Guake 0.4.5 - en to id translation catalogue (84 entries)

en: About Guake
id: Tentang Guake

en: Copy
id: Salin

en: Paste
id: Tempelkan

en: Toggle Fullscreen
id: Beralih layar penuh

en: Save to File...
id: Simpan ke File...

en: Reset terminal
id: Setel ulang terminal

en: Find...
id: Cari...

en: New Tab
id: Tab Baru

en: Rename Tab
id: Ganti nama Tab

en: Close Tab
id: Tutup Tab

en: Open link...
id: Buka tautan...

en: Search on Web
id: Cari di Web

en: Quit
id: Keluar

en: Rename
id: Ganti nama

en: Close
id: Tutup

en: Add a new tab
id: Tambah tab baru

en: Guake Preferences
id: Preferensi Guake

en: <span size="18000" color="black"><b>Guake properties</b></span>
id: <span size="18000" color="black"><b>Properti Guake</b></span>

en: <span color="black">Customize behavior and appearance of Guake!</span>
id: <span color="black">Ubah Kebiasaan dan tampilan Guake</span>

en: Path to a bash script that would be automatically executed when Guake starts, unless you specify --no-startup-script.
    
    This would typically use the configuration by command line feature of Guake:
    
    #!/bin/bash
    
    sleep 5  # it is advised to wait a bit before Guake has been successfully started
    
    guake -r "main" -e "cd ~/projects/myproject/main"
    guake -r "prod" -e "cd ~/projects/myproject/prod"
id: Alur ke sebuah skrip bash yang otomatis dieksekusi ketika Guake dijalankan, kecuali kamu menyematkan --no-startup-script.
    
    Ini konfigurasi untuk penggunaan umum oleh fitur command line Guake:
    
    #!/bin/bash
    
    sleep 5  # Ini dianjurkan untuk menunggu sebentar sebelum Guake benar - benar berjalan
    
    guake -r "main" -e "cd ~/projects/myproject/main"
    guake -r "prod" -e "cd ~/projects/myproject/prod"

en: Enable popup notifications on startup
id: Hidupkan notifikasi popup saat dijalankan

en: Show tray icon
id: Tampilkan ikon pada tray

en: Always prompt on quit
id: Selalu tanya saat keluar

en: _Flash terminal on bell
id: _Flash terminal saat bell

en: _Play system alert sound on bell
id: _Putar suara peringatan sistem saat bell

en: Path to script executed on Guake start:
id: Jalur ke skrip yang dieksekusi saat Guake berjalan:

en: Prompt on close tab:
id: Tanya saat menutup tab:

en: Never
    With process running
    Always
id: Jangan Pernah
    Dengan proses berjalan
    Selalu

en: <b>General</b>
id: <b>Umum</b>

en: Bottom align window instead of top align
id: Atur Jendela ke bawah daripada ke atas

en: Appear on mouse display
id: Muncul saat mouse berada di layar

en: Appear on display:
id: Muncul pada layar:

en: Place tabs on top
id: Tempatkan tab di atas

en: <b>Placement</b>
id: <b>Penempatan</b>

en: Stay on top
id: Tetap di atas

en: Use VTE titles for tab names
id: Gunakan judul VTE untuk nama - nama tab

en: Max tab name length:
id: Panjang maksimum nama tab:

en: 0 means no size limit
id: 0 berarti tidak ada batas ukuran

en: Hide on lose focus
id: Sembunyikan saat kehilangan fokus

en: Show tab bar
id: Tampilkan bilah tab

en: Start fullscreen
id: Mulai layar penuh

en: <b>Main Window</b>
id: <b> Jendela Utama </b>

en: Left
id: Kiri

en: Center
id: Tengah

en: Right
id: Kanan

en: <b>Main Window Horizontal Alignment</b>
id: <b> Perataan Horizontal Jendela Utama </b>

en: <b>Main Window Height</b>
id: <b> Tinggi Jendela Utama </b>

en: <b>Main Window Width</b>
id: <b> Lebar Jendela Utama </b>

en: Custom command file path:
id: Jalur file perintah khusus:

en: Please select a json file
id: Silakan pilih file json

en: General
id: Umum

en: Default interpreter:
id: Penerjemah utama:

en: _Run command as a login shell
id: _ Jalankan perintah sebagai shell login

en: _Open new tab in current directory
id: _ Buka tab baru di direktori saat ini

en: <b>Shell</b>
id: <b> Shell </b>

en: Show scrollbar
id: Tampilkan bilah gulir

en: Scrollback lines:
id: Garis gulir kembali:

en: On output
id: Pada output

en: On key stroke
id: Pada tombol stroke

en: <b>Scroll</b>
id: <b>Gulir</b>

en: Scrolling
id: Gulung Layar

en: Use the system fixed width font
id: Gunakan lebar font pada sistem

en: Choose some font
id: Pilih beberapa font

en: Text color:
id: Warna teks:

en: Background color:
id: Warna latar belakang:

en: Cursor shape:
id: Bentuk kursor:

en: Block
    I-Beam
    Underline
id: Block
    I-Beam
    Garis bawah

en: Follow GTK+ setting
    Blink on
    Blink off
id: Ikuti pengaturan GTK+
    Berkedip nyala
    Berkedip mati

en: Cursor blink mode:
id: Mode kedipan kursor:

en: Allow bold font
id: Izinkan font tebal

en: <b>Palette</b>
id: <b>Palet</b>

en: Built-in schemes:
id: Skema bawaan:

en: Color palette:
id: Palet warna:

en: Font color
id: Warna font

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Use font and background color from the palette
id: Gunakan font dan warna latar belakang dari palet

en: <b>Effects</b>
id: <b>Efek</b>

en: Transparency:
id: Transparansi:

en: Background image:
id: Gambar latar belakang:

en: Appearance
id: Tampilan

en: <b>Keyboard compatibility</b>
id: <b>Kompabilitas papan ketik</b>

en: Compatibility
id: Kompabilitas

en: Guake Terminal
id: Terminal Guake

en: Reset custom colors
id: Setel ulang warna kustom
