gtranslator master - en to kab translation catalogue (119 entries)

en: Translation Editor
kab: Amaẓrag n tsuqilt

en: Translate and localize applications and libraries
kab: Asuqel d usideg n yisnasen d temkarḍiyin

en: PO File Editor
kab: Amaẓrag n yifulya PO

en: New Window
kab: Asfaylu amaynut

en: Auto save files
kab: Asekles awurman n yifuyla

en: OK
kab: Ih

en: Source code
kab: Tangalt taɣbalutt

en: Cancel
kab: Sefsex

en: Continue Without Saving
kab: Kemmel war asekles

en: Save and Open
kab: Sekles sakin ldi

en: Open file for translation
kab: Ldi afaylu i usuqel

en: Could not save file
kab: Ulamek asekles n ufaylu

en: Save file as…
kab: Sekles afaylu am…

en: _Cancel
kab: Sefsex (_C)

en: _Save
kab: _Sekles

en: Save
kab: Sekles

en: Notes
kab: Tizmilin

en: Edit
kab: Ẓreg

en: Paths
kab: Iberdan

en: Preferences
kab: Imenyafen

en: Keyboard Shortcuts
kab: Inegzumen n unasiw

en: About Translation Editor
kab: Ɣef Umaẓrag n tsuqilt

en: Load from Damned Lies
kab: Awi-d seg Damned Lies

en: Main Menu
kab: Umuɣ agejdan

en: Language
kab: Tutlayt

en: Domain
kab: Taɣult

en: Branch
kab: Taseṭṭa

en: Info
kab: Talɣut

en: File
kab: Afaylu

en: Translation State
kab: Addad n tsuqilt

en: Stats
kab: Tidaddanin

en: Load File
kab: Ɛebbi afaylu

en: Gettext translation
kab: Tasuqilt Gettext

en: All files
kab: Akk ifuyla

en: Welcome to Translation Editor
kab: Ansuf ɣer Umaẓrag n tsuqilt

en: Next
kab: Uḍfir

en: Welcome
kab: Ansuf

en: Create Profile
kab: Snulfu-d amaɣnu

en: Profile
kab: Amaɣnu

en: Profile name
kab: Isem n umaɣnu

en: default
kab: amezwer

en: Translator name
kab: Isem n umsuqel

en: Translator email
kab: Imal n umsuqel

en: Translation team email
kab: Imaylt n wegraw n tsuqilt

en: Confirmation
kab: Asentem

en: Team email
kab: Imayl n wegraw

en: Language name
kab: Isem n tutlayt

en: Language code
kab: Tangalt n tutlayt

en: Edit Header
kab: Ẓreg aqeṛṛu

en: Translator
kab: Amsuqel

en: General
kab: Amatu

en: _Language
kab: _Tutlayt

en: Project
kab: Asenfaṛ

en: Comment
kab: Awennit

en: Lang
kab: Tutlayt

en: State
kab: Addad

en: Choose language code
kab: Fren tangalt n tutlayt

en: The file is empty
kab: Afaylu-nni d ilem

en: Delete
kab: Kkes

en: _Ok
kab: Ih (_O)

en: Are you sure you want to delete this profile?
kab: D tidet tebɣiḍ ad tekkseḍ amaɣnu-a ?

en: _Delete
kab: Kkes (_D)

en: F_iles
kab: _Ifuyla

en: Autosave
kab: Asekles awurman

en: _Activate auto save
kab: Rmed _asekles awurman

en: _Editor
kab: Amaẓrag (_E)

en: _Font
kab: Tase_fsit

en: Contents
kab: Igburen

en: _Profiles
kab: Imaɣnuyen (_P)

en: Profiles
kab: Imaɣnuyen

en: Profile Information
kab: Talɣut ɣef umaɣnu

en: Translator Information
kab: Talɣut ɣef umsuqel

en: Build Translation Memory
kab: Bnu-d takatut n tsuqilt

en: Help
kab: Tallalt

en: Select po File
kab: Fren afaylu po

en: Open…
kab: Ldi…

en: Load from DL…
kab: Awi-d seg DL…

en: Open a new .po file or drag & drop here
kab: Ldi-d afaylu n .po amaynut neɣ zzuɣer-it, sers-it da.

en: Search
kab: Nadi

en: Previous Result
kab: Agmuḍ yezrin

en: Next Result
kab: Agmuḍ uḍfir

en: Replace
kab: Semselsi

en: Replace All
kab: Semselsi-iten akk

en: Original text
kab: Aḍris aneṣli

en: Translated text
kab: Aḍris ittusuqelen

note: Translators: Path to the document opened
en: Path:
kab: Abrid:

en: Copied to clipboard
kab: Yettwanɣel ɣef afus

en: Translated: %0.2f%%
kab: Yettwasuqlen: %0.2f%%

en: Translated: %d
kab: Yettwasuqlen: %d

en: Untranslated: %d
kab: Ur yettwasuqlen ara: %d

en: Find
kab: Af-d

en: Upload File
kab: Sali afaylu

en: Open a New File
kab: Ldi-d afaylu amaynut

en: Open from Damned Lies
kab: Ldi-d seg Damned Lies

en: Save As…
kab: Sekles am…

en: Upload
kab: Asali

en: Upload to Damned Lies
kab: Ssali-t ɣer Damned Lies

en: comment:
kab: awennit

en: File saved
kab: Yettwasekles ufaylu-nni

[ctx: shortcut window group]
en: General
kab: Amatu

[ctx: shortcut window]
en: Open file
kab: Ldi-d afaylu

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file
kab: Sekles afaylu amiran

[ctx: shortcut window]
en: Save the current file as
kab: Sekles afaylu amiran am

[ctx: shortcut window]
en: Download from DL
kab: Sader-d seg DL

[ctx: shortcut window]
en: Upload to DL
kab: Sali ɣer DL

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
kab: Imenyafen

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard Shortcuts
kab: Inegzumen n unasiw

[ctx: shortcut window]
en: Help
kab: Tallalt

[ctx: shortcut window]
en: New Window
kab: Asfaylu amaynut

[ctx: shortcut window]
en: Quit
kab: Ffeɣ

[ctx: shortcut window group]
en: Edit
kab: Ẓreg

[ctx: shortcut window]
en: Clear translation
kab: Sfeḍ tasuqilt

[ctx: shortcut window group]
en: Navigation
kab: Tunigin

[ctx: shortcut window group]
en: Translation Memory
kab: Takatutt n tsuqilt

[ctx: shortcut window group]
en: Find & Replace
kab: Nadi & semselsi

[ctx: shortcut window]
en: Find
kab: Af-d

[ctx: shortcut window]
en: Find & Replace
kab: Nadi & semselsi

en: Select PO directory
kab: Fren akaram PO

en: PO directory
kab: Akaram PO
