespakke til brug for sprogtilpasning af programmer og biblioteker.

en: Unsaved Changes
da: Ændringer som ikke er gemt

en: Do you want to write all the changes done to %s?
da: Vil du skrive alle ændringer til %s?

en: Cancel
da: Annullér

en: Continue Without Saving
da: Fortsæt uden at gemme

en: Save and Open
da: Gem og åbn

en: Open file for translation
da: Åbn fil der skal oversættes

en: Could not save file
da: Kunne ikke gemme filen

en: This file has already been uploaded
da: Filen er allerede blevet overført

en: Couldn't upload the file
da: Kunne ikke overføre filen

en: %s
    Maybe you've not configured your <i>l10n.gnome.org</i> <b>token</b> correctly in your profile or you don't have permissions to upload this module.
da: %s
    Måske har du ikke konfigureret dit <i>l10n.gnome.org</i>-<b>token</b> korrekt i din profil, eller også har du ikke rettigheder til at overføre dette modul.

en: The file has been uploaded!
da: Filen er blevet overført!

en: Save file as…
da: Gem fil som …

en: Fixed plurals
da: Faste flertalsformer

en: _Cancel
da: _Annullér

en: Close _Without Saving
da: Luk _uden at gemme

en: _Save
da: _Gem

en: Save the changes to document “%s” before closing?
da: Gem ændringerne til dokumentet “%s” før lukning?

en: Changes to %d document will be permanently lost. | Changes to %d documents will be permanently lost.
da[0]: Ændringer til %d dokument vil gå tabt.
da[1]: Ændringer til %d dokumenter vil gå tabt.

en: There is %d document with unsaved changes. Save changes before closing? | There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
da[0]: Der er %d dokument med ændringer, som ikke er gemt. Gem ændringer før lukning?
da[1]: Der er %d dokumenter med ændringer, som ikke er gemt. Gem ændringer før lukning?

en: Notes
da: Noter

en: Edit
da: Rediger

en: Extracted comments
da: Udtrukne kommentarer

en: Paths
da: Stier

en: Error loading module info
da: Fejl ved indlæsning af moduloplysninger

en: Error loading file info
da: Fejl ved indlæsning af filoplysninger

en: No file found
da: Ingen fil fundet

en: No module state found.
da: Ingen modultilstand fundet.

en: Error loading file
da: Fejl ved indlæsning af fil

en: Error creating tmp file
da: Fejl under oprettelse af tmp-fil

en: Error writing stream
da: Fejl under skrivning af strøm

en: The file has been saved in your Downloads folder
da: Filen er blevet gemt i din Hentet-mappe

en: Could not reserve module
da: Kunne ikke reservere modulet

en: %s
    Maybe you've not configured your l10n.gnome.org token correctly in your profile or you don't have permissions to reserve this module.
da: %s
    Måske har du ikke konfigureret dit l10n.gnome.org-token korrekt i din profil, eller også har du ikke rettigheder til at reservere dette modul.

en: The file has been successfully reserved
da: Filen er reserveret

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: About Translation Editor
da: Om Oversættelsesprogram

en: Load from Damned Lies
da: Indlæs fra Damned Lies

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Language
da: Sprog

en: Module
da: Modul

en: Domain
da: Domæne

en: Branch
da: Gren

en: Reserve for translation
da: Reservér til oversættelse

en: Info
da: Oplysninger

en: File
da: Fil

en: Translation State
da: Oversættelsestilstand

en: Stats
da: Statistik

en: _Load File
da: _Indlæs fil

en: Gettext translation
da: Gettextoversættelse

en: Gettext translation template
da: Skabelon for Gettextoversættelse

en: All files
da: Alle filer

en: Welcome to Translation Editor
da: Velkommen til Oversættelsesprogram

en: _Next
da: _Næste

en: Welcome
da: Velkommen

en: Before start to use the application, a profile should be created, but don't worry, the app will guide you to do it in a minute.
da: Før du begynder at bruge programmet, skal der oprettes en profil. Det tager kun et øjeblik, og programmet vil guide dig igennem processen.

en: Create Profile
da: Opret profil

en: Profile
da: Profil

en: Profile name
da: Profilnavn

en: default
da: standard

en: Translator name
da: Oversætterens navn

en: Translator email
da: Oversætterens e-mail

en: Translation team email
da: Oversættelsesholdets e-mailadresse

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Team email
da: Oversættelsesholdets e-mail

en: Language name
da: Sprognavn

en: Language code
da: Sprogkode

en: Character set
da: Tegnsæt

en: Transfer encoding
da: Overførselskodning

en: Plural form
da: Flertalsform

en: Edit Header
da: Rediger teksthovedet

en: Translator
da: Oversættelsesprogram

en: General
da: Generelt

en: Use my options to complete the following entries
da: Brug mine indstillinger til at udfylde følgende poster

en: Translator’s _name
da: Oversætterens _navn

en: Translator’s _email
da: Oversætterens _e-mailadresse

en: _Language
da: _Sprog

en: Language _code
da: S_progkode

en: Language _Team email
da: O_versættelsesholdets e-mailadresse

en: Char_set
da: _Tegnsæt

en: Enc_oding
da: _Kodning

en: _Plural forms
da: _Flertalsformer

en: Project
da: Projekt

en: Project Id _version
da: Projekt-id-_version

en: Pot _file creation date
da: _Dato for oprettelse af pot-fil

en: Po file _revision date
da: Po-filens _revisionsdato

en: Report message _bugs to
da: Rapportér _fejl i teksterne til

en: Comment
da: Kommentar

en: Lang
da: Sprog

en: State
da: Tilstand

en: Languages
da: Sprog

en: Edit options manually
da: Redigér indstillinger manuelt

en: Choose language code
da: Vælg sprogkode

en: Plural forms
da: Flertalsformer

en: Choose plural forms
da: Vælg flertalsformer

en: Original Message
da: Oprindelig besked

en: Translated Message
da: Oversat besked

en: The file is empty
da: Filen er tom

en: Failed opening file “%s”: %s
da: Kunne ikke åbne filen “%s”: %s

en: Could not convert from charset “%s” to UTF-8
da: Kunne ikke konvertere fra tegnsættet “%s” til UTF-8

en: Could not store temporary file for encoding conversion
da: Kunne ikke gemme midlertidig fil for kodningskonvertering

en: All attempt to convert the file to UTF-8 has failed, use the msgconv or iconv command line tools before opening this file with GNOME Translation Editor
da: Alle forsøg på at konvertere filen til UTF-8 mislykkedes. Brug kommandolinjeværktøjerne msgconv eller iconv, før du åbner denne fil med GNOME Oversættelsesprogram

en: Gettext returned a null message domain list.
da: Gettext returnerede en null-beskedsdomæneliste.

en: No messages obtained from parser.
da: Ingen beskeder indhentet fra fortolker (parser).

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot files are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named “%s.po”.
da: Du prøver at gemme en fil med endelsen .pot.
    Pot-filer genereres af kompileringsprocessen.
    Din fil skal sandsynligvis hedde “%s.po”.

en: The file %s is read-only, and can not be overwritten
da: Filen %s er skrivebeskyttet, og kan ikke blive overskrevet

en: There is an error in the PO file: %s
da: Der er fejl i po-filen: %s

en: There was an error writing the PO file: %s
da: Der opstod en fejl under skrivning af po-filen: %s

en: Delete
da: Slet

en: Impossible to remove the active profile
da: Umuligt at fjerne den aktive profil

en: Another profile should be selected as active before
da: En anden profil bør vælges som den aktive først

en: _Ok
da: _OK

en: Are you sure you want to delete this profile?
da: Er du sikker på, du ønsker at slette denne profil?

en: _Delete
da: _Slet

en: F_iles
da: _Filer

en: _Warn if PO file contains fuzzy translations
da: _Giv advarsel hvis po-filen indeholder uafklarede oversættelser

en: _Remove obsolete entries on save
da: _Fjern forældede poster, når der gemmes

en: Autosave
da: Automatisk gem

en: _Activate auto save
da: _Aktivér gem automatisk

en: Save the current file automatically
da: Gem automatisk den aktuelle fil

en: Autosave _Interval
da: _Interval for gem automatisk

en: Number of minutes to autosave
da: Antal minutter mellem der gemmes automatisk

en: Create a _backup copy of files before saving
da: Opret en _sikkerhedskopi af filerne før der gemmes

en: _Editor
da: _Redigering

en: Text Display
da: Tekstvisning

en: _Highlight message syntax
da: _Fremhæv beskedsyntaks

en: Make _whitespace visible
da: Gør _blanktegn synlige

en: _Font
da: _Skrifttype

en: Contents
da: Indhold

en: _Remove fuzzy status if message is changed
da: _Fjern den uafklarede status hvis beskeden ændres

en: Check _spelling
da: _Stavekontrol

en: _Profiles
da: _Profiler

en: Profiles
da: Profiler

en: _Add Profile
da: _Tilføj profil

en: Translation Editor Profile
da: Oversættelsesprogram — profil

en: Profile Information
da: Profilinformation

en: Translator Information
da: Oversætterinformation

en: Translator _name
da: Oversætterens _navn

en: Translator _email
da: Oversætterens _e-mailadresse

en: Translation _team email
da: O_versættelsesholdets e-mailadresse

en: Damned Lies Integration
da: Damned Lies-integration

en: GNOME Damned Lies integration token, go to your profile in https://l10n.gnome.org/ to get it
da: Integrationstoken til GNOME Damned Lies — gå til din profil på https://l10n.gnome.org/ for at hente den

en: _Damned Lies auth token
da: _Damned Lies-godkendelsestoken

en: Build Translation Memory
da: Byg oversættelseshukommelse

en: Help
da: Hjælp

en: Select po File
da: Vælg po-fil

en: Open Translation File
da: Åbn oversættelsesfil

en: Drag and drop .po files here
da: Træk-og-slip .po-filer her

en: _Open…
da: _Åbn …

en: _Load from DL…
da: _Indlæs fra DL …

en: Search
da: Søg

en: Previous Result
da: Forrige resultat

en: Next Result
da: Næste resultat

en: Switch between Search and Search-and-Replace
da: Skift mellem søg og søg-og-erstat

en: Show or hide search options such as case sensitivity
da: Vis eller skjul søgeindstillinger såsom om der skelnes mellem store og små bogstaver

en: Replace
da: Erstat

en: _Replace
da: _Erstat

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Case sensitive
da: Der skelnes mellem store og små bogstaver

en: Match whole word only
da: Søg kun efter hele ord

en: Wrap around
da: Ombryd

en: Original text
da: Oprindelig tekst

en: Translated text
da: Oversat tekst

en: There is an error in the message
da: Der er en fejl i beskeden

en: fuzzy
da: uafklaret

en: Plural %d
da: Flertal %d

note: Translators: Path to the document opened
en: Path:
da: Sti:

en: Copied to clipboard
da: Kopieret til udklipsholder

en: Translated: %0.2f%%
da: Oversat: %0.2f%%

en: Translated: %d
da: Oversat: %d

en: Untranslated: %d
da: Uoversat: %d

en: Fuzzy: %d
da: Uafklaret: %d

en: Previous message without translation
da: Forrige uoversatte besked

en: Next message without translation
da: Næste uoversatte besked

en: Toggle Fuzzy State
da: Slå uafklaret status til/fra

en: Upload File
da: Overfør fil

note: <property name="ypad">5</property>
en: _Original Message
da: _Oprindelig besked

en: Translate_d Text
da: Oversat _tekst

en: Open a New File
da: Åbn en ny fil

en: Open from Damned Lies
da: Åbn fra Damned Lies

en: Save
da: Gem

en: Save As…
da: Gem som …

en: So_rt Messages by…
da: So_rtér beskeder efter …

en: _Order of Appearance
da: _Visningsrækkefølge

en: _Message Status
da: _Beskedstatus

en: _Translated Message
da: O_versat besked

en: Advanced Tools
da: Avancerede værktøjer

en: Fix plural messages
da: Ret flertalsbeskeder

en: Uploading...
da: Overfører …

en: Upload
da: Overfør

en: Upload to Damned Lies
da: Overfør til Damned Lies

en: _Upload
da: _Overfør

en: comment:
da: kommentar:

note: Translators: this is the title of the window with a modified document
en: *%s — Translation Editor
da: *%s — Oversættelsesprogram

note: Translators: this is the title of the window with a document opened
en: %s — Translation Editor
da: %s — Oversættelsesprogram

en: Could not Save
da: Kunne ikke gemme

en: File saved
da: Fil gemt

[ctx: shortcut window group]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Open file
da: Åbn fil

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file
da: Gem den aktuelle fil

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file as
da: Gem den aktuelle fil som

[ctx: shortcut window]
en: Download from DL
da: Hent fra DL

[ctx: shortcut window]
en: Upload to DL
da: Overfør til DL

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
da: Indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
en: New Window
da: Nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window group]
en: Edit
da: Rediger

[ctx: shortcut window]
en: Clear translation
da: Ryd oversættelse

[ctx: shortcut window]
en: Mark/Unmark as fuzzy
da: Markér/afmarkér som uafklaret

[ctx: shortcut window]
en: Copy original text to translation
da: Kopiér oprindelig tekst til oversættelse

[ctx: shortcut window]
en: Copy original text to clipboard
da: Kopiér oprindelig tekst til udklipsholder

[ctx: shortcut window group]
en: Navigation
da: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous message
da: Gå til forrige besked

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next message
da: Gå til næste besked

[ctx: shortcut window]
en: Go to the previous untranslated message
da: Gå til forrige uoversatte besked

[ctx: shortcut window]
en: Go to the next untranslated message
da: Gå til næste uoversatte besked

[ctx: shortcut window group]
en: Translation Memory
da: Oversættelseshukommelse

[ctx: shortcut window]
en: Build translation memory
da: Byg oversættelseshukommelse

[ctx: shortcut window]
en: Use 1st...9th suggestion
da: Brug 1. til 9. forslag

[ctx: shortcut window group]
en: Find & Replace
da: Find og erstat

[ctx: shortcut window]
en: Find & Replace
da: Find og erstat

[ctx: shortcut window]
en: Forward-search
da: Fremad-søgning

[ctx: shortcut window]
en: Backward-search
da: Baglæns-søgning

[ctx: shortcut window]
en: Hide find & replace bar
da: Skjul linjen find og erstat

en: — Edit PO files
da: — Rediger po-filer

en: %s
    Run “%s --help” to see a full list of available command line options.
da: %s
    Kør “%s --help” for at se den fulde liste af tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: Select PO directory
da: Vælg po-mappe

en: Translation Editor Memory Manager
da: Håndtering af oversættelseshukommelse til Oversættelsesprogram

en: Select the directory which contains PO files
da: Vælg mappen, der indeholder po-filer

en: Use only files with this name
da: Brug kun filer med dette navn

en: _Add to Database
da: _Tilføj til database

en: PO directory
da: Po-mappe

en: Directory containing PO files to add to the translation memory.
da: Bibliotek indeholdende po-filer som skal tilføjes til oversættelseshukommelsen.

en: Restrict search by filename
da: Begræns søgning efter filnavn

en: If true, only include files with a specified filename when searching the translation memory.
da: Hvis true, så inkluder kun filer med en angivet filnavn når der søges i oversættelseshukommelsen.

en: Filename to restrict search to
da: Filnavn som søgning skal begrænses til

en: Filename to which searching of the translation memory should be restricted.
da: Filnavn som søgningen i oversættelseshukommelsen skal begrænses til.

en: Maximum number of missing words
da: Maksimalt antal af manglende ord

en: Maximum number of words that can be missing from a message displayed as a match by the translation memory.
da: Maksimalt antal af ord som kan mangle fra en besked, som er vist som et resultat fra oversættelseshukommelsen.

en: Maximum difference in message length
da: Maksimal forskel i beskedslængde

en: Maximum difference in length between messages displayed as matches by the translation memory.
da: Maksimal forskel i længde mellem beskeder vist som resultater af oversættelseshukommelsen.
