GNU Typist 2.6 - en to fi translation catalogue (75 entries)

en: internal error in strdup
fi: sisäinen virhe strdup:ssa

en: invalid key binding
fi: virheellinen näppäinliitos

en: invalid function key number
fi: virheellinen funktionäppäimen numero

en: data exceeds screen length
fi: koko teksti ei mahdu ruudulle

en: instructions are limited to two lines
fi: ohjeita saa olla enintään kaksi riviä

en: internal error: fseek
fi: sisäinen virhe: fseek

en: '*' must immediately follow '%'
fi: asteriskin ('*') pitää olla välittömästi '%':n jälkeen

en: missing '%'
fi: puuttuva '%'

en: '%' must immediately follow value
fi: '%':n pitää olla välittömasti arvon jälkeen

en: overflow in do_error_max_set
fi: ylivuoto funktiossa do_error_max_set

en: Invalid value for "E:" (out of range)
fi: Virheellinen arvo parametrille "E:" (alueen ulkopuolella)

en: label '%s' not found
fi: tunnistetta '%s' ei löydy

en: unknown command
fi: tuntematon komento

en: default maximum error percentage (default 3.0); valid values are between 0.0 and 100.0
fi: virheiden enimmäismäärän oletusarvo prosentteina (oletuksena 3.0); lailliset arvot ovat 0.0:n ja 100.0:n välissä

en: turn off WPM timer in drills
fi: kytke sanoja minuutissa -laskuri pois käytöstä harjoituksissa

en: use the terminal's hardware cursor
fi: käytä päätteen laitteistokohdistinta

en: cursor flash period P*.1 sec (default 10); valid  values are between 0 and 512; this is ignored if -t is specified
fi: kohdistimen vilkkumisjakso kymmenesosasekunteina (oletusarvo 10); lailliset arvot ovat 0:n ja 512:n välissä; tällä ei ole merkitystä, jos on annettu optio -t

en: set initial display colours where available
fi: aseta näytön alkuvärit, jos mahdollista

en: don't beep on errors
fi: kytke virhetilanteen merkkiääni pois käytöstä

en: same as -s, --silent
fi: sama kuin -s, --silent

en: start the lesson at label 'L'
fi: aloita oppitunti tunnisteesta 'L'

en: try to mimic word processors
fi: yritä jäljitellä tekstinkäsittelyohjelmia

en: forbid the user to skip exercises
fi: älä anna käyttäjän ohittaa harjoituksia

en: highlight errors with reverse video
fi: korosta virheet käänteisvärillä

en: print this message
fi: tulosta tämä viesti

en: output version information and exit
fi: näytä versiotiedot ja lopeta

en: do not ask confirmation questions
fi: älä kysy varmistuskysymyksiä

en: set top banner colours (background, foreground, package and version respectively)
fi: aseta ylätunnisteen värit (tausta, edusta, pakkaus ja versio tässä järjestyksessä)

en: `gtypist' is a typing tutor with several lessons for different keyboards and languages.  New lessons can be written by the user easily.
fi: 'gtypist' on konekirjoituksen harjoitteluohjelma, joka tukee useita eri näppäimistöasetteluita ja kieliä. Käyttäjän on helppo lisätä uusia harjoituksia.

en: Usage
fi: Käyttö

en: script-file
fi: skriptitiedosto

en: Options
fi: Optiot

en: 
    If not supplied, script-file defaults to '%s/%s'.
fi: 
    Jos skriptitiedostoa ei kerrota, oletusarvo on '%s/%s'

en: The path $GTYPIST_PATH is searched for script files.
fi: Skriptitiedostoja etsittäessä käytetään polkua $GTYPIST_PATH.

en: Examples
fi: Esimerkkejä

en: To run the default lesson in english `gtypist.typ'
fi: Suorittaa englanninkielisen oletusoppitunnin 'gtypist.typ'

en: To run the lesson in spanish
fi: Käynnistää espanjankielisen oppitunnin

en: To instruct gtypist to look for lesson `bar.typ' in a non standard directory
fi: Kehottaa gtypist-ohjelmaa etsimään oppituntia 'bar.typ' epästandardista hakemistosta

en: To run the lesson in the file `test.typ' of directory `temp', starting at label `TEST1', using the terminal's cursor, and run silently
fi: Suorittaa oppitunnin tiedostosta 'test.typ' hakemistossa 'temp', alkaen tunnisteesta 'TEST1', käyttäen päätteen kohdistinta ja äänettömästi

en: Report bugs to bug-gtypist@gnu.org
fi: Virheilmoitukset osoitteeseen bug-gtypist@gnu.org

en: %s: invalid error-max value
fi: %s: virheellinen arvo parametrilla error-max

en: %s: invalid curs-flash value
fi: %s: virheellinen kohdistimen vilkkumisjakson arvo

en: %s: invalid colours value
fi: %s: virheelinen värimääritysparametrin arvo

en: %s:  argument format is incorrect
fi: %s: argumentin muoto on virheellinen

en: %s:  incorrect colour values
fi: %s: virheellinen värimääritysparametrin arvo

en: %s: internal error: malloc
fi: %s: sisäinen virhe: malloc

en: Written by Simon Baldwin
fi: Tekijä: Simon Baldwin

en: Try '%s --help' for more information.
fi: Kirjoita '%s --help' saadaksesi lisätietoja.

en:  Tutorial
fi:  Opastus

en:   Query
fi:   Kysely

en:   Drill
fi: Harjoitus

en: Speed test
fi: Nopeuskoe

en:  Press RETURN or SPACE to continue, ESC to return to the menu
fi:  Paina Return tai välilyönti jatkaaksesi, Esc palataksesi valikkoon

en:  Your error-rate is too high. You have to achieve %.1f%%.
fi:  Virhetiheytesi on liian suuri. Virheitä saa olla enintään %.1f%%.

en:  You failed this test, so you need to go back to %s.
fi:  Et läpäissyt koetta, sinun on palattava kohtaan %s.

en:  Press R to repeat, N for next exercise or E to exit
fi:  Paina T toistaaksesi, J jatkaaksesi tai L lopettaaksesi

en:  Press R to repeat or E to exit
fi:  Paina T toistaaksesi tai L lopettaaksesi

en:  Are you sure you want to exit this lesson? [Y/N]
fi:  Haluatko varmasti lopettaa tämän harjoituksen? [K/E]

en:  Sorry, gtypist is configured to forbid skipping exercises.
fi:  Valitan, asetuksissa kielletään harjoitusten ohittaminen.

en:  Raw speed      = %6.2f wpm
fi:  Raakanopeus     = %6.2f s/m

en:  Adjusted speed = %6.2f wpm
fi:  Korjattu nopeus = %6.2f s/m

en:             with %.1f%% errors
fi:       virheitä yhteensä %.1f%%.

en: Y/N
fi: K/E

en: R/N/E
fi: T/J/L

en: can't find or open file
fi: ei löydä tai voi avata tiedostoa

en: Loading the script...
fi: Lataa skriptitiedostoa...

en: internal error: malloc
fi: sisäinen virhe: malloc

en: Use arrowed keys to move around, SPACE or RETURN to select and ESCAPE to go back
fi: Liiku nuolinäppäimillä, valitse välilyönillä tai Returnilla, palaa takaisin Esc:llä

en: line
fi: rivi

en: internal error: strdup
fi: sisäinen virhe: strdup

en: label redefinition
fi: tunnisteen uudelleenmäärittely

en: data shortage
fi: liian vähän dataa

en: missing ':'
fi: puuttuva ':'

en: line too long for screen
fi: rivi ei mahdu näytölle

en: Happy Typing!
fi: Iloista kirjoittelua!
